توسط سعید زعفرانی در ۱۳ تیر ۱۳۹۰ , ۱۴:۴۴

تنهایی


سبک اکشن ترسناک همیشه جزو لذت بخش ترین و هیجان انگیز ترین سبک های دنیا بازی بوده اند ، همچنین ساختن عنوان هایی با کیفیت در این سبک همواره جزو سخت و پر مشقت بوده است. به همین خاطر هرگاه که عنوان هایی با کیفیت در این سبک ساخته شده اند ، مورد توجه گیمر ها قرار گرفته و به فروش بالایی نیز دست یافته اند و به دنبال آن طرفداران بی شماری در سراسر دنیا کسب کرده اند. به همین خاطر اکثر عنوان های باکیفیت و موفق این سبک ادامه پیدا کرده اند و نسخه هایی دیگر از آن ها عرضه شده و سود بالایی نسیب سازندگان آنها کرده اند. با این حال در دنیای گیم کمتر عنوان هایی توانسته اند با القای ترس به بازیکن ، او را به دنیای بازی وارد کرده و تحت تأثیر قرار دهند. این عنوان های موفق شامل سری بازی های “سایلنت هیل” ، “رزیدنت اویل” ، “هوای مرده” و “فیر” می شود.

اولین نسخه از سری بازی های “فیر” در نیمه اکتبر سال ۲۰۰۵ عرضه شد و موفقیتی بی سابقه به دست آورد. فروش بالا و واکنش های تحسین برانگیز منتقدان همه نشان از یک عنوان عالی می داد. این بازی از فضای ویژه و خاصی بهره مند بود و توانست با سبک خاص خود هواداران زیادی به دست آورد. این بازی توانست میانگین نمرات ۸۹ را از سایت ها و مجلات بازی کسب کند. فروش بالای این بازی بر روی پلتفرم کامپیوتر شخصی سبب شد تا در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ این بازی به ترتیب بر روی کنسول های ایکس باکس ۳۶۰ و پلی استیشن ۳ عرضه شود. با عرضه نسخه های کنسولی ، بسیاری دیگر به طرفداران این بازی پیوستند و استودیو “مونولیث پروداکشنز” به یکی از استودیو های موفق تبدیل شد.

پس از موفقیت های چشمگیر نسخه اول ، در نیمه دوم سال ۲۰۰۷ کار ساخت نسخه دوم آغاز شد و پس یک سال و نیم تلاش ، بازی در فوریه ۲۰۰۹ انتشار یافت. با انتشار نسخه دوم این بازی گویی شکی عظیم به همه منتقدان و هواداران بازی وارد شد. این نسخه از بازی که به تنهایی توسط “مونولیث پروداکشنز” و بدون دخالت استودیو “دی وان” به صورت مولتی پلتفرم عرضه میشد ، یک عقب گرد به تمام معنا بود. این بازی همگان را نا امید کرد و سری خراب کردن بازی های ترسناک در این سال ، با عرضه این بازی ، کامل شد. بازی علیرغم گرافیک خوب و موفقیت نسخه اول به فروش پایینی دست یافت و منتقدان نیز به شدت به مخالفت با این بازی برخاستند و آن را توهینی به شعور مخاطب خواندند. میانگین نمرات نسخه دوم سری بازی های فیر ، حتی به ۸ هم نرسید و این بدین معنا بود که یک بازی عالی و صاحب سبک ، به یک بازی متوسط افول شأن کرده است.

در ادامه روند ساخت این سری و جهت بازگرداندن نظر مخاطبان و هواداران نسبت به بازی در اوایل سال ۲۰۱۰ ، ساخت سومین نسخه از این سری به دست استودیو “دی وان” سپرده شد که وظیفه ساخت بخش کنسولی نسخه اول بازی را داشت. سومین نسخه این سری در اواخر ماه جون ۲۰۱۱ عرضه شد.

در ادامه این مطلب به نقد و بررسی بازی به تفکیک داستان ، گرافیک ، گیم پلی ، صداگذاری و موسیقی بازی می پردازیم.

موج مرده

پس از آن که در نسخه های قبلی “پوینت من” برادری خود با “فتل” و رابطه اش با “آلما” را دریافت و همچنین دریافتیم که آلما باردار است و می خواهد سومین فرزند شوم خود ، که موجب نابودی جهان خواهد شد ، را به دنیا بیاورد و پس از کشته شدن فتل توسط پوینت من ، بازهم باید پی ابعاد شخصیت آلما ببریم. در پی اتفاقی عجیب و به خاطر قدرت روحی ماورایی فتل او به شکل روحی قدرتمند به زندگی بازگشته و توانایی ورود به جسم دیگران را دارد. او که کینه عمیق نسبت به برادر خود دارد ، تصمیم می گیرد با استفاده از او به آلما برسد و …

داستان بازی خوب است ، اما عالی نیست. داستان بازی به خاطر سبک روان شناسانه بازی این بازی بر خلاف اکثر اول شخص ها و بسیاری از بازی های ترسناک ، به جای آنکه قهرمان محور یا حتی ماجرا محور باشد ، مخاطب محور است. به وضوح نویسندگان بازی به محدودیت های سبک اول شخص و مزیت های آن اشراف داشته اند و به خوبی با داستان نویسی خود در هر سه نسخه از این سری کاملاً مخاطب را تحت تأثیر قرار داده اند. داستان بازی پایه و بنای خوبی دارد. همچنین داستان بازی از شروع و پایانی قوی بهره مند است. شخصیت های قبلی بازی سیر روان کاوانه خود در این بازی را ادامه می دهند ، اما شخصیت های جدید ضعیف عمل می کنند. داستان بازی بیس و دوران خوبی ندارد و در روند بازی گاه به فراموشی سپرده می شود ، که به دلیل کم بودن طول داستان است که برای کل زمان بازی طراحی نشده تا اتفاقات در طول زمان بازی پخش شوند و اگر داستان دارای جزییات زیادی می بود ، قطعاً به روند بازی کمک می کرد.

این آهنه؟ نه شیشه است !

گرافیک بازی بزرگ ترین و مهم ترین نقطه ضعف بازی است. همه تلاش های بازی در بخش های دیگر را گرافیک بازی به تنهایی از بین می برد. گرافیک بازی واقعاً ضعیف است و نسبت به نسخه قبلی نیز در مرتبه ی پایین تری قرار می گیرد. در یک بازی ترسناک هر چیز که مخاطب را از فضای بازی دور کند و یا با کل بازی تناقض داشته باشد ، مخاطب را بیزار کرده و القای ترس به او را سخت و غیر ممکن می کند. حال این جاست که ضعیف بودن گرافیک به کل بازی لطمه می زند. بافت ها گویی در این نسخه هیچ معنایی ندارند. همچنین شیشه ها با گلوله سوراخ می شوند و نمی شکنند و بسیاری مشکلات دیگر که در بخش بافت ها به چشم می خورد. باگ های گرافیکی پر تعداد و آزار دهنده اند و همچنین بر روی اکثر اجسام بازی هاله ای یافت می شود که برای گرافیک این بازی مشکلی دردناک است.

طراحی هنری بازی نیز ضعیف است و نمی تواند ضعف تکنیک را جبران کند. همچنین جزییات در بازی بسیار کم است و کمتر می شود در بازی جسمی پیدا کرد که در گیم پلی مورد استفاده قرار نگیرد. افکت ها فوق العاده ضعیف اند تا جایی که مهم ترین افکت این بازی یعنی خون ، بی نهایت مصنوعی است. نورپردازی نیز با اینکه خوب و مناسب فضای بازی است ولی کاملاً از پیش تعیین شده است و نور “فلش” پوینت من هیچ سایه ای در بازی ایجاد نمی کند.

راهرو مرگ

گیم پلی بازی در کل به دو بخش “هدایت پوینت من” و “هدایت فتل” تقسیم می شود. “هدایت پوینت من” گیم پلی ای بسیار خطی ، از پیش تعیین شده و خسته کننده است. پوینت من صرفاً یک سرباز حرفه ای است و تنها خصوصیاتش توانایی استفاده از چند نوع اسلحه بسیار محدود بازی و قابلیت کند کردن زمان است و وی هیچ قابلیت استثنایی و خارق العاده ای از مادر شگفت انگیزش به ارث نبرده است و در بخش هدایت پوینت من فقط یک بازی کننده حرفه ای و یک تیرانداز خوب است که می تواند با دشمنان جان سخت و نابغه بازی سر کند. حال آنکه در طول بازی بار ها با کمبود تیر مواجه خواهد شد و تنها دقت و سرعت در تیراندازی است که می تواند شما را از دست دشمنانتان رهایی بخشد.

در بخش “هدایت فتل” اما گیم پلی جدید و کارآمد است. امکانات موجود برای هدایت فتل بسیار جذاب و پر جزییات است و تا به حال نه تنها در این سری بازی ، بلکه در کمتر بازی دیگری این امکانات یافت شده اند. شما در این بخش قادر خواهید بود ، به جسم دشمنان نفوذ کنید و به این وسیله با قدرتی همانند پوینت من به مبارزه با دیگر سربازان دشمن برخیزید. همچنین می توانید اجسام یا خود دشمنان را پرتاپ کنید ، به صورت نامریی به بسیاری مکان ها وارد شوید ، اجسامی ماورایی را مشاهده کنید و از برخی اتفاقات ناگهانی مطلع شوید. همچنین می توانید قدرت های موجود در دشمنان خود را در اختیار بگیرید و از آن ها استفاده کنید.

روند بازی با وجود کوتاه بودن ، نمی تواند بی اشتباه یا کم اشتباه ظاهر شود. بزرگ ترین اشکال و باگ گیم پلی مربوط به غیب شدن جنازه دشمنان می شود و شما هیچ گاه نخواهید توانست که جنازه افرادی را که توست شما به قتل رسیده اند ، را مشاهده کنید. هوش مصنوعی بیش از حد عالی است و دشمنان شما به شکل یک گروه کاملاً حرفه ای و پیشرفته عمل می کنند و با یافتن کوچک ترین اثری از شما ، موفق به یافتن محل تان می شوند. همچنین از دیگر نکات تأسف برانگیز گیم پلی آن است که دشمنان شما حتی با “هد شات” هم کشته نمی شوند و حتماً بایستی با چند تیر آنها را به قتل برسانید. همچنین اکثر اجزای موجود در بازی قابلیت هیچ گونه تأثیر پذیری و تغییر را ندارند. در برخی از مراحل نیز گیم پلی از مسیر اصلی و هدف بازی خارج می شود و تمرکز خود را از ترس های عمیق و روان کاوانه که به موجب “آلما” ایجاد می شود ، به سمت ترس های هیولایی و زامبی زدگی ، می برد.

سر وقت

بازی در بخش صداگذاری خوب عمل می کند. افکت ها به خوبی ساخته شده و به جا به کار می روند و مناسب سبک بازی و اتفاقات مورد استفاده قرار می گیرند. صداگذاری فتل نیز به خوبی انجام گرفته و اما در طول بازی کارآمد عمل نمی کند و تعادل خوبی بین خصم ، ترس و کمک های او بر قرار نمی شود و تا پایان بازی نا موزون عمل می کند تا زحمات دوبلور این شخصیت را بر باد دهد. اما از دیگر اشکالات موجود در صداگذاری بازی ، باز هم می توان به از پیش تعیین شده بودن اشاره کرد. تمام افکت های صوتی و دیالوگ های فتل در زمانی از پیش تعیین شده پخش می شوند و برخورد شما با اشیاء یا قدم های شما هیچ صدایی تولید نمی کند که به نوبه ی خود ضعفی نا به جا در دنیای بازی های امروز است.

ماده افزودنی

موسیقی جزو نکات قوت بازی است. موسیقی هولناک و هراس انگیز بازی در بسیاری از موقعیت ها ضعف های بازی را می پوشاند و به تنهایی وظیفه القای ترس به مخاطب را بر دوش می کشد. ترک های موسیقی متفاوت از هم و به جا و کارآمد عمل می کنند و گاه با پخش ملایم در پس زمینه بازی بدون جلب توجه مخاطب او را تحت تأثیر قرار می دهد. همچنین موسیقی بازی جایی هوشمند عمل می کند که ارزش سکوت را در میابد و به جای آنکه با یک موسیقی بلند مدت و پیوسته برای تمام طول بازی سعی در فضا سازی داشته باشد در بسیاری از موقعیت ها با به وجود آوردن سکوت مطلق ، فضای مورد نیاز بازی را به وجود می آورد. شاید تنها ایرادی که می توان از موسیقی بازی گرفت ، موسیقی موقعیت است که در برخی از مواقع بی دلیل کش دار شده و گاهی از ترک هایی منسوخ شده و تکراری برای ایجاد هراس استفاده می شود.

حرف آخر

شاید اگر “فیر ۳” اولین نسخه از یک سری بازی بود ، میشد آن را بازی خوبی قلمداد کرد و آینده خوبی را برای آن متصور شد و امید داشت که اشکالات و نواقص آن در نسخه های بعدی جبران گردد. اما حال که این بازی ادامه ای بر دو نسخه ی دیگری است که برخی آن ها جزء بهترین های سبک شان می شناسند اغماض در مورد بازی سخت و نا ممکن می شود. این بازی در بیشتر زمینه ها نسبت به نسخه های قبلی خود پسرفت داشته و از این رو عنوانی ضعیف و ناموفق جلوه کرده و آینده این سری را کاملاً مورد ظن و سوال قرار می دهد. “فیر ۳” نمونه کامل نزول یک عنوان درجه یک است.

نمرات بازی

داستان: ۸.۵

گرافیک: ۷

گیم پلی: ۸

صداگذاری:۷.۵

موسیقی: ۹

نمره کلی: ۸

نوشته ی عادل نریمانی (adel97) از انجمن PC$

نکات مثبت
نکات منفی
شاهکار
دیدگاه
۵۹ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

59 Replies to “نقد و بررسی بازی F.3.A.R”

 1. xneon 360 گفت:

  عادل خان دست گلت درد نکنه.منم کاملا باهات موافقم و اصلا نتونستم با این شماره ارتباط برقرار کنم.من مدت هاست که فیر رو کنار گذاشتم و نمیخوام خاطره خوب فیر یک رو با این دو شماره خراب کنم.در ضمن بازی بسیار کوتاهه و ولی پایان جالبی داره.با تشکر از همه دوستان خوبم
  ____________________________________
  روزبه از انجمن حقوق بگیران مایکروسافت(هیچ کس تنها نیست! انجمن حقوق بگیران مایکروسافت)

  ۰ ۰
  1. st.anger گفت:

   بازی به این خاطر کوتاهه که بعد از به پایان رسوندن اون با پوینت من می تونی خط جدیدی از داستان رو با فتل بازی کنی …….. پایان بازی فتل هم برای خودش زیبایی داره
   ولی من با پایان پوینت من خیلی حال کردم ….. هر چند BBB …..
   اس.تی از انجمن PC $

   ۰ ۰
  2. st.anger گفت:

   دیبازی من که اسپویل نکردم که آخرشو سانسور کردی …….

   ۰ ۰
  3. اسپویل بود امید جان …

   ۰ ۰
  4. spart گفت:

   دیدی تو یه کاره ای هستی

   ۰ ۰
  5. mhs king گفت:

   ببخشید چه جوری میشه بعد از به پایان رسوندن بازی با پوینت من فتل بازی کرد؟

   ۰ ۰
  6. st.anger گفت:

   تو campaign حالت رزیوم رو به replay تغییر بده. و کاراکتر رو فتل انتخاب کن.

   ۰ ۰
  7. Alcatraz گفت:

   پایان بازی با فتل فرق میکنه؟؟؟چون شروعش که هیچ فرقی نداره
   MW3 fighters

   ۰ ۰
  8. reza-360 گفت:

   ممنون. ولی به نظر من اطلا بازی قشنگی نبود و ازش خوشم نیومد :(
   __________________________
   MW3 Fighters + PES Killers

   ۰ ۰
 2. reza395 گفت:

  خوشم نیومد

  ۱ ۰
 3. King Messi گفت:

  ممنون ولی من که از بازی خیلی خوشم اومد!

  ۰ ۰
 4. NooBuGaMeR گفت:

  دستت درد نکنه به نظر من عالی میشد اگر گرافش هم بالاتر بود ولی ویژگی های خیلی خوبی داره

  ۱ ۰
 5. mohammad.m گفت:

  یادش بخیر عجب بازی ترسناکی بود شماره یکش :-|

  ۰ ۰
 6. rising گفت:

  منم زیاد ازش خوشم نیومد

  ۰ ۰
 7. BFG 9000 گفت:

  یادمه قسمت اول این بازی زمان خودش با وارد کردن المانهای سینمایی به این سبک غوغایی کرده بود! قسمت دوم با پس رفت خیلی زیادی همراه بود. این نسخشم هنوز امتحانات اجازه نداده امتحان کنم ولی امیدی بهش ندارم! فعلا. . .

  ۰ ۰
 8. gamer irani گفت:

  خیلی عالی بود

  ۰ ۰
 9. mostafa133 گفت:

  عادل جان مثل همیشه عالی بود.دستت درد نکنه.

  ۰ ۰
 10. armin killer گفت:

  من که اصلا با بازیه ترسناک حال نمی کنم

  ۰ ۰
 11. armin killer گفت:

  یادم رفت :oops:
  ______________________________
  pes killers+MW3 Fighters

  ۰ ۰
 12. Alex Mason گفت:

  بچه ها یه سوال
  اول مرحله۴ اگه اشتباه نکنم میشه ادامه بازی رو هم با فتل رفت اما چه جوری میشه بازی رو با فتل تموم کرد من که هر کار میکنم باز هم باید با همون پوینت من برم
  ممنون میشم اگه کسی کمک کنه
  ——————————————-
  MW3 Fighters

  ۰ ۰
 13. adel_97 گفت:

  دوست عزیز تو بازی دو تا شخصیت قابل بازی وجود داره. یکی پوینت من ، یکی هم فتل. باید یه سری از مراحل رو رد کنید تا قابلیت بازی کردن فتل رو به دست بیارید.
  Adel_97 از انجمن PC$

  ۰ ۰
 14. aidintt گفت:

  شما اگه اینجور میگید یدونه عکس ازش بذار. فقط دموی اول بازی رو دیدی شما.

  ۰ ۰
 15. sina ahmadi گفت:

  من با بازیش حال کردم بازی خوبی بود اما می تونست بهتر هم باشه یه خورده وسطاش حوصله سر بر بود اما در گل خوب بود من بهش ۱۷ رو می دم.
  چند بار می خواستم بازی رو رو از ترس دیلیت کنم اما…. :mrgreen: :mrgreen:

  ۰ ۰
  1. Sinasuperman گفت:

   دوست عزیز اصلاً مطمئنی میدونی ترسناک یعنی چی؟

   ۰ ۰
 16. sucre گفت:

  با سلام خدمت دوستان محترم.نقد بسیار خوبی بود عادل خان$در ضمن بنده همون بهداد سابق هستم….امیرمسعودبهداد(فرناندو سوکر)از انجمن حقوقبگیران مایکروسافت+رئال مادرید فوتبال کلاب

  ۰ ۰
 17. f16 گفت:

  ممنون عادل جان.

  ۰ ۰
 18. Abbas72 گفت:

  نامردی کردی گرافیک مه انصافا خوبه( به غیر از کمی مشکلات)
  انجمن حقوق بگیران ماکروسافت

  ۰ ۰
  1. بررسی شما هم در بخش مقالات قرار گرفت

   ۰ ۰
 19. Ezio گفت:

  :wink: نقد شما از این بازی خوب و قابل قبول هست…در واقع نقد منصفانه ای بود :wink:
  :-? فقط و فقط به خاطر نسخه های قبلیش بود که خریدمش همین :-?
  ____________________________________
  Call of Juarez: The Cartel تاریخ عرضه ۱۵ روز دیگه

  ۰ ۰
 20. یعنی چی توهین به شعور مخاطب؟مگه چی توش بود؟ :?: :?: :?:

  ۰ ۰
  1. adel_97 گفت:

   پس رفت شماره به شماره بازی و افت محسوس کیفیت اون ، یعنی توهین به شعور مخاطب!
   Adel_97 از انجمن PC$

   ۰ ۰
 21. deniro گفت:

  ممنون عادل جان,و در مورد بازی فقط میتونم بگم که طبق گفته قبلیم قبل از انتشار بازی که امیدی بهش نداشتم فقط میتونم بگم افتضاح و تخریب نام بازی.دنیرو از pc$

  ۱ ۰
  1. gamer irani گفت:

   داداش نامه خصوصی ما دستت رسید

   ۰ ۰
  2. Alcatraz گفت:

   دوست عزیز نامه من دستت رسید؟؟؟پورتال رو میگم…
   MW3 fighters

   ۰ ۰
 22. aidintt گفت:

  آقا این نقد نیست. اون اشتباهی که من گرفتم نشون میده ایشون اصلا بازی رو انجام نداده

  ۰ ۰
  1. منتظر جواب عادل هستم ، هر کدوم از شما دو نفر اشتباه بگه مطمئنا براش بد خواهد شد!

   ۰ ۰
  2. adel_97 گفت:

   سعید جان چی میگی؟ بیا تو یاهو ببینم.
   ضمناً آقای Aidintt وقتی هنوز بلد نیستید با یه بازی کنار بیاید و اون رو ریپلای کنید و با شخصیت فتل اون رو بازی کنید ، دیگران رو مورد تهمت قرار ندید. چون واقعاً حرکت زشتیه. از همه دوستانی هم که تونستن بازی رو با کاراکتر فتل انجام بدن می خوام که تو پاسخ این پست در این مورد بگن.
   Adel_97 از انجمن PC$

   ۰ ۰
  3. Alcatraz گفت:

   جناب aidintt من بازی رو با فتل دارم انجام میدم،تا چپتر ۲ رفتم فقط آقا عادل میخواستم بپرسم پایان بازی با فتل فرق میکنه؟؟؟شروعش که هیچ فرقی نداره
   MW3 fighters

   ۰ ۰
  4. adel_97 گفت:

   تقریباً.
   Adel_97 از انجمن PC$

   ۰ ۰
  5. reza_1001 گفت:

   بعد از اینکه یه مرحله رو با پوینت من رد کردین اونوقت همون مرحله برای فتل باز میشه.
   درست یادم نیست ولی فکر کنم تو منوی بازی باید گزینه ادامه رو با حالت ‍انتخابی عوض کنین

   ۰ ۰
  6. mostafa133 گفت:

   دوست عزیز اصلا این اشتباه رو نکن.

   ۰ ۰
 23. gamer irani گفت:

  داداش اینو گفتی بهش فکر نکردی این همه نقد بازی از کجا اومده که گفتی رویه دمو اولیه این چیزو گفتی برو با خودت فکر کن بعد خودت حتما پشیمون میشی این کار تو یه توهین به منتقد این نقده واقعا مگه میشه همچین چیزی بشه اگه میشه بیا نقد کال اف دیوتی رو با دمو اولش بنویس فقط با پنج بند

  ۰ ۰
 24. Nightmare گفت:

  من الان :!: هستم شما دیگه چرا .نقد خوبی بود اما بعضی جاهاش ایراد داشت مثلا . عجیبه اما اگه شما هم مثل من دقت میکردین جنازه ی دشمنان غیب میشن بدلیل اونکه اونا سرباز معمولی نیستن اونا توسط نیرو هایی که از آلما استخراج کردن و چنتا آزمایش دیگه به حالت تقریبا مرده متحرک هستن یعنی اونا ابر سربازن برای همینه که وقتی با تیر به مغزشونم میزنی نمی میرن . الما یه جورایی همشونو تغییر داده . واسه همونه که وقتی میمیرنم مثل نسخه های قبلی خونشون نمیریزه یا تیکه نمیشن (چون آدم نیستن) و دود میشن میرن هوا . (سازنده خواسته حس خاکستر شدن تو جهنمو القا کنه) چون مثلا آلما خود شیطونه . :twisted: :!:

  ۰ ۰
 25. Nightmare گفت:

  او راستی یادم رفت حق با همه دوستان هست که میگن نسخه اولش بهتر بود و حتی دومی هم و به نظر من این به خاطر این بود که ما با دیدن آلما وحشت میکردیم (همون ترس روانی که دوستمون گفت) اما باور کنین خیلی سخته چنین بازی هایی رو ادامه داد بخاطر اینکه پلیر با شخصیت های بازی و دشمناش آشنایی کامل داره من که تو این نسخه هر موقع آلما ظاهر میشد نهتنها نمی ترسیدم بلکه با کنجکاوی به طرفش میرفتم یا اون هیولای کابوس . برا همین سازنده سعی کرده که نکته های جدیدی برای ترس اضافه کنه تا پلیر همچنان قافلگیر باشه برا همین هزینه بالا میره و خب مجبور میشی یکم از چیزای دیگه بزنی خب دیگه :roll:

  ۰ ۰
 26. taker گفت:

  من که با این بازی خیلی حال کردم

  ۰ ۰
  1. taker گفت:

   به نظر من این کسی که نقد این بازی نوشته اصلان تو عمق بازی نرفته ببینه چقدر بازی خوبی از اب در امده تا تونسته از بازی انقاد کرده و بد نوشته از این بازی یکم انصاف داشته باش .

   ۰ ۰
  2. adel_97 گفت:

   به هر حال نقد یه دیدگاهه. ممکنه دید من با دید شما ۱۸۰ درجه تفاوت داشته باشه.
   Adel_97 از انجمن PC$

   ۰ ۰
 27. hunter گفت:

  نمی دونم چرا؟؟؟ولی من از این بازی خوشم نمیاد :roll:
  __________________________
  PES killers

  ۰ ۰
 28. Nightmare گفت:

  درسته هر کسی یه نظری داره دوستان و دیدگاه هر شخص هم تقریبا منحصر بفرده . خب این بازی زیاد عالی نشده با توجه به انتظارات ولی همانطور که گفتم تلاش بسیار زیادی شده تا طرفداران این بازی باز هم منتظر نسخه بعدی بمانند . (به نظر من سری های ترس یه بازی اکشن و ترسناک کامله به این خاطر که فقط مثلا عنصر تاریکی یا موسیقی نداره و اکثر موقع ها ترس در جاهای روشن ودور از انتظاربه گیمر القا میشه و این از نکات مثبت بازی هست .) خیلی از کمپانی ها سعی میکنن با تاریک کردن محیط بسیاری از سوتی های گرافیکیشونو بپوشونن و خودشونو راحت کنن ولی در ترس ما این رو نمیبینیم . بازم میگم خیلی سخته که در فضای روشن بشه جزعیات رو بالا برد و خون رو طبیعی و متون و علامت های شیطانی رو کنار هم چید تا پلیر بترسه .(کسانی که کارهای گرافیکی میکنن میفهمن درد سازنده های این بازیو) با تشکر از همه دوستان :-P

  ۰ ۰
 29. john.Marston گفت:

  با تشکر از دوستمون بعضی از جاها نقدت خوب نبود مثلا من خودم دشمن را هدشات کردم ولی در کل نقد منصفانه ای بود :)

  ۰ ۰
 30. saeid alizadeh گفت:

  عادل جان خیلی خوب دستت درد نکنه ولی من عمرا این بازی رو بکنم چون از بازی ترسناک زیاد خوشم نمیاد

  ۰ ۰
 31. dark_prince277 گفت:

  نقدت خیلی عالی بود.
  این یکی از همه شون بهتر بود.
  من شماره ۲ شو بازی کردم حالم به هم خورد این یکی رو محض احتیاط بازی نمیکنم

  ۰ ۰
 32. h.raul گفت:

  سلام
  ممنون آقا عادل از نقد قشنگت
  من هنوز نسخه کامل بازی گیرم نیومده
  ولی میشه گفت جدایی از گرافیکش بد نبود

  ۰ ۰
 33. joseph گفت:

  سلام
  از بررسی کارآمدت ممنون …

  ولی خواهش می کنم توی نوشته هاتون این همه اشتباه تایپی و نگارشی و … نداشته باشید . به خدا خیلی بده .
  شما خوشت میاد بری تو گیم اسپات یه مقاله بخونی پر از ایراد ؟! نمی خندی بهش ؟؟

  ۰ ۰
  1. adel_97 گفت:

   دوست عزیز من معمولاً چندین بار هر نوشته ام رو مطالعه می کنم و تا حد امکان سعی می کنم که غلط چه املایی و چه نگارشی در آن وجود نداشته باشد ، اما برای این نوشته وقت بسیار کم بود و به همین دلیل کمی ایراد در آن وجود دارد. بابت این موضوع پوزش می خواهم.
   Adel_97 از انجمن PC$

   ۰ ۰
 34. Don . Corleone گفت:

  اگه من هم نقد می کردم بیشتر از ۸ نمی دادم . مرسی .

  ۰ ۰
 35. mgh گفت:

  خیلی عالی بود :wink:

  ۰ ۰
 36. پارسا گفت:

  اصلا به هیچ وجه مثل ۲ نبود :۲۳:
  ناراضی ام اقا ناراضی

  ۰ ۰