توسط مهدی هفته خانک در ۲۲ خرداد ۱۴۰۱ , ۰۹:۰۰

در جریان رویداد شب افتتاحیه‌ی گیمزکام ۲۰۲۰، بیش‌تر شاهد ارائه‌ی گزارشاتی جدید از روند ساخت بازی‌هایی بودیم که پیش از این، رونمایی شده بودند. به هر حال، این رویداد تقریبا دو ساعته خالی از غافلگیری نبود. یکی از معدود رونمایی‌های گیمزکام ۲۰۲۰ که نمایش موفقیت‌آمیزی نیز از خود ارائه داد، تریلر بازی Unknown 9: Awakening بود. در ادامه با پیش‌نمایش بازی Unknown 9: Awakening و نگاهی به کتاب و کمیک Unknown 9 با دنیای بازی همراه باشید.

متاسفانه به جز تریلر سینماتیکی که از بازی به نمایش درآمده است، چندان اطلاعات رسمی دیگری از آن ارائه نشده. برای مثال، در مورد ژانر بازی نمی‌توانیم گمانه‌زنی کنیم و چیزی از موتور و مسائل فنی بازی Unknown 9 نمی‌دانیم. از طرفی، Unknown 9 اولین بازی معرفی شده از استودیو Reflector است. در نتیجه، ما نه تنها از خود بازی، بلکه از استودیوی سازنده هم سؤالات زیادی داریم. اما چند لحظه‌ای صبر کنید، اگر کمی دقت و جست‌و‌جو کنیم، متوجه می‌شویم که چندان هم از این بازی بی اطلاع نیستیم.

Reflector استودیوی نسبتا تازه تأسیسی در مونترال کانادا است. همان طور که گفته شد، Unknown 9 اولین بازی (یا بهتر است همان طور که خود استودیو آن را خطاب می‌کند، بگوییم «جهان داستانی») معرفی شده توسط این شرکت است. لازم به ذکر است که Reflector در کنار Unknown 9، روی دو پروژه‌ی دیگر نیز کار می‌کند که فعلا اطلاعاتی از آن‌ها به بیرون درز نکرده است.

پیش‌نمایش بازی Unknown 9: Awakening

نمونه‌ی کانسپت‌آرت‌های بازی Unknown 9: Awakening

مسئله‌ی جالبی که در مورد عملکرد استودیوی Reflector وجود دارد، این است که اعضای آن، Reflector را به عنوان یک استودیوی چند پلتفرمه (Cross-platform) می‌بینند. البته کراس پلتفرم به معنی قابلیت بازی بین بازیکنان روی پلتفرم‌های مختلف کنسول و پی‌سی با یکدیگر نیست که این روز‌ها در صنعت بازی‌های ویدیویی مطرح است، بلکه کراس پلتفرم به معنی استودیویی است که در زمینه‌های مختلف هنری فعالیت می‌کند. البته می‌تواند به نحوی بیانگر این موضوع باشد که این شرکت قصد ندارد صرفا برای پلتفرم کنسولی خاصی، بازی بسازد.

بله، درست است. Reflector علاوه بر این که در زمینه‌ی توسعه‌ی بازی فعالیت دارد، اقدام به تولید و انتشار رمان و کمیک نیز کرده است. در حقیقت، تا پیش از گیمزکام، کسی Reflector را به عنوان توسعه‌دهنده‌ی بازی‌های ویدیویی نمی‌شناخت؛ اگر هم کسی این اسم را شنیده بود، احتمالا بر روی کتاب یا کمیکی آن را دیده بود.

حال بیایید نگاهی به کمیک‌ها و کتاب‌های منتشر شده از طرف Reflector بیاندازیم. در مورد یک سه گانه‌ی رمان، یک نمایش‌نامه‌ی صوتی به صورت پادکست و دو سری کمیک حرف می‌زنیم. شاید باورتان نشود ولی تک تک این کتاب‌ها و روایت‌ها با یک نام مشترک شروع می‌شوند: کتاب Unknown 9.

به همین دلیل است Reflector پروژه‌های خود را جهان داستانی می‌نامد، زیرا محدود به یک مدیا نمی‌شود و در مدیا‌های مختلف شاهد عرضه‌ی محصولاتی روایی در مورد آن جهان داستانی خواهیم بود. چندان بعید نیست اگر در آینده شاهد ساخته شدن فیلم و انیمیشن نیز از طرف استودیوی Reflector باشیم. البته که همه‌ی این‌ها بلندپروازی‌های این استودیوی جوان است و میزان موفقیت آتی این برند و داستان‌هایش به میزان نبوغ و تلاش اعضای استودیو بستگی دارد.

بازی Unknown 9: Awakening

نمایی از تریلر بازی Unknown 9: Awakening

کتبی که با نام Unknown 9 طی دو سه سال گذشته منتشر شده‌اند، نوید یک فرنچایز بزرگ را می‌دادند، اما کمتر کسی فکر می‌کرد این فرنچایز اولین قدم محکم خود را با یک بازی ویدیویی بردارد. ماجرا از سال ۲۰۱۸ و با کمیک Unknown 9: Archives آغاز می‌شود. داستان کمیک Unknown 9: Archives در مورد دختر جوانی است که به واسطه‌ی اسرار خانوادگی‌اش، پی به تشکیلاتی زیرزمینی و دانش‌هایی کهن می‌برد. در همان سال عده‌ای از کمیک‌دوستان، به خصوص آن‌هایی که مشتاق کمیک‌های جدید و مستقل هستند، از این کمیک لذت بردند اما کسی نمی‌دانست برای آشنایی بیشتر با جهان این داستان چه باید بکند.

پس از گذشت چندین ماه، در اوایل پارسال، یک رمان با نام کتاب Unknown 9: Genesis منتشر شد که نخستین کتاب از یک سه‌گانه بود. رمان Genesis در رابطه با یک دانشجوی دکترا به نام «اندی رابرتسون» است که از دوران کودکی از توهمات و هذیان‌های عجیبی رنج می‌برده. وی پس از کشته شدن روان‌پزشکش و با بررسی اسناد وی متوجه می‌شود او در صدد ساخت وسیله‌ای بود که با کمک برخی تشعشعات می‌توانسته واقعیات را عوض کند.

اندی متوجه می‌شود مادرش که در سنین جوانی وی ناپدید شده است نیز در روند توسعه‌ی این وسیله نقش داشته است. اندی به دنبال یافتن پاسخ‌هایی برای پرسش‌های خود، بسیار زود متوجه می‌شود که یک انجمن مخفی و زیرزمینی با استیصال به دنبال یافتن یادداشت‌های دکتر و نمونه‌ی آن وسیله است.

پیش‌نمایش بازی Unknown 9: Awakening

در ادامه‌ی پیش‌نمایش بازی Unknown 9: Awakening باید گفت که کمیک دیگری با نام Unknown 9: Torment، کتاب Unknown 9 دیگری است که منتشر شده که در رابطه با یک راننده‌ی تاکسی است. این راننده با انسان‌های عجیب و غریب و دارای قدرت‌های خاصی در ارتباط است و گویا پیش‌تر نیز با یک انجمن مخفی در ارتباط بوده. متأسفانه قسمت‌های بعدی این کمیک Unknown 9 و رمان Genesis هنوز منتشر نشده‌اند.

از بررسی اطلاعات کتاب‌های منتشر شده تحت عنوان Unknown 9 می‌توانیم تم بازی Awakening را حدس بزنیم. در بازی، به رسم جهانی که کتاب‌ها شکل داده‌اند، احتمالا شاهد حضور اشیاء مرتبط با تمدن‌های باستانی، افراد مرموز، اشیاء یا افراد دارای قدرت ماوراء الطبیعه، انجمن‌های مخفی و زیرزمینی و… خواهیم بود. این المان‌ها کمی مخاطبین بازی‌های ویدیویی را به یاد فرنچایز بزرگ یوبیسافت، یعنی Assassin’s Creed می‌اندازد. باید دید که آیا Reflector موفق خواهد شد داستان جدید و مختص به خود را تعریف کند یا خیر.

از طرفی، با توجه به تریلر بازی، می‌توان نتیجه گرفت که Unknown 9: Awakening، بر خلاف کتاب‌ها، در هند جریان دارد. فضای هند سرشار از المان‌های سنتی و زیباست که در ترکیب با المان‌های روایی غربی موجود در جهان داستانی Unknown 9 می‌تواند نوید بخش بازی درخشانی باشد.

باید صبر کنیم و ببینیم که استودیوی بلندپرواز Reflector در اولین حضور خود در صنعت بازی‌های ویدیویی، چه دست‌پختی را برایمان به ارمغان خواهد آورد.بر خلاف بسیاری از افراد که نسبت به تریلر رونمایی از Unknown 9: Awakening هیجان زده شده بودند و داور‌های IGN که حتی جایزه‌ی نمایش گیمزکام را نیز به این عنوان دادند، این تریلر چندان برای من هیجان انگیز نبود و این بیشتر کتاب‌های منتشر شده تحت این نام بود که مرا نسبت به تجربه‌ی بازی مشتاق نمود.

در طول این صبر کردن که حداقل چند ماه طول خواهد کشید، اگر دوست دارید بیشتر با فضای بازی آشنا شوید، می‌توانید به سراغ مطالعه‌ی کتاب‌های معرفی شده در این مطلب بروید؛ البته باید بر انگلیسی مسلط باشید، چرا که متاسفانه هیچ یک از این داستان‌ها به فارسی ترجمه نشده‌اند.

امیدواریم که از مطالعه پیش‌نمایش بازی Unknown 9: Awakening لذت برده باشید. نظر شما در مورد بازی Unknown 9: Awakening و استودیوی تازه‌وارد آن چیست؟ به نظر شما این بازی موفق خواهد بود؟ آیا کتاب یا کمیک Unknown 9 را مطالعه کرده‌اید؟ نظرات خود را در قسمت کامنت‌ها با دنیای بازی در میان بگذارید.?

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: