بررسی بازی The Surge 2

انقلاب ماشینی
توسط سید مرتضی موسوی در ۲۲ مهر ۱۳۹۸ , ۰۸:۳۶

در ادامه با نقد و بررسی بازی The Surge 2 همراه دنیای بازی باشید.

سال ۲۰۱۴ بود که استودیو Deck 13 با تقلید از سری دارک سولز، بازی به نام Lords of the Fallen ساخت. این بازی در بهترین حالت یک کپی موفق از سری سولز بود. البته در آن زمان با توجه به موفقیت بازی‌های میازاکی، تقلید از این سبک بازی‌ها جریان آن روزها بود. عناوین زیادی به تقلید از سری سولز ساخته شدند که بیشترشان در حد یک کپی دست چندم بودند. اما از همان زمان و با وجود اینکه Lords of the Fallen المان‌ها جدیدی برای ارائه نداشت، مشخص بود که Deck 13 توانسته تا حدودی اصول این سبک را در بازی خود پیاده کند و از پس آن بر بیاید. حدود دو سال و نیم بعد اثر بعدی این استودیو با نام The Surge منتشر شد. اینجا بود که خیلی‌ها به پتانسیل این استودیو و کاری که قادر به انجامش است، پی بردند.

این‌بار بازی آن‌ها فقط یک کپی خوب نبود بلکه ویژگی‌های منحصر به فردی داشت. داستان بازی در دنیایی آخرالزمانی با چاشنی رباتیک روایت می‌شد. همین ویژگی‌ها برای عنوانی در این سبک تا حدودی جدید به حساب می‌آمد. اما تفاوت اصلی در گیم‌پلی بازی نهفته بود. جایی که می‌توانستید نقاط مختلف بدن دشمنان را برای ضربه زدن انتخاب کنید و براساس آن آیتم‌های متفاوتی از جسد آن‌ها به دست بیاورید. این دو نوآوری باعث محبوبیت The Surge در میان گیمرها شد تا جایی که حالا شاهد عرضه‌ی نسخه دوم این بازی هستیم.

فردای ترسناک: نقد و بررسی بازی The Surge 2

The Surge 2 هم مانند نسخه‌ی اول خود یک بازی اکشن ماجراجویی به سبک سری سولز است. بازی همچنان در فضایی بحران زده و آخرالزمانی جریان دارد؛ جایی که ربات‌ها و انسان‌های نیمه رباتیک مهمترین دشمنان شما هستند. وقتی برای اولین بار با فضای بازی و حال و هوای آن مواجه شدم تا حدودی به یاد سخنان دانشمند و محقق آمریکایی، ریموند کرزویل (Raymond Kurzweil)، و پیشبینی‌های او از آینده افتادم  (او بر این باور است که در آینده، انسان به کمک نانو تکنولوژی و فناوری رباتیک به حیات ابدی و نامیرایی دست می‌یابد).

نقد بازی The Surge 2

معمولا داستان در این نوع بازی‌ها حالتی معماگونه دارد و بازیکن باید با توجه به محیط و شخصیت‌های مختلف سرنخ‌ها را دنبال کند و به داستان بازی پی ببرد. به همین جهت در بازی میان‌پرده‌های سینمایی زیادی را نمی‌بینیم. وقایع نسخه‌ی دوم چند ماه پس از وقایع نسخه‌ی اول اتفاق می‌افتند. شرکت CREO به دلایلی (که در طول داستان متوجه می‌شوید) اقدام به شلیک موشکی می‌کند. اما این موشک در حین پرتاپ به هواپیمایی که شخصیت اصلی داستان در آن حضور دارد برخورد کرده و باعث سقوط هواپیما در اطراف شهر جریکو می‌شود. جریکو نام شهری است که تمام وقایع نسخه‌ی دوم در آن جریان دارد. در واقع می‌توان جریکو را مهم‌ترین ویژگی سرج ۲ (The Surge 2) نامید. نقد بازی The Surge 2

یکی از ایراداتی که به نسخه‌ی اول گرفته می‌شد تکراری بودن محیط بازی و محدودیت آن بود. حقیقتا هم نسخه‌ی اول از این ناحیه ضربه خورده بود و پس از مدتی به ورطه تکرار می‌افتاد. اما این‌بار بازی در شهر جریکو جریان دارد. محیط بازی بسیار گسترده‌تر از نسخه‌ی اول است و از نظر بصری هم تنوع بیشتری دارد. از محیط‌های شهری گرفته تا فضاهای جنگلی و زیرزمین‌های تاریک و مخوف همه در بازی وجود دارند و به همین دلیل محیط‌های بازی به هیچ وجه تکراری نمی‌شوند. در سراسر شهر جریکو مسیرها و مکان‌هایی وجود دارند که در برخورد اول قادر به دسترسی به آن‌ها نیستید و پس از مدتی پیشروی در بازی و به دست آوردن ابزار لازم می‌توانید به محیط‌های قبلی برگردید و محیط‌های جدید و مخفی را کشف کنید.

در دنیای بازی بخوانید: بررسی بازی The Surge

معمولا برای این سبک از عناوین وجود دو ویژگی لازم و ضروری است. یکی گیم‌پلی منطقی و جذاب و دیگری طراحی محیط و نقشه. این نوع بازی‌ها باید طارحی محیط زیرکانه‌ای داشته باشند تا بتوانند کاربر را به گشت و گذار چندباره در یک محیط وادار کنند. سرج ۲ هم مانند دیگر عناوین شاخص این سبک طراحی نقشه‌ی جذابی دارد. راه‌های مخفی و میانبرهای زیادی در بازی وجود دارند که تنها پس از بررسی چندین و چندباره محیط‌ها می‌توانید آن‌ها را کشف کنید.

البته بعضا شخصیت‌هایی (NPC) در محیط‌های مختلف وجود دارند که در خلال صحبت‌هایشان به مکان‌های مخفی و مسیرهای پنهان اشاره می‌کنند. علاوه بر این خیلی از این شخصیت‌ها برای شما ماموریت‌هایی هم دارند که با انجام آن‌ها می‌توانید پاداش‌های جذابی دریافت کنید. این ماموریت‌های جانبی هم بعضا داستان‌های بامزه‌ای دارند؛ از خرید گوشت و نوشیدنی گرفته تا پرداخت بدهی به طلبکارها و غیره.

این ربات‌های سرسخت

همانطور که اشاره کردم علاوه بر طراحی نقشه، گیم‌پلی جذاب و منطقی نیز در نقد و بررسی بازی The Surge 2 اهمیت زیادی دارد. در واقع نسخه‌ی اول سرج با نوآوری در گیم‌پلی بود که توانست نظرها را به خود جلب کند و به موفقیت برسد. اما در نسخه‌ی دوم دیگر شاهد نوآوری در آن حد نیستیم. البته سیستم مبارزات همچنان به خوبی نسخه‌ی اول هستند و حتی پیشرفت هم کرده‌اند. بنا بر نیازی که دارید می‌توانید در هنگام مبارزه با دشمنان قسمت‌های مختلف بدنشان را هدف بگیرید. مثلا اگر در طول بازی احساس می‌کنید زره‌ای که در قسمت دست یا پا استفاده می‌کنید سنگین است و انرژی زیادی را در حرکات طولانی مصرف می‌کند، می‌توانید در مبارزات‌تان با دشمن‌ها با انتخاب دست یا پاها پس از شکست دادنشان آن قسمت‌ها را برای خود بردارید و شخصیت‌تان را ارتقا دهید. هرچه سطح دشمنان بالاتر باشد آیتم‌هایی که از آن‌ها می‌گیرید بهتر و کمیاب‌تر هستند.

بازی دارای سلاح‌های بسیار زیادی در سبک‌های مختلف است. از سلاح‌هایی مثل نیزه گرفته که برای مبارزه از فاصله دورتر مناسب هستند تا سلاح‌هایی مانند تبر که به شدت قدرتی اما کوتاه برد هستند. با ترکیب ضربات سبک و سنگین بسته به سلاحی که در دست دارید شاهد حرکات و فنون متفاوتی خواهید بود. همچنین هر سلاح ضربات تمام کننده‌ی جذاب و منحصر به فردی دارد. تمام ابزاری که استفاده می‌کنید قابلیت ارتقا دارند؛ از سلاح‌ها گرفته تا زره‌های بخش‌های مختلف بدن. با پیدا کردن مواد مورد نیاز می‌توانید ابزارتان را ارتقا دهید یا لوازم جدیدی بسازید. ویژگی جدیدی که به نسخه‌ی دوم بازی اضافه شده سیستم دفع ضربات دشمنان است.

دفع کردن ضربات در دیگر بازی‌ها هم وجود دارد اما در سرج ۲ باید در زمان مناسب در جهت درست ضربات را دفع کنید. همین ویژگی باعث شده مبارزات بسیار تکنیکی‌تر و عمیق‌تر از قبل شوند. درواقع برای نابودی بسیاری از دشمنان چاره‌ای جز استفاده از این قابلیت جدید ندارید. مخصوصا با توجه به اینکه تنوع دشمنان زیاد شده و هر کدام را باید با استراتژی خاصی شکست داد. برای مثال نوعی از دشمنان هستند که در حین مبارزه ناگهان ناپدید می‌شوند و شما باید از حرکات محیط متوجه محل حضور آن‌ها بشوید.نقد بازی The Surge 2

مبارزه با غولآخرها همچنان چالش برانگیز است. استفاده از کلمه غول الزاما به این معنی نیست که همه‌ی آن‌ها اندازه بزرگی داشته باشند بلکه برخی از آن‌ها اندازه‌ای همانند دشمنان عادی دارند اما بسیار سریع‌تر و قوی‌تر از آن‌ها حمله می‌کنند. برای مبارزه با غول‌ها باید اول حرکات آن‌ها را شناسایی کنید سپس تشخیص بدهید باید اول کدام بخش از بدنشان را نابود کنید. به همین ترتیب مبارزات جذاب و نفسگیری را در این بخش شاهد هستیم. صداپیشگی شخصیت‌های پرتعداد بازی هم مشکل خاصی ندارد و هرکدام بنا بر جایگاه خود صدای مناسبی دارند.

یکی از معدود مشکلات بازی مربوط به بخش گرافیک فنی آن می‌شود که باید در نقد بازی به آن اشاره کنیم. در مجموع گرافیک بازی برای اثری در سال ۲۰۱۹ مناسب نیست. بافت‌های بی‌کیفیت و لبه‌های تیز در جای جای بازی دیده می‌شوند. دیگر مشکل بزرگ بازی دیر لود شدن بافت‌ها است که تقریبا در هر صحنه‌ای با آن مواجه می‌شوید.

صداگذاری سلاح‌ها و محیط نیز بسیار کم نقص بوده و از صدای برخورد شمشیرها به یکدیگر گرفته تا صدای انفجارها کاملا قابل تشخیص و با کیفیت هستند. از آنجایی که با یک عنوان با درجه سختی بالا طرف هستیم احتمال اینکه یک مبارزه را بارها و بارها تکرار کنید بسیار زیاد است. اینجا است که نقش موسیقی بسیار اهمیت می‌یابد. خوشبختانه موسیقی بازی مخصوصا در زمان مبازره با غولآخرها بسیار گوش‌نواز بوده و کاملا مناسب آن شرایط است. همچنین با سر زدن به بخش‌های مختلف جریکو موسیقی نیز تغییر می‌کند. مثلا با ورود به خرابه‌های اطراف شهر، موسیقی ترکیبی از غم و ترس را القا می‌کند.

نقد بازی The Surge 2

سرانجام مردان آهنین: جمع‌بندی نقد و بررسی بازی The Surge 2

نسخه‌ی دوم سرج به اندازه نسخه‌ی اول انقلابی نیست. اما اصلاحات زیادی با خود به همراه آورده است. محیط بازی وسیع‌تر شده و گیم‌پلی بازی نیز به لطف سیستم دفاع جدید عمق بیشتری پیدا کرده است. در نهایت باید گفت اگر از طرفداران این سبک هستید قطعا از این عنوان لذت خواهید برد.

Resolution

The Surge 2 isn’t as revolutionary as the first one. But there are many Improvements in this title. The game isn’t open world, but it’s much more open than the first game. Thanks to the new defense system, the gameplay has deepened. Finally, if you are a fan of this type of game, You’ll definitely enjoy The Surge 2

Platform: PS4 – Score: 8.5 out of 10

(نقد The Surge 2 براساس نسخه نقد منتقدین که توسط ناشر برای دنیای بازی ارسال شده است بررسی شده است)

نکات مثبت

غول‌آخرهای جذاب و چالش برانگیز

سلاح‌های متنوع

گیم‌پلی عمیق

 

نکات منفی

گرافیک فنی ضعیف

8.5
شگفت‌انگیز
دیدگاه
۱۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

10 Replies to “بررسی بازی The Surge 2”

 1. Mh3en گفت:

  بازیش نوآورانه هست و خیلی حرف برای گفتن داره البته خیلی هم سخته

  ۱ ۰
  1. بله همونطور که گفتید نوآورانه و سخت هست واقعا

   ۱ ۰
 2. demntorhp گفت:

  خیلی دلم میخواد بازیش کنم. مرسی واسه نقدتون :58:

  ۱ ۰
 3. Amirali_nnma گفت:

  مطلب عالی بود

  ۱ ۰
 4. Jhj_gamer گفت:

  یکی نکات مثبت من برای بازی ها درجه سختی اون و نو آورانه بودن بازی هاست

  ۰ ۰
 5. Jhj_gamer گفت:

  نقد منصفانه و خوبی بود

  ۰ ۰
 6. Rooh گفت:

  غول های باحالی داشت

  ۰ ۰
 7. Hitsugaya گفت:

  بازی خوبیه

  ۰ ۰
 8. amin73 گفت:

  دوست دارم بازی کنم

  ۰ ۰
 9. عرشیا گفت:

  فکر نمی کردم این جوری باشه شاید بگیرمش

  ۰ ۰