توسط تارخ ترهنده در ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ , ۱۵:۰۰

یکی از بهترین‌ گزینه‌های برای سرگرمی با بازی‌های ویدیویی در جمع و خانواده و دوستان، بازی‌های کارتینگ (Karting) هستند و بازی Team Sonic Racing با نوآوری خود در پیاده‌سازی رقابت تیمی در قالب یک بازی مسابقه‌ای ریسینگ تلاش کرده تا این رقابت دوستانه و خانوادگی را به سطح بالاتری ببرد. در ادامه با یکدیگر بررسی می‌کنیم که تیم سونیک ریسینگ چه‌قدر در پیشرفت سبک کارتینگ و چه‌قدر در جذاب‌تر کردن رقابت‌ها موفق ظاهر شده؛ با آخرین مقالات بازی و نقد بازی Team Sonic Racing همراه دنیای بازی باشید.

رقابت تیمی در قالب چنین عنوانی بسیار جذاب‌تر از چیزی درآمده که پیش از انتشار بازی از آن انتظار می‌رفت.

تک‌روی ممنوع!

بارزترین شاخص Team Sonic Racing رقابت تیمی در قالب تیم‌های سه نفره و مکانیک‌های پیاده‌سازی آن است. در بازی پنج تیم وجود دارند که هر تیم شامل سه شخصیت می‌شود و هر کدام از این سه شخصیت، در یک دسته‌بندی (کلاس) به‌خصوص طراحی شده‌اند: سرعت، تکنیک و قدرت. انتخاب هر کدام از این سه نوع شخصیت‌ها مزایای خاص خود را دارد، اما بدین شکل نیست که اگر شما کلاس قدرت را انتخاب کنید، نمی‌توانید روی اول شدن در یک دست مسابقه حساب باز کنید. خوشبختانه، از این نظر بازی تعادل‌سازی خوبی داشته و با توجه به این‌که حالت داستانی بازی نیز تماما بر پایه رقابت‌های تیمی طراحی شده، شما هیچ‌وقت حس نمی‌کنید دیگر به‌درد تیم خود نمی‌خورید یا شانس ارتقای رتبه و به چالش کشیدن دیگر رقبا را ندارید. در Team Sonic Racing حتی اگر اول هم باشید، با یکی دوتا اشتباه خیلی راحت می‌بینید یک تیم از شما جلو می‌زند، آن هم با قابلیت Ultimate Meter. این قابلیت، ستون اصلی رقابت تیمی بازی است؛ بدین شکل که شما در این سه حالت می‌توانید سریع‌تر این نوار را پر کنید و با پر شدن آن، برای مدتی کل اعضای تیم و خودتان شکست‌ناپذیر می‌شوید:

اول: هر عضو از تیم شما که نفر اول باشد، پشت سر خود رد تایری (!) زردرنگ باقی می‌گذارد و شما با دنبال کردن آن هم به پر شدن بار Ultimate Meter کمک می‌کنید و هم سرعت‌تان از دیگر رقبا بیشتر می‌شود.

دوم: با خوردن آیتم‌های در مسیر مسابقه و استفاده بهینه از آنان (آسیب زدن به رقبا!) سریع‌تر Ultimate Meter را پر می‌کنید.

سوم: این حالت، بهترین و نوآورانه‌ترین مکانیک بازی است و به‌وسیله آن شما می‌توانید آیتمی که در اختیار دارید (فارغ از این‌که چیست) را به اعضای تیم خود پیشنهاد دهید و اگر کسی به آن نیاز داشت و آن را برداشت، Ultimate Meter با سرعت بیشتری پر می‌شود. این رد و بدل کردن آیتم‌ها تا زمانی که حتی یک عضو تیم نیز آیتمی در اختیار داشته باشد، امکان‌پذیر است.

گذشته از این مورد بازی و بخش شخصی‌سازی ماشین‌ها که به خود به دو بخش شخصی‌سازی ظاهری و فنی تقسیم می‌شود، Team Sonic Racing یک بازی مسابقه‌ای عادی است که در بقیه بخش‌ها عملکردی متوسط یا رو به خوب دارد.

بخش شخصی‌سازی ماشین‌ها در بازی باعث می‌شود بازیکنان خیلی سریع از بازی زده نشوند.

نوآوری، لازم بقا!

همان‌طور که بالاتر نیز گفته شد، شخصی‌سازی ماشین‌ها در بازی شامل دو بخش شخصی‌سازی فنی و ظاهری می‌شود که هر دو به‌اقضای سبک بازی (بازی کارتینگ) دارای تنوع خوبی هستند و می‌توان به‌وسیله آیتم‌های موجود در این قسمت (قسمت گاراژ در منو اصلی بازی) نسخه‌های بسیار متفاوتی از هر ماشین را شخصی‌سازی کرد. گذشته از این مهم، بازی هم از نظر فنی و هم بصری با صفت «بی‌نقص» فاصله زیادی دارد.

اولین چیزی که به‌شخص مرا اذیت می‌کرد، دیر بارگذاری شدن شخصیت‌ها حین انتخاب کردن آنها بود که حتی پس از انتشار به‌روز رسانی نیز این مشکل هنوز حل نشده بود. مورد دیگر کنترل بسیار خشک یا بهتر است بگوییم دست‌فرمان بسیار کند و خشک اکثر ماشین‌هاست که حتی حین دریفت کردن نیز در همان حالت باقی می‌ماند و سر پیچ‌های تند (مخصوصا این‌که اکثر مراحل بازی پیچ‌های تند کم ندارند!) بسیار روی اعصاب و روان قدم می‌زند! علاوه بر این دو مورد، هوش مصنوعی ضعیف (گاهی افتضاح) و تنوع بسیار کم مراحل را هم اضافه کنید تا متوجه شوید تنها چیزی که از نظر فنی این بازی را نجات داده، مکانیک‌های رقابت تیمی آن است و بس. در همین حد مثالی بزنم که تا متوجه شوید هوش مصنوعی بازی چه‌قدر معرکه است: فقط کافی است بخواهید بازی رو دو نفره یا چند نفره به‌صورت محلی تجربه کنید و در بخش داستانی (Adventure Mode)، مسابقاتی وجود دارند که علاوه بر مسابقات عادی و مسابقات چالشی چون Survival Race و Ring Challenge، به‌صورت تورمنت و سه الی چهار دست مسابقه پشت سر هم روبه‌روی شما قرار می‌گیرند. درجه سختی این مسابقات رفته‌رفته با پیشروی شما در بخش داستانی بازی بیشتر می‌شود و حین این پیشروی، ما به مسابقاتی برمی‌خوردیم که یک تیم ثابت همیشه امتیاز بالایی می‌گرفت و اگر از تیم ما یک نفر دوم می‌شد و نفر بعدی پنجم، نفر سوم که برای مثال CPU بود یا با فاصله یک رتبه کمتر پشت سر یکی از این دو می‌ایستاد، یا جزو سه نفر آخر (نفرات ۱۰ الی ۱۲ می‌شد) و همین امتیاز کلی تیم را حسابی پایین می‌آورد. اما ماجرا این‌جا هیجان‌انگیز می‌شود که ما با توجه به این عملکرد هوش مصنوعی، با خود گفتیم بیایم این تورنمنت‌ها را تک‌نفری برویم؛ اگر هوش مصنوعی بازی در همین حد فوق‌العاده (!) عمل کند، من نفر اول شوم، دو هم‌تیمی CPU دیگرم نیز پشت سر من دوم و سوم می‌شوند. ما دست به چنین کاری زدیم و چنین اتفاقی افتاد و مدام تا آخرین چپتر بازی (چپتر هفتم) تکرار شد؛ همچنین، آن تیم پایه ثابت برنده نیز دوم می‌شد!

حتی هوش مصنوعی نیز حریف کنترل خشک ماشین‌ها نمی‌شود!

هجو تمام‌ناشدنی!

نمی‌دانم کی قرار است بخش‌های داستانی از این سبک بازی‌ها کنار بروند وقتی واقعا حرفی برای زدن ندارند! Adventure Mode بازی که شامل مسابقات مختلفی می‌شود، بینابین این مسابقات صفحاتی فکاهی را مشاهده می‌کنید که شخصیت‌های بازی می‌آیند و با هم گپی می‌زنند و می‌روند؛ نه اتفاق خاصی این وسط می‌افتد و نه شما در داستانی چند لایه غرق می‌شوید! گذشته از این‌که این بخش بازی هجو محض است، دیالوگ‌هایی که رد و بدل می‌شوند نیز چیزی فراتر از هجو هستند؛ مخصوصا این‌که همه شخصیت‌ها جز دو عدد از آنها صداپیشگی بسیار بسیار سطح پایینی دارند، در این حد که می‌توان آنها را در لیست بدترین صداپیشگی‌های تاریخ بازی‌های ویدیویی جا داد.

خوشبختانه این عملکرد خیلی بد در صداپیشگی به صداگذاری و موسیقی بازی رخنه نکرده و صداگذاری، مخصوصا موسیقی بازی در سطح بالایی کار شده است. اما Team Sonic Racing از نظر بصری و گرافیکی حرفی برای زدن در نسل هشتم بازی‌های ویدیویی ندارد. گرافیک Team Sonic Racing کاملا نسل هفتمی است و افت سرعت فریم در صحنه‌های شلوغ، نورپردازی بسیار سطحی و بافت‌های ضعیف همگی گویای عملکرد ضعیف بازی در این بخش هستند.

ویدیویی از Survival Race بازی که در آن هر فرد که تلاش نکند به رتبه بهتری دست پیدا نکند، بعد از اتمام هر دور از مسابقه حذف می‌شود.

رقابتی دوستانه

در نهایت، می‌توان گفت Team Sonic Racing را نوآوری‌اش در پیاده‌سازی ایده رقابت تیمی در سبک بازی ریسینگ نجات داده‌اند و اندک مراحل چالشی متفاوت چون Survival Race و Ring Challenge که تجربه آنان نیز با دوستان و خانواده مزه می‌دهد. اگر خیلی وقت است دنبال یک بازی مناسب برای گذران خوش اوقات فراغت با دوستان و خانواده خود هستید، Team Sonic Racing گزینه خوبی است.

Resolution

Platform: PS4/Xbox One – Score: 6.5 out of 10

If it wasn’t for the creative team racing mechanics and challenges, Team Sonic Racing would become a very mediocre racing game. Fortunately, the team racing idea saves this title of becoming that, and it is a very good game for anyone who wants to have some fun with his family and his friends.

(نقدی که مطالعه کردید، نسخه‌ی منتقدین بازی Team Sonic Racing بود که توسط ناشر آن یعنی SEGA برای دنیای بازی ارسال شده است.)

نکات مثبت

ایده رقابت تیمی

بخش شخصی‌سازی با تنوع کافی

موسیقی شنیدنی

نکات منفی

هوش مصنوعی ضعیف

تنوع کم مراحل

صداپیشگی افتضاح

6.5
خوب
دیدگاه
۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

2 Replies to “نقد بازی Team Sonic Racing”

  1. با دو نسخه قبلی خاطرات بس دلنشینی دارم. این نسخه هم از یه حیث با افزودن این ویژگی تازه طعم و مزه جدیدی به فرمول موفق سری بخشیده، ولی از سوی دیگر ضعفای گوناگونی که در متن هم بهشون اشاره شد، مانع دست یافتنش به جایگاه عالی دو نسخه پیشین میشه.
    تشکر بابت نقد :46:

    ۲ ۰
    1. :46: :58: ممنون علی

      ۱ ۱