توسط صادق شجاعی‌فرد در ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ , ۱۸:۰۳

اولین نسخه از بازی خاطره‌انگیز پک‌من (Pac-man) توسط شرکت نامکو (Namco Bandai) در سال ۱۹۸۰ میلادی برای دستگاه‌های آرکید ژاپن منتشر شد. قوانین بازی بسیار ساده بود؛ کاربران باید تمام نقاط درون صفحه را خورده و از دست چهار روح خبیث فرار می کردند، اما می‌توانستند با خوردن نقاط بزرگ‌تر به دشمنان حمله کرده آنها را از بین ببرند. این بازی پایانی نداشت و با گذر از هر مرحله سرعت آن بیشتر می‌شد تا اینکه کاربر تمام جان‌های خود را از دست بدهد. همین ویژگی‌های ساده باعث شد تا این دایره‌ی شکمو طرفداران بسیاری پیدا کند. در ادامه با نقد و بررسی جدیدترین عنوان در این سری یعنی بازی Pac-Man Championship Edition 2 Plus همراه دنیای بازی باشید.

از زمان انتشار اولین پک‌من تاکنون این شخصیت در بازی‌های بسیاری حضور پیدا کرده و با فراز و نشیب‌های شدیدی رو‌به‌رو شده است. بازی Pac-Man Championship Edition 2 Plus ابتدا در سال ۲۰۱۶ برای کنسول‌های نسل هشتم و رایانه‌های شخصی منتشر شد و مدتی قبل نیز به کنسول Switch پای گذاشت.

همان‌گونه که خودتان می‌دانید، بازی‌های پک‌من از داستان بهره نبرده و تمرکز خود را روی روند بازی می‌گذارند. پس مستقیما به بررسی این بخش می‌پردازیم و بخش داستان نیز در نمرات بازی در نظر گرفته نمی‌شود.

تصویری از محیط بازی

در نسخه‌ی مورد بررسی، این بازی از دو بخش مجزا تشکیل می‌شود که هر یک چندین زیرمجموعه مختلف را در خود جای داده‌اند. اولین حالتی که بین هر دو قسمت مشترک است، بخش آموزشی آن به‌حساب می‌آید که توصیه می‌شود پیش از شروع بازی حتماً آنها را مشاهده کنید؛ زیرا باوجود این‌که بازی سعی کرده است به ریشه‌های خود بازگردد، عناصر جدید بسیاری را نیز به‌دست آورده است.

در این بازی دیگر با یک نقشه‌ی ثابت و کسل‌کننده که باید ساعت‌ها در آن چرخیده و نقطه بخورید، روبه‌رو نمی‌شوید؛ بلکه در هر مرحله با چندین هزارتوی متفاوت مواجه خواهید شد که تنوع مناسبی را ایجاد کرده است. از طرفی دیگر، نیازی ندارید همه‌ی نقاط داخل صفحه را بخورید تا به مرحله‌ی بعد بروید، بلکه نواری در پایین صفحه قرار دارد که با خوردن نقاط پر می‌شود و درنهایت جایزه‌ای که شما را به نقشه‌ی بعد می‌برد را ظاهر می‌کند. همچنین، دیگر به‌صورت پیش‌فرض خبری از نقاط قدرت نیست و ظاهر شدن آنها نیز از همان شیوه‌ی یادشده پیروی می‌کند.

زمانی که دشمنان را در حالت شبح شکار می‌کنید، با چنین صحنه‌هایی روبه‌رو خواهید شد و HD Rumble به کار خواهد افتاد.

شیوه‌ی تعامل با دشمنان بازی نیز کاملاً متفاوت است؛ به این معنی که دیگر با برخورد به آنها نخواهید مرد؛ بلکه ابتدا باید چندین مرتبه با آنها برخورد کنید تا عصبانی شوند. در این زمان سرعت حرکت آنها به‌شدت افزایش‌یافته و باید به‌سرعت از صحنه دور شوید یا خود را به نقطه‌ی امن نقشه برسانید. از طرفی، با توجه به وسعت نقشه از یک تا بیش از ۴ روح به تعقیب شما خواهند پرداخت که دارای انواع مختلفی هستند.

اولین نوع دشمنان همان‌ نوعی هستند که همه می‌شناسند؛ دومین نوع آنها جانی از کاربر کم نمی‌کنند، اما با برخوردهای پی‌درپی جلوی حرکت مسیر پک‌من را می‌گیرند و نوع آخر نیز روح‌های خوابیده هستند. شما با عبور از کنار این نوع، آنها را بیدار می‌کنید؛ سپس آنها به روح‌های اصلی چسبیده و یک قطار را تشکیل می‌دهند تا عبور و فرار را برای شما سخت‌تر کنند.

زمانی که نقطه‌ی قدرت را به‌دست می‌آورید، تمام روح‌ها شروع به فرار می‌کنند؛ اما با این تفاوت که مسیر حرکت‌شان را می‌توانید مشاهده کرده و برای شکار سریع‌ترشان برنامه‌ریزی کنید. در این حالت، هر چه طول روح‌های قطار شده بیشتر باشد، امتیاز بیشتری نیز کسب خواهید کرد. البته، لازم به ذکر است که بازی از باس‌فایت نیز بهره می‌برد که در ادامه شرح داده می‌شود.

پک‌من نیز در این نسخه‌ی تازه قابلیت‌هایی مانند ایستادن کامل یا تلپورت دارد تا بتواند در مواقع لزوم از خطر فرار کند. بعد از حالت تمرینی نوبت به دو حالت ماجرایی و امتیازی می‌رسد. در هر مرحله از حالت ماجرایی کاربر باید چندین نقشه را در زمانی بسیار محدود پشت سر بگذارد تا به مرحله‌ی بعد برود. بعد از هر ۱۰ مرحله نیز با یک باس فایت مواجه می‌شود. در این حالت، شما باید با سرعت تمام نقشه‌ها را پشت سر بگذارید تا به رییس روح‌ها رسیده و او را از بین ببرید.

در بخش امتیازی بازی به کاربر ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان داده می‌شود تا نقاط را خورده با برآورده کردن خواسته‌ی هر نقشه به هزارتوی بعدی برود و این کار تا پایان یافتن زمان ادامه پیدا می‌کند. سرعت انجام بازی در همه‌ی حالت‌های آن با گذر از هر نقشه سریع‌تر می‌شود به‌گونه‌ای که در مراحل بالاتر، هیجان کاربر به‌شدت افزایش‌یافته و رقابت شدیدی بین پک‌من و روح‌ها شکل می‌گیرد.

بازی از یک حالت دونفره‌ی محلی نیز پشتیبانی می‌کند که البته در صورت عدم وجود نفر دوم، رایانه کنترل پک‌من دوم را بر عهده می‌گیرد. در این بخش قوانین بازی در حالتی که هوش مصنوعی یا نفر دوم کنترل را در دست داشته باشند متفاوت است؛ زیرا هوش مصنوعی می‌تواند تبدیل به روح شده و از داخل دشمنان عبور کند؛ اما تجربه‌ی اصلی را تنها در زمان بازی با نفر دوم به‌دست خواهید آورد.

بازیکنان باید در حالت دونفره با یکدیگر همکاری کنند تا بتوانند تمام نقاط را جمع کرده و روح‌ها را شکار کنند. درصورتی‌که یکی از طرفین توسط دشمنی اسیر شود، نفر مقابل مدت محدودی فرصت دارد تا وی را نجات دهد. انجام این همکاری بسیار مهم است؛ زیرا تعداد جان‌ها، تلپورتها و امتیازها بین دو نفر مشترک است. در پایان هر مرحله نیز یک باس فایت انتظار بازیکنان را می‌کشد.

در باس‌فایت حالت دونفره، برخلاف نمونه‌ی ماجرایی که تنها نقشه‌های سریع‌تری دارد، باید مستقیماً با روح مواجه شده و با وی مبارزه کنید. متاسفانه زمانی که به کاربر در این حالت داده می‌شود بسیار کم و سخت‌گیرانه است و در بیشتر موارد حتی فرصت نمی‌کنید رییس روح‌ها را از بین ببرید.

از طرفی به علت کوتاه بودن هر مرحله به‌راحتی می‌توان در هر شرایطی، کمی از بازی را پیش برد. تنها نکته‌ی منفی بازی را شاید بتوان تکراری شدن آن بعد از ۵ ساعت بازی دانست؛ گرچه اگر سریع باشید، بیش از نیمی از بازی در همین مدت به‌پایان می‌رسد.

جدیدترین نسخه پک‌من از باس‌فایت‌ها بهره می‌برد.

بازی از حالت‌های گرافیکی و زوایای دوربین متفاوتی بهره می‌برد. کاربر می‌تواند در ابتدای شروع هر مرحله، تنظیمات را روی حالت خودکار قرار داده یا آنها را تغییر بدهد. از این نظر نیز بازی تنوع خوبی را ایجاد کرده است؛ اما به نظر می‌رسد اگر ترکیب درست را انتخاب نکنید. برای مثال شخصیت سه‌بعدی در نقشه‌ی دوبعدی یا پس‌زمینه‌ی ناهماهنگ، کمی سردرگم شوید. البته، همه‌ی این‌ها به خودتان بستگی دارد و ممکن است به بعضی از حالت‌ها بهتر عادت داشته باشید.

موسیقی‌های بازی نیز پرتعداد و مناسب هستند. از طرفی صداگذاری این بازی به خوبی انجام‌شده است؛ مخصوصاً در هنگام انجام حالت دونفره، صدای درخواست کمک و تشکر پک‌منها بسیار جالب از آب درآمده است.

در پایان لازم به ذکر است که تجربه این بازی در هر دو حالت قابل‌حمل و خانگی کنسول سوییچ لذت‌بخش است. باوجود این مهم، نگارنده این نقد و بررسی، حالت قابل‌حمل آن را بیشتر ترجیح می‌دهد؛ زیرا می‌توان در مراحل بالاتر که سرعت بیشتر می‌شود، سریع‌تر تمام نقشه را زیر نظر گرفت. به‌علاوه، به نظر می‌رسد پک‌من در جدیدترین نسخه‌ی خود توانسته است به دوران اوج خود بازگردد.

Resolution

Platform: Nintendo Switch – Score: 8 out of 10

Pac-Man Championship Edition 2 Plus brings the popular gaming industry icon back with a lot of fun. The game is very entertaining and for the first time, it includes boss fights which add to the game’s variety, but sometimes the gamer feels like the boss fights and the game is way too hard. With pixel-oriented graphics with quality sound effects, Pac-Man CE2P is a great Pac-Man experince especially for the gamers who are into fast/ Arcade experiences.

(نقدی که مطالعه کردید، نسخه‌ی منتقدین بازی Pac-Man Championship Edition 2 Plus بود که توسط ناشر آن یعنی Namco Bandai برای دنیای بازی ارسال شده است.)

نکات مثبت

تنوع بالای نقشه‌ها و حالت‌های گرافیکی
کوتاه بودن زمان هر مرحله
سرعت و هیجان بالا
حالت همکاری دو نفره لذت‌بخش

نکات منفی

سختی بیش از حد باس فایت بخش دو نفره
تکراری شدن روند بازی بعد از چند ساعت ابتدایی

8
نفیس
دیدگاه
۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

3 Replies to “جام قهرمانی پک‌من | نقد و بررسی بازی Pac-Man Championship Edition 2 Plus”

 1. Gerdoo57 گفت:

  سلام. لطفا عکسهایی از نسخه هایی که شرکتهای بازسازی برای شما میفرستند تا نقد کنید قرار دهید و محتویات آنها را نیز بنویسید.

  ۰ ۱
  1. سلام
   ممنون بابت توجهتون
   اگر منظورتون رو درست متوجه شده باشم، باید بگم که ناشرها نسخه فیزیکی بازی رو برامون نمیفرستن که بخوایم از جلد اونها عکس بگیریم و محتویاتشون رو هم درج کنیم
   کد نسخه منتقدین یا به اصطلاح Review Code میفرستن که منتقد مستقیم روی کنسول وارد میکنه و دیتای بازی رو دانلود.

   ۲ ۰