Gran Turismo 6

اولین نگاه‌: “گرن‌توریسمو ۶″؛ وسوسه‌ی تخت‌گاز!

آواتار شاهین رستم‌خانی توسط شاهین رستم‌خانی در ۳۰ تیر ۱۳۹۲ , ۱۷:۰۱
Gran Turismo 6

Gran Turismo 6 Preview

پیش‌نمایش “گرن‌توریسمو ۶″؛ وسوسه‌ی تخت‌گاز!

اگر آرکیدباز هستید و دل‌تان می‌خواد گاز ماشین‌تان را بگیرید و بزنید در ‌و دیوار را پایین بیاورید، درحالی که همچنان حال‌تان خوب باشد و آخرش هم اول شوید، آب‌تان با “گرن‌توریسمو” توی یک جوب نمی‌رود! اگر هم می‌خواهید هزار مدل برچسب روی بدنه‌ی ماشین‌تان نقاشی کنید و نیتروژن بخرید و بزنید و پرواز کنید، باز هم “گرن‌توریسمو” به مزاج‌تان خوش نمی‌آید! سری بازی‌های “گرن‌توریسمو” یکی از موفق‌ترین و درعین‌حال درست‌ترین شبیه‌سازهای ساخته شده از مسابقات اتومبیل‌رانی است که آقای “کازانوری یامائوچی” ملقب به “کیکیزو” اولین‌ شماره‌اش را در سال ۱۹۹۷ برای PS1 منتشر کرد. از آن‌جایی که “یامائوچی” طراحی اتومبیل می‌داند و از رانندگان رسمی مسابقات اتومبیل‌سواری هم محسوب می‌شود، با دقت و ظرافت متفاوتی نسبت به دیگر بازی‌سازان به سراغ ساختن شبیه‌سازش رفته است. به‌هرحال او “این‌کاره” است و “این‌کاره” بودن‌اش هم در بازی‌های‌اش کاملا مشخص می‌شود.

اما قرار نیست بزنیم دل و روده‌ی تاریخچه‌ی سری بازی “گرن‌توریسمو” را بیرون بکشیم و بگوییم در هر شماره بیش از ۱۰ میلیون فروش داشته و هم دل منتقدان و هم دل ماشین‌بازها را برده است. یا این‌که بگوییم تا کنون ۵ شماره‌ی اصلی از آن منتشر شده که همه‌شان هم در انحصار سونی و ایستگاه‌های بازی‌اش بوده! بلکه می‌خواهیم از جدیدترین شماره‌ای که “کازانوری یامائوچی”، رئیس استودیوی “پلی‌فونی‌ دیجیتال” برای‌مان تدارک دیده است حرف بزنیم. ششمین شماره از “گرن‌توریسمو” که تب و تاب نسل بعد را کنار گذاشته و در اقدامی طرفدارپسندانه (!) قرار است تا چند ماه دیگر برای PS3 منتشر شود.

Gran Turismo 6

با سیستم هندلینگ جدید باید بدجوری مراقب پشت‌سرتان باشید تا عقب نمانید!

اگر یادتان باشد تقریبا دو سال پیش بود که “کیکیزو” گفت به همراه تیم‌اش دارند روی “گرن‌توریسمو ۶” کار می‌کنند. ما نمی‌دانستیم باید خوشحال باشیم یا ناراحت؛ چون پروسه‌ی ساخته شدن “گرن‌توریسمو ۵” نزدیک به شش سال طول کشید و پیش خودمان گفتیم شاید خدای نکرده باید یک دهه منتظر ششمین شماره به انتظار بنشینیم! اما خوش‌بختانه دیگر “یامائوچی” راه افتاده و بعد از تولد پانزده سالگی سری بازی‌اش، اندکی دست‌اش برای ساختن بازی فرمان‌تر شده و ما را در خماری نمی‌گذارد! البته آن شش سال انتظاری که برای پنجمین شماره کشیدیم آن چنان که باید و شاید ارزش‌اش را نداشت و طرف‌داران دوآتیشه و قدیمی این سری بازی را خوش‌حال نکرد. از طرفی “فورزا ۴” آمد و خیلی هم خوش درخشید. آن وقت بود که “یامائوچی” به فکر محتوای اضافی و دانلودی و غیره و ذلک افتاد تا اندکی دل هواداران را به‌دست آورد. درواقع خودش هم متوجه شد که می‌توانست خیلی بهتر از این‌ها ظاهر شود؛ بنابراین به فکر ساختن شماره‌ی ششم افتاد.

“گرن‌توریسمو ۶” چند بخش اصلی دارد که مثل همیشه، “Career mode” مهم‌ترین‌شان است. یعنی ابتدا باید لیسانس شروع بازی را دریافت کنید و مدال‌های طلا و نقره و برنز بر گردن‌تان بی‌اندازید. سپس یک گاراج در اختیارتان قرار می‌گیرد و پول جمع می‌کنید و ماشین می‌خرید و مسابقه می‌دهید. تعداد اتومبیل‌های این شماره به ۱۲۰۰ عدد رسیده که تاکنون سابقه نداشته است. تصور کنید ۱۲۰۰ ماشین با جزییات و اطلاعات کامل را پیش‌رو دارید که فقط نگاه کردن به آن‌ها کلی بر دانش‌ ماشینی‌تان می‌افزاید! اما لذت اصلی “گرن‌توریسمو” چیز دیگری است! قسمت “تیونینگ” کردن ماشین‌ها وسعت بیشتری پیدا کرده. اصلا “گرن‌توریسمو” یعنی همین! یعنی بروید دل و روده‌ی موتور ماشین‌تان را بریزید بیرون و دست‌کاری‌اش کنید تا قدرت‌اش بیشتر و بیشتر شود. بعد ببینید ۱۰۰۰ متر را در چند دقیقه می‌رود یا نهایت سرعت‌اش چقدر است. این‌هاست که دست‌رنج “یامائوچی” را دوست‌داشتنی کرده و طرفداران‌اش حاضرند حتی یک دهه هم به انتظار بنشینند!

Gran Turismo 6

این بنزین پر و لاستیک‌های سالم در دورهای بالا آرزوی‌تان می‌شود!

اگر اهل آن مسابقات ۲۴ ساعته‌ی لعنتی باشید حتما می‌دانید که استراتژی استفاده از لاستیک و بنزین چقدر مهم است. باید حساب و کتاب کنید که هر چند دور یک‌بار به “PIT” بروید و تعویض لاستیک داشته باشید یا سوخت‌گیری کنید. از این‌رو تعداد لاستیک‌های اضافه شده به شماره‌ی ششم به‌شدت افزایش یافته و مدل‌های گوناگونی هم برای بازی مدنظر گرفته شده که قطعا استراتژی دقیق‌تری هم برای استفاده کردن‌شان لازم است. از “خیلی خشک” و “اسپورت” بگیرید تا “ریسینگ” و “خیلی نرم” که آن “خیلی نرم‌”ها بدجوری وسوسه برانگیز هستند اما حیف که خیلی زود داغ می‌کنند و ساییده می‌شوند!

یکی از جهش‌های بازی تغییر کردن هندلینگ و کنترل ماشین‌هاست. یادتان است که آن “TVR” دو تنی را تقویت‌موتور می‌کردید و سرعت‌اش را به ۴۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسانید؟ سپس با یک نیش‌ترمز هم از پیچ‌های آرام “Daytona Superspeedway” رد می‌شدید؟ خب دیگر از این خبرها نیست! در “گرن‌توریسمو ۶” کنترل ماشین‌ها در سرعت بالا و پایین با هم متفاوت است و اندکی اوضاع سخت‌تر می‌شود. مدل لاستیک، وزن اتومبیل و شرایط آب‌ و هوایی، تاثیر به‌مراتب بیشتری نسبت قبل، بر کنترل ماشین‌تان می‌گذارد و دیگر از آن آسایش و راحتی خبری نیست! البته اگر از رانندگان حرفه‌ای بودید که چه بهتر! چون این‌بار دیگر باید همه‌ی ترمزها را به موقع بزنید، ریس‌لاین را رعایت کنید و پیچ‌ها را درست بچیچید وگرنه کارتان با در و دیوار است و چمن‌های کنار جاده!

Gran Turismo 6

“گرن‌توریسمو ۶” از رندر جدیدی برای تفکیک نور بهره می‌برد که از شماره‌ی قبلی بسیار پیشرفته‌تر است.

تعداد جاده‌های بازی تقریبا چیزی کم‌تر یا بیشتر از “گرن‌توریسمو ۵” ندارد. برای این شماره ۳۳ جاده‌ی اصلی درنظر گرفته شده است که هرکدام‌شان به چند صورت مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین در مجموع می‌شود ۷۱ پیست آماده‌ی مسابقه دادن که دو عدد از شماره‌ی قبلی کمتر است. اما نکته‌ی جالب و اشتیاق‌آور این‌که بالاخره پیست معروف و محبوب “Silverstone Circuit” پای‌اش به “گرن‌تویسمو ۶” باز شد تا لذت مسابقه دادن در آن را هم تجربه کنیم. البته شش پیست جدید دیگر هم قرار است برای‌مان مهیا شود. از پیست‌های قدیمی نیز اکثرشان مانند “Suzuka Circuit” –با آن پیچ و خم‌های دوست‌ داشتنی‌اش- در بازی حضور خواهند داشت.

“کازانوری یامائوچی” بعد از انتقادهایی که به صفحه‌ی منوی “گرن‌توریسمو ۵” وارد شد، این‌بار صفحه‌ی منویی ساده و سریع را ساخته و پرداخته کرده تا بازی‌کننده خیلی زود و سریع به آن دست‌رسی پیدا کند. بارگزاری‌های صفحه‌ها نیز مدت کم‌تری از وقت‌تان را خواهد گرفت و به‌نوعی تجربه‌ی انتقاد شده‌ی شماره‌ی قبلی کار خودش را کرده است. از طرف دیگر دموی منتشر شده از بازی می‌گوید هوش‌مصنوعی رقبا آن‌چنان پیشرفتی ندارد و اتومبیل‌های رقیب مثل سابق خطی عمل می‌کنند اما خدا را خوش نمی‌آید تا تجربه نکردن‌اش بر آن عیب و ایراد بگذاریم!

Gran Turismo 6

کیفیت محیط و گرافیک اتومبیل‌ها پیشرفت چشم‌گیری داشته است.

از فراز و نشیب‌های گیم‌پلی فارغ شوید که هرچه پیشرفت است برای گرافیک “گرن‌توریسمو ۶” تدارک دیده شده! طراحی مدل اتومبیل‌ها جزییات بیشتری پیدا کرده است که درواقع این ویژگی “adaptive tessellation” نام دارد. یعنی مثلا برای ساختن کاپوت ماشین از یک الگوی سایز بزرگ استفاده نمی‌شود بلکه ریز به ریز تمام انحنا و پیچ و قوص‌های موجود در آن بر اساس مدل واقعی‌اش شبیه‌سازی شده است. این اتفاق در طراحی همه‌ی قسمت‌های بدنه‌ی اتومبیل‌ها صدق می‌کند تا آن‌ها را در شکافتن هوا از هم‌دیگر متمایز نشان دهد. انعطاف‌پذیری حرکت لاستیک‌ها به‌شدت بالا رفته تا هم اصطکاک بیشتری با جاده حس کنیم و هم در مکان‌های ناهموار، افکت‌های واقعی‌تری از آن ببینیم.

اما نقطه‌ی عطف گرافیک، مربوط به نورپردازی آن خواهد بود. درخشش نور خورشید در رینگ و شیشه و بدنه‌ی اتومبیل‌ها کاملا نسبت به قبل پیشرفته شده است. همچنین وقتی آفتاب در طلوع یا غروب خورشید بر کف آسفالت می‌تابد، بازتاب بسیار چشم‌نوازی به وجود خواهد آورد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های “گرن‌توریسمو ۶” تغییرات آب و هوایی در طول یک مسابقه است. بنابراین چنین پیشرفت‌هایی که متکی بر نورپردازی هستند مانند تفاوت طلوع و غروب خورشید یا هوای گرگ و میش و بارانی و مه‌آلود، کاملا یک نیاز مهم به حساب می‌آمد. با این اوضاع و احوال قرار است “گرن‌توریسمو ۶” اندکی رنگ و آب بیشتری به خود بگیرد و از حال و هوای نیمه‌خاکستری بیرون بکشد که این پرزرق و برق شدن‌اش قطعا به نفع‌اش خواهد بود.

Gran Turismo 6

ماشین‌های کلاسیک و ریسینگ و فرمولا جای خود، این ماشین‌های از پیش تیون شده هم جای خود!

این همه مسابقه در جاده‌های طولانی مثل “Nürburgring” اصلا بدون موسیقی می‌شود؟ نمی‌شود دیگر! باز هم مثل گذشته اکثرا موسیقی‌های پرانرژی و بی‌کلام در طول مسابقات پخش خواهد شد تا حوصله‌تان سر نرود. البته می‌توانید از طریق هارد PS3تان آهنگ‌های دل‌خواه‌تان را در “گرن‌توریسمو ۶” –هم‌چون شماره‌ی قبل- پخش کنید و مثلا از ریمیکس آهنگ “فرنگیس” سیاوش قمیشی، در جاده‌ی طولانی و فرانسوی “Circuit de la Sarthe” لذت ببرید!

به هرحال همه چیز آماده‌ی یک تجربه‌ی ناب شبیه‌ساز رانندگی است. آن هم از نوع “گرن‌توریسمو”اش که طرف‌داران دل‌باخته‌ی خاصی دارد. باید خودمان را آماده کنیم تا بعد از تیون کردن ماشین‌مان بزنیم به مسابقات ۲۴ ساعته! آن‌جایی که مثلا ۲۳ ساعت از ۲۴ ساعت‌اش گذشته و یک اتومبیل هم چسبانده به‌مان ول هم نمی‌کند. چه استرسی چه هیجانی! با این سیستم هندلینگ جدید هم اوضاع سخت‌تر شده و به مراتب استرس‌مان هم بیشتر خواهد شد. گاراج‌تان را تمیز کنید و کفش‌های مسابقه را بپوشید؛ “گرن‌توریسمو ۶” نزدیک است!

Gran Turismo 6

THE END

نویسنده:

شاهین رستم‌خانی

دیدگاه
۱۳۹ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

139 Replies to “اولین نگاه‌: “گرن‌توریسمو ۶″؛ وسوسه‌ی تخت‌گاز!”

 1. آواتار ernest ernest گفت:

  بازی بزرگ forza5 هم تو راهه.
  پیشرفت در هر نسخه ی فورزا خیلی زیاد بوده همیشه
  فورزا ۴ که واقعاً کیفیت بالایی داشت و من خودم شخصاً بار ها با gt5 کنار هم مقایسه کردم که فورزا واقعاً بهتر بود
  گرافیک پویا تری داشت.رنگ های زنده تری داشت.gt با توجه به تجربه ی بیشتر خیلی بیشتر ازش انتظار میره ولی…
  به هر حال فورزا ۵ خیلی خیلی حرف برای گفتن خواهد داشت.(البته تا زمانی که gt7 برای ps4 تایید بشه)لیکن gt6 در برابرش حرفی نخواهد داشت

  ۰ ۰
 2. آواتار sheamus sheamus گفت:

  نسخه ی پنجم که بد جور ترکوند این نسخه که معلومه دوبل میترکونه! :X

  ۰ ۰
 3. آواتار Marlon Brando Marlon Brando گفت:

  مرسی شاهین جان
  شدید منتظر این شاهکار هستم

  ۰ ۰
 4. آواتار RANDYORTON RANDYORTON گفت:

  ممنون از شاهین چون میدونستم تو این پست بحث میشه و من هم حوصله بحث نداشتم تا الان نظرم و نگه داشتم!الان میگم
  I see no future for it :D
  با احترام به بخش تیونینگ بازی!

  ۰ ۰
  1. یعنی اومدی آخره کاری دعوا کنی که حال نداشته باشیم کت دربیاریم..؟؟؟؟ دربیارم..؟؟؟ بیارم..؟؟؟؟

   ۰ ۰
  2. آواتار RANDYORTON RANDYORTON گفت:

   دقیقا :D کلا تو این سبک فورزا رو ترجیح میدم!
   الان هم حال نداری کت در بیاری خیالم راحته پس مشکلی نیست!! :D

   ۰ ۰
 5. آواتار Mahdi Lj Mahdi Lj گفت:

  من خودم واقعا گرن توریسمو رو بیشتر میپسندم چون هم با تجربه تره و هم سازنده اصلیش خودش راننده حرفه ای هستش و انصافا آخرت شبیه سازیه

  ۰ ۰
 6. آواتار 7ONER 7ONER گفت:

  من که دنیای race رو با این سری شروع کردم و هنوزم باهاش کار دارم

  اما آقای رستم خانی ، ای کاش نسخه دموش ( Nissan Academy ) رو هم نقدی در آینده بکنید ( یعنی معرفی و توضیحات و این چیزا بیشتر )

  من که دقیقا نمیدونم چرا اما به هیچ وجه نتونستم اجراش کنم ( rogero 4.30 )
  حداقل از توضیحات شما بهره ببرم

  ۰ ۰
  1. اتفاقا وقتی اومدم استارته مطلب رو بزنم موندم که پیشنمای بازی رو برم یا نقده دمو رو.. بعد از چند دقیقه فکر کردن به این نتیجه رسیدم پیشنمای بازی بهتر از نقده دمویی هست که بعدا قراره خوده بازیه اصلیش هم نقد بشه.. اما حالا ببینیم چی میشه.. چشم..

   ۰ ۰
 7. آواتار mmdkhdm mmdkhdm گفت:

  تو بازی های شبیه ساز ریس فورتزا یه قدم از گرن توریسمو جلو تره…… واقعیت واقعیته دیگه

  ۰ ۰
  1. چرا کفر میگی برادر..؟ :D

   ۰ ۰
 8. آواتار general amin general amin گفت:

  شناسنامه این سبک :X
  قطعا یک عنوان بی نظیر دیگر را شاهد خواهیم بود :X

  ۰ ۰
 9. آواتار reza_only reza_only گفت:

  اولین بازی من در دنیای بازی های رایانه ای همین بود: gran turismo. یادش به خیر اما حالا دیگه دست نیافتنی شده، من که پول ps3 و بازیاشو نداشتمو ندارم، حالام که ps4 داره میادhttp://dbazi.com/wp-includes/images/smilies/02.gifhttp://dbazi.com/wp-includes/images/smilies/17.gif

  ۰ ۰
 10. آواتار Dracula Dracula گفت:

  “این بازی همواره یکی از موفق ترین و درست ترین بازی های شبیه ساز رانندگی” در کنار گرافیک محیط خیره کننده با کیفیت بافت های افسانه ای و همچنین طراحی مدل ها شگفت انگیز تماشا چیان بوده است. گیم پلی کاملا هیجانی، سریع، چالشی و بی نظیر.
  بی صبرانه منتظر این انحصار عظیم ps3 هستم و امیدوارم باز هم فجایع نسخه پنجم و موفقیت های چشم گیرش رو تکرار کنه

  ۰ ۰
 11. آواتار sephiroth sephiroth گفت:

  ممنون.نسخه ی دمو رو بازی کردم همون اول.همونطور که گفتم توی گیم پلی و کنترل همچنان بی رقیب هستش.اما متاسفانه گرافیک پیشرفت زیادی نداشت

  ۰ ۰
 12. آواتار dragunov dragunov گفت:

  بازی خوبی است.ولی فروش کمی میکند.در این میان فورتزا و the crew فروش بیشتری میکنند.

  ۰ ۰
  1. آواتار pooriya7 pooriya7 گفت:

   بردار تحقیق کن واسه همین می گم .

   ۰ ۰
  2. آواتار dragunov dragunov گفت:

   (نظر شخصی)
   ————————-
   شاید هم اشتباه فکر میکنم.

   ۰ ۰
  3. آواتار dragunov dragunov گفت:

   پوریا جان.میتونی من رو در مورد قضیه ی «بردار» روشن کنی.فینگلیشش رو بنویس ببینیم چطوری بخونیمش.

   ۰ ۰
  4. آواتار pooriya7 pooriya7 گفت:

   مشکل از کیبرد گلکسی تخیر داره و بعد از ازاد شدن فرمان عجیب می ده برادر درسته

   ۰ ۰
  5. The End Of Ps گفت:

   مگه قضیه فروش نظره شخصی هم میشه ؟ :| !! :| !!

   ۰ ۰
  6. آواتار dragunov dragunov گفت:

   خب هنوز که بیرون نیمده.پس هنوز در حد خیال پردازی باقی مونده.
   و من فکر میکنم که فروش اون دو تا بیشتر باشه.(پیشگویی). ;)

   ۰ ۰
 13. آواتار Naughty Dog Naughty Dog گفت:

  نسخه دمو رو که بازی میکردم خدایش همه چی عالی بود فقط گرافیک بازی مشکل داشت مخصوصا محیط کیفیت خوبی نداشت امیدوارم تا انتشار درستش کنن،اگرم نشد اشکال نداره سعی میکنیم این مشکلو نادیده بگیریم و از گیم پلی نابش لذت ببریم :X

  ۰ ۰
 14. آواتار STALKER STALKER گفت:

  مرسی از مطلب هر چی باشه GT بهترین ریسینگ تاریخ هست و بدجوری باید انتظارشو تحمل کرد
  ببینم ب فروش ۲۳ میلیون نسخه ای gt5 »یرسه؟

  ۰ ۰
  1. آواتار Sami Järvi Sami Järvi گفت:

   ۲۳ میلیون! :| :| :| :|
   از کجا آوردی این عدد رو؟ :roll:
   گرن توریسمو ۵ حدود ۱۱-۱۲ میلیون فروخته

   ۰ ۰
  2. The End Of Ps گفت:

   ۱۱ میلیون :D
   ۲۳ میلیون دیگه unbelievable هست !

   ۰ ۰
 15. آواتار 0255 0255 گفت:

  گرند توریسمو رو دوست دارم ولی الان این سبک پیشرفت عجیبی کرده و نمی تونه مث ۱۰ سال پیش یکه تاز ریسینگ باشه
  رقیبی قدر در اواخر نسل ششم رو شد که یه نسل سایه ی خودش رو روی GT انداخته ( حداقل از دید منتقد ها! ) و باید پلی فونی یه فکری برای این سری مخصوصا در بخش گرافیکی بکنه!
  در کل امسال که Forza 5 نسل بعدی هست و اصلا با GT6 قابل مقایسه نیست ولی با توجه به تریلر جدیدی که از Project CARS دیدم به نظر داره یه هیولای دیگه در این نسل به دست Slightlymad Studios زاده میشه . . .
  a revolution in simulation

  ۰ ۰
 16. Project Siren گفت:

  یامائوچی عشق من است… :X
  بعد از اون بلایی که با فراری فرمول ۱ بر سرمان آورد مجددا بر عشمان افزود…
  جدا گرن توریسمو زندگی است…
  از کودکی تا به الان با این سری زندگی کردم…
  مخصوصا نسخه چهارم…
  نسخه ۴ واقعا واسه کنسولی مثه PS2 فراتر بود در زمان خودش…
  محبوب ترین ماشینم در نسخه چهارم Buick Special ’62 بود… :X
  کسانی که این مدل رو تیونینگ کرده باشن باید بدونن چه سرعتی پیدا میکنه!!!
  بسیار بسیار ماشینه عجیبیه و به شدت دوسش داشتم در نسخه چهارم….
  ولی در نسخه پنجم هنوز این ماشین گیرم نیومده…
  نمیدونم شاید یک روز در ماشین های دسته دوم گیرش بیارم…
  آرزوم هست در نسخه ششم هم حضور داشته باشه…
  امیدورام در نسخه ششم هم از این مدل ماشین ها کهکشانی وجود داشته باشه…

  چندین سال هست آرزومه یک پیکان (با مدل جلو پنجره انگلیسی) در gt وجود داشته باشه…
  اونوقت میشه خوشکل ترین ماشین کلاسیک جهان از نظر من…
  اگه بخوابونیش رو زمین…
  چهره عجیبی پیدا میکنه…
  به شدت من رو مجذوب خودش میکنه…

  ولی جدا
  اینبار یامائوچی اومده میانگین بالا ۹۰ بزنه…
  به شدت منتظر موفقیت این نسخه هستم…
  تشکر شاهین عزیز…

  (فقط یک سوال; تو gt5 دقیقا چطور میشه آهنگ های دلخواه رو از هارد دستگاه واردِ بازی کنی؟)

  ۰ ۰
  1. خونه شرقی می‌کشه برادر :D
   راجع به بیوک سبزه کاملا موافقم.. راجع به آهنگ‌ها هم جوابش رو به یکی از دوستان اون بالا دادم.. ایشونم سواله تورو داشت..

   ۰ ۰
  2. Project Siren گفت:

   ممنون شاهین جان… :D

   ۰ ۰
 17. آواتار I AM ALONE I AM ALONE گفت:

  یکی از ایراداتی که به گرافیک بازی وارده طراحی اشیاء دور و اطرافه…
  البته با توجه به این که بیشتر وقت رو روی طراحی دقیق و با ظرافت ماشین ها می گذارن خیلی نمیشه بهشون گیر داد.
  ایشالا همین مشکلات ریز هم توی گرن توریسموی نسل بعد حل میشه…
  تنها بازی Real Driving Simulator دنیا…
  تشکر بابت مطلب

  ۰ ۰
  1. درخت‌های تک‌بعدی رو میگی..؟ موافقم اما پیشرفته شده.. البته دمو چیزی نداشت ولی تا نسخه‌ی نهایی فرق است و فاصله..

   ۰ ۰
 18. بازی خوبیه ولی فورزا یه چیز دیگست

  ۰ ۰
  1. آواتار Sami Järvi Sami Järvi گفت:

   هر کدوم طرفدارها و افتخارات خودشون رو دارن و قابل احترام هستند

   ۰ ۰
 19. آواتار AxeL AxeL گفت:

  با تشکر از آقا شاهین
  ………………
  GT پدر این سبک محسوب میشه.
  یادش بخیر دو نفره بازی کردن GT در PS 1.چقدر ما سر این بازی با دوستان کری میخوندیم
  واقعا انجام این بازی سخت و چالش برانگیز بود و کاملا میشد حرفه ای بودن یک گیمر با این بازی تشخیص داد.
  بعضی از مسابقاتش اعصاب فولادین میخواست(فقط یه اشتباه کوچک در دورهایه آخر بازی .۶۰ دوری که رفته بودین رو به باد فنا میداد)

  ۰ ۰
  1. آره دیگه همین یه اشتباه کوچیک و در و دیوار و چمن‌زار هست که سکته می‌ده آدمو از هیجان :X

   ۰ ۰
 20. آواتار Nate drake Nate drake گفت:

  من واقعا نمیدونم چرا طلایه دار هرسبکی در انحصار سونیه :X
  طلایه دار سبک هک ان اسلش که خدای جنگه :X
  طلایه دار سبک پلتفرمینگ که LBP یه :X
  طلایه دار سبک شوتر نظامی اول شخص که کیلزونه :X
  طلایه دار سبک مخفی کاری که متالگیر سالید ۴ :X
  طلایه دار سبک فیلم تعاملی و بازی داستان محور که باران شدید و بیاند :X
  طلایه دار سبک ماجراجویی و أکشن سوم شخص آنچارتده :X
  طلایه دار تمام سبک های دنیا هم که آخرین شاهکاره :دی :X
  طلایه دار سبک ریسینگ هم که بدون شک گرن تریزمو میباشد :X

  We R ThE BEST

  ممنون شاهین جان اولین نگاه خیلی خوبی بود :X

  —————————-
  Sony make.believe

  ۰ ۰
  1. آواتار I AM ALONE I AM ALONE گفت:

   آخرین ما سبکش Survival هست دیگه
   میشه طلایه دار سبک Survival…

   ۰ ۰
  2. آواتار Nate drake Nate drake گفت:

   برادر آخرین شاهکار واسه من بهترین اثر تاریخه :X

   ۰ ۰
  3. آواتار k.a.m k.a.m گفت:

   ((طلایه دار سبک شوتر نظامی اول شخص که کیلزونه))برو بابا خدا روزیتو جایه دیگه بده با بقیه حرفات موافقم اما این نه

   ۰ ۰
  4. آواتار I AM ALONE I AM ALONE گفت:

   شوتر نظامی سوم شخص تاکتیکی که S.O.C.O.M باشه رو هم یادت رفت

   ۰ ۰
  5. آواتار crash crash گفت:

   BIIIIIIIIIIIIIIIIG LIKE

   ۰ ۰
  6. آواتار Sami Järvi Sami Järvi گفت:

   نظر شخصیت هست و کاملا قابل احترام هست. ولی خوب حقیقت محض نیست! :)

   ۰ ۰
  7. آواتار Leon S.K Leon S.K گفت:

   بجز بخش شوتر بقیش حقیقت محضه !

   ۰ ۰
  8. آواتار Leon S.K Leon S.K گفت:

   البته شایدم نباشه :D
   نمیدونم ولی هرچی فکر میکنم میبینم بجز شوتر توی سبک های دیگه بازی بهتری نیست !

   ۰ ۰
  9. آواتار Sami Järvi Sami Järvi گفت:

   پلتفرمینگ الان ماریو نقش پشمک با کسر ک رو داره؟

   ۰ ۰
  10. آواتار Leon S.K Leon S.K گفت:

   خوب پس بجز دو مورد حقیقت محضه ! تازه تو سبک پلتفرمینگ میشه گفت سری LBP دوم هست با داشتن متای ۹۵ !

   ۰ ۰
  11. آواتار Mithrandir Mithrandir گفت:

   فقط سوپر ماریو آوردن اسمش کافی که لیستت زیر سوال بره! سکو بازی پادشاهش سوپر ماریو هست!

   ۰ ۰
  12. طلایه دار شوتر نظامی اسکای فای که هیلو هست.
   طلایه دار بریسینگ که بدون شک فورزا هست.
   طلایه داره شوتر سوم شخص که گرز اف وار هست.
   بقیه هم درست نیست چون در هر یک بازی چند پلتفرمی بهتری وجود داره:
   طلایه دار فیلم تعاملی و بازی داستان محور که «واکینگ دد: تلتیل گیمز» هست
   طلایه دار بازی های پلتفرمینگ که ماریو و رایمان است
   طلایه دار تمامی سبک های دنیا که GTA هست چون همه سبکی توش جمع شده
   تنها چیزی که موافقم انچارتد بهترین سوم شخص و هک اند اسلش هست که در انحصار سونی هست بهترینش.

   در ضمن پستت نمی دونم چه ربطی داشت به اینجا فقط می خواستی حرفی زده باشی.

   ۰ ۰
  13. آواتار Leon S.K Leon S.K گفت:

   واکینگ دد فیلم تعاملیه؟ :lol: :lol:
   فورزا طلایه داره؟ بازی که هنوز متاش از ۹۲ بالا تر نرفته؟ :lol: :lol:

   ۰ ۰
  14. The End Of Ps گفت:

   کارتون تعاملی منظورش بود :D

   ۰ ۰
  15. همین کارتون تعاملی متاش و جوایزش ۳۰۰ برابر اون بازیه داوود قفسه.
   متای gt 5 رو دیدی ؟ :)) :lol: :lol: :lol: متاش ۸۴ه متای Forza 4 رو دیدی؟ متاش ۹۱ه پس حرف اضافی نباشه. :lol:

   ۰ ۰
  16. The End Of Ps گفت:

   فروششونم دیدیم که ۳ برابره فورزا ۴ هست ;)
   اون کارتون تعاملی هم اصلا جوایزش ۳۰۰ برابر نبود حساب کتابت اشتباه بوده !!

   ۰ ۰
  17. آواتار Leon S.K Leon S.K گفت:

   آخه عزیزم هنوز انقدر اطلاعات نداری که بدونی سبک واکینگ دد پوینت اند کلیک بود بهش میگی فیلم تعاملی انتظار داری باهات بحث فنی کنم؟ :lol: :lol:
   خوب بعله وقتی مایکرو تو یه نسل بیاد چهار تا فورتزا بده و کل شیرش رو بگیره اینجوری دور برتون میداره ! راست میگی شماره به شماره بررسی کن ! هر وقت فروش و متای فارت زا به GT رسید اونوقت داخل ریسینگ حسابش کنید :lol:

   ۰ ۰
  18. آواتار Sami Järvi Sami Järvi گفت:

   leon s.k@
   خوش خنده پایین جواب این توهمت رو دادم!
   الان اینجا متا مهمه؟ سر هیلو ۱ متا پشمک با کسر ک , تحسین منتقدین هم همینطور نواوری و تحولاتش هم همینطور بعد سر عنوان خودتون یهو کانال عوض میشه!؟
   GT5 که دیدیم از عرش رسید به ۸۵ ! این نسخه ۶ ببینیم چه گلی به سرتون میزنه!
   از به بعد هم سعی کن قبل تمسخر دیگران یکم سطح اطلاعاتت رو بالا ببری بعد بپری به مردم مسخرشون کنی!

   ۰ ۰
  19. آواتار Leon S.K Leon S.K گفت:

   خوب آخه پروفسور ! دانشمند ! دکتر ! مهندس ! من که از همون اول گفتم به جز سبک شوتر ! چون خودم هم قبول دارم هیلو موفق تره از لحاظ متا و فروش و … ! الان دیگه چرا حرف تو دهن من میزاری؟ چرا دروغ میبافی؟ باز همون متای ۸۵ رو بردار با ۴ تای دیگه میانگین بگیر بازم از فارت زا بیشتر میشه !

   ۰ ۰
  20. آواتار Nate drake Nate drake گفت:

   وای وای :)) یعنی با دیدن این کامنت رسما به فنا رفتم :lol:
   جسارتا جناب مامور فحاشی و گیر دادن به ملت@ شما لطف کن اگه کامنت من بیجاست اول اینکه گزارش تخلف بزن… دوم اینکه عزیزم داغ میکنی نیا این سخنان رایگان رو بگو! اینجوری خودتو خراب میکنی! “فورزا طلایه داره :lol: ” تنها چیزی که اینجا بی ربطه اسم فارت زا هستش که اکثر قریب به اتفاق حقوق بگیرا تو این پست دارن اسمشو عین نقل پخش و پلا میکنن!
   اوه اوه یکی دیگه هم پیدا کردم: “گیرز طلایه داره سوم شخصه” :lol:
   یکی دیگه هم هست: “واکینگ دد طلایه داره فیلم تعاملیه :mrgreen: ” من دیگه هیچی نگم بهتره!

   ———————————-
   Sony make.believe
   We R ThE BEST

   ۰ ۰
  21. اره تو حرف نزنی بهتره. گیرز طلایه داره شوتر سوم شخص نیست پس Inversion هست؟ تو درستو بده نمی خواد بازی کنی. :lol:

   ۰ ۰
  22. آواتار Nate drake Nate drake گفت:

   میگم دیگه: “مامور فحاشی و گیر دادن به ملت” آره من دیگه حرف نمیزنم! بهتره! چون اینجوری شما بهتر شعورتو به رخ بقیه میکشی! گویا شما هم باید مثل سایر هم کاسه ای هات بری تو لیست ایگنور! با اجازه

   ۰ ۰
  23. آواتار Sami Järvi Sami Järvi گفت:

   استاد شعور شما رو هم قبلا دیدیم و الانم داریم میبینیم. :)

   ۰ ۰
  24. آواتار Sami Järvi Sami Järvi گفت:

   استاد جان نمیدونستی بدون سبک مرده متحرک هم فیلم تعاملی هست درست مثل باران شدید.
   همین فورتزا که با وجود استاد دانشگاه بودن هنوز اونقدر اطلاعات ندارید که درست تلفظش کنید
   فورتزا . forza نوشته میشه فورتزا خونده میشه!

   VGA رو که خدای رو سپاس بسیار قبول دارید دیگه؟ همون که به بازی سال شدن انچارتد۲ :X و گرفتن جایزه بهترین گرافیک تو ۳-۴ دوره توش افتخار می کنید. تو همین مراسم فورتزا ۳ و فورتزا ۴ بهترین ریسینگ شده! ;)

   ۰ ۰
  25. آواتار Nate drake Nate drake گفت:

   تو همون مراسم فارت زا گوتی شد! چه موقع گوتی شد؟؟؟ میدونی؟؟؟ زمانی که اژدهای بالا سرش تو آغوش سونی خواب بود و برخلاف خیلی ها قصد نداشتن شیرشو بدوشن ;) با اجازتون فارت زا اون سال رقیبی تو اون سبک نداشت که اینقدر راحت گوتی شد :)

   ۰ ۰
  26. آواتار Leon S.K Leon S.K گفت:

   ترو خدا رعایت آبروی خودتون رو نمیکنید رعایت آبروی سایت رو بکنید ! واکینگ دد سبکش فیلم تعاملیه ؟ :lol:
   کاری نداره که ! شما که عشق سرچی یه لحظه توی ویکی پدیا اسمش رو سرچ کن بعد روی ژانرش کلیک کن تا توضیحاتش بیاد ! حوصله خوندن توضیحاتش هم نداری میتونی عکس هاش رو نگاه کنی ! واقعا خیلی بده آدم بدون اطلاعات صحبت کنه !

   ۰ ۰
  27. آواتار Sami Järvi Sami Järvi گفت:

   Leon s.k@
   دیگه همین مونده توی فن ۲روزه بخوای به من بگی بی اطلاعات. ادم فن هر چی میخواد باشه, باشه مهم نی فقط یه ذره معرفت داشته باشه. گذشته خودش رو از یاد نبره هیچوقت!!!
   تا دیروز فحش خوار مادر به انحصاریهای سونی امروز به انحصاری های مایکرو. :roll:
   ____
   همینی دیگه , اقتضای سنت هست. پسر جان خودت که میگی سرچ سرچ قبل از پروندن یه حرفی فکر کن روش بعد دهن رو باز کن ولش کن.

   List of interactive movies:
   en.wikipedia .org/wiki/List_of_interactive_movies
   میری این لینک که دادم(فاصله رو بردار) روی سال ۲۰۱۲ کلیک میکنی بعد اون چشمات رو قشنگ باز میکنی تا ببینی نوشته :
   The Walking Dead
   بعد باید بفهمی که همینجوری نباید دهن رو باز کرد چ.رت و پ.رت گفت!
   آقای با اطلاعات حالا فهمیدی کی بدون اطلاعات از خودش یه چیزی پرونده!

   ۰ ۰
  28. آواتار Sami Järvi Sami Järvi گفت:

   Nate drake@
   استادع مثل اینکه به شما سونی فن ها باید ادرس کلاس زبان بدم. وضعتون خیلی خرابه!
   میدونی همین مسخ.ره بازی شماها رو منم بلدم ولی انجام نمیدم. بالاخره باید یه فرقی بین من و شماها که همه چی رو به سخ.ره میگیرید باشه یا نه!

   اژدها! :roll: بالاخره کدوم هست؟ اون ps3 اژدها اینم اژدها!؟ بعد مطمئنین نماد ژاپن اژدها هست؟ اژدها مگه نماد چین نیست؟
   فعلا که میبینی همین بقول امثال تو شیر دوشیدن ۲بار گوتی شد. پلی فونی هم میخواست اینهمه طول نده بعد یه بازی متا ۸۵ بده بیرون! :wink:

   ۰ ۰
  29. آواتار Leon S.K Leon S.K گفت:

   وای خدا چرا نوب بازی در میاری؟ :lol: :lol:
   اون لیست رو هر کسی میتونه تغییر بده ! یعنی انقدر مغزت یاری نمیکنه بفهمی؟ خوب معلومه چهار تا نوب مث تو که تعریفی از سبک پوینت اند کلیک توی ذهنشون ندارن به واکینگ دد میگن فیلم تعاملی و میزارنش اونجا ! حالا اشکالی نداره من از جهل درت میارم !
   شما بفرما توی پیج خود بازی بروی توی قسمت ژانر ببین چی نوشته ! عینک هم توصیه میشه !
   نه خسته میشی بزار خودم برات میزارم ! یادمه توی یه پستی این دوستمون که خیلی علاقه داشت رفت عکس گرفت از ژانر فورتزا ! برا اونم میزارم که خیلی این حرکت رو قبول داره ! این ژانر واکینگ دد:
   http://www.8pic.ir/images/58468957655247457546.jpg
   این هم ژانر هوی رین:
   http://www.8pic.ir/images/62703727675958479171.jpg
   درضمن از سن حرف نزن که میانگین رفیق های خودت رو بگیرم به ۱۴ هم نمیرسه :lol: :lol: حداقل میخوای حرفی بزنی حواست باشه دور و بری هات شاملش نشن :)) :))
   خودت هم میدونی کیا رو میگم پس سعی نکن دفاع کنی که با اینکه بچه ها گفتن گناه داره نزار اینجا نشون میدم بیشتر آبروش رو میبری :)
   راستی برای اینکه بیشتر کمکت کنم تا بیشتر از این جلوه سایت رو با این کامنت هات خدشه دار نکنی پیشنهاد میشه به صحفه هر دو بازی در گیم اسپات هم سر بزنی و ژانر هاشون رو نگاه کنی :) باز هم میگم فکر خودت نیستی فکر آبروی سایت رو بکن ! اینجا چیزفا نیست ! کمی حرفه ای باش :)
   من تا دیروز انحصاری های سونی رو تجربه نکرده بودم :arrow: الانم جفتش رو دارم ! و هر آدم عاقلی وقتی واجد شرایط نظر دادن درمورد برتری یه چیزه که جفتش رو داشته باشه !
   شما هم اطلاعاتت رو بیشتر کن ! زشته !

   ۰ ۰
  30. آواتار Sami Järvi Sami Järvi گفت:

   دیگه داری قصیده میگی. همینم کم بود تو یکی بخوای من رو از جهل در بیاری! :)) گفتی ویکی من رفتم برات آوردم دیگه کسی رفته اونو دست کاری کرده (من علم غیب ندرام بدونم) به من ربطی نداره. ثابت کن دستکاری شده, اوکی حرفت قبول. من براساس چیزی که دیدم گفتم.
   اون جمله آخرت رو هم به بعضی دوستای جدیدت و هم انجمنی هات هم میگی دیگه, وقتی چیزی رو ندران و کلا نداشتن تا الان و ننگ میدونن استفاده ازش رو در مورد خودش و بازیهاش نباید نظر بدن!(طبق حرفی که اینجا زدی و تو پست امتیاز به آخرین بازی گفتی)
   سن یه تعداد از هم انجمنی های من کمه؟ باشه,ولی حداقل شعورشون از خیلی ها بیشتره. البته من که سن پایین نمیشناسم , مبین هم فک کنم ۱۷ سالش باشه حالا گیریم نیست ۱۵ سالشه. کس دیگه ای نیست. در ضمن براحتی هم به مردم تهمت نمیزنن , مثل بعضی ها که همینجور به مردم لقب دزد و باند قاچاق میبندن! ;) پس لطفا لطیفه نگو :)

   ۰ ۰
  31. آواتار Leon S.K Leon S.K گفت:

   من منبع درست بهت دادم رفتی چی اوردی برا من دفاع هم میکنی؟ :))
   الان من رفتم واکینگ دد رو از اون لیست پاک کردم ! برو ببین تا بهت ثابت بشه هرکی میتونه لیست رو تغییر بده !
   هم انجمنی های خودم هم اکثرشون مثل رضا و پیام و علی ویکی و … جفت کنسول ها رو دارن !
   درمورد قضیه سن هم الان خوشت میاد مث اون شایان جانتون بحث عکس رو بکشم وسط بگم مبین هنوز عکسش رو روی پروفایل فیس بوکش نزاشته پس بچس؟ :) نخیر من مث اعضای شما عقده در تمام وجودم ریشه نداره ! به غیر از مبین هم خیلی های دیگه هستن :wink:

   ۰ ۰
  32. آواتار pooriya7 pooriya7 گفت:

   شوتر نظامی فکر نکنم هیلو شوتر فضایی

   ۰ ۰
  33. آواتار Fun. Fun. گفت:

   :| بعد تو هیلو اهداف متحرک و سیبل رو با تیر میزنید ؟ :|

   ۰ ۰
  34. آواتار pooriya7 pooriya7 گفت:

   مقالته نکن حاجی جمله کاملا مشخص

   ۰ ۰
  35. محمدحسین به شکله عجیبی باهات مخالفم و آبم باهات هیچ رقمه توی یک جوب نمیره.. از اون “هیلو” بگیر که کلا بازیه خوبی نیست (با دلیل) تا فورزا که بازیه خوبی هست ولی از کی طلایده‌دار شده نمیدونم.. تا ارابه‌های تکراریه جنگ و این حرف‌ها که نمیچسبه بهم.. تا واکینگ ددی که نمیدونم کناره هیوی رین چیکار میکنه.. و جی تی ای که بازیه فانیه فقط..
   کلا یک دوئل باید داشته باشیم :D

   ۰ ۰
  36. آواتار Sami Järvi Sami Järvi گفت:

   هیلو بازی نی بعد اون هوای مرده زپرتی ۳ بازیه حتما!

   ۰ ۰
  37. بازی هست ولی خوب نیست..!

   ۰ ۰
 21. آواتار arash arash گفت:

  ممنون مقاله خوبی‌ بود، فقط بخش گرافیک چون خودم دمو رو تجربه کردم و طبق اون چیزی که سایرین میگن هم چین که می‌گید عالی‌ عمل نکرده،
  افت فریم رو مود فول hd, و کیفیت همچنان پائین پیست و اطراف اون جدا ناامید کننده بود، فقط نور پردازی یکم بهتر شده، البته برا خیلی‌‌ها این چیزاش مهم نیست.

  ۰ ۰
 22. آواتار Fun. Fun. گفت:

  No hope .
  ممنون شاهین جان ;)

  ۰ ۰
 23. آواتار kamyab kamyab گفت:

  lexus lfaگرفتنش تو نیدفور اسپید پرت در میاد تو سری ماست وانتد۲بوگاتی و پاگانی و مکلارن باشه تو بازی خیلی باحال تر میشه

  ۰ ۰
 24. آواتار crash crash گفت:

  با اینکه بنده بصورت حرفه ای این بازی رو بازی نکردم ولی از دور دستی بر اتش دارم.
  یه اشتباهی که در مورده این بازی با بازی های مثلا هم سبکش اتفاق میفته قرار دادن در یک رنج هست.
  این بازی شبیه ساز واقعی هستش که کارخانه نیسان نفرات اولش رو برا تیم خودش انتخاب میکنه.

  ۰ ۰
 25. آواتار rainboy rainboy گفت:

  خدا کنه تو این نسخه مشکل طراحی تماشاچیان و بافت های محیطی چند بیتی حل بشه

  ۰ ۰
 26. آواتار هومن هومن گفت:

  شاهین جان میدونی در نسخه پنجم گرن توریسمو چطور باید آهنگ ها تو در بازی گوش کنی؟چطوری از هارد اجرا شون کنم؟
  در ضمن مواظب گفتمانتون در مورد گرن توریسمو باشید چون اگه این بازی نبود الان فورزایی هم وجود نداشت پس به پدر خوانده سبک شبیه سازی رانندگی احترام بگذارید!
  یه LEXUS LFA دارم توش تا بیخ اسپرت شده یعنی حریف میطلبه برای شکست دادانش

  ۰ ۰
  1. زکی میدونی چیه..؟ فول آلبوم سیاوش و ابی و گوگوش رو من توی ۹ ساعته‌ی سوزوکا تموم میکردماااا
   آهنگارو بریز توی هارده امپراطور (PS3) بعدش برو توی تنظیماته آهنگه بازی میتونی از آهنگای خوده GT5 استفاده کنی یا هاردت.. خودش جا داره برای سوییچ کردن

   ۰ ۰
  2. آواتار Sami Järvi Sami Järvi گفت:

   ا پس پلی۳ همون امپراطور خودمونه؟ :mrgreen:

   ۰ ۰
 27. The End Of Ps گفت:

  ممنون شاهین جان
  گرن توریسمو یعنی شبیه سازه کاملا واقعی
  گرن توریسمو یعنی وحشتناک سخت بودن برای غیره حرفه ای ها و خیلی چالش برانگیز برای حرفه ای ها
  گرن توریسمو یعنی کاملا اشکت در بیاد وقتی بخوای اکثر چالش ها رو طلا بگیری !!
  گرن توریسمو یعنی تیونینگ کردن حرفه ای ! یعنی اگه یرخی و حساب نشده فقط تقویت کنی ماشین نه تنها بهتر نشه بلکه عملکردی بدتری داشته باشه ! پس با اطلاعات باید بود !
  گرن توریسمو یعنی وسعت وحشتناک زیاد
  گرن توریسمو یعنی مسابقات ۲۴ ساعته
  گرن توریسمو یعنی the real driving simulator

  ۰ ۰
  1. آواتار STALKER STALKER گفت:

   =D =D =D مرحبا

   ۰ ۰
  2. گرن‌توریسمو یعنی هیچ شانس و بخت و اقبالی درکار نیست و کاملا همه چی در اختیاره خودته و این رو وقتی میشه فهمید که یک ۲۴ ساعته رو استارت میزنی و با خیاله راحت بازی میکنی.. انقدرم که اطمینان داری به خودت میدونی نمیری توی چمن‌های “نیوربرگ‌رینگ” :X

   ۰ ۰
 28. آواتار DEAD MAN DEAD MAN گفت:

  با تشکر از مقاله .
  به نظر بازی جالبی میاد من که هیچ کدوم از شماره هاشو تا حالا تجربه نکردم .

  ۰ ۰
 29. آواتار victor hogo victor hogo گفت:

  خوشبختانه هر دو کنسول سونی و مایکروسافت از داشتن شبیه ساز های فوق العاده محروم نیستند ولی خب گرن توریسمو به نوعی نماد این سبک هست و پر طرفدارترین و پرفروشترین بازی انحصاری محسوب میشه که جای خوشحالی داره :X
  خب تو جی تی ۵ به برخی دلایل از جمله طولانی شدن زمان ساخت بازی اون چیزی نشد که باید می شد هر چند که باز هم از این بازی استقبال شد و بیش از یازده میلیون نسخه فروخت!!!!
  از لحاظ امتیازات هم که همون سه شماره اول با متا های ۹۶///۹۳///۹۵ گویای شاهکار بودن این سری هست! :X
  بی صبرانه منتظر جی تی ۶ هستم و شک ندارم بازگشت با شکوهی برای این سری خواهد شد!
  —–
  متن نوشته شده هم که فوق العاده لذت بخش و خواندنی بود مثل همیشه که خب از نویسنده ی اون انتظاری جز اون نمیره!

  ۰ ۰
  1. آره من هم ازین بابت خوشحالم که توی یک زمینه مایکروسافت به هرحال زیاد حسرت به دله ۳۶۰دارهای انحصاری نمی‌ذاره.. من خودم فورزا رو خیلی دوس دارم مخصوصا شماره ۴اش رو.. اما با گرن‌توریسمو بزرگ شدم.. یادش بخیر تعداد ماشین‌ها و جاده‌ها خیلی کم بودن اما برام اصلا مهم نبود فقط می‌خواستم رکورد بزنم زودتر برم لپ‌ها رو :دی
   —–
   مرررررسی :X

   ۰ ۰
 30. آواتار Kestrel Kent Kestrel Kent گفت:

  The Real Driving Simulator :X :X :X

  ۰ ۰
 31. آواتار Sephiruz Sephiruz گفت:

  آخ اسم میتسوبیشی بین بچه ها اومد , بنده دیوانه شدم :X
  توی گرن توریسمو فقط میتسوبیشی (با احترام به بقیه خودروهای ژاپنی).

  ۰ ۰
  1. اون “تویوتا”ی مدل ۷۷ چی پسسسسس..؟ لعنتی عجب فرمونی داره :X

   ۰ ۰
  2. آواتار Sephiruz Sephiruz گفت:

   شاهین جان واسه من فقط میتسوبیشی !
   بعدشم هوندا , بعدش نیسان و بعدش تویوتا.

   ۰ ۰
 32. آواتار hessam hessam گفت:

  مرسی شاهین جان
  پیش نمایشت خوب بود و مثل همیشه بهترین شبیه ساز در راه است

  ۰ ۰
 33. آواتار HAYABUSA HAYABUSA گفت:

  انگشتانت درد نکند شاهین جان
  اون بنزین و لاستیک واقعا وقتی مسابقات ۲۴ ساعته یا مسابقاتی که تعداد دور بالا دارند
  را شروع میکنی بصورت شگفت انگیزی استرس زا میشوند
  چون دقیقا نوع لاستیک در هندلینگ ماشین بسیار تاثیر گذار بودش مخصوصا
  زمان گرم شدن لاستیکها و لاستیک های ( سیلک ) هندلینگ خوبی برای ماشین
  به ارمغان می آورند ولی ظرف یک دور کاملا نابود میشوند و حتی نوع دیفرانسیل
  ماشین ها هم بسیار تاثیر گذار هستش در مسابقاتی که تعداد دور بالایی داشتند
  قدرت زیادی هم خوب نیستش برای هر ماشینی و حتی سبک کردن ماشین ها نسبت به قدرتشون باید کاملا درست اصولی باشه !
  همین طوری الکی سبک کردن و افزایش قدرت اون ماشین را به چیزی جز برای
  دریفت کشیدن تبدیل نمیکند !
  همه چیز باید درست اصولی تنظیم بشه !
  تقریبا برای هر بار حضور در پیت استاپ ۳۰ تا ۳۸ ثانیه باید جلوتر از بقیه باشید
  نیسان جی تی آر و میتوسبیشی اولویشن تمامی نسل هاش حضوری دائمی
  در گاراژ من دارند :X
  با تشکر

  ۰ ۰
  1. ای جونم باریکلااااا مخصوصا اولین پیت‌هایی که قراره بری بعضی ماشینا مخصوصا مرسدس‌های لعنتی خیلی دیر میرن پیت‌استاپ.. یهو می‌بینی اول بودی شدی آخر..!!! با اینکه میدونی یه دور دیگه میرن پیت‌ها ولی قلبت شروع می‌کنه تند تند زدن.. اون تیونینگه حرفه‌ای هم توی دیدگاهه بالا گفتنم.. آره باید ببینی شتاب می‌خوای یا سرعت.. واووو
   همیشه پاگانی زوندا رو ناز دادم من هم خوشگله هم خوش دست لعنتی :X

   ۰ ۰
  2. آواتار pooriya7 pooriya7 گفت:

   خوش دست نیست ولی محشر اصلا یه حس عجیب به آدم می ده مثل سن فرانسیسکو ۲۰۱۱

   ۰ ۰
  3. آواتار HAYABUSA HAYABUSA گفت:

   یعنی اصلا وقتی مرسدس ها یا نیسان ها !!! :-x میان کنارم برای مسابقه
   من اعصابم بهم میریزه !
   میدونی چرا آنها دیرتر میروند پیت استاپ ! چون قدرت ماشینهاشون روی
   حالت فابریک هستش و هیچ دستکاری هم نشده اند و لاستیک های هارد دارند
   ولی مثلا ماشین های ما تیونیگ شدند اسب بخار بالاتری دارند و همینطور
   عجول تر هستیم گاز میدیم و ترمز ناگهانی که خود این عوامل روی مصرف
   لاستیک و بنزین شدیدا تاثیر گذار هستش
   برای همین هم مصرف سوخت بیشتری داریم و هم لاستیک سوزی بیشتر
   ولی آنها دقیقا این مشکل را ندارند !
   ولی خوب زمانی که جلو می افتم دیگه خیالم راحت میشه !!!
   البته منظورم با فاصله زمانی زیاد بالاتر از یک دقیقه و نیم :D
   ————————————————————————————-
   یک خاطره بدی هم دارم
   مسابقات ۲۴ ساعته فکر کن ۱۸ ساعتش پشت سر گذاشتی
   ناگهان برق میرود ! :evil:
   یعنی باور کن اون لحظه مثل سنگ خشک شدم !
   کارت میزدی خونم در نمی آمد
   اینقدر به این اداره برقی ها را ناسزا گفتم :evil:
   ———————————————————————————-
   بستگی به نوع مسابقات داره که چه نوع ماشینی را بخواهد
   پاگانی هم خوبه !
   کلا باید توی این بازی با همه ماشین ها دوست باشی بخاطر مسابقات مختلف
   ولی برند نیسان اصلا چیز دیگری هستش برای من و همینطور میتسوبیشی
   با تشکر

   ۰ ۰
  4. بذار این خاطره‌ی بدت رو چکش بزنم فکر کنم برای اکثره کسایی که ۲۴ ساعته می‌رفتن حداقل یه بار پیش اومده باشه..
   منم همینطوری شدم.. توی PS2 داشتم GT4 بازی می‌کردم ۲۴ ساعته.. تقریبا ۲۰ ساعتش رو رفته بودم.. بعد صبح‌اش باید می‌رفتم مدرسه و این حرف‌ها اون موقع.. وقتی برگشتم سره ظهری خونه دیدم چراغه دستگاه قرمزه (خاموشه).. یخ زدم..! هنگ کردم..! رفتم خوابیدم..!!!

   ۰ ۰
 34. آواتار Leon S.K Leon S.K گفت:

  با تشکر از شاهین جان ! پیش نمایش رو خوندم بسیار عالی بود !
  بهترین شبیه ساز تاریخ داره میاد تا تاریخ رو بار دیگر تکرار کنه :X

  ۰ ۰
  1. آررره پسر.. باید صندلی‌های ماشین رو سبک کنم توی جاده‌های شهری تا شتاب بگیره و شتابشو در ازای سرعت کم کنم توی پیستای کم پیچ و خم :X

   ۰ ۰
 35. آواتار ****Ice Boy**** ****Ice Boy**** گفت:

  ممنون بابت پیش نمایش واقعا لذت شبیه سازی واقعی رانندگی لذتی وصف ناپذیره :X

  ۰ ۰
 36. آواتار DeadSpace DeadSpace گفت:

  گرن‌توریسمو ۵ بنظرم چندان جالب نبود
  حال این شماره باید جالب باشه :-?

  ۰ ۰
  1. شماره ۵ دله خودمو بیشتر از همه بعد از ۵ سال انتظار شکست..

   ۰ ۰
 37. آواتار Sephiruz Sephiruz گفت:

  ممنون از آقا شاهین …
  دموی این بازی واقعاً زیبا بود و برای من مثله همیشه یک شبیه ساز واقعی.
  نمیتونم بگم منتظرشم چون تنها ماشین سواری که بازی میکنم همینه پس از نان شب هم واجب تره واسه من.

  ۱ ۰
  1. باز قراره از خواب و خوراک بیوفتیم دیگه..! مسابقاته ۹ ساعته و ۱۲ ساعته و ۲۴ ساعته و فلان قدر دور پیسته توکیو و.. ای جانم :X

   ۰ ۰
 38. متن رو هم بخونید خالی از لطف نیست..!!!

  ۰ ۰
 39. آواتار box3 box3 گفت:

  با تشکر از اقا شاهین
  ___________________________________________
  همان طور که در متن گفتید امیدوارم هوش مصنوعی پیشرفت کند
  _____________________________________________
  بنده اولین بازی ای که از این مجموعه کردم گرن‌توریسمو ۵ بود و چندان باب میل من نبود (با توجه به این که فورزا ۴ هم همان سال عرضه شد و بیش تر به من حال داد)با این حال امیدوارم این شماره موفق شود

  ۰ ۰
  1. رسما با “گرن‌توریسمو ۴” زندگی کردم.. حالا بماند گرن‌توریسمو ۱ و ۲ که برای خریدنه یک “میتسوبیشی” زرد رنگه ۸ دنده‌ای داشتم در زمانه طفولیت خودمو به آب و آتیش می‌زدم :دی

   ۱ ۰
 40. آواتار pooriya7 pooriya7 گفت:

  دموش بازی کردم ولی حیف فقط نیسان توش بود من که عشق فراری و زوندا . ولی گرافیک بازی و سایه زنی بسیار بهتر از قبل شد همین برای من بس بود و اما یه چیز دیگه ای هم که بسیار بهتر از قبل شد بود طراحی جاده ها بود که واقعا راحت توجه شد چه برتری نسبت به نسحه ۵ داشته .
  ممنون از پیشنمایش شاهین که فتوشاپ کردنش افتضاح :))

  ۰ ۰
  1. آخ “پاگانی زوندا” که عشقه منه.. اون فوتوشاپ هم نشنیده گرفتما :D

   ۰ ۰
 41. آواتار MilAd.gH MilAd.gH گفت:

  تشکر شاهین جان.عالی بود.
  واقعا ماهایی که PS3 نداریم از چه بازی های نـــابــــ و شاهکاری بی بهره هستیم.مثل همین “گرن توریسمو”.یادمه آخرین بازی که “گرن توریسمو”بازی کردم در PS1 پسر دایی ام بود. :sad: یادش بخیر. :cry:
  ==================
  میلاد از $PC :((

  ۰ ۰
 42. آواتار good boy good boy گفت:

  به نظر من هنوز چیزی معلوم نیست و این دو رقابت سختی خواهند داشت.

  ۰ ۰
 43. آواتار علیرضا علیرضا گفت:

  هرچی باشه به the crew نمی رسه به هرحال ممنون بابت پیش نمایش شاهین جان

  ۰ ۱
  1. آواتار pooriya7 pooriya7 گفت:

   چی می گی بردار اون به این چه ربطی داره اصلا این کجا اون کجا الله اکبر

   ۰ ۰
  2. آواتار علیرضا علیرضا گفت:

   اقا جان ربط داره ولی من نمیگم که the crew خیلی بهتر از اونه که به هر حال نظرات مختلفه ممکنه شما یک چیز بگی پوریا جان من یک چیز

   ۰ ۰
  3. آواتار pooriya7 pooriya7 گفت:

   عزیز من اینا سبکش درست رسینگ ولی کلی با هم از هر نظر فرق می کنه مثل این می مونه بگیم فورتزا افق از فورتزا ۴ خیلی بهتر . این درست یه اسم دارن ولی هر کدوم از نظر محل و نوع ماشین های فرق دارن . مثلا شما انتظار نداری یه ماشین فورمول یک توی یه خیابان شهری ببینی

   ۱ ۰
  4. آواتار علیرضا علیرضا گفت:

   باشه شما درست می گی من که نمی خوام با شما بحث کنم به هر حال هر گرن توریسمو هم خوبه the crew هم خوبه من که گفتم نظرات مختلفه

   ۰ ۰
  5. آواتار bomberman bomberman گفت:

   ببین دوست عزیز نمیشه بگی چون نظر توئه پس به بقیه ربط نداره…شما که میخوای نظر بدی باید اول اطلاعات کسب کنی بعد نظر بدی….گرن توریسمو سبک شبیه سازه رانندگیه و the crew در سبکه آرکیده و این دوتا هیچ وقت با هم مقایسه نمیشن…

   ۰ ۰
  6. آواتار Nate drake Nate drake گفت:

   علیرضا جان پوریا رمضانی با شما أصلا بحث نمیکنه… داره شمارو متوجه اشتباهتون میکنه!
   دقت کنید crew آرکیده گرن تریزمو شبیه ساز! یعنی crew گیم پلیش تخیلیه ولی گرن تریزمو خیلی به واقعیت نزدیکه! Got it??

   ۰ ۰
  7. آواتار dragunov dragunov گفت:

   bomberman@
   کی گفته که the crew سبک آرکید.اون هم یک ریسینگ واقعی است(با دور بین درون ماشین)و فقط کمی از سبک آرکید هم الهام گرفته است.برای مثال need for speed یک آرکید به تمام معنا است.(دوربین درون ماشین ندارد).
   اگر شما از سری test drive unlimited2 چیزی دیده بودی همچین حرفی نمیزدی. ;)
   تازه در the crew خبری از دریفت کردن های راحت و الکی نیست.

   ۰ ۰
  8. آواتار pooriya7 pooriya7 گفت:

   بردار شما حتما برو درمورد سبک رسینگ تحقیق کن اگه این جوری باشه درایور سن فرانسیسکو هم شبیه ساز چون دوربین درون ماشین داره

   ۰ ۰
  9. آواتار dragunov dragunov گفت:

   پس معلوم شد که TEST DRIVE 2 رو بازی نکردی.
   کسی اینو بازی کرده قضیه رو واسه دوستمون توضیح بده؟
   این مورد فقط در مورد این بازی صدق میکنه و سازندگان THE CREW همان سازندگان Test drive 2 هستند (محض اطلاع)

   ۰ ۰
  10. آواتار bomberman bomberman گفت:

   @dragunov
   چه ربطی داره دوست عزیز؟هر بازی ای که دوربین توی ماشین داشته باشه که لزوما شبیه ساز رانندگی نیست…نمونش همین مثالی که پوریا زده…شبیه ساز و آرکید بودن به عواملی مثله نحوه کنترل ماشین،نوع مسابقات و …. بستگی داره….

   ۰ ۰
  11. آواتار pooriya7 pooriya7 گفت:

   محض اطلاع این شرکت خوب می شناسم و تست درایو قشنگ باهاش آشنایی دارم
   این شرکتی شما ازش می خواید اسم ببرید Alone in the Dark رو هم ساخته که یکی از محبوب ترین بازی های عمر من
   Test Drive Unlimited بازی کردم و تمام گواهی هاش هم گرفتم ولی بازم می گم تحقیق کن Racing ریشه های مختلفی رو در بر می گیره این که شما بشین و فرمون ببینی نمی شه گفت یه شبیه ساز . شبیه ساز یعنی عنوانی که تمام استاندارد های دنبای واقعی رعایت کنه اسپرت کردن و گواهی گرفتن نشان دهنده Simulator بودن نیست

   ۰ ۰
  12. آواتار Sephiruz Sephiruz گفت:

   یعنی این حرفت دیگه آخرش بود !!!!
   تا بود و نبود تنها ماشین سواری دنیا گرن توریسمو بود. هنوزه که هنوزه همه بازی ها نمیتونن حتی به گ , گرن توریسمو نزدیک بشن حالا چه برسه به اینکه بخوان با بازی رقابت کنن.

   ۱ ۰
  13. آواتار box3 box3 گفت:

   پس شما فورزا ۴ را فراموش کردید که گرن تورسمو را ……..

   ۰ ۰
  14. آواتار Nate drake Nate drake گفت:

   برادر فورزا هرچه قدر هم خوب…. اما أصلا شایستگی مقایسه با گرن تریزمو رو نداره! :arrow:

   ———————————-
   Sony make.believe
   We R ThE BEST

   ۲ ۰
  15. آواتار Fun. Fun. گفت:

   باشه به گرین اوالت میگم تا خودش بیاد اینجا اعتراف کنه . . . :wink:

   ۰ ۰
  16. آواتار Leon S.K Leon S.K گفت:

   شما هر وقت ریسینگت متای ۹۶ گرفت بیا دخالت کن :wink:

   ۰ ۰
  17. آواتار Sami Järvi Sami Järvi گفت:

   شما هم هر وقت ریسینگت تو VGA که بینهایت قبولش دارین ریسینگ سال شد اون هم ۲بار اونوقت بیا دخالت کن :wink:

   ۰ ۰
  18. آواتار Leon S.K Leon S.K گفت:

   اون موقع که GT در دوران اوج خودش یعنی متای ۹۶ و ۹۵ بود هنوز VGA به دنیا نیومده بود و اصلا کسی نمیشناختش ! قابل ذکره که چند ساله VGA حکم اسکار رو گرفته !

   ۰ ۰
  19. آواتار Sami Järvi Sami Järvi گفت:

   نسخه ۴ بازی کاندید شده بود , به همراه نسخه اول فورتزا. کسی منکر عالی بودن گرن توریسمو نیست. ولی اینکه شماها میخواین زور کنید که فورتزا شبیه ساز نیست مشکل ما هست

   ۰ ۰
  20. البته همیشه فرق است بینه “شبیه‌سازی” و بازی‌هایی که تمه “آرکید” دارن.. حالا اون خیابونی‌های “کم‌آرکیدی” مثله The Crew هم جای خود.. ولی خب یکمی ناعادلانه میشه اگه بخوایم یه شبیه‌ساز رو با آرکید مقایسه کنیم..
   از این هم نگذریم که “گرن‌توریسمو” بدجوری پیش‌کسوت هست و یکم باید با احترام اسمش رو آورد.. چون پیش‌کسوتیه که کارشم خیلی درسته..

   ۱ ۰
 44. آواتار good boy good boy گفت:

  از شماره ی قبلش که چیزی ندیدم ولی این طور که بوش میاد این یکی یک تجربه ی متفاوت هست.

  ۰ ۰
  1. آواتار dark2013 dark2013 گفت:

   بهترین ریسینگ دنیا :X :X :X :X :X :X

   ۰ ۰