توسط مهدی هفته خانک در ۲۴ تیر ۱۴۰۱ , ۰۹:۰۰

در مقاله‌ی پیش‌رو به راهنمای بازی راکت لیگ خواهیم پرداخت. راکت لیگ(Rocket League) بازی ساخته شد توسط استودیوی خوش‌نام Psyonix است که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد. بازی راکت لیگ از یک ایده‌ی ساده متولد شد، آیا می‌شود با ماشین، فوتبال بازی کرد؟! در ادامه با راهنمای بازی Rocket League و نکات بازی Rocket League دنیای بازی را همراهی کنید.

البته این اولین باری نیست که شاهد فوتبال بازی کردن با ماشین در دنیای بازی‌های ویدیویی هستیم. خود استودیوی آمریکایی Psyonix در سال ۲۰۰۸، بازی‌ای به نام «ماشین‌های جنگی موشکی آکروباتی ما فوق صوت»(Supersonic acrobatic rocket-powered battle-cars) را به صورت انحصاری برای پلی‌استیشن ۳ روانه‌ی بازار کرد. راکت لیگ را در واقع می‌توان نسخه‌ی به روز و بهبود یافته‌ی همین بازی دانست، بازی‌ای که در نسل هفتم، با وجود برخی مشکلات در فیزیک بازی، تجربه‌ی لذت بخش را ارائه می‌داد و ایده و گیم‌پلی‌اش، هفت سال بعد در راکت لیگ به بلوغ رسید.

همان طور که ذکر شد، پنج سالی از عرضه‌ی راکت لیگ می‌گزرد و Psyonix در تمام این سال‌ها، به خوبی از بازی خود پشتیبانی کرده است، نمونه‌ای از این پشتیبانی را می‌توان در محتویات مختلفی که در طول این سال‌ها برای بازی عرضه شده و می‌شود و همچنین رویداد‌های مختلف درون بازی مشاهده کرد. امروزه راکت لیگ برای رایانه‌های شخصی و تمام کنسول‌های نسل هشتمی، حتی سوییچ در دسترس قرار دارد و سرور‌های آن پر از بازی‌بازان مختلف از نقاط مختلف جهان است.

راهنمای بازی راکت لیگ

فصل هفتم بازی راکت لیگ که به تازگی در دسترس قرار گرفته

پشتیبانی‌های قدرتمند Psyonix و جامعه‌ی بازی‌بازان وسیع و دوست‌داشتنی راکت لیگ، در طول چند سال این بازی را به یکی از رشته‌های اصلی و پرطرفدار ورزش‌های الکترونیک تبدیل کرده است. همانند دیگر رشته‌های ورزش‌های الکترونیک، مسابقات راکت لیگ به طور منظم از سوی نهاد‌های مختلف برگذار می‌شود و درآمد‌های نسبتا خوبی را برای تیم‌های برتر به ارمغان می‌آورد. اما همانند هر ورزش دیگری، هر کسی می‌تواند به فعالیت در این حوزه بپردازد، اما برای وارد شدن به میان بازی‌کنان حرفه‌ای و قهرمان شدن، مسیر طولانی‌ای را باید طی کرد.

مسیر قهرمانی، مسیری طولانی است که پیمودن آن به تلاش خستگی‌ناپذیر و تمرین و ممارست نیاز دارد، با این حال، نکات و راهنمایی هستند که می‌توانند برای کسانی که قصد دارند تازه در این راه قدم بگذارند، مفید باشد. اگر قصد دارید که فوتبال بازی کردن با ماشین‌ها را تجربه کنید، در ادامه با راهنمای بازی راکت لیگ با من همراه باشید تا چندی از راهنمایی‌ها و استراتژی‌های کارآمد راکت لیگ را با هم مرور کنیم.

پایه، اصول و نکات بازی Rocket League

همان طور که احتمالا با بازی آشنایی دارید یا از طریق تصاویر و تریلر‌ها متوجه شده‌اید، در راکت لیگ، هر بازیکن کنترل یک ماشین کوچک، شبیه به ماشین‌های کنترلی را در یک زمین بازی، مشابه زمین فوتبال در دست می‌گیرد. هر چند راکت لیگ زمین‌های مسابقه‌ی مختلفی با ظاهر‌های گوناگون دارد، اما ابعاد و اندازه‌ی همه‌ی زمین‌های مود استاندارد آن یکسان است. بازی چند مود متفرقه نظیر هاکی، بسکتبال و… زمین بازی‌ای برای هر یک دارد که شامل مود‌های استاندارد و اصلی بازی نمی‌شوند.

در هر یک از این زمین‌ها، دو تیم «قرمز» و «آبی» در مقابل یک دیگر قرار می‌گیرند، هر یک از این تیم‌ها بر اساس حالت بازی، شامل یک تا چهار ماشین هستند که یک بازیکن کنترل هر ماشین را در دست دارد. در مواقعی که بازیکنی از بازی خارج می‌شود، یک هوش مصنوعی جای وی را می‌گیرد تا زمانی که یک بازیکن واقعی جدید جایگزین او شود. خوشبختانه هوش مصنوعی قوی‌ای را در راکت لیگ هستیم و ماشین‌های هوش مصنوعی گاهی حتی بهتر از برخی بازیکنان واقعی بازی می‌کنند!

زمین بازی از وسط به دو قسمت تقسیم می‌شود که هر قسمت متعلق به یکی از تیم‌هاست، در انتهای هر قسمت نیز دروازه‌ی هر تیم قرار دارد. هر تیم، ضمن دفاع از دروازه‌ی خود، باید تلاش کند که توپ را به دروازه‌ی دشمن برساند و در انتهای زمان پنج دقیقه‌ای بازی، هر تیمی که تعداد گل‌های بیشتری به ثمر رسانده باشد برنده است.

راهنمای بازی Rocket League

زمین‌های بازی سر پوشیده هستند و ماشین‌های تحت کنترل ما می‌توانند روی دیوار‌های عمودی بازی نیز حرکت کنند، اما اگر روی سقف بروند بعد از چند لحظه روی زمین می‌افتند. در کنار تمام این‌ها، چندین جایگاه شارژ در بازی قرار دارد که با رد شدن از روی آن‌هاف نیتروی ماشین پر می‌شود و بازیکن می‌تواند با استفاده از نیترو، سرعت ماشین خود را به شکل جشمگیری افزایش دهد.

با استفاده از نیترو می‌توان طول زمین مسابقه را در حدود پنج ثانیه طی کرد، علاوه بر این، بدون نیترو امکان پرواز و ضربات هوایی وجود ندارد، در مورد ضربات هوایی کمی جلوتر صحبت خواهیم کرد، اما امیدوارم که متوجه اهمیت نیترو شده باشید. اما جایگاه‌های نیتروی موجود در بازی به دو دسته تقسیم می‌شوند، دسته‌ی اول که در میانه‌ی زمین بازی قرار دارند، مقدار محدودی نیترو برای شما به ارمغان می‌آورند، اما دسته‌ی دیگر که شش جایگاه در گوشه‌های زمین مستطیلی شکل بازی هستند و با یک گوی روی آن‌ها از دیگر جایگاه‌ها قابل تشخیص‌اند، به طور کامل نیتروی ماشین شما را شارژ می‌کنند. لازم به ذکر است که هر گاه ماشینی از روی یک جایگاه نیترو رد شده و شارژ شود، مدتی طول می‌کشد تا آن جایگاه دوباره بتواند ماشینی را شارژ کند.

از دیگر نکات بازی Rocket League باید گفت که ماشین‌ها نوار سلامت ندارند و تنها نواری که شما به عنوان بازی‌باز باید به آن اهمیت دهید، نوار نیتروی ماشینتان است. با این حال، اگر ماشینی با نهایت سرعتی که با نیترو به دست آورده به یکی از ماشین‌های دشمن برخورد کند، می‌تواند آن را منفجر کند. ماشین‌های منفجر شده پس از چند لحظه در یکی از موقعیت‌های آغاز بازی در زمین خودی ظاهر می‌شوند.

راهنمای بازی Rocket League

موقعیت‌های آغاز بازی شامل: مقابل دروازه‌ی خودی یا یکی از گوشه‌های زمین خودی است. همچنین در زمان شروع بازی یا پس از این که هر یک از تیم‌ها گلی به ثمر برساند، بازی متوقف شده و پس از تماشای صحنه‌ی به ثمر رسیدن گل، تمام ماشین‌ها در موقعیت آغاز بازی قرار می‌گیرند. در موقعیت آغازین، مخزن نیتروی هر ماشین به میزان یک سوم ظرفیت شارژ است.

در کنار دکمه‌های جهت‌یابی، که در آن‌ها جهت جلو همانند گاز دادن و جهت عقب همانند دنده عقب رفتن است (و نیازی به گفتن نیست که دکمه‌های طرفین، طرف حرکت ماشین را مشخص می‌کند)، سه دکمه‌ی دیگر در بازی وجود دارند که حائز اهمیت فراوان هستند؛ دکمه‌ی توربو (در رایانه‌های شخصی، کلیک چپ موس به صورت پیش فرض) که از نیتروژن جمع‌آوری شده برای افزایش سرعت استفاده می‌کند، دکمه پرش (در رایانه‌های شخصی، به صورت پیش فرض کلیک راست موس) و دکمه‌ی ترمز دستی که در تغییر مسیر‌های ناگهانی بسیار کارآمد است (شیفت به صورت پیش فرض در رایانه‌های شخصی).

اولین کاری که به عنوان بازیکن تازه‌وارد باید انجام دهید، مسلط شدن بر روی ماشین‌تان از طریق همین مکانیک‌های پایه‌ای است.

خوشبختانه امکان بازی آزاد و تمرینی از بخش Training منوی اصلی بازی برای بازی‌کنان مختلف فراهم شده است. توصیه‌ی ابتدایی ما این است که کمی در این بخش وقت بگزرانید و به خوبی به این مکانیک‌های پایه‌ای بازی، یعنی گاز، پرش، نیترو و ترمز دستی مسلط شوید.

راهنمای بازی راکت لیگ

گاراژ بازی Rocket League که در آن می‌توانید با آیتم‌هایی که به دست می‌آورید ماشین‌های خود را شخصی‌سازی کنید

آخرین نکات بازی Rocket League که برای بازیکنان تازه‌وارد در راهنمای بازی راکت لیگ باید ذکر کرد، حالت دوربین در راکت لیگ است. راکت لیگ این انتخاب را به بازیکنان می‌دهد که به راحتی و با فشردن یک دکمه (space در رایانه‌های شخصی) دوربین بازی را در دو حالت مختلف تنظیم کند. اولین حالت که حالت پایه‌ی دوربین است، دوربین در پشت ماشین قرار می‌گیرد و هر آن چه در مقابل ماشین شما باشد به شما نشان می‌دهد. در حالت دوم که دوربین توپ(Ball Cam) نام دارد، دوربین همواره حول ماشین شما، در موقعیتی قرار می‌گیرد که بهترین زاویه را جهت رویت توپ به بازیکن بدهد و مخاطب مجبور نباشد برای یافتن خود همواره زاویه‌ی دوربین خود را تغییر دهد.

توصیه‌ی ما برای بازکنان جدید‌تر، استفاده از حالت دوربین توپ است، چرا که بدون شک مهم‌ترین عامل محیطی حاضر در بازی، توپ است و اگر بازیکن موقعیت توپ را نداند، عملا در بازی کار به جایی نمی‌برد. دوربین توپ همواره توپ را در دید شما نگه می‌دارد و به شما کمک می‌کند تا بتوانید در موقعیت مناسب حمله کرده یا از دروازه‌ی‌تان دفاع کنید.

البته دوربین توپ نقطه ضعفی هم دارد و آن این است که وقتی توپ در هوا است، دوربین از زاویه‌ی زیر ماشین آن را نشان می‌دهد و باعث می‌شود که بازی‌باز نتواند ماشین‌های دوست و دشمن اطراف ماشین خود را ببیند. راه حل این مشکل استفاده‌ی هم‌زمان از هر دو حالت دوربین و سوییچ مداوم بین آن دو است که بازی‌کنان حرفه‌ای راکت لیگ اغلب چنین کاری می‌کنند؛ اما تازه‌کاران بهتر است تا زمانی که تسلط و تجربه‌ی مناسبی بر بازی و دوربین پیدا کنند، این نقطه ضعف را به جان بخرند تا بتوانند همواره توپ را در دید خود داشته باشند.

در دنیای بازی بخوانید: خرید استودیو Psyonix توسط اپیک گیمز

استراتژی‌ها

راهنمای بازی Rocket League: حالت دوئل (۱v1)

حالت دوئل یکی از مود‌های اصلی و استاندارد راکت لیگ است. در مود دوئل، همان طور که از نامش پیداست، در هر تیم یک بازیکن قرار می‌گیرد و این دو بازیکن با یک دیگر فوتبال بازی می‌کنند. در مود دوئل خبری از هم‌تیمی‌ها یا دشمنان اضافی نیست، در نتیجه تمام تمرکز بازیکن معطوف به حرکات تنها رقیبش می‌شود.

حالت دوئل هم در میان بازیکنان با تجربه، و هم در میان تازه‌واردین راکت لیگ محبوبیت زیادی دارد. به دلیل ساده و خلوت بودن بازی در این حالت، بازی‌کنان تازه‌کار می‌توانند پس از گزراندن مراحل آموزشی، به بازی در حالت دوئل بپردازند و استراتژی‌ها و مکانیک‌های مختلف بازی را، این بار در مقابل یک رقیب واقعی امتحان کنند.

خوش‌بختانه سیستم مچ‌میکینگ راکت لیگ عملکرد نسبتا خوبی دارد و بازیکنان هم‌رده را در مقابل یک دیگر قرار می‌دهد. پس نیازی نیست که حالت دوئل را برای قرار نگرفتن در مقابل یک بازیکن حرفه‌ای، نادیده بگیرید.

راهنمای بازی Rocket League

حالت دوئل جزو یکی از حالت‌های بازی است که در قسمت رقابتی(competitive) بازی نیز حضور دارد. بازیکنان حرفه‌ای که قصد دارند صرفا بر اساس مهارت خودشان رده‌بندی شوند و هم‌تیمی‌های خوب یا بد تاثیری بر بازی آن‌ها نداشته باشند، در حالت رقابتی دوئل پیش‌روی می‌کنند.

اما از نکات بازی Rocket League اینجاست که بازیکنان تازه‌وارد‌تر، نه تنها از این حالت رقابتی، بلکه بهتر است کلا تا زمانی که به مهارت‌ها و تسلط کافی دست پیدا نکرده‌اند، از بازی‌های رقابتی دوری کنند.

استراتژی‌های مناسبی که می‌توان برای حالت دوئل مطرح کرد چندین مورد هستند. اولین مورد حائز اهمیت این که در حالت دوئل در کل دو ماشین در زمین بازی حضور دارند، در نتیجه، مشکلی که برای حالت دوربین توپ مطرح شد، در دوئل چندان دیده نمی‌شود. در نتیجه در حالت دوئل همواره بهتر است که دوربین را بر روی توپ قرار دهید، چرا که هم خود شما و هم تنها حریف‌تان به دنبال توپ خواهید بود.

یکی از مهم‌ترین کار‌ها در راهنمای بازی Rocket League، دفاع به موقع از دروازه است، اما دفاع کردن از دروازه‌های نسبتا بزرگ بازی، با یک ماشین کوچک کار راحتی نیست و نیاز به تمرین فراوان دارد. اما در حالت دوئل، واقعا مشخص کردن این که چه زمانی باید حمله کرد و چه زمانی دفاع، کار سختی است.

نکات بازی Rocket League

در طول این سال‌ها شاهد قراردادهای مختلف Psyonix سازنده‌ی بازی با خودروسازان مطرح برای نمونه‌سازی ماشین‌های واقعی در بازی راکت لیگ بوده‌ایم

از نکات بازی Rocket League اینجاست که اگر گیمر در حالت دوئل در لاک دفاعی فرو برود، عملا زمین را برای رقیب خود خالی گذاشته‌اید، و اگر فقط و فقط به حمله فکر کنید، ممکن است با ضد‌حمله‌ی رقیب گل بخورید. ضد‌حمله‌ها در حالت دوئل اهمیت بسیار بالایی دارند، چرا که اگر موفق شوید توپ را در حین حمله‌ی رقیب‌تان از کنترل وی خارج کنید، دیگر رقیب دیگری در بازی حضور ندارد که بخواهد مانع گل زدن شما شود.

به نظر من، بهترین راهنمای بازی Rocket League که می‌توان برای حالت دوئل راکت لیگ ذکر کرد، تلاش برای تسلط هر چه بیشتر بر توپ است. در این حالت تنها دو بازیکن در بازی وجود دارند و کسی بازی را کنترل می‌کند که توپ را کنترل کند. همواره سعی کنید توپ را وارد زمین دشمن و دروازه‌ی وی کنید، اگر توپ به سمت دروازه‌ی شما می‌رود، تمام تلاش خود را به کار گیرید و پس از دفاع، با یک ضد‌حمله‌ی سریع،یک گل به ثمر برسانید.

همان طور که ذکر شد، حالت دوئل به شدت به بازیکن‌های تازه‌وارد توصیه می‌شود، هر چند برخی از حرفه‌ای‌ها و با تجربه‌ها نیز علاقه‌ی زیادی به دوئل دارند.

راهنمای بازی Rocket League: حالت دو نفره (۲v2)

حالت دو نفره پر‌طرفدار‌ترین حالت در میان حالت‌های مختلف راکت لیگ است. علت این پرطرفدار بودن را می‌توان در آسان بودن ساخت تیم‌های دو نفره با یک دوست جست و جو کرد، یا این که این حالت نه چندان شلوغ است (مثل حالت استاندارد و هرج و مرج) و نه چندان سوت و کور (مثل حالت دوئل) را علت پرطرفدار بودن آن دانست.

در بازی‌های رقابتی راکت لیگ، حالت دو نفره بیشترین تعداد بازی و بازی‌کن را به خود اختصاص داده است. اگر وارد منوی بازی شوید و از طریق «بازی سریع»(Quick Play) اقدام به پیدا کردن یک بازی کنید، احتمال این که وارد یک بازی دو به دو شوید خیلی زیاد است.

در حالت دو نفره، در هر تیم دو ماشین قرار می‌گیرد، در نتیجه هر بازیکن یک هم‌تیمی خواهد داشت که می‌تواند با وی همکاری کرده و استراتژی‌های متنوعی را به کار گیرد. نکات بازی Rocket League یکی این است که حالت دو نفره برای شروع بازی‌های تیمی راکت لیگ کاملا ایده‌آل است، چرا که حالت استاندارد و هرج و مرج بسیار شلوغ‌تر هستند و بازیکنان تازه‌وارد، احتمالا در آن بازی‌های گیج خواهند شد.

نکات بازی Rocket League

معمولا در میان بازی‌های سطح پایین‌تر، هر دو بازیکن کورکورانه به دنبال توپ حرکت می‌کنند، اما با همکاری هم‌تیمیتان و به کار گیری استراتژی‌های مروط به این حالت، می‌توانید یکی از لذت‌ بخش‌ترین تجربیات خود از راکت لیگ را در حالت دو نفره تجربه کنید.

یک راهنمای بازی راکت لیگ قوی حالت دو نفره که البته بسیار سخت است و چندان به کار گرفته نمی‌شود، قرار گرفتن یکی از بازیکنان برای دفاع و دیگری برای حمله است. در این استراتژی، هر دو بازیکن نیاز به مهارت خارق‌العاده‌ای دارند، چرا که مهاجم باید از پس دو رقیب بر بیاید و مدافع نیز در برخی مواقع باید از دروازه در مقابل دو مهاجم دفاع کند.

البته که این استراتژی سختی فراوانی دارد، بازیکنان تازه‌کار هم می‌توانند بخش‌هایی از ان را به کار گیرند. برای مثال، در ابتدای بازی که معمولا همه به سمت توپ در مرکز بازی حرکت می‌کنند، بهتر است یکی از دو نفر به جای گاز دادن کورکورانه به سمت توپ، در جای خود باقی مانده و پس از جا به جایی توپ از فرصت پیش‌آمده برای دفاع یا حمله استفاده کند.

راهنمای بازی Rocket League

یکی از بهترین و کار‌آمد‌ترین راهنمای بازی Rocket League در حالت دو نفره، موقعیت گیری مناسب یکی از بازیکنان در مرکز زمین، و رهسپار شدن دیگری به دنبال توپ است. بازیکنی که به دنبال توپ می‌رود باید توپ را تا حد ممکن به سمت دروازه‌ی حریف پرتاب کند، در اینصورت حتی اگر او موفق نشود گل را به ثمر برساند، بازیکن دیگر می‌تواند از فرصت استفاده کرده و با دیگر توپ را به طرف دروازه‌ی رقیب پرتاب کند.

یکی دیگر از فواید این روش، افزایش هماهنگی و کار گروهی بین بازیکنان است. معمولا توپ‌ها از طرفین زمین به سمت دروازه نزدیک می‌شوند، یکی از مشکلاتی که برای بازیکنی که به دنبال توپ است وجود دارد، این است که وقتی توپ را از طرفین به سمت دروازه می‌برد، تغییر مسیر ناگهانی و وارد کردن آن به دروازه کار چندان راحتی نیست، در این مواقع، بازیکن هم تیمی می‌تواند با استفاده از موقعیت و جهت و سرعت مناسب، توپ را وارد دروازه سازد؛ چیزی شبیه به گل زدن به کمک کرنر در فوتبال.

راهنمای بازی Rocket League: حالت استاندارد (۳v3)

در حالت استاندارد راکت لیگ، در هر تیم سه بازی‌کن جای می‌گیرند و در کل در زمین بازی، ۶ ماشین حضور دارد. حالت استاندارد، حالت رسمی در اغلب مسابقات ورزش‌های الکترونیک رشته‌ی راکت لیگ است، پس اگر قصد دارید که راکت لیگ را به صورت حرفه‌ای دنبال کنید، باید وقت زیادی را روی این حالت صرف کنید و به فکر دو هم تیمی مناسب و حرفه‌ای باشید.

مهم‌ترین علتی که حالت ۳v3 را به حالت استاندارد و رسمی راکت لیگ برای مسابقات تبدیل می کند، آزادی عمل بیشتر هر تیم در پیاده‌سازی استراتژی‌های مختلف است. رقابت بین تیم‌های حرفه‌ای، در رده‌های بالای حالت رقابتی استاندارد، بسیار شدید است و می‌توانیم شاهد مسابقات بسیار هیجان‌انگیزی در این سطح باشیم.

شناخته شده‌ترین راهنمای بازی راکت لیگ برای حالت استاندارد، قرار گیری یک بازیکن به عنوان دروازه‌بان است، بدین صورت که بازیکنی که مهارت بالایی در دفع توپ دارد از چهار‌چوب دروازه مراقبت کرده و دو بازیکن دیگر، همانند استراتژی‌های مطرح شده در مورد حالت دو نفره، برای به ثمر رساندن گل تلاش می‌کنند.

راهنمای بازی Rocket League

شاید فکر کنید که کار دروازه‌بان چندان سخت نیست و هر کسی با حداقل تجربه می‌تواند این وظیفه را بر عهده بگیرد، اما از نکات بازی Rocket League اینجاست که دروازه‌بانی در بازی Rocket League را می‌توان سخت‌ترین نقش بازی دانست که اوج مهارت بازیکن را طلب می‌کند. کسی که وظیفه‌ی دروازه‌بانی را بر عهده می‌گیرد، علاوه بر تجربه‌ی زیاد، نیازمند مهارت بالایی در مکانیک‌هایی نظیر پرواز یا حرکت رو دیوار است تا موفق شود شوت‌های رقیب را دفع کند. همچنین دروازه‌بان از آن جایی که دید نسبتا کاملی بر زمین بازی دارد، معمولا بازیکنان دیگر را نیز به سمت اهداف هدایت می‌کند.

اگر قصد دارید تا بعد‌ها به عنوان دروازه‌بان هدایت تیم سه نفره‌ی‌تان را بر عهده بگیرید، باید به صورت جدی روی مکانیک‌های حرفه‌ای راکت لیگ کار کنید و سطح بازی خود را به حد اعلا برسانید. همان طور که ذکر شد، حالت ۳v3 حالت استاندارد بازی است و تمام بازیکنانی که به صورت جدی راکت لیگ را دنبال می‌کنند، باید این حالت را جدی بگیرند.

راهنمای بازی Rocket League: حالت هرج و مرج (۴v4)

از نکات بازی Rocket League باید گفت که حالت هرج و مرج به معنای واقعی کلمه هرج و مرج است! در این حالت چهار بازیکن در هر تیم قرار می‌گیرند و در کل شاهد هشت بازیکن در زمین نه چندان بزرگ راکت لیگ هستیم. این حالت را می‌توان فراتر از گنجایش زمین بازی راکت لیگ دانست و در واقع هم همین طور است. زمین بازی در این حالت به قدری شلوغ است که در بسیاری از موارد کنترل بازی حتی از دست حرفه‌ای‌ترین بازیکنان نیز خارج می‌شود.

به دلیل تعداد زیاد بازیکنان رقیب، مشخص کردن و پیاده‌سازی یک استراتژی که در هر بازی‌ای جواب دهد، تقریبا غیر ممکن است. شما هرگز نمی‌دانید که چهار عضو تیم رقیب چه رویکردی در پیش خواهند گرفت که بخواهید خود را با آن وقف دهید. خوشبختانه حالت هرج و مرج در مسابقات رقابتی و رده‌بندی حضور ندارد و صرفا به صورت دوستانه در دسترس است.

با این که استراتژی خاصی را نمی‌توان برای حالت هرج و مرج تعریف کرد و این حالت در مسابقات رقابتی نیز حضور ندارد، اما تجربه‌ی آن بسیار لذت‌بخش است. حالت هرج و مرج تجربه‌ای واجب برای هر بازیکن بازی راکت لیگ است، اما نه برای پیشرفت یا افزایش مهارت، بلکه صرفا برای بهره‌مندی از لحظات لذت بخشی که در کنار بازیکنان دیگر خلق می‌شود.

مطلب پیشنهادی: بهترین بازی‌ها برای تجربه به همراه فرزندان

برخی نکات بازی Rocket League برای حرفه‌ای‌تر بازی کردن:

در انتهای راهنمای بازی Rocket League به چند نکته از راکت لیگ اشاره می‌کنم که برای حرفه‌ای‌تر شدن، نیاز دارید این مهارت‌ها را به خوبی فرا بگیرید. هر چه در به کار گیری این نکات و مهارت‌های دیگری که خودتان با تجربه‌ی بازی به دست خواهید آورد، مهارت بالاتری داشته باشید، استاندارد بازی خود را افزایش می‌دهید.

البته نباید در به کار گیری این نکات عجله کنید، مسلم است که اگر تازه‌کار هستید و هنوز در اصول پایه‌ی راکت لیگ به تسلط کامل نرسیده‌اید، بدون شک نخست باید به مکانیک‌های اصلی بازی مسلط شوید. اما پس از مدتی، بهتر است که کم کم شروع به به کار گیری این نکات در بازی کنید و با تمرین و ممارست، روز به روز مهارت خود را افزایش دهید.

 • دریفت (ترمز دستی):

دریفت را جدی بگیرید. تغییر جهت ماشین، بدون استفاده از دریفت، بسیار زمان‌بر است و می‌تواند موقعیت‌های مختلف شما را از بین ببرد. البته دریفت کردن (دکمه‌ی شیفت در رایانه‌های شخصی)، در ابتدای شروع به کار گیری آن، می‌تواند کمی سخت باشد و تسلط شما را بر ماشین از بین ببرد. اما سرعت تغییر جهت با دریفت به قدری بالاست که تسلط بر این مکانیک را به امری ضروری برای بازی‌بازان راکت لیگ تبدیل می‌کند.

ویدیو زیر مقایسه‌ای است بین دور زدن با و بدون کمک دریفت:

 • افزایش سرعت، بدون نیترو:

از پرکاربردترین نکات بازی Rocket League: اگر مخزن نیتروژن‌تان خالی شده است و مجبور هستید هر چه سریع‌تر، برای حمله یا دفاع، خود را به ان سوی زمین برسانید، نیازی نیست که برای جمع کردن نیترو موقعیت خود را هدر دهید. برای افزایش سرعت در زمانی که نیترو ندارید، تا جای ممکن رو به جلو گاز دهید، رو به جلو بپرید و پرش دومتان را هم روی هوا و دوباره رو به جلو انجام دهید.

این راهنمای بازی راکت لیگ می‌تواند سرعت خیلی خوبی با ماشین شما ببخشد و با یک یا دو پرش، طول زمین بازی را در حداقل زمان ممکن طی نمایید، البته به شرط این که بتوانید به درستی ماشین خود را روی زمین فرود بیاورید. در ابتدای به کار گیری این ترفند ممکن است در حفظ تعادل ماشین خود به مشکل بر بخورید و مثلا به جای چرخ‌ها، روی سقف ماشین‌تان فرود بیایید، اما تسلط بر این ترفند چندان مشکل نیست و از طرفی، بسیار کارآمد است. ویدیو زیر این تکنیک را به شما نشان می‌دهد:

 • استفاده از دیوار‌ها:

دیوار‌ها را فراموش نکنید!

بر خلاف زمین واقعی بازی فوتبال، زمین فوتبال ماشینی راکت لیگ دیوار دارد، دیوار‌هایی که محدوده‌ی زمین بازی را مشخص می‌کند. بر خلاف چیزی که در نگاه اول به نظر می‌رسد، دیوار‌ها بسیار اهمیت دارند.

از دیوار‌ها می‌توانید به عنوان یک یار کمکی برای حمله و دفاع استفاده کنید؛ برای مثال، در زمان حمله، اگر افراد رقیب در زمین‌ خودشان هستند و حمله‌ی مستقیم به آن‌ها مشکل به نظر می رسد، می‌توانید از دیوار برای تغییر جهت توپ استفاده کنید.

نکات بازی راکت لیگ

یکی از بهترین راهنمای بازی راکت لیگ برای دفاع نیز این است که با کوبیدن توپ به دیوار‌های موازی دروازه‌ی خودی، آن را از نزدیکی دروازه دور کنید. یا اگر شوت رقیب به سمت دروازه‌ی شما پرتاب شده، یکی از بهترین راه‌های سیو این است که از دیوار بالای دروازه، در مقابل توپ فرود آیید، همان طور که گفته شد، ماشین‌ها با کمی سرعت، از دیوار‌های عمودی سقوط نمی‌کنند.

ویدیو زیر نمونه‌ای از استفاده‌ی بازیکنان حرفه‌ای از دیوار است:

 • پرواز:

پرواز را می‌توان حرفه‌ای‌ترین و پیچیده‌ترین مکانیک موجود در گیم‌پلی بازی راکت لیگ دانست که استفاده از آن به تجربه، تسلط و مهارت بالایی نیاز دارد و در راهنمای بازی راکت لیگ نیز در انتها قرار می‌گیرد. تعریف نحوه‌ی پرواز کردن در راکت لیگ بسیار ساده است، تنها کافی است بپرید، ماشین‌تان را رو به بالا بگیرید و از نیترو استفاده کنید؛ اما تسلط بر مکانیک پرواز، کنترل ماشین در هوا، تغییر جهت و… بسیار سخت است و مهارت و تجربه‌ی بالایی را طلب می‌کند.

به کار گیری مکانیک پرواز در بازی نیز درجات مختلفی دارد، عده‌ای از بازی‌بازان تنها زمانی که توپ در هوا به سمتشان می‌آید، به سمت توپ می‌پرند و با استفاده از نیترو، ماشین خود را به توپ می‌رسانند و موفق می‌شوند مسیر آن را عوض کنند. اما بازیکنان می‌توانند به سطحی از تسلط بر این مکانیک برسند که در هوا ماشین خود را کنترل کنند، تغییر جهت داده و حملات برق‌آسایی را ترتیب دهند.

هر چند شروع به پرواز کردن در راکت لیگ سخت نیست، اما در نکات بازی Rocket League اشتباه نیست اگر بگوییم که تسلط بر آن سال‌ها وقت می‌برد، مکانیک پرواز چیزی است که بازیکنان راکت لیگ را به درجه‌ی استادی می‌رساند. از همان ابتدای شروع راکت لیگ، از پرواز کردن نترسید، سعی کنید در موقعیت‌های مناسب یا در حالت تمرینی، با پشتکار و مداومت این مکانیک عمیق و دقیق را تمرین کنید، اگر پشتکار لازم را داشته باشید، به مرور پیشرفت خود را در پرواز کردن متوجه خواهید شد و حتی می‌توانید همانند حرفه‌ای‌ترین بازیکنان راکت لیگ پرواز کنید.

آخرین ویدیوی راهنمای بازی راکت لیگ به برخی گل‌های ساده‌ی هوایی اختصاص دارد که شما هم با کمی تمرین پرواز می‌توانید چنین گل‌هایی به ثمر برسانید:

پاسخ به سوالات

در انتهای راهنمای بازی Rocket League به برخی از سوالات شما پاسخ می‌دهیم:

راهنمای بازی راکت لیگ

بازی Rocket League Sideswipe نسخه‌ی موبایلی بازی راکت لیگ

امیداوریم که راهنمای بازی Rocket League برای شما مفید بوده باشد. شما هم نکات خود و راهنمای بازی راکت لیگ خود را با دیگران در قسمت کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.

دیدگاه
۶ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

6 Replies to “راهنمای بازی Rocket League”

 1. آواتار امیر امیر گفت:

  سلام چطور ماشین رو روبه بالا بگیرم ؟

  ۰ ۰
  1. سلام در متن آموزش بازی راکت لیگ به طور کامل توضیح داده شده،
   شما باید بپرید، فرمان ماشین را رو به بالا گرفته و از توربو استفاده کنید.
   این کار در ابتدا سخت است اما با تمرین می‌توانید در تکنیک های بازی Rocket League به مهارت دست یابید.

   ۰ ۰
 2. ممنون از راهنماییتون??

  ۲ ۰
 3. یه سئوال: تو راکت لیگ چجوری دونفره میشه بازی کرد؟

  ۲ ۰
  1. سلام،
   باید دو تا کنترلر به دستگاهتون وصل باشه، در همون منوی اصلی بازی Rocket League با Start کنترلر دوم، یک ماشین جدید به کادر اضافه میشه که اون رو هم فرد دوم می‌تونه برای خودش شخصی‌سازی کنه. می‌تونید به صورت همکاری یا رقابتی بازی راکت لیگو دو نفره تجربه کنید. :46: :57:

   ۵ ۰
 4. ممنون از راهنماییاتون

  ۲ ۰