جادویی از دل کلمات | ۵ بازی که از کتاب ها الهام گرفته اند

توسط علیرضا محمدی در ۱۱ مهر ۱۳۹۳ , ۲۱:۵۰

بازی های رایانه ای، واقعی ترین جادو ها هستند اون ها مارو به دنیایی خیلی خیلی دور می برند. جایی که می تونیم در دنیایی که سازندگان این بازی ها با تصوراتشون برای ما ساخته اند زندگی کنیم. اما قبل از همه اینها، قبل از اینکه تکنولوژی مانند امروز وجود داشته باشد، راهه دیگری وجود داشت که انسان ها را به این قلمرو وسیع از خیالات ببرد. ما این ها را کتاب می نامیم. همراه باشید با  ۵ بازی که از کتاب ها الهام گرفته اند

کتاب ها می توانند چیز های مختلفی را به ما نشان بدهند. فرهنگ ها و شخصیت هایی را به ما نشان می دهند و همه این ها به لطف قدرتی است که تنها انسان ها از آن بهره می برند، قدرتی به نام خیال پردازی.

کتاب ها چیز های دیگری نیز با خود دارند. مانند الهاماتی که به ساخت بازی هایی که دوستشان داریم منجر می شوند. و شما شگفت زده خواهید شده وقتی که بفهمید چطور بازی هایی که دوستشان دارید و در آن ها زندگی می کنید از همین کتاب ها الهام گرفته اند و حتی بعضا بر اساس آن ها ساخته شده اند….

این شما و این ۵ بازی که کتاب ها الهام بخش آن ها بودند.

بازی Parasite Eve بر اساس کتاب Parasite Eve

کتاب: چه اتفاقی می افتاد اگر انسان ها روزی می توانسته اند که دیگر منتظر این نباشند که شراط بتواند تکامل بشر را به وجود آورد، چه اتفاقی می افتاد اگر روند تکامل تحت کنترل خود انسان بود؟ این ایده اصلی رمان Hideaki Sena یعنی Parasite Eve .

در واقع در این داستان ، EVE روزی بیدار می شود و متوجه می شود که می تواند شرایط را به دلخواه خودش کنترل کند، می تواند به هدفی که از تولد داشته برسد و آن چیزی نیست جز، “یک زندگی ایده آل” اما او راه اشتباهی را برای هدفش انتخاب می کند.  این کتاب واقعا محشر است. توانست جایزه کتاب برتر ژاپن را در سال ۱۹۹۵ ببرد. هر چند با تمام اینها این کتاب تا سال ۲۰۰۷ هیچگاه به طور رسمی ترجمه نشد.

بازی: این بازی توسط یکی از قدرتمند ترین شرکت های ساخت RPG یعنی اسکوار انیکس ساخته شد. بازی تا حد زیادی به کتاب وفادار بود. بازی درباره یک پلیس به نام Aya Brea  است که در یک دوره شش روزه از زندگیش، همه چیز به طور کامل با برگشت EVE به هم میریزد. در یک صحنه از بازی ، EVE در سالن تئاتر به همراه جمعیت در آن می سوزد. بعد از یکسری اتفاقات عجیب، همه آن ها در یک ماده لزج و چشسبناک ژلاتینی شروع به تبدیل شدن می کنند. و از قضا انگار دیگر چیز خالص و پاکی در شهر نیویورک باقی نمیماند و همه چیز به درون یک تاریکی کشیده می شود.این همان راه اشتباهی است که EVE در رمان هم پیش می گیرد.

3c1d46f93b0d4423d9a35778b47532d2d881b8bc.jpg__846x0_q80

Suikoden بر اساس Shui Hu Zhuan

کتاب: Shui Hu Zhuan یکی از چهار اثر ادبی بزرگ در چین محسوب می شود. این کتاب دارای ۱۰۸ کاراکتر است! باورتان می شود؟ ۱۰۸ شخصیت و در اصل درباره ۱۰۸ قانون شکن است است که به شکلی لشکری در می آیند و شروع به مبارزه با مهاجمان شورشی می کنند…اما واقعا؟ ۱۰۸ شخصیت؟

بازی: بله! سری Suikoden معروف است به Pokémon چینی ها که البته با مضامین سیاسی و رزمی آمیخته شده است. همانطور که شما در این بازی گشت گذار می کنید و در قلمرو Scarlet Moon راه می روید، باید به دنبال ۱۰۸ جنگجوی منحصر به فرد بگردید تا بتوانید همه آن ها را در یک لشکر منسجم زیر پرچم خود بیاورید. بیشتر این شخصیت ها در جنگ های اتفاقی این بازی استفاده می شوند اما آیا می توانید بقیه را در بار ها و یا فروشگاه های گوشت پیدا کنید؟ نا امیدتان نمی کنم…تلاش کنید…

۵ بازی که از کتاب ها الهام گرفته اند

4bfb056435a0243056451591b4c05ef2a8e9c9ad.jpg__846x0_q80

Metro 2033 بر اساس کتابی به همین نام

کتاب: زندگی در آینده در روسیه مزخرف است! حداقل این کتاب که اینطور برای ما تصویر کرده است! بر اساس این کتاب، شما روز ها را در زیر زمین و در تاریکی می گذرانید. آن هم در تونل های مترو شهر. زندگی در آن محل های قراضه زندگی شما و پیدا کردن غذا کار شما خواهد بود. و اگر جرئت آن را داشته باشید که به سطح زمین بروید باید با زمین مرده و موجودات جهش یافته ای که آن را پوشانده اند رو به رو شوید. این کتاب در سال ۲۰۰۲ توسط Dimitry Glukhovsky نوشته شد. این کتاب به صورت اینترنتی و به عنوان یک رمان قابل تعامل عرضه شد. و باعث شد تا میلیون ها نفر در جهان با تصویری از آینده روسیه روبرو شوند.

بازی: شما در این بازی در نقش مردی به اسم Artyom ایفای نقش خواهید کرد. شما در این بازی در تلاش خواهید بود تا از بخش کوچکی از این مترو که شما در آن زندگی می کنید محافظت کنید. بازی زیاد روی مباحث سیاسی بین جناح های مختلفی که در شبکه مترو روسیه زندگی می کنند تمرکز نمی کند. اما در ادامه در بازی Metro: Last Light ما شاهد یک انحراف از داستان اصلی هستیم.اما در نهایت بازی هیجان زندگی روی سطح زمین را به شما هدیه می کند.

۵ بازی که از کتاب ها الهام گرفته اند

0dbec93dbcad2d6de352b338a94ff49b3c1ab4cd.jpg__846x0_q80

The Witcher بر اساس مجموعه ای از داستان ها و رمان های لهستان

کتاب: کسب مقام سوم در مسابقات داستان کوتاه لهستان به سال ۱۹۸۰ بر می گردد.  کتاب Andrzej Sapkowski یعنی The witcher توانست خود را به سرعت بالا بکشد و تبدیل به یکی از محبوب ترین کتاب ها در لهستان بشود. در واقع Andrzej Sapkowski توانست با این کتاب ره صد ساله را در یک شب طی کند. مجموعه ای از داستان های کوتاه حول محور شخصیتی به نام گرالت. در این داستان گرالت راه خود را می پیماید و در این راه به کشتن اهریمن ها و شیاطین و هم بستر شدن با زنان متعدد می پردازد.

بازی: به لطف نویسنده بسیار قوی، این بازی یکی از زیبا ترین داستان ها را دارد. گرالت حافظه اش را در یکی از ماجراجویی هایش از دست داده است. و در اینجاست که بازی شما را تنها می گذارد تا با دنیای آن و ساکنانش آشنا بشوید. در این بازی تصمیمات شما تاثیر زیادی بر جهان اطراف شما خواهد داشت. نکته جالب این است که در لهستان این مجموعه داستان با نام Wiedźmin شناخته می شود و ترجمه دقیق آن به زبان انگیلیسی می شود Hexer و سازندگان خود تصمیم گرفتند که نام این سری را The witcher بگذارند چون به نظرشان این اسم منحصر به فرد تر بوده است.

91ac3d0c07dabe18ecf037d55ea09cf6fb2bf443.jpg__846x0_q80

 Assassin’s Creed الهام گرفته از رمان الموت

کتاب: کتاب Vladimir Bartol به نام الموت بر اساس شخصیتی به نام حسن صباح، یک مبلغ ایرانی است. کسی یک گروه کوچک را در قرن یازدهم جمع کرد و به آن فرم داد و در نهایت نام حشاشین را برای آن ها برگزید.

بازی: می توان گفت که جذابیت های این سری در داستان آن جمع شده است.داستانی با پتانسیل بالا برای تبدیل کردن شما به فردی خاص. قسمت اول این بازی در مکانی خاص شروع می شد. در زمان جنگ های صلیبی و ماجراهای سوءاستفاده از الطیر. یک قاتل بسیار قدرتمند که وظیفه داشت تا افرادی را بکشد مانند شوالیه های تمپلار. اما بعد ها و در نسخه های بعد داستان به طور کامل از داستانی که  الموت نوشته بود فاصله گرفت. اما به هر حال توانست جذابیت های خودش را حفظ کند.

3287939fc1e1c0b3011865d9f0a6dbd3f56ced6f.png__846x0_q80

علیرضا محمدی

دیدگاه
۳۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

32 Replies to “جادویی از دل کلمات | ۵ بازی که از کتاب ها الهام گرفته اند”

 1. de_mh گفت:

  جدی برای من قایل درک نیست که چرا خانواده ها شباهت بازی ها با رسانه های دیگه مثل کتاب و سینما درک نمی کنند و میگند بازی فقط مال بچه هاست. :17:

  ۰ ۱
  1. شعیب گفت:

   یک علت ش این هست که همیشه از بالا گفتند که بازی رایانه ای مخرب است و فلان.یک جو بد ایجاد کردند تو روزنامه و تلویزیون و… اینا همه رو ذهن افراد تاثیر میذاره
   دوم اینکه برای همین مخالفت حکو.مت با گیم ما هیچ ساختار حرفه ای که در تمام دنیا هست رو نداریم برای همین این هنر همونطور بچه مونده و خب بچه هم با بچه بازی میکنه دیگه پس درست میگن :lol:

   ۰ ۰
  2. Samsara گفت:

   خیلی از دلایل به خودمون بر می گرده نه همه ما بلکه اکثریت ما، زمانی که از یه سری درباره بازی سوال می پرسن، بازی را تنها برای چند ساعتی سرگرمی می بینن و انتظار یا تعریف دیگری ندارن و در دنیای گیم هم هر کمپانی که می خواهد قدم هایی فراتر از سرگرمی بردارد زیر سوال می رود و مسخره می شود.
   در مورد سینما هم همین هست، بین مردمی که در اطرافمون می بینیم چند نفر به سینما به عنوان مقوله ای فراتر از سرگرمی صرف نگاه می کنن، مطمئن باش این قدر کم هستن که اکثریت فیلم های ما در سطح دنیا حرفی برای گفتن ندارن و اکثریت سلیقه مردمانمان پیرامون فیلم های سرگرم کننده صرف از سینمای هالیوود می گردد به جای آن فیلم هایی که دارای ساختاری هنرمندانه هستن و ارزشمندن و حرفی و فکری برای ارایه دارن.
   اگر در شکل برخورد ما با بازی ها و صحبت کردن از این دنیای گسترده پختگی دیده بشه. اگر خود ما این دنیای بازی ها را فراتر از سرگرمی ببینیم، مطمئن باش هیچ کس به خودش اجازه نمی ده که این قدر سبک قضاوت کنه چون با دلیل های زیادی مواجه می شه که بهش ثابت می کنه تاکنون نگاهی خام به این صنعت داشته.

   ۰ ۰
  3. Samsara گفت:

   اوضاع کتاب خواندن هم نگو که یه سری فقط تلف کردن وقت و کاری بیهوده می دونن، همه چیز به خودمون برمی گرده.

   ۰ ۰
  4. aliya گفت:

   @ Samsara کاملا با شما موافقم …

   ۰ ۰
 2. AMIRREZA SEDIGH گفت:

  ممنون جالب بود. :-)

  ۰ ۰
 3. Sina.RB گفت:

  امیدوارم یک روز هم برسه که از بازهای بزرگ فیلم های خوب و ماندگار ساخته بشه. :-)

  ۰ ۰
 4. شعیب گفت:

  هیچ کدوم جو واقعی که توی کتاب هست رو منتقل نمیکنه به جز مترو
  تشکر/

  ۰ ۰
  1. ABI RAZOR گفت:

   اتمسفر مترو ی چیز دیگس :۱۵:
   تو هیچ بازی یافت نمیشود
   شاید دد اسپیس ۲ :۱۵: با اتمسفرش برابری کند

   ۰ ۰
  2. امیررضا گفت:

   دد اسپیس ( بجز نسخی ری.مال ۳ ) اتمسفرش خیلی سنگین بود .
   حتی برا من سنگین تر از مترو

   ۰ ۰
 5. Yamato گفت:

  ممنون …
  گرالت انگار از اول هم همین کاره بوده :lol:

  ۰ ۰
  1. :lol: :lol: :lol:
   اون واژه متعدد خیلی جالبه…

   ۰ ۰
  2. Yamato گفت:

   :lol:

   ۰ ۰
  3. امیررضا گفت:

   دلیل علاقه ی من به ویچر همین بحث متعدد بودنشه :lol:

   ۰ ۰
 6. Samsara گفت:

  Metro 2033 :15: :15: :15: :15:

  ۰ ۰
 7. بسیار ممنون

  ۰ ۰
 8. Snake Forever گفت:

  ممنون مقاله جالبی بود.
  غیر از بازیهای نامبرده بازیهای زیادی هم هستن که از آثار تالکین برگرفته شدن. یا کتب هری پاتر، همچنین نباید عنوان Spec Ops The Line، برگرفته از کتاب Heart of Darkness جوزف کانرد رو هم نادیده گرفت.

  ۰ ۰
  1. Samsara گفت:

   داستان Spec Ops: The Line واقعا تاثیر گذار بود. :۱۵:

   ۰ ۰
  2. maxinquaye گفت:

   اسپک اوپس مثل اینک آخر الزمان فقط از دل تاریکی کنراد الهام گرفته و گرنه دو تا داستان تا حدی با هم فرق دارن که دیگه نمیشه اسمشو اقتباس گذاشت! بقیه عناوین لیست مستقیما از شخصیتها و مکانهای نامبرده شده در داستان اصلی استفاده میکنن!

   ۰ ۰
  3. PSYCHO MANTIS گفت:

   به هر حال اقتباس بوده است.
   ولی آن جو و اتمسفری که در Metro دیدم خود لایق لقب شاهکار است.

   ۰ ۰
  4. Snake Forever گفت:

   تشکر.

   ۰ ۰
  5. aliya گفت:

   من Spec Ops: The Line رو بازی کردم ولی هیچوقت به داستانش توجه نکردم… تا حالا از چند تا از دوستان شنیدم که بازی داستان قوی ای داره… مثل اینکه دوباره باید بازیش کنم اما این بار به خاطر داستانش

   ۰ ۰
 9. link گفت:

  تشکر دوست عزیز مطلب خوبی بود
  ۱۰۸ شخصیت؟ :۲۱:

  ۰ ۰
 10. kamyab گفت:

  تشکر. اساسین۱ زمان خودش شاهکاری بود

  ۱ ۰
 11. KAZ Miller گفت:

  Suikoden
  Parasite Eve

  دو بازیه کم نظیر.

  ۰ ۰
  1. maxinquaye گفت:

   در حقیقت پنج تا بازی کم نظیر
   سویکودن ۲ و ۳ و ۵ میتونم با اطمینان بگم که سری سویکودن در زمینه نحوه روایت در بازی های ویدیویی همیشه از زمان خودش جلوتر بوده! بخصوص سویکودن سه!
   پارازیت ۱ و ۲ داستان جذاب و مهم تر از همه یک پروتاگونیست درجه یک (از همه نظر :۱۵: ) داشتش!

   ۰ ۰
 12. The last Son گفت:

  ممنون خیلی جالب بود

  ۰ ۰
 13. Nero گفت:

  فضا سازی مترو ۲۰۳۳ توی بازیش فوق العاده بود.واقعاً کم نظیره :*:
  the witcher هم که بازیش منو که مجذوب خودش کرده. یکی از بهترین بازیهای تاریخ. به شدت منتظر نسخه ۳ هستم :۱۵:
  ac هم خوب بود تا اینکه یوبی زد جاده خاکی و ارزش این سری رو خیلی پایین آورد! :11:

  ۰ ۰
 14. daaanteee گفت:

  parasite eve
  :۱۵: :۱۵: :۱۵:

  ۰ ۰
 15. Dante’s inferno رو یادتون رفته بنویسین .

  ۰ ۰
 16. kitty cat گفت:

  من بین اینا خداوند الموت(حسن صباح) رو خوندم که بشدت عالی بود.بازی parasite eve 2 رو هم وقتی کوچیک تر بودم کنار برادرم مینشستم و از تماشای بازی لذت میبردم.خیلی عالی بود.از بهترین گرافیک هایی که رو کنسول ps one دیدم.اگه بتونم رومان اون رو تهیه کنم به هیج وجه از دستش نمیدم

  ۰ ۰
 17. Assassin’s Creed الهام گرفته از رمان الموت :11: حالا ما ایرانیها این همه افسانها وکتابهای زیادی داریم.ام اونقدر در بازی سازی ضعیفیم که امریکاییها میان تو تاریخ سرچ میکنن و حسن صباح رو بر میدارن و در هر نسخه یواش یواش این گروه رو به خودشون ارتباط میدن که این گروه اگه اساسین یکو بازی کرده باشین میبینین که این الطایر با شخص خود دجال مبارزه میکنه(تو یکی از ویدوهاش تو بازی که شخص شنل پوشیده که در اخر فیلم وقتی میگه اون فقط یک انسانه و وایمیسه در تاریکی چشمه سومش نمایان میشه این گروه که در اصل خادمان شیطان هستن) و هم دستهای اون که با که وارد ساختار دین مسیحی شدن رو که میخوان دنیارو جامه ی مسلمان رو نابود کنن از بین میبره. کلان اگه تاریخ مسیحیت رو خونده باشید کتاب مسیحیان دست تحریف بزرگان ویهودیان شدو شخصت پاپ در طول تاریخ مورد نفوذ فراماسونی شد.و پاپ دروغین و دست نشانده ای یهودیان دستور حمله به بیت المقدس(قطعه ای از بهشت رو داد که این در الصل برای تصرف اهداف یهودیان فراماسونی بود رو داد)برای به دست اوردن تخت سلیمان و گنج اون واز همه مهمتر کتاب های که سلیمان انان را در زیر تخت خودش دفن کرده بود پیدا کنن.حالا میبینیم این گروه مقاومت دستخوش تغیراتی زیادی از سوی بازی سازها در هدف این گروه شده.تاریخ ما دزدیده میشه وکسی نمیدونه که سرمشقه این گروه ایرانی بوده :( حالا مارو میان تحریم میکنن و با بازی که ساختن از تاریخ ما سود میکنن :11: و ما رو و از همه مهمتر تاریخ مارو که(مثلا در ۳۰۰ویا در جدیدش که من در rise of empiyreرو که اونقدر تحریف و ماهارو بر بر و وحشی و پادشاه خشایارو از خود راضیو روانی فرض کردن نتونستم نگاه کنم در ضمن کارگردان این سری یهودیه)دنیا از او سرچشمه میگره رو وحشی و تروریست خطاب میکنن :17: :16:

  ۰ ۰