آواتار رضا حاج‌محمدی توسط رضا حاج‌محمدی در ۲۴ تیر ۱۳۹۲ , ۲۱:۰۵

شاید در اوایل دهه‌ی ۳۰ و ۴۰ میلادی که کمیک استریپ‌‌ها محبوبیت فراوانی بین تمامی اقشار جامعه پیدا کرده بودند و در زمانی که سینما و تلوزیون تا این حد پیشرفت نکرده بود, و مردم بیشتر وقت خود را در داستان‌های کمیک‌بوکی می‌گذراندند, کسی فکرش را نمی‌کرد که روزی کمیک‌ها به چنین منبع الهام بزرگی برای صنعت سرگرمی بدل شوند.

کمیک‌استریپ‌ها با ورود داستان‌های ابرقهرمانی در سال ۱۹۲۸ طرفداران بیشماری یافتند و انتشارات بسیاری کمیک‌هایی را با محوریت ابرقهرمان‌های مختلف روانه‌ی بازار کردند که از مهمترین آنها می‌توان به قهرمان‌های دو غول کمیک‌استریپ جهان مارول و DC اشاره کرد.

قهرمانانی که تک‌تک‌شان با سرعت دنیای فانتزی و تخیلی بزرگ و غنی‌ای برای خود پیدا کرده و طرفداران زیادی دست و پا کردند. رفته رفته پای قهرمانان به رسانه‌های تصویری و تعاملی باز شد. به طوری که امروزه هر ساله شاهد فیلم‌های سینمایی و بازی‌های رایانه‌ای هستیم که از دنیای این شخصیت‌ها اقتباس می‌کنند.

در این بین بعضی از این عناوین در نمایش دنیای کمیک آن شخصیت سنگ‌تمام می‌گذارند, که از آنها می‌توان به مجموعه‌ فیلم‌های اسپایدرمن, بتمن و البته بازی‌ بتمن: شهر آرکام اشاره کرد. عناوینی که به معنای واقعی حق مطلب را ادا می‌کنند. اما متاسفانه اقتباس‌هایی هم هستند که در انتقال آن حس و حال کمیک شکست می‌خورند.

در دنیای بازی‌های رایانه‌ای یکی از بهترین‌های اقتباس از کمیک‌های ابرقهرمانی,‌ شخصیت بتمن است. استودیوی راک‌استدی دنیای کارآگاهی بروس‌وین را در قالب دو عنوان تیمارستان آرکام و شهر آرکام به همگان عرضه کرد. بازی در تمامی زمینه‌ها از داستان و گیم‌پلی تا اتمسفر تاریک‌اش همه و همه حس حضور در قالب بتمن را بازی‌کننده منتقل می‌کرد.

بعد از موفقیت راک‌استدی نوبت به استودیوی‌های دیگری رسید که دست به تقلید از جادوی راک‌استدی زدند. “اسپایدرمن شگفت‌انگیز” یکی از این عناوین بود که در کمال خوبی‌هایی که داشت اما در نهایت تبدیل به کپی دست دومی از بتمن شد. اکنون این استودیوی High Moon (سازنده‌ی سری بازی‌های “ترنسفورمرز”) است که قصد داشت شخصیت جالب و دوست‌داشتنی ددپول را از داخل صفحات کمیک‌هایش بیرون بکشد و با الهام‌برداری از مکانیک‌های گیم‌پلی عنوان بتمن, ما را در قالب ددپول قرار دهد. اما سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که: آیا High Moon توانسته همچون راک‌استدی حس قرار گرفتن در قالب ددپول را به بازی‌کنندگان منتقل کند,‌ یا خیر؟

مرد مُرده

بگذارید قبل از بررسی بازی, کمی شما را با جناب ددپول آشنا کنم. تا از این طریق حرکات و رفتار او در گیم‌پلی و داستان قابل درک باشد. شخصیت “وید وینستون ویلسون” در سال ۱۹۹۱ توسط Rob Liefeld‌ و Fabian Nicieza  قدم به دنیای شلوغ کمیک‌بوک‌ها گذاشت. داستان ویلسون از این قرار بود که او بعد از پیوستن به پروژه‌ی تحقیقاتی‌ای به نام Weapon X مورد آزمایشات وحشتناکی قرار می‌گیرد. پروژه‌ی Weapon X با هدف تبدیل انسان‌ها به سلاح‌های زنده پایه‌گذاری شده است. آن‌ها با دستکاری DNA انسان‌ها, آنها را تبدیل به موجودات جهش‌یافته می‌کنند که از قدرت‌های فراانسانی بهره می‌برند. ویلسون یکی از همان افرادی بود که آزمایشات محققان Weapon X او را به ددپول کنونی تبدیل کرد.

از مهمترین قدرت‌های ابرانسانی ددپول می‌توان به خود درمانی و قابلیت تله‌پورت او برای جابه‌جایی‌های سریع اشاره کرد. اما این پایان کار نیست, در حقیقت این خصوصیات شخصیتی اوست که او را به سرعت به شخصیتی ماندنی, محبوب و متفاوت بدل کرد. ددپول به معنای واقعی وراج و پرحرف است. و با وراجی‌هایش دشمنانش را دیوانه می‌کند. این در حالی است که نه یکی بلکه دو صدای درونی هم همواره در ذهن ددپول با او جر و بحث می‌کنند! صداهایی که آنها هم در پرحرفی چیزی از ددپول کم ندارند. او یک بذله‌گو و دیوانه‌ی به تمام عیار است. و این مسئله به خوبی در کمیک‌هایش مشهود است.

اکنون به همه‌ی اینها شکستن “دیوار چهارم” توسط او را هم اضافه کنید! ددپول تنها شخصیتی است که می‌داند یک شخصیت کمیک‌بوکی است و به همین دلیل همواره با خوانندگان ارتباط برقرار می‌کند. تمام‌ اینها به علاوه‌ی خودبزرگ‌بینی و غرور ددپول داستان‌های او را تبدیل به دنیایی از خنده و حرکات مسخره‌ و در عین حال جذاب کرده‌اند. البته ناگفته نماند که شاید او در ظاهر شوخ‌طبع باشد. اما با این حال می‌داند چگونه از شمشیر و سلاح‌هایش علیه‌ دشمنان‌اش استفاده کند.

اولین و آخرین ارزش

بی‌شک کامل‌ترین و جذاب‌ترین بخش عنوان ددپول داستان و خود شخصیت ددپول در طول روایت آن است. داستان بازی به لطف وجود “دنیل وِی” (یکی از داستان‌نویسان قدیمی کمیک‌های ددپول) در کنار گروه نویسندگان به طور دلنشینی با خصوصیات رفتاری و شخصیتی ددپول که قبل‌تر در مورد آنها گفته‌ شد, همخوانی دارد. به شکلی که اگر تاکنون ددپول را نمی‌شناختید,‌ در این بازی کاملا با دیوانگی‌های خاص او آشنا می‌شوید!

همه‌چیز همان‌طور که انتظار می‌رفت شروع می‌شود. یک قصه‌ی پر از کلیشه, که از اول تا آخر می‌توانید رد کلیشه‌های داستان‌های کمیک‌بوکی چند دهه قبل و بازی‌های ویدیویی چند نسل قبل را در آن‌ها شاهد باشید. اما این مسئله آنقدرها نکته‌ی بدی به شمار نمی‌آید, زیرا نویسندگان سعی کرده‌اند تا همین داستان ساده را با شوخ‌طبعی‌ها و دیالوگ‌های جذاب ددپول تززین کنند و در این کار موفق هم بوده‌اند.

در وحله‌ی اول همانند کمیک‌ها, ددپول می‌داند که در یک بازی‌ رایانه‌ای است و کسی او را هدایت می‌کند. او که بی‌کار و تنها در خانه نشسته است, درخواستی به استودیوی High Moon ارسال کرده و از آنها می‌خواهد که بزرگترین بازی تاریخ با محوریت او را بسازند. کارگردان High Moon این درخواست را می‌پذیرد و سناریوی بازی را برای ددپول می‌فرستد. ددپول که حوصله‌‌ی خواند متن را ندارد, آن را بی‌خیال می‌شود و با راه و روش خودش به جنگ با آدم بد قصه می‌رود.

در این بین او مدام دیوار چهارم را می‌شکند; در مورد مکانیک‌های گیم‌پلی با بازی‌کننده صحبت می‌کند,‌ از طراحی مراحل گله می‌کند (که حق هم دارد!), در بدترین شرایط همه‌چیز را به سخره می‌گیرد و با دیالوگ‌های جالبی که دارد,‌ لحظات خنده‌آوری را خلق می‌کند. برای مثال در اوایل بازی که ددپول در یکی از مراحل حسابی آتش‌بازی و خرابی به راه می‌اندازد, کارگردان بازی با او تماس می‌گیرد و گله می‌کند که ما اینقدر بودجه برای این همه انفجار و جلوه‌های گرافیکی نداریم و در نهایت به دلیل کمبود بودجه شکل و شمایل بازی برای لحظاتی تبدیل به عناوین ۸ بیتی چند نسل قبل می‌شود!

به طور کلی داستان بازی کاملا سرراست است. و همه‌چیز به فرستادن بازی‌کننده به دنبال نخود سیاه برای کش دادن آن خلاصه شده است. اما شوخی سازندگان با همین کلیشه‌ها است که آن را با ارفاق تا پایان بازی جذاب و تازه نگاه می‌دارد. در حقیقت شیرین‌کاری‌های ددپول اولین و آخرین عنصری است که تجربه‌ی آن را واجب می‌کند!

عواقب ترسناک یک تقلید بی‌هدف

و اما ارزش‌های آخرین اثر High Moon‌ بعد از داستان و همین جا به پایان می‌رسد. سیستم مبارزات بازی مخلوطی است از عناوینی همچون DmC و ‌بتمن که کمی همه چرخ‌های جنگ به عنوان چاشنی برای طعم بهتر به آن اضافه شده است. ددپول همانند دانته هم شمشیر دارد و هم تفنگ. اما در استفاده از آنها و ترکیب‌شان به اندازه‌ی دانته خوش‌ذوق نیست. شاید ددپول در ظاهر شبیه دانته باشد. اما در هنگام مبارزه این سیستم حمله و ضدحمله‌ی بتمن راک‌استدی است که به کمک‌اش می‌آید.

High Moon‌ سعی کرده تا با الهام‌برداری از این سردمدارن سبک اکشن, مبارزات و درگیری‌های ددپول را هم جذاب کند. اما مشکل از جایی سرچشمه می‌گیرد که طراحان بازی تنها سعی کرده‌اند و به هیچ‌وجه به هدفی که در سر داشته‌ نرسیده‌اند و بازی‌کننده هم به انتظاری که با دیدن چنین سیستم درگیری‌ای‌ دارد, دست نمی‌یابد.

گیم‌پلی ددپول به معنای واقعی کپی دسته دومی از عناوین یاد شده است. همین مسئله به علاوه‌ی عدم وجود طراحی مرحله و ماموریت‌های متنوع سبب شده تا جذابیت بازی و دست و پنجه نرم کردن با دشمنان به حداقل برسد.

البته تمام این مشکلات به اینجا ختم نمی‌شود, بلکه باید هوش‌مصنوعی در حد فندق (!) دشمنان و تعداد پایین چندضرب‌های ددپول را هم به این مجموعه اضافه کنید. بدون شک اغراق نکرده‌ام, اگر بگویم هوش مصنوعی دشمنان در حد بازی‌های یک نسل پیش است. و تنها این تعداد بالا و بدون برنامه‌یشان در حمله است که آنها را در ابتدا چالش‌برانگیز و کمی بعد بسیار خسته‌کننده می‌کند.

چندضرب‌های ددپول هم از فرمولی تکراری پیروی می‌کنند. مهم نیست آنها را ارتقا بدهید یا خیر. به طورکلی چیز خاصی به زنجیره‌ی چندضرب‌های ددپول اضافه نمی‌شود و باید یک سری حرکات تکراری را از ابتدا تا پایان بازی شاهد باشید. از قضا اگر در همین حین به دانته و رایدن فکر کنید, این زجر دو برابر هم می‌شود!

اگر تصور می‌کنید تمام مشکلات بازی همین بود, کاملا اشتباه می‌کنید. High Moon می‌توانسته با طراحی مرحله‌های متنوع و سرگرم‌کننده تا حدودی از درد و رنجی که این مشکلات بر بازی‌کننده وارد می‌کند,‌ بکاهد. اما تمام این‌ها زمانی دردناک‌تر می‌شود که طراحی مرحله‌ی بازی هم در صف ضعف‌های آن می‌ایستد.

اصلا بهتر است بگویم که بازی با معقوله‌ای به نام طراحی مرحله بیگانه است. همه‌چیز به رفتن از نقطه‌ای به نقطه‌ای دیگر در محیطی تکراری و کشتن تعداد نامحدودی از دشمنان به وسیله‌ی حرکات بدون جذابیت شمشیرهای ددپول خلاصه شده است. و سازندگان هم با پر روحی و اعتماد‌به‌نفس تمام به چنین فرمولی تا پایان بازی پایبند مانده‌اند.

روند گیم‌پلی ددپول شاید در مقاطعی کوتاه, کمی قابل تحمل باشد. اما همچون یک بمب‌ساعتی هرچه به پایان نزدیک‌تر می‌شویم, دست‌پخت تلخ High Moon هم بیشتر گلوی بازی‌کننده را در هم می‌فشارد. به طوری که در لحظات نهایی, بازی کاملا غیرقابل تحمل می‌شود.

تکرار, تکرار و…

ددپول در زمینه‌ی گرافیک تکنیکی چندین پله از عناوین سال‌های آغازین نسل هفتم هم پایین‌تر است. از بافت‌‌ها گرفته تا جلوه‌های خون, آتش و… همه و همه بسیار بی‌کیفیت و زشت هستند. در حالی که استودیوی نینجاتئوری با استفاده از همین موتور پایه‌ی آنریل انجین ۳ چنان جلوه‌های گرافیکی زیبایی را در DmC خلق کرد. اکنون شاهد این هستیم که استودیوی High Moon هیچ تلاشی برای استفاده‌ی تمام و کمال از قدرت آنریل انجین ۳ نکرده است.

موضوع زمانی بدتر می‌شود که بعد از گذشت یکی دو ساعت از بازی متوجه می‌شوید که طراحان High Moon با معقوله‌ای به نام گرافیک هنری, زیباشناسی بصری و طراحی محیط‌های جذاب و متنوع هم بیگانه‌ بوده‌اند. تمام محیط‌های بازی از ابتدا تا پایان تکراری هستند و استفاده از رنگ‌های تند در آنها هم کاری کرده تا چشم‌هایتان پس از مدت کوتاهی اذیت شوند.

در حالی که موسیقی‌های بازی و صداگذاری‌های ضعیف هم دنباله‌روی مشکلات دیگر بخش‌های بازی هستند. اما صداپیشگی “نولان نورث” معروف به جای ددپول یکی از نکات قوت بازی و البته شخصیت ددپول است. از آنجایی که ددپول یک وراج تمام عیار است و در طی مراحل و درگیری‌ها مدام در حال بحث و جدل با صدا‌های داخل سرش است, صداپیشگی عالی نورث کاری می‌کند تا پرحرفی و بذله‌گویی‌های او اعصاب‌خردکن نشوند و جذابیت خود را حفظ کنند.

از آنجایی که دنیای ددپول ریشه در کمیک دارد, منبع غنی‌ای برای اقتباس محسوب می‌شود. اما تمام پتانسیل‌های این منبع عالی دست نخورده باقی‌مانده است. ددپول همچون نمونه‌ای است که در جای جای آن می‌توانید پتانسیل‌های از دست رفته‌ی آن را شاهد باشید. می‌توانید حس کنید که کارمندان استودیوی High Moon می‌توانستند با برنامه‌ای بهتر گیم‌پلی بسیار متنوع و بزرگ همراه با مبارزاتی دیوانه‌وار را پیاده‌سازی کرده و خود را در صف عناوین قابل قبول الهام‌ گرفته از بزرگان این ژانر قرار دهد. اما متاسفانه ددپول برخلاف بتمن راک‌استدی که در اوج قرار دارد, سقوط می‌کند.

تنها چیزی که ددپول کم ندارد, داستان مملو از مسخره بازی‌های ددپولی و جک‌گویی‌های اوست که بدون شک در این زمینه کمیک‌هایش را هم پشت سر می‌گذارد. اما در ورای این شخصیت با عنوانی تو خالی طرف هستید که نه مبارزاتش شما را ارضا می‌کند و نه جلوه‌های بصری‌اش چشم‌هایتان را برق می‌اندازد. اگر تاکنون دنیای DmC , متال‌گیر رایزینگ و بتمن را شخم زده‌اید, ددپول برای لحظاتی سرگرمتان خواهد کرد و اگر نه بروید سراغ همان‌ها.

نمره نهایی: ۴.۵/۱۰

 نویسنده: رضا حاج‌محمدی

نکات مثبت
نکات منفی
شاهکار
دیدگاه
۹۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

90 Replies to “نقد بازی “ددپول”; مردی با دهانی گشاد!”

 1. آواتار navid navid گفت:

  در این که بازیش مزخرفه هیچ شکی نیست ولی در اینکه نقدهای اقایان رضا حاج‌محمدی و زعفرانی هم بسیار ضعیف هستن هیچ شکی نیست. :-? :-? :-? :-?

  ۲ ۲
 2. آواتار navid navid گفت:

  خیلی بازیه مزخرفیه.حیفه پول.من تا اونجاش که تو اسانسوره و باید شیشه های اسانسور رو بشکنی و بیای بیرن رفتم و بعدش بازی رو پاک کردم.دیگه از این به بعد غیر از کال اف دیوتی از هر بازی که اکتیویژن ساخته باشه دوری میکنم و اگر هم رایگان به دستم برسه میندازمش تو سطلهای مکانیزه

  ۲ ۱
 3. آواتار amir hosssein amir hosssein گفت:

  من بازی مردی با دهانی گشاد! را دارم و بازیش عالی من که دوستش دارم B-)

  ۴ ۰
 4. آواتار DEAD MAN DEAD MAN گفت:

  از اول یه حسی بهم میگفت بازی زیاد قشنگی نیست .

  ۲ ۱
 5. آواتار doki doki گفت:

  بازی له..له..له بود! :-x
  در ضمن واسه تیتر Spider-Man را از قلم انداختی! :D
  در کل :-D

  ۲ ۱
  1. آواتار doki doki گفت:

   Oops!
   تیتر نه عکس!! :D

   ۱ ۰
 6. آواتار mr.zombie mr.zombie گفت:

  از اولش هم قصد تجربه کردنشو نداشتم…..خدا رو شکر بازی رو نخریدم ولی ساعاتی در مغازه یکی از دوستان بازیش کردم(حدود ۵۰%)…..به بظرم بازی به معنای کلمه هیچی نداشت…یک مقوای کامل….حتی اون بحث طنزش هم رو من خیلی اثر نداشت….تازه بازی اگه خنده دار ترین سناریو رو داشته باشه تا وقتی که هیچی نه گیم پلیو نه گرافیک نداشنه باشه به درد نمیخوره…این بازی فقط میتونه واسه طرفدارای دو اتیشه کاراکتر جالب باشه… :!:
  تشکر بابت نقد کاملا منطقی هر چند جا داشت اون نیم نمره هم کم کنید… =;
  ___________________________
  Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۳ MEA Co. All rights reserved :arrow:
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

  ۰ ۲
 7. آواتار آرویــن آرویــن گفت:

  تشکر !
  متاسفانه این عنوان را تجربه نکردم … البته گمان کنم کار درستی کردم !
  باتوجه به چندین تصاویری که از بازی مشاهده کردم فکر نکنم با گروه خونی بنده سازگار باشد …
  مجدد تشکر !

  ۰ ۲
 8. آواتار AIDEN AIDEN گفت:

  واقعا بازی خنده داری بود به خصوص قسمتی که کیبل رو اون جوری میبینه. :)) :D

  ۲ ۰
 9. آواتار RANDYORTON RANDYORTON گفت:

  wait a minute…what is this? 4.5?!realy? it s not enough for this game
  با تشکر بابت نقد ولی کم لطفی را به اوج رساندید این بازی حداقل ۵.۵ و حداکثر۷.۵ میگیرد…دیگر ۴.۵ کم لطفی بزرگیست!

  ۳ ۰
 10. آواتار slayer slayer گفت:

  مرسی بابت نقد
  فقط موندم این بازی رو بگیرم یا نه

  ۰ ۲
 11. آواتار capcom capcom گفت:

  غربان نمره!

  ۰ ۲
 12. آواتار masterezi0zzz masterezi0zzz گفت:

  باحال ترین جاش اون پایان اش بود خخخخ

  ۳ ۰
 13. آواتار sheamus sheamus گفت:

  حالا منم برم تجربش کنم ببینم چه جوریه ولی مطمئنا چیز مسخره ایه! :mrgreen:

  ۳ ۱
 14. آواتار GAME STAR GAME STAR گفت:

  این بازی چیزی نداره که بشه ازش دفاع کرد ، پس نمره کاملا منصفانه ست ! بازیش فقط واسه خندین خوبه ، که میشه به جای این بری یه فیلم کمدی توپ ببینی ! ممنون از آقای رضا ، نقد زیبایی بود ! :-)

  ۰ ۴
 15. آواتار dead of war123 dead of war123 گفت:

  درسته بازیش نه گیم پلی داست نه گزاف و نه داستان،اما همون که میشه دیوار چارم رو تو بازی ای شکست خودش میتون ادمو برا شش هفت ساعتم که شده درگیر خودش کنه

  ۱ ۰
 16. آواتار kamran kamran گفت:

  به شمشیر نادر چند میدی استاد؟فک کنم از ۱۰ نمره ۲۱ میدی
  بابا جمعش کن
  بازیش خیلی هم قشنگه دد پول

  ۱ ۱
 17. آواتار ALIROCK ALIROCK گفت:

  جالب هست بگیرم بازی کنم؟ :wink:

  ۳ ۰
 18. آواتار ashi-k70 ashi-k70 گفت:

  خسته نباشی
  ولت واقعا نمره کم دادی :!: =;
  من به این بازی ۸ میدم ;)

  ۳ ۰
 19. آواتار sobhan sobhan گفت:

  با سلام خدمت شما دوستان عزیز فقط میخواستم بگم که این آقایان زعفرانی و حاج محمدی واقعا در کوبیدن بازی ها تبحر دارند شما برو نقد همین بازی را توی وبسایتهای گیمفا و پردیس گیم بخوان بعد متوجه میشوی که اونها چه نوشتند و شما چه باید به نظر من حداقل نمره ۴.۵ میدادید حداکثر ۶ میدادید شما نوشتی که صداگذاری بازی ضعیف است و در مقابل سایت گیمفا کلی از صداگذاری بازی و صدای نولان نورث تعریف کرده بود و در انتها این نقدهای اخیر جناب حاج محمدی و زعفرانی از آن نقدهای اعصاب خردکن کمپینهای جیک و لیون رزیدنت اویل شش بهتر بود با تشکر

  ۲ ۰
  1. آواتار Mithrandir Mithrandir گفت:

   احترام گذاشتن به نقد هم خوبه! نمی شه که همش به به و چهچه را بندازیم و بگیم مثلا آخرین ما ایزاد نداره تو نقدمون!

   ۲ ۱
  2. آواتار Amir.M Amir.M گفت:

   شما برو همون گیم فا رو بخون
   _______________
   گفتی حد اقل ۴.۵ یا حد اکثر ۶
   خب نمرش شد ۴.۵ :-s

   ۰ ۱
 20. آواتار sephiroth sephiroth گفت:

  ممنون بابت نقد.من هیچ وقت قصد نداشتم سراغ این بازی برم با تمام احترامی که برای ددپول قائلم.

  ۰ ۱
 21. آواتار princeofpersia princeofpersia گفت:

  بازی آخرت خندست. و همین برای من کافیه, برای من مشکلاتش با وجود ددپول و شوخی هاش و مزه پرونی هاش قابل چشم پوشی هست.
  البته این تعاریف رو از دوستان تو بازیسنتر شنیدم. خودمم اوایلش رو بازی کردم بهش رسیدم. منتهی ارور میده یجایی منتظرم هارد برسه بریزم روی هارد بازیش کنم

  رضا جان بابت نقدت ممنونم, به نمره ات احترام میگذارم. ولی خوب قبولش نمیکنم :D از نظر من اون خنده و شادی ای که به گیمر میده ارزش نمره بیشتر رو داره
  ______________________________
  Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۳ MEA Co. All rights reserved
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

  ۰ ۰
  1. آواتار Fun. Fun. گفت:

   نه دیگه سید، اگه قراره فقط بخندم هزار تا فیلم و سریال هست که منو می تونه از خنده بفرسته بیمارستان ، بازی رو می خرم تا بازی کنم گیم پلی درست و حسابی داشته باشه در کنارش از خنده بترکونه مشکلی نداره اما اگه فقط قراره بخندونه و چیزی به تجربه ی گیمریم اضافه نکنه می خوام صد سال سیاه اسمشو گیم نزارن !!

   ۲ ۱
  2. آواتار princeofpersia princeofpersia گفت:

   خوب دیگه من که نمیگم فقط خنده داره, نکات خوب هم داره. میشه تحمل کرد.
   باید ببینی از خود ددپول خوشت میاد یا نه!
   من با توجه به نظراتی که خوندم و اون چیزی که دیدم احتمالا ازش خوشم میاد.
   تو بعضی بازیها میشه با تحمل بعضی موارد ازش لذت برد.
   مثل فیبل جورنی(خودم هنوز موفق نشدن بازی کنم, کینکت نیومده هنوز) که منتقد دیبازی تحمل کرد و لذت برد, ایضا منتقد گیم اسپات
   ______________________________
   Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۳ MEA Co. All rights reserved
   انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۰
 22. آواتار mmdkhdm mmdkhdm گفت:

  نمره خیلی کمه
  مردم به طور میانگین تو gamefly بش ٧.۶ دادن
  __________
  copy=right

  ۳ ۰
 23. آواتار Sephiruz Sephiruz گفت:

  ممنون از شما …
  نمره یه خرده بالاست و به نطرم کمترم حقشه. تحویل یک بازی درجه ۳ باید با تمام قوا کوبونده بشه تا با احساسات و پول (!) مردم بازی نشه. هرچند طرفداراش با طنز بازی کیف میکنن ولی نمره ۲ تا ۳ به خاطر عرضه این عنوان عادلانه تره.

  ۰ ۲
 24. آواتار ****Ice Boy**** ****Ice Boy**** گفت:

  اقا رضا نمره زیادی بهش دادی!! :lol: :lol:

  ۰ ۲
 25. آواتار noble genius noble genius گفت:

  گاهی باید بازیای ضعیف بازی بشن که بازیای عالی تکراری نشن.بعد از remember me زدن متالگیر رایزینگ خیلی چسبید

  ۰ ۱
 26. آواتار TMNT TMNT گفت:

  تشکر از رضای عزیز بابت نقد.
  خیلی مشتاق هستم که نقد بازی TMNT:OUT OF SHADOWS رو بعد از انتشار شما بنویسید.
  ————————–
  این قسمت نیاز به ویرایش دارد
  سازندگان هم با پر روحی و اعتماد‌ به‌ نفس تمام به چنین فرمولی تا پایان بازی پایبند مانده‌اند.

  ۲ ۰
 27. آواتار general amin general amin گفت:

  مرسی
  این بازی طرفدارن خاص خودش رو داره . مرا باهاش اصلا سر و کاری نیست . یه مقدار بازیش کردم برای کل خاندانم کافیست :-s

  ۱ ۲
 28. آواتار DeadSpace DeadSpace گفت:

  باید جالب باشه
  ممنون از نقد

  ۳ ۰
 29. آواتار bioevil bioevil گفت:

  خیلی عالیه.میتونه مثل بتمن بززرگ و بززرگ تر بشه.

  ۳ ۰
 30. آواتار Mr. EZIO Mr. EZIO گفت:

  آقا این بازی کر کره خندس!!!دیالوگا حرف نداره این دد پول یه موجود عجیبیه خدایی یه دونس انقدر دلقکه!!!! :))
  شاید گرافیکش خوب نباشه ولی واقعا گیم پلی خوبی داره و طنزش عالیه و باعث میشه ازش لذت ببری!
  نمره هم داش رضا خیلی کم بودا یه ذره کم لطفی کردی ولی نقدت خوب بود مرسی

  ۴ ۰
  1. آواتار k.a.m k.a.m گفت:

   به نظر من چون داش survivor و بقیه نشستن last of us یا به قول خودشون(( اخرین شاهکار)) بازی کردن انتظارات از بازی های دیگه بالا رفته

   ۰ ۰
 31. آواتار k.a.m k.a.m گفت:

  چقدر از دست ددپول خندیدیم فکر نمی کنی ۴.۵ نمره کمی باشه ؟؟؟؟۶ خوب بود

  ۱ ۰
 32. آواتار saeed mirabi saeed mirabi گفت:

  خوب اون ده درصد احتمال گرفتن این بازی هم با این نقد شد صفر درصد
  و ظاهرا ( دد پول ) سخنی برای گفتن ندارد !
  نقد خوبی بود با تشکر

  ۱ ۱
  1. آواتار k.a.m k.a.m گفت:

   بازیشو بگیر انقدر میخندی

   ۱ ۱
 33. آواتار box3 box3 گفت:

  تنها چیزی که بازی کن را تا پایان بازی می کشاند طنز ان بود که از یک جهت ادم می خواست بازی را پاک کنه و گاهی اوقات سی دی را بشکنه از یک جهت دیگر می خواست به خاطر داستانش ادامه اش دهد
  __________
  یکی از قشنگ ترین طنز هایش مربوط به ان دستشویی اول بازی می باشد :lol: و ان چت خنده دار در تویت* دد پول :lol:

  ۱ ۰
 34. آواتار dead of war123 dead of war123 گفت:

  ددپول برای بار دوم یه کلونو میکشه در حالی که خودش نمیدونه!
  بعد نو پیجش عکسش با سینستر رو میظاره در حالی که همه دارن لایک می کنن کیبل میگه این یه کلون دیگس و ساخت چینم هستش!!!! اصل قضیه اینه!!!!

  ۰ ۰
 35. آواتار Fun. Fun. گفت:

  خوب خوب خوب ، پس می رم سراغش :دی
  ممنون به خاطر نقد و روشن سازی ملت برای خریدن بازی ;;) =;

  ۲ ۰
  1. آواتار Kestrel Kent Kestrel Kent گفت:

   موافقم :mrgreen: :mrgreen:

   ۰ ۱
 36. آواتار deadwalker deadwalker گفت:

  ببخشید میشه یکی قسمت شبکه اجتماعیشو ترجمه کنه انگلیسیم ضعیفه :D

  ۰ ۰
 37. آواتار Dead Walker Dead Walker گفت:

  نقد خوبی بود.
  از بازی لذت بردم ارجاعات کمیکی به تک تک اعضای مارول یونیورس واقعا جذاب کار شده بود. حتی یه جا طراح کمیک خودش رو هم مسخره کرده بود!
  داستان غنی نداشت ولی بسیار کمدی و کمیکی بود. تجربه اش برای کمیک دوستان واجبه.

  ۰ ۱
  1. آواتار masterezi0zzz masterezi0zzz گفت:

   یعنی اند ضایع بازی آخرش بود داشتی خخخخ

   ۲ ۰
 38. آواتار MilAd.gH MilAd.gH گفت:

  فقط میتونم بگم بازی کاملا مضخرف و بی معنی بود.خیلی چرت و بی هدف بود.نه گرافیکی،نه گیم پلی ای ،نه داستانی هیچـــی.
  فقط یکی بیاد منو روشن کنه بگه هدف از ساختن این بازی چی بود؟ :|
  نمره هم موافق نیستم باید پایین تر میدادی. :|
  فقط به درد پر کردن وقت میخوره و بیشتر واسه شاد شدن.از بس این یارو چرت و پرت میگفت. :D

  ۱ ۱
  1. آواتار k.a.m k.a.m گفت:

   چرت و پرت خودت میگی از بس لابد تایتانیک نگاه کردی اون جملات خنده دار برات بی معنی شدن……شوخی

   ۱ ۰
  2. آواتار k.a.m k.a.m گفت:

   از بس لابد تایتانیک نگاه کردی اون جملات خنده دار برات بی معنی شدن……شوخی

   ۰ ۰
  3. آواتار MilAd.gH MilAd.gH گفت:

   :lol: خدا صبر بده.

   ۰ ۲
 39. آواتار deadwalker deadwalker گفت:

  تقد عالی بود بازیش بدک نبود در کل ممنون بابت نقد

  ۱ ۱
 40. آواتار Nate drake Nate drake گفت:

  خوشبختانه چند سالی هست که حوصله هر بازی رو ندارم :دی به متاکریتیک اکتفا کردم و هر بازی که متاش بالای ۸۰ بشه بازیش میکنم! یه چندتا نقد کوبنده در رابطه با این بازی خوندم و این نقد رضا خان و همچنین پابلیشری به نام اکتی مزید بر علت شد که اصلا به باکس آرت بازی هم نگاه نکنم :| متشکرم از نقد حرفه ای شما.. به جرئت میتونم بگم که حرفه ای ترین منتقد سایت دی بازی هستید :)

  ۲ ۱
  1. A.F.A گفت:

   به به رضا خان… :) :)
   چند وقتی نبودید… :-/

   ۱ ۰
  2. آواتار Nate drake Nate drake گفت:

   چاکرم :X یعنی واقعا نمیدونی کجا بودم؟؟ :mrgreen:

   ۱ ۰
  3. آواتار k.a.m k.a.m گفت:

   ((حرفه ای ترین منتقد سایت دی بازی)) :-/ :-/

   ۱ ۰
  4. آواتار Nate drake Nate drake گفت:

   بله دقیقا! یه نگاه به نقدهایی که ایشون انجام دادن بندازین متوجه میشین!

   ۱ ۰
 41. آواتار alireza fa alireza fa گفت:

  اون (جر و بحث ددپول و دوستانش) واقعاً عالی کار شده بود…اون ابتداش که یکی کامنت گذاشت : !First واقعاً خنده دار بود.
  در کل بازی فانی بود، ارتقاها و صداگذاری خوب بودند
  گیم پلی هم متوسط رو به پایین بود.مهم ترین مشکل از گرافیک بود، البته آخر های بازی که میشد اون حصارهای سنگی رو ترکوند هم بسیار عالی کار شده بودند.(حیف که تنها آخر بازی بود) بحث تکراری شدن هم که جای خود دارد.
  نقد بسیار خوبی بود، خسته نباشید ;)

  ۰ ۲
 42. آواتار dead of war123 dead of war123 گفت:

  پسر اون تیکش که کیبل رو اون شکلی میدید!!!! :)) :)) :)) :D
  یا وقتی داشتی ولورین رو میدی!!!!! :)) :))

  ۲ ۲
  1. آواتار Survivor Survivor گفت:

   برا من بهترین قسمتش همون شبکه اجتماعیه…. :P :D واقعا باحال بود…

   ۰ ۱
 43. نقد فوق العاده ای بود و به نظرم این روش مقایسه رو در نقدهای دیگه هم به کار بگیری خیلی نتیجه بهتری داره از سایر روش های نقد.
  نمره هم خیلی خوبه و کاملا موافقم.

  ۰ ۳
  1. آواتار Survivor Survivor گفت:

   unbelievable, you liked it! lol
   Welcome

   ۰ ۲
  2. آواتار Kestrel Kent Kestrel Kent گفت:

   از اون مقاله ی میم مثل منتقدی که میزاری خجالت بکش! :|

   ۰ ۲
  3. آواتار PlayHard PlayHard گفت:

   تو اول عکس آوتار رو چینچ کن :|

   ۰ ۱
  4. آواتار Kestrel Kent Kestrel Kent گفت:

   مشکلی داره؟

   ۰ ۱
 44. آواتار Dark hunter Dark hunter گفت:

  بازیش بیشتر به درد کنسول های دستی و Wii می خوره تا این نسل
  روی Wii یا کنسول های دستی نه انتظار گرافیک بالا ازش کسی نداره هم اینکه به واسطه امکاناتشون گیم پلی لذت بخش تر میشه

  ۰ ۱
 45. آواتار vittorio vittorio گفت:

  این از اون سری بازی هایی بود که تا میخورد باید آدم میکشتی بعضی از جاها دیگه خستم میشد .
  ولی کلا اگه انگلیسی بلد باشید خیلی میخندید ! ازبس ددپول چرت پرت میگفت !

  ۵ ۰
 46. آواتار LEBRON LEBRON گفت:

  خیلی بازی خنده داری بود ولی حیف که گرافیک و گیم پلی افتضاحی داشت

  ۲ ۳
 47. آواتار ALPHA ALPHA گفت:

  من که بازیش نکردم ولی معلومه که واقعا بازی مزخرفیه…..شخصیت بازی مزخرفتر :-x

  ۱ ۳
 48. آواتار ama-pc360 ama-pc360 گفت:

  ممنون از رضا خان.

  من به همه پیشنهاد میکنم حتما این بازی را امتحان کنند… به قدری شاد خواهید شد که بیشتر مشکلات آن را فراموش خواهید کرد.

  ۴ ۰
 49. A.F.A گفت:

  شخصیت ددپول پتانسیل خیلی زیادی در تبدیل شدن به یه بازی خیلی عالی رو داره.
  چون با توجه به کمیک هاش و تمشون،میشه یه بازیه خیلی عالی از اونا دراورد.
  چون ددپول بیشتر چیزایی که یه بازی hack n slash باحال و شوخ نیاز داره رو داراست.
  از طنزش بازی تا خود شخصیت اصلی و صد البته سبک مبارزات که جون میده برای یه hack n slash باحال و پر از شوخی.
  که متاسفانه این پتانسیل و جذابیت تا اینجا به هدر رفته.
  چون علی رقم این پتانسیل زیاد،به یه تعداد سازنده ی خوش ذوق هم نیازه تا بتونه گیم پلی و بازی خوبی از این پتانسیل ها بیرون بکشه.که البته اینطور که پیداست استودیو ی high moon اصلا نتونسته اون پتانسیل رو بیرون بکشه و فقط به همون طنز بسنده کرده که برای یه بازی این اصلا کافی نیست.

  ۱ ۲
  1. آواتار AxeL AxeL گفت:

   دقیقا دوست عزیز
   این شخصیت پتانسیل خیلی بالایی داره و بازی که از این شخصیت ساخته شد میتونست یکی از متفاوت ترین تجربه هایه هر گیمر باشه .اما…
   اما متاسفانه مثل همیشه پایه یک اکتی در میان است .و باز هم نداشتن خلاقیت و هزینه نکردن
   اکتی باعث از بین رفتن یه ایده بسیار خوبه دیگه شد(مثل WALKING DEAD)
   من موندم این همه درآمد از بازی COD رو اکتیوژن چیکار میکنه؟! :-?

   ۲ ۲
  2. A.F.A گفت:

   نگران نباش…
   خیلی از ما موندیم… :| :-?
   ولی واقعا ناراحت میشم وقتی میبینم همه چی اماده و حاضر بود تا به بازی خوب از این شخصیت ساخته بشه.
   حالا نه یه بازی کامل و بزرگ مثله شهر ارکام که کار خیلی زیادی رو میطلبید. یه بازی جمع و جور و نسبتا کوچیک که کار زیادیرو نخواد و در عوض فقط یه مقدار(یه مقدار)خلاقیت و خوش ذوقی بخواد.و اگه اینطوری میشد،العان نمره ی بازی به ۷ هم میرسید.
   ولی متاسفانه شرکت سازنده نمیخواست یه عنوان جمع و جور بسازه و در عوض هم نمیخواست از خودش خلاقیت به خرج بده و مکانیک های بازیرو به سطح بالاتری ببره.
   پس نتیجه ی نهایی چیزی میشه که برایه یه عنوان جمع و جور هم کافی نیست و بازم کم میاره.دیگه چه برسه به یه بازی کامل…

   ۱ ۱
 50. Gish2012 گفت:

  تشکر رضا جان
  به شخصه این بازی رو به همه پیشنهاد میکنم. مطمئن باشید اونقدر خواهید خندید که لقای بازی رو به عطاش ببخشید!

  ۳ ۰
 51. آواتار dead of war123 dead of war123 گفت:

  پسر بازیش اوج خندس¡!!!!
  بعنی ار هر بای ای که بگی بیشتر نی خه تون!
  حتی برای شیش هفت ساعت خنده هم که شده این بازی رو تجربه کنید!

  ۵ ۰
 52. آواتار Kestrel Kent Kestrel Kent گفت:

  واقعا که! معنی انتقاد رو زیر سوال بردید با این حرفتون!
  این انتقاد نبود! مقایسه بود! مقایسه یه بازی با بازی های دیگر!
  چون گیم پلی dmc بهتره پس این آشغاله؟
  چون گرافیک arkham city بالائه مال این بازی بده؟
  ختم کلام ۴,۵ کمه ۶ حقشه! :D

  ۸ ۲
  1. آواتار Survivor Survivor گفت:

   با هر بازی‌ای مقایسه نشد.. با عناوینی مقایسه شد که سازندگانش از اونا الهام گرفته بودن… وقتی مبارزات ددپول در مقایسه با بتمن چیزی نداره…. باید مقایسه کرد…. باید گفت که چرا کار راک‌استدی چقدر ارزش داره که هرکسی نمیتونه ازش الهام بگیره… برای درک بهتر خواننده باید مقایسه کرد….

   ۲ ۴
  2. آواتار dead of war123 dead of war123 گفت:

   خوب رضا جان باید وضعیت سازنده ها هم در نظر گرفت.
   فقط کافیه نیم مگاهی به پروس ی ساخت بازی دقت کنید!فاجعه!!!!!!!
   وقتی ناشر یه بازی اکتی باشه مشخصه میشه چی!

   ۲ ۱
  3. آواتار Fun. Fun. گفت:

   کسی مجبور به ساخت بازی نکردتشون ! هر وقت امکانات و شرایطش فراهم شد بازی رو بسازن، این از اون بهونه های بنی اسرائیلیه ! مثال نقضش هم مترو آخرین روشنایی ;)

   ۲ ۲
  4. آواتار chief.arash chief.arash گفت:

   این بازی رو باید با هم سطحان خودش مقایسه کرد.

   ۴ ۰
  5. آواتار Marlon Brando Marlon Brando گفت:

   دوست عزیز ۴.۵ خوبه که
   IGN بهش ۴ داده :wink:
   —————————
   SONY make.believe

   ۲ ۳
  6. آواتار Kestrel Kent Kestrel Kent گفت:

   ign چیه دیگه؟ خوردنیه؟

   ۱ ۲
  7. آواتار Marlon Brando Marlon Brando گفت:

   باوشه
   ————————-
   SONY make.believe

   ۲ ۰
 53. آواتار I AM ALONE I AM ALONE گفت:

  تشکر ولی …
  خیلی کم دادین.من هم به بازی امید نداشتم.ولی بعد از تجربه این بازی نظرم عوض شد.
  به نظر من ۶ خیلی نمره بهتریه…

  ۶ ۱
 54. آواتار mohammadreza mohammadreza گفت:

  ممنون نقد کاملی بود

  ۲ ۲
 55. آواتار kilzone64 kilzone64 گفت:

  به نظر میاد فان باشه

  ۶ ۰
 56. ممنون من هنوز این بازی رو تجربه نکردم و خدا رو شکر میکنم با این نمره

  ۲ ۴
 57. آواتار Marlon Brando Marlon Brando گفت:

  به نظر از اون بازی هایی هست که نمیشه تکلیفتو باهاش یکی کنی
  بین مرز دوست داشتن و تنفر
  مرسی از رضای عزیز

  ۴ ۲
 58. آواتار sheamus sheamus گفت:

  ممنون رضا جان از نقدت واقعا هم به نظر بازی مسخره و چرتی هست!از قیافش معلومه بچه گونست!الان بچه ها میرن جی تی ای بازی میکنن اونوقت این بازی داره نقد میشه! :mrgreen:

  ۳ ۸
  1. آواتار طاها طاها گفت:

   هر وقت سوادت در زمینه گیم زیاد شد نظر بده

   ۰ ۰