توسط محسن شجاعی در ۱۲ آذر ۱۴۰۱ , ۱۱:۰۰

بهترین نسخه God of War کدام است؟ مجموعه God of War و کریتوس بدون شک یکی از برترین‌ها و شناخته شده‌‌ترین نمادهای پلی استیشن هستند و نه تنها کاربران پلی استیشن، بلکه بسیاری از بازی سازان و مخاطبان ژانر اکشن ماجراجویی مدیون نوآوری‌ها و استانداردهایی هستند که بازی‌های این مجموعه تعریف کرده‌اند. بیش از هفده سال و سه نسل از کنسول‌های پلی استیشن است که این IP و شخصیت اصلی آن به یکی از اصلی‌ترین دلایل برای بسیاری از افراد برای انتخاب کنسول‌‎های سونی بدل شده‌اند. مسلما در طول این زمان نسخه‌های این مجموعه، بویژه نسخه‌های فرعی دچار افت‌هایی بوده‌اند اما، باز هم محبوبیت God of War در میان مخاطبان سونی به حدی بوده که عطش برای رونمایی از یک نسخه جدید و تجربه آن سونی را مجاب به انجام آن کند. زمان زیادی تا عرضه آخرین نسخه در اسطوره شناسی نورس، God of War Ragnarok باقی نمانده‌است و هایپ و هیجان برای تجربه این بازی بیش از همیشه است. به همین دلیل بر آن شدیم تا لیست از برترین بازی های God of War تهیه کنیم و مروری بر برترین نسخه ی خدای جنگ که تا کنون از سری خدای جنگ منتشر شده‌اند داشته باشیم. لازم به ذکر است در لیست بهترین بازی های سری God of War علاوه بر نسخه‌های اصلی، نسخه‌های فرعی نیز لحاظ شده‌اند. این لیست بر اساس علایق شخصی و بررسی نظرات کاربران و منتقدان در مجامع داخلی و خارجی نوشته شده و بدون شک صحت آن بسته به نظر هر مخاطب این مجموعه دارد. اما بهترین بازی های خدای جنگ کدامند؟ در ادامه با بهترین بازی های God of War همراه دنیای بازی باشید.

لیست بهترین بازی های God of War

۸: God Of War: Ascension

بازی خدای جنگ (God of War), خدای جنگ

اعتراف این مسئله به عنوان یکی از طرفداران قدیمی مجموعه God of War و استودیو سانتا مونیکا سخت است اما، باید گفت سازندگان این مجموعه با God Of War: Ascension به نوعی نشان دادند برای این مجموعه و جهان بازی ایده جدیدی ندارند و این نسخه فرعی یک تلاش بیهوده برای ارضا عطش مخاطبان برای بازگشت به جهان حماسی و پر از خشونت بازی بود. قطعا Ascension فرسنگ‌ها با برترین بازی های God of War فاصله دارد. داستان تلاش‌های کریتوس برای رهایی از میثاقی که با Ares، خدای جنگ بسته شاید در ظاهرا جذاب باشد و با پرداخت و روایت درست نیز می‌توانست اینگونه باشد اما، حضور شخصیت‌های جدید که پرداخت درستی ندارند و به آسانی فراموش می‌شوند، روایت داستانی که از حیث حماسی یا حتی احساسی ابدا نمی‌تواند به نسخه‌های دیگر مجموعه نزدیک شود و غیبت چهره‌های مهم جهان بازی مانند آتنا و اریس باعث می‌شود روایت داستانی God Of War: Ascension تنها چند روز پس از اتمام بخش داستانی در ذهن مخاطب بماند.

Ascension تنها نسخه تمام مجموعه God of War است که در تمام طول بازی تنها یک سلاح در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد و سازندگان سعی داشتند این خلا را با المان‌های مختلف پر کنند که شاید به دید برخی یک تنوع خوب در مقایسه با پنج نسخه قبلی بود اما، فاصله زیادی از حیث ارکان و اساس گیم‌پلی با بهترین بازی های سری God of War داشت و باید گفت به نوبه خود نیز برخلاف God of War 2018 چندان جذاب نبود. البته این بازی نکات مثبت خود را نیز دارد و بخش چند نفره آن، هر چند یک بخش انقلابی و کاملا نوین نبود اما، باید گفت پتانسیل آن را داشت که مخاطبان را، دست کم برای مدتی سرگرم کند و در لیست برترین نسخه ی خدای جنگ در رتبه‌ی بهتری قرار گیرد.

بهترین بازی های خدای جنگ: ۷. God Of War: Chains Of Olympus

بازی خدای جنگ (God of War), خدای جنگ

سانتا مونیکا با همکاری استودیو Ready at Dawn نشان داد که تمام حماسه و شکوه مجموعه God of War را می‌توان در یک کنسول دستی کوچک گنجاند. اصرار سونی بر موفقیت کنسول PSP و اجبار سازندگان برای ساخت نسخه‌ای از IPهای محبوب خود برای این کنسول، سبب خلق God Of War: Chains Of Olympus شد. این بازی پیش درآمد از حوادث سه‌گانه اصلی بود و رویدادهای آن از زمانی آغاز می‌شد که کریتوس برای انجام دادن یکی از هزاران وظیفه که آتنا و زئوس به وی محول کردند، راهی نبرد با ارتش ایران می‌شود.

Chains Of Olympus درست همان چیزی است که از یکی از برترین بازی های God of War انتظار می‌رود. یک سیستم مبارزه هیجان آور و روان، پازل‌های جذاب و یک داستان حماسی و در عین حال گیرا آن را به یکی از بهترین بازی های سری God of War تبدیل کرده است. به دلیل محدودیت‌های سخت افزاری کنسول دستی، مبارزات سرعتی که امضا این مجموعه هستند، جای خود را به مبارزات منفعلانه‌تر و دفاع با سپر داده‌اند و نسبت تعداد پازل‌های حاضر در بازی به نسبت تعداد مبارازت، از تمامی نسخه‌های مجموعه بیشتر است که با توحه به پلتفرم مقصد بازی، کاملا این مسئله توجیه پذیر است. شاید تنها ایرادی که بتوان به داستان بازی وارد کرد، این است که چندان ربطی به کریتوس و کشمکش‌های درونی وی ندارد که البته با در نظر گرفتن act پایانی بازی این مسئله رفع می‌شود.

این بازی کوتاه‌ترین نسخه در تمام مجموعه است و باید گفت از چندان ارزش تکرار بالایی نیز برخوردار نیست. به راحتی می‌توان در حدود ۴ الی ۵ ساعت گیم‌پلی آن را به پایان رساند و پس از آن نیز کسب مهارت در سیستم مبارزه بازی یا تجربه آن روی درجه سختی بالاتر نیز حس و حال یک تجربه جدید را القا نمی‌کند. البته بدون در نظر گرفتن سایر نسخه‌های مجموعه Chains Of Olympus یک بازی بسیار خوش ساخت است که شاید تنها جرم آن یدک کشیدن نام God of War است.

۶. God Of War: Ghost Of Sparta

بهترین نسخه ی خدای جنگ

استودیو Ready at Dawn تمامی مواردی که در God Of War: Chains Of Olympus را آموخته بود، در دومین بازی انحصاری کنسول دستی PSP به کار گرفت و باید گفت نتیجه نیز بسیار رضایت بخش است. از حیث بصری و گرافیکی Ghost of Sparta به راحتی با بازی‌های کنسول PS2 رقابت می‌کند و جزئیات بالای چهره کریتوس و کات سین‌های واقع گرایانه حقیقتا با امکانات سخت افزاری PSP تحسین برانگیز است. داستان بازی وقایع بین نسخه اول و دوم را روایت می‌کند و به دلیل پرداخت خوب و اهمیت رویدادهای داستانی، به خوبی دلیل خشم و نفرت کریتوس از خدایان و حجم پلیدی خدایان را نمایان می‌کند. در Ghost of Sparta تمرکز تیم سازنده روی جزئیات بیشتر از وسعت بوده و علی رغم اینکه در مقایسه با سایر نسخه‌های مجموع به سراغ قسمت‌های (نسبتا) کم‌ اهمیت اسطوره شناسی یونانی می‌رود اما، با یک ارائه مناسب، و ست پیس‌های داستانی از زیبا‌ترین لحظات تاریخ مجموعه را رقم می‌زنند.

در گیم‌پلی بازی نیز تیم سازنده نوآوری‌هایی داشته تا این بازی در زمره برترین بازی های God of War قرار گیرد. استفاده از یک سلاح‌ جانبی بسیار جذاب به نام Arms of Sparta که به خوبی با Blades of Chaos ادغام می‌شوند و همچنین امکان هجوم بردن به سمت دشمنان و با یک شیرجه آن‌ها را نقش بر زمین کردن، هر چند شاید کوچک جلوه کند اما، به لطف امکان ترکیب آن‌ها با چندین کمبو مختلف، علاوه بر خلق لحظات مفرح، به سیستم مبارزه بازی نیز عمق خوبی می‌دهد.

دلیلی که Ghost of Sparta در جایگاه‌های بالاتری در لیست بهترین بازی های سری God of War قرار نمی‌گیرد این است که گیم‌پلی بازی بالانس مناسبی ندارد و جادوهایی بازی بیش از حد قدرتمند هستند و به دلیل وجود سیستم cool down نسبتا کوتاه مدت امکان اسپم و سواستفاده از آن‌ها بسیار راحت است. با چشم پوشی از این مورد می‌توان به راحت ویژگی‌های مثبت فراوان بازی مانند روایت جذاب از داستان شخصی، تعمق در اسطوره شناسی یونان و سیستم مبارزات روان و مهیج را با لذت تمام تجربه کرد.

بهترین بازی های God of War شماره ۵: (God of War (2005

برترین بازی های God of War

اولین نسخه و آغاز کننده یک روایت حماسی و ماندگار از سر گذشت شبح اسپارتا، قطعا جایگاه ویژه‌ای میان طرفداران ژانر هک اند اسلش و سونی دارد و دلایل متعددی نیز برای این عشق و علاقه وجود دارد. معرفی سیستم مبارزات خونین، سریع و در عین حال (نسبتا) چالشی بازی در این نسخه صورت گرفت. روایت داستانی زیبا و شخصی از غم، افسردگی، تنفر از خود و دیگران و صد البته خشم God of War را یک بازی ماندگار در صنعت گیم می‌کند. در کنار آن امکان مبارزه با موجودات افسانه‌ای اسطوره شناسی یونان و تجربه حماسه‌ای که گویی از دل کتاب‌ها بیرون آمده، امکانی بود که یکی از برترین بازی های God of War به مخاطبان می‌داد و نظیر آن هیچ‌گاه پیشتر مشاهده نشده بود. سیستم مبارزات بازی بر مبنا کمبو و جاخالی دادن بودن و آموختن آن برای هر مخاطبی امکان پذیر بود و در عین حال ماهر شدن در آن لذتی بود که تنها نصیب گیمرهای هاردکور می‌شد.

معجزه کار سازندگان زمانی آشکارتر می‌شود که به خاطر آوریم پیش از سال ۲۰۰۵ هیچ کس حتی نام کریتوس را نشنیده بود و سانتامونیکا کاری کرد مخاطبان بازی برای این ضدقهرمان خشمگین، بی‌رحم و خودخواه دلسوزی و هم‌ذات پنداری کنند و تا آخرین لحظه روایت داستان تلاش وی برای رهایی از بند کابوس‌ها و عذاب وجدان و همچنین انتقام از فردی که زندگی‌اش را به ورطه نابودی کشانده بود، با جان و دل دنبال کنند. قطعا به دلیل درجات سختی بالا‌تر که لذت خاص خود را دارند و همچنین کسب مهارت کافی در تمامی بخش‌های بازی و همچنین کشف تمامی اسرار آن، ارزش تکرار را بالا می‌برد اما، پلتفرمینگ نه چندان حساب شده و قسمت بدنام فرار از اعماق Hades کمی از این ارزش می‌کاهد. در مجموع آغاز کننده حماسه کریتوس و یک دلدادگی ۱۷ سال میان وی و مخاطبان، قطعا تا همیشه جایگاه ویژه خود را در بین بهترین بازی های سری God of War خواهد داشت.

بهترین بازی های خدای جنگ: ۴. God of War 3

برترین بازی های God of War

اعضای استودیو سانتامونیکا وظیفه سنگینی را بر عهده داشتند و پس از دو نسخه موفق و پرفروش و با توجه به پایان یافتن نسخه دوم با یک cliff hanger، باید به بهترین نحوه داستان ظهور و افول کریتوس و انتقام وی از خدایان را روایت می‌کردند و باید گفت که کار خود را به خوبی انجام دادند. افتتاحیه این بازی هنوز یکی از برترین‌ها نه تنها در این مجموعه، بلکه در تمام تاریخ بازی‌های ویدیویی است. باس‌ فایت‌های بازی متنوع و دقیق و فراوان هستند. وفاداری سازندگان به اسطورشناسی یونان در این نسخه بیش از همیشه است. ست پیس‌های بازی مخاطب را نه تنها برای بار اول که حتی در دفعات بعدی تجربه نیز میخکوب می‌کنند. موسیقی‌های بازی بسته به شرایط می‌تواند، آرامش بخش، تنش زا یا مهیج باشند و آدرنالین را به بالاترین حد برسانند.

ضرباهنگ بازی سریع، مهیج و گیرا است و بازی به خوبی این ریتم را از ابتدا تا انتها حفظ می‌کند. تنوع در پازل‌های بازی بیش از همیشه است و به لطف وجود سلاح‌های متنوع حاضر در بازی، سیستم مبارازت بازی متنوع‌تر از همیشه است و هر مخاطب می‌تواند نوآوری‌های خاص خود را داشته باشد و کومبوهای دیوانه‌وار خلق کند. کارگردانی صحنه‌ها و دیالوگ‌ها ماهرانه انتخاب شده‌اند و غوطه‌ور شدن در داستان بازی و حس لذت  کشتن تک تک خدایان یونان به همراه کریتوس ابدا کار سختی نیست.

خدای جنگ سه یکی از برترین هک اند اسلش‌های تاریخ و جزو بهترین نسخه God of War است که زمان ابدا المان‌ها، ست پیس‌ها، روایت داستان و باس فایت‌ها آن را کهنه نکرده‌است.

بهترین بازی های God of War شماره ۳: God of War (2018)

برترین بازی های God of War

در ادامه‌ی برترین بازی های خدای جنگ به نسخه ریبوت سری God of War می‌رسیم. پس از خاتمه سه‌‌گانه اسطوره شناسی یونان و اتمام روایت داستان انتقام کریتوس به بهترین نحوه ممکن، بر هیچکس پوشیده نبود که این مجموعه به یک استراحت طولانی مدت و یک بازآفرینی نیاز دارد و سونی تصمیم گرفت این وظیفه مهم را به فردی واگذار کند به خوبی با زیر و بم این مجموعه آشنا است، کوری بارلوگ کارگردان نسخه دوم سری پس از چندین سال دوری به سانتا مونیکا بازگشته بود تا کاری ناممکن را ممکن کند و باعث شود مخاطبان یک بار دیگر، این بار عاشق نسخه پدر و آرام و عاقل‌تر کریتوس شوند. گیم‌پلی بازی از حالت هک اند اسلش و میدان‌های بزرگ برای مبارزه فاصله گرفت و ضربات کریتوس با تبر نزدیک‌تر و ملموس‌تر از قبل بود. روایت داستان بازی از حجم حماسه و اساطیری کاسته بود و بیشتر به روابط میان کریتوس و پسرش می‌پرداخت.

نمی‌توان گفت تمامی این تصمیمات با بازخورهای مثبت مواجه شدند و موضوعاتی مانند ریتم کند داستان، تعداد کم باس‌ فایت‌ها و همچنین تنوع کم دشمنان باعث شد ریبوت گاد آو وار نتواند یک شاهکار بی‌نقص باشد. البته دلایل متعددی برای تحسین بازی و تچربه چند باره آن وجود دارد: از روایت سینمایی داستانی بازی گرفته تا گشت و گذار در جهان بازی و گوش گردن به داستان‌های میمیر. شاید داستان بازی آن روایت حماسی و کوبنده‌ای که طرفداران مجموعه به آن خو کرده بودند نبود اما، زمینه چینی‌های متعددی برای God of War Ragnarok صورت گرفت که در صورت پرداخت درست می‌توان از حیث جایگاه و روایت هم رده با نسخه سوم باشد.

مسلما تمامی طرفداران قدیمی مجموعه با سیستم مبارزه آهسته‌تر و استراتژیک‌تر بازی و روایت احساسی‌تر آن طور که باید ارتباط نمی‌گیرند اما، با بررسی نظرات طرفداران قدیمی و جدید باید گفت ریسک سانتا مونیکا و سونی به نتیجه مطلوب مختوم شد و اگر نگوییم بهترین نسخه ی God of War، نسخه ریبوت بدون شک دومین بازی برتر سری خدای جنگ است.

۲. God of War 2

بهترین نسخه ی خدای جنگ

نسخه دوم گاد آو وار از همه نظر نسبت به نسخه قبلی خود برتر است و چندین گام مجموعه را به سمت جلو حرکت می‌دهد و به زعم بسیاری لایق لقب بهترین نسخه God of War است. گرافیک بی‌نظیر بازی روی کنسول پلی استیشن ۲ لذت تجربه آن را از نطر بصری به حد اعلا می‌رساند. پرداخت شخصیت‌های حاضر در نسخه قبل، بویژه کریتوس با این نسخه تکمیل می‌شود. مرحله ابتدایی بازی و پیچش داستانی غیر منتظره آن، لحن بازی و مسیر پیشروی داستان بازی تا انتها را تعیین می‌کند و مخاطب را به یک سفر پر رمز و راز کم‌نظیر در دل اساطیر یونان می‌‎برد. هر چند تنوع پازل‌های بازی از نسخه سوم کم‌تر است اما، نوآوری و خلاقیت در آن‌ها بیشتر از تمامی نسخه‌ها و حتی نسخه ریبوت است.

محیط‌های بازی متنوع و چشمنواز هستند و پیشروی در هر کدام کشف و اسرار پنهان در آن‌ها لذت خاص خود را دارد. نوآوری‌های صورت گرفته در مبارزات، حل پازل و پیشروی در بازی نه تنها باعث می‌شود سطح بازی از نظر کیفی ارتقا یابد، بلکه مسیر را برای نسخه سوم نیز هموارتر می‌کند. بالانس میان سه رکن اصلی گیم‌پلی بازی یعنی مبارزه، پازل و پلتفرمینگ در نسخه دوم به بهترین وجه برقرار شده و هر کدام لذت خاص خود را دارند و بعضا ترکیب پازل و مبارزه را شاهد هستیم که علاوه بر ایجاد تنوع، امکان ایده پردازی و خلاقیت را نیز برای مخاطب فراهم می‌کنند.

نسخه دوم خدای جنگ به زعم بسیاری بهترین بازی God of War است و باید گفت دلایل زیادی برای تایید این ادعا وجود دارد. از گیم‌پلی روانه، یکپارچه و متنوع بازی گرفته تا محیط‌های چشمنواز و کاملا متفاوت و پرداخت دقیق به اساطیر یونان. در هر حال طرفداران مجموعه، چه افرادی که با این نظر موافق هستند و چه افرادی معتقدند بازی دیگری لایق لقب بهترین بازی God of War است، نمی‌تواند تاثیر مهمی که نسخه دوم در موفقیت مجموعه و ماندگار شدن روایت نسخه سوم داشته را انکار کنند.

پیش از این که به بهترین نسخه ی خدای جنگ بپردازیم، از شما دعوت می‌کنیم تا «رتروز: خدای جنگ» مروری بر اولین بازی خدای جنگ را به قلم نویسنده‌ی همین لیست در دنیای بازی مطالعه کنید.

و اما بهترین نسخه ی God of War چیزی نیست جز:

بهترین نسخه ی خدای جنگ: ۱. God of War Ragnarok

بهترین نسخه ی خدای جنگ

زمان زیادی از عرضه گاد آو وار رگناروک نمی‌گذرد اما، همین زمان کوتاه برای بسیاری از طرفداران کافی بود تا این بازی را در میان بهترین بازی های خدای جنگ به عنوان بهترین بازی گاد آو وار انتخاب کنند. رگناروک نشان داد که ارزش چهار سال صبر کردن را داشته و توانست فرمول جدید مجموعه گاد آو وار را به کمال پختگی برساند. هر چند در این مسیر از برادران بزرگ‌تر خود و عناوینی همچون سری دارک سولز وام گرفته اما، روح و هویت مستقل خود را دارد و علاوه بر حفظ تمامی ویژگی‌های مثبت نسخه‌ قبل، چندین گام رو به جلو نیز برمی‌دارد. این بازی دقیقا یک پایان بندی زیبا و بی‌نقص بر حماسه نورس است و دروازه جدیدی را به روی این مجموعه برای آینده می‌گشاید. اینکه چه زمانی نسخه جدیدی از گاد آو وار منتشر شود، مشخص نیست اما، رگناروک می‌تواند برای مدتی جایگزین دلتنگی طرفداران برای بازگشت به جهان این مجموعه باشد.

با این که تا پیش از این گاد آو وار ۲ بهترین نسخه ی خدای جنگ بود، اما پرداخت شخصیت کریتوس در گاد آو وار راگناروک به حد کمال خود رسیده و آرک شخصیتی وی علاوه بر حفظ خصایص اصلی، ابعاد جدیدی پیدا می‌کند. گیم‌پلی بازی پولیش شده و کم نقص است و طراحی‌های بصری و صوتی بازی دلربا هستند. گاد آو وار رگناروک به حق بهترین بازی مجموعه گاد آو وار لقب می‌گیرد و پس از چندین سال خاطرات خوش نسخه‌های پیشین را، این بار با یک جلوه تازه‌ یادآوری می‌کند.

جمع بندی

سری God of War نیز مانند هر مجموعه موفق دیگری روزهای خوب و بد زیادی را سپری کرده که قطعا روزهای خوب آن بیشتر و طولانی‌تر بودند و به جرئت بسیاری از نسخه‌های آن برای میلیون‌ها مخاطب خاطره‌سازی کرده‌اند. نظر دادن درباره بهترین بازی های خدای جنگ امری دشوار است و هر کدام از نسخه‌های اصلی ویژگی‌های مثبت خاص خود را دارند.

شما تا جه اندازه با لیست بهترین بازی های خدای جنگ موافق هستید؟ آیا فکر می‌کنید باید بازی‌ دیگر در رتبه بهترین نسخه God of War می‌ایستاد؟به نظر شما برترین نسخه ی خدای جنگ کدام است؟ پس از انتشار بازی God of War Ragnarok لیست برترین بازی های خدای جنگ به روز شد. به نظر شما نسخه‌ی جدید سری بازی خدای جنگ جایگاه مناسبی را در لیست بهترین بازی های خدای جنگ به خود اختصاص داده است؟ نظرات خود را با دنیای بازی به اشتراک بگذارید.

دیدگاه
۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

2 Replies to “بهترین بازی های God of War [به روز شده]”

 1. آواتار احمد احمد گفت:

  این اولین کامنت من تو سایت دنیای بازی هست و با مجله های دنیای بازی خیلی خاطره دارم

  من از طرفداران قدیمی سری هستم ….
  این لیستی که گذاشتید در کمال تعجب موافقان زیادی تو دنیا داره

  اما نظر شخصی من به کل متفاوت از این لیست هست و سه گانه اول خدای جنگ بنظرم بهترین بازی های تاریخ هستن

  متاسفانه اصلا از نسخه ۲۰۱۸ خوشم نیومد و اونو اصلا بعنوان یک خدای جنگ قبول ندارم

  من طرفدار دوربین ایزومتریک و خشونت و اکشن نسخه های ۱ و ۲ و ۳ هستم
  آهنگ های بشدت تند و حماسی و انتقام جویانه

  که هیچکدوم این حسها تو نسخه های جدید نیست

  البته نظر شخصی خودمه و میدونم حرفم موافقان زیادی نداره

  ۹ ۱
  1. سلام ممنونم بابت زمانی که گذاشتید و نظر دادید.
   من خودم به شخصه به عنوان یکی از هواداران قدیمی سری، با شما هم نظر هستم (تنها رتبه اول به نظرم شایسته رگناروک هست.) اما، در این رتبه بندی سعی شده علاوه بر نظر شخصی، نظر طرفداران هم لحاظ بشه

   ۲ ۲