معرفی ژانرهای بازی | انواع سبک های بازی های ویدیویی را بشناسید

معرفی ژانرهای بازی | انواع سبک های بازی های ویدیویی را بشناسید

توسط مهدی شریفی در ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ , ۲۲:۵۰

بازی های ویدیویی را می توان پایه گذار یکی از تاثیرگذارترین صنعت ها در دنیای مدرن دانست. این آثار با توجه به نحوه تعامل بازیکنان با جهان آن ها، در گروه ها و ژانرهای مختلفی دسته بندی می شوند. این سبک ها در طول عمر صنعت گیم در حال توسعه یافتن هستند و چندین سبک و زیر ژانر (Sub-Genre) در همین دهه اخیر به وجود آمده اند. ما در این مقاله قرار است به معرفی ژانرهای بازی بپردازیم. پس در ادامه با دنیای بازی همراه باشید.

سال ها پیش اگر درباره سبک در بازی های ویدیویی صحبت می کردید، کسی سردرگم نمی شد. اما امروزه با توجه با توسعه یافتن صنعت گیم، این مسئله نیز دست خوش تغییراتی شده است. این روزها سبک ها و زیر ژانرهای دنیای بازی به قدری گسترده شده اند که شاید تشخیص سبک یک اثر دیگر کار خیلی ساده ای نباشد. مخصوصا حالا که بازی سازان سبک های مختلف را به شکلی غیرمنتظره با هم ترکیب می کنند و نتیجه آن به اثری تازه و منحصر به فرد بدل می شود.

در واقع چشم انداز صنعت گیم روز به روز در حال گسترش است. استودیوهای بازی سازی هر روز در حال توسعه آثار جدید هستند و سعی می کنند با دنبال کردن ترندهای روز به نتیجه ای فوق العاده خوب دست پیدا کنند. ما در این مقاله قصد داریم به شما کمک کنیم تا در میان این سبک های بی شمار گم نشوید و از شنیدن نام های جدید وحشت نکنید.

یادتان نرود که برخی سبک ها تا حدی با هم هم پوشانی دارند. حتی این روزها اصطلاحاتی نظیر «اکشن» یا «مبارزه ای» می تواند به تعداد زیادی از بازی های ویدیویی ارجاع داشته باشند. از همین رو بسیاری دوست دارند واژه هایی به کار ببرند که منظور دقیق آن ها از نحوه گیم پلی و سبک و سیاق بازی را با شفافیت بیان کند. در ادامه با معرفی ژانرهای بازی همراه ما باشید.

سندباکس (Sandbox)

(GTA | The Sims | Minecraft)

معرفی ژانرهای بازی | انواع سبک های بازی های ویدیویی را بشناسید

اصطلاح سندباکس (Sandbox) احتمالا به دلیل کاربردش در دنیای فناوری یا ارجاعش به حالتی مشخص در برخی از بازی های ویدیویی شناخته می شود. این واژه معمولا برای بازی هایی که به انتخاب های بازیکنان متکی هستند، محیط هایی باز و آزاد دارند و گیم پلی شان غیر خطی است به کار می رود. در حال حاضر سبک سندباکس دیگر ژانر کوچکی محسوب نمی شود و آثار مختلفی این روزها در این قالب جای می گیرند.

در بازی های این سبک بازیکنان کمتر اهداف و خط داستانی مشخص و ثابت دارند. به جای این که دائم برای نجات یک شاهزاده با باس های مختلف مبارزه کنید، شما با کارها و ماموریت های متنوعی رو به رو خواهید شد که با روش های مختلف می توانید آن ها را تکمیل کنید. این بازی ها تجربه ای عمیق تر را به بازیکنان ارائه می دهند و کاربران را تشویق می کنند که برای کشف آیتم ها و رازهای گوناگون در جهان اثر، به گشت و گذار در محیط بازی مشغول شوند. همچنین این آثار معمولا مکانیسم های مختلفی دارند که برای سر در آوردن از آن ها باید به کاوش در دنیای بازی بپردازید.

آثار سبک سندباکس معمولا ادراکی تر هستند و حتی برخی از آن ها مولفه های معمول در گیم پلی بازی های دیگر را ندارد. بازی Elite محصول سال ۱۹۸۴ مثال بارزی در این بحث است. این بازی طراحی ساده ای دارد و بیشتر تمرکز آن به بخش های مبارزات و کاوش مربوط می شود. این اثر را می توان یکی از اولین بازی های ژانر سندباکس قلمداد کرد.

بازی های شبیه سازی نظیر مجموعه The Sims نیز خود را به عنوان آثاری در سبک سندباکس معرفی می کنند و همین سیمز یکی از پرطرفدارترین فرنچایزهای جهان گیم به حساب می آید. از دیگر آثار این سبک می توان به مجموعه Minecraft و GTA اشاره کرد. بازی های این سبک جهان بزرگی دارند و  معمولا وقایع متنوعی داستان آن ها را شکل می دهند. همانطور که پیش تر نیز گفتیم، سبک سندباکس با سایر ژانرهای جهان گیم هم پوشانی دارد و نباید این موضوع را از یاد برد.

معرفی ژانرهای بازی: استراتژیکی (Strategy)

(Stronghold | Total War | Warcraft)

معرفی ژانرهای بازی | انواع سبک های بازی های ویدیویی را بشناسید

برای موفقیت در بازی های این سبک باید تفکر استراتژیکی داشته باشید و نیازی به بی رحمی و توانایی در هدف گیری نیست. برخی از این آثار تمرکز خود را در بخش ساخت و ساز و دفاع کردن می گذارند. بازی های سبک استراتژیکی خود به زیر سبک های مختلفی تقسیم می شوند. برای مثال بازی Civilization محصول سال ۱۹۹۱ اثری در سبک استراتژیکی نوبتی (Turn-based) است. در طرف دیگر سبک Real-time نیز طرفداران زیادی دارد که در بین این آثار می توان به بازی Age of Empires محصول سال ۱۹۹۷ اشاره کرد. علاوه بر این، بازی هایی نظیر League of Legends محصول سال ۲۰۰۹ نیز وجود دارند که در دسته آثار MOBA یا The multiplayer online battle arena قرار می گیرند.

Multiplayer Online Battle Arena (MOBA)

همانطور که گفتیم MOBA زیر ژانری از سبک استراتژیکی محسوب می شود که روز به روز محبوبیت اش بیشتر می شود. این زیر سبک با سایر ژانرها ارتباط زیادی دارد. در واقع می توان شباهت های زیادی بین آثار MOBA و بازی های استراتژیکی Real-Time پیدا کرد. آثار این سبک نمایی از بالا به پایین ارائه می دهند و نقشه و جمع کردن منابع محوریت آن ها هستند. یکی از دیگر از ویژگی های این بازی های مبارزات به صورت Real-Time است.

تفاوت اصلی بین آثار RTS و MOBA در کاراکتر و نقش شما در بازی است. در بازی های MOBA احتمالا شما شاهد جناح های مختلف خواهید بود و از ویژگی های معمولا آثار RTS بهره مند هستید، اما به طور معمول فقط می توانید یک کاراکتر را کنترل کنید. این موضوع وجه تمایز اصلی این آثار با سبک RTS است. زیرا بازی های RTS معمولا به شما اجازه می دهند یک جامعه را تشکیل داده و واحدهای مختلفی را کنترل کنید.

همچنین در آثار MOBA بخش چند نفره و بازی تیمی اهمیت زیادی دارد. شما در این بازی ها معمولا با بازیکنان دیگر رقابت می کنید. در صورتی که در بازی های RTS معمولا با هوش مصنوعی طرف هستید.

بازی های Dota 2 و League of Legends هر دو از بهترین نمونه های سبک MOBA هستند و در مسابقات ESport نیز نقش پررنگی دارند.

استراتژیکی Real-Time

این اصطلاح اولین بار توسط استودیو Westwood Studios برای بازاریابی بازی Dune II به کار رفت. در واقع بازی های RTS سال ها پیش از این که مخاطبان با اسم آن ها آشنا شوند، در صنعت گیم حضور داشتند. به لطف رشد و توسعه زیر ژانرهای مختلف، این سبک نیز توانست محبوبیت زیادی پیدا کند. حالا هم بازیکنانی وجود دارند که عاشق آثار RTS هستند.

در بازی های RTS بازیکنان معمولا با هوش مصنوعی سر و کار دارند و هر دو باید به شکل Real-Time با هم به رقابت بپردازند. در واقع شما و نیروهای مقابل تان به صورت هم زمان اقدامات مختلف را انجام می دهید. آثار این سبک معمولا از شما می خواهند نیروهای خود را در محیط بازی کنترل کرده و به جمع کردن منابع بپردازید. نمای تصویر نیز در این سبک معمولا از بالا به پایین است.

بازی های Warcraft ،Age of Empires و Command & Conquer از محبوب ترین آثار سبک استراتژیکی Real-Time به حساب می آیند. اما بحث به این جا خلاصه نمی شود. وقتی حرف از بازی های استراتژیکی نوبتی به میان می آید، مجموعه Civilization و چند فرنچایز دیگر در ذهن گیمرها تداعی می شوند. اما برخی آثار نیز وجود دارند که در گیم پلی آن ها شاهد مولفه های هر دو سبک RTS و استراتژیکی نوبتی هستیم. آثار مجموعه Total War از مهم ترین نمونه های این گونه بازی ها هستند.

معرفی ژانرهای بازی: شوتر (Shooter)

(Call of Duty | Battlefield | Gears of War)

معرفی ژانرهای بازی | انواع سبک های بازی های ویدیویی را بشناسید

سبک شوتر نیز از دیگر ژانرهای قدیمی صنعت بازی های ویدیویی به حساب می آید که در سال های اخیر به زیرشاخه های متنوعی تقسیم شده است. دو زیرشاخه اصلی از این سبک، آثار شوتر اول شخص یا (FPS یا First-Person Shooter) و بازی های شوتر سوم شخص (TPS یا Third-Person Shooter) هستند.

در این سبک نیز هم پوشانی زیادی با سایر ژانرها و آثار دارد. برای مثال در بسیاری از بازی های امروزی شما می توانید هم به صورت اول شخص و هم با زاویه سوم شخص بازی را ادامه دهید. علاوه بر این، بازی های بتل رویال (Battle Royal) که خود زیر ژانری از سبک شوتر هستند، به شما اجازه می دهند نمای خود را بین اول شخص و سوم شخص تغییر دهید. از جمله این آثار می توان به بازی های فورتنایت (Fortnite) و پابجی (PUBG یا PlayerUnknown’s Battlegrounds) اشاره کرد.

تفاوت اصلی در این آثار نمای تصویر است. شما در بازی های FPS، جهان بازی را از دید یک انسان می بینید. در واقع در این آثار شما از چشم کاراکترتان محیط را تماشا می کنید. Half-Life ،Call of Duty و DOOM مثال هایی از این سبک هستند. بازی های سوم شخص نما را عقب تر برده و خود کاراکتر را به شما نشان می دهند. از جمله این آثار نیز می توان به فرنچایزهای Gears of War و Tom Clancy’s The Division اشاره کرد.

شناخت آثار مربوط به این سبک کار سختی به نظر نمی رسد، اما در سال های اخیر این دسته بندی دست خوش تغییرات متنوعی شده است. گیمرهای قدیمی تر احتمالا بازی های آرکید و آثاری با گیم پلی On-the-rails و محیط های ساده را به یاد می آورند. همچنین در این گروه می توان به بازی های شوتم آپ (Shoot-em-up) و Bullet-hell نیز اشاره کرد. گیم پلی آثار مربوط به هر دوی این زیر ژانرها، شلیک بی امان را می طلبد.

اکثر بازی های شوتر، از نظر گیم پلی در دو دسته بندی اول شخص و سوم شخص جای می گیرند. با این حال از این سبک به عنوان المان هایی در سایر آثار نیز یاد می شود. بازی جی تی ای وی مثالی است که این هم پوشانی را نشان می دهد. این بازی یکی از مهم ترین آثار سندباکس در سال های اخیر محسوب می شود، ولی در عین حال دارای مولفه های اساسی سبک TPS نیز هست (شما در این اثر می توانید به صورت FPS نیز به بازی بپردازید). از طرف دیگر مجموعه هیلو یکی از معروف ترین آثار FPS به حساب می آید.

Tactical FPS

شاید بازی های FPS با ریتم تند را دوست نداشته باشید. اگر دوست دارید با رویکردی روشمندتر به تجربه بازی های شوتر بپردازید، باید سبک Tactical FPS را امتحان کنید.

مثلا در سری بازی های Rainbow Six شما کنترل یکی از اعضای تیم نیروهای ویژه (یا همان گروه SWAT) را برعهده می گیرید. در این اثر که در ژانر Tactical FPS جای می گیرد، شما باید به جزئیات توجه کنید تا بتوانید ماموریت ها را با موفقیت پشت سر بگذارید. کوچک ترین اشتباه در این گونه آثار موجب عدم موفقیت در ماموریت می شود.

معرفی ژانرهای بازی: اکشن (Action)

(Halo | Mortal Kombat | Fortnite)

معرفی ژانرهای بازی | انواع سبک های بازی های ویدیویی را بشناسید

بازی های اکشن معمولا روی چالش های فیزیکی متمرکز هستند. شما در این آثار باید با صرف زمان، حرفه ای شوید و همچنین باید سرعت واکنش نشان دادن تان بالا باشد. آثار شوتر، مخفی کاری، پلتفرمر، مبارزه ای، بیتم آپ، ژانر بقا و بازی های ریتمیک، همه در سبک اکشن دسته بندی می شوند.

از جمله بازی های اکشن می توان به مجموعه کالاف دیوتی و هیلو در سبک FPS، مورتال کامبت و Street Fighter در سبک مبارزه ای و فورتنایت در سبک بتل رویال اشاره کرد.

مخفی کاری (Stealth)

در این بازی ها همانطور که نام سبک به آن اشاره دارد، باید به صورت مخفیانه ماموریت ها را انجام دهید. اگر صبر و تحمل بالایی داشته باشید از این آثار لذت خواهید برد. در بازی های مخفی کاری باید بدون دیده شدن به انجام وظایف مشغول شوید و حتی گاهی دیده شدن توسط یک NPC به شکست شما و تکرار مرحله منجر می شود. فرنچایزهای Metal Gear Solid ،Thief و Splinter Cell همگی در این دسته جای می گیرند.

مبارزه ای (Fighting)

بازی Street Fighter II در سال ۱۹۹۱ عرضه شد و سبک مبارزه ای را به محبوبیت زیادی رساند. در این آثار شما با بازیکنان دیگر یا هوش مصنوعی رو به رو شده و باید آن ها را از پا در آورید. بازی های مبارزه ای توان شما در نبرد و سرعت عکس العمل های شما را به چالش می کشند. از جمله مهم ترین فرنچایز ها در سبک مبارزه ای، می توان به Street Fighter ،Tekken و Mortal Kombat اشاره کرد.

بیتم آپ (Beat ’em up)

بازی های بیتم آپ ارتباط نزدیکی با آثار مبارزه ای دارند. در بازی های این سبک شما با سیل عظیمی از نیروهای دشمن رو به رو می شوید که باید آن ها را تار و مار کنید. این سبک در اوایل دهه ۹۰ میلادی نگهان رو به افول رفت. اما در ادامه آثار بیتم آپ سه بعدی بار دیگر این سبک را زنده کردند. Dragon’s Crown و Street of Rage در این سبک شهرت زیادی دارند.

هک اند اسلش (Hack and Slash)

این بازی ها نیز در زیر شاخه های آثار مبارزه ای قرار می گیرند. بد نیست اشاره کنیم که به این سبک، Slash ’em up نیز اطلاق می شود. این آثار روی مبارزه با سلاح هایی نظیر شمشیر تمرکز دارند. از جمله این آثار می توان به Bayonetta و Devil May Cry اشاره کرد.

ریتمیک (Rhythm)

محوریت اصلی این آثار موسیقی است. در این سبک، شما با توجه به بیت آهنگ ها بازی را دنبال می کنید. بازی Guitar Hero مثال بارزی در این سبک است. بازی های Dance Dance Revolution و Just Dance از دیگر آثار این سبک هستند.

معرفی ژانرهای بازی: ترسناک (Horror)

(Silent Hill | Dead Space | Alan Wake)

معرفی ژانرهای بازی | انواع سبک های بازی های ویدیویی را بشناسید

ترس و وحشت در این بازی ها نقش محوری دارند. برعکس بسیاری از سبک ها که بر اساس نحوه گیم پلی شان دسته بندی می شود، در گروه بندی ژانر وحشت داستان و ویژگی های بصری است که حرف اول را می زند. در واقع آثار این سبک ممکن است گیم پلی متنوعی داشته باشند.

اکشن-ترسناک (Action Horror)

ریتم نسبتا تند، نبردهای نفس گیر و حل معما از شاخصه های اصلی این سبک هستند. البته به این سادگی ها نمی توان تفاوتی بین این ژانر و سبک ترس و بقا پیدا کرد. ترس و بقا زیر ژانری از سبک های وحشت، اکشن و ماجراجویی است. حالا اکشن-ترسناک خود زیر ژانری از سبک ترس و بقا محسوب می شود. این جا است که متوجه می شوید منظور از هم پوشانی سبک های بازی های ویدیویی چیست. در این سبک می توان به فرنچایزهای Dead Space ،Left 4 Dead و The Last of Us اشاره کرد.

ترسناک روانشناسانه (Psychological horror)

در این آثار خبری از ترس های معمول و نشان دادن هیولا و جن نیست. بلکه سازندگان سعی می کنند بازیکنان را از جنبه های احساسی و روانی تحت فشار قرار دهند. در واقع این بازی ها شما را از چیزی که نمی بینید، می ترسانند. Amnesia: The Dark Descent و The Medium از مثال های بارز این سبک هستند.

Jump Scare Horror

این بازی ها از غافلگیر کردن مخاطب برای ترساندن اش استفاده می کنند. در واقع شما وقتی انتظار چیزی را ندارید، با صحنه ای رو به رو می شوید که شما را ناگهان می ترساند. سری بازی های The Evil Within و The Outlast از این تکنیک نهایت استفاده را می برند.

Reverse horror

در سبک Reverse horror شما دیگر قرار نیست از چیزی بترسید، بلکه خودتان باید دیگران را بترسانید. در واقع شما در این آثار نقش شخصیت منفی داستان را برعهده می گیرید. در این سبک می توان از بازی های Hunt: Showdown و Manhunt نام برد.

معرفی ژانرهای بازی: ماجراجویی (Adventure)

(The Legend of Zelda | Uncharted |Tomb Raider)

معرفی ژانرهای بازی | انواع سبک های بازی های ویدیویی را بشناسید

شاید بتوان گفت این سبک از لیست معرفی ژانرهای بازی هم پوشانی بیشتری نسبت به بقیه دارد. بازی های سبک ماجراجویی کمتر روی بخش مبارزات تمرکز دارند. محوریت این آثار بیشتر ارائه داستانی مهیج و حل معماهای گوناگون است. برای مثال بازی Grim Fandango محصول ۱۹۹۸ اثری داستان محور در همین سبک است که حل معماهای مختلف در محوریت آن قرار دارد. بازی های متن محور (Text-Base) و رمان های تعاملی نیز در سبک ماجراجویی دسته بندی می شوند.

اکشن-ماجراجویی

(God of War | Assassin’s Creed | Red Dead Redemption)

معرفی ژانرهای بازی | انواع سبک های بازی های ویدیویی را بشناسید

سبک اکشن-ماجراجویی دارای مولفه های هر دو ژانری است که پیش تر معرفی کردیم. این آثار روی چالش های فیزیکی تمرکز دارند، دارای معماهای مختلفی هستند و داستان خوبی هم ارائه می دهند. در واقع مبارزات و حل معما در محوریت این بازی ها هستند.

بازی های اکشن-ماجراجویی نیز می توانند اول شخص یا سوم شخص باشند. یکی از مثال های خوب برای این ژانر بازی معروف شرکت نینتندو (Nintendo) به نام The Legend of Zelda است. این سبک زیر ژانرهایی نیز دارد. بازی های سبک ترس و بقا مثل مجموعه رزیدنت اویل (Resident Evil) و آثار پلتفرمر مثل Metroid از زیر ژانرهای معروف سبک اکشن-ماجراجویی هستند.

بقا (Survival)

در این آثار بازیکنان وارد محیط هایی مثل جنگل، بیابان یا قطب شمال می شوند که زنده ماندن در آن مکان ها کار دشواری نیست. بازی معمولا امکانات کمی در اختیار گیمرها قرار می دهد و از آن ها می خواد برای بقا تلاش کنند. سبک بقا در سال های اخیر طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. بازی هایی نظیر Rust این ژانر را به محبوبیت زیادی رساندند. برخی از آثار این سبک مخلوطی از مولفه های مربوط به ژانرهای اکشن، نقش آفرینی و استراتژیکی را در خود دارند. بازی های The Forest و Day Z نیز آثار قابل توجهی در سبک بقا هستند.

ترس و بقا (Survival and Horror)

بازی هایی که دارای این مولفه ها هستند، آنقدر زیاد شدند که بالاخره زیر ژانر خود را تشکیل دادند. مهم ترین شاخصه ها در این سبک، مدیریت منابع و ساخت تجهیزات برای زنده نگه داشتن شخصیت های اصلی است. بازی Minecraft و Don’t Starve هر دو در این سبک جای می گیرند. از بازی The Long Dark نیز می توان یاد کرد که محوریت آن تمرکز روی مولفه های بقا است و درجه سختی بالایی نیز دارد.

پلتفرمر (Platformer)

این سبک در طول سال ها تغییرات خیلی بزرگی به خود ندیده است. این سبک بازی های قدیمی و متنوع زیادی را در خود جای می دهد که بسیاری از آن ها دو بعدی و ساید اسکرولر (Side-Scroller) بودند. دویدن، بالا رفتن و پریدن بیشترین اقداماتی است که شما در بازی های پلتفرمر انجام می دهید.

این آثار معمولا از نمای کنار (Side View) استفاده می کنند و کنترل ساده ای نیز دارند. اولین اثری که در این سبک می توان به آن اشاره کرد، بازی Donkey Kong است. این بازی موجب شد که در ادامه بازی هایی نظیر Super Mario Bros و سپس Sonic the Hedgehog ساخته شوند. پس از چند سال استودیو ناتی داگ (Naughty Dog) اثری خلق کرد که در این ژانر تفاوت هایی را به وجود آورد. اولین نسخه از فرنچایز Crash Bandicoot زاویه دوربین متفاوتی داشت.

سبک پلتفرمر معمولا بین بازی سازان و استودیوهای ایندی (مستقل) محبوبیت زیادی دارد. قابل ذکر است که برخی بازی های نقش آفرینی و ماجراجویی نیز دارای مولفه های ژانر پلتفرمر هستند. مثلا بازی Ori and the Blind Forest اثر پرطرفداری است که معماهای بسیاری ارائه داده و دارای مولفه هایی از آثار ماجراجویی و سبک پلتفرمر است. از دیگر مثال ها می توان به بازی انیمیشنی و چالش برانگیز Cuphead اشاره کرد.

معرفی ژانرهای بازی: نقش آفرینی (Role-Playing Game یا RPG)

(The Elder Scrolls | The Witcher | World of Warcraft)

معرفی ژانرهای بازی | انواع سبک های بازی های ویدیویی را بشناسید

سبک نقش آفرینی یا RPG یکی از محبوب ترین ژانر های در صنعت بازی های ویدیویی به حساب می آید. در نتیجه معرفی ژانرهای بازی بدون اشاره به این سبک ممکن نیست. این آثار معملا جهان عظیمی دارند و در محیط بازی جزئیات زیادی به کار رفته است. شما در این بازی ها کنترل یک شخصیت یا یک گروه را برعهده می گیرید. سبک های نقش آفرینی ژاپنی (JRPG) و نقش آفرینی آنلاین چند نفره گسترده (MMORPG) دو زیر ژانر مهم در این دسته بندی هستند. بازی Pokémon محصول ۱۹۹۶ و مجموعه Final Fantasy جزو مهم ترین آثار JRPG قلمداد می شوند و بیشتر روی بخش تک نفره تمرکز دارند. در سوی دیگر تمرکز بازی های MMORPG روی بخش آنلاین بوده و شما معمولا با بازیکنان دیگر به صورت چند نفره این آثار را تجربه می کنید. بازی World of Warcraft یکی از محبوب ترین آثار تاریخ صنعت گیم بوده و معروف ترین نمونه در سبک MMORPG است.

سبک ARPG 

بازی های اکشن-نقش آفرینی (Action RPG) بیشتر روی بخش مبارزات تمرکز دارند. مولفه های سبک نقش آفرینی در تمام این آثار دیده می شود. بازی The Witcher 3 یکی از مهم ترین آثار ARPG است.

سبک CRPG

معمولا به بازی هایی که توسط استودیوهای غربی برای پی سی عرضه می شود را در دسته آثار Computer RPG قرار می دهند. دو نسخه اول مجموعه Fallout در این دسته جای می گیرند.

MMORPG

همانطور که گفتیم، این آثار همان بازی های نقش آفرینی هستند که به صورت گسترده و در حالت آنلاین ارائه می شوند. از مهم ترین آثار این سبک می توان به World of Warcraft ،EVE Online و Elder Scrolls Online اشاره کرد.

سبک TRPG

TRPG به معنای بازی های نقش آفرینی تکنیکال (Tactical Role-Playing) است. این آثار همان بازی های استراتژیکی هستند، اما در آن ها بیشتر روی تفکر خلاقانه تصمیم محوری تمرکز شده است. فرنچایز XCOM مثال خوبی در این سبک است.

روگ لایک (Roguelike)

شاید این نام را بارها شنیده باشید. از همین رو ما در معرفی ژانرهای بازی به آن اشاره می کنیم. بازی های این سبک معمولا گرافیک خاص خود را دارند و گیم پلی آن ها نوبتی است. علاوه بر این، Permadeath (شرایطی که بازیکن پس از مرگ مجددا ظاهر نمی شود) نیز در این آثار نقش پررنگی دارد. با این حال بازی های محبوب و جدید در این سبک، بیشتر روی بخش اکشن و مکانیک های پلتفرمینگ تمرکز دارند. از جمله آن ها می توان به بازی های The Binding of Isaac و Spelunky اشاره کرد.

روگ لایت (Roguelite)

این آثار، مولفه های سبک روگ لایت را با طراحی ساده تر ارائه می دهند. همچنین در این بازی ها نیازی به استفاده از استراتژی های پیچیده برای پیروزی نیست. با این حال سبک روگ لایت تعریف های متفاوت تری نیز دارد. بازی Rogue Legacy را می توان مثالی برای این ژانر قلمداد کرد.

شبیه سازی (Simulation)

(Microsoft Flight Simulator | PES | The Sims)

معرفی ژانرهای بازی | انواع سبک های بازی های ویدیویی را بشناسید

این سبک همانطور که از نام اش پیدا است، جنبه های از زندگی واقعی را شبیه سازی می کند. آثار این ژانر معمولا روی کسب و کارها، شهر سازی یا ساخت یک کاراکتر با تمام خصوصیات فردی اش متمرکز هستند. مجموعه The Sims مثال خوبی برای این سبک است. در این سری بازی های شما کاراکترهایی خلق می کنید که باید در جهان ساخته شده توسط شما زندگی کنند. بازی RollerCoaster Tycoon محصول ۱۹۹۹ نیز اثری در این سبک محسوب می شود. شما در این بازی مدیریت یک پارک را برعهده دارید و باید ساخت و ساز، ورود و خروج افراد، استخدام کارکنان و … را کنترل کنید. بازی های شبیه سازی خلبانی و آثار مسابقه ای نیز در این دسته بندی جای می گیرند.

ورزشی (Sports)

در معرفی ژانرهای بازی می رسیم به سبک ورزشی. در بازی های ورزشی شما می توانید با سایر افراد یا هوش مصنوعی به رقابت بپردازید. سری بازی های MLB، فیفا (FIFA) یا PES را می توان در این دسته بندی جای داد.

مسابقه ای (Racing)

برخی اوقات آثار مسابقه ای را در دسته بندی ورزشی جای می دهند یا از آن به عنوان زیر ژانر سبک شبیه سازی یاد می کنند. اما به هر حال آن ها را می توان در گروه مجزایی نیز جای داد. در گیم پلی بازی های مسابقه ای، رقابت حرف اول را می زند. مجموعه Need For Speed و Super Mario Kart از مهم ترین مثال ها در این ژانر به حساب می آیند.

معرفی ژانرهای بازی: پازل یا معمایی (Puzzle)

(Sokoban | Tetris | Lumines)

معرفی ژانرهای بازی | انواع سبک های بازی های ویدیویی را بشناسید

آثار این سبک معمولا به شما اجازه می دهند از حروف یا اشکال برای پیش برد بازی استفاده کنید. همچنین برخی از این بازی های روی معماهای سخت تر تمرکز دارند که برای حل آن ها نیاز به مهارت های استنتاجی دارید. برخی از این آثار را باید با آزمون و خطا پیش ببرید و در واقع هر چه بیشتر آن ها را تجربه کنید، مهارت شما ارتقا پیدا می کند. بازی Tetris محصول ۱۹۸۴ یکی از معروف ترین آثار در سبک معمایی است.

بازی های Idle

(Cookie Clicker | Idle Heroes | Egg, Inc)

معرفی ژانرهای بازی | انواع سبک های بازی های ویدیویی را بشناسید

آخرین موردی که در معرفی ژانرهای بازی به آن اشاره می کنیم، سبک Idle است. این آثار که به Incremental یا Clicker نیز شهرت دارند، فعالیت های محدودی را از بازیکنان می خواهند. معمولا در این بازی های برای موفقیت صرفا باید یک کلیک یا دکمه را فشار دهید. بازی Adventure Capitalist که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، مثال بارزی از آثار Clicker است که توانست موفقیت های زیادی نیز به دست آورد.

این بود هرآنچه باید درباره مهم ترین سبک ها در جهان گیم می دانستید. البته در معرفی ژانرهای بازی ما به تمامی موارد اشاره نکردیم، زیرا موارد بیشتر در حوصله مقاله نمی گنجید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. نظر شما درباره ژانرهای مختلف چیست؟ کدام سبک را بیشتر می پسندید؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: