توسط osxcwntmmfg در ۹ دی ۱۳۹۳ , ۱۵:۰۲
 • توصیه: ابتدا بازی را به اتمام برسانید و سپس متن را بخوانید.

ابتدا باید خاطرنشان کرد هر دیالوگ در این بازی یک قطعه برای یک پازل بزرگ است که هنگامی در کنار هم گذاشته می شوند یک تابلو بسیار زیبا از عشق و نفرت و کینه را شکل می دهند. در تفسیر داستان مخوفِ «شیطان درون» همراه ما باشید.

سباستین کاستیانوس نقش اصلی بازی که یک کاراگاه کارکشته است، بعد از یک روز کاری خسته کننده همراه با ۳ تن از همکارانش (جوزف و کیدمن، کانلی) در حال بازگشت به خانه بودند که بی سیم به صدا در می آید: “در تیمارستان مرکزی شهر قتل های عجیبی صورت گرفته است.” سباستین بدلیل خستگی ابتدا از پاسخ دادن خودداری می کند اما همکارش کیدمن اصرار می کند که به صحنه جنایت بروند.

وقتی به تیمارستان می رسند، سباستین و جوزف وارد تیمارستان می شوند و بعد از مشاهده اجساد به اتاق انتظامات می رسند و دکتری بنام مارسلو را زنده پیدا می کنند. سباستین از داخل یکی از مانیتور ها دوربین مدار بسته را می بیند که فردی با ظاهری عجیب سه پلیس را با قدرت ماورائی خودش به قتل می رساند. سباستین بی هوش می شود و بعد از اتفاقاتی بعد از بهوش امدنش وقتی به ورودی تیمارستان میرسد مشاهده می کند شهر تماما در حال از بین رفت است.

سباستین به همراه همکارانش، دکتر و بیماری روانی بنام لزلی فرار می کنند. این گروه به دلایل حوادث داخل بازی مانند تصادف و زمین لرزه و … از هم جدا می شوند. در این حین سباستین متوجه می شود که کیدمن و روویک (روویک همان فردی است که با قدرت ماورائی اش پلیس ها را قتل رساند و آنتاگونیست بازی به شمار می ورد) به دنبال لزلی هستند.

تا چپتر هفت داستان یکنواخت است و شما از هیچ چیزی خبر ندارید تا اینکه سباستین وارد خانه پدری روویک می شود. زمانی که وارد خانه پدری می شوید توسط فلش بک هایی که داخل مراحل نشان داده می شود متوجه گذشته روویک خواهید شد. روویک در یک خانواده بسیار ثروتمند به دنیا آمده است. او از کودکی بسیار باهوش و با استعداد بوده، اما یکی از مشکلاتش این بود که اختلال شخصیتی داشته و بسیار زود رنج بوده است. روویک به خواهرش وابستگی شدیدی داشته است.

یک روز او و خواهرش که در حال بازی در یکی از املاک پدری شان بودند، دسته ای از کشاورزان معترض به سیاست های پدرش که بیشتر املاک آن منطقه را خریداری کرده بوده انباری را که آنها در آن در حال بازی بودن را به آتش می کشند. روویک به کمک خواهرش نجات پیدا می کند ولی خواهرش در آتش می سوزد.

روویک که در اثر سوختگی از نظر ظاهری صورتش دچار مشکل شده بود توسط پدرش در زیر زمین مخفی نگه داشته می شود و اجازه نداشت بیرون بیاید. روویک سال هایی را که در زیر زمین زندانی  بود شروع به آزمایشات بر روی حیوانات می کند. تا اینکه یک روز تحت تاثیر شدید احساساتش پدر و مادرش را به قتل می رساند و صاحب تمام اموال آنها می شود.

image001

روویک که حالا فردی ثروتمند شده به تیمارستان مرکزی شهر کمک های مالی بسیاری می کند و در مقابل بر روی بیماران آنجا آزمایشات مرگباری انجام میدهد. پزشک خانواده که دکتر مارسلو است اتفاقا در همان تیمارستان هم مشغول کار است و روویک را ازمان کودکی اش بخاطر هوش بسیار خوب او تشویق میکرده، به همین دلیل رابطه خوبی با روویک داشته و از آزمایشاتش با خبر بوده است. روویک سعی داشته با ساخت دستگاهی به نام STEM تمامی مغز ها را بهم مرتبط کند. مغز های بهم مرتبط شده از احساسات، خاطرات و افکار هم با خبر می شدند و در این بین یک مغز قوی باید به عنوان هسته مرکزی یا مغر مرکزی ایفای نقش می کرد.

زمانی که چیزی به اتمام پروژه نمانده بود مارسلو به روویک خیانت می کند، روویک را به قتل می رساند و پروژه را به سازمانی مخفی میفروشد. تا به اینجا ما قسمتی از ماجرا را از خاطراتی که روویک به ما نشان میدهد می فهمیم.

متوجه می شویم که روویک قصد انتقام دارد. زمانی که شما در حال گذر در مراحل هستید دکتر مارسلو و لزلی را در حالی پیدا می کنید که لزلی به دستگاه STEM وصل شده و مارسلو در حال انجام اعمالی بر روی اوست، سباستین با تحدید شلیک گلوله دکتر را به حرف زدن وادار می کند.

image002

او به سباستین می گوید که هم اکنون ما همگی در ذهن روویک گرفتار شده ایم و تنها کسی که تابحال توانسته از دستگاه STEM خارج شود لزلی است و من سعی دارم به کمک لزلی راهی را پیدا کنم تا ما هم از ذهن روویک خارج شویم و از این وضعیت جان سالم بدر ببریم.

تفسیر داستان مخوفِ «شیطان درون»

image003

چیزی نمانده بود که آنها به کمک لزلی از ذهن روویک خارج شوند که به مشکل برمی خورند. دکتر به دنبال دلیل آن می رود که متوجه می شود هیولایی زاده ذهن روویک مانع این کار است. دکتر لبخندی می زند و می گوید: “درسته! این هم مثل ما میخواد از این وضعیت خودش رو بیرون بکشه”. پس از اتمام این جمله هیولا دکتر مارسلو رو به قتل می رساند و سباستین فرار می کند.

در ادامه سباستین، کیدمن و جوزف را پیدا می کند اما بخاطر حوادثی مجددا از هم جدا می شوند. پس از گذر در مراحل صحنه سینمایی نشان داده خواهد شد که کیدمن لزلی را پیدا کرده و او را به پارک می برد. لزلی پشتش را به کیدمن می کند تا پارک را ببیند، کیدمن اسلحه اش را در می آورد و با حس تاسف زیر لبش می گوید: “تقصیر خودت نیست، منو ببخش

تفسیر داستان مخوفِ «شیطان درون»

image004

به محض اینکه می خواهد ماشه را بکشد، جوزف و سباستین از راه می رسند و می خواهند مانع این کار شوند که زمین لرزه ای رخ می دهد و کیدمن به جوزف شلیک می کند و مجددا همه از هم جدا می شوند و یکدیگر را گم می کنند. در ادامه بازی سباستین متوجه می شود “تیمارستان مرکزی” تنها مکان سالم شهر است.

image006

سباستین بعد از رسیدن به تیمارستان با روویک درگیر می شود و زمانی که روویک در حال خفه کردن او است سپاستین فانوسش را به صورت روویک میکوبد و این کار باعث آتش گرفتن روویک می شود. سباستین به چشمان روویک خیره می شود که این کار باعث می شود او وارد دنیای خیالی و ساخته ذهن روویک شود.

پس از کشتن چندین دسته دشمن زاده ذهن روویک سباستین خودش را مقابل تیمارستان می بیند! زمانی که به بالاترین نقطه تیمارستان می رسد نسخه ای از خودش را وصل شده به دستگاه STEM می بیند، در همین حال در باز می شود و لزلی با عجله وارد میشه و در پشت سباستین مخفی می شود. کیدمن هم با عجله اسلحه بدست وارد می شود.

کیدمن به سباستین می گوید:”گوش کن اگر اطلاعی از این بچه یا کوچکترین اطلاعی از اتفاقات افتاده شده داشتی، میدونستی که چرا لزلی نباید زنده بمونه.”

سباسین: “چرت نگو همه چیز زیر سر روویک هست” که ناگهان زمین لرزه ای رخ می دهد و آنها وارد دنیا دیگری می شوند. در دنیای جدید روویک ظاهر می شود و آغوشش را به سوی لزلی باز می کند. لزلی به سمت او می رود و زمانی که به او می رسد روویک دستش را بر روی سر لزلی میگذارد.

image007

لزلی تبدیل به مایعی شده و بر روی زمین می ریزد. مایع توسط لوله هایی مکیده می شوند و داخل مغز عظیمی پشت سر روویک تزریق می شود. روویک تبدیل به غول بزرگی می شود. پس از کشته شدن غول و فریاد های روویک٫ سباستین در یک وان متصل به STEM به هوش میاید. او از وان خارج شده، میرود تا مغز مرکزی را که همان مغز روویک است از بین ببرد و به این کابوس خاتمه دهد و از ذهن از روویک خارج بشوند. زمانی که قصد دارد مغز را از دستگاه خارج کند روویک ظاهر شده و می گوید:”من این دنیا رو خودم به وجود آوردم تو نمیتونی منو داخلش نگه داری” و سپس ناپدید می شود.

image008

سباستین بعد از خارج کردن مغز مرکزی از جایگاه، آن را از بین می برد و بلافاصله در وان دیگری به هوش میاید، او کیدمن را بالای سر خود می بیند که با دست به سباستین اشاره می کند هیچ صدایی از خودت در نیار و خودت را به موش مردگی بزن! زن دیگری در محل حضور پیدا می کند و کیدمن به او دستور میدهد:“این یکی و اون دوتا دیگه رو کاری بهشون نداشته باش، اونا نمیتونن جایی برن، هیچ کس نمیتونه.”

سباستین به خواب می رود و در وان قبلی بهوش میاید. دوربین همکار قبلی سباستین را نشان می دهد که داخل وان مرده، سپس دکتر مارسلو را که به طرز عجیبی داخل وان مرده است. سباستین از اتاق خارج می شود و خودش را در راهرو تیمارستان می بیند. درب تیمارستان را ماموران ضربت باز می کنند و سباستین جلو در می ایستد تا هوایی تازه تنفس کند، سپس لزلی را در ورودی اصلی تیمارستان مشاهده می کند که در حال ترک آنجا است. سباستین سر درد شدیدی می گیرد و زمانی که سر دردش تمام می شود متوجه می شود که لزلی نیست. دوربین آرام آرام زوم بک می کند و تیمارستان مرکزی را نشان می دهد و بازی به اتمام می رسد.

image009

اما واقعا مفهوم بازی چه بود؟ چرا در صحنه پایانی سپاستین مجددا سردرد گرفت در صورتی که در طول بازی متوجه شدید زمانی سردرد به وجود می آید که گرفتار ذهن شخص دیگری هستید. مگر لزلی توسط روویک تبدیل به مایع نشد پس چطور زنده بود و رفت؟ زنی که پرستار بود و همیشه در اتاق سیو بود چه بلایی به سرش آمد؟ کیدمن چرا دنبال کشتن لزلی بود؟

چرا روویک در قسمتی هایی از بازی می گوید “من این دنیا رو ساختم، نمی تونید منو این جا حبس کنید” منظورش از گفتن این جمله چه بود؟ و خیلی سوالات دیگر که  تا بازی را به پایان برسانید ذهن شما را به خودش مشغول می کند و تنها جواب قانع کننده ای که می توانید به خودتان و دوستانتان بدهید این است که در محتویات قابل دانلود بازی که در آینده منتشر می شود به آن ها پرداخته خواهد شد.

image011

اما خیر دوستان! استاد شینجی میکامی تمامی سوالات را به زیبایی هر چه تمام تر داخل خود بازی پاسخ داده است. همانطور که اشاره کردم هر دیالوگ مانند یک قطعه پازل است.
پاسخ اینجا است؛ زمانی که تقریبا ۹۰ درصد پروژه توسط روویک ساخته میشود مارسلو روویک رو به قتل میرساند و بقیه پروژه را خودش توسط اطلاعاتی که از روویک شنیده بوده کامل می کند. قبل از کشته شدن روویک توسط افراد مارسلو، روویک اخطار می دهد که بدون من از پس این گار بر نمیایی، تو فکر میکنی که میدونی، اما این پروژه ناقص و پیچیده تر از آن چیزی است که تو فکرش را می کنی.

مارسلو پروژه را خودش کامل می کند و به سازمانی مخفی میفروشد. سازمان مخفی برای آزمایش دستگاه از خود مغز روویک بعنوان مغز مرکزی استفاده می کند چون مغز پایداری بوده است. اما زمانی که افراد به مغز روویک متصل می شوند خودشان را گرفتار مغز روویک می بینند. روویک بدلیل اینکه مغز مرکزی است میتوانست هرکاری انجام دهد چون بقیه به ذهنش متصل بودند. تا اخرین ثانیه های بازی شما عمدتا بدنبال لزلی بودید چون لزلی تنها کسی بود که مغزش می توانست از دستگاه STEM خارج شود و بدنبال راهی بودید که با کمک لزلی از مغز روویک خارج شوید و فکر می کردید روویک هم به دنبال لزلی است تا او را بکشد و مانع فرار شما شود، اما اینطور نیست.

روویک به دنبال انقام از سازمان و دکتر بود، ولی مشکلش این بود که سالها پیش کشته شده بود و تنها قدرتی که داشت این بود که فقط بر روی کسایی میتوانست تاثیر بگذارد که توسط STEM وارد مغزش او شده اند. ولی اینگونه نمی توانست کاملا انتقام بگیرد. پس اون به دنبال لزلی بود تا با کمک لزلی خودش هم از STEM خارج شود. حقیقتی که دکتر مارسلو در اخرین لحظات قبل از کشته شدنش فهمید و باعث شد لبخند بزند. روویک در مرحله اخر لزلی را تبدیل به مایع کرد، مایع وارد مغزش شد. زمانی که شما مغز روویک رو از بین می برید او اصلا دیگر به مغزش احتیاجی نداشته چون هم اکنون از مغز و جسم لزلی استفاده می کند. دلیلی بر این که در سکانس پایانی بازی می بینید لزلی بر خلاف همیشه که بدلیل روانی بودنش با عجله راه میرفت و ثبات نداشت اخر بازی بسیار با ثبات (حتی شبیه به روویک) راه می رفت و باعث سر درد سباستین شد. اما سر درد سباستین فقط یک معنا دارد، اینکه روویک با بدن لزلی وارد دنیا شده تا انتقام بگیرد.

شما حالا متوجه می شوید که چرا کیدمن به سباستین گفت “اگر اطلاعی از قضایا داشتی، میدونستی چرا لزلی نباید زنده باشه” چون کیدمن می دانست روویک میخواهد توسط جسم لزلی وارد دنیا حقیقی شود.

و اما اینکه کیدمن چطور از نقشه روویک خبر داشت و چه ارتباطی با سازمان دارد چیزی است که قرار است در محتویات قابل دانلود بازی در آینده مشخص شود، و اینکه تاتیانا گوتیئرز (پرستار داخل اتاق سیو) چه بر سرش آمد! در اخر ماجرا که سباستین در‌ وان حموم به هوش میاید کیدمن به او اشاره می کند خودتو بزن به مردن زن دیگری که در صحنه حضور پیدا می کند که از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به تاتیانا گوتیئرز است. (به اسکرین شات زیر دقت کنید)

image012

پس مشخص می شود تاتیانا گوتیئرز هم برای سازمان کار میکرده و زمانی که ماموریتش تمام می شود او را از STEM جدا می کنند. حتی در قسمتی از بازی سباستین در اتاق سیو کمی دیر تر پرستار را پیدا می کند و از او می پرسد که کجا بودی برای مدتی پیدات نکردم و پرستار در جواب با عشوه می گوید:”تاحالا باید متوجه شده باشی که هیچ جایگزینی برایه من نیست، خیالت از من راحت باشه
(به مدل موی هر دو زن توجه کنید، که هر دو فرق وسط هستند)

image013

سازمان برای ازمایش پروژه از افرادی انتخاب شده استفاده می کرده. به طور مثال شما برگه ای پیدا می کنید که پرستاری زن که تا دیر وقت در بیمارستان کار میکرده گم شده است، یا به طور مثال برگه ای با عکس جوزف (همکار سباستین) که در آن برگه نوشته شده “شبی در حال برگشت از شیفت شب ناپدید شده است.”
اینها همگی نشان می دهند که سازمانی مخفی که پروژه را خریداری کرده برای آزمایش از این افراد استفاده می کرده اما یک جای کار میلنگد، اشتباه سازمان این بود که از مغز روویک به عنوان مغز مرکزی استفاده کرد.
فکر کردید تمام رازهای این بازی تمام شد؟ خیر هنوز ادامه دارد …

شینجی میکامی بزرگوار در بازی از قانون نا نوشته ای استفاده کرده است، قانونی که بیان می کند اگر در بازی چیز غیر طبیعی مشاهده کردید دلیلش تخیلات ذهنی مغز مرکزی است که به آن متصل هستید. شما اگر در طول بازی هیولایی عجیب می بینید یا مشاهده می کنید که روویک شهر را خراب می کند با زمین لرزه ای رخ می دهد دلیلش آن مغز مرکزی است که با تخیلاتش چنین چیزی هایی را به وجود میاورد. پس زمانی که چیز های ماورائئ یا تخیلی را می بینید یعنی به STEM وصل هستید و داخل یک ذهن گرفتارید.
شروع بازی را بیاد دارید؟

زمانی که چهار همکار داخل ماشین در حال بازگشت هستند جوزف سر درد دارد و عینکش را در میاورد تا سرش را فشار دهد. زمانی که به تیمارستان میرسید با دوربین مدار بسته میبینید که روویک پلیس ها را به قتل می رساند، همینجا دست نگه دارید. روویک که قبلا در دنیای واقعی کشته شده و الان از قدرتش استفاده می کند؟ این تنها یک معنا دارد، شما از اولین ثانیه بازی در دنیایه STEM بودید. و در دنیایی STEM به یک STEM دیگر وصل خواهید شد. درست مانند فردی است که خوابیده، و در عالم خواب می بیند که خوابیده و دارد خواب می بیند.

در مرحله اخر شما خودتان را می بینید که به یک STEM وصل هستید و در پایان زمانی که بهوش میاید کیدمن می گوید “هیچکدومشون نمیتونن خارج بشن، هیچ کس نمیتونه“، چون مشخص نیست شما در چندمین دنیای STEM گرفتارید. از دیگر راز های بازی همسر و دختر سباستین هستند. تنها راه فهمیدن این موضوع دست نوشته های خود همسر سباستین برای شوهرش است که از فعالیت هایش صحبت کرده است. همسر سباستین هم یک کاراگاه بوده و در حال تحقیق سازمان مخفی بوده که به اصطلاح سرش را زیر آب می کنند. نامه هایی که او برای سباستین نوشته معمولا سرشار از نا امیدی است و حتی در یک نامه نوشته بود “سباستین عزیز اگر در حال خواندن این نامه ای بدان که خیلی دیر شده و دیگه هیچ کاری از هیچ کس بر نمیاد.” دختر سباستین هم راه مادر را ادامه میدهد اما او هم ناپدید می شود. که از اعلامیه گم شدنش می شود این موضوع را فهمید.

image014

این ها همه راز ها و مفاهیم بازی شیطان درون بود، داستانی عمیق با لایه هایی عمیق تر. تمام مطالب بالا از بهم مرتبط ساختن دست نوشته ها، دیالوگ ها و  صداهای ظبط شده بدست میاید. شیطان درون همه چیزش با هم هماهنگ شده بود. موسیقی، گرافیک، داستان، گیم پلی همه و همه گلچین شده بود تا اثری با تاثیر گذاری عمیق بر ذهن شما ایجاد کنند.

نویسنده: MR-HUNTER

نکات مثبت
نکات منفی
شاهکار
دیدگاه
۱۷۷ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

177 Replies to “برداشت شخصی: بررسی و تفسیر داستان مخوفِ «شیطان درون»”

 1. DEADPOOL گفت:

  اقا دستت درد نکنه همین نیم ساعت پیش همین موضوع رو تو یکی از انجمن ها مطرح کردم . مرسی بابت این که به سوال هام جواب دادی :۱۵: :۱۸:

  ۶ ۱
 2. فلسفه داستان این بازی همانند چیزی که در فیلم کریستوفر نولان (تلقین) وجود داره
  در حقیقت می خواد بگه که اگه شما خواب دیدید که یک پروانه هستید دو برداشت می تونید داشته باشید یا شما آدمیت که خواب پروانه بودن رو دیدید یا پروانه ای هستید که خواب آدم بودن رو می بینید

  ۲۱ ۲
 3. MOHSEN f گفت:

  خوب بود ممنون! اینجور مقاله ها واقعا ارزشمند هستن و برای کسانی که زبانشون خیلی قوی نیست حکم طلای خالص رو داره!!
  فقط فکر کنم یه مشکل کوچیک وجود داره اونم مرحله ایی که وارد خونه روویک میشه تا اونجایی که یادمه مرحله نه بود!
  درباره ی داستان هم باید بگم واقعا تو این قسمت بازی ضعیف عمل کرد و اگه این قسمت هم مثل گیم پلی خوب عمل میکرد مطمئنا شانس اصلی بهترین بازی سال بود!

  ۱۰ ۱۰
  1. ps3 with ps4 گفت:

   محسن جان این مطلب رو همون گولاخ خودمون کاظم نوشته :D

   ۱۴ ۱
 4. Venom Snake گفت:

  ممنون رضا جان…همینطوری گولاخ عزیز :lol: :15:

  ۲ ۱
  1. MR-HUNTER گفت:

   رضا کیه داداش
   مستر هانتر کاظمه :۲۵:

   ۳ ۰
  2. MR-HUNTER گفت:

   اخا بله پروجکت سایرن عزیز هم اسمش رضاست
   انقدر دورمون رضا داریم فک کردم رضا مص رو میگی :۲۴:

   ۳ ۰
 5. silver گفت:

  تمام این موارد و رازهایی که روزانه از این بازی کشف میشن رو با نمرات عجیب این بازی مقایسه کنید و ناخودآگاه دچار این یاس فلسفی میشید که منتقدهای ظاهرا دانا و باطنا نادان هیچی از این بازی نفهمیدن!
  واقعا هیچی…هیچی… :|

  ۵۲ ۳
  1. soroush skhkh گفت:

   ایول داداش گل گفتی :*: :*: :*:

   ۸ ۰
  2. MR-HUNTER گفت:

   مگه یادت نیس دیوید کیج چی گفت؟!
   گف متاسفانه منتقدا اثار منو با کال اف و بتل مقایسه میکنن و نمره میدن.
   حالا اینا چطور نمره دادن؟!رو درجه اسون رفته تو بازی دشمن اول زده ترکوندش خوشش نیومده مساد میگه زاویه دوربین بده دو‌نمره کم.گرافیک پایینه یه نمره کم.
   انگار نه انگار این گرافیک اگه نبود این اتمسفر هم نمیبود.
   این داستان به این شاهکاری و عمیقی رو‌ چه بازی ای میخواد داشته باشه؟!

   ۲۴ ۳
 6. Ali_S26 گفت:

  واقعا بازی خوبی بود ولی ای کاش داستان بازی به خوبی نسخه re4 عمل می کرد :*:

  ۱۰ ۱۲
  1. Project Siren گفت:

   کلا در مورد داستان بازی ها معکوس صحبت میکنی!!! (سایلنت هیل ۴ تو پست قبل) :20:
   داستان رزدنت ایول ۴ به مراتب خیلی سطحی تر و ضعیف تر از شیطان درون هست!

   ۱۹ ۱
  2. MOHSEN f گفت:

   درسته سطحی تر ولی روایتش خیلی خیلی بهتر از روایت جسته گریخته این بازی هست!

   ۸ ۳
  3. Project Siren گفت:

   به هر حال یادت باشه میکامی جزء محدود بازیساز هایی هست که اول روند گیم پلی بازیش رو میسازه…
   و بعد داستان بازی رو با اون تطبیق میده!
   هدف این کارش هم فقط تشکیل یه “گیم پلی بی نقص” و “سرگرم کردن مخاطب” هست!

   ۸ ۰
  4. MOHSEN f گفت:

   حتی اگه بخوایم اینجوری هم نگاه کنیم بازم با چیز جالبی رو به رو نمیشیم چون اصلا داستان با گیم پلی تطابق نداره بازی تا چپتر ۹ هیچی از داستان رو برات تعریف نمیکنه و این اوج ضعف روایت داستان رو نشون میده!
   در ضمن کسی از میکامی انتظار یه داستان پر پیچ و خم و چند لایه نداشت و این بازی با یه داستان ساده و سر راست ولی روایت و تعریف خوب (چیزی مشابه همون اویل ۴) خیلی خیلی موفق تر بود.

   ۹ ۴
  5. Project Siren گفت:

   منظورم رو متوجه نشدی دیگه!
   گفتم میکامی ابتدا گیم پلی بازی رو تشکیل میده و بعد داستان رو اجرا میکنه!
   یعنی اینکه گیم پلی واسه میکامی اولویت داره و هر جا لازم باشه حتی داستان رو فدای گیم پلی مکینه!
   به همین خاطره ریتم گیم پلی شیطان درون هیچ جای بازی افت نمیکنه!
   و به اصطلاح یک روند گیم پلی عالی و گان پلی بی نقص رو داره!

   ۵ ۱
  6. MOHSEN f گفت:

   مگه من از گیم پلی بازی ایراد گرفتم!؟
   سر خوب بودن گیم پلی بحثی نیست و هم من این واقعیت رو قبول دارم هم تو!
   تمام حرف من سر داستان و روایتش هست و حالا اینکه داستان قرار فدای گیم پلی بشه یا نه توجیهی برای این مسئله نیست.

   ۵ ۴
  7. Project Siren گفت:

   شما گفتی روایت شیطان درون جسته و گریخته است، من هم توضیح دادم که میکامی بخاطر اینکه حتی لحظه ای ریتم گیم پلی بازی افت نکنه بعضی جاها روایت رو فدای گیم پلی کرده!

   ۴ ۲
 7. mohammadre گفت:

  خیلی ممنون
  بازی خیلی خوبه حرف نداره همه چیش
  فقط یه مشکلی که من با بازی داشتم این بود که تا می خواستیم با دوتا زامبی بکشیم یا میرفت تو دمو یا یه صحنه سینمایی پیش میومد یا تو بازی باید معما حل کنیم تقریبا تا چپتر ۸ ۹ اینطوری بود
  من RE 4 رو بالای ۲۰ بار از اول تا آخرش رفتم دلیلش هم طولانی بودن اکشن بازی بود

  نظر شخصیم رو گفتم شاید شما با من نظرتون فرق داشه باشه

  ۴ ۰
 8. یکی از بهترینهای امسال بدون شک همین عنوان هست :۱۵:

  ۶ ۳
  1. Nate Drake گفت:

   بدون شک بهترین بود دوست عزیز! از هر نظر که فکر کنی بهترین بازی سال بود و بعد از این هم فارکرای ۴

   ۱۰ ۷
  2. Very Big Daddy گفت:

   عجب فکتی!

   ۱۲ ۵
  3. Very Big Daddy

   عجب چی ؟!

   ۱ ۰
  4. Very Big Daddy گفت:

   فکت!فکت صادر کردن اصطلاحیه تو این سایت…وقتی کسی نظر شخصیش رو با قاطعیت تمام به شکل یک فکت علمی و ثابت شده اعلام میکنه که البته منظورم شما نبودی!

   ۱ ۱
 9. WoW عجب داستانی داشت از تصویر ۹ به بعد اون ابهاماتی رو که داشتم برام خیلی روشن کرد :*:

  ” در دنیایی STEM به یک STEM دیگر وصل خواهید شد. درست مانند فردی است که خوابیده، و در عالم خواب می بیند که خوابیده و دارد خواب می بیند. ”
  این حرف و این مقاله منو مجبور میکنه برم دوباره بازی رو از سر بگیرم واقعا یه دست مریزاد به کسی که این مقاله فوق العاده رو نوشته باید گفت . واقعا الان باید تاسف خورد که چرا منتقدان همچین کردن !
  دوســـــــــــــــــــــــــــــــــت داریم استـــــــــــــــــــاد شینجی میکامی :۱۵: :۱۵: :۱۵: :۱۵: :۱۵:

  ۱۴ ۰
 10. ****Ice Boy**** گفت:

  واقعا یه تشکر یزرگ از نویسنده
  من معمولا متن ها طولانی رو نمیخونم ولی این یکی جزو اونایی بود که واقعا ارزششو داشت و بادقت و لذت خوندم :۱۵:
  برداشت منطقی ای بود به نظرم طوری که حس میکنم خیلی از سوال هایی که ذهنمو در گیر کرده بود و حفره هایی در داستان برای من به وجود اورده بود اینجا حل شد بازم ممنون!!

  ۱۰ ۰
 11. kamyab گفت:

  هنوز بازیش نکردم ولی همشو خوندم :۲۳: . حالا چه خاکی بریزم رو سرم ؟
  خیلی ممنون . واقعا اینجور مقاله ها زمان و حوصله و زحمت زیادی میخواد :۲۴:

  ۱۰ ۰
  1. ABI RAZOR گفت:

   خرابش کردی رف :۲۳:

   ۷ ۰
  2. kamyab گفت:

   باو من اصن متنهای طولانی رو نمیخونم این یکی نمیدونم چرا اینجوری شد :۲۳:

   ۷ ۰
 12. loss گفت:

  تو طول بازی خیلی ها گم میشن که اعلامیشونو رو برد میبینیم حالا چرا گولاخ به این پرستار گیر داده :۱۸: :lol:

  ۱ ۳
  1. MR-HUNTER گفت:

   چون هر کی بما میرسید میگف چه بلایی سر پرستار اومد

   ۱۱ ۰
 13. Very Big Daddy گفت:

  ممنون از کاظم عزیز و آقا رضای گل بابت تشریح داستان.حالا خیلی بیشتر از داستان خوشم اومد.ولی باز من نفهمیدم چرا تو سکانس آخر سر سباستین تو دنیای واقعی درد گرفت! :۲۴: :lol:

  ۳ ۱
  1. Link گفت:

   شاید برای اینکه تو دنیای واقعی تیست هنوز؟ این برای منم سوال هست

   ۴ ۱
  2. شاید تو اون دنیایی هم که به هوش اومد دنیای واقعی نباشه یا بهتر بگم تو دستگاه STEM دیگری هست :!:

   ۲ ۰
  3. :|
   همونطور که در اخر مقاله اشاره شده، درد گرفتن سر سباستین در آخر بازی، و مهم تر از اون سکانس اولی که روویک پلیس ها رو به شکل عجیبی به قتل رسوند نشون میده که کاراکتر از همون اول بازی توی محیط پنداری (شاید یک STEM دیگه و پیشرفته تری) قرار داره.

   ۱ ۰
  4. Link گفت:

   راستی با تشکر از مقاله ی خوب SIREN عزیز.
   ___________________________________________________________
   پس برای همینه که همسرش تو نامه می گه خیلی دیر شده.
   انقدر Stem تو Stem شده که احتمالا دیگه تشخیص دنیای واقعی و برگشتن به اون ممکن نیست. :20:

   ۰ ۰
  5. Project Siren گفت:

   ممنون، ولی نویسنده مقاله کاربر MR-HUNTER هست.

   ۰ ۰
  6. Link گفت:

   آره شرمنده آخرش را ندیدم ایشون هم خسته نباشند دستشون درد نکنه :۱۵:

   ۰ ۰
  7. MR-HUNTER گفت:

   مقاله رو خوندید؟!نوشتم که چه اتغاقی افتاده واقعا دارم تعجب میکنم.
   شماها از رو متن متوحه داستان نشدید خودتون تکی چطور میخواستین بفهمین؟!
   و بعد شماها قبول نداری که بهترین بازی ساله
   با تشکر :۲۵:

   ۱۰ ۲
  8. Very Big Daddy گفت:

   به داستان هیچ بازی گوتی نمیشه کاظم جان! ;)
   پس کلا همون آخرشم تو همون استم بوده!یه جورایی تریپ دنیای موازی برداشته دیگه…

   ۷ ۴
  9. MR-HUNTER گفت:

   داستان همراه با اتفسمر گیرا و یک سوروایو کلاسیک.
   چیزی که عاشق هایه این سبک رو ارضا میکنه.
   همون بایوشاک اینفینیت نسیت به نسخه هایه قبلیش گیم پلیش بهتر بود؟!
   نه.ولی داستانش بهتر بود! ;)

   ۱۱ ۰
  10. Very Big Daddy گفت:

   بله بیکران جز داستان نسبت به نسخه های پیشینش چیزی نداشت و گوتی هم نشد!
   این بازی هم عالیه و شکی نیست ولی در حضور دارگون ایج و عظمتش لفظ گوتی واسش به نظر من خنده داره!
   شیطان درون مشکل کم نداشت و در حد گوتی نیست.

   ۷ ۶
  11. Very Big Daddy گفت:

   البته بهترین برای هرکی متفاوته…منتها با عرض پوزش مشکل اینجاست که طرفداران شیطان درون تو دیبازی سخت تلاش دارن سلیقه و انتخاب شخصیشون در بحث گوتی و بهترین رو ( که از قضا تو دنیا خیلی هم دنباله رو نداره ) به صورت یک فکت به همه تحمیل کنند!

   ۷ ۶
  12. بی صبرانه منتظر بسته های اضافه شونده هستیم :-)

   ۰ ۰
 14. ABI RAZOR گفت:

  با سپاس از رضای عزیز :۱۵:
  ک همیشه پیشقدم هستن تو این موارد
  و کم لطفی هس ک از قلم کاظم جان تعریف نکنیم :۱۵:
  من بخاطر تجربه نکردن بازی متنو نخوندم و ب دیدن تصاویر بسنده کردم
  ولی کامنتای دوستان نشون میدن ک کاظم جان کامل و دقیق ب بررسی داستان بازی پرداخته اند
  میکامی هنوزم از بازی کردن با روح و روان دس بر نداشته است
  بنظر من وجود اسم بزرگ میکامی در پشت این بازی انتظارات رو بشدت بالا برد
  و منتقدا ی چیز فضایی انتظار داشتند
  ایکاش قبل عرضه در مورد دیر لود شدن تکسچر ها و افت فریم تدبیری اندیشیده میشد
  ک بی تجربگی تیم سازنده حاکی از ان است
  میکامی کار خودش رو بنحو احسنت انجام داد
  در حق این بازی خیلی ظلم شد
  ولی هنوزم ادم هایی پیدا میشن ک قدر این اثار ارزشمند رو بدونن :۱۵:

  ۱ ۰
 15. Ali_S26 گفت:

  Project Siren
  دوست عزیز من کجای رزیدنت ۴ سطحیه ؟؟؟! داستان بازی خیلی گسترده بود و توی زمان خودش شاهکار حساب می شد . در ضمن من تو پست قبل سایلنت ۴ رو نسبت به سایلنت هیل های قبلی مقایسه کردم . ;) داداش امیدوارم فکر نکنی که من نوبم چون بنده از سال ۸۳ تا حالا داشتم رزدینت اویل و سایلنت هیل بازی می کردم :D

  ۴ ۵
  1. loss گفت:

   نوب؟؟؟
   شوخیشم زشته ;)

   ۲ ۴
  2. Ali_S26 گفت:

   دمت گرم داداش :۱۵: :۱۵:

   ۳ ۲
  3. Project Siren گفت:

   بنده قصد توهین نداشتم!
   داستان رزدنت ایول ۴ سطحیه دیگه، مخصوصا اگه بخوایم اون رو با نسخه های این ور و اون ورش مقایسه کنیم!
   در کل داستان شیطان درون خیلی فلسفی تر و دارای لایه های بیشتری هست نسبت به رزدنت ایول ۴ …
   پیچیدگی خاص خودش رو داره!
   شاید بشه به روایت شیطان درون خرده گرفت اما خود سناریو رو نه به هیج وجه!

   ۶ ۱
  4. Ali_S26 گفت:

   داداش توی re 4 روایت خیلی ساده بود بطوریکه وقتی بازی با لیان شروع می شه تو همون دقایق اول بازی بیش تر اطلاعاتی که لازمه داده می شه و روایت داستان خیلی ساده است ( در عین سادگی پیچش های خودش رو هم داره ) بطوریکه یه فرد ساده به راحتی متوجه داستان می شه ولی این بازی روایتش خیلی پیچیده و جسته گریخته است . در کل نظر شخصیم بود . ;) راستی داداش تو آپارات هم ادت کردم :۲۴:

   ۰ ۴
  5. Project Siren گفت:

   ممنون ;)

   ۱ ۰
  6. واقعا درک نمیکنم چجوری داستان رزیدنت ایول ۴ را با این بازی مقایسه می کنید شما دوست عزیز؟داستان رزیدنت ایول سطحی ترین داستان ممکنه دختر رئیس جمهور گم شده خبری ازش نیست فقط می دونیم تو یه جزیره هستش بعد که لیان وارد جزیره میشه می بینه داستان در مورد زامبی هاست که البته قبل از گم شدن اشلی هم دنیا در حال دست و پنجه نرم کردن با ویروس T بودش و براشون تعجبی نداشت الان این داستان کجاش سطحی نیست؟اما من به شخصه تا این مقاله رو نخونده بودم نمی دونستم داستان بازی اینقدر پیچیده هستش و اینقدر بالا و پایین داره واقعا ممنون از اقا کاظم خیلی مقاله زیبایی بود لذت بردم من خودم به شخصه ۱۰۰ سال دیگه پی نمیبردم به این قضیه که تو یه دنیای استیم به یه استیم دیگه وصله :۲۴: واقعا فوق العاده بودش ممنون
   @ali s26
   بهتره یکم در مورد کلمه داستان تحقیق و کنکاش کنی چون داری با این حرکت کل بازی و استاد میکامی رو می بری زیر سوال!! :11:

   ۸ ۱
 16. Benjamin Barker گفت:

  مرسی
  بالا خره داستان بازی رو متوجه شدم :lol:
  هرچند روایت داستان اینقدر بد هست که اعصاب آدم رو خرد میکنه.
  داستان بازی تا چپتر ۷ شرو نمیشه :۲۳: یعنی باید ساعت ها گیم پلی معمولی و تکراری این بازی رو تحمل کنی تا برسی به جایی که داستان شروع شه. بین این ۱۰ چپتری که بازی کردم بهترینش همون چپتر ۹ بود. هم فضا سازی خوبی داشتان هم کمی از داستان میفهمیدی.
  درکل من اصلا از این بازی خوشم نیومد

  ۶ ۷
  1. Nate Drake گفت:

   همین دیگه! وقتی به داستان بازی نمره ۳ رو میدی اینجا پشیمون میشی :۲۳:

   ۱۱ ۰
  2. Benjamin Barker گفت:

   داستانم خوب باشه. روایتش داغونه استاد جان.
   آخه کدوم بازی تازه بعد نصف بازی داستان بازی شروع میشه :11:

   ۸ ۶
  3. MR-HUNTER گفت:

   روایت داغون نیست عزیز جان
   سنگینه
   یهو یکی جلوت سه تا پلیسو مسکشه فرار که میمنی میبینی شهر داره خراب میشه
   تا اخرین چپتر هم اگر موضوع شروع نشه شما باز هم بازی میکنی تا بفهمی چرا داره شهر خراب میشه.
   چپتر پنج خوار روویک رو میکشی.
   چپتر هشت میفهمی چرا به اتش حساسیت داره.
   همه چیز کاملا حساب شده در جایه خودش قرار گرفته.

   ۶ ۳
  4. Dathush17 گفت:

   یادمه یکی از رفقا (رفیق شخصیم) ۳ بار این اینسپشن نولان رو دیده بود با کلی توضیح… و اینها بالاخره متوجه داستان شد… قضیه شماست دیگه میگفتی کلاافتضاحه…. ۵/۱۰ دادی…نظرت عوض شده ،حالا ۳ تا دی ال سی هم داره اونام هست…که به نظرم میاد تکمیل کنه کار استاد میکامی رو باز هم میگم ضعفهایی که داشت مربوط به تیم میکامی هست نه خود خالق این سبک…

   ۱ ۱
  5. Dathush17 گفت:

   “آخه کدوم بازی تازه بعد نصف بازی داستان بازی شروع میشه” اونوقت اگه مثلا فیلم یاداوری نولان رو ببینی مخ درد میگیری لابد ؟! :۲۱: …. ابتدا سکانس پایانی جلو چشم مخاطبی میاد در ادامه فیلم اتفاقات رو توضیح میده روشن میکنه…۳ تا دی ال سی داره !!!!!!!!!!

   ۱ ۱
  6. MR-HUNTER گفت:

   دی ال سی بازی ادامه داستان نیست.
   همین داستانه از زاویه دید کیدمن

   ۳ ۰
  7. Dathush17 گفت:

   راجع جریان این dlc ها زیاد نمی دونم گفتم شاید ربطی به داستان داشته باشه در هر صورت….

   ۰ ۰
 17. uchiha madara گفت:

  واقعا عالی بود.حرف نداشت :۱۵: :۱۵: :۱۵: :۱۵: :۱۵: :۱۵: :۱۵: :۱۵:

  ۳ ۰
 18. loss گفت:

  به همه اشاره شد غیر از جوزف، میمیره یا نه،اگه گفتی؟؟ :۲۴:

  ۱ ۲
  1. MR-HUNTER گفت:

   زندست عزیز جان زنده و صحیح

   ۷ ۰
 19. :۲۱: :۲۳: :۲۱: :۲۱: :20:
  (در حال ریستارت…)

  ۰ ۰
 20. loss گفت:

  روایت داستان بازی خوب بود ولی تحلیل بعدش چون منبع درس حسابی نداره :lol: آدم دلشو الکی خوش میکنه بعد تو dlc یه چیز دیگه میگن اونموقع آدم فکر میکنه که…….این فقط نظر شخصیه :13:

  ۱ ۱
  1. MR-HUNTER گفت:

   دو دو تا چهارتا
   اگر میتونی نقض کنی مطالب رو نقض کن

   ۴ ۱
  2. MR-HUNTER گفت:

   شما دیلوگ هارو هم که ترجمه کنی میبینی موضوع به درستی همینه.
   حتی اسکرین شات ها رو با زیر نویس گرفتم که ببینی نوشته من در بعضی جاها کاملا ترجمست و من در اوزدی نیست ;)

   ۴ ۰
  3. loss گفت:

   حالا وایسا dlc بیاد بعد گندش درمیاد :۲۴: :۲۴: :!:

   ۱ ۲
 21. Nate Drake گفت:

  خوب پس از تلاش های بسیار بالاخره اومد رو سایت! :۱۴:
  دم موسیو گرم که با تلاش های شبانه روزی و وقت گذاشتن پای بازی این مطلب ارزشمندو تهیه کرد (من شاهدم :دی) و تا حدی به عمق و مفاهیم پی برد که خود میکامی هم پی نبرده بود :۲۴: :۲۴:
  بهش گفتم که اگر این مقاله رو بفرستی واسه میکامی جوابتو میده: dude what the fuck are talking about? :lol: :lol:
  مقاله هم قبلا خونده شده و فقط میتونم بگم دست مریزاد به موسیو با این ذهن بازش :۱۵: :۱۵:

  ۱۱ ۰
  1. MR-HUNTER گفت:

   جون تو مقاله رو نشونش میدادم جلو من خودداری میکرد میگفت افرین که یک نفر پیدا شد درک کنه.
   بعد با خودش میگفت دهنش سرویس اینارو از کجاش در اورده :۲۵:

   ۱۳ ۰
 22. Nate Drake گفت:

  البته ناگفته نماند که کاظم به یه مطلب خیلی اساسی و مهم دیگه در این بازی پی برده که دیگه متاسفانه فرصت نشد وارد مقاله بکندش! در مورد چرخش stem هست و امیدوارم که تو کامنتا بهش اشاره کنه!
  ——————————–
  ممنون از رضای عزیز که درخواست رو قبول کرد و مقاله رو با هزار دردسر گذاشت تو سایت :۱۵: :۱۵:

  ۶ ۰
  1. MR-HUNTER گفت:

   اره دست اقا رضا سایرن درد نکنه اذیت شد تا گذاشتن رو سایت داستان بازیو

   ۴ ۰
 23. Lennox گفت:

  با تشکر از دوست عزیز. خیلی نوشتن خسته نباشن ولی خب بازم مشکلی حل نشده داستان بازی ضعیفه و چار چوب درستی نداره. چندتا فرضیه رو می نویسم که هنوز به سوالهای ناتمام بازی اضافه می کنه.

  بیایم فرض کنیم که از اول بازی همه توی خواب مغناطیسی بودند، این لایه ۱ ، توی این لایه روییک شکل حقیقی داره، قدرت ماورایی داره. حالا روییک میاد چند نفر رو دست چین می کنه و میبره به دستگاه وصل می کنه. حالا شما داخل زیر زمین آویزون بهوش میاین، این لایه ۲. آخرای بازی با کشتن روییک از لایه ۲ خارج می شین و به لایه ۱ برمی گردین. اگر سباستین توی خواب هستش پس چرا خودش رو توی ماشین می بینه؟ مگر قرار نیست که الان توی فکر خودش باشه که با خارج شدن توی دستگاه بهوش بیاد؟ یک مغز اونجا هست، سباستین اون رو نابود می کنه. حالا دوباره توی دستگاه بیدار میشه. الان سباستین توی کدوم لایه هست؟ اگر اون مغز ماله روییک بوده پس چرا خودش هم حضور فیزیکی اونجا داره؟ شما توی سکانس آخر که از بیمارستان خارج می شین این معنا رو داره که پس هنوز توی دستگاه هستین، اگر نه پس چرا اصلاً توی بیمارستانید؟ چرا دوباره این جا هم سباستین سردرد داره؟ چرا روییک که توی همین لایه شکل فیزیکی داره بخواد بره توی جلد لزلی؟ چرا پلیس ها راحت می زارن، این روییک توی جلد لزلی همینطور راحت از بینشون قدم بزنه بره؟ اگر لزلی اینقدر می تونه خطرناک باشه، موقعی که کیدمن از خواب بیدار شد و خبر داشت که روییک لزلی رو پیدا کرده اون رو نکشت؟ چرا اون رو نبردن یا اگر بردن آخر سر چرا آزاد بود؟ اگر دکتر می دونه که توی خواب هستن، چرا این وسط لزلی رو به دستگاه وصل کرده؟ می خواد چی کار بکنه؟ وصل کردن لزلی به دستگاه چه فایده ای داره؟ آخر بازی بالاخره وارد دنیای واقعی میشیم یا نه؟

  مطلب آخر که، تنها مشکل داستانی بازی سولات نا تمام بازی نیست. ساختار فوق العاده بده روایت داستان، شخصیت پردازی فوق ضعیف و عدم توانایی سازنده ها در استفاده از حداقل ۱۰ ساعت گیم پلی برای روایت دو خط داستانه؟

  ۸ ۵
  1. MR-HUNTER گفت:

   واقعا نیم ساعته با دوستان داریم میخندیم با تشکر ازین نظر
   متن رو که خوندید اره؟؟؟ :۲۵: :۲۶:

   ۸ ۱
  2. MR-HUNTER گفت:

   از همون اول قصد تخریب بازیو داشتی دوست عزیز
   اب در هاون کوفتنه صحبت با شما ولا با صبز و حوصله تک تک سوالاتتونو پاسخ میدادم
   اما رفتارتون و کامنتتون نشون میده دشمنی دارید با این بازی

   ۹ ۱
  3. Lennox گفت:

   خداییش قصد تخریب ندرام. شاید زمانی می شد گفت که قصد تخریب دارم که متای بازی این نبود. ولی در کل در خدمتم دوس داشتی جواب بده عزیز صحبت می کنیم.

   ۳ ۳
 24. خیلی بازی باحالیه ولی مخ ما به داستانش قد نمیده :lol:
  دمت گرم

  ۲ ۰
 25. محمد علی گفت:

  یعنی اقا رضا ترکوندی به معنی واقعی دمت گرم مطالبت واقعا خوندن دارن وهمین طور از MR-HUNTER واقعا خسته نباشی

  ۳ ۰
  1. Project Siren گفت:

   ممنونم ولی بازم تاکید میکنم، من نویسنده مقاله نیستم! کاربر MR-HUNTER تماما زحمت نوشتن مقاله رو کشیدن! :!:

   ۲ ۰
  2. محمد علی گفت:

   اقا رضا پنجاه پنجاه تقسیم کنید تشکر من را

   ۳ ۰
 26. the director گفت:

  خیلی خیلی خوب بود… واقعا جای این نو مقاله ها واقعا خالی بود که کاظم عزیز واقعا عالی پرش کرد :۱۵: :۱۵:
  اینکه بیاییم مفاهیم ذهنی و انتزاعی رو به همراه روح و اسلشر کردن بازی مخلوط کنیم فقط از دست کوجیما بر میاد..
  کوجیما از بازی های قبلیش درس گرفته بود و واقعا میشه گفت که تو شیطان درون داستان بازی واقعا خوبه..
  پیچیده ولی در عین حال سوالاتی رو به بازیباز واگذار میکنه..
  هرچند هنوز هم میگم که تو چپترهای مختلف روایت داستانی فراز و نشیب زیاد داره

  ۲ ۳
  1. MR-HUNTER گفت:

   کوجیما کیه دیگه میکامی ساخته داداش

   ۴ ۰
  2. Yamato گفت:

   فکر میکنم منظورش میکامی باشه :۲۴:

   ۱ ۱
  3. the director گفت:

   عجب سوووتی…. :11: :lol: :lol:

   ۱ ۰
 27. ps3 with ps4 گفت:

  واقعا تشکر زیاد میکنم و یه خسته نباشید جانانه به رفیق عزیزتر از جانم کاظم گولاخ

  واقعا فوق العاده بود و عظمت داستان این بازی رو به رخ همه کشیدی

  احسنت بر تو

  ۴ ۰
  1. MR-HUNTER گفت:

   کوچیکم داداش سالاری

   ۴ ۰
  2. MR-HUNTER گفت:

   شرف بر درودت :۲۵:

   ۴ ۰
 28. ps3 with ps4 گفت:

  یه تشکر جانانه هم از دوست قدیمیم رضا سایرن میکنم که زحمت زیادی سر این کشیدن میدونم ;)

  ۳ ۰
  1. Project Siren گفت:

   ممنونم ;)

   ۰ ۰
 29. Yamato گفت:

  تشکر از برادر موسیو :۱۵:

  ۱ ۱
  1. MR-HUNTER گفت:

   :۱۵: :۱۵:

   ۳ ۰
 30. RYU گفت:

  خوب یه احتمال هم وجود داره
  سباستین هم یک مغز بدون محتویات اضافه باشه
  مثل روویک در واقع پروژه تکمیل شده هستش برای مقابله با روویک
  البته احتماله :۲۴:
  در کل شیطان درون مثل پیاز لایه لایه است
  ولی داستان این بازی بدون روح لازم هستش
  داستان شاید خوب باشه ولی شخصیت ها وقتی بی روح و نچسب هستند
  چندان داستان به چشم نمی آید

  ۵ ۲
 31. MR-HUNTER گفت:

  دوستان عزیز چند نکته رو اضافه کنم
  ۱-تشکر فراوان بخاطر زحمات رضا سایرن بخاطر انتشار
  ۲-برداشت شخصی بحساب میاد ولی بخواید نخواید داستان بازی همینه حتی اسکرین شات هارو با زیر نویس انداختم که مدرک هم باشن.
  ۳-تشکر میکنم از انجمن گولاخ ها بخاطر هماهنگی هاشون
  ۴-بعضی دوستان سوالاتی کردن از داستان که تو متن پاسخ داده شده کمی با دقت بیشتر مطالعه شود
  ۵-مقاله مربوط به یک هفته و نیم پیشه ازون موقع تا الان چندتا حقیقت دیگه هم کشف کردم اگر استقبال بشه اوناهارو تو انجمن سونی میزارم
  با تشکر از همه دوستان :۱۵:

  ۱۳ ۰
 32. The End Of Ps گفت:

  لذت بردم از مقاله و کل بازی صحنه به صحنه اومد جلو چشمام در حدی که دوباره میخوام بازیش کنم . متن فوق العاده عالی بود تشکر از دوستم گولاخ کاظم و رضا برای قرار دادن این مقاله عالی

  ۵ ۰
  1. MR-HUNTER گفت:

   علی ادامه داستان و یه چندتا راز مخفیو شب تو پارتی بهت میگم حالشو ببری مغرت درد بگیره :۲۳:

   ۷ ۰
 33. Lennox گفت:

  اینو جدا بنویسم، اگر عزیز خواست اون کامنت دیگه رو جواب بده قاطی نشه.
  برادرا اکثراً بازی های خوش داستان رو بازی کردن، دیدن که داستان درست و حسابی چیه. مثلاً Silent Hill که اون هم یک بازی ژاپنیه و توی Evil Within (حداقل برداشت من) سعی شده که حداقل در بخش داستانی یکی دیگه از این عنوان خلق بشه. ولی خب Silent Hill کجا این کجا؟ نویسنده های بازی بلد نبودن که چطوری داستان باید بیان بشه. Silent Hill یک، Harry با دخترش Cheryl به تعطیلات می رن، توی یک تصادف Cheryl گم میشه و Harry واسه پیدا کردنش میره. یک دنیای واقعی وجود داره و یک دنیای فرا طبیعی. موجودات توی هر دو دنیا هستن. چارچوب داستانی تشکیل شده شاید در ادامه نکته های پنهانی وجود داشته باشد، حقایق دیگه ای مطرح بشه ولی گیمر همینطوری توی بازی رها نمیشه. یک هدف معلومه، سردرگم نیست ۲۰ تا چپتر نمیره که بفهمه بالاخره چه خبره تازه آخر سر هم معلوم نباشه. Silent Hill 2 که جیمز به دنبال یک نامه ی مرموز از همسرش به شهر Silent Hill میره بازم قالب معلومه، هدف معلومه گیمر، با James همراه میشه، همپنداری هست، شخصیت های دیگه هم کاغذ نیستن، نسبت بهشون احساس دارین، آخر سر جیمز یادش میاد که زنش مرده، بازی Plot Twist داره. شاید در نمای آخر هدفی که دنبال می کرده واحی بوده ولی گیمر هدف داشته. بقیه سایلنت هیل ها هم همینطور، شماره ۴ که دنیایی بود واسه خودش اگر از ۲ بهتر نباشه کمتر هم نیست. داستان خوب اینطوریه، psychological به این میگن.
  Evil Within گیمر رو رها می کنه به حال خودش، یک چارچوب ذهنی برای گیمر درست نمی کنه، هدف معلوم نیست. عملاً در اکثر زمان بازی باید مثل Old School شوترها توی Stage های مختلف بری و بکش بکش راه بندازی، منتهی اون موقع محدودیت های فنی فوق العاده زیاد بود. اون موقع بهترین را با فن آوری های اون موقع ارائه می کردن. ولی الان که اون موقع نیست نسل هشتمیم، شوترهای اول شخصی مثل بایوشاک هستن که یک داستان به گیمر تحویل می دن که خیلی از عناوین اکشن ادونچر سوم شخص نمی تونن. صدا پیشه ها دارن غوقا می کنن، ۱۲ ساعت بازی از اول تا آخر سباستین یک برگه A4 هم حرف از دهنش در نمیاد. شخصیت های دیگه بازی هم سمن بکم، لال اینطوری که داستان پردازی نمیشه کرد. Resident Evil هم که اصلاً بعد روانی نداره خیلی از این عنوان جلوتره.
  دوستان عزیز که میان تعریف می کنن از بازی و از داستان شاهکارش میگن با احترام به نظرشون ولی کمی دقت بکنن که قبلاً چی بازی کردن. میکامی یکی از افراد مهم در صنعته گیمه، بازی های درجه یکی ساخته ولی قرار نیست که هر چیزی که بسازه حتماً طلا باشه. عنوان نچندان خوبی مثل Evil Within هم در کنار آثار خوبی که داشته توی سابقش میره. نه سقوط کرده نه سابقش هیچ شده.
  با تشکر

  ۹ ۶
  1. MR-HUNTER گفت:

   از کامنت قبلیتون خیلی واضح میشه فهمید شما حتی با رو خوانی از نوشته من هم متوجه داستان بازی نشدید و حتی رزیدنت اویل رو داستانش رو برتر میدونید.
   عزیز ما هم سایلنت هیل رو بازی کردیم.
   شوکی که اخر بایوشاک به ادم وارد میکنه تاثیر داره.
   همین قضیه سر بایوشاک هم اتفاق افتاد که نیچکس داستان رو نفهمید و از مطالب رو سایتا موضوع رو متوجه شدن.ولی چون سبک بازی بایوشاک عام پسند تر بود مورد توجه بیشتری قرار گرفت.
   داستان اویل و اتفسمرش عالیه.اگر مثلا زاویه دوربین رو عام پسندتر میکرد و گرافیک رو میبرد بالا قشر بیشتری از گیمرا خوششون میومد.

   ۷ ۴
  2. Project Siren گفت:

   فکر کنم تمام چیزایی که گفتی برمیگرده به این موضوع که میکامی کلا یک بازیساز “گیم پلی” محور هست نه “داستان” محور!
   این دقیقا همون چیزیه که میکامی رو در نقطه مقابل سبک سایلنت هیل قرار میده!
   یعنی شما اگه سری سایلنت هیل رو نگاه کنی هیچوقت یه گیم پلی (گان پلی) شبیه به رزدنت ایول در اون نمیبینی!
   من کلا بر این عقیده هستم که میکامی سبکش بیشتر تو ترس بقا جواب میده تا ترس روانی!
   (یعنی بازی هایی مثه رزدنت ایول، دد اسپیس، واکینگ دِد)
   چون اصولا نشون داده شده خودش تو سناریو نویسی ژانر ترس روانی استعدادی نداره!
   ژانر ترس روانی واسه امثال کوجیما مناسب هست! که تو “سناریو نویسی چند لایه و عمیق” فوق العاده عمل میکنه!
   اما دلیلی که میکامی دست زاشته رو ژانر ترس روانی این بوده که می خواسته برای خلق گیم پلی بهتر دستش باز باشه و اصولا از خلق موجودات و فضاهای تکراری و کلیشه ای رهایی پیدا کنه!

   روایت بازی برمیگرده به کارگردانی میکامی اما سناریو نویسی بازی تاحد زیادی نه!

   ۶ ۲
  3. Lennox گفت:

   برادر Hunter

   برادر راجب بایوشاک اینکه شاید کمی آخر داستان برای بعضی ها کمی فهمش سخت باشه ولی ۱. اینکه مربوط به آخر بازیه، شاید آخر بازی رو متوجه نشن ولی تا لحظه آخر بازی با هدف و دانایی اومدن و در آخر Plot Twist اتفاق میفته و داستان تغییر می کنه. ۲.بازی شخصیت پردازی داره، مردم Elizabeth رو دوست دارن، Boker رو میشناسن. کامستاک رو می فهمن. ۳. داستان هسته محکمی داره، قابل فهمه، روایت میشه.
   قرار نیست که بازی ها سبکشون رو حتماً عامه پسند کنن، اگر از ریششون فاصله بگیرن به مشکل می خورن. مثل رزیدنت ۶ کمی وارد فاز اکشن شد و اون وضعش شد (البته اشکلاتش فقظ اون نیست)
   متن شما رو کامل خوندم، اینهایی که گفتین رو قبلاً هم میدونستم ولی مشکل اینجاست که همین چیزها با هم تناقض دارن. بعضی هاشون فقط فرضیه ان. هسته داستان هنوز ناقصه، هدف نامعلومه.

   برادر Project Siren
   برادر عزیز باور کنین بازی های میکامی رو دوست دارم، رزیدنت رو دوست دارم، Vanquish رو دوست دارم. اگر می گم Evil Within بازی خوبی نیست نه به این دلیله که با میکامی مشکلی دارم، مشکل از بازیه. میکامی قرار نیست که یک تنه بازی بسازه. Evil Within از ارزشهاش چیزی کم نمیکنه این عینک تعصب به میکامی رو بردارین. این یک بازیش در نیومده. دنیا که به آخر نرسیده.
   توی کامنت های بالاترتون یک حرف خوب زدین، گفتین که شاید روایت بازی مشکل داشته باشه ولی سناریو خوبه. (البته من از سناریوی اصلی روی کاغذ هم راضی نیستم) ولی قرار نیست که کتاب بخونیم برادر که قراره داستان در قالب تصویر، گیم پلی به گیمر ارائه بشه، گیمر باید مجذوب بشه، گیمر باید توی این ۱۲ ساعت داستان رو روایت کنه، باید داستان گو باشه. روی کاغذ که بدرد گیم نمی خوره باید در عمل خودش رو نشون بده.

   ۱۳ ۸
  4. MR-HUNTER گفت:

   عزیز بقدری سطحی دارید نظر میدید واقعا موندم از کدوم قسمت شروع کنم به جواب دادن.
   بله درسته عزیز اویل افتضاح سال بدترین داستان. بدترین روایت داستان.بدترین گیمپلی.
   حق با شماست.
   یا علی

   ۹ ۱۰
 34. I AM ALONE گفت:

  البته من یه مقدار خیلی کمی در مورد آخر کار حدس زده بودم
  ولی همش به خودم می گفتم توهم اینسپشنی زدی بیخیال
  منتهی شما دیگه خیلی کامل و عالی با دلیل و مدرک کلش رو توضیح دادی
  خیلی چیز ها دستگیرم شد واقعا ممنون
  همشون هم با روند داستان جور در میان
  فقط در مورد آخر داستان
  این که وریک بخواد با وجود این که هنوز توی STEM هستن از بدن لزلی استفاده بکنه فکر می کنم برای این باشه که کسی اونو نشناسه
  وگرنه اگه از STEM خارج شدن و وریک نیاز به بدن جدید برای انتقام داشته سردرد و غیب شدن لزلی در آخر داستان توجیه نمیشه
  اما اگه بگیم اون لزلی که دیدیم توهم مغز سباستین در خارج از STEM بوده به دلیل این که وریک در نهایت با شمایل لزلی وارد مغز سباستین شده اون توجیه میشه!
  دنیایی که اول توی اون بودن یک STEM بوده. دستگاهی که به مغز شخصی وصل بوده
  اما اگر قراره وارد لایه ی بعدی بشن به مغز نفر دوم نیاز هست یا همون مغز رو میشه وارد لایه های بعدیش شد
  اما در واقع STEM های بعدی در کار نیست چون درون ذهن یک نفر هستن بعد از اون همه چی تحت کنترل ذهن اون فرده و STEM های لایه های بعدی فقط ظاهری هستن
  در کنار این لزلی هر وقت عصبی میشد محیط تغییر می کرد. یعنی موفق شده بود به بخشی از مغز وریک تسلط پیدا بکنه.
  بعد از این در مورد اتاق سیو و آپگرید که یه جورایی حریم امن دور از دسترس وریک بود کجا بود؟ مغز خود سباستین؟ مغز لزلی؟ مغز پرستار هم که نمی تونه باشه چون با وجود این که رفته بود ولی اتاق هنوز بود
  در ضمن وقتی اون سازمان یه نفر رو مسئول رسیدگی و مراقبت از سباستین گذاشته (یعنی همون پرستاره) یعنی سباستین برای هدف خاصی به STEM وصل شده
  در کنار این توی اون اتاق در کنار سباستین و پرستار شخص سومی هم بود که در مورد وریک به ما هشدار میداد و ما هیچ وقت چهره اش رو ندیدیم. اون کی بوده؟
  در مورد آخر کار بهترین تئوری که میشه داد اینه که وارد دنیای واقعی شدیم و از اینجا به بعد مغز سباستینه که حامل خیلی چیز هاس. سباستین خودش زجر کشیده است. همه ی بخش های مهم زندگی وریک رو هم دیده و کاملا پتانسیل این رو داره که حامل انتقام وریک بشه
  در هر صورت مخمون دود کرد!
  تشکر فراوان از کاظم عزیز که یکی از بهترین بازی های امسال رو برامون تشریح کردن

  ۲ ۰
  1. MR-HUNTER گفت:

   رضا نیت دریک رو که میشناسید؟از اعضا گولاخ هاست!
   این مقاله تقریبا مال دو هفته پیشه.چند روزی که پی اس ان قطع بود دوباره فیلم هایه بازی رو از تو گالری نگاه میکردم که حقایق جدیدتری دستگیرم شد.
   حقایقی که وقت نشد به این مقاله اضافه بشه.
   چند روز پیش به رضا نیت دریک توضیح دادم.
   بخوام جواب سوالاتتون رو بدم نصف همین مقاله اطلاعات جدید باید بنویسم حس اش نیس بی تارف.
   ولی بدون هیچ‌پیش فرض و اطلاعی دوباره مقاله رو‌بخون بعضی سوالاتت پاسخ داده شده.
   سوالایی که پرسیدی نشون میده ۹۰درصد مقاله رو فهمیدی.
   لزلی اگر محیط رو تغییر میداد دلیلش ایجاد توهمات نبود.لزلی سعی میکرد با اینکار دیوار بین دنیایه ذهن روویک و واقعیت رو بشکنه تا فرار کنه.نه اینکه لزلی باعث ایجاد تخیلات بشه.از اول بازی در دنیایه اول استم بودن که وارد دنیا دوم استم میشن و اخر بازی از دنیایه دوم بر میگردن دنیا اول فکر میکنن دنیا اول دنیا واقعیه.
   دوباره بخون متنو.بقیه سوالات خدایی حسش نیس شاید بعدا بنویسم ادامه رو بزارم گروه

   ۳ ۳
  2. I AM ALONE گفت:

   متن مقاله ی شما رو فهمیدم کامل
   اینایی که من گفتم احتمالات دوم هست مثلا :۲۴:
   یعنی ممکنه با این شکلی که من گفتم یه قسمت هایی رو تغییر داد چون بعضی جاها واقعا مبهم مونده با توجه به توضیحات شما

   ۰ ۰
  3. MR-HUNTER گفت:

   کجا مثلا مبهمه؟!

   ۱ ۰
  4. I AM ALONE گفت:

   فقط آخرش
   این که اگه هنوز درون STEM هستن دلیل این که رویک بخواد از بدن لزلی استفاده بکنه چیه؟
   مگه همون اول بازی با شکل و شمایل خودش به اون نگهبان ها و سباستین حمله نکرد؟
   اگه هنوز توی استم هستن نیاز به این کار نداره مگر این که بخواد کاری بکنه کسی اونو نشناسه
   منتهی من فکر می کنم از استم اومدن بیرون واقعا تو دنیای واقعی هستن
   اما رویک رفته تو مغز سباستین.برای انتقام اول می خواسته از لزلی استفاده بکنه اما وقتی پای سباستین به قضیه باز میشه رویک فکر می کنه بهتره از سباستین استفاده بکنه تا لزلی
   مگر این که به قضیه در ابعاد خیلی بزرگتر نگاه بکنیم
   این شکلی که کل اون شهر کریمسون سیتی از اول اصلا وجود خارجی نداشته و تمام آدم هایی هم که اونجا هستن هم توسط سازمان از جا های دیگه دستچین شدن و همه به یه استم خیلی بزرگ وصل هستن
   اصلا همین که ببینیم سازمان اون استم رو برای چی نیاز داشته خودش میتونه به این قضیه جواب بده

   ۱ ۰
 35. KAZ Miller گفت:

  ممنون از هر دو عزیز …
  بازی رو که تموم نکردم ولی آیا داستان در این حد بود که بخوای بشکافیش !!؟؟
  امیدوارم شماره ۲ این بازی همونی بشه که یه موقعی زیر کامنتام گوتی سال خطابش می کردم.

  ۳ ۰
  1. Project Siren گفت:

   روزبه دچار Sins of father شدی! :D
   یه بار بازی رو تا انتها ببر مطمئنم نظرت تغییر میکنه!
   خیلی ها رو اطرافم دیدم که اول مثه تو دیدشون منفی بود ولی وقتی بازی رو تموم کردن کلا دگرگون شدن!
   حتما پیشنهاد میکنم حداقل یه بار ……..

   ۱ ۰
  2. KAZ Miller گفت:

   حتما :۱۵:
   به خاطر تو هم شده این کارو می کنم.

   ۱ ۰
  3. Project Siren گفت:

   یه دونه ای :۱۵:

   ۱ ۱
 36. daaanteee گفت:

  با سپاس فراوان از میکامی و موسیو گولاخ و حاج رضا آکومو سان و انجمن گولاخ ها
  :۱۵: :۱۵: :۱۵:
  باشد تا کور دلان به روشنائی برسند

  ۴ ۲
  1. MR-HUNTER گفت:

   با تشچر از شوما:))) <3

   ۳ ۱
 37. soroush skhkh گفت:

  پس حتما سری دومش رو خواهیم دید. :D :D :D :D

  ۳ ۰
 38. The last Son گفت:

  ممنون از آقا کاظم عزیز خیلی عالی بود

  ۰ ۰
  1. MR-HUNTER گفت:

   خواهش داداش

   ۲ ۰
 39. امیر گفت:

  این موضوع stem و دنیای درون دنیای دیگه و خواب درون خواب دیگه
  به نحوی میشه اشاره ای داشت به عنوان inception !
  من خودم به شخصه بازی رو نتونستم تحمل کنم بخاطر تخیلی بودن شدیدش چیزی که بهش اشاره هم کردم توی پستای دیگه ( هدشات کردن زامبی و این موضوعات ! )
  ولی قطعا بازی رو دوباره تهیه میکنم و تا تهش میرم
  خیلی ممنون از رفیق گلم کاظم
  توضیحات عالی بود در حدی که به بازی یک دید دیگه پیدا کردم :۱۵:

  ۱ ۰
  1. امیر گفت:

   جالبه این سر درد آخر مثل قضیه چند ثانیه آخر اینسپشن هست
   این سردرد مثل “توتم” داخل اینسپشن بود
   و دقیقا توی صحنه آخر فیلم
   وقتی که کاب توتم ئــش رو میچرخونه همون طور به چرخیدنش ادامه میده ( دوستان میدونن که وقتی نمیچرخید معنیش این بود دنیا واقعیه ولی وقتی میچرخید خواب بود )
   کلا احساس میکنم بازی یک الهام خفنی از این فیلم گرفته :۲۴:

   ۰ ۰
 40. punisher007 گفت:

  با تشکر فراوان از آقا کاظم و آقا رضا :۱۵:
  چون من تو گیم نت بازی کرده بودم داستانو خوب نگرفته بودم ممنان :۲۴:

  ۱ ۰
 41. بی شک یه عنوان فوق العاده…مگه میشه استاد میکامی بازی یسازه و بد باشه…
  :-)

  ۱ ۰
 42. amir گفت:

  ممنون دوست عزیز بسیار جامع و مفید بود :۱۵:

  ۱ ۰
 43. aliya گفت:

  برداشت شخصی :11:
  افراد زبر نمی توانند با بازی ارتباط برقرار کنند :
  ۱ – کسانی که سخت ترین بازیه عمرشون اساسینز بوده
  ۲ – کسانی که ترسناک ترین بازیه عمرشون مرده متحرک بوده
  ۳ – کسانی که اعصاب ضعیف و روحیه حساسی دارن
  ۴ – کسانی که حوصله ندارن بعد از ۴ بار مردن تو یه مرحله بخوان بازی رو ادامه بدن
  ۵- افراد زیر ۲۰ سال
  ۶ – افرادی که ناراحتی قلبی دارن
  ۷- خانوم های باردار :11:

  به هر حال باید اعتراف کرد که علت مخالفت و انتقاد شدید بعضی ها از این بازی سخت بودن و گنگ بودن بیش از حد آن است ،چون این بازی حتا در حالت آسان هم بسیار سخت است ،اما باید بگویم که نظر من کاملا برعکس آنها است، چون دقیقا همین سخت بودن و تلاش برای بقا هست که ما رو تا حدود زیادی تو اون فضا قرار میده و اون ترس روانی رو درون ما به وجود میاره ، کسانی که به این سبک از داستان پردازی و گیمپلی علاقه ای ندارند هیچ ایرادی برایشان نیست ، زور نیست که ، دوست ندارند اینگونه بازی ها رو … ولی وقتی می آیند و به کسانی که عاشق اینگونه از بازی ها هستند و کلا آدم های روانی ای که زجر کشیدن را دوست دارند ( شوخی :11: ) میگویند که این بازی نتوانسته در این سبک بدرخشد و موفق باشد ، اینجاست که اونجای آدم میسوزد و ازش دود بلند میشود ، خب برادر من عزیز من چرا فکر میکنید که لزوما همه باید مثل شما فکر کنند و همه باید مثل شما از سختی و ابهام و ترس و زجر کشیدن فرار کنند ؟!!!

  ۱۳ ۲
  1. MR-HUNTER گفت:

   بسیار نظر عالی ای بود با تشکر.
   فقط میتونم بپرسم شما کی هستی که لوگو گولاخ گذاشتی؟عضو گولاخا نیستید

   ۴ ۱
  2. ps3 with ps4 گفت:

   کاظم ببین این گولاخ ها چه فشاری اورده به بعضی ها که دارن عقده هاشون رو خالی میکنن :۲۶: :۲۶: :lol: :lol:

   aliya
   کوچولو الان با این اواتارت مثلا خواستی بگی بزرگ شدی :۲۵: :۲۵:

   ۲ ۷
  3. ps3 with ps4 گفت:

   aliya
   داداشم انگار اشتباهی صرت گرفته الان که دیدم فهمیدم از بچه های انجمن و سونی فنی و یه طورایی انگار میشناسمت شرمنده اگه بد صحبت کردم
   فقط این اواتار چیه به خودم بگو یه دونه برات درستش رو پست کنیم :D

   ۱ ۱
  4. KAZ Miller گفت:

   هرچی نگاه می کنم هیچ کدوم از شرایطی که می گی رو ندارم !!
   حالا چرا ارتباط برقرار نکردم رو می تونی بگی دلیلش چی بوده !!؟؟
   فقط می خواستی بگی شما حرفه ای ما آماتور.

   ۳ ۱
  5. MR-HUNTER گفت:

   از اتاق فرمان میگن صلاحیت گولاخیش باید بررسی بشه رضا جان :۲۵:

   ۱ ۱
  6. ps3 with ps4 گفت:

   روزبه خیلی تو تعجبم تو از اویل ویتین خوشت نیومده اون روز که بازیش میکردی برات اتفاق بدی نیفتاده :۲۴: :۲۴:

   ۱ ۱
  7. KAZ Miller گفت:

   اتفاق بد !!
   اون روز بهترین روزم بوده چون اثر استاد به دستم رسیده بود‌ :۱۵:
   ولی …

   ۲ ۱
  8. aliya گفت:

   @ ps3 with ps4 و MR-HUNTER
   دوستان من یه ماهی میشه به خاطر بعضی مسایل ( بعضی بچه بازی هایی که تو سایت وجود داره ) نظر نمیدم فقط میام پست ها رو نگاه میکنم و میرم وگرنه من از کاربرای قدیمی سایت هستم …
   ps3 with ps4 ، داداش من کلی سلیقه به خرج دادم و از کودک درونم کمک گرفتم تا تونستم این آواتارو طراحی کنم ، ولی اگه آواتار بهتری داری بفرست واسم :11:

   @ KAZ Miller
   داداش ما کشکم نیستیم نسبت به گیمرهای حرفه ای داخل و خارج از کشور ، ولی ( :11: ) هم نیستیم …
   ولی در مورد اینکه چرا شما نتونستی با بازی ارتباط برقرار کنی اینه که درسته جزو موارد بالا نیستی ولی جزو اون دسته از افراد مریضی هم که از زجر کشیدن لذت میبرن نیستی
   ———————————————–
   :ps: :ps: :ps:

   ۲ ۰
 44. blind گفت:

  جذابیت‌های داستان این بازی یا همون “مخوف” نه روایت در هم بر هم بدون افت و خیزها و کلایمکس و آنتی کلیمکس‌های معمول روایی و نه پلات بیش از حد نرم سوراخشه (قبلا هم یه بار گفتم، لزلی برا سازمان به هر دلیلی‌ دردسره؟ تو همون وان بکشینش نه اینکه جماعتی رو گسیل کنین اون تو)
  مشکل اصلی‌ من با درون مایه بازی و بی‌ علت و معلول (هدف اولیه روبیک از ساخت STEM) بودنش بود تا اینکه اتفاقی‌ یه دوبیتی خوندم:
  در دلم هرگاه که با عشق تو سودا می کنم /یا که زلفان سیاهت را چلیپا می کنم
  عقل بی‌درد را در آشفته بازار خیال /چون یکی دیوانه ، در ویرانه پیدا می کنم
  هدف روبیک نه انتقام نه کینه جویی بلکه خود خواهرش لوراست و رابطه این دو تا و اونجور بالا پایین پریدن و بازی کردن تو اون سن تو barn خبر از خیلی‌ چیزا بینشون میده و یه نمونه مشابه سینمایی داره که الان حضور ذهن ندارم. خلاصه رابطه خواهر برادری نیست به نظرم و همه این کارا به خاطر ساختن فضایی برا تجربه مجدد اون حس بوده، دنیای که خودش خداش باشه و برای حلول و ظهور هر چیز مختار، که مثل همون دوبیتی (که گویا میکامی از روش بازی رو ساخته. اون زلف سیاه رو چی‌ میگین آخه :۲۵: ) تش به جنون ختم میشه.
  هنر هارمونیک سازی هم که کرم وجودی میکامی از زمان شروع به ساخت سری RE بوده تو این بازی هم رگه‌هایی‌ ازش هست. نظم و الگو دادن به ذهن مخاطب وقتی‌ یه داستان انصافا بی‌ سر و ته مشوشش کرده اقدام پسندیده ایست. مثل بچه سباستین و پرستارش که مثل رویک و خواهرش تو آتیش سوزی کشته شدن که یه ربط و ضبطی از دل این قضیه بیرون خواهد اومد بلاشک.

  ۱۳ ۹
  1. aliya گفت:

   یعنی شما میفرمایی روبیک و لورا اون جریان :11: برو استغفار کن برادر…

   ۲ ۱
 45. پس هیچ کس از اینم به بعد نگه که داستان سطحی داشت

  ۲ ۱
 46. sam گفت:

  مگه آخر بازی مغز روویک رو له نکرد؟خب مگه یه انسان میتونه بدون مغز باشه؟تمام افکار داخل مغزه دیکه!به نظر من لزلی تبدیل به روییک شد.وقتی لزلی به مایع تبدیل شد ما هنوز داخل STEM بودیم دیگه.بنابرین روییک می خاسته ما مرگ لزلی رو ببینیم.روویک که در دنیای خیالی حضور فیزیکی داشت پس احتمالا آخر بازی دنیای واقعی رو نشون میده.شاید هم تمام حرفام اشتباه بودن!مخ من یکی ک هنگ کرد! :(

  ۳ ۴
  1. MR-HUNTER گفت:

   شاید نه کاملا اشتباهه حرفات :۲۵:

   ۴ ۱
 47. ebrahim گفت:

  ممنون مطلب فوق العاده ارزشمندى بود سپاس گذار میشم در مورد داستان بازى هاى دیگر هم چنین مطالبى بذارید !
  با خوندن این مطلب مسمم شدم این بازى رو خریدارى کنم !

  ۱ ۰
 48. Mehrdad گفت:

  عالی بود داداش دمت گرم خیلی گلی معلوم شد تو یک شاگرد اخلف استاد میکامی هستی :D :۱۵: :۱۵:

  ۱ ۰
  1. MR-HUNTER گفت:

   :۱۵: :۱۵: :۱۵:

   ۴ ۰
 49. عالی بود . :۱۵:
  از نویسنده کمال تشکر دارم. :۱۵:
  لطفا این مقاله رو آقایی بخونه که میگفت ، به همون دلیل که سایت های دیگه به این بازی ظلم کردن ما هم ظلم میکنیم. :27:
  یا اون نویسنده ای که توی مجله قاضی نما گفته بود داستان خیلی سطحی و کوتاهه. :11:

  ۳ ۱
  1. MR-HUNTER گفت:

   حال کردی شرح داستانو سبسشن؟!

   ۷ ۰
  2. عالی بود :۱۵:
   ای ول داری :۱۵:
   روح منو زنده کردی پسرم :-)

   ۰ ۰
 50. Behzad Wesker گفت:

  خیلی خوب بود. اقا رضای عزیز داستان رزیدنت ۴ به این دلیل که تم و درون مایه متفاوتی داشت و مثلا ارتباطی چندانی حداقل از این نظر با قسمت ها قبل نداشت مورد نقد هست وگرنه داستان بازی هم نواوری داشت.

  داستان رزیدنت ۴ واقعا غنی بود.

  ۰ ۰
 51. Mostafa گفت:

  واقعا عالی بود..خسته نباشید. :۱۵:
  مقاله رو کامل خوندم حرف نداشت.

  ۱ ۰
  1. MR-HUNTER گفت:

   نوکرم داداش :۲۵:

   ۱ ۰
 52. MetallicA گفت:

  ممنون از وسیو گولاخ و حاجب آقا پروجکت سایرن.
  بازیو که انجام دادم مقالرو میخونم ولی کامنت های دوستان رو مشاهده کردم.
  مثل این که بد جور ترکوندی. :۲۴:

  ۱ ۰
  1. MR-HUNTER گفت:

   واقعا بعضی از کامنتا ترکوندن :۲۵:

   ۴ ۰
 53. یه مشت نوب!!!!

  ۲ ۱۰
 54. خیلی عالی بود. من گیر یکی دو نکته بودم که اینجا مطرح کردی و کل داستان رو فهمیدم.
  عالی بود! خیلی حال کردم. حتی مجله بازی نما هم نتونسته بود به این خوبی داستان رو بگه و داستان رو یه ضعف بزرگ می دونست. الان متوجه شدم که طرف از بازی هیچی نفهمیده بود.
  خیلی حرفه ای برداشت کردی و کاملا منطقی بود. دمت داغ

  ۳ ۰
  1. MR-HUNTER گفت:

   :۱۵:
   همونطور که قبلا هم جار میزدم کسایی که به بازی ایراد میگیرن اصلی ترین دلیلش اینه که نفهمیدن بازیو‌.
   جدیدا چند نکته دیگه هم دستگیرم شده که وقت نشد به مقاله اضافه کنم

   ۸ ۱
 55. lichking گفت:

  آقا سوال:
  شما که نقد میکنید کل داستان بازی رو در یه بار بازی کردن میفهمید آیا؟ :(

  ۰ ۰
  1. MR-HUNTER گفت:

   وقتی من بازیو تموم کردم مثل بقیه کلی سوال تو ذهنم بود.جوابی که بقیه دادن این بود که تو dlc میفهمیم چی شده.ولی من قانع نشدم.گوگل سرچ کردم چیزی نشونم نداد.
   خدارو شکر با تشکر از سونی بخاطر پلی۴ اش میشد از بازی فیلم و عکس بگیری‌.وقتی نشستم بدون دغدغه مکشته شدن تو بازی فیلم هارو نگاه کردم متوجه داستان شدم

   ۵ ۱
 56. من تو اکثر نقد ها میخونم که روایت داستان بسیار بد هست این جمله کاملا اشتباهه و یه جنایته بر علیه بشریت :۲۴:
  دوستان عزیز اگر واقع گرایانه به داستان نگاه کنیم می بینیم که داستان روایتش بد نیست تنها نکته اینه:
  “این بازی برای همه ساخته نشده است”
  من قصد توهین به کسی رو ندارم اما حقیقت داستان اینه این یکی از بهترین بازی های ساخته شده تا کنون هستش نه به خاطر گیمپلی نه به خاطر گرافیک فقط و فقط به خاطر داستان این بازی که حتی از ۱۰۰ تا فیلم هم داستانش پربار تر و پر ارزش تره واقعا قابل وصف نیست اما یک سری دوستان (قصد توهین ندارم) فقط نشستن و COD & BATTLE & ASSASSINS CREED و GTA بازی کردن به خاطر هایپ هایی که برا بازی شدش گفتن بازی قشنگیه نشستن بازی کردن و تو داستان بازی گیر کردن این دلیل نیست که بگین داستان بازی بد بودش و … بلکه باید بگین داستان برا شما یه مقدار سنگین بود وگرنه من به شخصه از این بازی نهایت لذت رو می برم فوق العاده هستش ممنون از استاد میکامی :۱۵: :۱۵: :۱۵: :۱۵:

  ۶ ۳
  1. aliya گفت:

   کاملا درسته ، این گونه گیمرها که از این گونه بازی ها لذت میبرن کم پیدا میشن
   ————————–
   :۱۵: :ps: :15:

   ۲ ۲
 57. loss گفت:

  دختر سب تو آتیشسوزی میمیره،آخر متنو درس کن

  ۰ ۰
  1. MR-HUNTER گفت:

   ممنون که بفکر متن بودید
   اما باید بگم که دست نوشته ای مبنی بر اتش سوزی و سوختن دختر سباستین پیدا میکیند در مراحل بعدی اگهی گم شدن دخترش رو :10:
   اگهی هایه گم‌ شدن در بازی نشون دهنده این هستن که سازمان افراد رو میدزدید تا به دستگاه متصل کنه.
   بنده بر این باور هستم که دختر سباستین زندست و در یکی از سطح هایه استم گرفتاره

   ۶ ۱
  2. loss گفت:

   خواهش میکنم
   از کجا میدونی اون دخترشه؟؟

   ۰ ۱
 58. یه جی توو مایه های فیلمهای اتاق ۱۴۰۸ و lnception بود بیجیدکیش! کریستوفر نولان بعد ساخت فیلم تلقین کفت ۲۰ سال دیکه میفهمین من جی ساختم!!! میکامی هم باید همینو بکه :'(

  ۰ ۰
  1. (Role) گفت:

   برادر من،خب با فونت عربی ننویس :lol: :lol:

   ۰ ۰
 59. rasool گفت:

  عالی بود مرسی :ps:

  ۱ ۰
 60. nathan گفت:

  دادا دستت درد نکنه :۱۵:

  ۱ ۰
 61. خیلی ممنون بابت این زحمتتون و این مطلب.
  یکسری اشتباهاتی داشتید شما که درباره خود سباستین بود.
  اولا اینکه دختر سباستین تو ۵ سالگی تو اون آتشسوزی خونه شون با پرستارش کشته میشه.
  بعد سباستین الکلی میشه و زنش هم بدجوری دپرس میشه.
  یه دفعه زنش غیبش میزنه و به همراهش یه سری مدارک و وسایل مربوط بهش هم ناپدید میشن. حالا اینجا همه میگن که همه چی تقصیر سباستین بوده چون معتاد شده بود و زنش هم ترکش کرده ولی بعدش یه بسته به دست سب میرسه که نامه و یکسری مدارک توش بود و زنش تو اون نامه میگه که احتمالا دیگه منو نمیبینی ولی من داشتم یه تحقیقاتی میکردم که مبنی بر این بود آتشسوزی خونه تصادفی نبوده و بچه مون عمدا کشته شده. اگه این نامه و مدارک رسیده دستت پس سر من هم زیر آب کردن و تو باید به تحقیقاتم ادامه بدی و عدالت رو برای من و دخترمون اجرا کنی.
  سب این قضیه رو به هیچکی نمیگه و اداره پلیس هم که اولش میگفتن زن سب ترکش کرده، قبول میکنن که اونو تو لیست گمشده ها بذارن و اون اعلامیه که شما میگی احتمالا زن سباستینه نه دخترش.
  حالا از این طرف پلیس به خود سباستین مشکوکه و سب هم خودش داره زیر زیرکی تحقیقات میکنه که خبرش به بالا دستی ها میرسه و ازش بازجویی میکنن ولی چون مدرکی نداشتن ولش میکنن بره اما بهش اخطار میدن که دست از پا خطا نکنه!
  دیگه بعدش چی میشه تو دفترچه خاطرات سباستین نیست ولی انگار سازمان سب رو میگیره و ازش برای نابودی روویک استفاده میکنه.
  راستی جالبترین چیزی که تو طراحی چهره ها فهمیدم این بود که با اولین برخوردمون با سباستین، با خودم گفتم این یارو چقد چهره ش “خسته است”. منو یاد مکس پین مینداخت که وقتی داستانش رو فهمیدم گفتم دم سازنده هاش گرم. :۲۴:
  تو دفترچه خاطرات درباره کیدمن هم نوشته بود ولی چیز زیاد مهمی نبود فقط همینکه سباستین از همون اول که کیدمن اومد تو گروهشون بهش مشکوک بود.
  راستی اول بازی تنها کسی که سردرد نگرفت کیدمن بود. تنها کسی که حمله بهش دست نداد (از اونا که سب و جوزف چند دقیقه زامبی شدن و اون راننده پلیسه همون اول بازی شد) کیدمن بود.
  اون حتما مامور سازمان بوده که به عنوان تازه کار میاد تو تیم سب و سباستین هم میفهمه که این حرفه ای تر این حرفاست.
  حالا یه سوال اینجا میمونه که روویک چرا استم رو ساخت. نظریه من اینه که روویک خیلی خواهرش رو دوست داشت و وقتی اون اتفاق افتاد، خواست از همه انتقام بگیره. به نظرم همه ی دشمنای ما تو بازی، در اصل روستاییا بودن که روویک به کمک دکتر روشون آزمایشات انجام داده بود. روویک ظاهرا اصلا نقشه ای برای سباستین نداشت و در سب هم اصلا نباید تو استم میبود که خب این نقشه سازمان بوده که سب رو وارد ماجرا کنه
  حالا از یه طرف اونجا که تو اون طویله درحال سوختن هستیم روویک به سباستین میگه تو این بلا رو سرمون آوردی حالا منظورش چیه؟ فعلا نمیدونم.
  روویک یه جا به سب میگه که درداشو میدونه یعنی انگار میدونه بچش سوخته، زنش گم شده و…
  خب از کجا میدونه؟ :۱۹: (یه دونه بشکن بزنید) همه افرادی که تو لیست گمشده ها هستن تو استم هستن پس وقتی زن سب هم تو لیست گمشده هاست یعنی اونم تو استم بوده و چرا؟ خب چون سازمان گرفته بودتش و احتمالا یا تو یکی از همین لایه ها زنده س یا توسط هیولاها یا تله ها کشته شده.
  من میگم حتما نسخه۲ داره این بازی!
  درهر صورت چون کلا یه بار بازی کردم همینا دستگیرم شد. نظر شما چیه؟

  ۴ ۳
  1. hameed s4 گفت:

   امیدوارم قسمت دومش هم ساخته بشه

   ۰ ۰
 62. hani گفت:

  سلام… راجب مطالبتون باید بگم خیلی خوب بازی رو نقد کردید.من نقدای سایتای دیگه رو خوندم ولی بجای داستان بیشتر راجب به مسایل فرعی تر نوشته بودن تا داستان..ولی باتوجه به مبهم بودن و بازگذاشتن پایان بازی بعضی دوستان حق داشتن سوالاشونو بپرسن یا از دید خودشون برداشتای شخصی داشته باشن و سوال براشون پیش بیاد. میشه از یه بعد دیگه اخر بازی رو دید و نتیجه گیری کرد .به نظر من اخر بازی هنوز سباستین توی استم بود چون همونطور ک خودتونم اشاره کردید از اول بازی همه توی استم بودن و اخر بازی سب توی اول بازی و همون جایی ک اول رفته بودن یعنی تیمارستان بیدار شد(منظورم اینه که اگه طبق گفته های شما و دوستان از همون اول بازی در دنیای واقعی نبودن و توی استم A بودن وبعد از دیدن دوربین مداربسته و اومدن روویک و بیهوش شدن به استم B برده شده باشن سب اخر بازی بعد از کشتن روویک از استم B خارج شده و به استم A یعنی جایی ک اول بودن برگشته که دنیای واقعی نیست) و درمورد اینکه اصلن چرا سازمان خواسته سب رو وارد ماجرا کنه (یرداشت شخصیمه ) شاید دلیلش این میتونه باشه که سازمان میخواسته یه جایگزین برای روویک به عنوان مغز مرکزی پیدا کنه یعنی کسی که اونقدر مغز قوی داشته باشه که بتونه در مقابل روویک دووم بیاره و صدالبته قدرت نابود کردنشو داشته باشه..حالا که مغز روییک از بین رفته ومغز مرکزی وجود نداره به نظرتون کی اونقدر قدرت ذهنی داشته ک بتونه مغز مرکزی که همه کاره بوده رو نابود کنه ؟ سباستین…. کاری به این ندارم که روویک بعد از نابود شدن مغزش رفته تو جلد لزلی یا نه ولی چیزی که مشخصه اینه که دیگه کنترل جهان استم دیگه دستش نیس چون با نابود شدن مغزش دیگه عملن کاره ای نیس… همه ی اینارو گفتم که به این نتیجه برسم اخر کار سباستین از نظر سازمان به عنوان مغز مرکزی انتخاب شده و شاید دلیل اینکه اخر بازی همه چیز یکم زیادی خوب و خوش شده بود اینه که اینا همه داره تو ذهن سب اتفاق میوفته و اینا خواسته های ناخوداگاه ذهن سب بوده که یهو زنده از وان بیاد بیرون و گروه ضربت بیاد کمک و شهر صحیح وسالم و همه چیز مرتب باشه….سازمان توی استمی که درست کرده یه دنیای ذهنی سالم و اروم میخواسته نه یه دنیایی که دایم توش زلزله و خرابی و مرگ باشه که روویک براشون ساخنه بود.هدف کنار زدن رویک و پیدا کردن یه جایگزین مناسب بوده ..یه ذهن اروم.. ذهنی که بتونه شیطان اشوبگر درونی خودشو کنترل کنه

  ۲ ۰
  1. hamid king گفت:

   اینم ایده جالبیه

   ۰ ۰
 63. Pandora7 گفت:

  مطلب خوبی بود البته کمی صبر کنیم تا سیزن دوم dlc بیاد تا از یه طرفی ببینیم تمام نظریه هایی که دادی درست هست یا نه

  ۰ ۰
 64. CH گفت:

  بابت تفسیرو این حرفا دستت درد نکنه
  فقط این سوالو جواب بده
  چون از اونجایی که میگی شینجی بزرگوار :13: همه چیزو تو بازی پاسخ داده پس باید جوابی برای این داشته باشه
  .
  .
  .
  زن سباستین کجاس ؟ :۱۸:
  همین ؟ :۱۸:

  ۰ ۰
 65. ارش اریا گفت:

  سلام
  پر واضحه زنش کیه
  جولی کیدمن زن سباستین هست !!!
  چرا چون نا فامیلی سباستین چی هست؟
  چرا رو نام و نام فامیلی زن سباستین خط کشیدن؟
  مدل موی کیدمن و اون عکس یکیه رنگ چشمها هم یکی هست پس..
  ایا خاطرات واقعی از دنیای واقعی وارد این دنیا میشن؟ووو……….

  ۰ ۰
 66. ارش اریا گفت:

  واقعا خیلی بازی نابی بود . اولین بازی بود که واقعا میتونم بگم
  بهترین نوع دشمنها رو داره و خیلی واقعی طراحی شده
  واقعا مثل صحنههای سینماییی حمله میکنن و میکشن کاراکترو .
  داستان درگیر گننده داره که نقطه قوت داستان هست و
  چون داستان درگیرکننده هست و حتی زبان فول هم باشی
  سخت میفهمی پس منتقدین محترم دقیقا با کالاف مقایسه
  میکنند .گرافیکش که عالیه داستانم عالیه یه داستان سطحی و زود گذر نیست
  تنها بازیی بود که داستان تو مخی داشت به جز هالف لایف

  ۰ ۰
 67. hamid king گفت:

  رضا حاتمی عزیز دمت گرم به خاطر دو تا چیز اولن مقالت خیلی خوب بود من خودم چند بار این بازیو رفتم دومن من تازه ثبت نام کردم با عکست خیلی حال کردم بهترین بازی منم سایلنت دو هست واقعا عالی بود نه نتها تو سایلنت هیلا بلکه تو تموم بازی های ترسناک-معمایی گذشته از اینا یه سوال داشتم خواهشا جواب بده، تو همین بازی شیطان درون کیدمن با پرستاره جزو اعضا سازمان بودن،اخرشم خوده سازمان اونا رو جدا کرد از دستگاه stem نه اینکه خودشون بیان بیرون تنها کسی که تونسته بود این کارو کنه لزلی بود و یه چیز دیگه که هیچ سایتیم اشاره نکرده اینه که ما هم یعنی کارگاه سباستین موفق شدیم از stem خارج شیم یعنی تنها کسایی که موفق به خروج از stem شده بودن لزلی و سباستین بود ولی سوال اینه اصلا چرا سازمان لزلی رو به stem وصل کرد که بعد کیدمن هم وصل کنه که بیاد اون تو لزلی رو بکشه نذاره روویک فرار کنه خوب چه کاریه لزلی رو جدا میکردن از stem این جوری از اون رویا ها بیرون میامد این همه داستان بره خودشون درس نمیکردن چون حتما میدونی دیگه همه شخصیتای بازی رو سازمان لینک کرده بود به stem و در اخر هم افراد خودشو یعنی پرستارو و کیدمنو جدا کرد بقیه هم که مردن،ما هم خودمون موفق به خروج شدیم خواهشن نظرتو بگو به این موضوع هیج سایتی حتی شما که کامل ترین مقاله رو داشتین نپرداخته.

  ۲ ۰
 68. hamid king گفت:

  و البته کاظم جان عزیز،نظر شما برام ارزشمنده

  ۱ ۰
 69. hamid king گفت:

  البته ببخشید که این نظرو یکم دیر مطرح میکنم

  ۱ ۰
 70. CYBER_014 گفت:

  :54: واقعا بازی بسیار عالی و ترسناک هست و باید بگم که روییک اگه این اتفاق براش نمی افتاد و پرستارش نمی کشتش این همه دغدغه بوجود نمی اومد، اما اگه evil within رو بازی نکردین بازی کنین می ارزه اما ممکنه با صحنه و حوادث های بسیار ترسناکی روبه رو شوید راستش من برای اولین بار که بازیش کردم خیلی ترسیدم طوری که دستگیره رو شوت کردم و فرار کردم اما این بازی های ترسناک باعث مشین که روح ما خراب بشه

  ۰ ۰