توسط صادق شجاعی‌فرد در ۱۱ مهر ۱۳۹۷ , ۱۴:۳۰

شرکت فلاندی فروزن‌بایت (Frozenbyte) از سال ۲۰۰۱ کار خود را آغاز کرد. در این مدت بازی‌هایی مانند Shadowground توسط فروزن‌بایت به بازار عرضه شد؛ اما شاید دلیل اصلی شناخته‌شدن این استودیو در ایران به مجموعه بازی‌های تراین (Trine) بازگردد. یک عنوان دوبعدی پلتفرمر که علاوه بر ارائه‌ی محیطی بسیار زیبا، داستان مناسبی را نیز ارائه می‌داد. فروزن‌بایت در اواخر سال ۲۰۱۷، جدیدترین بازی خود با نام «۹ طومار» (Nine Parchments) را به بازار عرضه کرد. در ادامه قصد داریم به بررسی این بازی روی نینتندو سوییچ بپردازیم. با نقد و بررسی بازی Nine Parchments همراه دنیای بازی باشید.

به دنبال نخود سیاه

داستان بازی در همان جهان مجموعه بازی‌های تراین اتفاق می‌افتد. شخصیت جادوگر این بازی در آسترال آکادمی، مشغول آموزش سِحر به دیگران و گرفتن آزمون از داوطلبان است؛ اما به هیچ عنوان از نتیجه‌ی کار هیچ‌یک راضی نیست. زمانی که وی در حال سرزنش کردن شاگردان‌اش است، انفجاری رخ می‌دهد و طومارهای جادویی توسط باد در محیط پراکنده می‌شوند. کارآموزان این فرصت را غنیمت شمرده و برای اثبات خود به بیرون می‌روند تا طلسم‌های گم‌شده را جمع‌آوری کنند. داستان ۹ طومار تقریباً چیزی بیشتر از مطلب گفته شده ندارد و تنها بهانه‌ای است که کاربر را به داخل بازی هل دهد.

همکاری با دوستان

در زمان شروع بازی، کاربر باید از ۷ شخصیت موجود یکی را انتخاب کند. البته، در ابتدا تنها دو تای آن‌ها قابل انتخاب هستند. هر شخصیت از ویژگی‌ها و جادوهای متفاوتی استفاده می‌کند. وظیفه‌ی مخاطب در همه‌ی طول انجام بازی، مبارزه با دشمنان و جمع‌آوری طومارها است.

جادوها در شش دسته‌ نور، تاریکی، زندگی، یخ، آتش و زمین قرار گرفته و از تنوع خوبی برخوردارند. همچنین مبارزات بر پایه‌ عنصر و ضد عنصر بنا نهاده شده‌اند. برای مثال دشمنی که از یخ استفاده می‌کند، به سادگی با آتش از بین می‌رود؛ اما با یخ بهبود پیدا می‌کند. در نتیجه، در هنگام مبارزات باید به دقت این موضوع توجه شود. همچنین، باید ذکر کرد که قدرت جادوهای مشابه در افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است؛ همین موضوع جلوی تکراری شدن خصیصه‌های مشابه را می‌گیرد.

نوار مانای جادوها جدا از هم هستند؛ به این معنی که اگر یکی از آن‌ها خالی شد تا زمان پر شدن می‌توانید از دیگر قابلیت‌ها استفاده کنید. به‌علاوه، امکان زدن ضربه‌ی نزدیک نیز وجود دارد تا در زمان کمبود مانا بتوانید به مبارزه خود ادامه دهید. همچنین، در بعضی مواقع مبارزه‌ی نزدیک بسیار کاربردی‌تر خواهد بود.

دشمنان بازی تا اواسط داستان از تنوع خوبی برخوردار هستند، اما بعد از آن تنوع خود را از دست می‌دهند و در منجلاب تکرار گیر می‌کنند. سازندگان سعی کرده‌اند این مشکل را با متنوع کردن عنصرها، جبران کنند. در نتیجه، دشمنان از همه‌ نوع عنصری استفاده می‌کنند. به‌علاوه، اطراف بعضی از آن‌ها چند نوع حلقه وجود دارد که مبارزه را سخت‌تر می‌کند. برای مثال، مینی باسی که از آتش استفاده می‌کند، دارای حلقه‌ی آبی است. در نتیجه، به‌کارگیری جادوی یخ روی آن و همه‌ی دشمنان در حلقه بی‌فایده است. این بازی تنها از ۷ باس فایت بهره می‌برد که پس از کشتن ۶ تای اول می‌توانید یکی از طومارها و قابلیت جدیدی به‌دست آورید. از طرفی، دشمنان هوش مصنوعی پیچیده‌ای ندارند؛ آن‌ها تنها به سمت شما حرکت کرده و جادو شلیک می‌کنند.

بازیکنان با مبارزه، جستجو در محیط و یافتن صندوقچه‌ها، امتیاز تجربه، کلاه و عصای جادوگری می‌گیرند. از امتیاز تجربه می‌توان برای بازکردن قابلیت‌ها در درخت توانایی استفاده کرد که البته ۲ عدد از سه‌شاخه‌ی موجود ابتدا غیرقابل دسترس هستند. کلاه‌ها تنها جنبه‌ی تزیینی دارند؛ اما عصاها قابلیت‌هایی مانند سرعت حرکت، ضربه یا شارژ سریع‌تر را به کاربر می‌دهند. خوشبختانه، امتیازهای تجربه‌ی کاراکتر انتخابی از بین نمی‌رود و می‌توان در دفعات بعدی بازی با شخصیت قوی‌تر کار را آغاز کرد. از طرفی، کلاه‌ها و عصاهای جمع‌آوری شده برای همه‌ی کاراکترها در دسترس قرار می‌گیرند. در بازی مأموریت‌های فرعی کمی نیز وجود دارند که با انجام آن‌ها می‌توانید شخصیت‌ها یا عصاهای جادویی جدید باز کنید که هرچند کم، اما تنوع نسبتاً خوبی ایجاد می‌کنند.

تا این‌جای مطلب تنها به بخش تک‌نفره پرداخته شد، اما ۹ طومار را می‌توان به‌صورت ۴ نفره محلی یا آنلاین بازی کرد. شما از همان دقیقه‌ی اول، به بخش آنلاین دسترسی دارید و حتی با شخصیت‌های سطح یک نیز می‌توانید وارد آن شوید. سرورهای بازی از توان خوبی برخوردار هستند و پیدا کردن یک بازی جدید یا میزبانی از دیگران به سرعت صورت می‌گیرد. از طرفی، معمولاً با هیچ‌گونه لگ خاصی نیز مواجه نمی‌شوید.

پس از انتشار به‌روزرسانی جدید بازی، بخشی به نام Arena به آن اضافه شد. در این حالت ۲ تا ۴ فرد مختلف در محیط‌های گوناگون (که در ابتدا تنها یکی از آن‌ها آزاد است)، باید به مبارزه با موج‌های پی‌درپی دشمنان بپردازند. هر چه تعداد بازیکنان بیشتر باشد، آمار دشمنان هم افزایش پیدا می‌کند. در هر نقشه ۱۵ موج از دشمنان وجود دارند که هر ۴۵ ثانیه گروه جدید وارد بازی می‌شود. در این حالت، همکاری افراد با یکدیگر از اهمیت بالایی برخوردار بوده و هیجان مناسبی را القا می‌کند. از طرفی در بازی ۴ نفره با صحنه‌هایی بسیار شلوغ مواجه می‌گردید، اما لگی را مشاهده نخواهید کرد. تنها نقطه‌ضعف این بخش دوربین بازی است که گاهی اوقات به دلیل تمرکز روی افراد یا بخش دیگری از محیط نمی‌توانید همه‌ی نقشه را مشاهده کنید. در نتیجه مبارزات همواره در بخشی خاص متمرکز می‌شوند.

همچنین، پیش از شروع می‌توانید درجه‌ی سختی و شرط‌هایی مانند friendly fire را تعیین کنید تا چالش‌های پیش رو را تغییر دهید. امکان ذخیره کردن بازی گروهی نیز وجود دارد تا بتوانید از همان نقطه‌ی قبلی بازی خود را با دیگران ادامه دهید.

در زمان انجام بازی اگر از صفحه خارج شوید، خواهید مرد؛ اما مشکل این است که در بازی گروهی دوربین به دفعات از بازیکن‌ها عقب می‌ماند و مرگ آن‌ها را رقم می‌زند. به‌علاوه دوربین در بعضی موارد فراموش می‌کند که با بازیکنان حرکت کرده و باقی محیط را نشان دهد؛ به همین دلیل مجبور خواهید بود از بازی خارج شده یا خودکشی کنید تا به چک‌پوینت قبلی بازگردید.

مشکلات بازی گروهی در حالت محلی بیشتر از آنلاین است، به‌خصوص اگر بخواهید هر جوی‌کان را در اختیار یک نفر قرار دهید؛ زیرا در این شرایط چینش کلیدها بسیار بد صورت گرفته است. به جز حذف یک آنالوگ و سخت‌تر شدن نشانه‌گیری (که طبیعی به نظر می‌رسد)، سازندگان در این زمینه کمترین دقت ممکنه را به کار برده‌اند. برای مثال، ضربه نزدیک به ZL و ZR منتقل شده است که در هنگام تقسیم جوی‌کان‌ها در جلوی دسته قرار می‌گیرد. همچنین، برای پرش باید آنالوگ را به پایین فشار دهید و امکان تلپورت در این حالت از بازی ندارید. این در حالی است که کلیدهای X ،Y ،A و B هیچ کاری نمی‌کنند.

محیط‌های چشم‌نواز

همان‌گونه که از فروزنبایت انتظار می‌رفت، محیط‌های بازی بسیار پرجزئیات و متنوع هستند. به گونه‌ای که بیش از ۱۰ دقیقه یک ساختار مشابه را نخواهید دید. افزون بر این، بازی به خوبی روی سوییچ بهینه شده است و در هر دو حالت خانگی و قابل‌حمل، حتی در شلوغ‌ترین مبارزات نیز با افت فریم مواجه نخواهید شد.

صداگذاری و موسیقی بازی نیز به خوبی کار شده‌اند. راوی داستان همان فرد میان‌سال مجموعه‌ی تراین است که به خوبی کار خود را انجام می‌دهد. کاراکترهای قابل بازی نیز هر کدام صداپیشه و دیالوگ‌های خاص خود را دارند که به خوبی پیش‌زمینه‌ی هر یک را برای کاربر بیان می‌کنند. برای مثال در زمان رسیدن به یکی از زیباترین نقاط بازی، دقیقاً زمانی که قصد ایستادن نگاه کردن به محیط را دارید، یکی از آن‌ها بیان می‌کند: «پدرم همیشه می‌گفت، تنها آدم‌های تنبل برای ایستادن و نگاه کردن به محیط اطراف فرصت دارند». همچنین هر شخصیت از چند حالت صدا مانند سرخوش و سیاست‌مدار بهره می‌برد

نتیجه‌گیری

بازی ۹ طومار می‌تواند شما را، به‌خصوص در هنگام انجام بازی گروهی، به‌خوبی سرگرم کند. تکمیل بازی تنها به حدود ۵ ساعت زمان نیاز دارد؛ اما آزاد کردن همه‌ی کاراکترها و آیتم‌ها وقت بیشتری از شما خواهد گرفت.

Resolution

Platform: Nintendo Switch – Score: 7 out of 10

Nine Parchments is an entertaining game from developers of Trine series. The game offers you hours of entertainment, especially if you want to play it with your friends.

(نقدی که مطالعه کردید، نسخه‌ی منتقدین بازی Nine Parchments بود که توسط ناشر آن یعنی Frozenbyte برای دنیای بازی ارسال شده است.)

نکات مثبت

محیط‌های بسیار متنوع و زیبا
تنوع جادوها
سرورهای قدرتمند
بازی چندنفره

نکات منفی

مشکلات دوربین در بخش چندنفره
چینش بد دکمه‌ها در حالت بازی محلی
تنوع کم دشمنان
داستان آبکی

auto
زباله
دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: