توسط محمد حسین کریمی در ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ , ۲۱:۳۱

تلفیق شاهکارگونه هنر و مدرنیته

اَسمانی بی کران

irrational games, بازی بایوشاک اینفینیت (BioShock Infinite), کنسول Xbox 360

«بایوشاک: بی کران» از ان دسته بازی هایی به حساب می اید که طرفدارانش را چندین سال چشم انتظار خود نگه داشته و با تاخیرهای گوناگون عطش ان ها برای بازی کردن «بی کران» را چندین برابر ساخته است اما به طور حتم این تاخیر ها و رفع اشکالات بازی به ان کمک کرده است و کیفیت بازی را بالاتر برده است. اینبار کارگردان بازی اقای کن لواین بازگشته است تا یک عنوان به یاد ماندنی و تاریخی دیگر را رقم بزند ایا او موفق بوده است؟ تصمیمات بر این بود که شروعی دوباره با داستانی متفاوت برای سری «بایوشاک» اتفاق بیافتد و دیگر دنباله ای برای عناوین قبلی وجود نداشته باشد. بیشتر تلاش گروه و تیم سازنده نسخه جدید این بوده است که بازی تا می تواند و صلاح است شبیه به نسخه اول شود. پس Big Dady ها را فراموش کنید و با ماجراجویی Booker DeWitt همراه شوید تا شما را به شهر اسمانی کلمبیا ببرد!

irrational games, بازی بایوشاک اینفینیت (BioShock Infinite), کنسول Xbox 360

درک واقعیت بی نقص بودن

نقد کردن «بی کران» بیشتر شبیه یک تعریف و تمجید می باشد تا یک نقد چرا که واقعا به سختی می شود از بازی ایراد واقعی و به جا گرفت به خصوص در مبحث گیمپلی بازی. گیمپلی به حدی استادانه طراحی شده است که همگان را شگفت زده می کند, در طی بازی متوجه می شوید که مراحل تا چه حد استادانه طراحی و برنامه ریزی شده اند و به چه میزان وقت صرف طراحی این مراحل شده است. سعی شده که شما در بازی و مراحل ان گیج نشوید و همچنین سازنده بازی به این مهم توجه کرده که بازیکن باید به ادامه بازی تمایل داشته باشد تا این که از بازی دل زده شود و برایش صرفا به یک بازی تکراری تبدیل شود.

یکی از نکات قوت هم داستان و هم گیمپلی بازی شخصیت افسانه ای الیزابت می باشد. الیزابت در طول گیمپلی بازی به شما کمک می کند سلاح ها را به شما می رساند و نقش بیهوده و بی فایده ای همانند برخی از بازی ها که شخصیت اصلی همراهی در کنار خود دارد ندارد, از نکاتی که باعث نقطه قوت الیزابت در گیمپلی شده است هوش مصنوعی شگفت انگیز او است. الیزابت یک همراه کامل است, در مکان هایی که باید حرکت می کند زمانی که باید پناه می گیرد. هوش مصنوعی عالی تنها به الیزابت مربوط نمی شود بلکه دشمنان شما نیز از هوش مصنوعی خوبی بهره مند هستند و به همین میزان مردم شهر اسمانی کلمبیا نیز از این نکته مثبت درون بازی برخوردارند.

irrational games, بازی بایوشاک اینفینیت (BioShock Infinite), کنسول Xbox 360

سلاح های گرم در دست راست «بوکر» و یک چنگک به همراه جادو های مرگبار در دست چپ بوکر قرار دارد. سلاح ها به چند دسته کلت, شاتگان, رگبار و … تقسیم می شوند و جادو ها نیز به حدی متنوع هستند که بازیکن را برای استفاده از هر کدام ترغیب کند.

درجه سلامتی شما با خرید معجون مخصوص یا خوردن مواد غذایی و درجه قدرت ها و انرژی با خوردن معجون های نمکی که به صورت متعادل و بجا در طول بازی قرار گفته اند پر می شود.

در طول بازی ریل های هوایی قرار گرفته اند که بوکر با دست چپ خود و ان چنگک دوست داشتنی برای طی مسیر های طولانی از ان استفاده می کند که واقعا لذت بخش است چرا که شما در طول مسیر قابلیت تیراندازی را نیز خواهید داشت. تقریبا سلاح سرد چنگک بیشترین استفاده را در بازی خواهد داشت و با ان می توان حرکات تمام کننده(Finisher) هیجان انگیزی بر روی دشمنان اجرا کرد.

همچنین از نکات مهم افزوده شده به بازی زره ها هستند که در طول بازی به شما اهدا می شود تا میزان ضربه گیری و یا صدمات ناشی از ضربه زدن افزایش پیدا کند با این که این مورد چیزی جدید و نو نمی باشد اما به روند بازی کمک شایانی کرده است. به صراحت می توان گفت گیمپلی بازی بی ایراد است!

irrational games, بازی بایوشاک اینفینیت (BioShock Infinite), کنسول Xbox 360

 سفری به شهر اسمانی

کلید اصلی داستان «بی کران» دختری به نام الیزابت می باشد. شخصیت اصلی داستان «بوکر دویت» ماموریت دارد به شهر کلمبیا که شهری رویایی است سفر کند و الیزابت را که توسط پرنده ای به نام Song Bird اسیر شده است نجات دهد و به همراه خود به نیویورک ببرد.

داستان بازی خیلی ساده شروع می شود و کم کم اوج می گیرد, نویسنده بازی اقای «کن لواین» در پیشبرد بازی سعی کرده است به داستان شاخ و برگ بدهد و تا می تواند ان را پیچیده تر کند و در این امر که یکی از شاخصه های مهم نویسنده های حرفه ای می باشد کم و کاستی به جای نگذاشته است.

دیالوگ هایی که در بازی شاهدشان هستید به حدی تاثیرگذار و با دقت نوشته شده اند که بازیکن را متعجب می کنند. اگر در مکان ها و مراحل طراحی شده بازی بیشتر دقت کنید در می یابید تا چه حد داستان بازی عمق دارد و به رشته های گوناگونی تقسیم می شود, همه موارد را رها کنید و تنها به نوشته های بر روی دیوار و اشیاء بازی دقت کنید, کلمات و نوشته های زیبا و مرتبط با بازی را مشاهده می کنید که واقعا شما را تحت تاثیر قرار می دهد یا به قطعات ظبط شده ای که در طول بازی مخفی شده اند گوش بدهید, خواهید دید که تا چقدر به نکات ریز بازی دقت شده است. تصاویر هنری که در طول بازی مشاهده می کنید هر یک در قلب خود داستانی دارند و خود یک رمان هستند ان قدر نسبت به ان ها بی تفاوت نباشید.

irrational games, بازی بایوشاک اینفینیت (BioShock Infinite), کنسول Xbox 360

داستان در اصل خطی است اما در بازی انتخاب هایی پیش روی شما قرار خواهند گرفت که تا حدودی ممکن است حالت کلی پیشبرد بازی را تغییر دهند. به طور مثال ممکن است با یک اتخاب درست و به جا سلاح یا زره ای به دست اورد.

در بازی مینی گیم ها و ماموریت های جانبی نیز وجود دارند که برای خود یک مرحله کامل هستند و صرفا یک نکته اضافه برای بازی به حساب نمی ایند.شخصیت پردازی تحسین برانگیز می باشد, پس از اتمام بازی شخصیت شکل گرفته در ذهن شما ماندگار می شود و در ذهن شما جای میگیرد و فراموش شدنی نیستند.

irrational games, بازی بایوشاک اینفینیت (BioShock Infinite), کنسول Xbox 360

رویایِ یک شهر ابری

گرافیک و لذت بازیکن از کیفیت گرافیکی بازی در «بی کران» کاملا به سلیقه بازیکنان مربوط است. گرافیک بازی به دو بخش هنری و فنی تقسیم می شود, در بخش فنی بازی از کیفیت خیلی خوبی برخوردار است, نورپردازی مثال زدنی است سایه زنی بسیار زیبا کار شده است و از رنگ های شادی استفاده شده است اما این بخش بازی همانند سایر قسمت ها بدون ایراد نیست و در نسخه کنسولی بازی مشکلاتی دارد که واقعا جای کار بیشتر دارند از جمله دیر لود شدن تسکتچر ها, بی کیفیت بودن برخی بافت ها و همچنین فیزیک بازی که کمی برای اینچنین عنوان کاملی ناامید کننده به نظر می رسد اما نگران نباشید به قدری گرافیک هنری بازی زیبا کار شده است که مشکلات گرافیک فنی به چشم نمی اید و بازیکن محو هنر سازنده در خلق خانه ها, مجسمه ها, مکان ها و طراحی تک تک اشیاء درون بازی می شود. شاید با جرئت بتوان گفت «بی کران» یکی از ۵ بازی برتر در زمینه گرافیک هنری می باشد.

irrational games, بازی بایوشاک اینفینیت (BioShock Infinite), کنسول Xbox 360

قطعه رنگارنگ

موسیقی «بایوشاک: بی کران» رنگ و بوی تازه ای به بازی بخشیده است. موسیقی مطابق با لحظات بازی نواخته شده است, لحظاتی ریتم اهسته ای را می شنوید و لحظاتی نیز ریتم انقدر تند می شود که به هیجان می رسید. صداگذاری بر روی شلیک گلوله, انفجار ها و انواع سلاح ها در بهترین سطح ممکن قرار دارند. صداگذاری بازی بی نظیر است همانند ان را در کمتر بازی مشاهده کرده اید, ان قدر صداپیشگان دیالوگ هایی که بین بوکر و الیزابت رد و بدل می شود را با احساس خوانده اند که بازیکن را متعجب می کند و تحت تاثیر قرار می دهد. بوکر توسط صداپیشه معروف و حرفه ای Troy Baker که صداپیشگی Jake در «رزیدنت اویل» را نیز بر عهده داشته است رو به رو هستیم. همچنین Courtnee Draper وظیفه صداپیشگی الیزابت را بر عهده دارد. مطمین باشید موسیقی و صداگذاری بازی تکمیل کننده سایر نکات مثبت بازی می باشد.

irrational games, بازی بایوشاک اینفینیت (BioShock Infinite), کنسول Xbox 360

عنوان «بایوشاک: بی کران» را نمی توان چیزی جز شاهکار نامید. «بی کران» یک پدیده در جمع بازی های کنونی تبدیل شده است و کاملا با بازی های کلیشه ای و سطحی امروز تفاوت دارد و تشکیل شده از نکات مثبت است. “بی کران تلفیقی شاهکارگونه از هنر و مدرنیته است”!

۹.۸/۱۰

پلتفرم تست:Xbox 360

نویسنده: محمد حسین کریمی

نکات مثبت
نکات منفی
شاهکار
دیدگاه
۶۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

62 Replies to “تلفیق شاهکارگونه هنر و مدرنیته؛ نقد و بررسی «بایوشاک: بی کران»”

 1. آواتار پارسا پارسا گفت:

  واین است شاهکار :۱۵: :۱۵:

  ۰ ۰
 2. آواتار hessam hessam گفت:

  محمد حسین نقدت افقی تو حلقم
  نمره رو خوب دادی
  کلا با بازی خوب تا اومدی عین تام چیک نیستی بزنی بازی رو بترکونی برای این که خودی نشون بدی
  این بازی هم که با کن لواین و کلمبیا و رپچر و … در قلب ما جای دارند :X

  ۰ ۰
 3. آواتار AxeL AxeL گفت:

  با تشکر از محمد حسین کریمی
  …………………
  بی کران بازی بسیار خوبی بود هرچند که نقص هایی هم داشت.داستان بازی که اصلا جایه بحث نداره یک داستان خاص و متفاوت .گرافیک هم از نظر هنری بسیار سطح بالایه و به شخصه از این سبک گرافیک لذت بردم.
  اما گیم پلی بازی ایراداتی داره(مثل تکراری شدن) اما این ایرادات اونقدر زیاد نیست که خیلی آزار دهنده باشه
  حضور الیزابت هم یکی از نقاط قوت بازیه و قطعا یکی از بهترین همراهان در تمام بازی هایه که تا حالا ساخته شده.ولی به شخصه الیکا (PRINCE OF PERSIA 2008) رو بیشتر ترجیح میدم و به نظر من تاثیر الیکا رویه گیم پلی خیلی بیشتر از تاثیر الیزابت بر گیم پلی بود.

  ۰ ۰
 4. آواتار ? ? گفت:

  تازه اگه با PC با حداکثر گرافیک تست کرده بود ۱۰ رو داده بود B-) درسته بازی شاهکاری بود ولی باید ۲ ماه پیش نقدش میکردند الان یه کمی دیره :roll:

  ۰ ۰
 5. آواتار alireza fa alireza fa گفت:

  یکی از بهترین بازیهای عمرم :P
  عنوانی که عمراً از یاد ببرم.بازی در یک کلام شاهکار بود، شخصیت پردازی هم که دیگه نمیشه ازش چیزی گفت بس که عالی بود.گیم پلی و داستان و گرافیک هم بسیار بسیار عالی بودند…
  ممنون بابت نقد.این بازی رو ۱۰۰سال دیگر هم نقد کنند ارزش خواندن دارد ;)

  ۰ ۰
 6. آواتار Nate drake Nate drake گفت:

  نقد بایوشاک الان؟؟ :| تشکر! نقد خوبی بود!
  فقط لطفا اینقدر این ۹.۸ و ۹.۹ رو جواد نکنید! باتشکر

  —————————–
  Sony make.believe
  We R ThE BEST

  ۰ ۰
  1. آواتار Nate drake Nate drake گفت:

   در ضمن سوء تفاهم نشه! منظور بنده از جواد کردن ۹.۹ و ۹.۸ اینه که دوره این لوس بازیا گذشته! یا ۱۰ بدین یا ۹.۵ یا ۹

   ۰ ۰
  2. آواتار Mithrandir Mithrandir گفت:

   اهان حالا درست شد!برای این پوکر شدم کمه فکر کردم به نظر منتقد احترام نذاشتی! : دی

   ۰ ۰
  3. آواتار hessam hessam گفت:

   ” جواد ”
   :|

   ۰ ۰
  4. آواتار Nate drake Nate drake گفت:

   زرشک! هرچی ما میگیم میره واسه تایید :|

   ۰ ۰
  5. آواتار hessam hessam گفت:

   کلا رضا با تو خوب نیستن !!!
   فکر کنم رکورد بن رو هم تو داشته باشی :D

   ۰ ۰
 7. آواتار ? ? گفت:

  پس Very Big Daddy کجاست :-? مطمئنم اگه نقد رو بخونه بال درمیاره :D ممنون نقد زیبا و گیرایی بود =D

  ۰ ۰
  1. آواتار King Tiger King Tiger گفت:

   احتمالا سرش به مولتی بتل گرمه… :roll:
   الان میگم بیاد!

   ۰ ۰
 8. آواتار kilzone64 kilzone64 گفت:

  شاید بعضی از بازیای امسال یه سال دیگه دیگه عرضه میشدن گوتی میشدن

  ۰ ۰
 9. آواتار I AM ALONE I AM ALONE گفت:

  تشکر.
  بایوشاک خیلی بازیه خوبی بود.داستان فوق العاده با اکشن سریع.
  به نظر من حقشه جزو نامزد های GOTY باشه ولی نباید برنده بشه…

  ۰ ۰
 10. آواتار deniro deniro گفت:

  اول یه لایک مشتی برای آقای انزلیچی برای آواتار خوبش چرا که این شخصیت رو دوست دارم دوم تشکر بابت نقد خوب آقای کریمی و سوم اینکه هیچوقت نباید بازی چون بایوشاک از یادها بره و بدونیم که این بازی فراتر از تجربه یه بازی برای سرگرم شدنه!!همین!!…

  ۰ ۰
 11. آواتار anzalichi anzalichi گفت:

  بازیش فقط داستان داشت…!!

  ۰ ۰
  1. آواتار آرویــن آرویــن گفت:

   باوووشه . حتما حق با شماست :-|
   موسیقی افتضاح …
   صدا پیشه به درد نخور …
   گرافیک نخ نما …
   گیم پلی تکراری و خسته کننده …
   ________________
   SONY make.believe

   ۰ ۰
  2. آواتار Nate drake Nate drake گفت:

   گیم پلیش که واقعا آبکی بود!

   ۰ ۰
 12. آواتار kilzone64 kilzone64 گفت:

  به نظر من هوش مصنوعی الیزابت از رقیبش هم (خودتون میدونید)بهتر بود

  ۰ ۰
  1. آواتار Kestrel Kent Kestrel Kent گفت:

   الی رو میگی؟ :-?

   ۰ ۰
  2. آواتار kilzone64 kilzone64 گفت:

   خودت تشخیص بده ;)

   ۰ ۰
  3. آواتار Kestrel Kent Kestrel Kent گفت:

   مغزم یاری نمیکنه! :|

   ۰ ۰
  4. آواتار Naughty Dog Naughty Dog گفت:

   بهتره این موضوع رو مطرح نکنیم چون دوباره میان و بچه های ما رو محکوم میکنن و میگن این پست ربطی به آخرین ما نداره و نباید ازش نام برده شه ولی اینو بدون که رقیبش بهتر بوده و تنها مشکلش هم تو جا به جایی برای کاور گیری بوده ولی در عوض تو مبارزات فراتر از یه بازیه این نسلی عمل کرده.

   ۰ ۰
  5. آواتار kilzone64 kilzone64 گفت:

   من خودم تو درجه سختی survivor چند بار اون باعث لو رفتن من شد. ولی بهتره به قول خودتون این بحث مطرح نشه

   ۰ ۰
 13. آواتار Kestrel Kent Kestrel Kent گفت:

  ۴ خط اول نقد رو خوندم، تا تهش رو فهمیدم! معلوم بود قراره به این بازی تقریبا ۱۰ بدید!
  “نقد کردن «بی کران» بیشتر شبیه یک تعریف و تمجید می باشد تا یک نقد چرا که واقعا به سختی می شود از بازی ایراد واقعی و به جا گرفت به خصوص در مبحث گیمپلی بازی. گیمپلی به حدی استادانه طراحی شده است که همگان را شگفت زده می کند, ”
  دقیقا اینجا بود که متوجه شدم این یک تمجید چشم بسته است. :|

  ۰ ۰
  1. نمره واقعی رو به بازی می دم مثل بعضی ها نیستم تریپ روشن فکری بردارم اخر سر به بازی ۲ بدم. :lol:

   ۰ ۰
  2. آواتار Kestrel Kent Kestrel Kent گفت:

   مسئله نمره نیست… متن نقده… گیم پلی این بازی هرچی باشه استادانه یا بی نقص نیست!

   ۰ ۰
  3. آواتار bomberman bomberman گفت:

   این همون مسئله ایه که گفته بودم…وقتی یه وجهه بازی فوق العاده و بی نقص باشه میتونه تا حدی ایراد های کوچک بخش های دیگرو هم بپوشونه…

   ۰ ۰
  4. آواتار Kestrel Kent Kestrel Kent گفت:

   مخالفم. باید حق انتقاد عدا بشه… پس باید نقد هم بی نقص باشه… همه عالم میدونن داستان این بازی بی نقصه! ولی متاسفانه گیم پلی ای کم عمق دارد!

   ۰ ۰
  5. از نظر منتقد گیمپلی بی نقصه حتما. :roll:

   ۰ ۰
 14. آواتار Naughty Dog Naughty Dog گفت:

  گرافیک هنری و مخصوصا طراحیه محیط،این بازی رو برای من به یه عنوان به یاد ماندنی تبدیل کرد :X البته از شخصیت دوست داشتنی الیزابت هم نمیشه گذشت. راحت بگم اگر اینا رو نداشت اصلا بازی رو تموم نمی کردم. در مورد هوش مصنوعی هم تو نقد گفته شده که فوق العادست ولی از نظر من دیگه در این حد نیست،موقع مبارزه ها هم که الیزابت گم و گور میشه بعضی مواقع هم که اوضاع آروم میشه یه تفنگی چیزی برات پرت میکنه البته این خودش یه ترفنده هو شمندانست. در کل بسیار تجربه منحصر بفرد و خوبی بود.

  ۰ ۰
  1. آواتار bomberman bomberman گفت:

   نه عزیز گم گور نمیشه…میره یه جاهای خیلی پرتی کاورگیری میکنه…من خودم یه سری بیخیال مبارزه شدم فقط افتادم دنبال الیزابت که پیداش کنم و یهو دیدم یه جای داغونی کاور گرفته و با ترس نفس نفس میزنه…. :X

   ۰ ۰
  2. آواتار Naughty Dog Naughty Dog گفت:

   کامنت بالاییه کاربر avion میتونه جواب شما هم باشه.
   __________________________
   troy baker رو هم یادم رفته بود بگم،که به عشق جول آواتارمو تغییر دادم :X

   ۰ ۰
 15. آواتار kilzone64 kilzone64 گفت:

  اولش که من دیوونه شدم اینقدر فضا سازیش خوب بود

  ۰ ۰
 16. آواتار avion avion گفت:

  هوش مصنوعی الیزابت آنچنان پیچیده هم نیست ,چون تقریبا غیر از دادن بسته های سلامتی و گلوله و بعضا اشاره به ایتم های مخفی کار دیگه ای نمیکنه و تعامل و رابطه ای بین دشمنها و الیزابت وجود نداره.تقریبا میشه گفت نامریه.
  ضمنا به جای مدرنیته میتونستی از کلمه تکنولوژی استفاده کنی چون مدرنیته معنای متفاوتی داره.

  ۰ ۰
  1. الیزابت قشنگ می دونه چیکار کنه که توی دست و پا نباشه, مثلا رزیدنت اویل ۶ کاملا پارتنرت توی نمی ذاره کاری بکنی همش اون وسط دستت رو باز نمی ذاره ولی الیزابت کاور گیری مکنه که همه کف کردن قشنگ بررسی می کنه دشمن کجاس بعد کاور گیری می کنه. کلا بهترین پارتنر بین اینجور بازی ها بود.

   ۰ ۰
  2. آواتار avion avion گفت:

   آخه کاور گیری در برابر چی?وقتی نه خط سلامتی داره نه دشمن ها نسبت بهش واکنش نشون میدن.تنها نکته مثبتش همین زیر دست وپا نبودنشه.

   ۰ ۰
  3. آواتار Kestrel Kent Kestrel Kent گفت:

   وقتی کسی باهاش کاری نداره، کاور گیریش به چه دردی میخوره؟ :|

   ۰ ۰
  4. خب کسی نباید باهاش کاری داشته باشه این مامورا وظیفه دارن اونو بگیرن و ببرن پیش “پیامبر” نه بکشنش.

   ۰ ۰
  5. آواتار Naughty Dog Naughty Dog گفت:

   نمیگیم بیان بکشنش که،واکنش که میتونن نشون بدن مثلا به قول خودتون بیان بگیرنش.

   ۰ ۰
  6. آواتار avion avion گفت:

   خب همین دیگه.وقتی کسی باهاش کاری نداره پس هوش مصنوعی آنچنانی هم نباید داشته باشه چون موقعیتی پیش نمیاد و انتخابی هم صورت نمیگیره.

   ۰ ۰
  7. آواتار Kestrel Kent Kestrel Kent گفت:

   بله منم میدونم باهاش کاری ندارند.گفتم کاور گیری اش بی معنیست می تواند در نزدیک ترین مکان امن نسبت به بوکر غایم شود ولی این که ۱کیلومتر میدود بعد غایم میشود کمی بی معنیست.

   ۰ ۰
 17. آواتار bomberman bomberman گفت:

  واقعا خوب بود محخد حسین عزیز…فقط کاشکی به داستان بیشتر میپرداختی چون واقعا این داستان لیاقتشو داره…این بازی واقعا فوق العادست….تا حالا سه بار تموم کردم و هر بار چیزای جدیدی یاد گرفتم….
  مر۳۰

  ۰ ۰
 18. آواتار آرویــن آرویــن گفت:

  تشکر از محمد حسین عزیز !
  و بازهم نقد دیگری بر بی کران :X
  هم چنان برای n امین بار در حال بازی کردن این شاهکار هستم …
  به راستی جمله منطقی ای ذکر کردید :
  ” نقد کردن «بی کران» بیشتر شبیه یک تعریف و تمجید می باشد تا یک نقد چرا که واقعا به سختی می شود از بازی ایراد واقعی و به جا گرفت ”
  تعریف و تمجید هایم از این بازی را قبلا انجام دادم …
  و باز هم تشکر !
  ________________
  SONY make.believe

  ۰ ۰
 19. آواتار Dracula Dracula گفت:

  این بازی حس عجیبی بهم میداد. از همون اول که وارد کلمبیا میشدی تا اون پایانه… عظیم بود

  ۰ ۰
 20. آواتار kilzone64 kilzone64 گفت:

  اگه وقت شد دوباره بازیش میکنم

  ۰ ۰
 21. آواتار victor hogo victor hogo گفت:

  این بازی نمونه ی کامل یک عنوان شاهکار هست که در همه ی زمینه ها خوش درخشیده و از دید من لایق گرفتن نمره ۱۰ هست :X
  قصه به قدری پر از مفاهیم و اشارات مختلف هست که بنده یا خیلی ها رو متوجه نشدم و یا خیلی ها رو اصلا درک نکردم!
  هر چند این بازی رو به نوعی میشه داستان محور قلمداد کرد ولی سایر بخش ها مخصوصا گیم پلی هم چیزی از شاهکار کم نداره!
  فقط تنها ایراد اون طراحی npc ها بود که خیلی خشک و ضعیف بود!
  بعد آخرین ما به حق بهترین بازی ۲۰۱۳ تا به اینجا بوده و البته به زودی دوباره به سراغش خواهم رفت!
  با تشکر

  ۰ ۰
 22. آواتار ****Ice Boy**** ****Ice Boy**** گفت:

  اقا محمد حسین ممنون زحمت کشیدی و نقد کردی ولی دیگه اینقدر نقدر از این بازی اومده ک به نوعی نقد شما تکراریه ولی بازم دستت درد نکنه!!

  ۰ ۰
 23. آواتار ama-pc360 ama-pc360 گفت:

  نقد که دیر و زود ندارد.
  ممنون از محمد حسین عزیز.
  این بازی جزو بازی های خاطره انگیز این نسل برای همیشه در خاطر من خواهد ماند.

  ۰ ۰
 24. آواتار sandy20 sandy20 گفت:

  عاشق بازیشم بابت نقد خوبتون منون

  ۰ ۰
 25. A.F.A گفت:

  به به…
  یه نقد دیگه از بیکران :X
  انقدر تو این ۴ ماه از این بازی نقد خوندم که تعدادشون از دستم در رفته :mrgreen:
  ولی خداییش هم همشون ارزششو داشتن :X
  چون وقتی بازی خوب باشه،نقد هم خود به خود خوب میشه و نویسنده میدونه که باید چی بنویسه و اگه موقع نوشتن جایی گیر کنه،خیلی وقتشو نمیگیره و سریع یه فکری برای ادامه ی نقد میکنه ;)
  تازگیام بدجور حوس بیکران کردم…
  ولی انقدر سرم از هرلحاظ شلوغه که اصلا وقت دوباره بازی کردنشو ندارم…هرچند که تا اخر تابستون وقت زیاده و مسلما یه جایی تو این وقتا بیکران هم دوباره جا میگیره ;)
  Elizabeth s :
  Hes zakhari comstock
  no,Hes Booker dewitt
  Booker :
  No,…Im Both
  pooooof…..fff

  ۰ ۰
  1. آواتار bomberman bomberman گفت:

   ینی خدایی از این بدتر نمیشد اسپویل کرد….با همین د. جمله ای که نوشتی همه داستانو لو دادی بدجور…

   ۰ ۰
  2. آواتار AxeL AxeL گفت:

   دقیقا دوست عزیز
   اسم این رو باید گذاشت ابر اسپویل :D
   همه بازی یک طرف این جلمه ای که برادر A.F.A نوشته یک طرف . این جمله تقریبا تمام موضوعات رو روشن میکنه

   ۰ ۰
 26. آواتار sephiroth sephiroth گفت:

  ممنون از نقد خوبتون

  ۰ ۰
 27. نقد کمی دیر منتشر شده ولی برای نقد هیچ وقت دیر نیست بازی که تغییر نمی کنه بعد از چند وقت. :roll:

  ۰ ۰
  1. آواتار kilzone64 kilzone64 گفت:

   حرفتون کاملا صحیح هست ولی نقدی که یکم دیر منتشر میشه باید به نسبت تاخیرش پیشرفت کرده باشه.

   ۰ ۰
  2. ربطی نداره. اقا یه بازی اومده من گذاشتم تو کالکشن خواستم در حد توانم الان نقد کنم بازی رو مشکلی نداره. در ضمن ما که یویوگیمر نیستیم چند روز قبل بازی کنیم نقدشو بذاریم مشکلی نداره اصلا.

   ۰ ۰
  3. آواتار kilzone64 kilzone64 گفت:

   من که نگفتم مشکل داره. نقد خوبی بود. فقد خواستم نظرم رو بگم

   ۰ ۰
  4. ممنون از نظرتون. ;)

   ۰ ۰
 28. آواتار kilzone64 kilzone64 گفت:

  یکم برا نقد این بازی دیر نیست؟ولی تشکر بابت نقد خوبتون

  ۰ ۰