استن لی>> تونی استارک>> مرد آهنی

آواتار Hamedgh توسط Hamedgh در ۱۸ اسفند ۱۳۹۱ , ۱۸:۳۰

مــرد آهـنــی
Iron Man

در هفته‌ای که گذشت انتشار کامیک‌های «آیرن من»، ابرقهرمان و میلیونر مخترع خوش‌گذران به پنجاهمین سال خود رسید. تونی استارک یکی از جذاب‌ترین شخصیت‌هایی که است که استن لی و همکارانش در دنیای کامیک‌های مارول خلق کرده‌اند و در دهه‌ی گذشته به لطف فیلم‌های سینمایی ساخته شده بر اساس این شخصیت با حضور رابرت داونی جونیور، محبوبیت آیرن من چند برابر هم شده‌است. تا اکران سومین قسمت از فیلم‌های «آیرن من» زمان زیادی باقی نمانده و با توجه به اطلاعاتی که تاکنون از آیرون من ۳منتشر شده، تونی استارک پس از همکاری با سایر ابرقهرمان‌ها در «اونجرز»، بازگشتی قدرت‌مندانه به سینما را تجربه خواهد کرد.
با نگاهی به پنجاه‌ سال انتشار «آیرن من»، می‌توان لحظات جذابی را در میان کامیک‌ها، بازی‌ها، انیمیشن‌ها و فیلم‌های ساخته شده براساس این شخصیت خاص پیدا کرد. در این‌جا به ده لحظه بر‌تر در کامیک‌ها و فیلم‌های این ابرقهرمان دوست‌داشتنی اشاره می‌کنیم.

۱۰- پیروزی آیرن من در برابر مندرین
آیرن‌ من: رهبر ش.ی.ل.د، شماره ۳۲
در این قسمت با وجهی جدید از این شخصیت آشنا می‌شویم. در اینجا نوعی سرم را می‌بینیم که «آیرن من» با استفاده از آن لایه‌ای محافظ در لایه زیرین زره خود به‌وجود می‌آورد که به وسیله آن می‌تواند از بسیاری از تجهیزات الکترونیک و برقی استفاده کند. چیزی که این مجموعه کامیک را جذاب می‌کند، داستان تاثیرگذار و جالب آن است. در شماره ۲۱ تا ۲۸ از این سری، ابرقهرمان ما با یکی از بزرگ‌ترین دشمنانش، «مندرین» روبرو می‌شود. نبرد نهایی بین این دو کاملا مانند فیلم‌های هالیوودی است و می‌توان آن‌ را یکی از بهترین نبرد‌ها بین دو دشمن قدیمی در طول تاریخ کامیک‌ها درنظر گرفت. دانیل و چارلز ناف موفق شده‌اند تا داستانی فانتزی با فراز و فرود‌ها و صحنه‌های مبارزه فراوان که ارزش قرار گرفتن در بین ده کامیک بر‌تر «ایرن من» را دارد به‌ وجود بیاورند. «مندرین» قرار است که در قسمت سوم از فیلم‌های آیرن‌من حضور داشته باشد و ایفای نقش آن را هم سر بن کینگزلی بر عهده دارد.

۹- ورود بلک ویدو

داستان‌های پرتعلیق، شماره ۵۲
بسیاری از عناصر این کامیک کلاسیک به شکلی متفاوت در فیلم‌های «آیرن من» مورد استقاده قرار گرفته‌اند. در داستان تونی استارک باید با دو دشمن روبرو شود؛ «مادارم ناتاشا» و «آنتون ونکو». در این‌جا ناتاشا هنوز یکی از ماموران سازمان ش.ی.ل.د نیست و در واقع یک عضو وفادار ضد امریکایی دولت شوروی در جریان جنگ سرد به حساب می‌آید. او به همراه برادرش «بوریس» برای یک بازدید آموزشی به کارخانه «استارک» می‌آید و «ونکو» نیز تلاش می‌کند تا کارخانه‌دار مورد علاقه ما را نابود کند. شاید سال‌ها از به‌وجود آمدن این کامیک توسط «سر جان رومیتا» گذشته باشد اما هنوز ترکیبی جدید و زیبا دارد. در نسخه‌های سینمایی نقش بلک ویدو را اسکارلت جوهانسون ایفا کرده‌است.

۸- همکاری «آیرن من» و «دکتر دوم» برای بازگشت از کاملوت!

شماره ۱۵۰
در شماره ۱۵۰ از سری کامیک «آیرن من» که در سپتامبر ۱۹۸۱ منتشر شد، «آیرن من» و «دکتر استرنج» یکی دیگر از قهرمانان مارول با ماشین زمان دکتر دوم، دشمن اصلی گروه «فنتاستیک ۴» در زمان پادشاه آرتور و دلاوران میزگردش گم می‌شوند. آ‌نها با «شاه آرتور»، «سر لنسلوت»، «مرلین» و «مرگانا» شخصیت‌‌های افسانه شاه آرتور روبرو می‌شوند و داستانی باشکوه و جذاب توسط به‌وجود آورندگان این کامیک، «دیوید میچلین»، «جان رومیتا» و «باب لیتون» خلق می‌شود. صحنه‌های فوق‌العاده‌ای در این داستان وجود دارد. برای نمونه نبردی است که بین «آیرن من» و قهرمانانش و «دکتر دوم» و زامبی‌هایش در می‌گیرد. زامبی؟؟؟ بله تعجب نکنید. این کامیک ظاهرا از زمان خودش بسیار جلو‌تر بوده‌است.

۷- ورود آیرن من

داستان‌های پرتعلیق شماره ۳۹
جلد شماره ۳۹ کتاب کامیک «داستان‌های تعلیق»، قهرمان جاودانه «استن لی» را معرفی می‌کند. این داستانی سرگرم‌کننده و جذاب دارد که کمتر کسی است که از خواندن آن لذت نبرد. وقتی این شماره از کامیک را ورق بزنید، و اگر اولین فیلم ساخته شده از روی این ابرقهرمان را دیدیه باشید. به شباهت‌های این کامیک و فیلم کاملا پی خواهید برد.

۶- سخنرانی برای ابرقهرمانان در باره مسئولیت پذیری
احتمالا یکی از بهترین صحنه‌ها برای شخصیت «آیرن من» وقتی است که او می‌خواهد به همه دنیا بگوید که قهرمانی مسئولیت‌پذیر و آگاه است. اما این دقیقا تضاد جالبی است که بین شخصیت بی‌خیال او و وظیفه و مسئولیتش به وجود می‌آید و باعث خلق لحظه‌ای جذاب و خنده‌دار می‌شود. او می‌خواهد به همه ثابت کند که بسیاری از خرابی‌ها و گاف‌هایی که به‌خاطر بی‌مبالاتی‌های او به وجود می‌آید از سر احساس وظیفه است.

۵- معرفی نیک فیوری

فیلم آیرن من
در فیلم «آیرن من» ناگهان «تونی استارک» وارد اتاق می‌شود و می‌گوید: «من‌ آیرن من هستم». اما در همین حال صدایی از سایه با پوزخند می‌گوید: «فکر می‌کنی تو تنها ابرقهرمان دنیا هستی؟ آقای استارک تو حالا قسمتی از یک دنیای بزرگ‌تر هستی. چیزی که خودت هم نمی‌دانی.» استارک جواب می‌دهد:تو دیگه کی هستی؟ و فیوری در پاسخ می‌گوید: من نیک فری هستم. مدیر ش.ی.ل.د. به اینجا آمدم تا با تو درباره تشکیل گروهی به نام «انتقام‌جویان» صحبت کنم». و تصویر فید می‌شود و بیننده در انتظار و تعجب باقی می‌ماند.

۴- تحت تعقیب قرار گرفتن در دنیا
آیرن من افسانه‌ای، شماره ۱۷
تونی استارک باهوش، ثروتمند و خوش تیپ است. اما تصمیم‌ها و عکس‌العمل‌های اشتباه، او را به دردسر می‌اندازد. او سعی می‌کند با پاک کردن حافظه‌ی نورمن آزبرن رئیس شرکت آسکورپ و دشمن اصلی اسپایدرمن جلوی او را بگیرد. اما در حال انجام این کار حافظه جهانی را از این‌که او «آیرن من» و عضوی از «انتقام‌جویان» است را هم از بین می‌برد. ابن بلایی که خودش بر سر خود می‌آورد از بهترین لحظات دنیای این ابرقهرمان دوست‌داشتنی است.

۳- من آیرن من هستم
پنهان ماندن شخصیت ابرقهرمانان، کلیشه‌ای همیشگی در کامیک بوک‌ها است. اما تونی استارک با سه کلمه تمام فرمول‌های قدیمی را در هم می‌شکند: من آیرن‌من هستم. این جملات وقتی به زبان می‌آید، نشان می‌دهد که دیگر این ابرقهرمان پدیده‌ای ماورائی نیست بلکه انسانی با قابلیت‌های متفاوت است. چیزی که تا پیش از این در دنیای کامیک‌ها سابقه نداشته‌است.

۲- داستان دیوی در بطری
این داستان از جمله آثاری است که امکان ندارد در ذهن مخاطب باقی نماند. به گفته بسیاری از طرف‌داران کامیک و شخصیت‌های آن، این داستان جزء برترین‌هاست و نه تنها در رده بهترین‌های «آیرن من» بلکه بهترین کامیک بوک و داستان‌های کامیک دنیا قرار می‌گیرد.

۱- سری داستان‌های اکستریمیز
این نسخه از این سری کامیک برای بازیابی و معرفی دنیای ابرقهرمانی شخصیت‌های مارول نوشته شده‌است. «وارن الیس» نویسنده این کامیک، «تونی استارک» را از نو تعریف می‌کند و زمانی را به تصویر می‌کشد که نظام سرمایه‌داری دیگر مانند گذشته تاثیرگذار نیست. در این شرایط، تناقضی که بین تونی استارک ابرقهرمان و تونی استارک تاجر به وجود می‌آید، به زیرین‌ترین لایه‌های شخصیتی این قهرمان کامیک می‌رسد. این دقیقا جایی است که او باید بین اخلاق و کسب درآمد، یکی را انتخاب کند. بخش زیادی از داستان‌های این کامیک در فیلم جدید «آیرن من ۳» استفاده شده‌است.

برگرفته از کافه بازی در سایت دیبازی

دیدگاه
۲۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

22 Replies to “استن لی>> تونی استارک>> مرد آهنی”

 1. آواتار Marlon Brando Marlon Brando گفت:

  مرسی از آقا حامد عزیز
  کلا شخصیتی نیست که خیلی بهش علاقه داشته باشم
  ولی منتظر سومین سری از فیلم هاش هستم
  —————————
  SONY make.believe

  ۰ ۰
 2. آواتار Sirius Sirius گفت:

  واقعا ممنونم حامد جان! همیشه حسرت خوردم که چرا هیچ وقت نتونستم مثل بقیه دنیا این کمیک بوک ها رو بخونم مانگا ها که دیگه جای خودش رو داره!
  اکثر شخصیت های ابر قهرمان رو دوست دارم و واقعا هم از فیلم هاشون لذت می برم!

  ۰ ۰
 3. آواتار Survivor Survivor گفت:

  قبل از فیلم the avengers اصلا با Ironman حال نمی‌کردم… یه احساس بدی نسبتش داشتم… اما وقتی the avengers‌ رو دیدم حسابی عاشقش شدم… که یکی از دلایل اصلیش مربوط به رابرت دونی و همچنین نقش پررنگش توی اون فیلم بود… راستی بابت مقاله هم ممنون…

  ۰ ۰
 4. آواتار محسن محسن گفت:

  با تشکر از حامد عزیز از کاربر های قدیمی سات و مورد احترام همه مقاله زیبایی بود :X

  ۰ ۰
 5. bijan joker گفت:

  با تشکر فراوان از حامد عزیز بابت این پست دوست داشتنی و متفاوت…
  من شخصا در بین قهرمانان مشهور MARVEL و DC Univers زیاد با کاراکتر Iron-Man ارتباط نمیگیرم، اما به نظرم در بین دیگر قهرمانان اینچنینی، این تنها قهرمانی هست که لااقل در دنیای سینما، مدیون فقط و فقط تنها بازیگر این شخصیت یعنی رابرت دونی جونیور* هست و بس، و فکر نمیکنم بازیگر دیگری جز او توان چنین حرکتی رو داشته باشه…
  باز هم ممنون…

  ______________
  ( Pain and Gain )

  ۰ ۰
 6. آواتار GAME STAR GAME STAR گفت:

  تشکر ویژه از حامد عزیز ! این جور مطالب واقعا نیازه !

  کلا از مرد آهنی خوشم نمیاد :D

  عنکبوت شگفت انگیز رو ترجیح میدم ! :X

  ۰ ۰
 7. آواتار Jin Jin گفت:

  Hamedgh همون کاربریه که تو دیدگاها طومار مینوشت؟
  _____________
  رسول از انجمن SONY make.believe

  ۰ ۰
 8. آواتار general amin general amin گفت:

  ممنون از حامد عزیز …
  بسیار پست خواندنی و لذت بخشی بود …
  ممنون برادر مستفیض شدیم …
  ————————–
  SONY make.believe

  ۰ ۰
 9. آواتار saeed mirabi saeed mirabi گفت:

  من هم این روزها ( آیرن من ) هستم
  فقط پر مصرف تر انرژی مصرف می کنم .
  با تشکر از حامد عزیز

  ۰ ۰
 10. آواتار xneon 360 xneon 360 گفت:

  و باز هم مطلبی فوق العاده ،از سوی یکی از ماندگارترین و فوق العاده ترین کاربرهای سایت دنیای بازی…
  مرد آهنی قطعا قلب مهربان خود را پشت مشتی از تجهیزات فلزی زمخت پنهان کرده که در سالیان متمادی این مهربانی های خود را به مخاطبانش نشان داده است….این زمختی بخاطر غلبه کردن بر دمشنانی است که برای او و مخاطبانش تهدیدی محسوب میشوند…
  همه ما انسان ها در مواقعی مرد آهنین هستیم …ان هم در هجوم موج های غول آسای مشکلات زندگی…

  ۰ ۰
  1. آواتار Hamedgh Hamedgh گفت:

   با سلام! (برای دوستانی که می خواهند بیشتر بدانند به این دو دیگاه بیشتر توجه کنند)
   روزبه عزیز!
   از نگرش درست شما درباره انسان و مشکلات(مرد آهنی) نیز تشکر می کنم.
   چرا که مردان آهنین از بطن همین جوامع انسانی رشد کرده و روحیه های شکست ناپذیر آنها در برابر مشکلات قرار می گیرند.
   نکته قابل ذکر به منبع نیرو در مرد آهنین بر می گردد که در سینه وی جای رفته است. بعبارت بهتر یک قلب تقویت شده(اورکلاک شده) در سینه خودش قرار داده است(در واقع یک نوع استعاره است و دلیل منطقی برای فعالیت های مرد آهنین). چیزی که باعث می شود بعد از تغییر فکری و قلبی در وی به سوی نیات خیرخواهانه با قدرت به پیش رود.
   این مسئله مرا یاد همان پردازنده سلولی و هسته قدرت مرکزی آن(PPE) در ارتباط با پردازشگرهای سلولی همکارش(SPE) انداخت که در آن توسط یک گذرگاه داده در ارتباط هستند.

   با تشکر از شما و همه دوستان واقعی دیگر!
   پانوشت خبری۳: تکنولوژی جدید “استریم وایرلس(انتقال و جریان داده بدون سیم)” از طرف شرکت ال جی پاگشا شد. بر اساس این تکنولوژی به قابلیت انتقال بی سیم تصاویر بسیار پر کیفیت(الترا اچ دی) بازیها، فیلمها به تلویزیون های پشتیبانی کننده تصاویر بسیار پر کیفیت(الترا اچ دی) دسترسی می یابید. سرعت بیشتر در امر انتقال داده و تصاویری با چهار برابر کیفیت اچ دی… که البته به خطوط پر سرعت وایرلس نیازمند هستید.

   پانوشت خبری۴: کتاب “دریچه ای به سوی کیهان” به نویسندگی استیفن هاوکینگ و لوسی هاوکینگ به بازار عرضه شده است. این اثر توسط آقایان محمد حسین عباس پور و محمد اکبر پور و امیر حسین فرجاد نسب ترجمه شده و ناشر آن سبزان است.

   ۰ ۰
 11. آواتار آرویــن آرویــن گفت:

  با تشکر از حامد جان !
  والا بنده کمیک های این عنوان را ندیدم و نظر خاصی در این باره ندارم …
  اما فیلم این عنوان نسبتا جذاب و زیبا هست …

  ___________
  آروین از pc $

  ۰ ۰
 12. آواتار Nightmare Nightmare گفت:

  مرسی حامد عزیز ..
  —————————-
  کمیک را دوست دارم شدید !!
  شاید من هم مانند آن به ظاهر دیوانه های سریال تئـ.ـوری بیگ بنگ باشم که عاشـ.ـق هیلو زدن ، پینت بال زدن ، کمیک خواندن و .. غرق در دنیایشان باشم !! (لااقل از جهاتی مانند آنها هستیم من و دوستانم !!)
  بگذریم ..
  همانطور که خوب میدانی دوست خوبم فیلم های موفق یا سریال های موفق (البته ناموفق هم داریم !!) زیادی از روی همین کمیک های معروف ساخته شدند ..
  کمیک های که داخل اونها ممکنه یک تصویر باشه و وسطش یک کلمه یا چند کلمه که پشت هم نوشته شدند اما مفهوم را اینقدر واضح میرسانند که آدم دقیقا تصورش میکند آن صحــ.نه را !!
  مانند : Ahhhhhhgh – ERRGH – Booooom و .. !!
  ————–
  کمیک هایی که گاهی میشود خواب و خیال آدم و ما را میبرد به تخیلات دوران کودکی و تصور کردن اینکه خودمان آن قهرمان هستیم !! (البته من هنوز تخیل کودکیم را دارم و آزادانه حرکتش میدهم به این سو و آنسو ..)
  بدون شک یکی از این موفق ها همین مرد آهنی هست که صد البته فیلم هاش هم در ژانر خودشون خوب ظاهر شده و عملا قهرمانی باور پذیر است ..
  نه سوپر منی است از کریپتون (اگه با قهرمان دیگه ای قاطی نکرده بامش) نه عنکبوتی است ، نه هالکی (که صد البته هالک را دوست دارم !!) و ..
  ۵۰ سالگی این ژانر و ماجرا و شخصیت را تبریک میگویم به طرفدارانش ..
  ——————————-
  “آهنی باش اما بگذار نور قلبت همه جا را روشن کند !! ”
  با تشکر

  ۰ ۰
  1. آواتار Hamedgh Hamedgh گفت:

   با سلام! (برای دوستانی که می خواهند بیشتر بدانند به این دو دیگاه بیشتر توجه کنند)
   نایت عزیز!
   تشکر از بابت نگرش درست در انتهای دیدگاه تان…
   اساس کمیک ها بر همین پرورش روحیه قهرمانی(مبارزه گر) و رشد فکرت انسان دوستی است که در بند مشکلات و مصائب گرفتار آمده است. در بیشتر آنها هویت قهرمان کمیک، یک نژاد انسانی است که دغدغه همنوع خود دارد و سرنوشت جامعه برایش اهمیت دارد. کمیت و کیفیتی که جوامع بشری طالب آنست.
   به قول بروس وین: هدف همین بود. همه می توانند بتمن باشند.
   نکته مهمی که در “شوالیه تاریکی برمی خیزد” به خوبی بیان شده بود.

   با تشکر از شما و همه دوستان واقعی!
   پانوشت خبری۱: نسخه دهم از مرورگر اینترنت مایکروسافت(اینترنت اکسپلور ۱۰) در دسترس کاربران ویندوز ۷ قرار گرفت. چک کردن املا لغات و درست کردن آنها، بهبود و ارتقا جاو اسکریپت و … از مزایای آنست.
   پانوشت خبری۲: مدیا سنتر(ویندوز ۸ پرو) تا ماه ژانویه از امکان آپگریت کامل و رایگان برخوردار شد. تا برخی از مشکلات و حفره های نا امن موجود در ویندوز ۸ ترمیم شود. قابل ذکر است ویندوز ۸ ارژینال برای هر بار نصب از یک کد متفاوت بهره می برد.

   ۰ ۰
 13. آواتار Very Big Daddy Very Big Daddy گفت:

  کلا میشه گفت تنها قهرمان مارول که ازش خوشم میاد.
  فیلم هاش هم خوب بودن خصوصا با بازی رابرت دونی که خیلی دوسش دارم.

  ۰ ۰
  1. آواتار RANDYORTON RANDYORTON گفت:

   بر خلاف شما من این شخصیت رو خیلی دوس ندارم و بیشتر تور و هالک رو ترجیح میدم :D
   در کل نظر شما محترمه :D
   با تشکر از هامد جان خوش قلم

   ۰ ۰
 14. آواتار sephiroth sephiroth گفت:

  اگه میشد دیبازی این کمیک هارو تهیه کنه و بده بازار خیلی عالی میشد

  ۰ ۰
 15. آواتار slayer slayer گفت:

  فیلمهاش که خوب بودن

  ۰ ۰
 16. آواتار silver silver گفت:

  فیلماش که خیلی خوب بودن!کمیک هاشم چون نخوندم نظری ندارم!
  تشکر بابت این مطلب متفاوت و زیبا!

  ۰ ۰
 17. آواتار crash crash گفت:

  باکامیک بوک ها نمیتونم ارتباط برقرار کنم ولی از فیلماش خوشم میاد

  ۰ ۰
  1. این کمیک بوک ها سر و ته ندارن نمدمنی باید اول کدوم بخونی باید مثل ترول ها ۱,۲,۳,۴بذارن تا خواننده بفهم اول کدومه :D :D :D

   ۰ ۰
 18. آواتار Meraj Fathi Meraj Fathi گفت:

  سری ایرون من فیلم های خوبی بودن و شماره ی ۳ این فیلم هم درراهه. از رابرت دونی هم خوشم میاد.

  ۰ ۰