توسط رضا حاج‌محمدی در ۱۱ مهر ۱۳۹۲ , ۲۳:۳۳

یک قانون نانوشته در صنعت بازی‌های رایانه‌ای وجود دارد که می‌گوید: عناوینی که مهر راک‌استار گیمز بر روی آنها خورده باشند, هیچگاه بد نمی‌شوند. آنها یا همانند “مکس‌پین ۳” عالی هستند یا همچون “سرخپوست مرده: رستگاری” در صف شاهکاران قرار می‌گیرد. این قانون نانوشته در مورد جدیدترین ساخته‌ی راک‌استار یعنی جی‌تی‌ای ۵ صدق نمی‌کند. چرا؟ زیرا این بازی یک شاخه‌ی دیگر به ساخته‌های این استودیو افزوده است و آن فراشاهکار است.

نقد نوشتن برای فراشاهکاری همچون جی‌تی‌ای ۵ خیلی سخت است. زیرا بازی نکته‌ی منفی  درست و حسابی که ندارد هیچ, نکات مثبت آن هم بی‌نهایت با کیفیت و خوب هستند. به طوری که سخن گفتن و خواندن نمی‌تواند تجربه‌ی دنیای بازی را به صورت تمام و کامل توصیف کند. پس اگر هنوز بازی را انجام نداده‌اید, از خواندن این مقاله صرف نظر کنید. چون تنها کسانی که قدم در لس‌سانتوس گذاشته باشند, معانی ستایش من از این بازی را درک خواهند کرد.

در نوشتن برای جی‌تی‌ای ۵ امکان ندارد همچون دیگر بازی‌های روز شروع کرد. برای همین بود که مدت‌ها با خودم کلنجار می‌رفتم که باید از کجا بنویسم. زیرا گوشه‌گوشه‌ی بازی, هر فعالیتی, هر مکانی, هر شخصیتی و کلا هر چیزی برای خودش دنیایی دارد که می‌شود ساعت‌ها در موردش صحبت کرد. نمی‌دانم باید از نوآوری‌های فوق‌العاده‌ای راک‌استار و تاثیری که بر روی تجربه‌تان می‌گذارد شروع کنم, یا از قدم‌ زدن‌های شبانگاهی‌ام در کنار ساحل لس‌سانتوس. نمی‌دانم باید از زندگی‌ای که در جای‌جای شهر جریان دارد بگویم یا از پرواز در اوج آسمان و لذت بردن از چشم‌اندازهای دنیای پهناور بازی!

جی‌تی‌ای ۵ در همان ساعت‌های ابتدایی چنان شما را درگیر خود می‌کند که به سرعت از آن به عنوان اوج, دستاورد نهایی و نقطه‌ی طلاقی تمام خوب‌های نسل هفتم یاد خواهید کرد. غول جدید راک‌استار علاوه‌بر اینها, بوی نسل هشتم و چیزهایی که در آینده‌ای نزدیک انتظار بازی‌کنندگان را می‌کشند را هم می‌دهد. و درست در همین‌جاست که به ارزش واقعی بازی پی خواهید برد. جی‌تی‌ای۵ از آینده‌ی رسانه‌ی بازی می‌گوید. بازی‌ای از آینده که در زمان سفر کرده تا جادوهایش را برای گذشتگان تعریف کند. و برای اینکه آن داستان‌ها را برایتان قابل لمس و باور پذیر کند, چشمه‌ای از آن را هم تا آنجا که می‌توانسته بر روی کنسول‌های پیرمان به نمایش می‌گذارد.

چشمه‌ای از داستان‌سرایی و خلق شخصیت‌های بیادماندنی که هنوز راه زیادی در صنعت بازی در پیش دارند. چشمه‌ای از طراحی مراحل دیوانه‌کننده در یک عنوان محیط-باز. چشمه‌ای از هوش مصنوعی پیچیده‌ای که سخت‌افزارهای نسل بعد به ارمغان خواهند آورد. چشمه‌ای از جلوه‌های گرافیکی که می‌تواند شما را مبهوت تماشای خود کنند. و مهمتر از اینها, تزریق زندگی به یک دنیای مجازی که با تمام این‌ها میسر شده است.

جی‌تی‌ای ۵ یعنی راک‌استار گذشته‌ی خودش را کاملا از بر بوده. و سعی کرده تا نه فقط تمام عناصر خوب مجموعه‌ی جی‌تی‌ای, بلکه از عناصر دیگر عناوین خود هم در طراحی بازی بهره ببرد. اما نکته‌ی مهم جایست که آنها به این بسنده نکرده‌اند و مثل همیشه استانداردهای سبک دوست‌داشتنی و محبوب محیط-باز را کمی دیگر با ایده‌های ناب خود, جا به جا کرده‌اند.

به دنبال بزرگ‌ترین اِسکور

بدون‌شک برجسته‌ترین نوآوری و ایده‌ی راک‌استار در جی‌تی‌ای ۵ به استفاده از سه کاراکتر اصلی بازمی‌گردد. این مسئله چنان خوب و تکان‌دهنده از آب در آمده که از همان ابتدا, تجربه‌ی بازی‌کردن‌تان را از تمام محیط-بازهای دیگر دور می‌کند. و مهم‌تر اینکه راک‌استار به زیبایی تمام جوانب چنین ایده‌ای را مورد بررسی قرار داده تا علاوه‌بر اینکه هیچ مشکلی اذیت‌تان نکند, بازی‌کننده از تمام جنبه‌های این ایده لذت هم ببرد.

بهره‌ بردن از سه کاراکتر اصلی از همان ابتدای بازی روایت داستان را تحت تاثیر مثبت خود قرار می‌دهد. و کاری می‌کند تا داستان هالیوودی بازی را از دید‌های مختلف و با جزییاتی زیباتر دنبال کنید. این دید‌ها مربوط به شخصیت‌های اصلی بازی یعنی فرانکلین, مایکل و تروور می‌شود. مایکل در گذشته یک تبهکار حرفه‌ای بوده و در جریان بازی شاهد این هستیم که به دلایلی خود را از دنیای سرقت و خلاف‌کاری بازنشسته کرده است. او با پول دزدی توانسته خانه و زندگی اشرافی به راه بیاندازد و کارش شده لم دادن زیر آفتاب سوزان لس‌سانتوس.

اما کنار گذاشتن خلاف‌کاری باعث نشده تا او زندگی آرامی داشته باشد. مایکل مرد جنب و جوش است و هنوز به هیجانات جوانی‌هایش فکر می‌کند و از خوردن و خوابیدن خسته شده. از طرفی رابطه‌ای او با خانواده‌اش هم وضعیت اسف‌ناکی دارد. زندگی مشترک‌اش با آماندا روی لبه‌ی تیغ است, تمام فکر و ذکر دخترش تریسی حضور در برنامه‌های تلوزیونی شده و کار و زندگی پسرش جیمی هم به استفاده از پول مفت پدر و بازی‌کردن در اتاق‌اش خلاصه شده است.

در حالی که مایکل با چنین وضعیتی روزگار می‌گذراند, دیگر شخصیت بازی یعنی فرانکلین جز قشر ضعیف جامعه است و آن پایین‌ها و با خاله‌ی اعصاب‌خردکن‌اش زندگی می‌کند. فرانکلین یک خرده خلاف‌کار و البته به خاطر شغل‌اش راننده‌ای حرفه‌ای و کاربلد است. فرانکلین توانایی‌های بسیاری در رسیدن به موقعیت‌های بالا دارد, اما هیچگاه فرصتی برای آشکار شدن این استعدادها برایش فراهم نشده است. البته این موضوع تا زمانی ادامه دارد که او به صورت اتفاقی با مایکل آشنا می‌شود.

مایکل توانایی‌های فرانکلین را به چشم می‌بیند. و خیلی بهتر از خانواده‌اش با او ارتباط برقرار کرده و درد و دل‌های تمام سال‌های بازنشستگی‌اش را با او در میان می‌گذارد. در نتیجه او فرانکلین را زیر پر و بال خود می‌گیرد. حالا فرانکلین موقعیت خوبی برای فرار از آن خرده دزدی‌ها دارد تا با یک سرقت بزرگ به وضعیت‌اش سر و سامانی درست و حسابی بدهد. از سویی دیگر, فرانکلین تبدیل به جرقه‌ی حیات دوباره‌ی مایکل هم می‌شود. وسوسه‌ای که خود مایکل آن را با جان و دل می‌پذیرد. وسوسه‌ی بازگشتن به دنیای دلهره و مرگ. هرچند که نباید آن تصمیم دیوانه‌وار مایکل برای تنبیه مربی تنیس همسرش را هم نادیده بگیریم!

تمام این‌ها در حالی است که نباید سومین کاراکتر جی‌تی‌ای ۵ یعنی تروور که دوست و همکار قدیمی مایکل است را هم فراموش کنیم. ترور دوست‌داشتنی (!) بعد از اتفاقاتی که در گذشته‌اش با مایکل افتاده, یک شرکت ساخت و فروش مواد مخدر تاسیس کرده و خیلی هم دوست دارد اسم آن را همه‌جا جار بزند و خود را مدیر آن معرفی کند. تروور در بیابانی در شمال لس‌سانتوس زندگی می‌کند. محلی که حسابی با خصوصیات شخصیتی‌اش همخوانی دارد.

بدون‌شک شک جالب‌ترین شخصیت بازی همین تروور است. او خیلی ترسناک, وحشی و دیوانه است و در انجام هرگونه کار خلافی هیچ ابایی ندارد. مردم را به راحتی و بدون دلیل می‌کشد. و باید گفت همین صفات هستند او را اینقدر جذاب کرده‌اند. اما نباید از هوش و توانایی او در انجام ماموریت‌ها هم بگذریم. همین هوش در ترکیب با دیوانگی, شخصیتی ترسناک و در عین حال قابل اعتمادی را تحویل ما می‌دهد که کمک فراوانی به  ماموریت‌های گروه می‌کند.

ترور فیلیپس به عنوان راه‌انداز مایکل و فرانکلین هم عمل می‌کند. او چنان با تصمیم‌ها و بددهانی‌هایش کفر دیگران را در می‌آورد که همواره با پیدا شدن سر و کله‌ی او باید منتظر رد و بدل شدن یک سری دیالوگ‌های با حال و با صدای بلند باشید! به طور کلی از کاراکتری برایتان می‌گویم که لحظه‌ لحظه‌ی همراهیتان را جالب و فراموش‌ناشدنی می‌کند.

اکنون قصه‌ی جی‌تی‌ای ۵ این سه کاراکتر, به علاوه‌ی چندین و چند کاراکتر فرعی دیگر را با هم ترکیب می‌کند. هرکدام مشکلات و دغدغه‌های شخصی خود را دارند و از سویی دیگر باید به مشکلات گروه هم رسیدگی کنند. به دست گرفتن کنترل این سه و سر زدن به اتفاقاتی که در زندگی‌شان جریان دارد و بعد جر و بحث در مورد برنامه‌های کاری‌شان, آغاز شخصیت‌پردازی آنها و اوج کار نویسندگان و سازندگان در این زمینه است.

رابطه‌ی مایکل و خانواده‌اش, طرز فکر آنها در مورد مرد خانواده, مشکلاتی که خرده باندهای خلاف‌کار برای فرانکلین و دوست‌اش “لامار” درست می‌کنند, جنبه‌های مثبت و آرامی که در رفتار فرانکلین به چشم می‌خورد و اشاره‌ی تروور به کودکی دردناکی که گذرانده و درگیری‌اش با دیگر شرکت‌های تولید مواد مخدر در شمال لس‌سانتوس, تنها گوشه‌ای از جزییاتی است که در روند شخصیت‌پردازی کاراکترها به آنها توجه شده و آنها را هر چه بیشتر از قبل به شما نزدیک می‌کند.

رابطه‌ی بین این سه شخصیت آنقدر زیبا و پرجزییات نوشته شده که تمام قدرت داستان‌سرایی بازی را باید مدیون آنها بدانیم. دیالوگ‌های زیبا و متناسب با خصوصیات شخصیت‌ها یکی از خوب‌های سناریوی جی‌تی‌ای ۵ است که نقش مهمی را در پرورش و باورپذیری آنها ایفا می‌کند. همین رد و بدل شدن دیالوگ‌هایست که خنده‌دارترین و همچنین تاثیرگذارترین لحظات بازی را تحویل مخاطب می‌دهند.

راک‌استار به خوبی داستان را گسترش می‌دهد. همه‌چیز از یک اتفاق احمقانه‌ شروع می‌شود و طولی نمی‌کشد که بازی شخصیت‌ها را به جاهایی می‌کشاند که فکرش را هم نمی‌کردید. وجود سه شخصیت اصلی فقط در حد یک تغییر واضح نسبت به نسخه‌های پیشین مجموعه عمل نمی‌کند, بلکه راک‌استار اولین هدف‌اش درخصوص این تصمیم عالی را در روایت متفاوت بازی پیاده می‌کند.

اما در کنار این داستان هیجان‌انگیز و گسترده, از انتقاد‌هایی که راک‌استاری‌ها در بطن آن کاشته‌اند هم نمی‌توان گذشت. انتقادهایی از جامعه‌ی امریکا. جی‌تی‌ای یعنی امریکا. راک‌استار در لابه‌لای خط اصلی داستان و خرده داستان‌های فرعی چنان دل‌انگیز رویا و آزادی امریکایی را زیر نقد و هجو خود می‌برد که به باورپذیری, جذاب‌کردن و زندن جلوه دادن دنیای بازی کمک فراوانی کرده و به جنبه‌ی کمیک آن هم افزوده است. اصلا بهتر است بگویم هیچ‌چیز از زبان تند و تیز نویسندگان در امان نبوده است. از دنیای آدم‌های معروف و اتفاقات پیرامون آنها گرفته تا رسانه‌ها و حتی ندای‌وظیفه‌ی بیچاره! در دنیای جی‌تی‌ای ۵ بازی‌ای به نامRighteous Slaughter 7 وجود دارد که چندین نسخه‌ی آن بدون تغییر عرضه شده‌اند و بسیاری همچون جیمی زندگی خود را وقف بازی کردن آن می‌کنند. فروشگاه‌های اسلحه فروشی با افتخار اعلام می‌کنند که آرپی‌جی به لیست محصولات‌شان اضافه شده, جنایت‌کاری همچون تروور در دستگیری مهاجران غیرقانونی کمک می‌کند و خود را نجات‌دهنده‌ی آزادی و رویای آمریکای می‌نامد, تعریف معنی ترول‌های اینترنتی جیمی به پدرش, شبکه‌ی اجتماعی LifeInvader که همان فیسبوک خودمان است و به دزدی اطلاعات کاربران دست دارد و چندین چند نکته‌ی دیگر.

راک‌استار به زیبایی و دقت از پتانسیل هنر بازی استفاده کرده تا دغدقه‌ها, مشکلات و بحث‌های روز جامعه‌ی امریکا را با زبان هنر بازتاب دهد. جی‌تی‌ای همواره نماد امریکا بوده و جی‌تی‌ای ۵ در انتقال مشکلات جامعه‌ی آنها,‌ شعارها و چیز‌هایی که هرروز جلوی چشم‌ شهروندان امریکایی است, فوق‌العاده‌تر از قبل عمل می‌کند. مطمئنا آنچه در لس‌سانتوس شاهد آن هستید خیلی با حقیقت فاصله دارد. اما راک‌استار در قالب هنر و سرگرمی همین اتفاقات کوچک روز را بزرگ می‌کند, تا از بزرگ‌شدن آنها در دنیای واقعی جلوگیری کند. این خیلی بهتر است تا با پوشاندن حقیقت‌ها, دروغ تحویل مخاطب بدهیم. مسئله‌ای که خیلی از کشورها (بخوانید کشور خودمان!) به آن مشغول است.

هنری‌ترین سرقت تاریخ

گیم‌پلی جی‌تی‌ای۵ هم تحت تاثیر سه شخصیتی شدن بازی قرار گرفته است. به شکلی که هرکدام از آن‌ها ماموریت‌های شخصی خود را دارند. ماموریت‌هایی که تنها توسط همان شخصیت به خصوص قابل انجام دادن هستند. این مسئله تنوع بی‌نظیری به گیم‌پلی‌ای که می‌شناختیم داده است و باعث شده تا گیم‌پلی رابطه‌ی تنگاتنگی با روایت داستان داشته باشد. و همچنین راک‌استار از این طریق توانسته جنبه‌های گوناگون دنیای جی‌تی‌ای۵ را از هم جدا کرده و هرکدام را برای آشکار شدن به یک نفر بسپارد.

برای مثال بیشتر ماموریت‌های مایکل به مشکلات خانوادگی و گذشته‌اش مربوط می‌شود, فرانکلین باید به نزدیکانش کمک کند و دوست‌اش را هم از گندهایی که زده بیرون بکشد, و در نهایت تمام دیوانه‌بازی‌ها و کشت و کشتارها هم به تروور اختصاص دارد. با انجام این ماموریت‌هاست که خیلی ملموس‌تر به دنیای درونی شخصیت‌ها نزدیک می‌شوید. و آرام آرام شخصیت‌شان از طریق گیم‌پلی برای‌تان شکل می‌گیرد.

این در حالی است که برای اولین‌بار هر شخصیت قدرت ویژه‌ای هم دارد. فرانکلین می‌تواند در هنگام زانندگی زمان را آهسته کند و به راحتی از بین ماشین‌ها لایی بکشد, مایکل این توانایی را دارد تا همانند مکس‌پین زمان را در حین تیراندازی آهسته کند. و ضربات تروور هم با وارد شدن یه حالت ویژه‌اش دو برابر قوی‌تر می‌شود و ضرباتی هم که دریافت می‌کند, اثر کمتری بر او می‌گذارند. البته شخصیت‌ها از نوارهای مهارت هم بهره می‌برند. مهارت‌هایی که شامل رانندگی, تیراندازی, قدرت بدنی, خلبانی و… می‌شود. برای مثال در آغاز بازی مایکل آنقدر در دوران بازنشتگی‌اش ورزش کرده که نوار نیروی جسمانی‌اش بیشتر از بقیه است. از طرفی دیگر, مهارت رانندگی فرانکلین بهتر از دو تای دیگر است. یا اینکه تروور در زمینه‌ی خلبانی و تیراندازی بهتر از مایکل و فرانکلین عمل می‌کند. همین مسئله سبب شده تا برای هم سطح کردن مهارت‌های کاراکترها, آنها را به انجام فعالیتی که در آن ضعیف هستند, وا دارید. در این هنگام است که برای انجام فعالیت‌های فرعی بازی هم دلیل خوبی خواهید داشت.

و اما در مورد مراحل, ماموریت‌ها, تنوع و طراحی آنها باید بگویم که جی‌تی‌ای۵ شگفت‌انگیز است. هنوز چندساعتی از بازی‌کردن‌ام نگذشته‌ بود که طعم چیزی قدیمی را در لس‌سانتوس حس کردم. طعم تنوع ماموریت‌های “بتمن: شهر آرکام”; در شهر آرکام وقتی بتمن را بر روی یک گروگویل می‌نشاندم و قصد تصمیم‌گیری برای پیشروی در بازی را داشتم,‌ سازندگان چندین و چند مقصد برایم ترتیب داده بودند; می‌توانستم بروم سراغ ماموریت‌های اصلی, می‌توانستم برای حل ۴۰۰ معمای ریدلر تلاش کنم, می‌تونستم زندانی‌ای که آن پایین کتک می‌خورد را نجات دهم, می‌توانستم جواب تلفن ساز دیوانه را بدهم, می‌توانستم ماموریت‌های تمرینی بتمن را کامل کنم و…

چنین تنوع مراحل سرسام‌آوری در جی‌تی‌ای۵ به مرز وحشتناکی رسیده است. فعالیت‌هایی که در جی‌تی‌ای۵ می‌توانید انجام دهید تمامی ندارد. از دزدیدن اموال ستارگان سینما و تلوزیون گرفته تا ترور کسانی که به گونه‌ای شهر را به فساد می‌کشند, شنا, مسابقه‌ی دو, دوچرخه‌سواری, چتربازی, کوهنوردی, مسابقات رانندگی در خیابان, جاده‌های خاکی یا دریا, موتورسواری, آموزش خلبانی, غواصی, شکار, گلف, دارت, تنیس, یوگا و برطرف کردن مشکلاتی که برای املاکی که خریده‌اید, پیش می‌آید. حالا به این‌ها, ماموریت‌های شخصی هرکدام از کاراکترها, ماموریت‌های اصلی و چندین فعالیت دیگر را هم اضافه کنید, تا به تصور کوچکی از گیم‌پلی بزرگ جی‌تی‌ای۵ برسید.

راک‌استار چنان زیبا قدرت تصمیم‌گیری را به شما می‌دهد که حد ندارد. تمام این فعالیت‌ها به خوبی در سراسر دنیای بازی پراکنده شده‌اند تا شما را برای انجام هرکدام به گوشه گوشه‌ی نقشه‌ی بازی بفرستد. آخرین باری که چنین آزادی عملی را تجربه کردم بتمن: شهر آرکام بود و فکر نمی‌کنم که حالا حالاها بازی دیگری بتواند جای جی‌تی‌ای۵ را در این زمینه بگیرد.

اما با تمام این‌ها, هرچه از لذت انجام ماموریت‌های فرعی و فعالیت‌های گوناگون بازی بگوییم, هیچ چیز نمی‌تواند جای ماموریت‌های سرقت جی‌تی‌ای۵ را بگیرد. اوج طراحی مرحله, روایت سینمایی, حفظ ریتم, خلق تنش, لذت و هیجان را باید در مراحل سرقت جستجو کنید.

بزرگترین و جذاب‌ترین لحظات بازی در همین مراحل رقم می‌خورد;‌ سرقت‌هایی که توسط “لستر” یکی از دوست‌های قدیمی مایکل و تروور برنامه‌ریزی می‌شود و وظیفه‌ی مایکل, فرانکلین, تروور و دیگران اجرای بی‌نقص آنهاست. جالب است بدانید که راک‌استار در این مراحل که به نوعی امضای جی‌تی‌ای۵ هستند هم به شما قدرت تصمیم‌گیری می‌دهد.

جادوی جذابیت این مراحل به طراحی زیبا و روایت سینمایی آنها بازمی‌گردد. همه‌چیز آرام آرام شکل می‌گیرد. گروه به طور ناگهانی به یک محل تصادفی دستبرد نمی‌زند. بلکه همانند حرفه‌ای‌ها تمام جوانب کار را مورد تحلیل و بررسی قرار می‌دهد. راک‌استار با چنین فرمولی تنش و هیجان نهایی را پله پله می‌آفریند و به اوج می‌رساند.

برای مثال در یکی از سرقت‌های اوایل بازی, یک جواهرفروشی انتخاب می‌شود. شما باید به طریقی محل را مورد بررسی قرار داده و ضعف‌های آن را به گوش مغز متفکر گروه, “لستر” برسانید. اکنون او با بررسی موقعیت دو انتخاب در مقابل شما قرار می‌دهد; (۱) می‌توانید با بیهوش کردن افراد داخل جواهرفروشی,‌ بی‌سر و صدا وارد عمل شوید(۲) می‌توانید به صورت ناگهانی وارد شوید و خطر به صدا در آمدن آژیر را به جان بخرید.

پس از انتخاب یکی از این پیشروی‌ها, باید به فکر فراهم کردن لوازم کار هم باشید. مراحل سرقت به این شکل و شمایل به چندین بخش تقسیم می‌شوند. بدست آوردن وسایل مورد نیاز, پیدا کردن مکان مناسبی برای قرار دادن اتومبیل‌های فرار, استخدام افراد مختلف در حوزه‌های کاری گوناگون و… .

تمام این‌ها هیجان لذت‌بخش حرکت نهایی گروه را به آهستگی می‌سازد تا در نهایت از شدت هیجان ذوق‌مرگ شوید! هرچه فراهم کردن جوانب سرقت آهسته و بدون اکشن پیش می‌رود, لحظه‌ی اجرای آن و مخصوصا برنامه‌ی فرار آنقدر اکشن و آنچارتدی است که عوض همه‌ی آن مقدمه‌چینی‌ها در آید.

یکی دیگر از عناصری که به ماموریت‌های اصلی جی‌تی‌ای۵ طعم دیگری داده به سوییچ بین کاراکترها مربوط می‌شود. از این طریق تنوعی که در مراحل بازی موج می‌زند, دو برابر شده است. بازی‌کننده ممکن است در یک مرحله در قالب مایکل از راه پشت‌بام وارد یک اتاق شود و فردی را گروگان بگیرد, از طریق فرانکلین با اسحله‌ی تک‌تیرانداز مایکل را پوشش دهد و در نهایت, با به دست گرفتن کنترل تروور در هلی‌کوپتر, مایکل و گروگانش را فراری دهد. یا در جایی دیگر بازی‌کننده در قالب مایکل هواپیمایی را هدف قرار می‌دهد و بعد باید با کنترل تروور هواپیمای در حال سقوط را تعقیب کند.

از این مثال‌های فوق‌العاده به اندازه‌ی کافی در جی‌تی‌ای۵ یافت می‌شود. شما در قالب این سه کاراکتر و از دیدهای مختلف تمام جوانب و اتفاقات هر ماموریت را بر عهده دارید. این نوآوری چیزی است که طراحی مراحل جی‌تی‌ای۵ را در اوج قرار می‌دهد و آن را از تمام محیط-بازهای دیگر متفاوت می‌کند.

تمام این‌ها در حالی است که اگر آن ساختار سوییچ بین کاراکترها را هم کنار بگذاریم, باز چیزی از جذابیت‌ها و منحصربه‌فرد بودن مراحل کم نمی‌شود. از هدایت یک هواپیمای کوچک به داخل یک هواپیمای باربری بزرگ در اوج آسمان گرفته تا غواصی در اعماق اقیانوس برای نفوذ به یک لابراتور مخفی و تحت نظارت.

ناگفته نماند که سوییچ بین کاراکترها تنها به جریان ماموریت‌ها خلاصه نشده. به طوری که شما قادر هستید در هر زمان و مکان بین فرانکلین, مایکل و تروور تغییر دید دهید. با تغییر شخصیت, دوربین طی یک نمای ماهواره‌ای از شخصیت تحت کنترل‌تان دور می‌شود و بر روی لوکیشن کاراکتر جدید زوم می‌کند. در این هنگام کاراکتر جدید ممکن است در حال انجام هر کاری باشد. بعضی اوقات کنترل تروور را در حال فرار از دست پلیس‌ها به دست می‌گیرد, شاید وقتی در قالب مایکل فرو می‌روید, او را در حال تماشای تلوزیون بیابید. یا ممکن است در هنگام دعوای فرانکلین با افراد ناشناسی به او بربخورید. این اتفاقات تصادفی با شخصیت کاراکترها همخوانی دارد و به هرچه زنده و پویا جلوه دادن دنیای لس‌سانتوس هم کمک فراوانی می‌کند.

به دور از تمام ماموریت‌های از پیش تعیین شده بازی, نباید یادمان برود که با عنوانی به نام جی‌تی‌ای طرف هستیم. جایی که خودمان هم می‌توانیم جنایت‌های مسخره‌ی خود را طراحی و اجرا کنیم. شاید دل‌تان بخواهد چندین اتومبیل را وسط بزرگراه قرار دهید, نواری از بنزین از آنها تا جایی امن بکشید و با یک گلوله شاهد انفجاری حماسی باشید! می‌توانید با هواپیماها هزاران ژانگولر اجرا کنید, یا اینکه بر پشت‌بام آسمان‌خراش‌های شهر چتربازی کنید, می‌توانید یک پمپ بنزین را به آسمان بفرسید یا آرپی‌جی به دست بگیرید و به ستاره‌های خود بیافزاید. و بعد سوار بر ماشین شخصی سازی شده‌تان با پلیس‌های سمج بازی دست و پنجه نرم کنید. مطمئنم که شما در این زمینه خیلی خلاق‌تر از من عمل می‌کنید!

از طراحی تکان‌دهنده و نفس‌گیر لس‌سانتوس هم به هیچ‌وجه نمی‌توان گذشت. همه‌چیز در طراحی منطقه‌ی شهر لس‌سانتوس در خدمت انتقال حس بودن در لس‌آنجلس است. و جی‌تی‌ای۵ به زیبایی این حس را به شما منتقل می‌کند. از بازسازی مکان‌های دیدنی و واقعی گرفته تا توجه به جزییاتی همچون نحوه‌ی صحبت و پوشش مردم در پایین و بالای شهر. آفتاب ظهرهای داغ لس‌سانتوس که بر روی امواج اقیانوس و شن‌های نرم می‌تابد, شب‌های نورانی و پر زرق وبرق با آسمان‌خراش‌هایی که در مرکز شهر حودنمایی می‌کنند و عمارت‌هایی که در بالای شهر فخر می‌فروشند. راک‌استار به طور دقیق لس‌آنجلس را در لس‌سانتوس بازسازی نکرده اما حس زندگی و روح آن را به شما که شاید تنها از آن شنیده باشید هم انتقال می‌دهد.

البته همه‌چیز به شهر لس‌سانتوس خلاصه نشده و ۲ سوم دنیای وسیع جی‌تی‌ای۵ در اختیار منطقه‌ی Blaine County است. بیابان‌های خشک با کاکتوس‌هایی بزرگ, مناطق روستایی کم جمعیت, شهرهای توریستی و گرمسیر, جنگل‌های وحشی و کوهستان‌های تند و تیز از جمله مناطقی هستند که در Blaine County یافت می‌شوند. و در حقیقت از روی مناطق جنوبی کالیفرنیا الگوبرداری شده‌اند. Blaine County نسخه‌ی مدرن دنیای “سرخپوست مرده: رستگاری” است. رشته‌ کوه‌هایی که از کیلومترها قابل تشخیص هستند,‌ پرتگاه‌ها, دریاچه‌ها, پل‌ها و توربین‌های تولید برقی که در کنار هم قرار گرفته‌اند, همه و همه شما را برای جستجو, گشت‌وگذار و پرده‌بردازی از دنیای بازی دعوت می‌کنند.

 جی‌تی‌ای۵ با ارائه‌ی بیش از ۳۰ ساعت گیم‌پلی در بخش داستانی و ده‌ها ساعت دیگر که از طریق ماموریت‌ها و فعالیت‌های فرعی به آن اضافه می‌شود, علاوه‌بر اینکه در زمینه‌ی کمیت و کیفیت بی‌نظیر است, در زمینه‌ی وسعت و طراحی نقشه هم کاری کرده تا مدت‌ها از راک‌استار به خاطر این دستاورد و هنر به نیکی یاد کنند.

خشمگین‌ترین دنیا

هرچه از گرافیک جی‌تی‌ای۵ می‌خواهید را پیش‌تر گفتم. راک‌استار با در نظر گرفتن وسعت بالای نقشه و سخت‌افزار پیر کنسول‌های نسل حاضر, با کمک موتورپایه‌ی قدرتمند RAGE کار بزرگی را در به تصویر کشیدن چنین دنیای پرجزییات, زیبا و بی‌مانندی کرده است.

بدون‌شک اولین چیزی که دهان‌تان را در تحسین گرافیک تکنیکی و صد البته هنری جی‌تی‌ای۵ باز می‌کند به کیفیت و جزییات به کار رفته در نماهای دوردست و تمام ناشدنی بازی برمی‌گردد. چشم‌اندازهای بیادماندنی, بی‌بدیل, رویایی و به شدت زیبای جی‌تی‌ای۵ کاری می‌کنند تا بعضی اوقات مهت تماشای درگیری خورشید و اقیانوس در غروب لس‌سانتوس شوید. چشم‌اندازهای جی‌تی‌ای۵  آنقدر فوق‌العاده هستند که مطمئنا کشف نماهای گوناگون در محیط‌ها و زمان‌های مختلف به یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های‌تان بدل می‌شود.

برای درک قدرت گرافیک جی‌تی‌ای۵ باید سوار یک هواپیما شوید تا آنجا که می‌توانید اوج بگیرید و از آنجا دنیای بازی را نظاره کنید یا در هنگام بارش باران و در حالی که افکت‌های رعد و برق آسمان‌ را می‌شکافند, دل به جاده‌های شمال لس‌سانتوس بدهید و در حال و هوای گرفته اما زیبای بازی غرق شوید. تنها تجربه‌ی بازی می‌تواند حس واقعی پشت این جملات را بیان کند. با توجه به این‌ها مسلم است که حرف زدن در مورد افت کیفیت بافت‌ها و آهنگ فریم در بعضی از لحظات بازی بی‌مورد و کاملا سطحی‌نگرانه است.

مگر می‌شود صحبت در مورد جی‌تی‌ای باشد و اشاره‌ای به ایستگاه‌های رادیویی دنیای بازی نکرد. جی‌تی‌ای۵ هم شامل تعداد زیادی آهنگ از ژانرها, دوره‌ها و در حس و حال‌های متفاوت است. تنوع آهنگ‌هایی که از طریق رادیو پخش می‌شوند واقعا عالی است. و جالب‌تر اینکه بازی در موقعیت‌های مختلف چنان درست آهنگی متناسب را پخش می‌کند که قدرت تغییر آن را از شما می‌گیرد. ممکن است در حین فرار از دست پلیس‌ها ریتم تند یک موسیقی راک با تنش موجود همخوانی داشته باشد یا در وسط بیابان‌های شمال لس‌سانتوس و زیر نور مهتاب یک قطعه‌ی اسپانیایی حال و هوای‌تان را کامل کند.

این در حالی است که برخلاف گذشته, راک‌استار یک سری قطعات ارجینال هم برای جی‌تی‌ای۵ در نظر گرفته است. این باعث شده تا بخش موسیقی تا پایان بازی به هیچ‌وجه تکراری جلوه نکند. مخصوصا در هنگام ماموریت‌ها که خبری از رادیو نیست, موسیقی متن جذاب بازی به زیبایی به تنش  و حس سینمایی رویدادها می‌افزاید.

بی‌تردید یکی از جنبه‌های هنری و عنصری که روایت داستان گسترده و شخصیت‌پردازی جی‌تی‌ای۵ را به این سطح از کیفیت رسانده به صداپیشگی بسیار بسیار بی‌نقص و زنده‌ی بازی برمی‌گردد. از صداپیشگان مایکل, فرانکلین و تروور گرفته تا تمامی شخصیت‌های فرعی به بهترین شکل ممکن حس و حال شخصیت‌ها را چاشنی صدا و استعداد خود می‌کنند. این مسئله لذت شنیدن دیالوگ‌های طولانی و زیبای جی‌تی‌ای۵ را دوچندان کرده است. تنها کافی است سکانس جر و بحث مایکل و همسرش در مطلب روانپزشک, ادبیات خیابانی فرانکلین و دوستانش و فریادهای تروور در ادعای دیالوگ‌هایش را به یاد بیاورید تا راک‌استار را در این زمینه هم تحسین کنید.

هنرمندان راک‌استار با جی‌تی‌ای۵ پرونده‌ی نسل هفتم را می‌بندند و نگاه بلند و بالایی هم به آینده‌ی صنعت بازی می‌اندازند. جی‌تی‌ای۵ داستان دنیایی به ظاهر زیبا و مردمی را روایت می‌کند که بدی با روح آنها گره خورده و از خشونت, هرج و مرج و بی‌رحمی لذت می‌برند. داستان سیاه شهر لس‌سانتوس که خوبی در آن مرده, و ارجاعات فرهنگی, زندگی روزمره و جامعه‌شناسی این قصه‌ی مرگ و دلهره را پر مغز کرده است.

راک‌استار به شدت گیم‌پلی آشنای مجموعه را در جی‌تی‌ای۵ نسبت به نسخه‌ی چهارم با کیفیت‌تر و ترسناک‌تر ساخته و سبک بازی‌های محیط-بار را هم با ایده‌های نو و پیاده‌سازی درست آنها در ساختار مراحل به لرزه می‌اندازد.

تمام این‌ها کاری می‌کنند تا در سفرتان به لس‌سانتوس گذشت زمان را متوجه نشوید و تنها نیازهای ضروری زندگی شما را از پای بازی بلند کند! جی‌تی‌ای۵ بازی جزییات است. توجه‌ی وسواس‌گونه و سرسام‌آور به جزییات زنده‌ترین دنیایی که تاکنون قدم در آن گذاشته‌اید را تحویل‌تان می‌دهد. جی‌تی‌ای۵ همان‌قدر که نقطه‌ی تکامل عناوین راک‌استار در این نسل است, به همان اندازه مقدمه‌ایست بر چیزهایی که در آینده از این استودیو و رسانه‌ی بازی فاش خواهد شد.

نمره نهایی: ۱۰/۱۰

نویسنده: رضا حاج‌محمدی

نکات مثبت
نکات منفی
شاهکار
دیدگاه
۹۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

91 Replies to “نقد بازی Grand Theft Auto 5; رستگاری یک نسل”

 1. Mr. EZIO گفت:

  یه قانون نانوشته هم اینه که رضا بد نمینویسه!!!! :D
  آقا من تو کف این بازی موندم شدیدا چرا برا PC نمیاد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  ۷ ۳
 2. EZIO گفت:

  نقد کامل و طولانی بود.البته در مورد این بازی هیچ جای تعجبی نداره

  ۳ ۱
 3. Dragunov گفت:

  نقد رو نخوندم.گفتم شاید اسپویل داشته باشه.
  من هنوز هم امیدم رو برای بازی کردن اون روی pc ازدست ندادم.عکس ها زیبا(به معنای واقعی کلمه) بود.
  ممنون از نویسنده.

  ۴ ۱
  1. Survivor گفت:

   اسپویل داشته باشه و من هشدار ندم… :D هیچی نداره راحت بخون…

   ۶ ۴
  2. Dragunov گفت:

   باوشه :D

   ۰ ۲
  3. Ali Hybrid گفت:

   امیدت رو از دست نده چون میاد !

   ۲ ۰
  4. شعیب گفت:

   مگه کسی ناامید شده؟ بازی مسلم امدنش ثابت شده مونده عروس خانوم(راکستار)بله رو بگه! :-P

   ۳ ۰
  5. Dragunov گفت:

   درسته

   ۱ ۰
 4. /\/ Н ! Д D 3 گفت:

  مرسی
  واقعا زیبا نوشته شده بود
  خوشمان امد
  دست رضا (re:تنگستن)جان درد نکنه

  ۰ ۰
 5. دستت درد نکنه. پلتفرم تست چی بود؟
  چرا
  /////////////////////////////
  نداره اخرش؟ :D

  ۱ ۱
  1. Survivor گفت:

   خیلی ممنون…

   اون دفعه از اینا /////////////// گذاشتم داستان شد… نمی‌دونستم اگه نذارم هم داستان میشه… lol

   پلتفرم تست هم PS3 هست…

   ۲ ۰
  2. داستان نشد! بیاند هم نقد کن ببینیم چیکار کرده است.

   ۱ ۰
  3. psycho mantis گفت:

   بیاند که شاهکار شده :X :X =;

   ۰ ۰
 6. Pandora7 گفت:

  والله نقد کردن برای تمجیدیه اثر نیست ولی واقعا سخته یه چیزی که واقعا خوبه رو نقد کنی من به نویسنده حق می دم نتونه بصورت متمرکز روی هر بخش بازی صحبت کنه .
  ۱. ممنونم از نقدتون
  ۲. مکس پین ۳ شاید بازی خوبی باشه ولی از نظر داستانی راه خودش رو گم کرد
  ۳. بازهم می گم سن آندریاس برترین GTA ساخته شده هست
  ۴. من رد دد لایقترین بازی این نسل می دونم
  ۵. امیدوار یه DLC خوب دیگه از بخش داستانی راکستار برای v مثل سه عنوان اوپن ورلد قبلیش بسازه

  ۰ ۳
  1. RYU گفت:

   شما که راک استاری هستی !!! :-s
   بعد توقع داری یکی از عناوینش را لایق ترین نسل ندانی !!! :|
   رد دد خوب ! اما برای لایق ترین شدن :|
   با تشکر :mrgreen:

   ۰ ۱
  2. Pandora7 گفت:

   سعید جان من نگفتم در چه زمینه ای لایق هست :دی
   در اضافه من واقع بینم قبل از انتشار gta فکر می کردم امسال بهترین تجربه گیمی برای من می شه ولی اشتباه می کردم

   ۰ ۰
  3. James Franco گفت:

   با مورد ۴ام بشدت موافقم :X

   ۰ ۰
 7. Very Big Daddy گفت:

  خیلی ممنون!تا اینجا بخش هایی را خواندم مثل همیشه عالی!
  همچنان در انتظار انتشار نسخه ی پی سی!

  ۰ ۰
 8. Ali Hybrid گفت:

  نقد زیبای دیگه از آقا رضای گل !
  دم شما گرم ، واقعا عالی بود !
  ما ک فعلا نمیتونیم سراغ این اثر زیبا بریم و بسیار افسوس میخوریم ! :D

  ۰ ۰
 9. Oddity. گفت:

  نقد فوق العاده کامل و بی نقصی بود، تبریک می گم.
  من به شخصه انتظار نداشتم جی تی ای بتونه پا به پای هایپ جلو بره و حتی بهتر از چیزی باشه که فکر می کردیم. راک استار دوباره ثابت کرد که برترین استدیوی بازی سازی هستش. واقعا تو مخیلم نمی گنجه که با سخت افزار نسل بعدی راک استار قراره چه شاهکاری بسازه. oooh

  ۰ ۰
 10. alexmason گفت:

  ممنون رضا جان عالی بود.

  اقا کسی خبر نداره کی برای پی سی میاد؟؟

  مردیم به خدا

  :(( :sad:

  ۰ ۰
  1. Ali Hybrid گفت:

   تاریخ دقیق در دست نیست

   ۲ ۱
 11. M.PlayStation4 گفت:

  نقد بی نقصی بود اصن فوقالعاده بود
  کل بازی ی طرف روندن هواپیما یه طرف اصن اوجه گرافیک
  طبیعی ترین دریا رو داشت این بازی
  شخصیت پردازی هم که راکستار با ترور معنیه دیوونگیو به اوبی سافت فهموند(واس)
  کلا خیلی از نقدت خوشم اومد داداش

  ۰ ۰
 12. psycho mantis گفت:

  این ترور عشقی کار میکنه !!!! :* :X
  دست اقا رضا هم درد نکنه :* :X
  امیدوارم داستانش هم هرچه زودتر رو سایت قرار بگیره چون برخی چیزا رو درست متوجه نشدم.
  الان هم که به شدت دلبسته ی بیاند شدم :X
  ( اسپویلر )همون سکانس تست ازمایشی ( نه اون ازمایش !!! )جودی رو با هیچی عوض نمیکنم :X
  منتظر نقدش هستیم

  ۰ ۰
 13. psycho mantis گفت:

  این ترور عشقی کار میکنه !!!! :* :X
  دست اقا رضا هم درد نکنه :* :X
  امیدوارم داستانش هم هرچه زودتر رو سایت قرار بگیره چون برخی چیزا رو درست متوجه نشدم.
  الان هم که به شدت دلبسته ی بیاند شدم :X
  ( اسپویلر )همون سکانس تست ازمایشی ( نه اون ازمایش !!! )جودی رو با هیچی عوض نمیکنم :X
  منتظر نقدش هستیم
  —————-
  Half of me belongs to the boss
  Solid snake

  ۰ ۱
 14. Amir.M گفت:

  بی نقص مثه خود بازی . =D ما هم که فعلا در شامپو… :arrow:

  ۰ ۰
 15. MOHSEN f گفت:

  رضا جان نقد مثل همیشه عالی بود
  ________________________
  دوستان یجای gta v گیر کردم خواهشا اگه کسی میدونه کمک کنه:
  حدود چهل درصد بازی رو رفتم بعد هیچ ماموریتی رو دیگه نمیده در ضمن اینجایی که میگم بعد از اون مرحله ای هستش که سه نفری با لستر میرن از یه بانک عکس میندازن همونجایی که لستر و ترور با هم با هلی کوپتر میرن و مایکل و فرنکلین با ماشین .

  ۰ ۰
  1. MOHSEN f گفت:

   اقا یعنی یه نفر این بازیو تموم نکرده که بداد ما برسه؟؟؟

   ۱ ۱
  2. یه ماشین چهار در بردار برو توی یه کوچه نزدیک اون جایی که باید دزدی بشه بعدش زنگ بزنی به یکی دیگه از شخصیت ها یه گزینه اضافه میشه با اون زنگ بزن!

   ۰ ۰
  3. MOHSEN f گفت:

   حتما باید نزدیک اونجایی باشه که می خوایم دزدی کنیم؟؟؟؟
   چون دیروز بعضی از دوستان این کارو گفتن ولی هر کاری کردم نشد.یعنی نه پیغامی میده که اینجا برای پارک خوبه یا نه و همچنین به هر کدوم از دوستات هم که می خوای زنگ بزنی فقط گزینه hang out داره

   ۰ ۰
  4. خب ببین هر دفعه که سوار ماشین میشی اون بالا یه چیز می نویسنده اگر قابل استفاده باشه برو توی نقشه کوچه ها رو پیدا کن من هم نمی دونستم کجا باید پارک شه ولی چند جا امتحان کردم شد بالاخره.

   ۰ ۰
  5. MOHSEN f گفت:

   والا نمیدونم اصلا هیچ پیغامی نمیده .به هر حال دمت گرم

   ۰ ۰
  6. خواهش می کنم دادا!

   ۰ ۰
 16. Play گفت:

  نفد بسیار خوبی بود و تقریبا تمام نکات مثبت رو بهش اشاره کردین پس بذارید برم سراغ نکات منفی. بازی هرچند که در تمام بخش ها پیشرفت داشت اما در داستان به نظرم ضعیف عمل کرده بود همچنین محیط ۵ بسیار بزرگ بود(اما به نظرم سن اندریاس بزرگتر بود!) اما خیلی کم از امکانات این محیط بزرگ استفاده کرده بودند. وجود فقط یک شهر برای من ضدحال(!) بزرگی بود. بازی زود تموم شد و میشد ادامه داشته باشه. شخصیت پردازی هرچند که بسیار عالی بود اما بازهم فکر میکنم نسبت به بازی قبلی ضعیف تر بود.
  “اسپویل”
  اخر بازی خیلی مسخره بود!! بازی ۳ انتخاب بهت میده اما اونقدر دو انتخاب های دیگه (کشته شدن اون دوتا) مضحک و مسخره به نظر میرسه که کمتری کسی(هیچکس) اون ها رو انتخاب میکنه و سوال من اینجاست که چرا باید وقتی اون انتخاب ها اینقدر بی معنی و نامناسب هستند باید جزع انتخاب ها باشند؟!!
  بعدشم معموریت big one که اینهمه راجع بهش حرف میزدند و بزرگش کرده بودند انتظار داشتم خیلی هیجانی تر باشه.

  ۲ ۱
  1. Play گفت:

   در ضمن از سیستم هندلینگ ۴ بیشتر خوشم میومد و ماشین ها واقعی تر بودند و همچنین (نزدیک بود یادم بره!!) صدمه دیدن ماشین ها توی ۵ واقعا افتضاح(دقیقا به همین معنی!) بود البته اگه بخوام با ۴ مقایسه کنم. یکی از سرگرمی های من توی ۴ این بود که یه کامیون ورمیداشتم و ماشین ها رو له می کردم و واقعا لذت بخش بود.

   ۰ ۰
  2. psycho mantis گفت:

   دوست عزیز نظر من دقیقا برعکس شماست!!!!!!!!

   ۰ ۰
  3. همه نظرت رو برعکس کن درست میشه! :lol: چه ایراد های مسخره ای ! :| داداش محیط بازی خیلی هم بزرگ و بطرز جالبی خسته کننده نمی شد. کل نقشه هم به سه قسمت تقسیم می شد. هندلینگ ماشین از نید فور اسپید هم بهتر کار شده بود! کلا ایراد های مسخره ای می گیرین.

   ۰ ۰
  4. Play گفت:

   مسخره؟!! شاید من توی سیاره ی دیگه ای زندگی میکنم نمیدونم! :-s
   مکان ها خسته کننده نیستند و واسه گشت و گذار عالین اما دوست داشتم من خیلی از جاها ها رو اونجا معموریتی یا کاری انجام بدم.
   چند شهر بودن با ساختار شهری متفاوت منظورمه . یکی از لذت هایی که سن اندریاس برام داشت همین تفاوت شهری ای بود که هر وقت از شهری به شهر دیگه میزدم احساس میکردم حالا دهکده ها بماند.
   هندلینگ ماشین هم جز من کسای دیگه ای هم بودند که از اون حالت سنگینی که تو ۴ بود بیشتر خوششون میومد(سلیقه ایه)

   ۰ ۰
  5. King Tiger گفت:

   با اون ایراد یکشهره بودن بازی تا حدودی موافقم!
   اما اینکه هندلینگ ماشینها آرکید شده و تخریب پذیری ماشینها پایین هست, یه دلیل ساده داره . تصور کن یه ماشین رو با کلی وسواس شخصی سازی کردی و بعد از اولین برخورد ساده نصف ماشین جمع میشه! (تصورش هم دردناکه! :-s )
   این اقدام عمدی سازندگان بوده و نه کوتاهی اونها …

   ۰ ۰
  6. Play گفت:

   اونقدر که شما میگین صدمه دیدن ماشین ها اغراق امیز نبود که بعد از برخورد ساده نصفش جمع بشه ولی اره اگه هم دقت کرده باشین توی بازی های ریسینگ تخریب پذیری ماشین ها زیاد نیست و جی تی ای هم دنباله روی همین قانون رفته. درکل من حالت تخریب واقع گرایانه ی ۴ رو بیشتر قبول دارم.

   ۰ ۱
 17. James Franco گفت:

  من نمیدونم وقتی من GTA رو گرفتم میگفتم با خودم تا ۳ماه رفتم تو کما،ولی الان ۲هفتست که اصلا طرفشم نرفتم و بجاش دارم ریمن و فیفا و فردا پسفردا ماوراء بازی میکنم :D …$
  _________________________________
  نقد بسیار خوبی بود….هرچند خلاصه شو تقریبا خوندم :| ….$

  ۰ ۰
  1. Play گفت:

   شما به GTA زدگی دچار شدید. احتمالا به دلیل بازی کردن پی در پی و بی وقفه است. به زودی خوب میشوید.
   پ.ن: من از روزی که اومد تا به الان دارم ازش لذت میبرم و اندکی هایپ(!) دارم هنوز!

   ۰ ۰
  2. psycho mantis گفت:

   فردا پس فردا چیه !!!! همین الان بازی کن ماورای شاهکارو!!!!!

   ۰ ۰
  3. James Franco گفت:

   برادر اورجینالشو اینجا قیمت گرفتم ۳۰۰تومنه :O :O …تازه GTA،۳۵۰ تومن بود :O :O :O ..البته GTA رو کپی گرفتم :)

   ۰ ۰
 18. DeadSpace گفت:

  دست اقا رضا هم درد نکنه فوق العاده بود

  ۱ ۱
 19. Mr.game گفت:

  ممنون از رضای عزیز. من که هنوز متأسفانه gta رو بازی نکردم و منتظرم که برای pc بیاد و مطمئنم که میاد.
  upload7.ir/images/23688933633338130653.jpg

  ۰ ۰
  1. Benyamin گفت:

   این عکسو از کجا آوردی؟؟
   یعنی ئمیاد!!!!!!؟؟؟؟؟
   چه خوب؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :X :-) :-D :-P :lol: :lol:

   ۰ ۰
  2. Mr.game گفت:

   از تو اینستا.

   ۰ ۰
 20. bijan joker گفت:

  با سپاس فراوان از رضای عزیز، طبق معمول به دلیل اینکه بسیار وسیع زحمت کشیدید و نوشتید فعلا وقت نکردم بخونم، اما همون امتیاز نهایی حالم رو جا آورد، دلم نیومد تا زمانی که بتونم سر فرصت این نقد دلچسب رو بخونم تشکر نکنم و گفتم الانه تشکرم رو بابت اولین نقد فارسی‌ای که از غول بدستم رسیده انجام بدم تا بعدا برم سراغ خواندن متن کلی، خسته نباشید رفیق…

  ___________________
  ( BEYOND: Two Souls )

  ۱ ۰
 21. slim shady گفت:

  “با پوشاندن حقیقت‌ها, دروغ تحویل مخاطب بدهیم. مسئله‌ای که خیلی از کشورها (بخوانید کشور خودمان!) به آن مشغول است.” سـیـاسـی نداشتیم دیگه! :D
  دست به قلم ایشون حرف نداره. شاید موقع تعریف های این نقد عشقم به بازی چند برابر شد!

  ۰ ۰
 22. با سپاس از نقد حدود ۵۰۰۰کلمه ای تان!نقد کامل و بی نقص برای برتین نسل(به همرا رد دد!) دو چیز اثبات شده ۱.شما نقد بد نمینویسید ۲.راک استار بازی بد نمیسازه!

  ۰ ۰
 23. remember me گفت:

  نقد عالی بود دستت درد نکنه =D
  من که دارم برا بار سوم میرمش بازم خسته نشدم

  ۰ ۰
 24. عرض شود که مطلب مطلبه قوی‌ای بود.. باریکلا.. یه اشاره‌ای هم به وضعیت اعتراضی – اجتماعیه بازی به امریکا داشتی خوب بود خوشم اومد.. البته همچنان از نظر من “آخرین ما” جایگاه ویژه‌ای داره برام.. :wink:

  ۰ ۰
 25. MilAd.gH گفت:

  بسیار عالی بود.رضا جان. :X
  خیلی لذت بردم.تشکر. :)

  ۰ ۰
 26. silver گفت:

  بهترین بازی سال بدون شک!(با این که هنوز واسه PC نیومده :-s )
  ممنون از نقد کامل و جامع.

  ۰ ۰
 27. sheamus گفت:

  با تشکر از رضای عزیز.این بازی از فراشاهکار هم بالاتر بود.
  مطمئنم اخر بازی همتون پایات سومو انتخاب کردید درسته!؟ ;;)

  ۰ ۰
 28. blind گفت:

  نقد خوبی‌ بود، اما بازی بی‌ نقص هم نبود که کلا از همش فاکتور بگیریم،
  راک استار یک سری قول و بزرگنمایی‌ کرده بود که هیچ کدوم اونی که باید نشد:
  سیستم شوتینگ پیشرفتی نسبت به ۴ نداشت، اضافه کردن یک حالت ران & گان تقریبا بی‌ مصرف، نمیخوام بگم بد بود، ولی‌ کسایی که مکس پین رو ساختن بیان و هایپ کنن که شوتینگ بازیمون فلان و بسیار انتظار هیولا دارم دیگه
  یک قول دیگه اینکه دزدی جز مأموریت اصلی‌ نیست و هر موقع بخواید برنامش رو می‌ریزید که اصلا این طور نبود و دقیقا جز مین مشن‌ها حساب میشد
  اولا یک حرفی‌ زدن‌ که به کلّ فراموش شد، کی‌ یادشه که گفتن تو بازی دانشگاه هست میتونید داخلش هم برید؟ :lol:
  از ریزه کاری‌ها هم خیلی‌ زدن، کازینو، بسکتبال، ۸ball, ماموریت‌های پلیس، medic, آتشنشانی رو به جاشون ورزش مس.خره کلید زنی‌ یوگا اضافه کنی‌؟
  انفجار‌ها پفکی شدن، نسبت به همین شماره قبل یک گام رو به عقب بود.
  و از همه اینها مهمتر شخصیت پردازی و داستان ضعیف تر از شماره قبلی‌ بود، با ۳ تا شدن کارکتر‌ها می‌تونم بگم عمقشون یک پنجم شده بود، همه چیز بازی رفته بود سمت stranger & freaks یا رندوم ایونت‌هایی‌ که اشاره به شماره‌ها و شخصیت‌های محبوب سری داشتن و اطلاع راجب کارکتر‌های اصلی‌ نمیدادند و ماموریت اصلی‌ هم ۹۰% باج دادن به پلیس بود. در صورتی‌ که تو شماره‌های قبل با ۱۰ طرف در گیر بودی (مأموریت اصلی‌) که با هم تلاقی میکردن. اینجا فقط fib و چند تا خورده داستان دیگه که خوب نیست.

  ۰ ۰
  1. نصف این چیزایی که گفتی خود راکستار قول نداده بود بعد انجام نده ملت می گفتن و شایعه بود! شخصیت پردازی هم عالی بود هر کسی با یه کارکتر حال کرد و عاشقش شد ترور هم هیچوقت از ذهن ها پاک نمیشه. سیستم شوتینگ شاهکار محض بود بخدا! خیلی راحت و شیک و مجلسی! :D من که حال کردم با شوتینگش ولی انفجار رو یه ذره (فقط یه ذره :D ) قبول دارم !ما بازم بد نبود!

   ۰ ۰
  2. blind گفت:

   ببین شخصیت پردازی یه چیزه، عاشق شدن یه چیز دیگه
   ترور صدا گذاری عالی‌، دیالوگ نویسی عالی‌، اصلی اون لحظه خوردن زمینشو (جلو خونه عمّ.ه فرانکلین) و عکس العمل بعدش هر کی‌ ببینه محاله ازش خوشش نیاد :)) :)) . اما عمق و شخصیت پردازی؟
   کلّ بازی شده طنز و شوخی و مس.خره بازی. همه چیز زیر سایه طنز رفته. تو شماره ۴، بازی صحنه گریه دار داشت، جا برا تاسف خوردن داشت، با نیکو سمپاتی داشتی، اینجا فقط مینیک بازیهای سربازهای موجی ویتنام آمریکایی رو بولد کردن تزریق کردن به یک انسان اسمشم گذاشتن ترور. تو شماره‌های قبل هر چند وقت یک بار یک چیزی مثل پتک میخورد تو سر گیمر، پیام جدی میداد. نیکو شاد و خوش حال میاد برا امریکن دریم که از صد تا کابوس بدتر میشه. cj رو کیسه سیاه میکشن سرش از جامعه مثل زبا.له پرتش می‌کنن بیرون، تامی به خودش میاد میبینیه داره برا اینو اون عملیات نژاد پرستانه انجام میده
   اما اینجا چی‌؟ همه چی‌ شده لو.ده بازی، که انصافا خنده دار هم هست و تا این حد طنز قوی تو سری سابقه نداشته، برنامه‌های تی‌وی شده لود.گی، fame&shame که پیس کرده به سر تا پای تموم show‌های تلنت یابی‌ که هر روز مثل مور و ملخ زیاد میشن، برنامه جنایی اون مأمور fbi (استیو بود اسمش فکر کنم) و مخدر جدید توالت کلینر که هر کی‌ میزد جدی جدی توالت رو تمیز میکرد :)) ، سینما میری از فیلم معنا گرا گرفته تا هالیوودی رو دست میندازه، رادیو گوش میدی یک چنل اختصاص یافته به تفتیش عقاید و فاتنیک‌ها جز و کلی‌ دارن مس.خره میشن، سیستم مالی‌، تربیت فرزندان، انتخابات، همه چی‌! حتا همین video game داره نقد میشه اما با لو.دگی! مأموریت‌ها هم که همه میخوان بگن پلیس و fbi فاسدن
   اوکی R* گرفتیم به خ.دا افتاد، آمریکا رو لج.ن گرفته، هیچ امیدی به بازگشتش هم نیست، اما لطفا یکم داستان بگو، از ما.مان ترور بیشتر بگو، یکم ماجرا رو شخصی کن،
   والا غیر از لو.دگی فقط اشاره به گذشته و حس نوستالژیک دیدم که کافی‌ نیست! فلان کس تو خیابون کمکش میکنی‌ اگه سری رو جویده باشی‌ بهت نشونی میده، میفهمی که اااا! این دختر فلان وکیل تو وایس سیتی بود، ااا این همون بود که با نیکو بانک زد، ااا رفیق cj!! .. و تمام!
   در مورد قولها چون گفتی‌ نصفش رو نداده بود موردی میگم:
   من در مورد فقط ۳ تا قول حرف زدم: در مورد دانشگاه و اینکه دزدی جز مأموریت اصلی‌ نیست و هر موقع بخواید انجام میشه و این صحبت‌ها لینک مصاحبشون موجوده
   در مورد شوتینگ خودم هم میگم والا خوبه، اما گفتن از مکس پین بهتره که عمرا! شوتینگ مکس تو این نسل نظیرش نیومد

   ۰ ۰
  3. ببین داداش، اینطوریا که شما می گی نبود. فیلم کندی که نیست!! طنز تلخ بود، هر کدوم از شخصیت ها توی زندگیشون مشکل داشتن همین مایکل با بچه هاش مشکل داشت توی بازی اونجا که ترکش می کنن طنز بود؟ شخصیت ترور اصلا روانیه باید ته مایه طنز داشته باشه این جور شخصیتی توقع نداری که سریع به گریه بیفته، فرانکلین هم که یه شخصیت وفا دار بود. اصلا هدف بازی جدید چیزی نبود که بخوای با IV مقایسه اش کنی به قول خود راکستار شهر تغییر کرده ، تم بازی تغییر کرده، شخصیت ها تغییر کردن شهر لوس انجلس خودش نشان دهنده اینه که می خواد از اَمریکا و پلیس انتقاد بشه!(بالاخره بازیه فیلم درام که نیست) حتی اگر دقت کنی هالیوود هم از انتقاد شد. در کل بهت بگم:
   “v هیچ شباهتی به iv نداشت بلکل یک چیز جدید بود و همه چیز به سلیقه بر می گیرده قرار نیست همش سری gta بشه درام وگرنه همون لیبرتی سیتی می شد شهر V”

   ۰ ۰
  4. شهر لوس سانتوس: شهری افتابی + مردم عجیب + اتفاقات غیر منتظره
   شهر لیبرتی سیتی: شهری تاریک + خلافکار های بی رحم + شخصیت های جدی
   تازه همون iv هم ته مایه طنز داشت.

   ۰ ۰
  5. blind گفت:

   با iv قیاس نکردم با کلّ سری قیاس کردم، از همه موارد که بحثش تموم نمی‌شه بگذریم، شیره ی حرفم اینه کلّ بازی برا fib کار انجام میدی به عنوان باج. برا اولین باره تو سری که انقدر پلات اصلی‌ محدود، بی‌ شاخه و یک خطی‌ باشه.

   ۰ ۰
  6. همه بازی یک خطی بود و ماموریت های FIB ؟ به چیزای دیگه هم پرداخته بودن ولی خب این خودش هم یک داستان کامل بود دیگه! من که لذت بردم! حالا شما شاید به نظرت باید جور دیگه پیش می رفت! :D

   ۱ ۱
  7. Play گفت:

   blind به نکته های خیلی خوبی اشاره کرد و به نظرم بزرگترین ایراد بازی همین بود . من کاملا باهاش موافقم. اما اینکه دلیلش سه شخصیتی بودن باشه نیست با همین سه تا شخصیت هم میشد داستانه خوب گفت، ایده ی اولیه خوب بود.

   ۰ ۱
 29. LEBRON گفت:

  من حس میکنم راکستار یه زمینه ی روحی خیلی خیلی قوی رو تو مردوم ایجاد کرد که باعث شد مردم قبل از این که اون رو بازی کنن در موردش قضاوت کنن و بگن بدون شک این بازی بهترین و هیچ نقصی نداره.حس میکنم نقد شما هم تحت تاثیر این بود.به نظر من اونجوری که راکستار درباره ی این بازی وعده میداد میتونست بهتر از اینم کار کنه.اگه یه کم دقیق تر نگاه کنیم این بازی خیلی هم خالی از ایراد نبود

  ۰ ۱
 30. Tyrael گفت:

  به نظرم ۱۰ برای بازی زیاده . . .
  این چند وقته با پیشرفت بیشتر در مراحل نظرم نسبت به یه ذره تغییر کرده ، یعنی نه با بهترین بازی تاریخ طرفیم نه بهترین بازی نسل . شاید یکی از بهترین ها باشه ولی مطمئنا بهترین نیست :D
  به نظرم معقول ترین نمره بین ۹ تا ۹.۸ هست

  ۰ ۰
 31. snkinect گفت:

  واقعا شاهکار بود،هم نقد هم بازی. =D من اینقدر دوست دارم بازی تموم نشه تازه ۱۸درصد رفتم :|

  ۰ ۰
 32. LEBRON گفت:

  WTF
  ۱۸% :O :O :O :O :O
  میخوای لاس بزنی یا بازی کنی؟ :D

  ۰ ۰
  1. snkinect گفت:

   x-( x-( می خوام بازی کنم.

   ۰ ۰
 33. Alifs گفت:

  *R جانه مادرت واسه PC بده …

  ۰ ۰
 34. sohrab eghbali گفت:

  مرسی بابت نقد زیبا

  ۰ ۰
 35. victor hogo گفت:

  با تشکر!
  هنوز تجربه نکردمش ولی با توجه به چیزهایی که شنیدم و می دونم به عنوان یک ۱۰ از ۱۰ قبولش دارم
  بابت نقد هم ممنون

  ۰ ۰
  1. Vahid گفت:

   وقتی هنوز بازی نکردی چه طوری می گی ۱۰ از ۱۰؟
   عجب!

   ۰ ۰
  2. sohrab eghbali گفت:

   نوشته که با توجه به چیزایی که شنیدم

   ۰ ۱
  3. sohrab eghbali گفت:

   یعنی شنیده :mrgreen:

   ۰ ۰
  4. Vahid گفت:

   نوشته: “با چیز هایی که شنیدم و می دونم”
   چی رو می دونه آخه وقتی هنوز بازی رو از نزدیک ندیده؟
   از قدیم هم گفتن شنیدن کی بوَد مانند دیدن.

   ——————————————————————-
   Playing Dishonored, Risen 2, GTA IV Simultaneously

   ۰ ۰
  5. solid snake گفت:

   گفتن شنیدن کی بود مانند دیدن اما دیگه نگفتن که شنیدن همش کشکه

   ۰ ۰
  6. victor hogo گفت:

   چه گیری می دی تو!
   وقتی که دوست من از این سری متنفره سر این بازی رسما دیوونه شده و میگه بهترین بازیش….
   وقتی که متاش ۹۷ شده
   وقتی که هر چی می خونم و میبینم با روحیم سازگاره!
   وقتی فن های سونی بهش ۱۰ می دن!
   حالا من نمیتونم به عنوان ۱۰ از ۱۰ قبولش کنم؟!
   احتمالش نزدیک به صفره که من بازی کنم و نمره ای غیر ۱۰ به این بازی بدم!

   ۰ ۰
 36. sony4 گفت:

  نقد خوبی بود ممنون!

  ۰ ۰
 37. yasin گفت:

  یه دست و جیغ و هورااااااااااااا برای آقا رضا عالی بود واقعا خوشم اومد :D

  ۰ ۰
 38. sadra گفت:

  خسته نباشی آقا رضا :D

  ۰ ۰
 39. دمت گرم ممنون نقد به موقعی بود

  ۰ ۰
 40. bamshad گفت:

  بازی بود که منو شگفت زده کرد هنوز تو بازی دارم بالا پایین میکنم
  :O

  ۱ ۰
 41. dash feri گفت:

  واقعا نقد فوق العاده بود دمت گرم خسته نباشی :X

  بخدا هنوز تو کفم که راکستار چه تکنولوژِی به کار برده که روی این ایکس باکس داغونم دارم اینو بازی میکنم :D

  وقتی با هواپیما پرواز میکنی چطوری اینهمه محیط عظیم لود میشه آخه :O

  یا با ی ماشین آخرین مدل اسپرت شده که گاز میدی چجوری اینهمه محیط پر جزئیات بدونه لحظه ای دیر لود شدن به خوبی ضاهر میشه :|

  یا موقع تعویض کاراکتر بازی :-?

  و و و و……… :arrow:

  فقط میتونم بگم الله اکبر :P

  ۱ ۰
 42. TOMMY ANGELO گفت:

  لعنتی ها چرا واسه PC نمیدنش!من الان هیچ رقم نمیتونم بهش دسترسی داشته باشم ! x-(

  ۰ ۰
 43. AloneSoN گفت:

  بووووووووو من که حال خوندن اینا را ندارم فقط از عکس آخری به خاطر این که کون مایکل خوش فرم
  افتاده خوشم اومد ولی بازی خدایی خیلی تووووپ بود هنوز دارم بازی میکنم

  ۰ ۰
  1. conner گفت:

   اقا عفت کلام داشته باش یعنی چی؟ x-(

   ۰ ۰
 44. conner گفت:

  من از شخصیت ترور خیلی خوشم اومده امید وارم زودتر بیاد برا pcتا با این شخصیت کلی حال کنیم. :-D

  ۰ ۰
 45. Arsad گفت:

  بازیش اسمی بود خیلی حال کردم نقدشم خوب بود

  ۰ ۰
 46. aryan khezri گفت:

  بعد از مرحله ی دزدیدن ماشین سطل اشغال هیچ مرحله ای نمیاد باید چیکار کنم؟

  ۱ ۰
 47. Kasra گفت:

  :PS: عالی بود ولی جایی رو جای انداختید بخش عالی و پر جزئیات آنلاین :like: :22:

  ۱ ۰