بررسی بازی Darwin Project

نقد و بررسی بازی Darwin Project | ترکیبی نامنظم از تمام بتل رویال‌ها
آواتار بهنام گودرزی توسط بهنام گودرزی در ۵ شهریور ۱۴۰۲ , ۲۱:۰۰

بازی Darwin Project یک اثر بتل رویال رایگان بود که در دوران تب داغ بازار این سبک روی استیم منتشر شد و استقبال چندان خوبی از آن نشد. ما نیز به نقد و بررسی داروین پراجکت خواهیم پرداخت و به نقاط قوت و نقاط ضعف و علت شکست آن اشاره خواهیم کرد؛ با نقد و بررسی بازی Darwin Project همراه دنیای بازی باشید.

بازی Darwin Project در سال ۲۰۱۸ و توسط استودیو Scavengers توسعه و منتشر شد. سبک بتل‌رویال که همواره چاشنی تلاش برای بقا را همراه داشته، سبک داروین پراجکت است که توانسته نام آن را تا حدی سر زبان‌ها بیندازد، اما آیا برای منتقد، تجربه‌ی بازی قابل قبول بود؟

بررسی بازی Darwin Project؛ در تلاش برای متفاوت بودن

در ابتدای بررسی بازی Darwin Project به اولین و مهم‌ترین بخش آن یعنی گیم‌پلی می‌پردازیم که در بررسی‌ها عملا شکست می‌خورد و ثابت می‌کند مانند بسیاری از بتل رویال‌ها باید به سطل زباله ریخته شود. بازی متاسفانه از تعادل مناسبی در عناصر گیم‌پلی بهره نمی‌برد و پس از مدتی بازیکن را خسته می‌کند. دلایل این موضوع را در ادامه بررسی می‌کنیم.

بازیکن وارد یک منطقه می‌شود که به حداقل هفت نقشه‌ی در کنار هم تقسیم می‌شود و او باید تلاش کند تا قبل از بسته شدن هر نقشه و غلبه کردن سرما بر وی، به نبرد پرداخته، امتیازات لازم را جمع‌آوری و هر چه زودتر از آن خارج شود. در اصل اتمسفر بازی شباهت بسیاری به سایر بازی‌های بتل‌رویال دارد که باید برای زنده ماندن از حملات دشمن و البته یخ زدن تلاش کنید. بازیکن با دو سلاح همیشگی خود یعنی تیر و کمان و تبر باید به زد و خورد شدیدی با نه حریف دیگر بپردازد؛ بازی در تلاش بوده تا با کاهش تعداد بازیکنان در هر نقشه و رساندن آن به ده نفر و البته تقسیم یک منطقه به نقشه‌های کوچک، سرعت نبردها را افزایش داده و جذابیت هر Match را بالا ببرد اما متاسفانه پاداش پیروزی در داروین پراجکت چندان چشمگیر نیست و در بسیاری از مواقع به یک پاداش از اقلام تزیینی ختم می‌شود؛ این اولین ضربه‌ی بازی به جذابیت حداقلی آن است.

خبر مرتبط: بازی Darwin Project رایگان شد!

بررسی بازی Darwin Project: ترکیبی نامنظم از تمام بتل رویال‌ها

در ادامه و در آغاز تجربه‌ی داروین پراجکت با حداقل سه کلاس متفاوت روبرو هستید که Headhunter Drone ،Grappling Gauntlet و Jet Wings نام دارند و هر یک، قابلیت‌های متفاوتی را در اختیارتان قرار می‌دهند. کلاس Grappling Gauntlet این امکان را می‌دهد تا به نقاط مختلف برای مدت کوتاهی زیپ کرده و فاصله‌ی میان خود و بازیکن حریف را جبران کنید. در کلاس Headhunter Drone می توانید از روبات پروازی خود برای استفاده از منابع و همچنین اجرای دستورات خود استفاده و البته از Jet Wings برای پرتاب شدن به نقطه‌ی مورد نظر و کشتن دشمنان در حالت معلق استفاده کنید.

بررسی بازی Darwin Project: ترکیبی نامنظم از تمام بتل رویال‌ها

یکی از ایرادهایی که به تعادل بازی وارد است، سرعت بالای نبردها و در نتیجه، نیافتن فرصت کافی برای استفاده از قابلیت‌های هر کلاس است. شاید در آغاز Match، برای لحظاتی از رویارویی با حریف اجتناب کنید و به چینش استراتژی و شلیک با تیر و کمان بپردازید، اما در گرماگرم نبرد خود دیگر فرصتی برای استفاده از قابلیت‌های کلاس خود نخواهید داشت و تنها سلاح حیاتی شما، همان تیروکمان و تبر خواهد بود؛ این موضوع باعث می‌شود گیم‌پلی عمق خود را از دست داده و صرفا به یک تجربه‌ی سرگرم‌کننده‌ و گذرا تبدیل شود.
البته که تیر و کمان هم چندان در طی نبرد از دقت کافی برخوردار نیست و شاید همان تبر اولیه‌ی بازی بتواند به شما کمک کند. در طی تجربه‌ی بازی، هم با استفاده از کنترلر و هم با استفاده از ماوس در تلاش بودم تا عملکرد دقیقی در پرتاب تیر داشته باشم، اما سرعت بالای نبردها ابدا چنین اجازه‌ای به من نداد.

داروین پراجکت در طی حضور شما در زمین‌های نبرد، عناصری به نام Darwinium در اختیار شما می‌گذارد. Darwinium ها، عناصر جمع کردنی‌‌ای هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید توانایی‌های جدیدی بسازید و قدرت‌های قبلی خود را ارتقا دهید. البته که این عناصر چندان به راحتی قابل یافت نیستند و معمولا در طی پیروزی در نبردها به آن‌ها دست پیدا خواهید کرد. این موضوع از جذابیت‌های گنجانده شده در اثر مذکور است؛ چرا که در یک بازه‌ی زمانی محدود، علاوه بر شکست حریف و جان سالم به در بردن از یخبندان، باید به جمع آوری Darwiniumها بپردازید تا بتوانید با سرعت بیشتری افزایش سطح تجهیزات و همچنین بازکردن توانایی‌های بیشتر را انجام دهید.

خبر مرتبط: بازی Darwin Project هم‌اکنون برای اکس‌باکس وان در دسترس است

یکی دیگر از تلاش‌های بازی برای رقم زدن تجربه‌ای عمیق‌تر برای بازیکن، گنجاندن عنصر بقا در بازی است. ایجاد سرما و یخبندان شدید که بازیکن را وادار به جمع آوری چوب و درست کردن آتش می‌کند، نمایانگر این موضوع است؛ این اتفاق حتی در زمانی که خارج از زمین نبرد در انتظار آغاز مسابقه هستید، وجود دارد و اگر منابع لازم را جمع آوری نکرده باشید، از سرمای شدید شکست می‌خورید و مجبور به آغاز یک Match جدید خواهید بود. البته که این تلاش به جدا شدن عنصر بقا از تجربه‌ی اصلی بازی منجر شده است، انگار که با یک مینی‌گیم روبرو هستید که در آن باید برای زنده ماندن تا شروع نبرد بعدی به جمع آوری چوب و درست کردن آتش بپردازید که باعث می‌شود تلاش برای بقا در لحظات اصلی بازی از جمله نبردها، کمرنگ‌تر شود و عملا گیم‌پلی در سطح باقی بماند.

بررسی بازی Darwin Project: ترکیبی نامنظم از تمام بتل رویال‌ها

یکی دیگر از نکات جالب داروین پراجکت، حضور بازیکن یازدهم در نقش Director است. اگر توانسته باشید به سطح ۵ دست پیدا کنید، می‌توانید هر نوع آشوب و عملی را در نقشه انجام دهید؛ بستن زودهنگام نقشه، قرار دادن Darwinium ها در نقشه، اعطای عناصر حیاتی به برخی از بازیکنان و حتی قرار دادن حریف‌ها و دشمنان جدید نیز می‌تواند از جمله کارهایی باشد که توسط شما صورت بگیرد.

در ادامه‌، شاهد حضور یک بخش شخصی‌سازی در بازی هستیم که پیش از شروع Match می‌بایست جنسیت و ظاهر کاراکتر خود را طراحی کنید و با ادامه‌ی پیشروی در بازی، المان‌های ظاهری بیشتری برای او بدست بیاوریم. تبر، تیروکمان و لباس، مدل مو و حتی شنل کاراکتر شما قابل شخصی‌سازی است و می‌توانید طراحی دلخواه خود را داشته باشید.

گرافیک بازی Darwin Project

سبک هنری گرافیک بازی چندان اتفاق خاصی به نظر نمی‌رسد و آن را پیشتر در عناوینی چون بازی Overwatch و البته Fortnite شاهد بوده‌ایم، اما تلاش توسعه‌دهندگان را در طراحی باکیفیت بافت‌ها و مهم‌تر از آن، بهینه‌سازی بسیار خوب گرافیک نباید نادیده گرفت و حتی کسانی که سیستم‌های نه‌چندان سطح بالایی در اختیار دارند، می‌توانند نرخ فریم خوبی را از بازی تحویل بگیرند.

داروین پراجکت

سرورهای خالی از بازیکن!

متاسفانه تصمیمات اشتباه سازندگان در رقم زدن یک پشتیبانی کامل و همچنین عدم تلاش برای رفع نواقص فاحش گیم‌پلی، سرورهای داروین پراجکت را در شرایط ناماسبی قرار داده است؛ به طوری که با ورود به سرورهای مناطق مختلف بازی، در اغلب اوقات، تعداد بازیکنان به نصف حداکثر تعداد نمی‌رسید و همین، مشکل بزرگی در زمینه‌ی عدم استقبال از بازی است. این مشکل نشان می‌دهد که احتمالا توسعه‌دهندگان ایده‌ی خاصی برای گسترش محبوبیت بازی نداشته‌اند و تنها با تاثیر از جو بازار داغ عناوین بتل‌رویال، اقدام به ساخت این بازی کرده‌اند. تبلیغات و انتشار تصاویر جذاب تنها کافی نیست و توسعه‌دهندگان باید برای جذب بیشتر بازیکنان، مشکلات بازی را برطرف کنند؛ ایراداتی که درباره‌ی گیم‌پلی بازی ذکر کردیم، مهم‌ترین نواقص بازی هستند.

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، الهام گرفتن بازی Darwin Project از بازی‌هایی چون بازی فورتنایت و اورواچ چه از لحاظ بصری و چه از لحاظ گیم‌پلی کاملا مشهود است، اما این الهام گرفتن منجر به نمایش مدل جدید و بهبود یافته از یک بازی بتل رویال نشده است؛ برای مثال، سیستم محدود ساخت و ساز بازی تقریبا همان‌چیزی است که گیمرها در فورتنایت دیده‌اند. بازیکنان در طی تجربه‌ی خود اقدام به جمع آوری قطعات و متریال مورد نیاز برای ارتقای سلاح و قابلیت‌ها و همچنین درست کردن آتش می‌کنند.

در نهابت باید بگوییم سازندگان در تلاش بوده‌اند تا با طراحی نقشه‌های کوچک و همچنین کاهش مدت‌زمان درگیری، نبردهایی سرعتی پیش روی بازیکن قرار بدهند که او را برای مدت‌ها سرگرم کند، اما این تلاش باعث شده تعادل در گیم‌پلی از بین برود و بازیکن دیگر اعتنایی به سایر عناصر گیم‌پلی نداشته باشد و تنها در تکاپوی پیروزی با دو سلاح اولیه‌ی خود باشد. گیمرهایی که حتی تجربه‌ی متوسطی از سایر عناوین بتل رویال داشته باشند، فریب گیم‌پلی سطحی و سرعتی بازی Darwin Project را نخواهند خورد.

جمع‌بندی بررسی بازی Darwin Project

بازی Darwin Project حاصل بی‌تجربگی و عدم تمرکز سازندگان برای ساخت یک بتل رویال درگیر کننده و جذاب است. بازی به هیچ‌‌وجه نمی‌تواند هم‌پوشانی مناسبی میان هسته‌ی گیم‌پلی و عناصر متصل به آن ایجاد کند و انگار که بیشتر با چند جزیره‌ی مستقل از هم در گیم‌پلی روبرو هستیم تا یک گیم‌پلی واحد و پیوسته. سرورهای بازی تنها پس از سه سال خالی از بازیکن است و حداقل نمی‌تواند شما را به تجربه‌ی نسبی‌ای از بازی برساند، پس بهتر است که از تجربه‌ی این بازی رایگان فروشگاه استیم صرف نظر کنید و زجرهای کشیده شده‌ی منتقد را دوباره تجربه نکنید.

Verdict

Platform: PC
Darwin Project is the result of inexperience and lack of focus of the creators to make an engaging and attractive Battle Royale. The game cannot in any way create a proper overlap between the core of the gameplay and the elements connected to it, and it is as if we are facing several independent islands in the gameplay rather than a single and continuous gameplay. The game servers are empty of players after only three years and at least they cannot bring you a relative experience of the game.

داروین پراجکت

بررسی بازی Darwin Project روی PC و بر اساس نسخه‌ی رسمی آن در فروشگاه استیم صورت گرفت.

نظر شما چیست؟ آیا نکته‌ی مهمی وجود دارد که در نقد و بررسی بازی Darwin Project به آن اشاره نشده باشد؟ در کامنت‌ها به ما بگویید.

نکات مثبت
  •  سرعت بالای گیم‌پلی که برای مدتی جذاب است
  •  پیچیده نبودن بازی و شروع آسان آن
  •  افزایش جذابیت نبردها با حضور Director ها
نکات منفی
  • عدم رفع نواقص گیم‌پلی و بالانس نشدن آن پس از گذشت بیش از سه سال
  • عدم کاربرد آنچنانی کلاس‌ها و قابلیت‌های آن‌ها
  • نبود تعادل لازم در گیم‌پلی و سطحی بودن آن
  • سرورهای خالی از بازیکن
5
متوسط
دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: