کنسول نینتندو Wii U در سراشیبی سقوط قرار دارد

توسط Kurosaki Ichigo در ۳۰ دی ۱۳۹۲ , ۰۹:۱۰

کنسول نینتندو Wii U در سراشیبی سقوط قرار دارد

شاید عنوان متن کمی اغراق امیز باشد، ولی وقتی به افت فروش ۷۰% نینتندو  Wii U نگاهی می اندازیم متوجه می شویم که این عنوان ممکن است دوراز ذهن نباشد .با شروع سال جدید میلادی و فروش بالای کنسول های مایکروسافت و سونی تقریبا این شک تبدیل به یقین شده است که کنسول نینتندو  Wii U در مرحله بحرانی به سر می برد.

در گذشه وقتی از بحران سخت افزاری در کنسول  Wii U صحبت می شد خوانندگان در شوک فرو می رفتند و خیلی از بازیکننده ها باورشان نمی شد که ممکن است نینتندو شکست بخورد ، گرچه هنوز برای گفتن شکست نینتندو در نسل  هشتم خیلی خیلی زود است ولی با توجه به افت شدید فروش نینتندو  Wii U در پایان سال ۲۰۱۳ ، خیلی از بازی سازان و بازی کننده ها به آینده این کنسول امیدی ندارند.

در واقع اگر شما از یک بازی کننده  Wii U در مورد بازی هایش بپرسید به شما خواهد گفت :

بازی های این کنسول مانند گذشته جذاب و سرگرم کننده بوده  است ولی این بازی ها خیلی شبیه به بازی های کنسول نینتندو  Wii است و در واقع این بازی ها ادامه دهنده موفقیت های نسل قبلی است و در نسل جدید چیزی برای ارائه ندارند .

سخت افزار ضعیف مشکل نینتندو

شاید ایراد کار را بتوان بر گردن سخت افزار ناامید کننده  Wii U  انداخت . با توجه به پیشرفت های شگرف گرافیکی کنسول های نسل هشتم نسبت به نسل هفتم، کنسول نینتندو  Wii U  به خاطر سخت افزار نسبتا ضعیفی که دارد ( در مقایسه با کنسول های نسل هشتم ) تقریبا بازی ها را با همان کیفیت نسل هفتم یا کمی بهتر ارائه خواهد کرد .

البته هنوز دلیل اصلی عدم موفقیت نینتندو  Wii U سخت افزار ان اعلام نشده است ، ولی چیزی که مشخص است کاهش شدید فروش نینتندو  Wii U در زمان آغاز فروش کنسول های سونی و مایکروسافت بوده است . آمار کاهش فروش  Wii U توسط خود کمپانی نینتندو در سه ماهه اخر سال ۲۰۱۳ و اوایل سال ۲۰۱۴ ارائه شد که از کاهش وحشتناک فروش خبر می داد .

رئیس نینتندو آقای Satoru Iwata در کنفرانس خبری در روز جمعه به سهامداران نینتندو اعلام کرده بود :

هدف ما برای رسیدن به موفقیت و فروش بالا در انتهای سال و تعطیلات پایان سال کاملا شکست خورده است ، زمانی که رقیبان ما در بالاترین درامد خود بوده اند ما کمترین فروش سالانه را داشته ایم !

به تازگی نیز کمپانی نینتندو قیمت کنسول خود را ۵۰ دلار امریکا کاهش داده بود تا رونق مناسبی به بازار  فروش خود بدهد و حتی خیلی از سهامداران و حتی منتقدین به موفقیت بالای بازی Super Mario 3D World امید داشتند تا به فروش کنسول کمک شایانی کند ولی این بازی نه تنها به فروش کنسول کمکی نکرد بلکه فروش کنسول کمتر از ماه های قبل و سال های مشابه اش شد .

کمپانی نینتندو امیدوار است از شروع سال جدید  تا پایان سه ماهه اول و ماه مارس در سال میلادی جدید بتواند ۲.۸ میلیون  کنسول در دنیا بفروشد که در واقع کمتر از ۷۰ درصد نسبت به سال قبل افت فروش خواهد داشت، البته اگر شرایط برای فروش کنسول خوب باشد !در واقع تمام چشم امید نینتندو به مجموعه بازی های Super Mario Bros است تا بتواند این چشم انداز را حداقل در ۵ ماهه اول و با امیدواری بسیار زیاد در ۳ ماهه اول تحقق بخشد .

فروش نرم افزار ها و بازی ها

فروش بخش نرم افزاری نینتندو که شامل مجموعه بازی هایش نیز می شود دست خوش نوسانات بازار کنسول ها شده است و فروش سالانه این شرکت در سال مالی ۲۰۱۳ به ۱۹ میلیون واحد نرم افزاری رسیده است که با توجه به سال ۲۰۱۲ افت شدیدی را تجربه کرده است.در واقع انها برای پایان سال میلادی فروش بالای ۳.۸ میلیون نسخه از بازی های انحصاری را در نظر داشتند که این امار با ۱.۹ میلیون نسخه با کار خود پایان داد . این امار نسبت به سال گذشته کاهش شدید را نشان می دهد .

این فروش با توجه به تعطیلات پایانی سال ۲۰۱۳ محاسبه شده است و همین امر نگرانی مسئولان و سهامداران نینتندو از ادامه روند فروش کنسول و محصولات نرم افزاری و سرگرمی را با تردید مواجه ساخته است .

در روز جمعه و با توجه به سخنان آقای Satoru Iwata گمانه زنی ها برای رئیس جدید نینتندو نیز آغاز شده است ، چرا که سهامداران با توجه به موفقیت های سونی و مایکروسافت در فروش بالای کنسول های خود، نینتندو را یک رقیب شکست خورده در بازار سخت فزار سرگرمی های دیجیتالی می نامند .

آقای Satoru Iwata  در مصاحبه با خبر گزاری Reuters گفته است :

سیاست ما در بازاریابی و فروش محصولات شکست خورده است و من مسئولیت این کار را قبول می کنم . کمپانی نیاز به یک تغییر دارد چیزی که مردم را سورپرایز و شگفت زده کند.

او در صحبت هایش ادامه داده است :

روش ، شیوه و استایل زندگی مردم تغییر کرده است اگر ما بخواهیم در جا بزنیم قطعا از رقابت خارج می شویم . نینتندو به یک روش کسب و کار جدید نیازمند است .  درخواست برای یک جلسه مهم درباره استراتژی های جدید ارائه شده است و این جلسه در تاریخ ۳۰  ژانویه خواهد بود .

تحقیقات گروه NPD  نیز نشان از افت فروش و کاهش تقاضا ها برای سخت افزار و نرم افزار های مرتبط با کمپانی نینتندو را نشان می دهد ، با توجه به روند رو به رشد بازار موبایل ها و تبلت ها و همچنین  فروش خیره کننده کمپانی های سونی و مایکروسافت در زمینه کنسول ها ، بازار نینتندو در آمریکا با کاهش شدید درخواست ها روبرو شده است . این آمار توسط بخش اصلی تحقیقاتی کمپانی در شهر Kyoto نیز اثبات شده است . این امار ها در روز جمعه در اختیار خبر گذاری   Reuters قرار گرفته است .

کنسول دستی ۳DS
در مورد سرنوشت کنسول دستی ۳DS وضع کمی امیدوار کننده تر به نظر می رسد . در امار های ارائه شده در روز جمعه ، کنسول دستی نینتندو۳DS که برنامه فروش ۱۸ میلیون واحدی را برای پایان سال ۲۰۱۳ و سه ماهه اول ۲۰۱۴ برنامه ریزی کرده بود به فروش ۱۳.۵ میلیون واحدی در سخت افزار دست یافته است که امار امیدوار کننده ای از آینده این کنسول است .

تغییر سلیقه بازی کننده ها

در گذشته بازی کننده ها همیشه نسبت به امار های خیره کنننده نینتندو در مقایسه با بازی های بزرگ گله مند بودند و این موفقیت انها را مدیون بازی کننده های کم وسن وسال می دانستند ، اما با توجه به رشد روز افزون موبال ها و تلفن های هوشمند و بازی های ساده بر روی انها ، تقریبا بازار نینتندو کساد تر از قبل شده است و بازی  کننده های حرفه ای کنسولی  یا همان hard-core ها بازی های جذاب تر  مانند عناوین Grand Theft Auto را برای کنسول های خود ترجیح می دهند تا بازی های ساده نینتندو !

فروش خیلی کم نسبت به نسل قبل

شاید به نظر بازی کننده ها فروش نینتندو Wii U تا این زمان مناسب بوده باشد اما وقتی به امار های نسل قبل انها و در امد “۱۴ میلیارد دلاری” انها از فروش کنسول نینتندو Wii نگاهی بیاندازیم متوجه می شویم که کمپانی نینتندو با کنسول Wii U عملا هیچ موفقیتی نداشته است .

مقدار ضرر نینتندو نسب به سال قبل چیزی حدود ۳۳۶ میلیون دلار براورد شده است که نینتندو در بخش سرگرمی های دیجیتالی خود از دست داده است ( یا نتوانسته مانند سال قبل به دست بیاورد ) .

آپدیت مقاله :

کنسول نینتندو Wii U در سراشیبی سقوط قرار دارد

با توجه به گفته های Reuters  و دیگر سایت های خبری ژاپنی احتمالات فراوان دیگری به کمپانی نینتندو اضافه شده است .

کارشناس معروف Michael Pachter با اشره به صحبت های اخیر Satoru Iwata پیش بینی کرده است :

ممکن است تصمیمات سختی از جانب Satoru Iwata گرفته شود . حتی احتمال توقف تولیدکنسول  Wii U نیز وجود دارد. زمزمه هایی از احتمال عرضه بازی های Zelda و Super Mario بر روی گوشی های هوشمند وجود دارد . حتی احتمال اینکه نینتندو این بازی ها را به صورت مولتی پلتفرم نیز ارائه کند وجود دارد .

گفته میشود با توجه به این شایعات سهام کمپانی نینتندو در بازار بورس توکیو بیشتری افت فروش را داشته است و با شاخص افت ۶.۲ درصدی در سراشیبی قرار گرفته است .

گفته میشود کمپانی نینتندو از زمان عرضه Wii U تا کنون نزدیک به ۱.۲ میلیون دلار ضرر (یا کاهش سو)د را تجربه کرده است .بعضی از کارشناسان ژاپنی نیز با توجه به رونق بازار موبایل و تبلت ها از نینتندو خواسته اند که بعضی از بازی های محبوب خود را بر روی گوشی های موبایل عرضه کند تا به این وسیله مردم و بازی کننده های معمولی بیشتر با محصولات نینتندو اشنا شوند .

آقای Satoru Iwata نیز روز گذشته اعلام کرد :

در روز ۳۰ ژوئن احتمال اینکه من از سمت خود کناره گیری کنم کم است . من با قدرت به استراتزی های جدید فکر می کنم .همچنین من به بازار موبایل ها و تلفن های هوشمند نیز فکر می کنم . ممکن است استراتژی های جدید و تصمیمات غیر منتظره ای در این روز گرفته شود . باید تا پایان ماه ژوئن صبر کنیم .

با توجه به این امار و ارقام و صحبت های Satoru Iwata باید برای روز ۳۰ ژوئن صبر کنیم و منتظر تصمیمات سرنوشت ساز نینتندو باشیم، احتمال تغییر در راس هرم  مدیریتی نینتندو به شدت وجود دارد.

 کنسول نینتندو Wii U در سراشیبی سقوط قرار دارد

دیدگاه
۱۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

13 Replies to “کنسول نینتندو Wii U در سراشیبی سقوط قرار دارد”

 1. A.M.A گفت:

  ممنون از نوشته ی خوب شما…

  در کل به نظر من نینتندو این نسل رو بد شروع کرد. اما به شخصه هنوز هم عاشق نینتدو و بازی هاش هستم..

  امیدوارم زود تر از این شرایط نجات پیدا کند!

  ۰ ۰
 2. Milad RFM گفت:

  سهامش خیلی افت کرده. به نظر من بازیهای مشابه نینتندو رو بر روی تبلتها و گوشیها میشه پیدا کرد به همین خاطر خیلیا نمیرن سراغ این کنسول. بحث هاردکورها هم که جداست که در واقع سمت سونی و مایکروسافت میرن.

  ۰ ۰
 3. ahmad گفت:

  حقشه نینتندو با اون سیاست های کثیفش سر مردم ساده گول میماله سخت افزار ضعیف بازی های بچه گانه با هزینه کم و همچنین تکراری و کلیشه ای بابا ملت بازی جدید میخواد ۵۰۰ ساله یه بازی تکراری داره تولید میکنه وقتی یه تبلت با سخت افزار ۱۰ برابر وی یو بازی با گرافیک بیشتر اجرا میکنه کی میاد این دستگاه داغون و ضعیف نینتودو میخره

  ۰ ۰
  1. ali گفت:

   اونم با این قیمت!

   ۰ ۰
  2. شما نخر!!!!!!
   خیلی ها هستند که عاشق این عناوینن و هرساله هم فروش کونسول های نیتیدو از سونی و ماکروسافت بیشتر میشه

   ۰ ۰
 4. caner گفت:

  حالا بعضی ها(حتی توی سایت)میگفتن نینتندو برنده نسل هشتمه!

  ۰ ۰
  1. ali گفت:

   :))

   ۰ ۰
 5. ARAGORN گفت:

  واقعا دیگه این آمار دقیقی که از افت فروش نوسط خود نینتندو منتشر شده نشون میده که این کنسول نمیتونه تا پایان نسل ۸ پا به پای رقبای خودش بفروشه و بازار خودشو گرم نگه داره.حالا تازه اول نسل ۸ هستیم.۵ سال دیگه که دیگه نشه فرق جلوه های بصری کامپیوتری رو با واقعیت تشخیص داد اونوقته که رسما این کنسول از دور رقابت خارج میشه.به شخصه معتقدم تمتم این افت فروش و ضرر به خاطر بی عقلی های خود نینتندو هستش و نمیدونم چرا یکم سعی نمیکنه پا به پای کنسولهای دیگه راه بیاد و خودشو بالا بکشه…هی دوست داره جدا باشه و از بیرون به همچی نگاه کنه!آخه مگه آدم چه قدر میتونه آنچارتد و خدای جنگ و کیلزون و این همه بازی شاهکار دیگه رو ببینه که برا کنسولهای نسل ۸ میاد اما برا wii u که اونم نسل هشتیه نیاد…آخه کسایی که این کنسولو میخرن واقعا نباید جز ماریو هیچ بازی فوق العاده ی دیگه ای داشته باشن!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  ۰ ۰
 6. sadeq moradi گفت:

  حدس میزدم نینتندو به این خوبی ها هم که میگن نمیشه دیگه با چیز هایی که شما گفتین چیزی ناگفته نمیمونه :-D

  ۰ ۰
 7. xneon گفت:

  من کارشناس این جور مسائل نیستم ولی با استناد به تجربه نزدیک به دو دهه بازیکردن میتونم بگم این مشکل امروزی نیتندو حاصل از عرضه سخت افزار نچندان قوی و عدم تمایل کمپانی های بازی ساز مشکل پسند بر ای ساخت بازی بر روی این کنسول میباشد. نیتندو به کرایسیس و بتلفیلد و ویچر ۳ خیلی نیازی نداره ولی خب مخاطب امروزی دوست داره بازی های AAA هاردکور با جلوه های بصری خیره کننده بازی کنه ولی از طرفی مخاطبان این کنسول قلب خود خانواده ها و همچنین مردم ( شیرین عقل ) ژاپنی هستند که به اینجور بازی ها خیلی علاقه نشون میدن ! پس فعلا به نظرم نمیشه گفت نیتندو شکست خورده ولی چیز یکه مشخصه در تب و تاب عرضه کنسول های نسل هشت مایکرو و سونی یکم عقب رانده شده، مطئنم نیستم ولی شاید نیتندو برنامه عرضه یک کنسول با توان پردازشی بالاتر را هم در دستور کار خودش قرار بده ( بعید میدونم ! )

  ۰ ۰
 8. ali گفت:

  پس اونا که میگفتن کنسول های جدید(کمپانی های جدید) سهم زیادی رو خواهند گرفت فکر کنم راست میگفتن یکی از دلایل افت نینتندو گجت ها و تبلت های رنگارنگ تازه وارد هست که همین جوری پیش بره ممکنه فروش کنسولا ی دیگه هم بیاد پایین چون بعضیا واقعا دوست دارن تعداد خیلی زیادی وسیله رو تو یک گجت داشته باشن و تمایل به کمی بیشتر پول خرج کردن برای یک کنسول درست وحسابی رو ندارن برای همین گجت های ارزون و کاربردی سهم زیادی رو میگیرن
  نینتندو هم کمی کاستی کرد و با این وجود همین کافیه تا از رقبای جدید عقب تر بیفتد

  ۰ ۰
 9. MANI گفت:

  نینتندو کارش درسته ولی نه برای نسل جدید

  ۰ ۰
 10. soroush گفت:

  هیچ آدم عاقلی نمیاد ۳۲۰ دلار بده wii u :|
  ۸۰ تا میزاره روش یه ps4 میخره یا اصلا ۱۵۰ تاشو برمیداره یه ps3 میخره :roll:

  ۰ ۰