توسط امیر جهرمی در ۲۸ آذر ۱۳۹۹ , ۰۷:۴۴

امروزه کمتر کسی وجود دارد که اسم سریال Peaky Blinders را نشنیده باشد؛ سریالی که داستان یک خانواده مافیایی را روایت می‌کند که قصد گسترش شهرت و بازار کار خود را دارند. محبوبیت بالای این سریال موجب شد تا استودیو FutureLab به سراغ ساخت یک بازی با محوریت آن برود. سازندگان در FutureLab بازی پیکی بلایندرز که یک عنوان معمایی است را خلق کردند. آیا این عنوان لایق نام Peaky Blinders است یا خیر؟ جواب این سوال در بررسی بازی Peaky Blinders: Mastermind داده شده است. با دنیای بازی و بررسی بازی Peaky Blinders Mastermind همراه باشید.

بررسی بازی Peaky Blinders: Mastermind

بازی Peaky Blinders Mastermind

خبری از کات سین‌های پر خرج عناوین AAA نیست

پاشنه آشیل – داستان بازی Peaky Blinders Mastermind

بازی‌های مستقل شاید از از نظر امکانات و روش‌های ساخت و سرمایه به پای بازی‌های AAA نرسند ولی معمولا گیم‌پلی خلاقانه‌ای دارند و مهم‌تر اینکه داستان‌گوهای خیلی خوبی هستند، مثل عناوین Inside و Celest. البته گاهی استثناهایی هم وجود دارند که با وجود خلاقانه بودن گیم‌پلی، داستان‌شان را به خوبی تعریف نمی‌کنند. مثل بازی پیکی بلایندرز.

داستان بازی پیکی بلایندرز مسترمایند درواقع یک پیش‌درآمد برای سریال اصلی است. تامی، جان و آرتور به تازگی از جنگ برگشته‌اند و قصد برپایی یک جشن را دارند. رفته رفته اتفاقاتی رخ می‌دهد که چینی‌ها با  گروه Peaky blinders به مشکل برمی‌خورند و تامی به همراه بقیه تلاش می‌کنند تا این سوءتفاهم را حل کنند.

به دلیل بودجه کم، در بازی Peaky Blinders Mastermind خبری از کات‌سین یا فیلم نیست. هیچ‌کدام از شخصیت‌های بازی صداگذاری نشده‌اند و مکالمات صرفا به صورت نوشته به شما نشان داده می‌شوند. صحبت از مکالمات شد، باید بگویم که مکالمات نیز مانند داستان بازی بسیار سطحی هستند. به عنوان یک طرفدار، حداقل انتظار داشتم که برای شخصیت تامی که به نوعی مغز متفکر خانواده است، دیالوگ‌های بهتری نوشته شود. حال که شخصیت تامی دیالوگ‌های ضعیفی دارد، پس وای‌به‌حال آرتور و جان و آیدا.

سریال پیکی بلایندرز

سریال پیکی بلایندرز

همکاری – گیم پلی بازی peaky blinders mastermind

بازی پیکی بلایندرز در بخش گیم‌پلی به طرز عجیبی خلاقانه است. دلیلش هم مشخص است؛ محدودیت موجب خلاقیت می‌شود.

هسته‌ی گیم‌پلی بازی Peaky Blinders: Mastermind روی همکاری شخصیت‌ها و کنترل زمان متمرکز است. اثر مذکور دارای ده مرحله است که در هرکدام از آنها، بین دو تا شش شخصیت را کنترل خواهید کرد. هرکدام از این شخصیت‌ها قابلیت‌های منحصر به خود را دارند و شما باید با استفاده از این قابلیت‌ها، مراحل را پیش ببرید. به عنوان مثال آرتور می‌تواند با دشمنان درگیر شود یا برخی از درها را بشکند اما در طرف مقابل، تامی می‌تواند برخی از افراد عادی را به خانواده Peaky Blinders اضافه کند تا کار خاصی را برای آنها انجام دهد.

اگر بخواهیم به باقی شخصیت‌ها اشاره کنیم، پلیس‌ها هیچ کاری به آیدا ندارند، وی حتی قادر به صحبت با آنها است تا حواسشان را پرت کند. شخصیت فین جثه‌ی کوچیکی دارد و قادر به عبور از شکاف‌های درون دیوار و پنجره‌ها است. درحالی که شخصیت جان نیز مانند آرتور، قادر به درگیری با دشمنان است و می‌تواند برخی از موانع را به آتش بکشد. درست مثل آیدا، پالی نیز در برابر پلیس‌ها مصونیت دارد، وی قادر به باز کردن قفل‌ها و گول‌زدن پلیس‌ها است.

بازی پیکی بلایندرز مسترمایند

همانطور که در مقدمه اشاره شد، بازی Peaky Blinders: Mastermind یک عنوان معمایی است. در هر مرحله موانع مختلفی وجود دارد. از این موانع می‌توان به درب‌هایی که فقط از یک طرف باز می‌شوند، پلیس‌ها، درب‌هایی که با اهرم باز می‌شوند و غیره اشاره کرد. جالب است که بدانید فقط با همکاری شخصیت‌ها می‌توانید از این موانع عبور کنید. فرض کنید یک درب یک‌طرفه وجود دارد که جلوی آن فردی قوی‌هیکل ایستاده است. یک شکاف نیز در دیوار ایجاد شده است. خب، شما ابتدا باید با شخصیت آرتور این فرد قوی هیکل را از بین ببرید، سپس باید با فین از شکاف عبور کرده و در را برای چند ثانیه باز نگه دارید. بعد، دوباره باید کنترل شخصیت آرتور را به‌دست بگیرید و وی را از درب عبور دهید. این فقط یک مثال ساده از همکاری درون بازی پیکی بلایندرز بود.

با این حال، اوضاع زمانی جالب می‌شود که بدانید هر مرحله دارای محدودیت زمانی است. درنتیجه، شما نمی‌توانید این کارها را پشت سر هم انجام دهید. بلکه باید شخصیت‌ها را به صورت همزمان کنترل کنید. می‌پرسید چگونه؟ سازندگان بازی Peaky Blinders: Mastermind با قرار دادن قابلیت کنترل زمان به این سوال پاسخ داده‌اند. شما می‌توانید ابتدا کارهای مربوط به یک شخصیت را انجام دهید، سپس زمان را به عقب برگردانید و با شخصیت بعدی شروع به طی کردن مسیر کنید. در این صورت، شخصیت اول همان کارهایی را انجام می‌دهد که شما خواسته بودید و کنترل شخصیت دوم نیز در دستان شما است.

بازی Peaky Blinders: Mastermind به مرور زمان موانع و پازل‌های جدیدی را اضافه می‌کند، محیط‌ها بزرگتر می‌شوند و شخصیت‌های بیشتری را در اختیار شما می‌گذارد. پس نگران تکراری شدن مراحل نباشید، زیرا اثر مذکور تجربه‌ای چهار الی هفت ساعته را برای شما به ارمغان می‌آورد و تعداد پازل‌ها برای این مدت زمان کافی است.

با این حال دو مشکل کوچک در این بخش وجود دارد. یکی اینکه بازی طرز استفاده صحیح از قابلیت کنترل زمان را به شما نمی‌آموزد، دیگری اینکه هشت مرحله‌ی ابتدایی به اندازه کافی چالش ندارد و به نوعی مقدمه‌ای برای دو مرحله پایانی هستند ( دو مرحله پایانی به شدت چالش برانگیز می‌شوند).

بررسی بازی Peaky Blinders Mastermind

پر جزئیات و زیبا – گرافیک و طراحی جهان بازی Peaky Blinders: Mastermind

با اینکه بازی Peaky Blinders: Mastermind دارای محیط‌های کوچک است، اما تمامی آنها پر جزئیات کار شده‌اند. خانه‌ها و محیط‌های بسته دارای وسایل زیادی هستند و حس واقعیبودن را به شما انتقال می‌دهند. از طرف دیگر، خیابان‌ها شلوغ هستند و سر و صدای مردم، عبور وسایل نقلیه و کارخانه‌ها به خوبی کار شده‌اند. داشتم فراموش می‌کردم؛ درست است که شخصیت‌ها صداگذاری ندارند، اما صداگذاری محیط، دقیق و پر جزئیات است و این وسط نمی‌توان تاثیر موسیقی مناسب برای فضای گنگستری و اکشن بر غرق شدن بازیکنان درون محیط های پر زرق و برق را انکار کرد.

بازی پیکی بلایندرز با موتور بازی‌سازی Unity توسعه یافته و گرافیک فنی بازی نیز قابل قبول است. اما این گرافیک هنری اثر است که حرف اول را می‌زند. مراحل شامل موقعیت زمانی و مکانی مختلف هستند و هرکدام اتمسفر خاصی را دارند.

گیم پلی بازی peaky blinders mastermind

جمع بندی بررسی بازی Peaky Blinders: Mastermind

در بخش مقدمه سوالی را پرسیدم که حالا زمان پاسخ به آن فرا رسیده است. ابتدا باید بگویم که مقایسه بازی و سریال اشتباه است، زیرا سریال را فقط تماشا اما بازی را هم تماشا و هم تجربه می‌کنیم. با این حال چون بازی Peaky Blinders: Mastermind طبق شخصیت‌ها و محیط سریال ساخته شده است، ناچار مجبور به مقایسه هستیم.

با اینکه بازی پیکی بلایندرز از لحاظ داستانی در مقایسه با سریال هیچ چیزی برای ارائه ندارد، اما از لحاظ اتمسفریک به خوبی حس سریال را القا می‌کند. گیم‌پلی بازی خلاقیت زیادی دارد و فرصت خوبی برای وقفه‌ای کوتاه میان تجربه‌ی عناوین AAA است. پس بله، بازی ارزش تجربه و نام Peaky Blinders را دارد.

دانلود بازی peaky blinders mastermind

Verdict

Platform: PS4 – Score: 7 Out of 10

Although Peaky Blinders: Mastermind has some Problems, but it’s worth a shot to get away from AAA games which lack creativity.

(بررسی بازی بازی پیکی بلایندرز مسترمایند بر اساس نسخه‌ی ارسالی از طرف ناشر بازی به دنیای بازی نوشته شده است.)

نکات مثبت
 • طراحی محیط پر جزئیات
 • گرافیک هنری زیبا
 • موسیقی و صداگذاری قابل قبول
 • خلاقیت در طراحی و شیوه‌ی پشت سر گذاشتن ماموریت‌ها
نکات منفی
 • داستان و دیالوگ‌های سطحی
 • عدم وجود آموزش لازم برای استفاده از قابلیت کنترل زمان
 • عدم وجود چالش‌های کافی در مراحل ابتدایی
7
خوب
دیدگاه
۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

2 Replies to “بررسی بازی Peaky Blinders: Mastermind”

 1. رضا گفت:

  نقد مثل همیشه عالی بود. ممنون از دنیای بازی و آقا امیر گل.

  ۴ ۰