Modern Warfare 3, بازی Battlefield 3

جنگ نفرین شده

آواتار ILOD توسط ILOD در ۵ مهر ۱۳۹۰ , ۱۵:۰۳

پس از انتشار مطلب “نفرین بر جنگ” بازخورد های متفاوتی از شما دوستان عزیز به دست ما رسید، در این میان به مقاله ای برخوردیم که به طور کلی دیدگاهی مخالف با مقاله ی پیشین داشت. از این رو تصمیم گرفتیم آن را نیز منتشر کنیم تا بازخورد ها را مشاهده کنیم. در این میان “دنیای بازی” تنها وظیفه ی انتشار مطالب دوستان را بر عهده دارد و در محتوای آن ها هیچ دخل و تصرفی نمی نماید.

من واقعا بازیهای سری ندای وظیفه و بتلفیلد را دوست دارم اما فقط به عنوان یک بازی
اما این بازیها افکار جنگی را در دنیا پخش میکند نه ضد جنگی را. جنگی که همیشه طرف مظلومش کشورهای زورگو و مستبد جهان هستند کشورهایی که حتی اگر به خاک کشورها دیگر حمله کنند و مردان و زنان آن کشور را به خاک و خون بکشند باز مظلومند و حق با آنهاست کشورهایی که با نام تروریستی که خود ساخته اند و سلاحهای کشتار جمعی که خود به دست زورگویان کشورهای دیگر داده اند به آن کشورها حمله میکنند من از شما میپرسم کسانی که جنگهای جهانی و جنگ ویتنام را بوجود آوردند و کسانی که پیروز این جنگها بودند که بودنده اند و هم اکنون که هستند؟ آنها این بازیها راه برای اهداف ضد جنگ نساختند بلکه برای لاپوشانی و از بین بردن حقیقت کارهای خود ساخته اند در صورتی که واقعیت چیز دیگری است.
من از شما میپرسم سازندهای این سری بازیها که هستند آیا اینها همان کشورهایی نیستند که در دوره ی جنگهای جهانی دنیا را به آتش کشیدند آیا اینها همان کشورهایی نیستند که ایران را گرفته و به چندین قسمت تقسیم کردند آیا اینها همان کشورهایی نیستند که هیروشیما و ناکازاکی رو با بمب های اتمی خود نابود کردند و در چند دهه ی گذشته افغانستان و عراق و ویتنام را نابود کردند و مسبب جنگ ایران و عراق شدند و در ویتنام نسل کشی به راه انداختند و آیا اینها همان کشورهایی نیستند که خود را حاکمان دنیا میدانند و در تمامی کشورهای دنیا بجز معدودی ازکشورها پایگاهای نظامی دارند و در عصر حاضر آیا اینها همان کشورهایی نیستند که از حاکمان مستبد و زورگو حمایت میکنند و لیبی و فلسطین را به خاک و خون کشیده اند.
اگر اینها همان کشورها هستند کشورهایی که جنگ افروزند نه ضد جنگ و نه صلح جو پس چطور از بازی هایی که توسط این کشورها ساخته میشود انتظار مفهومی ضد جنگ دارید.
اگر میگویید که سربازی که کنترلش در دست ماست ندانسته به جنگ آمده و بازیچه ی دولتمردان خود شده است سخت در اشتباهید چون آن سرباز بخاطر پول و منافع شخصی به ارتش کشور خود پیوسته و باور دارد که ایران و عراق و افغانستان و پاکستان و… چه دولتشان و چه مردمشان تروریست هستند او کل مسلمانان را تروریست میداند و این فکر ناشی از تبلیغات دولتمرادنشان است اما هر چه باشد یک انسان است و نه یک ربات پس تفکری آزاد دارد که میتواند خود تصمیم بگیرد و راه درست را از نادرست تشخیص دهد .
اگر این کشورها راست میگویند و میخواهند اهداف ضد جنگ را گسترش دهند پس چرا یکبار فقط یکبار هم که شده زاویه ی دوربین خود را کج نکرده و ماجرا را از دید طرف مقابل نشان نداده اند آیا سربازانی که ما در بازی میکشیم خانواده زن فرزند و یا کسی که منتظرش باشد ندارند؟ آیا کسانی را که ما در فرودگاه به رگبار بستیم خانواده نداشتند و یکدفعه از زیر بوته به وجود آمده اند. ما همه را کشتیم اما در اخر ما را هم کشتند و رها کردند کسی وقتی ما تیر خورده و بر زمین افتادیم روی پشتش نگذاشت تا به جای امنی ببرد مگر اینکه از ما کاری بخواهد تا برایش انجام دهیم.
چارلی چاپلین در فیلمش بد بودن و بیهوده بودن جنگ و واقعیت جنگ و به نوعی اهداف ضد جنگ را نشان داد اما تاوان این کار او چیزی جز اخراج از آمریکا در سن ۶۵ سالگی نبود. اگر واقعا اهداف این بازیها ضد جنگ و ضد دولتمردان خود است پس چرا تاوانی پرداخت نمیکنند؟؟
بعضی ها به اینگونه طرز تفکر میگویند بدبینی اما من در جوابشان میگوییم واقعیت چیزی جز این نیست. ما در کتابهایمان درس آزادگی و دفاع از حق خوانده ایم اما باید بگوییم دفاع از حق خوب است اما تجاوز به خاک کشورها نه ایستادگی در مقابل ظلم خوب است اما زورگویی نه به تصویر کشیدن واقعیت جنگ خوب است اما عادی جلوه دادن آن نه. ما تاریخ خوانده ایم و میدانیم در تاریخ ظلم و ستم و خیانت و خونریزی و جنگهای بیهوده بیشتر است تا دوستی و وفاداری و صلح.
گروهی قصد دارند به زور اسلحه دنیا را فتح کنند و ما در رسیدن به اهداف شومشان از هیچ کمکی فرو گذار نمیکنیم و ما سربازانی دلیر و شجاع را که از کشورهای خود دفاع میکنند به بدترین وجه ممکن نابود میکنیم.
ما میتوانیم از سری بازیهای بتلفیلد و ندای وظیفه فقط به عنوان یک بازی لذت ببریم اما اگر به قصد و نیت سازندگان این سری بازی ها توجه کنیم دیگر از آنها مثل قبل لذت نخواهیم برد.
امید عظیمی ( ILOD )
این مطلب از هچ جای دیگری برداشت نشده و به هیچ سایت دیگری پست نکرده و نمیکنم.

دیدگاه
۸۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

81 Replies to “جنگ نفرین شده”

 1. آواتار ILOD ILOD گفت:

  کاملا باهات موافقم Darkness جان زدی توخال :lol:
  حقوق بگیران مایکروسافت

  ۰ ۰
 2. آواتار Darkness Darkness گفت:

  سلام به همه برو بچه ها.امید جان دمت گرم. متن خوب و پر محتوایی بود. کاملا با نظرت موافقم.برای من هم این جور بازی ها فقط به عنوان سرگرمیه. اتفاقا من یکی از طرفدارای پروپا قرص COD هستم ولی این دلیل نمیشه آدم چشمشو به حقیقت ببنده. میگن کسی رو که خوابه صداش کنی بیدار میشه ولی کسی که خودش رو بخواب زده باشه نمیتونی بیدار کنی :!: :!:

  ۰ ۰
 3. آواتار Doctor Doctor گفت:

  شما آیا توجه کردید همین لذت بردن از جنگ اشتباه بزرگیه! یا اینکه در آمریکا برای چی سرباز ها در پادگان گیم هایی مثل کال آف بازی می کنند! هیچ تا حالا فکر کردید لذت بردن از این بازی ها در حقیقت لذت بردن از قتل و غارته!من نمی گمهرکی کال آف بازی کنه فرداش قاتل می شه ولی این بازی ها تاثیرشون رو بعد از سالها برروی فرد نشون می دن که اگه با کسی مشکل پیدا کردی راحت ترین راه کشتنشه و هیچ کار زشتی هم نیست :?: :?:

  ۰ ۰
 4. آواتار The shadow The shadow گفت:

  اکثر دوستان اشکالات و تضاد های مطلبت رو گفتن… در کل اصلا موافق نیستم

  ۰ ۰
 5. آواتار ILOD ILOD گفت:

  من در مقالهی خود حرفی از سیاست نزدم و فقط واقعیتهایی را یادآوری کردم و من برای هزارمین بار میگویم که” من نگفتم که شما بازی نکنید یا از بازی لذت نبرید بلکه گفتم بازی کنید و فقط به عنوان بازی ازش لذت ببرید و در مورد چیزهایی که نمیدانید یا میدانید و از آنها چشم پوشی میکنید نظر ندیهد و از این بازیها عقاید و افکار ضد جنگ بیرون نکشید.
  حقوق بگیران مایکروسافت

  ۰ ۰
 6. آواتار percy percy گفت:

  منم تا حدی موافقم این بازی ها به من حسی از تنفر نسبت به جنگ ایجاد نمیکنه بیشتر تبلیغ برای به رخ کشیدن قدرت و شهامت ارتش کشور های زورگوی پیشرفتس

  ۰ ۰
 7. آواتار AR.FEAR AR.FEAR گفت:

  ممکنه حرف هام برای خیلی ها خوشایند نباشه . مورد خطاب من نویسنده ی مقاله است .
  فکر میکنم تاریخ به وضوح مشخص است که کسانی که شما آغاز گر جنگ جهانی میدانید نه تنها جنگ را آغاز نکردند بلکه از فروپاشی جهان جلوگیری کردند وگرنه احتمالا الان حتی این جایی که نشستیم نبودیم و برده ی نازی ها بودیم . شما میگویی هیروشیما و ناکازاکی اما من از بمب های میکروبی میگویم که هیچ وقت به مرحله ی آسیب رساندن به مردم نرسیدند . هر کسی از از بین رفتن انسان های بی گناه ناراحت میشود اما همیشه همه چیز سیاه وسفید نیست خیلی وقت ها ناچارید کاری کنید که اصلا دوست ندارید اما چاره ای جز آن هم ندارید . جنگی که پایانی برای آن تصور نمیشد و روز به روز بر تلفات آن افزوده میشد بالاخره باید به پایان میرسید .جالب این جاست که کشور مذکور که دشمن درجه یک آنها بود مورد ایتثمار قرار نگرفت و اکنون در جرگه ی پیشرفته ترین کشورهاست اما شما دائما از این میگویید که کسی شما را عقب نگه داشته و بد شما را میخواهد .
  اگر میگویید که سربازی که در مقابل شما در این بازی ها میجنگد در حال دفاع از خانواده وکشور خود است باید بگویم احتمالا شما از عقاید این افراد اطلاعی ندارید . نیرو های طالبان والقاعده ای که به راحتی سر میبرند ، سنگسار میکنند و کلا مخالف هر گونه آسایش بشریت و پیشرفت هسنتد به خصوص در قبال زنان .افرادی که ترجیح میدهند تا بقیه را خراب کنند تا این که خودشان پیشرفت کنند . من نمیدانم چه طور شما میگویید مردم لیبی ، مردمی که در خون می غلتیدند و دائما تقاضای کمک از بقیه ی کشور ها را داشتند اکنون که به پیروزی رسیده اند شما میگویید دارند قتل عام میشوند . من نمیگویم کدام طرف خوب هست فقط میگویم اندکی به دور از تبلیغاتی که هر ساعت و هر دقیقه در پیرامون ماست بیندیشیم و ببینیم که یک طرف از نابودی کشوری با دو تا سه میلیون جمعیت و این که همه برای یک نفر هستند میگوید و طرف دیگر از آزادی و ارزش های انسانی واین که یک نفر برای همه است .

  ۰ ۰
  1. آواتار amin-daz amin-daz گفت:

   آفرین به شما.حرف حق رو زدی.
   اصلا موضوع اینجاست که ما در مورد یک بازی صحبت می کنیم. اصلا نباید به سیاست فکر کنیم. داستان بازی موردی نداره.آگر من و شما هم بازی بسازیم از دلاوری های ارتش خودمان حرف می زنیم. بحث این بود که cod بازیه ضد جنگیه و اصلا توش از عناصر ترویج خشونت استفاده نشده. اما ببین چطور وارد سیاست شدیم؟!
   _____________
   COD Team

   ۰ ۰
  2. آواتار ILOD ILOD گفت:

   در ابتدا باید بگم که شروع کننده های جنگ جهانی اول متفقین بودن و جنگ جهانی دوم رو آلمانیهای و ایتالیایها شروع کردن وبعد از خیانت ایتالیا به آلمان ژاپن به کمک آلمان اومد.
   در جواب شما دوست عزیز AR.FEAR میتونم بگم من منظورم از آغاز گران جنگ دقیقا آمانیها بوده. و به نظر شما حالا که آلمانیهای نازی از بین رفتن دنیا چجوریه اگه آلمان بود همه بقول شما بردشون بودن پس الان بردهی کین؟ بردهی آمریکا و دور و دسته هاش پس در جواب هیچ تغییری ندیدیم بلکه صورت مثله رو عوض کردیم.
   شما از بمبهای میکروبی میگی اما نمیگی که بمبهای اتمی قبل از اینکه قتلی صورت بگیره قاتلین که نه بلکه را مردم بی گناه رو مجازات کردن (البته بدتر از بمبهای میکروبی که اصلا معلوم نیست که ایا استفاده میشدن یا نه؟)
   و من در جواب قسمت دوم سوالهایتان از شما می پرسم که این به اصطلاح طالبان و القاعده را چه کسانی یا بهتر بگویم چه کشورهایی تربیت کرده اند؟ آیا غیر از این است که خود آمریکا و دوستانش این نیروها را مثل صدام نگون بخب ویا بلادن و.. را خود برای به زیر سلطه کشاندن منطقه تربیت کرده و به اینجا فرستادند و به انها سلاح و مهمات و.. میفروختند و میفروشند و وقتی که دیگر از انها پیروی نمیکنند به عنوان تروریسم به آنها که نه به کشورها و مردم شان حمله میکنند و نسل کشی به راه می اندازند. من از شما میپرسم آیا حقیقت غیر از این است؟
   حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۰
  3. آواتار et et گفت:

   سلام من مقاله رو خوندم
   حق با شماست
   در بازی gears of war وقتی به عنوان یه لوکاست مارکوس میکشم حس خوبی از کشتن یه ادم ندارم
   ولی تو بازیcod از نفله کردن هر نفر لذت میبرم بدون اینکه به ادم بودنش توجه کنم
   فک کنم این بازی یه جوری مارو میپیچونه
   ولی اگه بخوام به عنوان یه گیمر حرف بزنم میگم این بازی بدون کشتن ادما چه لذتی داره
   جنگ اجتناب ناپذیره
   قدرت دست هر کشوری باشه اون کشور برای تثبیت قدرتش میجنگه

   ۰ ۰
  4. آواتار yaser yaser گفت:

   کاملا با نظرت موافقم چون تمام چیزهای رو که گفتی از نزدیک دیدم من در جایی زندگی میکنم که شب و روز جز بد بختی هیچی نمیبینم که همه اینها از طرف غرب کنترل میشه مثل طالبان و القائده و غیره…

   ۰ ۰
  5. آواتار AR.FEAR AR.FEAR گفت:

   در جواب شما ILOD جان ، این که شما میگی که الان ما برده ی آمریکا و متحدانش هستیم به حس درونی هر شخس بستگی داره که شاید شما همچین احساسی داشته باشی اما من چنین حسی ندارم .
   در مورد بمب ها هم که هدف مردم نبودند اما متاسفانه انفجار هوشمند نیست که به شهروندان آسیب نزنه و فقط پایگاه های نظامی رو هدف بگیره . من به شما حق میدم که چیزی که اتفاق نیفتاده نتونید تصور کنید اما مطمئن باشید اگه از اون جلوگیری نمیشد احتمالا فایع بسیار بزرگتری در راه بود .
   در مورد القاعده و طالبان هم شما متاسفانه خودت میبری و میدوزی . کی گفته که چنین افرادی رو آمریکا تربیت کرده یا اصلا چنین عقاید وحشتناکی که از هیچ انسان دیگری نمیبینیم ، آمریکا به آن ها تحمیل کرده . در مورد صدام هم همین طور . ضمنا هیچ انسانی دز تمام طول عمرش هیچ وقت یکسان رفتار نمیکنه و با گذشت روزگار مسائل هم تغییر میکنند . و نمیشه گفت چون حالا لازمشون ندارن از سر راه برشون میدارن . در آخر خوشحال میشم اگه یکی از این نسل کشی ها رو نام ببری .
   فکر کنم بیشتر از این بگم سعید میاد گیر میده و سانسو :lol: رمون میکنه .

   ۰ ۰
  6. آواتار ILOD ILOD گفت:

   برادر یا خواهر عزیز من بنده به هیچ وجه فکر نمیگم کشور ما بردهی آمریکا هست بلکه منظور از برده کشور های تحت سلطهی اون و همدستاشه مثل اکثر کشورهای آفریقایی و آسیایی و اروپایی و استرالیا. من نمیدونم شما برده بودن رو توی چی میبینی اما اگه برده بودن رو مثل هزار سال پیش میبینی که یه عده باید مثل خر (البته ببخشید) کار میکردن یا شلاق میخردن میبینی سخت در اشتباهی امروزه برده بودن و برده داری تغییر کرده یعنی اگه ما افکارمون دست یکی دیگه باشه بازارمون دست یکی دیگه باشه تامین سلاحهامون از یکه کشور دیگه باشه تمام کارای کشورمون رو یکی دیگه بیاد انجام بده( مثل ایران قبل از انقلاب ) در نتیجه ما برده ایم و بازهم میگم منظور از ما کشورمون نیست بلکه نوع بشر است.
   حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۰
  7. آواتار ILOD ILOD گفت:

   به هیچ وجه فکر نمیگم = به هیچ وجه نمیگم
   حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۰
  8. آواتار AR.FEAR AR.FEAR گفت:

   من پسرم ، فکر کنم از لحن صحبت کردنم کاملا مشخصه .
   از نظر من بردگی یعنی این که ، کاری رو که دوست داری نتونی انجام بدی .

   ۰ ۰
  9. آواتار ILOD ILOD گفت:

   AR.FEAR جان ببخشید من متوجه نشده بودم.
   حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۰
 8. آواتار spart 360 spart 360 گفت:

  اقا جوابی برا این مجله نوشته شده که برا سایت میفرستم

  ۰ ۰
  1. مجله؟؟؟!!! :!: :?: :!: :?: :!: :?: ۸-O 8-O 8-O :lol:

   ۰ ۰
  2. آواتار amin-daz amin-daz گفت:

   گمونم منظورش از مجله مقاله ست.
   ……………………….
   سعید خان دمت گرم.خسته نباشی.
   ____________
   COD Team

   ۰ ۰
  3. آواتار spart 360 spart 360 گفت:

   خب اشتباه لفضی بود دیگه
   چرا میخندی چهار تا انگشت اومد ها :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

   ۰ ۰
 9. بازیتو بکن لذتو ببر این حرفارم ول کن.داداش من، وقتی تو ایران کسی به این چیزا اهمیت نمیده و فقط میخواد بگه من بتل رو رو هارد تموم کردم ،شما دیگه نباید بیای و هدف اون ناشر و سازنده ی بازی رو قشنگ گسترش بدی .بازی برای لذت بردنه، یه سرگرمیه.من هرچی بتل بازی میکنم یا کال اف بازی میکنم فقط فکرم اینه که داستان بازیو ببینم وبازیو تموم کنم.حالا اگه بخوام بازیو به خودم زهر کنم وبگم امریکا عجب زرنگه خودشو مظلوم جلوه داده: دیگه به این نمیگن سرگرمی میگن سوهان روح. البته من با این مقاله مخالف نیستم،درسته، اینا بازیاشونو با قصد و قرض میسازن ولی هدف منه گیمر از بازی کردن فقط لذت بازیه.

  ۰ ۰
  1. آواتار ILOD ILOD گفت:

   دوست عزیز AssAssin from Shadow من هم دقیقا اول مطلبم این موضوع رو گفتم که اگه میخواید این بازیها رو انجام بدین انجام بدین و لذتشو ببرین. فقط تو رو خدا نیان بگین این بازیها مفهوم ضد جنگ دارن و از چیزی که نمیدونید حرف بزنید و از کسایی که نمیدونید واقعا کی هستن طرفداری کنید (این قسمتشو با شما نبودم) . فقط همین.
   حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۰
  2. آواتار amin-daz amin-daz گفت:

   امید جان من نمیدونم دقیقا تو چی میدونی. شاید شما با اونها زندگی کردی،نمیدونم. ولی من در مورد چیزی که میدونستم حرف زدم. و در کامنتم به شما توهین نکردم. و من از یک بازی و بازی سازانش طرفداری کردم. نه دولتش!د ربالا بیشتر توضیح دادم.
   ______________
   COD Team

   ۰ ۰
 10. آواتار Makarov Makarov گفت:

  بر خلاف همیشه این بار من چیزی نمی گم و به همین جمله فرانسیس فورد کاپولا بسنده می کنم:
  “به ‌نظرم همه فیلم‌های جنگی فیلم‌های ضدجنگ هستند چون راوی حوادث هولناکی هستند که منجر به از دست دادن جوانان بی‌شمار می‌شود.”
  ———————————
  COD Team

  ۰ ۰
  1. آواتار amin-daz amin-daz گفت:

   آفرین سینا.
   نمیدونم چرا دیبازی نظرمو هنوز تایید نکرده.بهم اجازه نمیده از مقالم دفاع کنم.این انصاف نیست.
   _________________
   COD Team

   ۰ ۰
 11. آواتار Partizan Partizan گفت:

  مطلب بسیار جالب و پخته ای بود و واقعا در پاسخ به مقاله کال آف این حرف ها باید گفته میشد. تشکر زیاد از نویسنده ی توانا و نکته بین مقاله. درضمن این رو هم بگم که ما فرزندان کوروش بزرگ هستیم و خون پاک آریایی تو رگامونه و یک ایرانی هرگز اصالت خودش رو فراموش نمی کنه، درسته که همگی این بازیها رو انجام می دیم ولی نباید تحت تاثیر محتوا شون قرار بگیریم

  ۰ ۰
 12. آواتار amin-daz amin-daz گفت:

  سلام آقای عظیمی.نفرین بر جنگ نوشته ی من بود. صحبت های شما را کاملا قبول دارم.همه ی آنها را. من از سیاست امریکا نفرت دارم.و از افکار دولت مردانش.اما در مقاله ام اصلا به این سیاست کاری نداشتم و فقط بازی را بررسی کردم و از داستان اش گفتم. ما اگر بخواهیم در این مقوله سیاست را در نظر بگیریم که باید کلا قید چنین بازی هایی را بزنیم!
  بله سیاست در این باز ی جا خوش کرده.اما دلیلش این است امریکا میخواهد با چنین بازی هایی خود را از لحاظ نظامی تبلیغ کند.وبگوید که نجات بخش دنیاست.در حالی که همه ما میدانیم که اینطور نیست. ولی به من بگویید این کجایش پخش کردن افکار جنگی یا ترویج خشونت است؟ آمریکا میخواهد بگوید من خوبم،پس با ترویج خشونت حرف خود را نقض نمی کند! می کند؟! او زرنگ تر از این حرفهاست. امریکا جنگ طلب است، به چیزهایی احتیاج دارد که همه را به اشتباه بیاندازد. پس در این چیزها(که ندای وظیفه یکی از آنهاست) خشونت را ترویج نمیکند و کار خود را از این که هست خراب تر. پس ندای وظیفه نمی تواند ضد جنگ باشد.
  من در قسمتی از مقاله ام گفتم این سربازان بازیچه ی سیاست دولت مردان خود شدند. مگر غیر این است؟ از کسی که از نوجوانی (تاثیر پذیر ترین دوران زندگی آدمی)شستشوی مغزی شده باشد چه انتظاری دارید؟! منظورم سربازان امریکایی است. ودر ضمن همه آنها برای پول و منافع شخصی نظامی نشدند.برای پولدار شدن راه های کم خطر تری وجود دارد.اکثر این افراد کورکورانه وطن پرست هستند.
  من در ابتای مقاله مفصلا بدی های جنگ را بر شمردم.و دلیلی نمی بینم دوباره توضیح دهم.
  خوب میرسیم به داستان.آمریکا در دنیای واقعی چه کارها که نکرده.به هر کشوری حمله کرده و خود را مانند کد خدای جهان دخالت داده. اما باز هم می گویم.ما بحث مان بازی و داستان آن است. ندای وظیفه مدرن برای شکل کرفتن به یک داستان تاثیر گذار احتیاج داشت.مثل تمام بازیهای دیگر. شما اگر بازی ساز باشید،و به عنوان یک بازی ساز ایرانی، داستان را به نفع کشوری دیگر می نویسید؟؟؟! یا زاویه ی دوربین را می چرخانید و از دید دشمن بازی را روایت میکنید؟؟! در بازیه شما آنها پیروز می شوند و کشور شما تسرف خواهد شد؟ پس در نزد هموطنانتان که مخاطبهای اصلیه شما هستند منفور خواهید شد. درست است؟ ببخشید فقط مثال زدم.
  از طرفی مگر در mw2 شپرد به عنوان عضوی از همین ارتش خیانت نکرد و خودی ها را در آتش زیاده خوااهی هایش نسوزان؟؟؟ از واقعیت ارتش آمریکا هم این یک مورد کافیست. آنها جسورانه یک خیانت گنجاندند و غیر مستقیم بیان کردند که ارتش ما فاسد است.
  ندای وظیفه داستانی دارد که در آن قرار است امریکا دنیا را نجات دهد.گرچه این در واقعیت یک دروغ محض است،اما برای یک بازی رایانه ای هم داستانی جالب است و ضد جنگ.شما در ندای وظیفه انسان بی دفاع کشتید؟ زن،بچه و پیر کشتید؟ پس کجای بازی ترویج خشونت است. آنطور که شما میگویید باید شیطان پرست ها این بازی را ساخته باشند! شاید در جایی سرباز امریکایی با کینه جویی کسی را کشته باشد.اما این هم یکی از همان حقایق جنگ است.دلیل این کارش چه بوده؟!
  سرتان را درد آوردم.از راهنمایی ها و انتقادهایتان متشکرم.
  مانا باشید
  _______________
  COD Team

  ۰ ۰
  1. آواتار AR.FEAR AR.FEAR گفت:

   آن ها با نشان دادن شپرد نمی خواستند بگویند که ارتش ما فاسد است بلکه میخواستند بگویند که توانایی غلبه بر بدی در درون خودشان را دارند و کشته شدن شپرد به دست مک تاویش هم گواه همین مدعاست . همه میدانند که بدی در داخل از هر چیز خارجی بدتر است همانند نفس انسان برای خودش .

   ۰ ۰
  2. آواتار amin-daz amin-daz گفت:

   این جمله آخرو که گفتی رو قبول دارم.حرف قشنگیه. اما ما هر کدوم نظر خودمونو داریم. نه من ونه تو هیچکدوم تو دل بازی سازان نبودیم.در کل مخالفم
   ________________
   COD Team

   ۰ ۰
  3. آواتار ILOD ILOD گفت:

   من در جواب قسمت اول گفته های شما amin-daz جان میتونم بگم آمریکا همیشه در بازی هایی که خود میسازد میگوید من و اطرافیانم مظلومین جهان و نجات دهنده جهانیم درست است؟ و بیشتر مردم جهان میدانند که اینطور نیست درست است؟ و آمریکا میداند که حتی اگر خود را بترکاند نمیتواند این عقیده را در مغز تمام مردم دنیا بچپاند درست است؟ پس میاید چکار میکند میاید جنگ و کشتار را عادی جلوه میدهد به طوری که وقتی شما مغز یک بنده خدا را میترکونی از طه دلت حال میکنی درست است؟ پس آمریکا در کار خود موفق بوده چون به عده ای نشان میدهد که من ناجی دنیا هستم و باور میکند برای عده ای هم جنگ دیگر عادی میشود و هر وقت بشنود در جایی عده ای را ترکاندند می گویند” به درک میخواست با امرکا دست به یغه نشه” و بعضی ها هم این بازی ها را فقط برای لذت بردن بازی میکنند در حالی که تحت تاثیر اهداف سازندهی بازی قرار نمیگیرد.
   و من باز میگویم انسان انسان است نه ربات . و من هرگز نگفتم کسی برای پولدار شدن میرود جنگ بلکه برای پول در آوردن و شکم خود را سیر کردن به جنگ میروند.
   شما مگر نمیگویید که آمریکا فقط به نفع خود بازی را میسازد و اگر ما هم بود به نفع خودمان بازی میساختیم پس شما چطور انتظار دارید آمریکا بازی ای با مفهوم ضد جنگ بسازد تا بیاد و خود را رسوای عالم کند؟؟؟؟؟؟
   حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۰
  4. آواتار amin-daz amin-daz گفت:

   امریکا نمیتونه خودشو مظلوم جلوه بده اما واسه کدوم انسان عادی ای کشتار یه چیز عادی میشه؟! شما به من بگو کدوم گیمر؟ اگر اون افراد ناقص العقلی رو می بینی که با دیدن چنین بازی هایی مردم رو به رگبار بستن باید بگم اونا حتما از لحاظ روانی مشکل داشتن. یا خیلی از نو جوونهای امریکایی با بازی کردنgta دست به پلیس کشی زدن. اما به نظر خودت اونا آدمهای سالمی بودن؟ امید چرا من و شما دست به این کار نمی زنیم؟ جنبه شو داریم. پس خیلی های دیگم دارن. در ایران چند هزار نوجوون و جوون هر سال منتظر نسخه ی جدید cod هستند؟ واسه چند نفرشون کشتار یه چیز عادی شده؟ اگه آدم بخواد با یه بازی رایانه ای خونریزی و کشتار واسش عادی بشه بهتره بره پیش روان پزشک.
   ما تو بازی کسی رو هد شات می کنیم یا به قول شما مغز یه بنده ی خدارو می ترکونیم، خوشحال می شیم.درسته،اما این کجاش باعث میشه که منو شما به خشونت عادت کینم؟ این که نشد دلیل.
   سربازی که برای سیر کردن شکمش وارد ارتش شده نمیتواند بازیچه ی دولت مردان شود؟ مگر این حقوق و مزایا نمی تواند دامی باشد برای جذب بیشتر افراد نظامی؟ آنها گمان می کنند هم در آمدی دارند هم به کشورشان خدمت می کنند.چرا که اکثرا خیلی جوانند و در سن تاثیر پذذیری.و باز هم میگویم اگر وطن پرست نباشند برای یک لقمه نان و سیر کردن شکم با جان خود بازی نمی کنند.در این بند هرچه گفتم مربوط به دنیای واقعی بود. و در بازی اینقدر مشکل وجود ندارد. و منه مخاطب داستان را در چهار چوب یک بازی می پذیرم. واز طرفی واقعیت امر برای من پوشیده نیست.
   امید جان سرتو درد نمیارم. در آخر به یک چیز اشاره می کنم. دیشب با ماکاروف صحبت می کردم.بهم گفت امین دچار توهم توطئه شدی؟ متوجه شدم که من بی دلیل دارم این بازی رو به سیاسی بودن محکوم می کنم.(البته هنوز دو دلم) با یه مثال برام تو ضیح داد.”هر چیزی درسته تا زمانی که خلا فش ثابت بشه”. ما که نبودیم ببینیم این بازی ازسوی دولت حمایت شده یا نه! پس بهتره بی طرف باشیم. از طرفی اگر تبلیغاتی در بازی میبینیم باید این رو در نظر بگیریم که ما هم اگر بازی ای بسازیم که در مورد ایران باشه حتما از خودمون قهرمان می سازیم.و در بازی برای جذابیت هر چه بیشتر از بهترین و کار آمد ترین تجهیزات نظامی مون استفاده می کنیم.این دقیقا همون کاریه که اینفینیتی کرده.
   _______________
   COD Team

   ۰ ۰
  5. آواتار ILOD ILOD گفت:

   در پاسخ به قسمت اول سوالاتتون AMIN-daz جان میتونم بگم که اون کسایی رو که شما ناقص العقل یا روانی میدونی آیا از اول و به طور مادرزادی اینطوری بودن یا اینکه بعدا تحت تاثیر به اصطلاح شست و شوی مغزی اینگونه بازیها و چیزهای دیگه ای که در این بحث نمیگنجه به این روز افتادن و دست به همچین کارایی زدن؟ و در مورد اینکه چرا من وشما دست به اینکار نمیزنم رو خوب اومدی اما منم یه چیز دیگه میگم اونم این که ما استعداد داریم اما امکانات نداریم! در مورد عادی شدن کشتار هم یه سوال دارم که میخوام خدایی الله وکیلی تو رو به حضرت ابوالفضل (البته اگه از برادران شیعه ی ما باشی) چقدر از کشتار مردم غزه یا لیبی و خبرهایی که میشنوی مثلا یه نفر زد چند نفر رو کشت ویا… از عمق وجودت ناراحت میشی و میخوای حال باعث و بانیش رو بگیری؟ ها چقدر؟؟
   برای سازندهای اینگونه بازی ها به خدمت گرفتن مردمان خودشون بدین وسیله و راههایی دیگه که در کشورشون استفاده میکنن و ساکت نگه داشتن ما هم از این طریق براشون کافیه. گل من!!
   و در آخر هم بهت میگم اینا توهم توطئه نیست بلکه عین واقعیته و اگه بخوای من برات ثابت میکنم.
   وبازهم میگم من بازی COD را واقعا دوست دارم اما فقط به عنوان یک بازی.
   حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۰
  6. آواتار Alcatraz Alcatraz گفت:

   افرین امین…دیگه میخواستم دست به کار شم که نظرت ثبت شد

   ۰ ۰
 13. درباره ی مسلمانان هم همین طور که گفتی آخ میدونید یاد چی افتادم فیلم my name is khan
  __________________________________________________
  یک معبدی

  ۰ ۰
 14. آواتار ama-pc360 ama-pc360 گفت:

  ای ای ای :( . . . این جنگ چقدر بده :evil:
  ————————-
  CoD Team

  ۰ ۰
 15. ببخشید اما فکر نمی کنم شرکت اینفینیتی وارد و EAآلمانی نازی یا ایتالیایی یا ژاپنی باشد آمریکاییست و این سه کشوذ در جنگ جهانی همه جا را به خاک و خون کشیدند و آمریکا علیه آنها میجنگید و مسئله ی بمب اتم هم جداست بدلیل جنگ بود اگر این کار را نمی کردند جنگ ادامه پیدا میکرد و شاید تاریخ عوض میشد اما با زمان حال که درباره ی قدرتمندان گفتی موافقم
  اینو گفتم بازم میگم برای رسیدن به قدرت باید کشت و کشت و کشت و کشت وگرنه به قدرت نخواهی رسید چه یک پسر ۴ساله چه یک پیرزن۹۰ساله باید بکشی
  _________________________________________________________
  یک معبدی

  ۰ ۰
  1. آواتار ILOD ILOD گفت:

   در جواب شما alexander of macedonia عزیز میتونم بگم من که نگفتم اینفینیتی وارد و EA المانی نازی یا ایتالیایی یا ژاپنی هستن! اگه نمیدونی بدونی دوست عزیز که آمریکا یکی از مسوبان اصلی جنگ جهانی دومه چون با دادن وام های گزاف به طرفین جنگ باعث ادامهی جنگ میشده و تازه خودش هم در جهبهی ژاپن در جنگ بوده و ژاپن را با خاک یکسان کرده.
   ودر آخر یه سوال داشتم احتمالا شما از جایی فرار نکردی؟؟ (معبدی یا جای دیگه ای؟) یعنی چی باید کشت و کشت و کشت؟ شما حالت خوبه؟
   حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۰
  2. درواقع اجدادم وارد معبد سلیمان شدند و تازه اون حرفیم که زدم کاملا درست

   ۰ ۰
 16. آواتار vito scaleta vito scaleta گفت:

  چی بگم والا .
  ولی سوال اینه که کدومشونو باور کنینم.به نظر بروبچ CoD Team راست میگن اما ILOD درست تر میگه>
  _______________________________
  CoD Team

  ۰ ۰
 17. آواتار gamer irani gamer irani گفت:

  مقاله خوب بود ممنون
  حالا می خوام یه نفر با دل شیر از کد تیم بیاد ادامه اون مطلب رو بنویسه :-D
  :wink:
  $pc

  ۰ ۰
 18. آواتار gamer irani gamer irani گفت:

  الان جای اینکه من بیام درباره ی فراماسونی و نماد گرایی هاشون تو بازی ها و کنترل افکار با بازی ها بگم :mrgreen:
  ای حال میده دوباره یک بحث باز کنیم این هوا :-D
  ۱۵۰c
  $pc

  ۰ ۰
 19. اورین امین
  ممنون از این مطلب عظیمت
  ولی در مورد اون جمله پایانی باید بگم تو این یکی اختیارش دست تو نیست
  بی اجازه بی درج منبع و نویسنده مطلب خوب شما را ور می دارن میزارن رو سایت های خودشون یه تشکرم نمی کنن! با کمترین زحمت

  ۰ ۰
 20. آواتار DEMENTOR DEMENTOR گفت:

  جالب بود

  اما بدونید هر کسی از این نوع بازیها برداشتی برای خود داره
  چون دیدها واقعا متفاوت هستند
  تا حالا دو دیدگاه چپ و راست منتشر شده اما به نظر من یه دیدگاه دیگه وجود داره که تلفیقی از این دو هست
  و هر دو جانب رو به انظمام چیزهای دیگه ای که در این بین فراموش شدن رو در نظر میگیره
  و بیطرفانه شروع به قضاوت میکنه

  ببینید تیم سازنده ی این بازی متشکل از چندیدن و چند نفره
  هر کدوم از اونها میتونن از همکاری در ساخت این بازیها هدفی داشته باشن و برای رسیدن به این هدف المانهائی رو در بازی گنجونده باشن که تفکرات متفاوت و متناقضی رو در اذهان ایجاد کنه
  ممکنه حالا یکی مقاصد سیاسی داشته باشه
  یکی قصد تهییج افکار رو داشته باشه
  یکی هم به دنبال ترویج افکار مثبت و ضد جنگه

  بنابراین وقتی در مورد این جور مسائل صحبت میکنیم باید همه جانبه صحبت کنیم و همه موارد رو در نظر بگیریم
  نه مثل بعضی از قسمتهای دو مقاله اخیر فقط یک طرف موضوع رو ببینیم

  ۰ ۰
 21. آواتار alipjx alipjx گفت:

  ۱ : دوست عزیزم اصلاً باهات موافق نیستم
  ۲: من هرگز دوست ندارم جلوی کسی بایستم که حتا انگشت کوچکش هم نیستم
  ۳: دوست ندارم بگم نظراتت یکم مسخره و شعار محوره ولی فکر کنم کمی هست
  ۴: باید ببینی حق با کی هست و کی داره ظلم میکنه و کی بده و کی بد تره و این کار نیاز به زمان زیادی تأمل داره
  _________________________________
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت
  COD team
  BATTLEFIELD3

  ۰ ۰
  1. آواتار ILOD ILOD گفت:

   در پاسخ به شما alipgx میتونم بگم که شما دچار خود کوچک بینی هستی (البته بخدا قصد توهین ندارم فقط واژهی دیگه ای پیدا نکردم) و حرفهای من شعار نیست ومن به واقع باورش دارم .
   حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۰
  2. آواتار yaser yaser گفت:

   سلام دوستان من در جایی زندگی می کنم که کشورهای غربی به ریشه ما نفوز کردن قدر کشورتون رو بدونید غرب هیچی برای آدم نمیزاره ( نه دین – نه فرهنگ – نه سرمایه – هیچی نمیزاره خواهش میکنم گول جنگ نرم آمریکا و کشورهای غربی رو نخورید) البته از نمیگم از بازیهاشون استفاده نکنید بازی کنید فقط بدونید پشت پرده غرب یه چیزه دیگست که تا وقتی از نزدیک بینید باور نمیکیند.

   ۰ ۰
 22. آواتار Anti Mason Anti Mason گفت:

  امید جان مقاله ی بسیار زیبایی بود وازت تشکر میکنم.
  واقعاٌ برای من جالب بود وقتی که میدیدم در بازی Homefront آمریکایی ها به اون شکل دشمنشون کره شمالی رو وحشی نشون میدن در حالی که همیشه خودشو رو با وجود اون همه جنایت که تو جنگ ها میکنن آدم های مهربان و فداکار نشون میدن و هیچ صحنه ای از جنایاتی که میکنن رو به نمایش نمیگزارند.

  ۰ ۰
  1. آواتار yaser yaser گفت:

   این یعنی جنگ نرم که آمریکا استادش هست و متاسفانه تا حدود زیادی موفق شده و خیلی ها ترفدارش شدن جناب آقای آنتی ماسون اسم جالبی داری حتما درباره ماسون ها خیلی میدونی

   ۰ ۰
 23. آواتار comix comix گفت:

  مطلب خیلی با حالی بود.
  بااین بند اخر هم خیلی حال کردم:به هیچ سایت دیگری پست نکرده و نمی کنم.
  ماشاا.. تعصب :-o

  ۰ ۰
 24. آواتار Mr. ωοℓƒ Mr. ωοℓƒ گفت:

  احسنت امید
  مطلب پرمغزی بود که ابعاد دیگر این بازی های تبلیغاتی رو به نمایش میزاره. واقعا ساده لوحانه است که بعد ازتمام کردن این بازی ها مخصوصا کال اف به مفهوم و مطلبی که بازی ذره ذره به خورد مخاطب میده بی توجه باشیم و در اخر هم بگوییم این یه بازیه ضد جنگه. اگه چنین شد پس بدونین که اونا موفق بودن و به هدفشون یعنی توجیه کشتارها و تجاوزها و زورگویی هاشون به خاک دیگر کشورها و قهرمان نشان دادن خود رسیده اند. مطمئنا باز هم عده ای پیدا میشن که حتی اگه مردم خومون رو در یه بازی سلاخی کنن(اسم بتل رو نمیبرم :mrgreen: )اخر بازی حق رو بدن به نیروهای امریکا و بعدش هم بگن عجب بازی ضد جنگی بود!

  ۰ ۰
 25. آواتار Marcus Marcus گفت:

  هرصنعتی یکسری مزایا داره ویکسری معایب وباید قبول کرد که پشت پرده ساخت یک چنین بازیهایی از این مسائل هم هست و اگه فقط بخواهیم فکر کنیم که این بازیها فقط با هدف سرگرم کردن مردم ساخته میشن یه کم ساده لوحانه است…
  ———————————————–
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت
  BROTHERS TO THE END

  ۰ ۰
 26. آواتار CALL OF REZA CALL OF REZA گفت:

  الان چی کار کنیم شورش کنیم ؟ به پا خیزیم؟
  اصلا تو از کجا فهمیدی که ما از این بازی ها مفهومی ضد جنگ داریم؟
  حالا اگه ما اینارو بازی نکنیم دیگه به هیچ کشوری حمله نمیکنن( تازه اونم کپی)؟ اون موقع صلح تو جهان بر پا میشه؟
  تو میگی این بازی ها رو دوست داری اونوقت از این حرفا میزنی؟ مطلبت پارادوکس داره ها

  ۰ ۰
  1. آواتار CALL OF REZA CALL OF REZA گفت:

   تازه خودت حقوق بگیر اونا هم هستی!!! مایکروسافت ماله اوناست دیگه!!!
   تو یه منافقی :evil:

   ۰ ۰
  2. آواتار ILOD ILOD گفت:

   در پاسخ شما میتونم بگم که من این مقاله رو در پاسخ به مقالهی COD team نوشتم که از بازیه COD مفهوم ضد جنگ برداشت کردن نه شما دوست عزیز و من همونطور که گفتم این بازیها رو فقط به عنوان یه سرگرمی دوست دارم نه چیز دیگه.
   دوست عزیز من نه از کسی حقوق میگیرم نه چیز دیگه ای است اینها فقط اسم هستند وخبری از چیز دیگه ای نیست و من هم میدونم مایکروسافت مال اونهاست من فقط میگم وقتی داریم از وسایل و بازیها و… اونها استفاده میکنیم باید به مطلبی که در بطن اون کار وجود داره دقت کنیم نه این که هر چی اونا میگن رو قبول کنیم.
   حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۰
  3. آواتار CALL OF REZA CALL OF REZA گفت:

   خب از اول میگفتی سو تفاهم نشه!

   ۰ ۰
 27. آواتار Leon S.K Leon S.K گفت:

  ادم انقدر پررو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!! صد دفعه گفتم بازم میگم هر کشوری که بازی میسازه معلومه که میاد کشور خودش رو ناجی جهان میکنه نه واقعا نه شما میگی چیکار کنه؟هان؟بیاد یه ایرانی رو بکنه ناجی جهان؟یا نه همون افغانستانی ها رو بکنه ناجی جهان؟

  ۰ ۰
 28. آواتار zahra 360 zahra 360 گفت:

  خیلی مقاله بی طرفانه ای بود. :-D

  ۰ ۰
 29. آواتار mohammad.m mohammad.m گفت:

  من که فقط برا پرکردن وقت بازی میکنم ولی فکر نکنم این جور بازی ها تو کشورای مثل ایران که داخل بازی فیلم ها همیشه متهم هست تاثیری بزاره ولی توفکر بچه های خودشون خیلی خیلی تاثیر میزاره دارن نوجونای خودشون رو برا جنگ با ما اماده میکنن :-?

  ۰ ۰
  1. آواتار Leon S.K Leon S.K گفت:

   هه هه مگه ما اینکارو نمیکنیم از بچگی بهمون گفتن آمریکا بده انگلیس بده. خودمون یه چیزی میگیم بد نیست ولی اونا یه چیزی بگن دیگه واویلا

   ۰ ۰
  2. آواتار mohammad.m mohammad.m گفت:

   اینم حرف درستیه :-| کلان همه به فکر ایجاد دشمنی هستن کسی به فکر دوستی و رابطه خوب نیست :(

   ۰ ۰
 30. آواتار MAXIMUM MAXIMUM گفت:

  من با بخش های عمده ای از هر دو مقاله موافقم و به نظرم در اون بخشها مکمل همدیگه هستن نه متناقض ، اما در بخش هایی هر دو دوست زیاده روی کردن یا در درک مفاهیم مشکل داشتن ، برای مثال آقای عظیمی عزیز : درمورد مرحله فرودگاه که شما بهش اشاره کردین باید توضیح بدم این مرحله با ایده آقای محمد علوی یکی از طراحان ارشد و ایرانی الاصل شرکت اینفینیتی وارد ساخته شده و اسم مرحله NO RUSSIA ! هستش که در این سکانس شما در نقش یکی از اعضای تیمی از مزدوران پست قرار میگیرید و مردم بیگناه رو به رگبار میبندید و در پایان سکانس هم با کشته شدن خودتون توسط یکی دیگه از مزدوران به سزای عملتون میرسید و زشتی وارد شدن به دنیای مزدوران و قاتلین رو تجربه میکنید ضمن اینکه انتخاب زیرکانه نام این مرحله حکایت از دشمنی دیرینه دوکشور ایران و آمریکا با روسیه رو داره اینکه میگم ایران به خاطر اینه که روسیه در طول تاریخ و حتی الان همواره در حال سوئ استفاده از ایران برای تامین منافعش بوده و احتمالاً آقای علوی به عنوان یک ایرانی الاصل و طراح این مرحله قصد داشته نفرتش رو از این کشورو کثافت کاری هاشون نشون بده برا همینم این مرحله پس از اعتراضات فراوان برای نسخه روسی بازی حذف شد.ضمناً در مورد عراق که اشاره کردین آیا مصاحبه با اون افسرآمریکایی ایرانی الاصل رو دیدین که جزو جوخه پیشتاز در حمله عراق بود؟ کسی که شخصاً مجسمه صدام حسین رو پایین کشیده بود و تو مصاحبه گفت که پدرش وقتی بچه بوده در جنگ عراق شهید شده و اون بعد از مهاجرت در نوجوانی با این انگیزه به ارتش آمریکا میپیونده ، من کثیف بودن برخی سیاست های جنگ طلبانه بعضی ابرقدرتها رو قبول دارم ولی باید قبول کرد جنگ حادثه کثیف و پیچیده ای هست که گاهی انسانها ناگزیردرگیرش میشن و همیشه همه به دنبال منافع نیستن یا حداقل منافع به اونها نمیرسه ولی چاره ای جز جنگ ندارن .

  ۰ ۰
  1. آواتار ILOD ILOD گفت:

   در پاسخ به شما میتونم بگم که ایرانی بود ملاک کار صیحیح رو انجام دادن نیست.
   حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۰
  2. آواتار ILOD ILOD گفت:

   در پاسخ به شما میتونم بگم که ایرانی بودن ملاک کار صیحیح رو انجام دادن نیست.
   حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۰
  3. حالا ماکسیموم به شایعه شده به عشق تو یه مرحله دیگه هم سبک همون مرحله میخوان بسازن :mrgreen:

   ۰ ۰
 31. آواتار ILOD ILOD گفت:

  ممنون که مقالهی من رو توی سایت گذاشتین اما چرا این قسمت آخر که نوشتم “این مطلب از هچ جای دیگری برداشت نشده و به هیچ سایت دیگری پست نکرده و نمیکنم” رو هم گذاشتین و حذف نکردین من این رو برای این نوشتم چون خودتون گفتین ذکر این مطلب در مورد مقاله هایی که میفرستیم الزامی و این نوشته جزوی از مقالم نبود.
  باز هم ازتون ممنونم.
  حقوق بگیران مایکروسافت

  ۰ ۰
 32. آواتار xneon 360 xneon 360 گفت:

  امید عزیز این مطلب رو خوندم ولی فقط یک نکته رو بهت متذکر میشم.درسته که سربازان آمریکایی یا انگلیسی به میل خودشون رفتم وارد جنگ شدن ولی تا بحال علتشو از خودت پرسیدی؟تا حالا فقز موجود بین سیاه پوستان وسفید پوستان آمریکا رو دیدی؟تا حالا فیلم های منتشر شده از سران القائده رو دیدی؟همه این ها دست در دست هم میده تا یک جوون ۱۸ سال به بالا به ارتش کشورش بپیونده وبه جنگ علیه فقر!! و تروریست بره.البته اون ها کمی حق دارن چون بعضی از سران کشورها!! علنا در مبطوعات و رو در رو بعضی کشورها رو تهدید به محو کردن میکنن!!(حالا گرچه حق هم باشون باشه!!) ولی این کار یک تهدید محسوب میشه و قدرت های بزرگ هم خیلی این جور مسائل به مزاقشون خوش نمیاد.در مورد بازی ها هم بگم که درسته محتوای بعضی از این بازی ها رنگ و بوی سیاسی و هدایت شده داره ولی بیشتر عرف روز(عراق-افغانستان یا قبلا ژاپن و ویتنام) هست و بیشتر رقابت پولی و سخت افزاری نرم افزاریه تا جهت گیری سیاسی! بهر حال هر کسی نظر خودشا داره و دیگران هم حق توهین به اون نظر رو ندارن.از شما هم ممنونم.(گرچه شاید باهاتون مخالف باشم)
  _____________________
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

  ۰ ۰
  1. آواتار ILOD ILOD گفت:

   بهروز جان (البته اگه اسمت رو درست گفته باشم) سربازان آمریکایی و انگلیسی همونطور که گفتم ممکنه که تحت تبلیغات سوء دولتمردانشون اینطور که شما گفتی فکر بکنن اما خداوند هم انسان رو آزاد خلق کرد و فکر او را هم آزاد گذاشت انسان ها انسانند نه ربات انسانها اگه که هر حرفی رو که میشنون باور کنن دیگه به اونا نمیشه گفت انسان باید بهشون گفت ربات وقتی ما یه حرفی رو میشنویم باید در موردش تحقیق کنیم نه همینطور چشم و گوش بسته باورش کنیم اگه الان هم شما این حرفها رو میزنی اطلاعات نداری (البته به هیچ وجه قصد توهین ندارم) اگه میدونستی واقعیت چیه این حرفها رو نمیزدی دست همهی بزرگان این صنعت در جهان توی یه کاست صبح جلوی مردم باهم دعوا میکنن شب با هم مهمونی میگیرن به ریش من و شما میخندن اگه دنیای بازی میذاشت من پیشنهادم رو عملی بکنم دیگه این هم شبه و نقطهی سیاه در مورد این مثله نبود. ازت ممنونم که نظر واقیت رو در مورد این موضوع به من گفتی. اگه میخوای بیشتر بدونی بگو تا یه راهی نشونت بدم که اگه بری دیگه این حرفها رو نمیزنی ببخشید که یه مقدار لحنم تند بود.
   حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۰
  2. آواتار xneon 360 xneon 360 گفت:

   روزبه هستم :wink:

   ۰ ۰
  3. آواتار xneon 360 xneon 360 گفت:

   خب من والا از پرورژه شما خبری ندارم ولی شاید شما یچزی میدونیکه من یا دوستان نمیدونم.راستی گرسنگی و فقر چنان تاثیر سوئی بر انسان ها میذاره که از اونا قدرت تفکر و ادراک رو میگیره!بهر حال همه ما کشورها دارن اشتباه پیش میرن و دنیا نباید اینجوری باشه.خیلی درگیر این بحث نمیشم.
   _____________________
   انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۰
 33. آواتار rising rising گفت:

  وی= ولی :oops:

  ۰ ۰
 34. آواتار rising rising گفت:

  آقای عظیمی مطلب خوبی بود ممنون
  وی این پس دیگه تکراری شده من کاملا باهاتون موافقم ولی من و امثال من که عاشق گیم هستن قصدشون لذت بردن از این بازیها هستش طرف حساب این گونه مطالب مسولین هستن نه من چون در هر صورتی من این بازیهارو رو انجام میدم وازش لذت میبرم
  متا سفانه از اونجایی که مسولان کشورم استاد حرف زدن هستن به جای عمل کردن این گونه بحثها به جای نمیرسه وماهم توهمین سطحی که هستیم باقی می مونیم

  ۰ ۰
 35. آواتار shogun shogun گفت:

  نامردااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا…………………

  ۰ ۰
 36. آواتار reza-360 reza-360 گفت:

  مر۳۰
  ________________________
  COD Team فرا تر از نامش… :arrow:

  ۰ ۰
  1. آواتار solitary solitary گفت:

   اول بگم امید عظیمی دمت گرم و ممنون بابت تحلیلت؛
   دوم این که MacTavish عزیز اتفاقا امید جان بسیار فراتر از نوک بینی خودش رو داره نگاه میکنه!
   خلاصه بگم شما بازی کن ، از بازی هم لذت ببر ، اما حواست به پشت پرده هم باشه خیلی خوبه.

   ۰ ۰
 37. آواتار Nightmare Nightmare گفت:

  تمام حرف هایی که زدی حقیقت تلخی هستش که متاسفانه خیلی ها یا نمی بیننش یا از کنارش براحتی رد میشن . :( و ما نوجوان ها و جوانای ایرانی کاری نمیتونیم بکنیم جز اینکه با چشم گوش باز و کاملا ریز بینانه به حقیقت های پنهان اینگونه بازی ها نگاه کنیم و اونوقته که میشه فهمید که ماجرا از چه قرار است . ۸-O
  سالهای زیادی هستش که دولت های به اصطلاح ابرقدرت بوسیله رسانه تلوزیونی و یا رادیویی و حتی بازی های کامپیوتری و ….. ذهن و فکر هر جوانی را خراب میکنن و بسوی مقاصد شوم خودشان هدایت میکنن . و بطور حتم این خطرناک ترین دشمن آدمه که با دقت به اطرافش نگاه نکنه . :-|
  من اینو همیشه به دوستام گفتم ، دنیا اونجوری نیستش که تو الان داری میبینی و باید برای بهتر دیدنش فقط به چیزی که می بینی اکتفا نکنی و عمیق تر و عمیقتر ببینی اونوقته که حقایقی آشکار میشه که هیچوقت نمی دونستی . :?: :!:
  من همیشه وقتی بازی میکنم به تمام چیز ها دقت میکنم حتی کوچکترین علامت در اکثر بازی ها معنا و مفهوم خاصی داره که در اینجا مطرح کردنش جایز نیست چه برسه به موضوع کلی یک بازی . :!:
  به امید آنروز که آنقدر فکر جوون ایرانی خلاق و باز باشه که براحتی تمام این دسیسه ها رو بر زد بشریت ببینه و از خودش دور کنه . :roll:

  ۰ ۰
  1. آواتار MacTavish MacTavish گفت:

   بهتر نیست کمی روشنفکر باشید(البته همه نمی توانند)
   اینکه میگی:
   من همیشه وقتی بازی میکنم به تمام چیز ها دقت میکنم حتی کوچکترین علامت در اکثر بازی ها معنا و مفهوم خاصی داره که در اینجا مطرح کردنش جایز نیست چه برسه به موضوع کلی یک بازی ”
   این یعنی شکنجه خودت…اینقدر بدبین نباشید…ذهن خودتون رو آزاد کن و فقط به نگاه کردن به نوک بینی خود اکتفا نکن
   ___________
   COD Team

   ۰ ۰
 38. آواتار AL P@cino AL P@cino گفت:

  جنگ همیشه بده و فقط ضرر داره (البته به جز جنگ با زامبی ها :lol: که هنوز رخ نداده ۸) )

  ۰ ۰
 39. آواتار s_m_p_1362 s_m_p_1362 گفت:

  ممنون از تحلیل های متفاوتتون…
  Thanks For your different view points & Analyze

  ۰ ۰
 40. آواتار panormic panormic گفت:

  با هات موافقم

  ۰ ۰
 41. کاملا باهات موافقم idol……

  ۰ ۰