توسط حامد محمدپور در ۲۵ شهریور ۱۴۰۱ , ۱۱:۰۰

قصد داریم به بررسی بازی The Last of Us Part 1 بپردازیم ولی این رشته سر دراز دارد، ناشرین بازی‌های ویدئویی دیگر به مانند گذشته روی خلاقیت و ایده‌های جدید سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و البته مخاطب امروزی هم بی‌تقصیر نیست و درمقابل جریان شکل گرفته هیچ اعتراضی نمی‌کند. همان‌طور که گفتم بررسی بازی لست آو آس ریمیک سر دراز دارد و اینجا هم نه زمان مناسبی برای دلخوری کردن است و البته بازی مورد بررسی هم مکان مناسبی برای توجیه این هنجار است. امروز قصد داریم در مورد بررسی ریمیک The Last of Us، یکی از شاهکارهای صنعت ویدئو گیم صحبت کنیم. The Last Of Us اثری که آنقدر بزرگ و قابل احترام است که حتی بازنشر آن به صورت ریمستر یا ریمیک این اجازه را به ما نمی‌دهد تا در زمان انتشار آن دست به اعتراض بزنیم و فرصت را غنیمت بشماریم. پس با دنیای بازی همراه باشید تا به بررسی بازی The Last of Us Part I بپردازیم.

شروع فصلی نو

نقد و بررسی بازی The Last of Us Part I

به عنوان یکی از مخالفین جریان به وجود آمده از ریمستر‌ها و ریمیک‌های بازی‌های قدیمی و البته در مواردی عجیب‌تر به اثری مثل TLOU که چه در زمان انتشار خود روی PS3 در نسل هفتم و چه انتشار نسخه ریمستر آن روی PS4 در نسل قبلی، ما با عنوانی روبرو بودیم که از همه نظر عالی بود و واقعا کسی نیازی به یک ریمیک در این عنوان را حس نمی‌کرد لذا شخصا با یک دید کاملا منفی به سراغ ریمیک پارت یک رفتم. البته این دید منفی نه به این خاطر که بازی مورد نظر TLOU است؛ نه به هیچ وجه بلکه ذاتا مخالف این هستم که ناشرها وقت و هزینه خود را به جای خلق یک اثر جدید (با هر کیفیتی) صرف بازسازی عناوین قدیم می‌کنند. با این وجود هرچه نباشد استودیوی ناتی‌داگ است و حتی اگر بخواهد ریمیک بسازد باید با دیده منت به پیشواز آن رفته و از دستاورد‌های جدید این تیم بازی‌سازی لذت برد.

در دنیای بازی بخوانید: بررسی داستان بازی «آخرین ما»

عنوان TLOU Part 1 یک بازی اکشن ماجراجویی سوم شخص است که درون مایه‌های مخفی‌کاری دارد و در یک دنیای وحشت و بقا روایت می‌شود. اولین نسخه از این بازی در سال ۲۰۱۳ روی کنسول PS3 منتشر شد و موفقیت بسیار زیادی را کسب کرد. شهرت و موفقیت به وجود آمده باعث شد تا سونی در نسل بعدی یعنی در نسل هشتم یک نسخه ریمستر از این عنوان را برای کنسول PS4 نیز منتشر کرد و در همین راستا و در ادامه موفقیت‌های این بازی به‌خصوص در نسخه دوم یعنی TLOU Part II؛ سونی یک نسخه ریمیک از قسمت پارت یک را برای کنسول PS5 معرفی کرد که با وجود این که تیم دوم از استودیوی ناتی‌داگ روی ساخت ریمیک فعالیت داشتند اما باید در ابتدای کار بگویم که اثر نهایی ارزش تجربه کردن را داشت لذا این تجربه یک حس و تفاوت خاصی نسبت به نسخه اصلی را منتقل می‌کند و درواقع انگار ما با یک بازی جدید روبرو هستیم.

نقد و بررسی بازی The Last of Us Part I: یک پاییز زیبا

نقد و بررسی بازی لست آو آس ریمیک

در بررسی بازی لست آو آس ریمیک چه انتظارات گرافیکی داریم؟ نکته قابل توجه در این است که مدت زمان آنچنان زیادی از نسخه اصلی TLOU نگذشته است و برخلاف دیگر عناوین ریمیک شده به مانند Residen Evil 2 ما اینجا با عنوانی روبرو هستیم که هنوز هم روی کنسول PS3 از نظر گرافیکی و فنی قابل قبول و چشم نواز است. درواقع ریمیک پارت یک نمی‌تواند به مانند ریمیک‌هایی مثل ایول ۲ تغییراتش را روی گیم‌پلی اعمال کند یا طراحی مراحل را تحت تاثیر قرار بدهد و لذا ما به جز مسائل فنی و گرافیکی نباید انتظار تغییرات بنیادین دیگری از بازی داشته باشیم. با این وجود تیم سازنده سنگ تمام گذاشته است. از همان ابتدای ورود به بازی و البته بعد از روبرو شدن با سکانس به یادماندنی در وایل بازی ما به عنوان گیمر متوجه می‌شویم که با یک ریمیک درست و حسابی طرف هستیم. تیم سازنده با توجه به تجربه‌ای که از ساخت پارت دوم کسب کرده‌اند، پارت اول را طوری ریمیک کرده‌اند که انگار یک بازی از دل قسمت دوم با کیفیت سال ۲۰۲۲ درآمده است.

مطلب پیشنهادی: داستان کامل بازی The Last of Us

تغییرات اعمال شده طوری است که می‌توان گفت که تمامی عوامل گرافیکی بازی تحت تاثیر قرار گرفته و با تغییرات جدیدی روبرو شده است. کیفیت‌ها از همه نظر افزایش پیدا کرده و حجم و نوع بافت محیط و توجه به جزییات خیلی زیاد شده است. محیط پویاتر شده و تمامی عوامل مشرایطی را به وجود آوردهاند که احساس می‌کنیم که همه چیز در همه جا زنده و در حال حرکت است. برای مثال تغییرات محیطی قبل و بعد از باران کاملا در اطراف قابل مشاهده و حتی قابل لمس نیست است. همین مورد حتی در کنترلر جدید دوآل سنس نیست اعمال شده و ما احساس طبیعت موجود در طول بازی را از طریق کنترلر جدید سونی به خوبی حس می‌کنیم. توجه به قابلیت‌های دوآل سنس به قدری است که همین مورد یک امتیاز بزرگ و مثبت را برای بازی کسب می‌کند.

بررسی ریمیک The Last of Us: زمستان همچنان پابرجاست

نقد و بررسی بازی لست آو آس ریمیک

توجه به جزییات ریز از تنهایی‌های الی تا گذر زمان روی چهره جوئل به قدری زیبا و واقعی پرداخت شده که عملا بازی قبلی یعین نسخه کلاسیک را می‌توانیم به فراموشی بپاریم. اما تجربه تیم سازنده در پارت دوم به کمکشان آمده و برخی تغییرات مهم از جمله ارتقای هوش مصنوعی روی دشمنان و الی در بازی کاملا مشهود هستش. این‌بار الی بی‌مهابا حرکت نمی‌کند و رفتارش در طول مراحل مخفی کاری کمی سنجیدهتر شده است. در طرف مقابل هوش مصنوعی روی دشمنان به‌خصوص دشمنان انسانی کاملا تغییر و ارتقا پیدا کرده است. همین مورد باعث شده تا میدان نبرد به وجود آمده جذابیت مراحل بازی را دوچندان کند. طراحی مراحل دست نخورده باقی مانده است اما اندک جزییاتی درون گیم‌پلی اضافه شده که از پارت دوم وام گرفته شده است. برای مثال در اتاق‌های مختلف صندوق‌های امتیاز و آیتم وجود دارند که همین موارد از پارت دوم به ریمیک منتقل شده است.

بررسی بازی The Last of Us Part I: صدای نفس‌های بهار

دز بررسی ریمیک The Last of Us باید گفت از دیگر بخش‌های زیبای ریمیک، بدون شک صداگذاری بازی است که به شدت نسبت به نسخه اصلی تغییر پیدا کرده و ما این‌بار میتونیم خودمان را واقعا در محیط احساس کنیم. از ابتدا و از اولین نمایش‌های بازی در سال‌های ابتدایی معرفی، این بخش صداگذاری بود که مورد توجه تیم سازنده بود و روی این موضوع خیلی تاکید و مانور داده بودند که یک صدای کوچک و اضافه می‌تواند سرنوشت شما و مخاطب را عوض کرده و به خطر بیاندازد. همین مورد با دستاورد‌های امروزی روی کنسول PS5 به اوج خودش رسیده و تیم سازنده بهترین بخش بازی یعین صداگذاری را به زیبایی تمام درآوردهاند. وجود قابلیت صدای سه بعدی و تفکیک منابعی که صدایی از آنها ایجاد می‌شود از جمله بخش‌هایی است که ارزش ریمیک را چند برابر کرده است.

در دنیای بازی مطالعه کنید: ضدنقد بازی آخرین ما

شاید تنها نکته منفی این ریمیک قیمت ۷۰ دلاری آن است که با وجود تمامی نکات مثبتی که در بازی وجود دارد، اضافه شدن بخش بسته الحاقی یعنی Left Behind باز هم خرید یک بازی دو نسل قبل را با این قیمت تاحدودی غیرقابل قبول و بی‌انصافی محض از سمت ناشران باید دانست.

جمع‌بندی

نقد و بررسی بازی لست آو آس ریمیک

نسخه ریمیک TLOU Part 1 از جمله بازی‌هایی است که شاید از روی نمایش‌های تبلیغاتی یا از روی مطالب و تعریف و تمجیدهای مختلفی که از آن می‌شود قابل تعریف نباشد. جادویی که در بازی وجود دارد به شکلی است که باید آن را تجربه کرد تا فهمید که تیم ناتی‌داگ یک دهه پیش عنوانی را خلق کرده‌اند که اثر آن تا سال‌ها باقی‌خواهد ماند و لذت بازی کردن آن حتی در روی نسخه ریمیک چند برابر خواهد بود.

این بود نقد و بررسی بازی The Last of Us Part I. نظر شما در مورد بررسی بازی The Last of Us Part 1 چیست؟ نظرات خود را در مورد نقد و بررسی بازی لست آو آس ریمیک با ما در میان بگذارید.

نکات مثبت
  • پیشرفت چشم گیر گرافیک فنی و بصری
  •  روان تر شدن مبارزات
  • بهبود هوش مصنوعی
  • اضافه شدن محتوای جدید
نکات منفی
  • قیمت 70 دلاری
9
شگفت‌انگیز
دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: