بررسی بازی Saints Row

جهانی بی‌محتوا
توسط حامد محمدپور در ۱۰ شهریور ۱۴۰۱ , ۱۱:۰۰

به جرات می‌توان گفت که در دنیای امروز تقریبا از هر چیزی یک نسخه کپی شده یا جعلی وجود دارد. بدون هیچ شکی به راحتی می‌توان از هر جنسی که در بازار وجود دارد چندین نسخه تقلبی یا فیک پیدا کرد که سوای سطح کیفیتی که دارند در برخی مواقع واقعا به شکلی زیبا و دقیق از نسخه اصلی کپی شده‌اند که واقعا جای تحسین دارد. در دنیای سرگرمی و بازی‌های ویدئویی نیز این مورد وجود دارد اما خوشبختانه به واسطه متنوع بودن تم و اتمسفری که سازنده می‌تواند خلق کند، این نسخه‌های کپی آنچنان به چشم نمی‌آیند و به راحتی می‌توان برچسب الهام گرفتن را از سمت تیم سازنده برای اثری که خلق کرده‌اند بچسبانیم. آخرین ساخته تیم Volition به همین شکل عمل کرده است. اما این‌بار و در داستان بازی Saints Row به مانند یک جنس چینی درجه چهارم عمل کرده است. در ادامه با نقد و بررسی بازی Saints Row دنیای بازی را همراهی کنید.

بررسی بازی Saints Row: گرافیک فنی در حد سایبرپانک

نقد و بررسی داستان بازی Saints Row

اگر از طرفداران بازی‌های جهان باز باشید حتما نام مجموعه Saints Row را شنیده یا حتی آن را تجربه کرده‌اید. عنوانی در سبک اکشن ماجراجویی که از اولین نسخه خود تا به حال توانسته با الهام گرفتن از عناوین مشهوری در این سبک به‌خصوص سری بازی‌های GTA مسیر جدیدی برای خود تعیین کند. شاید از اولین نسخه، این مجموعه را مورد انتقادهای شدیدی مبنی بر این که از سری GTA تقلید یا کپی شده است، مورد عنایت قرار دادند اما تفاوت‌های واضحی در این مجموعه وجود داشت که اثر مورد بحث را از رقبایش متمایز و متفاوت نشان می‌داد. و همین مورد باعث شد تا این مجموعه طرفداران خاص خودش را پیدا کند. و البته کیفیت محصول نهایی واقعا ارزش این را داشت که مورد تمجید و تشویق قرار بگیرد. اما همه چیز زمانی فرو پاشید که در زمان حال استودیوی Volition در آخرین ساخته خودش یعنی، Saints Row که دست به یک ریبوت زده است، نتوانسته است اثری در شآن این سری را خلق کند و این‌بار بیشتر از پیش مورد عنایت منتقدان قرار گرفته است.

جدیدترین ساخته تیم Volition ایرادات فراوانی دارد. اولین چیزی که بعد از چند ساعت از انجام بازی توی ذوق می‌زند وجود مشکلات فراوان فنی و تکنیکی است که ضربه بدی به تجربه و لذت بازی وارد کرده است. برخی مشکلات فنی از جمله افت فریم و وجود باگ‌های مختلف و عجیب باعث شده که حتی با شروع مجدد بازی، باز با آن مشکل مواجه شویم و کلا روند ادامه ماموریت با مشکل مواجه شود. وجود چنین مشکلاتی این نکته را می‌رساند که تیم سازنده با عجله و بدون دقت کافی سعی در انتشار بازی داشتند. انگار با یک سایبرپانک جدید روبرو هستیم که مشکلات فنی متعددی که در طول بازی رخ می‌دهد نه تنها به لذت انجام بازی آسیب می‌زند بلکه در برخی واقع کلا نمی‌شود بازی را ادامه داد.

بررسی بازی Saints Row: فلسفه‌ای تکراری

نقد و بررسی بازی Saints Row

اما با وجود مشکلات فنی اگر مخاطبی بتواند از کمند این مشکلات فرار کند یا شانس بیاورد که با آنها روبرو نشود، هسته اصلی مراحل بازی و کلا ماموریت‌های موجود در بازی همگی تکراری و عمدتا به یک شکل هستند. اکثر ماموریت‌ها به دستبرد زدن یا از بین بردن یک عده در یک گوشه شهر یا رانندگی و تعقیب و گریز تکراری و رسیدن به یک محل امن خلاصه می‌شود. در برخی مواقع این احساس به وجود می ‌آید که انگار این اتفاق یا این ماموریت را قبلا انجام داده‌ایم و حتما اشتباهی در بازی رخ داده است که مجددا داریم آن را تکرار می‌کنیم. ضعف تکنیکی بازی حتی در این مواقع هم دیده می‌شود و بازی از نظر گرافیک بصری طوری است که ما حتی با دشمنان یا اتومبیل‌های یک شکل روبرو هستیم و کمبود تنوع بصری در بازی بی‌داد می‌کند.

تا اینجا از مشکلات فنی که بیشتر روی گرافیک بازی تاثیرگذار هستند صحبت کردیم. جنبه‌های فنی به کنارٰ بازی از نظر بصری همچنان در چند سال گذشته باقی مانده است و با وجود این که در یک دنیای جهان باز حضور داریم ولی باز همچنان کیفیت بصری بازی از نظر جلوه‌های گرافیکی چنگی به دل نمی‌زند. برخی رنگ‌بندی‌ها توی ذوق می‌زند و برخی بافت‌ها خیلی دیر لود می‌شوند. اما مهم‌ترین نکته‌ای که حتی روی گیم‌پلی تاثیر گذاشته و البته از نکات شاخص این مجموعه به حساب می‌آید، قابلیت تخریب‌پذیری خوبی است که در سطوح مختلف بازی وجود دارد. تقریبا همه چیز را می‌توانیم تخریب کنیم. از یک ساختمان بزرگ گرفته تا یک مرتع یا یک جنگل پر از درخت که همگی را می‌توانیم به شکل‌های مختلف و با ابزارهای مختلف از بین ببریم که از این حیث بازی خوب عمل کرده است. اما متاسافنه تاثیرش روی گیم‌پلی به خوبی در نیامده و حس خوب این نکته از بین می‌رود. علت این موضوع هم عدم استفاده بهینه از مکانیک‌های بازی ‌و البته تکراری شدن ماموریت‌های اصلی و فرعی است. در واقع بازی اصلا فاصله‌ای بین یک ماموریت فرعی و اصلی ایجاد نمی‌کند.

داستان بازی Saints Row: ضعیف نسبت به نسخه قبلی

نقد و بررسی بازی Saints Row

خط داستان بازی Saints Row برخلاف نسخه‌های قبلی خیلی سرراست و بی‌محتوا است. قهرمان داستان در همان نیم ساعت ابتدایی خودی نشان می‌دهد و داستان بعد ز نیم ساعت از تب و تاب اولیه می‌افتد. موضوع اصلی به فراموشی سپرده می‌شود و ماموریت‌های انجام شده در زیر سایه تکراری بودنش، داستان را هم لوس و بی‌مزه می‌کند. همین موضوع روی ماموریت‌های فرعی نیز سایه انداخته و با این که در برخی مواقع همین کارهای فرعی جذاب به نظر می‌رسد اما متاسفانه حتی آنها هم تکراری می‌شوند. عمده فعالیت‌های ما روی ماشین و حرکت از یک مسیر به مسیر دیگر انجام می‌شود و در این بین تیراندازی کردن از داخل ماشین هم وجود دارد که با وجود این که لحظات زیبا و جذابی در طول انجام این ماموریت‌ها شکل می‌گیرد ولی حتی همین مورد هم به مرور تکراری شده و لذت خود را از دست می‌دهد.

عمده شهرت مجموعه Saints Row روی طنزی بود که در داستان بازی Saints Row وجود داشت و تمامی اتفاقات بازی چه در متن داستان و چه در هسته گیم‌پلی، در داخل یک طنز ریز و منحصر به همین بازی رخ می‌داد. اتفاقات غیرقابل باوری که فقط در دنیای Saints Row باورپذیر می‌شد و همین مشخصه، تفاوت این بازی با سری GTA و دیگر عناوین جهان باز هم سبک خود را نشان می‌داد. اما در نسخه جدید این طنز جای خود را به اتفاقات لوس و بی‌مزه‌ای داده است که حقیقتا حتی در دنیای خلق شده و معرفی شده Saints Row هم غیرقابل باور است. شهری که در آن هستیم پویایی لازم را ندارد و تمامی اتفاقات از جمله رفت و آمد مردم و حرکت ماشین و… همگی در یک ریتم تکراری و از قبل تعیین شده‌ای دارند.

جمع‌بندی

نقد و بررسی داستان بازی Saints Row

در انتهای نقد و بررسی بازی Saints Row تنها چیزی که بیشتر از قبل در این بازی به چشم می‌خورد و می‌توان فهمید این است که تیم سازنده باید زمان بیشتری را روی ساخت بازی می‌گذاشتند. ایراداتی که در بازی وجود دارد نشان می‌دهد که تیم سازنده با توجه به سابقه‌ای که در ساخت چنین عناوینی دارند، برای انتشار محصول نهایی بسیار عجله کردند و اگر یک مدت یک‌ساله برای رفع ایرادات بازی می‌گذاشتند الان با یک بازی به مراتب بهتری در هر زمینه روبرو بودیم.

Summary

Platform: PS5 – Score 5 out of 10

In the end, the only thing that is more visible than before in Saints Row and can be understood is that the production team should have spent more time developing the game. The defects in the game show that the production team rushed to release the final product due to their history in making such titles, and if they had spent a year fixing the defects of the game, they would now be facing a much better game in every field.

بررسی بازی Saints Row بر اساس نسخه منتقدین پلی‌استیشن ۵، ارسالی از طرف ناشر بازی Deep Silver، در دنیای بازی به رشته تحریر در آمده است.

امیدواریم که از نقد و بررسی بازی Saints Row لذت برده باشید. نظر شما در مورد بازی Saints Row چیست؟ داستان بازی Saint Row جدید را بیشتر پسندیدید یا قدیمی‌ها را؟ نظرات خود را با دنیای بازی به اشتراک بگذارید.

نکات مثبت
 • اندک شوخی‌ها و طنزهای جذاب
 • وجود برخی مکان‌های دیدنی در دنیای بازی
 • سیستم شخصی‌سازی خوب
نکات منفی
 • مکانیک‌های گیم‌پلی افتضاح هستند
 • داستانی به درد نخور
 • ‌ماموریت‌های تکراری
 • گرافیک فنی ضعیف
 • وجود باگ‌های فراوان
5
متوسط
دیدگاه
۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

One Reply to “بررسی بازی Saints Row”

 1. آواتار Unknown Unknown گفت:

  لقط عکس اولیه??، جالبه این اشغالا فروش هم می‌ کنن

  ۱ ۲