بحث هفته: شرق یا غرب؟‌ انتخاب شما کدام است؟

توسط علیرضا محمدی در ۲۱ آذر ۱۳۹۳ , ۱۶:۵۶

می توان گفت در همه چیز تفاوت آشکاری بین شرق و غرب وجود دارد. چه در بحث فلسفه و دید به دنیا و زندگی٬ چه در زیبایی شناسی و طرز تفکر. در همه چیز بین دنیای غرب و شرق تفاوت وجود دارد.

دنیای بازی ها هم از این قاعده مستثنی نیست. همیشه در تمام بازی های شرقی و غربی تفاوت هایی وجود داشته است. تفاوت هایی که باعث شده تا سلیقه گیمر های مختلف به یکی از این ها گرایش بیشتری داشته باشد.

بحث هفته ما هم در رابطه با این موضوع است. اما این هفته نمی خواهیم تنها بر روی بازی متمرکز شویم؟ می توانید درباره فیلم٬ موسیقی ٬ انیمه و بازی بحث کنید.

شما کدام را بیشتر می پسندید؟ ساخته های شرقی و یا غربی؟

دلیل انتخاب شما چیست؟

تفاوت های ساخته های شرقی و غربی را در چه می بینید؟

برتری های آن در چیست؟

 نظرات خود را با ما در میان بگذارید و در رابطه با آن ها بحث کنید   تنها   از هرگونه توهین پرهیز کنید.

دیدگاه
۱۵۵ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

155 Replies to “بحث هفته: شرق یا غرب؟‌ انتخاب شما کدام است؟”

 1. Samsara گفت:

  شرق یا غرب، یونان یا ایران، عرب یا پارس، سنی یا شیعه، اسلام یا مسیحیت، یهودی یا مسلمان، آریایی یا…
  نگاه کنید در تمام زمان ها دسته بندی های انسان ها یا در دو یا چند جبهه قرار گرفتنشان نه تنها کمکی به بشریت نکرده است، که بزرگترین فجایع انسانی را به بار آورده است. هر کدام از این دسته بندی ها عقب گردی برای انسان ها و انسانیت محسوب می شود و با این کارها حماقتشان و غرایز حیوانیشان امکان بروز پیدا می کند.
  ———————————————————–
  بحث من در مورد شرق یا غرب بحث برتری دادن به هیچ کدام نیست، حرف منطق و پس از آن دل و احساس هست…

  نکته:
  یک مسئله مهم برای من این هست که من دنیا رو به سه قسمت تقسیم می کنم، شرق، میانه(اروپا)، غرب و واقعا روی این موضوع پافشاری می کنم.
  چرا میانه؟!!!
  به این دلیل که قدمتی کهن دارد که با شرق برابری می کند و از طرفی برتری قابل توجهی نسبت به غرب دارد.
  غرب نسبت به کل دنیا در اندیشه و فلسفه و هنر مثل یک نوجوان بازیگوش هست که می خواهد قدم در راه تکامل بگذارد، در حالی که شرق و میانه پیر این راهند، مشکل این جاست که شرق و میانه راکد نمی مانند و نماندند، پس این فاصله هیچ گاه اگر بیشتر نشود، کمتر هم نخواهد شد.
  به نوعی غرب از مهاجران، فراری ها، طرد شده ها، متجاوزین و… جوامع پیشرفته شکل گرفته است.
  ——————————-
  – در دنیای بازی ها این قدر همه ی آدم ها با هر نژاد و ملیتی و از هر سرزمینی با هم تلفیق شده اند در تمامی کمپانی ها و نقاط مختلف دنیا که نمی توانی تشخیص بدهی الان در مراحل شکل گرفتن یک ایده برای داستان تا بتدریج پخته شدن آن فکر و خروجی نهایی کاملا با اندیشه و جهان بینی شرقی رو به رو هستی یا غربی.
  این موضوع در مورد گیم پلی و تمام مراحل شکل گیری یک بازی و محصول نهایی هم صدق می کند.

  به عنوان مثال:
  – Prince of Persia: استودیو از سرزمین میانه، اندیشه از شرق، گیم پلی از غرب.
  – The Last of Us: استودیو از غرب، اندیشه از شرق و میانه، گیم پلی از غرب.
  – Metal Gear: استودیو از شرق، اندیشه از شرق و میانه و غرب، گیم پلی از شرق و غرب.
  – Heavy Rain: استودیو از میانه، اندیشه از شرق و میانه، گیم پلی از غرب و میانه
  – Journey: استودیو از غرب، همه چیز از شرق

  در این بین برخی بازی ها هم به شدت اصالت دارند و برگرفته از روحیات و ویژگی های هر کدام از سه منطقه هست:
  – میانه: Metro – The Witcher
  – شرق: Silent Hill – Siren – Final Fantasy
  – غرب: Gears of War – Grand Theft Auto – Red Dead Redemption
  که در این دسته بندی داستان های شرق و میانه به شدت غنی و تاثیرگذار و گیم پلی غرب به شدت اعتیاد آور هست.
  ————————————-
  – در دنیای هنر و ادبیات و نمایش و سینما هم بحث بسیار مفصل هست.

  اگر بخواهیم به تاریخ سینما نگاه کنیم، آغاز آن از سرزمین میانه بوده است. شکوه و بلوغ سینما در شرق و میانه صورت گرفته است.
  بسیاری از سبک های سینمایی در سرزمین میانه خلق شدند و به تکامل رسیدند.
  فیلم های تولیدی شرق و میانه سینما را تا جایگاه یک هنر ناب که خود هنرهای گوناگونی را در بر می گیرد، ارتقا داد.

  – هالیوود به دلیل سیاست گذاری های طولانی مدت مدیران، برنامه ریزی هایی برای جذب هنرمندان با استعداد و جوان و جویای کار و بدین وسیله جلب توجه سرمایه داران، توانست خود را به قطبی در این صنعت تبدیل کند.
  کافیست نگاهی به نژادها و ملیت ها و اعتقادات گوناگون هنرمندان فعال در هالیوود بیندازید.
  مطمئنا بسیاری از استعدادها در زیر این سیاست ها نابود شدند تا هالیوود به شکلی امروزی، زیبا و دلفریب به نظر بیاید و البته بهای این موفقیت پشت پرده ای سیاه و منزجر کننده پنهان شده است.
  پس نمی شود سینمایی به نام غرب را دارای اصالت دانست. زیرا که بر اساس یک فرهنگ و اعتقاد واحد شکل نگرفته است و ریشه در تاریخی کهن ندارد. غرب و هالیوود از یک زمانی تبدیل به محلی برای دیده شدن استعدادها یا برعکس آن، یعنی زایل شدن استعدادها شد.
  استعدادهایی که در سرزمین خود تحسین جهانی را برانگیختند و در هالیوود تحقیر شدند و فراموش شدند یا نابود شدند.

  نکته:
  – آمریکا سرزمینی کهن هست و دارای تاریخ اگر می گویم اکنون تاریخ و ریشه ای ندارد، چون مهاجرین ریشه های سرزمین را قطع کردند و بر روی ویرانه هایش زندگی ساختند. ( زمانی که چیزی در حدود شاید یک درصد از جمعیت آن را ساکنان واقعی این سرزمین تشکیل می دهند. ) پس درست مثل این می ماند که از صفر شروع کردند و سعی کردند تاریخی برای خود بسازند!!!! همین موضوع فقیر و بی هویتشان کرده است.

  – میانه و شرق اما در هنرهای تجسمی قدمتی کهن دارند، خط و نقاشی و مجسمه سازی و موسیقی و رقص از ابتدا با اون ها بوده و رشد کرده است.
  نمایش و موسیقی در شرق و میانه دوران درخشانی را سپری کرده است، با فرهنگ های غنی و قدرتمند آن دوران، سرزمین هایی چون ژاپن و چین و کره و هند و ایران در شرق و یونان در میانه ریشه های خود را مستحکم ساختند. هنر و فلسفه امروز مدیون هنر و فلسفه این بخش هاست.

  – با توجه به این مسایل زمانی که دنیای ما و رویای ما به قاب سینما وارد شد، شرق و میانه پر از داستان و اسطوره و افسانه و حرف بودند، پر از حوادثی که تاریخ را ساخته بودند. به سطحی از جهان بینی و درک آن رسیده بودند که تشنه نشان دادن و بیان آن به همه دنیا بودند.
  لبریز از اندیشه و فلسفه و هنر بودند، تمام قالب های هنری را تجربه و به بلوغ و تکامل رسانده بودند و حالا نیاز به قالبی تازه و البته بسیار گسترده و پر ظرفیت داشتند تا همه هنر جمع شده خود را به دنیا نشان دهند.

  – با این داستان ها پیش می رویم و مواجه می شویم با لیستی طولانی و ماندگار از هنرمندان شرق و میانه که داستان هایی تعریف کردند سرشار از معنا و انسانیت، فیلم هایی ساختند همچون بوم نقاشی زیبا، تمام احساسات موسیقایی که از دوران کهن در کنار طبیعت در وجودشان شکل گرفته بود را به فیلم هایشان تزریق کردند و نتیجه کار تصاویری تاثیرگذار و در برگیرنده ی تمامی آگاهی و دانش و بلوغ تاریخ بشری بود که همه دنیا را به تحسین وادار می کرد و غرب را به تقلید!!!!

  – هنرمندان میانه یک نگاه به تمدن کهن خود داشتند و یک نگاه به شرق و هنرمندان غرب هم یک نگاه به شرق داشتند و یک نگاه به میانه و بر بلندای تباهی ایستاده بود.

  – غرب ژانری به نام وسترن به دنیا هدیه کرد که سرشار از خشونت در حق ساکنین حقیقی سرزمینی بود که تصرف کرده بودند و قهرمانانی پوشالی داشت که همه را می کشتند تا خود را نجات دهند.

  – شرق و میانه به دنبال مضامینی عمیق و در برگیرنده فرهنگ و فلسفه و هنرشان بودند.

  – در غرب کوبریک بزرگ با نگاهی تلخ به آینده بشریت با توجه به پیش زمینه تاریخی خشونت بار و تباهی سرزمین خودش اودیسه فضایی می ساخت و سقوط بشر را نمایش می داد و در شرق تارکوفسکی بزرگ با توجه به آموزه هایشان از تاریخی غنی سولاریس را در پاسخ می ساخت که نشان دهد، اگر نگاه شما ( کوبریک ) نسبت به آینده بشریت این قدر تلخ هست این تنها گریبان گیر خودتان خواهد بود با تاریخچه خشونتی که در پشت سر دارید و این دردهای همیشگی شما تا ابد ادامه خواهد داشت تا مجازات شوید و تباه شوید، در حالی که در بخش دیگر فیلم نشان میدهد که آینده بشریت اما در سرزمین های کهن به شکل دیگری خواهد بود، بازگشتی دوباره به دل طبیعت، به بهشتی که از آن برخاسته اند و آرامشی ابدی.

  – در شرق کوروساوای بزرگ هفت سامورایی می سازد و به بیان مسایل مهمی می پردازد که ریشه در تاریخی کهن و غنی دارد و در غرب جان استرجس هفت دلاور را می سازد و نشان می دهد نه تنها در نگاه غرب بلوغی صورت نگرفته است که حتی سعی هم نمی کند که از شرق بفهمد و یاد بگیرد. فقط به نشخوار آثار شرقی می پردازد.

  – در شرق سینمای روسیه و چین و کره و ژاپن امروز به درجه ای از بلوغ و پختگی رسیده اند که هنوز که هنوزه، غرب در پی یا به دست آوردن و کنترل هنرمندان شرق هست تا هویت و معنایی به سینمای بی جان خود ببخشد یا به دنبال نشخوار آثار شرقی هست که کاریکاتورهایی از فیلم های اصلی به حساب می آیند.
  – سینمای هند و ایران و ترکیه شاید به شهرت چهار کشور دیگر نباشد، اما نکته اینجاست که ایران با همه محدودیت هایی که در صنعت سینما برای هنرمندان ایجاد کرده است، تعداد آثار تحسین شده اش در سطح بین المللی با توجه به تمام سختی ها و فشارها و محدودیت ها مثال زدنیست.
  سینمای هند شاید بیشتر مقلد هالیوود باشد تا مولد فرهنگ خود، اما با انبوه سازی توانستند فرهنگ و هویت و اعتقاد خود را در دنیا به نمایش بگذارند و افرادی از دلشان متولد شدند که در غرب یا سرزمین میانه به فعالیت پرداختند و جایگاهی قابل احترام پیدا کردند.
  در آخر ترکیه ظاهرا در حال به دست آوردن موفقیت های جالبی در این چند ساله است و فیلمسازهای با استعدادی در حال معرفی به دنیا دارد.

  – در سینمای سرزمین میانه هم که گل سرسبدشون آلمان و فرانسه و ایتالیا محسوب می شوند که این صنعت را زیر و رو کرده اند و هنرمندان بسیاری را به دنیا معرفی کردند و مکتب های گوناگونی به وجود آوردند که در غرب و شرق پیروانی پیدا کرد، خصوصا در غرب تا به سینمای فقیر خود غنایی ببخشند.
  می توانید نگاه کنجکاوانه و تشنه فرهنگ و فلسفه شرق فیلمسازان مطرح و صاحب اندیشه هر دو سرزمین میانه و غرب را در برخی فیلم هایشان به وضوح ببینید. ( دو نمونه از این هنرمندان: از سرزمین میانه برناردو برتولوچی با فیلم بودای کوچک و از سرزمین غرب مارتین اسکوسیزی با فیلم کوندون )
  نگاهی که در آن شرق را مهد تمدن و بازگشت به ریشه های انسانیت می دانند.

  – در سرزمین میانه هم، مانند شرق، به اندازه ای هنر زنده بود و در رگ های مردمان جریان داشت که نمیشد هیچ تصوری برای پایان اندیشه هایشان داشت، چنان شرق، هر روز به پیش می رفت و تکامل پیدا کرد. در نتیجه دنیایی ساخته شد لبریز از اندیشه های شرق و میانه که تمامی نداشت.

  – پس غرب قضیه را جدی تر گرفت، نگاه خودخواهانه خود را از ژانر وسترن های آغازین برداشت و تصمیم گرفت حالا که گذشته ای خونین دارد، آن را بازگو کند و خود را شرمسار نشان دهد، تصمیم گرفت زشتی های و وحشیگری های جاری در اجتماع را به تصویر بکشد و از آن انتفاد کند و با جنگ جهانی دوم و فیلم هایی که مدام از آن ساخت سرانجام توانست چهره ای محبوب از خود در دنیا نشان دهد و مثل یک قهرمان سرش را بالا بگیرد.
  اما تا کی مضامینی محدود می تواند ساخته شود و خالی از فکر و اندیشه و بتواند جذاب بماند، در نتیجه همان گونه که از شرق الگو برداری می کرد، از میانه هم شروع به تقلید کرد تا مضامین خود را گسترده تر کند، ولی چه فایده که با هر تقلید فلسفه و اندیشه پشت اثر را نادیده می گرفت.
  پس غرب کاری کرد تا هر کدام از هنرمندان نقاط مختلف دنیا به آن جا بیایند و با دادن همه امکانات و تکنولوژی روز به آن ها تشویق به فیلم ساختنشان در هالیوود کند.
  این بار به نتیجه رسیدند و در کنار بزرگان دنیا شروع به فراگیری اندیشه ها و جهان بینی شان کردند و توانستند هنرمندانی شایسته و آثاری تامل برانگیز خلق کنند.

  – در پایان حرف هام، امروز دنیا نشان می دهد با همه درس هایی که سرزمین غرب از سرزمین های شرق و میانه گرفته است اما همچنان سیر تباهی در اندیشه و فلسفه و… سقوط انسانیت را به مراتب در آثارش بیشتر می توان متوجه شد. نشانه ها:
  – آثار پوچ قهرمانی که از کامیک بوک ها اقتباس می شوند،
  – همچون گذشته تقلیدهای خام بسیار از آثار سرزمین های شرق و میانه و حتی درخواست ساختن فیلم های تجاری بی سر و ته اقتباسی از کتاب های سطحی و عامه پسند از کارگردان های خارجی که دعوت می کند و….

  – موسیقی را در کنار فیلم نگاه کردم و با جمع هنرمندانی که در ساخت یک فیلم مشارکت دارند که آهنگسازها را هم شامل می شود.

  – اما به خاطر این که متوجه ارزش و جایگاه موسیقی شرق در دنیا شوید کافیست نگاه کنید به علاقه هنرمندان همه دنیا به موسیقی شرق و تولد سبکی به نام new age، درست است که در برگیرنده موسیقی همه دنیاست، ولی نشان دهنده ی همان تشنگی بشر برای بازگشت به ریشه های اصیل خود هست و اصالتی که در شرق نهفته است در آن خودنمایی می کند.

  – فلسفه و عرفان شرق هم برای همه دنیا الگو هست. اگر چه در بحث فلسفه، سرزمین میانه هم به واسطه یونان حرف های زیادی برای گفتن دارد. اما در عرفان، شرق یکه تازی می کند. همچنین در ادبیات و شعر هم شرق یکه تاز میدان است، سرزمین هایی که در ادبیات و شعر و رقص قدمتی بسیار کهن دارند شک نکنید که در موسیقی هم یکه تاز هستند و همه دنیا از آن ها تاثیر می پذیرند.

  – پس شرق انتخاب عقل و منطق و احساس هست و میانه قابل احترام و ستایش و غرب جای تامل دارد که در کجای داستان قرار گرفته است.

  با سپاس فراوان از شما علیرضا محمدی :۱۵:

  ۱۶ ۱
  1. واقعا یکی از جامع ترین دیدگاه هایی‌یود که توی این پنج سال تو دیبازی خونده بودم…عالی بود…فوق العاده منطقی و با بار زیادی از اطلاعات مفید….واقعا عالی بود….اما یک مساله…اشاره ای به کوبریک و تارکوفسکی کردید….قبول دارم که کوبریک آینده ای سیاه را برای اهل زمین پیش بینی می کند اما این از روی دید واقع گرایانه اوست تا بد بینانه….چنان که در فیلم غلاف تمام فلزی این دید واقع گرایانه اوست که باعث می شود ما آن پایان را ببینیم و آن دید بی طرفانه را مشاهده کنیم.

   ۲ ۰
  2. (Role) گفت:

   مقاله کامل و جامعی بود،ممنون.
   :۱۵:

   ۱ ۰
  3. Yamato گفت:

   بهزاد عزیز گل کاشتی آفرین :۱۵:

   ۱ ۰
  4. maxinquaye گفت:

   مطلب خیلی خوبی بود (و البته یه نیم نگاهی هم به اینباکستون بندازید بد نیست)
   فقط چند تا نکته:
   خشونتی که در تاریخ آمریکا هست رو نمیشه با قرنها خشونتی که سایر ملل تجربه کردن مقایسه کرد. اگر غربیها ژانر وسترن رو بر اساس اسطوره های غرب وحشی بنا نهادن (که باید قبول کنیم ژانر وسترن فقط سرخپوست کشی و اکشن بی مغز نیست، کافیه آثاری از جان فورد، رائول والش، رابرت آلدریچ، هاوارد هاوکز، فرد زینه مان، سام پکین پا، ژاک تورنر رو ببینید تا متوجه بشید که همین ژانر که شما انقدر سطحی از روش گذر کردید، چه قدر شاهکار داشته و مطمئنم که وسترنهای خوبی ندیدید) ایتالیاییها فیلمهای وسترن اسپاگتی (که به مراتب خشن تر از وسترن های آمریکایی هستند) و فیلمهای شمشیر و صندل (فیلمهایی که قهرمانانشون رو در پس زمینه ماجراهای تاریخی یا انجیل یا اساطیر به تصویر میکشیدند و محبوبیت زیادی داشتند) رو در تاریخ سینماشون داشتند.
   مهم تر از همه ژاپنیها بودند که عملا سینما رو با ژانر جیدای گکی یا روایتهای تاریخی شروع کردند که حماسه هایی مملو از خشونت بودند که اغلب حوادث سالهای آخر دوره توکوگاوا (دوره ای صلح آمیز که موجب تعالی فرهنگ ژاپن شد) رو به تصویر میکشن و به دو دوره تقسیم میشن: دوره اول، قبل از جنگ جهانی دوم که اوج امپریالیسم ژاپنی بود. دوره ای که ژاپنی های سرمست از قدرت به رهبری امپراطورهای خونخوار به کشورهای حوزه خاور دور لشکر کشی میکردن و هر جا میرفتن فقط ردی از مرگ به جا میذاشتن، نمونشم کره، چین، تایوان، فیلیپین، که همه زنان منطقه های تسخیر شده در این کشورها به کار گرفته میشدند و اسم comfort women روشون میذاشتن (توضیح بیشتری نمیتونم بدم)
   در این دوره جیدای گکی ها حماسه هایی قهرمان ساز بودن و اسطوره هایی مثل زاتو ایچی و تنگه سازن رو معرفی میکردن که با شجاعت با جنگ بی عدالتی ها میرفتن. بعد از جنگ جهانی دوم و پایان دوره قدرت بی حد امپراطوری، همونطور که خودتون در مورد وسترنهای آمریکایی گفتید، جیدای گکی ها هم از حماسه هایی قهرمان ساز تبدیل شدن به ملودرامهای تاریخی سیاه و تلخ که حس پشیمانی ملتی شکست خورده از تاریخ پر از جنایتشون رو میرسوند.( در همین زمینه میتونید سه فیلم Human condition , sword of doomو ceremony از سینمای ژاپن رو ببینید)
   خلاصه کلام این که اون بخشی که درباره پشیمانی و وسترن و تاریخ پر از خشونت صحبت کردید رو اصلا قبول ندارم!
   _____________________________________________________________
   چند جا از سینمای ضعیف غرب نوشتید، باید ذکر کنم که منشأ سینما به هر حال آمریکاست، خیلی از قواعد فیلمسازی به این شکلی که الان میشناسیم رو Pioneer های سینما مثل ادوین اس پورتر و دیوید وارک گریفیث بنا نهادن و کمپانیهای رویاسازی هالیوود (که میراث یهودیها به این هنر بود) قبل از این که با فیلمهای ابر قهرمانی و جلوه های کامپیوتری سینما رو نابود کنه، بهترین اساتید و بهترین ایده ها رو از سرتاسر جهان گرد هم می آورد و با تلفیقی از غولهایی که خودش پرورونده بود (گرگ تولند، فرانک کاپرا) و سنتهایی که از سینمای اروپا و شرق به امانت گرفته بود( استفاده از نورپردازی اکپسرسیونیستی در فیلمهای نوآر)، بر سینما حکمرانی میکرد. خیانتی که هالیوود کلاسیک به فیلمسازان نوگرا میکرد و خدمتی که همین صنعت به فیلمسازان محبوب و جا افتاده کرد، تعادلی تشکیل دادن و هر کاری کنیم نمیتونیم به صنعت سینمای کلاسیک آمریکا کاملا دلبسته باشیم یا ازش کاملا متنفر باشیم. (همه اینها جای بحث بیشتر داره، تو یه پاراگراف نمیشه جمعش کرد)
   بحث هالیوود چند دهه گذشته، بحث کاملا جداگانه ایه، میتونیم با قطعیت بگیم که صتعت سینما رو با شر و ورهاشون با خاک یکسان کردن. (و البته بازم نمیشه از امثال کریستوفر نولان و دیوید فینچر به رحتی گذشت).
   میخوام بگم سینمای آمریکا (حتی از لحاظ هنری) مخصوصا توی اون دوره ای که شما بحثشو کردی، نه تنها ضعیف نیست، بلکه جزو بهترین هاست. میتونم با اطمینان بگم بیشتر از این که فیلمسازان آمریکا از استادان شرقی تقلید کرده باشن، استادان سینمای شرق برای تقویت کارهاشون از آثار استادان فیلمسازی غربی تأثیر گرفتن. نمونشون ازو که آثار ضامتشو با الهام از آثار ارنست لوبیچ ساخته.
   _______________________________________________________________
   در زمینه ادبیات، آمریکا در اواخر قرن نوزده و قرن بیست جزو پیشتازها بوده، ادبیات آمریکا به قدری در دو سده اخیر شاهکار داشته (و در نظر بگیریم که همونطور که شما گقتید، آمریکا فرهنگ چندان قوی نداشته و در نتیجه تعریف یک زبان ادبی برای کشوری که عقبه فرهنگی نداره هم باید جزو افتخارات بزرگان ادبیات این منطقه باشه)
   این اسمها برای هر هنر دوستی کافیه تا به ارزش ادبیات و شعر دو صده و نیم اخیر آمریکا پی ببره:
   ارنست همینگوی، فالکنر، سالینجر ، کورت ونه گوت، مارک تواین، اسکات فیتز جرالد، هرمن ملویل، کورمک مک کارتی، پاول آستر
   و شاعرانی مثل لنگستن هیوز، ازرا پوند، تی اس الیوت با سرزمین هرز بی نظیرش، سیلویا پلات (شاعر و رمان نویس درجه یک)، والت ویتمن (اسم والت ویتمن رو همه از بریکینگ بد شنیدید)، ادگار آلن پو و شاعران و رمان نویسان نسل بیت مثل جک کرواک.
   و دو استاد ادبیات وحشت : اچ پی لاو کرفت و استفن کینگ که منبع الهام خیلی بازیهای ترسناک بودن (حتی بازیهای ترسناک شرقی از لاو کرفت الهام گرفتن).
   ____________________________________________________________
   اون پاراگراف مقایسه کوبریک و تارکوفسکی خیلی خوب بود. بحثش ایشالا یه وقت دیگه!

   ۱ ۰
  5. KNIGHT ARTORIAS گفت:

   بهزاد شما همیشه کامنتات فوقلادس و هیچ حرفی نمیشه زد درموردشون :۱۵: :۱۵:

   ۱ ۰
  6. Taher rafat گفت:

   من ادبیات نوشتاریم زیاد جالب نیست ولی با همین بیان ساده چند نکته رو در مورد کامنت شما عرض میکنم
   اول اینکه در کل معلوم نشد خلاصه غرب کجاست ؟!! ظاهرا” تقسیم بندیه شما مبتنی بر جغرافیاست و شما به نام کشورهایی اشاره کردین که عموما” در هر حوزه در جغرافیای خاصی قرار میگیرن . پس در این صورت نتها کشوری که بهش اشاره نشد آمریکاست که ظاهرا” منظور شما از غرب تنها آمریکاست
   ولی من کاملا” با این تقسیم بندی مشکل دارم چون بحث فرهنگ بسیار جهانشمول تر از هنر یا ادبیات هست و در کل ما اندیشه یا فرهنگ شرقی داریم و یا غربی . چیزی با نام فرهنگ میانه وجود نداره
   ظاهرا” شما شدیدا” تحت تاثیر دنیای تالکین قضاوت و تقسیم بندی کردین و اینکه آمریکا رو صاحب یه تمدن و فرهنگ مجزا دونستن و اون رو برابر با تمام دنیا فرض کردن جدای از اغراق و منطقی نبودن با فرضیات خود شما هم در تناقض فاحشی قرار داره . مثل اینکه آمریکا رو در تمدن و فرهنگ شاخص و مستقل و در کنار بقیه دنیا از شرق گرفته تا به قول شما اروپا ( سرزمین میانه !! ) قرار بدیم و بعد بهش صفت نوجوان بازیگوش بی تجربه بدیم کمی بار طنز داره
   اگر دنیا رو بر اساس جغرافیا نقسیم بکنیم شما باید تکلیف کانادا و آمریکای لاتین رو مشخص کنید که کجای این تقسیم بندی قرار میگیرن ؟ بر اساس جغرافیا باید مثلا” مکزیک و آرژانتین و برزیل هم جزو حوزه غرب محسوب بشن چون در بخش جغرافیایه آمریکا قرار دارن !!! در حالی که همه ما میدونیم که اون کشورها غربی نیستن
   خیلی ساده بخوام بگم آمریکا چیزی نیست جز مهاجرانی که از اروپا به اون سرزمین اومدن و هر چه که به حوزه (البته به قول شما) سرزمین میانه مربوط میشه از تاریخ و فلسفه و فرهنگ و هنر با خودشون به امریکا اوردن پس جدا کردن آمریکا از اروپا مثل جدا کردن فرزند از مادر میمونه و درست به همین دلیله که وقتی یه ایرلندی یا یه ایتالیایی یا آلمانی به آمریکا میره به هیچ عنوان با ارزشها و فرهنگ اونجا مشکلی پیدا نمیکنه ولی یه مکزیکی یا برزیلی با اینکه بسیار از نظر جغرافیایی به آمریکا نزدیکه ولی از نظر فرهنگی تا خود اروپا باهاش فاصله داره و هرگز نمیتونه جذب اون جامعه بشه ( البته ۱۰۰% ) به نظر من بهتره دنیا رو به سه قسمت شرق ، غرب و آمریکای لاتین تقسیم کنیم که منطقی تر به نظر میرسه

   ۰ ۰
 2. KNIGHT ARTORIAS گفت:

  بدون هیچ توضیحی من شرق رو انتخاب میکنم چون برترین بازی های که من بازی کردم .
  در یک کلام برتری بازی های ژاپنی اشکاره مخصوصا الان که دوباره دارند به اوج برمیگردنند .
  ژاپنی ها پایه گذار خیلی از سبک ها بودند گیم های فوقلاده کنسول ها!
  پس حتی یه ذره هم شک نمیکنم که شرق رو انتخاب کنم چون بهترین تجربه های من زاعده شرق است مخصوصا سری بی نظیر ارواح و متال گیر اعظم :۱۵:

  ۱۳ ۶
  1. KNIGHT ARTORIAS گفت:

   ولی اگر از نظر حال حساب کنیم فعلا (فعلا) وضعیت بهتری پیدا کرده ولی خوب بالاخره مهد گیم ژاپنه و داریم میبینیم کم کم دارن به اوج بازمیگردن که مدرکش هم سال ۲۰۱۵ هست! که کلی عنوان از هر دو گروه در اون سال منتشر میشن که با توجه به پیشینه هر کدوم از این اثار جز بزرگ ترین ها حساب میشن

   ۵ ۳
 3. rome2 گفت:

  هردو. چون هر دو طرف بازی های فوق العاده ای دارن. ولی یه نمه بیشتر رو به طرف غرب.

  ۱۷ ۲
 4. شعیب گفت:

  در بحث گیم که صد در صد زاپن.چون خاستگاه بازی اونجاست.بعد از اون هم غرب امد و تاثیراتی گرفت ولی ناقص اونا رو اجرا کرد.حتی الان هم گیم های مخصوصا امر.یکایی عمق ندارند.احساس تو بازی شون نیست.دیالوگ ندارند
  ولی از انیمه و موسیقی شون بیزارم :11:

  ۵ ۱۹
  1. cheater47 گفت:

   بیخیال. یعنی چی دیالوگ ندارن؟ اتفاقا در بیشتر مواقع به نظر من شخصیت هایی که آمریکا خلق میکنه واقع گرایانه هستن ولی ژاپن خیالی.

   ۵ ۱
 5. کلاً مهد گیم از شرق و ژاپن شروع می‌شه. سازنده فرانچایزهای بزرگی مثل Metal Gear, DMC, Persona, FF, RE و خیلی‌های دیگه سازنده‌هاشون شرقی بوده که خیلی از ماها باشون عمری رو سپری کردیم. شرکت‌های بزرگ ژاپنی مثل پلاتینوم و کپکام (هرچند الان مثل سابق نیست) و… هم نمون‌اشون هستن. جدا از اون نینتندو، سگا، سونی هم که همشون برای گیمرا بهترین خاطرات رو رقم زدن شرقی بودن و کلاً بخش اعظمی از خاطران گیمی‌مون رو مدیون این چشم بادومی‌ها هستیم.

  حدا از اون غرب هم سازنده‌های فوق‌العاده‌ای مثل N@ughty Dog, Rockstar و افراد شهیری مثل Todd Howard, Gabe Newell, John Carmack و… داره که اونا هم تاثیرگذاری‌های خودشون رو داشتن و نمی‌شه ازشون چشم‌پوشی کرد! اما به‌طور کلی خودم انتخابی خاصی ندارم. گاهاً شرق و گاهی هم غرب ولی بیشتر شرق چون خاطرات خیلی از ماها رو همین شرقی‌ها رقم زدن!

  ۱۸ ۶
 6. Rayman.E گفت:

  بستگی داره.تو بعضی از سبکا غرب تو بعضیام شرق.البته اگه بخوایم عنصر احساس رو درنظر بگیریم، بازیای ژاپنی یکمی جلوترن(در کل)
  انیمه هم با این که قشنگه ولی خدایی به انیمیشنای آمریکایی نمیرسه .
  موسیقی هم خیلی شرقیا رو دوست ندارم…

  ۶ ۳
 7. Jim گفت:

  من واقعا داستان و خلاقیت های ژاپنی ها رو دوس دارم
  همیشه سعی میکنن متفاوت باشن و هر ایده مریض , دیوانه وار , داغون رو به یه بازی عالی تبدیل کنن.
  ولی با فاینال فانتزی و چند تا بازی دیگه که بازی کردم دیدم بازی ها رو کاملا واسه سلیقه خودشون میسازن
  ینی منی که با استاندارد های غرب به بازی ها عادت کردم اصلا به من نچسبید این بازی ها ولی هر طوری بود از داستان خوشگل شون و محیط های غیر واقعی که به شدت روش کار شده بود و ایده های یه ذهن جدید لذت بردم.
  ولی نمیشه گفت از شبیه سازی ها و به رخ کشیدن واقعیت های دنیای خودمون و کلا استفاده از المان های هر روزه تو بازی ها برای ارتباط برقرار کردن با بازی رو تو بازی های غربی دوست ندارم .
  ولی هر دو این جناه ها واسه دنیای بازی ما لازمه که تفاوت ها معلوم شه .
  (چقد حرف زدم :۲۴: )

  ۱۰ ۲
  1. Jim گفت:

   حالا هم میرم یه کم فاینال فانتزی بزنم و به سازنده ها واسه نوبتی کردن مبارزه ها فوش بدم :۲۴:

   ۶ ۲
 8. Milad RFM گفت:

  غرب.
  فکر میکنم بازیهایی مثل DMC یا متال گیر یا رزیدنت اویل یا سایلنت هیل و… شرقی نیستن. شما یه نگاه به موضوعات و شخصیتهاشون بندازین متوجه میشین که غربی هستن ولی ناشرشون ژاپنیه. ولی بازیهایی که تم انیمه دارن بیشتر با فرهنگ ژاپنی همخوانی دارن و اون رو نمایش میدن.

  ۵ ۸
  1. غرب بازار گسترده‌تری داره و معمولاً سازنده‌ها اینکه شخصیت‌هاشون رو شبیه غربی‌ها می‌کنن و یه کلیت غربی براشون می‌سازن فکر می‌کنم به همین دلیل باشه! ولی ریشه‌ی همه‌ی اینا مربوط به ژاپن و شرق هست. روح شرق هم که تو همشون هست! نمونه بارزش رو می‌تونین برای مثال تو یه بازی مثل MGS ببینید و بعد با SC یا هیتمن مقایسه‌اش کنین. می‌بینین MGS یه حالت خیلی متفاوت‌تری داره و بیشتر شرقی می‌زنه منتهی تنها فرق‌شون اینه که کلیت غربی دارن تا یه طورایی فروش بیشتری داشته باشند و عامه‌پسندتر بشن برای مردم.

   ۷ ۲
  2. سایلنت هیلی که مد نظر ماست سه نسخه نخست و کمی هم نسخه چهارمه که فقط اسامی غربی توش هست و گرنه فلسفه موجودات برداشتی کاملا شرقی داره…

   در سایلنت هیل ۲ ما نوع بسیار تکامل یافته ای از “دنیایهای متوالی” رو داریم می بینیم که فوق العاده شگفت انگیز هستن مساله اینجاست که ما اون هارو نشنخاتیم… اگر سایلنت هیل ۲ رو بشناسیم فیلمی مثل اینسپشن تبدیل به اثری مضحک میشه، چون که بار کلی سایلنت هیل ۲ بشدت بالا تر از اینسپشن بوده و هست

   ۱۲ ۲
  3. the director گفت:

   علیرضا…. یعنی این کامنتتو باید از جنس پلاتینوم نوشت…. :۱۵: :۱۵: :۱۵:
   ساینلت هیل۲ :'( :'(

   ۴ ۱
 9. Ulfric گفت:

  اگه بخوایم گذشته رو نگاه کنیم خب مسلما شرق!
  ولی انصافا الان شرکت های غربی عملکرد به مراتب بهتری دارند و من به شخصه بیشتر لحظات ناب گیمریم رو به غرب مدیونم. راستش با بازی های شرقی خیلی کمی می تونم ارتباط برقرار کنم! فکر کنم فقط RE و MGS و DMC باشن که واقعا دوسشون داشنه باشم!(شاید چند تا دیگه باشن که الان حظور ذهن ندارم ولی در کل زیاد نیستن!) ولی از اون طرف یه لیست بلند بالا از بازی های مورد علاقم که غربی هستن سراغ دارم!
  ولی خب این کاملا بدیهی ـه که صنعت گیم واقعا به شرق یا بهتره یگیم ژاپن(!) مدیونه!

  ۶ ۱
 10. Firelord Zuko گفت:

  اول خواستم بگم غربی ولی وقتی به این سوال رسیدم نظرم عوض شد:
  “تفاوت های ساخته های شرقی و غربی را در چه می بینید؟”

  با یه کم فکر کردن هم میشه فهمید در [اکثر] بازیای غربی در مقایسه با شرقیا نوآوری و خلاقیت خاصی دیده نمیشه که من علتش رو از _نظر نگرش خودم_ ناشی از تعریفی که هر دو سمت از گیم دارند میدونم:
  متاسفانه امروزه و در طی چند سال اخیر، گیمینگ و بازی از دید سازندگان غربی به چشم یک “صنعت” و منبع سود و درآمد محسوب میشه که همین باعث شد در سال های اخیر بازی های بی کیفیت رو به وفور مشاهده کنیم اما از نظر شرقی ها، “گیم” به معنا و تعبیری دیگر و درواقع نوعی “هنر” محسوب میشود که باعث شده بازی های شرقی (ژاپنی) همیشه ناب بوده و اصالت همیشگی خودشون رو حفظ کنن
  اگه بخوایم از نظر تاریخی به گیم نگاه کنیم، تولد انواع سبک های مختلف در میان بازی های شرقی بوده که سازندگان غربی، با تقلید از اونا توانستند روی پای خودشون بایستند که امروزه به همون دلیلی که گفتم به بیراهه کشیده شد.

  مطمئن باشید اگه شرقیاها نبودند ما چیزی که امروزه به اسم گیم و سبک هایش میشناسیم نداشتیم پس مطمئنا شرقی ها برنده رقابت اند :۱۵:

  ۹ ۲
 11. Mondo گفت:

  تو مبحث انیمه که غربی ها اصلاً چیزی برای گفتن ندارن
  تو بخش موسیقی که شرقی ها سخنی برای گفتن ندارند
  تو بخش فیلم برابر هستند آثار بی محتوا تا آثار پر معنی و پر محتوا در هر بخش یافت میشود
  ——————
  اما گیم
  نسل هفت غربی ها پیشرفت چشمگیری داشتند
  ولی توی همون غرب
  فینال فانتزی و ماریو و متال گیر
  طرفداران سرسخت خودش داره
  حتی معترض که چرا می خواهند اصالت خودشان را رها کرده و شبیه آثار غربی بشوند
  ظاهراً فینال فانتزی از نسل پیش درس عبرت گرفته
  و نسخه جدید نوید بازگشت رویایی را میدهد
  بنظرم شرقی ها هنوز برتر هستند

  ۲ ۵
  1. the director گفت:

   یعنی استاد با کل کامنت حال کردم…
   ولی خط دوم رو میشه یه توضیح بدین؟ :|
   منظور موسیقی گیم هست یا کلا صنعت موسیقی؟؟
   اگه صنعت موسیقی هست که بحثی نیست… ولی در مورد گیم باید بحث کرد :-)

   ۲ ۲
  2. ژاپنی ها موسیقی ندارن؟ اگر بخوایم تو آثار پاپ ببینیم حق با شماست…(کلا پاپ و راک و امثالهم سبک های غربی اند* اما در دیگر سبک ها مثل امبینت یا نیو ایج ژاپنی ها واقعا آثار خوبی دارن

   ۵ ۲
  3. Project Siren گفت:

   “تو بخش موسیقی که شرقی ها سخنی برای گفتن ندارند”
   وات دِ هِل ؟؟؟ :۲۱:

   ۸ ۲
  4. Mondo گفت:

   همه چیز کلی گفتم
   موسیقی و فیلم و انیمه

   ۱ ۶
  5. Gish2012 گفت:

   What The…?
   کجا موسیقی شون حرفی برای گفتن نداره؟ داره خوبشم داره!

   ۱ ۰
  6. Taher rafat گفت:

   کلا” در شرق اوضاء موسیقی خرابب و داغونه به جز یکی دو کشور مثل ایران (موسیقیه سنتی ایران مورد نظر است) که صد البته ژاپن اصلا” و ابدا” بین این چند تا کشور نیست (چین و کره هم نیستن)
   بله شما درست فرمودین کاملا” …. ژاپن تو موسیقی حرفی واسه گفتن نداره

   ۰ ۰
 12. میشه گفت هر دو البته این که در چه موردی بحث می کنیم هم مهمه

  انیمه ها دست کمی از سریال های غربی ندارن و اگه قرار باشه مثلا ار بین این دو یکی رو انتخاب کنیم انتخاب من انیمه هستش چون دامنه فوق العاده گسترده تری منهای جذابیت های خاص یک انیمه…

  در مبحث گیم انتخاب کردن سخت میشه ولی اگه بخوایم یک سمت رو انتخاب کنیم… شرق…
  ریشه حجم عظیمی از بزرگترین عناوین گیم در شرق قرار داره
  MGS , TLOZ , Mario , Silent Hill , ICO , SoC , Okami , RE , Soul Calibur , Sonic , Tekken , FF …

  بطور کل تفکر غربی ساده انگارانه تر از تفکر شرقی هست اگرچه غربی ها در کل در آثارشون “هیجان” بیشتری رو برای مخاطب بوجود میارن ولی آثار شرقی شما رو مجبور به “تفکر” می کنن

  ۵ ۳
 13. HappyDirector گفت:

  از همه لحاظ جانم فدای غرب
  سینما یعنی غرب
  موسیقی یعنی غرب
  بازی یعنی غرب

  ۱۲ ۱۱
  1. princemoji گفت:

   به جوری طرفداری میکنی که.. :lol:

   ۱ ۱
 14. the director گفت:

  سوال خوب و دور از کلیشه و میشه حسابی بحث کرد

  در زمینه گیمپلی واقعا سخته.. غربی ها بیشتر گیمپلی واقع گرایانه تر و شرقی ها تخیل خودشونو به شکل فانتزی وارد گیم میکنن.. به نظرم شرق تو این زمینه واقعا عالی عمل کرده و کسایی که عاشق دیوونه بازی های شرقی ها باشن کاملا میدونن چی میگم

  آثار زیادی از شرق ساخته شده و باید گفت مهد این صنعت از اونجاست… هر چند غرب هم کم تاثیر نذاشته و مسلما تو این صنعت حق داره.. شخصیت پردازی های دو سو کاملا با هم متفاوته ولی روح و پیچیدگی شخصیتی عناوین شرقی رو بیشتر میپسندم

  در زمینه موسیقی جدا از موزیسین های به نام غربی مثل جسپر کید و زیمر و گرگسون و ….. ولی باید گفت موسیقی یعنی موسیقی شرقی.. با اون فلوت های کریستالی و چنگ نوازی های عالی میشیرو و نوبئو اوئماتسو… :۱۵: :۱۵:

  داستان نویسی هر دو جناح در سطح بالاییه… از بایوشاک و آخرین ما و دراگون ایج و مس افکت گرفته تااااا متال گیر و سایلنت هیل و رزیدنت اویل و فاینال فانتزی و زلدا و…. تو این زمینه خیلی سخته انتخاب… ولی چون مدیون ۳ سری هستم (سایلنت هیل…فاینال فانتزی و متال گیر) شرق رو انتخاب میکنم…

  ۲ ۲
 15. Project Siren گفت:

  بدون ذره ای تردید شرق (یا در واقع باید گفت یه تنه ژاپن) …
  بازی هایی که من باهاشون بزرگ شدم، خاطره دارم …
  بازی هایی که انقلابی بودن …
  همگی ژاپنی هستند …
  تو بخش موزیک بزرگانی داره ژاپن که هنوز لنگه اش پیدا نشده …
  مثه کوجی کوندو، مثه آکیرا یامائوکا و …
  اشخاص بزرگی و انقلابی داره مثه شیگرو میاموتو، کوجیما، میکامی و …
  دو تا غول تو بازی های ترسناک داریم (Silent Hill و Resident Evil) که هر دو مخلوق ژاپنی ها هستند …
  و تا ابد اسم هاشون ماندگار …
  پایه گذار سبک مخفی کاری Metal Gear Solid ژاپنی هاست که هنوز هم داره طوفان به پا میکنه …
  یه PES داریم که هیچ جوره نمیشه ازش دل کند …
  اولین شبیه ساز واقعی اتومبیل رانی Gran Turismo ژاپنی هست …
  بازی های نقش آفرینی ژاپنی که زبان زد هستند …
  ماریو و افسانه زلدا …
  ایکو و سایه کلوسوس …

  ما با اینها بزرگ شدیم …
  البته غربی ها هم همیشه آثار عالی داشتن، در سبک هخای مختلف …
  اما روح اثار ژاپنی جلا بخشه …
  و نسل هشتم تازه نشون دادن که میخوان مجددا برخیزن !!!

  ۲۲ ۸
  1. NeyMAR گفت:

   Resident Evil غول بود ولی الان نیست فقط Resident Evil 4 شاهکار بوده ، سازنده هاش عرضه داشتن این شاهکار رو ادامه میدادن نه اینکه RE6 بیاد بعد در حد یه بازی معلومی ظاهر بشه ، مثل ماریو همین شرق تولید کرده و تونستند شاهکار نگهش دارند

   ۱ ۲۴
  2. MR-HUNTER گفت:

   الان زیر کامنت استاد اومدی اسکی بری؟!

   ۴ ۲
  3. Hope گفت:

   @NeyMAR
   یعنی عاشق تحلیل های پر مغزتم! :lol:

   ۳ ۰
  4. KNIGHT ARTORIAS گفت:

   این لاک پشت رو ول کنید فقط وقت رو سر این یارو حدر نکنید که جز خرد شدن اعصاب چیز دیگه ای گیرتون نمیاد

   ۰ ۰
  5. Dathush17 گفت:

   Project Siren@
   ایکو و سایه کلوسوس …درود بر شما من با این دو عنوان زندگی کردم داستانی فلسفی گیرا پایانی زیبا موسیقی نگم…شرق سرزمین خورشید :۱۵:

   ۳ ۰
 16. reza_only گفت:

  حالا که اسم نینجا تئوری هم اومده باید بگم شرق رو ترجیح میدم. بحث برتری هم نیست. بیشتر به خاطر نزدیکی فرهنگی باید باشه. MGS, GT, DMC, onimusha, …

  ۱ ۴
  1. NeyMAR گفت:

   مثل اینکه دوستان یادشون رفته استودیوی GTA ، Uncharted ، Gears of war ، skrim ، Gow ، Batman و..
   رو غرب زده ، شرق سالی یه بازی خوب میزنه ، انگار همتون یادتون رفته The last of us و GTA شاهکاری های بدون چونه چرا رو غرب میزنه
   سال بعد فقط MGS V ، Zelda رو میزنند ،
   کنسول هم میگید شرق مثل سونی اون فقط کنسول میزنه ولی بزرگترین بازی هاشو غرب میزنه

   ۱۱ ۴
  2. cheater47 گفت:

   راس میگیا ولی از دوتا بازی بیشتر میزنه انصافا :xbox:

   ۳ ۳
  3. NeyMAR گفت:

   بازی های دیگر هم هستند ، فعلا این بازی های بزرگ برای ۲۰۱۵ توسط شرق تایید شده

   ۴ ۲
  4. reza_only گفت:

   دوست عزیز. متوجه نشدی انگار چی گفتم. من نظری درباره ی برتری یا عدم برتری یکی بر دیگری ندادم. یا حرفی از پرکارتر بودن قاره ی اروپا و آمریکا نسبت به کشور ژاپن (!) نزدم.حرف من علاقه داشتن و خاطره شدن بازی هاست.
   dmc 3 و onimusha و خیلیای دیگه رو من ۲۰ بازی کردم، تموم کردم و باز هم رفتم و باز هم رفتم.
   اما اونایی که شما گفتی الان دارن یه گوشه خاک میخورن.

   ۰ ۱
 17. Prince Vergil2 گفت:

  کنسول؛شرق
  ناشر:شرق
  بازی:غرب
  فیلم:غرب
  انیمیشن سینمای:غرب
  انیمه:شرق
  سریال:کره امریکای این گزینه دو رگست.
  دلیلم مشابه سایر دوستان است.

  ۷ ۱
  1. cheater47 گفت:

   انیمه که خب ماله شرقه دیگه!

   ۱ ۰
  2. Prince Vergil2 گفت:

   :۱۴: یک لحظه خواستم قونپز در کنم :D
   در کل منظورم انیمیشن سریالی یا کارتون بود ;)

   ۱ ۰
 18. Nate Drake گفت:

  در حال حاضر باید بگم “غرب”
  گذشته مهم نیست! گذشته دیگه تموم شده! چیزی که مهمه حال حاضره که متاسفانه میشه گفت شرقی ها این چند سال اخیر به خوبی گذشته و به خوبی غرب عمل نکردن و میتونم به تنهایی راک استار رو در یک کفه ترازو قرار بدم و کل صنعت بازی سازی حال حاضر شرق رو طرف دیگه!!

  ۱۴ ۱۳
  1. noble genius گفت:

   به راحتی میتونیم یک فاینال فانتزی رو یه طرف قرار بدیم و همه غرب را طرف دیگه:-)

   ۱۰ ۶
  2. Project Siren گفت:

   خیلی از بازی های ژاپنی رو میشه به تنهایی در مقابل غرب قرار داد …
   فقط یه افسانه زلدا یا ماریو کافیه … :11:

   ۷ ۳
  3. Nate Drake گفت:

   این نظر شخصی شماست
   اما حقیقت و فروش و متا و منتقد چیز دیگه ای میگن ;)

   ۷ ۹
  4. Project Siren گفت:

   متا و فروش اکثر نسخه های زلدا و ماریو رو که همه میدونن اوضاعش چطوره! :۱۴:
   هر نسخه ای که ازشون منتشر میشه همیشه کمر منتقد ها رو میشکنه!
   (تازه راک استار بازی هاش مولتی پلتفرمه!)

   ۶ ۲
  5. NeyMAR گفت:

   GTA کم بازیی نیست ، میزنه یک سال بازی نمیکنی حدود ۵ سال بازی میکنی ، بزرگ یا کوچک بودن بازی رو در نظر بگیرد
   تو بهترین بازی های سال همیشه بازی های Open World برنده هست چون نسب به این بازی ها بزرگ تر هستند

   ۵ ۵
  6. امروز اگر کسی بگوید که بازی های سه بعدی مدیون Super Mario 64 و The Legend of Zelda Ocarina of Time نیستند دروغ بزرگی گفته است
   دن هاوزر موسس راکستار در مصاحبه با Edge
   ;) ;) ;)

   ۱۱ ۲
  7. Nate Drake گفت:

   خوبه من تو کامنتم لفظ “حال حاضر” رو بردم که دارین اینقدر خودتونو عذاب میدین :۱۲:

   ۷ ۹
  8. noble genius گفت:

   اکثر منتقدا غربین
   معلومه به بازیا غربی بیشتر میدن

   ۴ ۰
  9. noble genius گفت:

   د
   نظرا متفاوته
   بازیبازی قدیمی که کسلوانیا و اونیموشا زلدا فاینال و .. بازن شرق رو میپسندن

   بازیبازای جدیدم که با کال آو دورانشونو شروع کردن غرب

   احترام هرکداام واجبه:-)
   مارا با غرب کاری نیست ;)

   ۳ ۱
  10. Nate Drake گفت:

   شما گیمر کهنه کار… ولی اول برو کامنت منو درست بخون بعدم نظر سنجی رو بهتر مطالعه کن! ;)

   ۰ ۲
  11. noble genius گفت:

   منظور منم در حال حاضره دوست گرام
   منظورم تاثیریه که میزاره.
   هنوزم که هنوزه شرق شاهکاره
   البته غرب هم گرافیک داره:-)
   من تو لیست ۱۰ بازی برترم هم غربی دارم هم شرقی

   رتبه ۲ من مانکی آیلند که غربیه

   ۵ ۰
  12. KAZ Miller گفت:

   استاد !!
   به موقع مفصل باهات حرف دارم ولی همینو بگم اشتباه می کنی …
   سونی و میکروب یک طرف قضیه است و …

   ۳ ۰
 19. noble genius گفت:

  شرق
  شرق= داستان یم پلی سخت و ناب ,
  غرب= گیم پلی زپرتی داستان الکی!!!!!
  غرب=کال آو،واکینگ دد و…
  شرق=فاینال فانتزی رزیدنت اویل دویل می کرای اونیموشا ….

  از هر دو شون لذت میبرم ولی برام شرق خیلییی ارزشمندتره

  ۱ ۱
 20. cheater47 گفت:

  بین انیمه و انیمیشن که من به شخصه بدون لحظه ای مکث به انیمیشن (غرب) رای میدم و دلیلشم سلیقس نمیشه دلیله خاصی رو گفت. در مورد عقاید هم چه بخوام چه نخوام (شاید بخاطر چیزی که توی فیلم های هالیوودی نشون میدن از رویای آمریکایی ) غربین. درمورد بازی هم واقعا سخته ولی به نظرم صنعت بازی رو ژاپن شروع کرد و آمریکا داره ادامه میده ولی بازم قطعی نمیشه گفت! به هر حال همیشه آدما حصرت چیزی رو که ندارن میخورن. آمریکایی ها با علاقه دور هم جمع میشن سوشی میزنن ژاپنی ها هم مکدونالد :-) آمریکایی ها عشق هنتاین ژاپنی هام عشق سوپر قهرمان ها! :ps: :xbox:

  ۲ ۲
 21. m.a 07 گفت:

  من شخصا هر اثر خوبی رو از هر کسی قبول دارم! :۲۴:
  اگه بخوایم کلّی صحبت کنیم آثار شرقی و آثار غربی اکثرشون از سبکی خاص پیروی می کنن که من باید بگم آثار غربیو بیشتر می پسندم.ولی اگه به سمت شاهکار های شرق و غرب بریم،قطعا شرقی ها آثار قوی تری دارن ولی برای من،۵ اثر مورد علاقم بیشتر غربی هستند!برای مثال آیکو،شدو آو کلوسس ،اوکامی، ماریو،زلدا و متال گیر ها واقعا آثار قوی تری هستند ولی شخصا از آثار تل تل و دیوید کیج بیشتر لذّت می برم! در کل با شرق خیلی ارتباط برقرار می کنم ولی گستره ی کلّی رو در بر نمی گیره و باید قبول کرد که الان غربی ها در مراحل جلوتری قرار دارن و این اساتید کهنه کار شرقن که اونارو زنده نگه داشتن و بعضا دیگه غیر از این افراد،از کس دیگری خلاقیّت خاصّی مشاهده نمیشه! :۱۴:

  ۱ ۱
 22. Very Big Daddy گفت:

  چرا باید انتخاب کرد؟! در برخی موارد شرق میدرخشه و برخی موارد غرب.هر دو در این صنعت مکمل هم هستن.

  ۵ ۱
 23. من در بعضی ابعاد غرب رو ترجیح میدم به خاطر نگاه واقع بینانه‌ای که دارن. صحبت از فلسفه شد، که با همون فلسفه میشه مسیر خیلی چیزهارو مشخص کرد چون زیربنای هنر ملت هم فلسفه و دیدگاهشون نسبت به زندگیه، گرچه ممکنه متناقض به نظر بیاد ولی حتی ایده‎آلیسم باوراش رو برطبق واقع اندیشی مطرح میکنه، گرچه نقطه مقابل رئالیسم قرار داره.

  متال گیر که اشاره شد به عنوان بازی شرقی، تا اون جایی که من ازش اطلاع دارم — چون نسخه های اخیرش رو انجام ندادم — ولی اگر اشتباه نکنم شکل و شمایل غربی داشت. نیکد اسنیک، روولور آسلات، اوا و شخصیت های دیگه زیادی توی بازی غربی هستن، غربی فکر میکنن و غربی عمل میکنن. البته متال گیر مثال چندان خوبی شاید نباشه چون بازی بین المللی هستش.

  فاینال فانتزی هم جای بحث داره، علاقه به یه فرنچایز وقتی شکل گرفت، وقتی آدم چیزی رو باور کرد، همونطور که باور کرده میشناسدش و اگر نقاب عوض کنه برا آدم تصویر گنگی پیدا میکنه. این اصلا هدف فرنچایزه. فاینال هم از این بازی هاست. اون موقع که فاینال فانتزی ۱، ۲، ۳، ۴، ۵، تا ۱۲ تولید شدن انصافا چه در کیفیت چه در وسعت در زمان خودشون سرآمد بودن، اون زمان ما از دراگون ایج از الدر اسکرولز چیز زیادی ندیده بودیم. من بر اساس آمار فقط حرف میزنم که نظر شخصی برداشت نشه: اسکایریم ۱۵ میلیون فرد رو با نقش آفرینی آشنا کرد که اولین نقش آفرینی عمرشون بود. اسکایریم اولین بازی غربی هست که از فامیتسو نمره ۴۰/۴۰ گرفت. این یعنی موضوع ماهیت غربی یا شرقی بازی مطرح نیست اون بازی ارزشش بیشتره که قوی تر کار کنه.

  آثار شرقی اما، موافقم که باید اصالتشون رو حفظ کنن. من عاشق انیمه هستم و خیلی دوسش دارم. دوست دارم بازی های شرقی شرقی بمونن چون به تجربه بهم ثابت شده چیزی که نیم شرقی نیم غربی باشه نمیشه باهاش ارتباط برقرار کرد.

  غرب که فلسفه و هنرش رو خوب داره گسترش میده، امیدوارم شرق هم در سینما، در گیم و در بقیه بخش ها فرهنگ و هنر خودش رو با حفظ اصالت معرفی کنه، چوت این تقلید کردن ها ناسازگاری ایجاد میکنه. فرهنگ و بینش و تمدن شرقی زیباست لازمه که حفظ بشه. :۱۵:

  ۳ ۲
  1. cheater47 گفت:

   نگامو به زندگی عوض کردی اصلا

   ۰ ۰
  2. Hope گفت:

   زیبایی هر چیز در حفظ اصالتشه!

   ۰ ۰
 24. mehran70 گفت:

  نظرات دوستان رو که خوندم نظرم نسبت به سایت خیلی عوض شد .
  فکر میکردم یک سری نوجوون با صورت جوش زده و صدای مثل خروس و پر از هنجارهای سن بلوغ و شخصیت های بی تربیت مثل خیلی ها که هر روز پشت موتور یا پیاده در کوچه و خیابون از کنارمون رد میشن ، ممکنه در این چنین سایتی هم عضو شده باشن که البته شاید باشن ولی نه زیاد که به چشم بیان !
  ————————————————————————————————————-
  ببخشید این حرفا رو گفتما !
  این سوال به نظر من خیلی سوال گسترده ایه .
  نماینده شرق در این سوال یعنی چه کشورهایی ؟؟؟؟
  آیا کشور بی امکاناتی مثل ایران هم جزو شرق محسوب میشه ؟؟؟؟
  کاش کمی این سوال مصداقی تر بود .
  من اگه بخوام درباره موسیقی شرق حرف بزنم موسیقی غرب لِه میشه .
  پیشنهاد میکنم مستند «شش قرن و شش سال» رو هر طور شده ببینید تا به عمق و ریشه موسیقی مشرق زمین پی ببرید .
  کلا از نظر پیشینه و تاریخی اگر قضاوت کنیم غرب در هیچ زمینه ای هیچ حرفی برای گفتن نخواهد داشت .
  در مورد بازیهایی رایانه ای به صرف اینکه مثلا هیدئو کوجیما شرقیه نمیشه گفت پس متال گیر هم شرقیه پس شرق چه خفنه !
  ده ها عامل باعث شده که یک بازی اینقدر خوب باشه که قطعا عوامل غربی نیز در اون دخیل بودن .
  عرض کردم بحث خیلی مفصله .
  اگه بخوام نتیجه حرفام رو بگم این میشه که هوش و ذکاوت و سختکوشی و خلاقیت شرقی ها مسلما بیشتره .
  و از اونطرف قدرت بسیار زیاد و بازاریابی فوق العاده و تاثیرات جهانی غرب روی هر چیزی غیر قابل انکاره .
  بازی هم یک مقوله سلیقه ایست . هر کس نسبت به سلیقه اش میتونه بگه بیشتر شرق رو دوس داره یا غرب .
  :13:

  ۳ ۷
 25. R.M.G.S گفت:

  شرقی
  دلیل انتخاب شما چیست؟
  من از بچگی با کنسول شرقی میرو بزرگ شدم و بعد سونی بود. من بازی های سبک شرقی به ویژه چینی و ژاپنی رو خیلی می پسندم ولی بیشتر با سبک ترس و دلهره شرقی آشنایی دارم تا سبک های خنده دار و غیره.
  تفاوت های ساخته های شرقی و غربی را در چه می بینید؟
  فرقی با هم ندارن چون تو این دنیای جند بازی ها شرکت های شرقی از بازی های غربی کپی برداری میکنن.
  یکیش همین قسمت ششم اویل هست،که بازی رزیدنت ایول رو با ندای وظیفه مخلوط کرده و یه بازی کاملا مبنای غربی رو ساخته و از قسمت اول تا ششم و رویلشن تغغیرات زیادی کرده که از ریشه های کاملا شرقی دور شده ومی شه به بازی دیگه شرقی که کاملا سبکش رو شرقی نگه داشته FINAL FANTAZYهست که بهترین بازی سونی هست که بعد ها به موبایل و XBOXوWIIو۳DSمنتقل شده وتا الان حداقل حفظ آبرو کرده.
  برتری های آن در چیست؟
  سبک ترس کلا همیشه شرقیش قشنگ و ترسناک هست البته به نظر من.
  بهترین بازی های شرقی بازم از نظر من:
  RESEDINT EVIL
  SILENT HILL
  The Evil Within
  SAINT ROW البته وقتی که زیر نظر THQفقید بود.
  THE WITCHER
  FINAL FANTAZY
  ZELDA
  METRO 2033&METRO LAST LIGHT
  METAL GEAR SOLID
  TOWER CLOCK
  GOD HAND
  شرقی ها بیشتر رو داستان بازی تمرکز میکنن والبته گرافیک و گیم پلی رو تو یاد دارن.
  شرقی ها بیشتر بازی هاشون بر طبق سنتشون هست وگاه گداری از غرب کپی میرن ولی بازم خوب کپی میرن.
  شرقی ها بازی های RPG شبیه سازی و ترسناک رو خوب میسازن.
  همه ی اینا از نظر من هست.

  ۱ ۱
 26. I AM ALONE گفت:

  من بیشتر طرفدار شرقی ها هستم و واقعا دلیلی براش ندارم!
  وقتی بازی های شرقی (خوش ساخت هاشون نه همشون) رو بازی می کنم واقعا لذت عجیبی می برم
  بهترین فرنچایز عمرم که متال گیره شرقیه
  سایلنت هیل و رزیدنت اویلی که دوست دارم شرقی ان
  دویل می کرای ، بایونتا ، سایه ی دوزخیان ، قاتل مرده است ، فاینال فانتزی و…
  از انجام تک تک این بازی ها واقعا لذت می برم (البته سری فاینال فانتزی رو خیلی دنبال نکردم ولی همون هایی رو که بازی کردم خیلی برام لذت بخش بودن)
  شاید عجیب باشه یا بگید کم دارم ولی از بازی کردن شیطان درون بیشتر لذت می بردم تا آخرین ما!
  تو زمینه ی انیمه هم که دیگه حرفی برای گفتن نمی مونه
  در کنار بازی هایی که نام بردم فرنچایز های خیلی معروفی مثل افسانه ی زلدا و سوپر ماریو هم هستن که بسیار لذت بخش بودن برای من.مخصوصا زلدا که بعضی از نسخه هاش حتی با وجود قدیمی بودن از خیلی از بازی های جدید برام لذت بخش تر بودن
  البته نمی تونم بگم از غرب بدم میاد چون بعضی از فرنچایز های مورد علاقه ام غربی ان
  ولی اون تمی که بیشتر می پسندم توی آثار شرقی پیدا میشه

  ۵ ۳
 27. نه شرقی، نه غربی فقط شمال شرقی!
  شرق، با داستان قوی معروفه و غرب با گیم پلی! هر کدوم هم جای خودشون عناوینی درخور دارن. از رزیدنت اویل و متال گیر و گاد او وار شرقی بگییییییر تا مکس پین و هیتمن و کال او دیوتی غربی! اگه هرکدوم نبودن انگار یه چیزی کم بود :13:

  ۱ ۲
 28. lichking گفت:

  آقا این زمین که گرده شما از کجا شرق و غرب رو تشخیص میدید؟ :۲۱:

  ۷ ۲
  1. cheater47 گفت:

   خداییش :20:

   ۰ ۰
 29. ABI RAZOR گفت:

  بیشتر لحظات خاطره انگیز گیمری من رو اثار غربی شامل میشن
  ولی بشدت دوس دارم هرچه بیشار اثار شرقی اصیل رو تجربه کنم
  جاپونی ها فرهنگ خاصی دارن
  اگه کل دنیا سفید باشه
  اونا قرمزن
  خیلی خاصن
  البته بازی های شاهکاری مث متال گیر و رزیدنت ایول غربی هستن تا شرقی
  فاینال فانتزی و زلدا و سری سولز
  و بازی های دیگ ک اشنایی ندارم باشون
  اینا شرقی خالص هستن
  ینی درون مایه بازی ها خیلی فرق داره با اثار غربی
  شخصیت ها و فرهنگ موجود تو بازی
  واس ما یکم ممکنه قابل درک نباشه
  ولی جاپونی ها
  احساسی بازی میسازند
  بیشتر بازی های جاپونی نقش افرینی و فانتزی هستن
  بیشتر ب مجیک و سحر علاقه دارن
  من اصلا اسم بازی ب سبک fps جاپونی رو ندیدم
  در مقابل غربی ها ب درگیری فیزیکی روی اوردن
  دو فرهنگ متفاوت
  همونطور ک اساتیید بالا گفتن
  نقش جاپون برخلاف نسل ۶
  تو نسل ۷ خیلی کمتر بود
  ولی قراره جبران بشه
  تو ۲۰۱۵بازی های شرقی زیادی عرضه میشن
  فاینال فانتزی
  ریبوت فاینال فاتتزی ۱۰
  اینا شاید شروع حماسه دیگری از اسکوئر انیکس باشه
  همچنین بلادبورن
  ناروتو هم تو لیست قرار گرفت
  چون کمو بیش با اثار غربی اشنا هستم
  بشدت علاقه مندم بیشتر تو اثار شرقی غرق بشم
  البته خوشم نمیاد
  مورد مقایسه قرار بگیرند
  ولی الان یکم سلیقم فرق کرده
  شاید بخاطر جو فاینال فانتزی باشه :۱۵:

  ۲ ۱
  1. ABI RAZOR گفت:

   بازی های غربی زیادی هستن ک از داستان و فلسفه غنی باشن
   مث بایوشاک لوین :۱۵:
   دن هاوزر هم نوسنده تونایی هس
   تعداد خط دیلاوگ های gta iv ۸۰ هزار تا بودش
   بیکران منو نابود کرد
   بحث دنیا های موازی
   غرب هم از داستان بیگانه نیس
   تا کنون ۲ بازیی هم تراز والاوتو ذهن من هستن ک غربی هستن
   و میشه گف بهترین تجربه های منن :11:
   انیمه مال شرق کامیک مال غرب
   بهترین انیمشن زندیگم
   نجات کودکانadvent children هس :۱۵:
   مانگا هم طرفداران زیادی داره
   اما چون بعلت نیتیو و خاص بودنش
   در جهان نسبت ب کامیک های غربی طرفدار زیادی ندارد
   دی سی کامیکز ک بنظرم ی تنه صنعت کامیک رو میبره جلو
   (علاقه بیش از حد ب بمتن) :۱۵:
   تو ضنعت بازی هم ک گقتم قابل تفکیک نیسن
   موسیقی
   اثار شرقی واقعا موسیقی هاشون دلنوازن
   کافیه ب موسیقی اتاق سیو بایوهزرد ۴ گوش کنین
   یا هچنین موسیقی های حماسی فاینال فانتزی
   موسیقی غرب هم یرمثال از غرب بزتم
   ave maria
   از دنیل وینییگر
   واقعا عالیه
   موسیقی متن هیتمن بلاد مانی
   پس راند موسیقی مساوی
   تو فیلم ها
   تا جایی ک اطلاع دارم
   جاپونیا تو ساختن سبک وحشت واقعا توانا هستن
   فیلم گودزیلا
   اشتباه نکنم ۱۹۵۴ ساخته شد
   عالی بود
   غنی از فرهنگ جاپونی
   بعد ۶۰سال
   فیلم غربی گودزیلا
   تونست ب شکست های قبلی فیلم های غربی گودزیلا پایان بدهد
   البته
   تو سینما من خودم غرب رو انتخاب میکنم
   تالکین :۱۵:

   ۲ ۱
  2. (Role) گفت:

   ave maria در اصل مال فرانتس شوبرت(Franz Peter Schubert) هست.همون طوری که موسیقی لحظه مواجه سباستین با سادیست در شیطان درون مال باخ بود.

   ۰ ۰
  3. Samsara گفت:

   ABI RAZOR:
   منظورت از خاص بودنشون رو تعبیر می کنم به:
   :*: اگر کل دنیا سیاه باشد، آن ها سفیدند. :۱۵: :*:

   ۱ ۰
  4. ABI RAZOR گفت:

   Samsara@
   منظورم رو بد برداشت نکنین :-)
   اشاره من ب پرچمشون بودش :11:
   احترام خاصی ب جاپونیا قائلم :۱۵:

   ۱ ۰
 30. alireza-spv گفت:

  بازی غربی صد در صد
  بازیا شرقی همشون کارکتراشون شبیه سوباسا و کاکرو ان
  از رو شباهت کارکتر اول evil within به سوباسا حدس زدم ژاپنیه که بعدش که سازنده هاشو نشون داد حدسم یقین شد
  درمورد داستان هم بازی های شرقی آخرشون به خوبی و خوشی تموم میشه عین فیلماشون اما غربی ها هردفه ی چیز جدید دارن :۱۸:

  ۲ ۳
  1. ABI RAZOR گفت:

   :۲۳:
   با منطقت عجب حال میکنم :11:

   ۲ ۰
 31. شرق

  اوّلین دلیلش وجود فردی به نام شیگرو میاموتوئه!!!کسی که نسخه OoT از سری زلداش بعد بیش از ۱۵ سال هنوزم از خیلی از بازی های امروزی گیم پلی اش فرسخ ها بهتره!!!
  دلیل دوّم هم گیم پلی گسترده و پیچیده بازیهای ژاپنی ـه و فقط به برو جلو شلیک کن یه زدن اسلش های بی هدف محدود نمیشه!!
  سوّم هم بایونتا ۲ که میخوام هر جوری شده بازیش کنم(آقا یه نظرسنجی بذارید ببینید چند نفر آرزوشونه بایونتا ۲ رو بازی کنن توی سایت حدّاقل از تعداد جامعه فلک زده ی خودمون خبر داشته باشیم :۲۴: :۲۴: )

  تفاوت بین ساخته های غربی و شرقی بیشتر زو اینه که
  ۱.شرقی ها تو بازیهاشون حتّی اگه داستان داشته باشند تمرکزشون باز رو گیم پلی ـه…امّا یه بازی غربی هز چقدر هم رو گیم پلی تمرکز کنه باز یه بخش بیشترش رو داستانه
  نه این که داستان اثری مثل The Last of Us جنبه درشت تری نسبت به گیم پلی اش داشت… در حالی که تو بازیهای شرقی گیم پلی ـه که همیشه مهم تره(البته این به خودی خود نکته بدی باری بازهای غربی نیست بلکه خوبه و کلّی هم استثناء داریم تو این زمینه ولی برای منی که گیم پلی پسندم)
  ۲.شرقی ها تو ساخت یه سری جدید بزرگترین چیزی که مدّ نظر قرار میدنف ماندگاری سری ـه…به طوری که پوکمون با این که عمرش عین کلاغ زیاده ولی نه تنها میلک نشده بلکه هر نسخه اش کلّی هایپ داره و کلّی هم تو کلّ دنیا میفروشه.یا مثلاً ماریو…همتون کفری اید که چرا این قدر ازش نسخه میاد تو بازار(طبیعیه چون بازیش نمی کنید) ولی بازم وقتی نسخه اصلی اش میاد نامزد گوتی میشه چون ماریو بعد ۳۰ سال هم که هست گیم پلی اش جا برای موارد نو داره!!(از ماریو بدتر زلدا!!جدّاً اگه هزینه ای که غربی ها رو بازشون میکدن نینتندو رو زلدا میکرد چه شاهکاری از خاک بلند میشد)
  ۳.کاراکترها ماندگاریشون تو بازیهای شرقی زیادتره نسبت به بازیهای غربی،نمونه بارزش ماریو یا لینک!!! تو سطح جهان از خیلی کاراکترهای به ظاهر پر و پیمون از لحاظ شخصیّت پردازی بیشتر طرفدار دارن…اینم برمیگرده به ماندگاری کاراکترها…دانته و بایونتا و اسنیک از بازیهای خشن تر ژاپنی هم هستند…کلود و سفیروث و برو بچ اویلی که اصلاً حرفشو نزن…ماندگاری همشون به دلایل زیادی بالاست و با این که تو شخصیّت پردازشون نکته خاصّی دیده نمیشه ولی کاراکتر وقتی باهاشون بازی میکنه حتّی اگه اون کنسول یه N64 واسه ۱۵ سال پیش هم باشه چنان چسبندگی ای داره کاراکتر موقع بازی کردن که بازیکن به کاراکترش میچسبه!!در خالی که تو بازیهای غربی عموماً فقط شخصیّت پردازی ها عالی از آب درمیان و ماندگاری زیادی نخوایهم داشت….البته استثناء زیاد داریم…بهترینش راکستار!!!و البته سم لیک و اندکی هم ناتی داگ!! با این حال شرق تو این زمینه بهتر از غربه

  برتری شرق رو نسبت به غرب گفتم دیگه
  ۱.بازیهای ماندگار تر
  ۲.کاراکترهای ماندگار تر
  ۳.گیم پلی های پر و پیمون تر
  ۴.هوای طرفدار رو خوب داشتن
  ۵.همیشه ایده نو داشتن

  برتری های غرب به شرق
  ۱.کیفیت بصری با پیشرفت سریع بازی ها
  ۲.داستان بهتر تو بازهاشون
  ۳.آنلاین بهتر(کلّاً تو بازهای غربی مود آنلاینش خفن تره)

  ۷ ۲
 32. general amin گفت:

  اگر بخواهم در مورد گیم فقط صحبت کنم فقط کافیست متال گیر یا فاینال فانتزی را یک طرف بگذارید آن وقت کل غرب باید بدوند تا شاید به صد فرسخی اش برسند. بازی هایی نظیر ایکو فقط از عهده شرقی ها بر می آید. بازی های شرقی دارای یک “روح ویژه” هستند که نظیرش را در بازی های غربی نمیبینم. در صنعت گیم حریفی برای شرق وجود ندارد …

  ۱۲ ۹
  1. zzzZED گفت:

   بله در سرزمین چراق نفتی هم باید سال ها بدوندتا یک بازی در حد مقایسه با جی تی ای و مس افکت بسازند :lol:

   ۱ ۰
 33. Behnam-IT گفت:

  سلام
  نظرات دوستان رو خوندم و لذت بردم…
  از اینکه کاربرای متفکر و عمیق، تو سایت هر روز دارن بیشتر میشن، خوشحالم…
  من تعلق خاطرِ تام و تمامی به شرق دارم…
  از سبکِ زندگی، موسیقی، هنر، فلسفه، جهان بینی و هرآنچه که هست…
  تو بحث تقابل بین غرب و شرق، شرقِ واقعی جائیه که چند هزار سال کار کرده و دیده و چشیده!
  در حالی که غرب خواب بوده و چیزی نداشته…
  امروز، توی همۀ عرصه ها، به نظر غرب پیشرو شده…
  ولی حقیقتاً این شمشیر براش دو دَم بوده…
  موسیقیِ شرقی، تو سری پرنس، و بالاخص پرنس هنری که به prodigy شهرت داشت، خاطرۀ ژرف و عجیبی بود.
  سری سایلنت هیل، مخصوصاً شمارۀ ۲ ، با اون داستان، اون فضا، و اون نگاهش به مسائل، به نظرم عالی بود.
  داستان های هزار و یکشب ما، و داستان های کهن شرقی، همیشه برای بازیها بهترین ایده و دستمایه بوده و هستن… توجه رفقا رو به داستان و کلاً بازی دو برادر جلب میکنم…
  —————-
  بحث و بررسی زیبا و جالبیه…
  همیشه شاد و همیشه خوش باشید

  ۴ ۳
 34. کاری به گذشته و مهد و اینا ندارم
  در حال حاضر غرب
  چرا؟ چون EA و UBI

  ۱ ۱
 35. از نظرم هر دو باید باشن و اگه یکی نباشه اون یکی ناقص می شه
  مثلا اکثر انحصاری های خوب ps غربی هستن با وجود این که خودش شرقی هست
  تا این جا در مورد بازی ولی موسیقی شرقی خیلی دلنشین و تاثیر گذارتر هستش
  در مورد داستان هم خوب هر دو رو قبول دارم
  ولی در کل از نظر زمین شناسی هم نگاه کنیم شرق و غرب اولش یکی بودن

  ۳ ۱
 36. به قول یکی از دوستان، هر دو لازمن!
  بستگی به سبک مورد نظر داره!
  میشه از GTA V و TLOU و Uncharted و Halo و … گذشت! یا از Metal Gear Solid و یا … گذشت!!!

  ۴ ۱
  1. به قول یکی از دوستان، هر دو لازمن!
   بستگی به سبک مورد نظر داره!
   میشه از GTA V و TLOU و Uncharted و Halo و … گذشت!؟؟ یا از Metal Gear Solid و یا … گذشت!!!؟؟؟

   ۳ ۲
 37. blind گفت:

  غرب خر است

  ۱۴ ۱۴
  1. ABI RAZOR گفت:

   بیشتر ی توهین بود
   تا خنده اور
   اقای کور شما ی زمانی محو ساخته های تی تی بودین
   این جمله از شما بعیده
   لطف کنید یوزر نیمتون رو هم ب جاچونی بنویسین :۲۳: :11:

   ۳ ۱
  2. MAGNETAR گفت:

   شرق خرتر است :۲۶: :lol:

   ۱ ۴
  3. ABI RAZOR گفت:

   عجب ادمایی پیدا میشن :۲۳:

   ۲ ۱
 38. eagles گفت:

  ۹۸% غرب!
  گمونم بازی های valve و blizzard به تنهایی خودشون نماینده های خوبی واسه بازی های غربی هستن.کلا با فرهنگ شرقی و انیمه (البته یه سری شون) و گیمپلی بازی هاشون و اینا نمیتونم ارتباط برقرار کنم.البته یه بازی هایی مثل سری souls و shadow of colossus و امثالهم فرق میکنه کلا داستانشون.به نظرم بیشتر شبیه بازی های غربی هستن.
  بازی های شرقی توی بخش داستان فوق العاده هستن ولی اصلا از فضاسازیشون خوشم نمیاد.نمیخواستم ریا بشه ولی خب از فضاسازی DMC هم خوشم نمیاد!

  ۱ ۱
 39. scratcher گفت:

  من خودم چون یه گیمر قدیمیم بازی های شرقی رو بیشتر میپسندم اما نه بازیهای کاملا جاپونی
  بهترین لحظات گیمریمو بازیهایی مثل dmc . silent hill . mario . resident evil . dark souls و… رقم زدن
  اما نمیشه از تاثیر بازی های غربی هم گذشت
  مثلا از نظر موسیقی و گیم پلی تو این دوره بازی های غربی روانتر و بهترن
  اما من بازم بخاطر اینکه با گیم پلی و داستان بازی های شرقی بیشتر حال میکنم شرق رو میپسندم

  ۱ ۰
 40. MahanGM گفت:

  من هر دو رو انتخاب میکنم. هر کدوم یکسری خصوصیات دارن. مثلا یه عنوان مثل metro یه حس سرد و سازمانی داره که این حس مخصوص شوروی سابق و کومونیست هاست. بعد یه عنوان مثل the division یه حس غریب داره که میدونی دنیا جای خوبی نیست ولی دوستداری همونطوری باشه چون دنیای قبل بهتر از دنیای فعلی نیست.

  البته هرکی یه نظر داره.

  ۱ ۰
 41. avion گفت:

  بازیهای شرقی روح دارند ،صرفا یک سری کد و الگوریتم نیستند .ورای گیم پلی فوق العاده ای که دارند، دنیایی که میسازند ،شخصیت هایی که خلق می کنند و لحظاتی که به وجود می اورند به یاد ماندنی تر و “زنده تر” هستند
  سالید سنیک صرفا یک مدل گرافیکی نیست،دست گرفتن ایکو و یوردا صرفا Collision detection نیست و Hyrule صرفا کنار هم قرار گرفتن تعدادی game asset و تکسچرهای متفاوت نیست .
  بازیهای شرقی (بهترین هاشون البته) حاصل کار “خلاقانه” ی،بهترین و “هنرمندترین” بازیسازهای جهانه .
  بازیهای شرقی چه در گیم پلی چه در داستان عمق بیشتری دارند.در زمینه ی داستان شاید ظاهرشون مثل رقبای غربیشون واقعی تر ! و رئالیستیک تر ! نباشه ولی در پشت این ظاهر ساده و غیر واقعیشون بسیار عمیق تر هستند .هر چند ایکو چند تا دیالوگ (اون هم با یک زبان من درآوردی) بیشتر نداره ولی به نظرم بسیار عمیق تر از بازی مثل The Last of Us هستش.
  در زمینه گیم پلی هم غیر از چند ژانر مشخص (مثل شوتر اول شخص و استراتژی) به مراتب گیم پلی های پیچیده تر و عمیق تری دارند ،بایونتا و DMC رو مقایسه کنید با GOW یا MGS رو با سپلینتر سل (زبانم لال که دارم این دوتا رو با هم مقایسه می کنم :11: )
  البته بازیهای غربی زیادی هم هست که به نظرم فوق العاده هستند (مثل بازیهای ولو و راکستار و ناتی داگ و یکی دو تای دیگه )

  ۹ ۱
 42. MAGNETAR گفت:

  تیپ ایرانیها یه جوریه که به فرهنگ سرگرمی های غربی امریکا راغبتریم مطمئنا یه قسمت سریال Game of Thrones به کل جومونگ نمیدیم! و مردم بیشتر سریالهای امریکایی رو میبینن و فیلمهاشون و و حتی در قسمت انیمیشن هم امریکا با استدیوهای بزرگی مثل دیزنی پیکسار و دریم ورکز یکه تازن در مورد بازی ها هم که الان بازی های بزرگی مثل انچارتد. گاد او وار.گیرز. بتمن. لست او اس. کیل زون. هیلو. اینفیموس. مورتال کامبت. بازی های تل تیل با داستانهای شاهکار گونش. گرید. مکس پین. جی تی ای معظم که عمرا تو خواب هم نمیتونن همچین چیزی بسازن و خیلی های اثار شاهکار دیگه که کفه ترازو خیلی سنگینی میکنه به طرف غرب از نظر سخت افزاری هم نگاه کنید سونی فقط پوسته کنسولش میسازه قلب تپندش که پردازنده اون دستگاهه که میتونه انچارتد با همچین کیفیتی پردازش کنه ماله شرکت برزگ AMD هستش که امریکایی و سازنده قلب کنسول PS4 هست. و هم طراحش که تونست ضعف های نسل قبل از بین ببره اونوریه حالا واقعا میشه غرب رو با این گستردگی رو ول کرد ولی خب شرق بدون غرب ممکن نیست و غرب بدون شرق انگار که کره زمین رو نصفش کرد و اون طرف زمین وجود نداره نمیشه چون صفحه نمایش و دوربین گوشیهای اپل شرق میسازه و پردازنده و نرم افزارهای گوشیهای شرق سونی رو غرب میسازه اگه تونستین اینا رو از هم جدا کنید شرق و غرب رو هم تو بازی ها وغیره میشه از هم جدا کرد من نمیتونم انتخابی بکنم اونا هستن که ما رو انتخاب میکنن ودر هر برهه از زمان ما رو انتخاب و به طرفی میکشونن!!! :-)

  ۳ ۲
  1. Milad RFM گفت:

   تو بحث سریال که شرقیها(کره یا ترکیه یا…) بیشتر جوک تشریف دارن یعنی ادم خجالت میکشه که مقایسه کنه. ولی در بخش فیلمهای سینمایی واقعا حرف های زیادی واسه گفتن دارن.

   ۰ ۰
  2. Samsara گفت:

   Milad RFM :
   دوست عزیز به خاطر این حرفت متاسفم، سریال های خوب، سریال هایی هستن که باید بری دنبالشون تا گیرشون بیاری و از برخی کانال های بی در و پیکر خریداری و پخش نمی شن، پس از روی اون کانال ها لطفا قضاوت نکن.

   ۱ ۰
  3. Prince Vergil2 گفت:

   تیپ ایرانیها یه جوریه که به فرهنگ سرگرمی های غربی امریکا راغبتریم مطمئنا یه قسمت سریال Game of Thrones به کل جومونگ نمیدیم! :11:
   دوست من چند قیمستشو با خانواده میتونی نگاه کنی. :!:
   حداقل جومونگو اگه بدرد نخورم باشه میشه با خانواده نگاه کرد.
   Game of Thrones سریا عالیه ولی نباس با یک سریال خانوادگی با توجه به فرهنگمون مقایسه کرد.
   اگه میگفتی فرار از زندان سوکت میکردم :*:
   امیداوارم ناراحت نشده باشید :-)

   ۰ ۰
 43. The Dark Knight گفت:

  غرب ! مسلما غرب
  ۱- از چینی ژاپنیا متنفرم !
  ۲- سطح کیفی بازیا !!
  ۳- کل شرق به میکامی و کوجیما تموم میشه !! غرب هر استدیو یه کارگردان مطرح داره
  ۴- The Last Of Us – Uncharted – Batman Arkham – Assassins Creed – حالا جاش نیست بقیشو بگم ! اما تو بیست بازی اولم هیچ بازی شرقی ای نیست …

  ۴ ۱۳
  1. به میکامی و کوجیما…
   میاموتو و آنوما و کامیا و … رو هم اضافه کن…خوب نیست کم فروشی کنی :۲۴:
   نظر شما هم محترمه ها(قانع کننده ترینش هم شماره ۳ تونه… ولی تو سطح کیفی من نمی فهمم کیفیّت یه بازی به چیه؟؟

   ۰ ۰
  2. اونوقت توی سطح کیفی شما اساسینز هست :11: :11:

   ۲ ۰
  3. Taher rafat گفت:

   با نظرت کاملا” موافقم هر چند یه کمی با بازیهای غربی که به عنوان سمبل اسم بردی مشکل دارم میتونیم این ها رو هم مثال بزنیم :
   Dragon Age , Fallout , GTA , red dead , Bioshock , Skyrim

   ۰ ۰
 44. غرب .
  حال ندارم توضیح بدم دلیلش مشخصه

  ۱ ۴
 45. Hope گفت:

  Video Game
  در این که شرقی ها(به طور خاص ژاپنی ها)بنیان گذاران این صنعت هستند شکی نیست اما از اون جایی که غربی ها(به طور خاص آمریکایی ها)همیشه به دنبال جذب عام مردم هستند تم هایی رو به کار می برند که ملت رو بکشونه طرف خودش!
  ولی من خودم بازی های ژاپنی رو به دلیل کیفیت ساخت بالا,عمق گیم پلی و به طور کلی پر محتوا تر بودن بازی بیشتر می پسندم البته که بعضی چیزای بازیهای غربی مثل رئالیسم خیلی جذابه!
  Movie
  این مورد هم کاملا سلیقه ای هست,هرچند فیلم های ژاپنی چه اونایی که از فیلمسازی غرب پیروی می کنند چه اونایی که تیپیکال آسیایی هستند زیاد توان عرض اندام ندارند!
  Music(Vocal Form
  در این مورد شرق اثری تولید نکنه,سنگین تره!

  ۳ ۱
  1. MAGNETAR گفت:

   بناینگذاران گیم فیلم و هر چیزی رو بشریت با تعامل با هم ساختن این جدا کردن انسانها از نظر منطقه ای سیاست کثیفی هستش اگه همین الان ایران رو همچین تقسیم بندی انجام بدبد دیگه از کشورمون چیزی باقی نمیمونه متلاشی میشه شرق غربی وجود نداره اگه کره زمین رو از بالا نگاه کنید وسعت دیدتون را محدود نکنید.

   ۱ ۱
  2. Samsara گفت:

   Hope:
   دوست عزیز درباره موزیک و فیلم نمی توانید قضاوتی کنید مگر این که آگاهی کامل روی این موضوع داشته باشید.

   ۱ ۰
  3. Hope گفت:

   Samsara@
   دقیقا چون اطلاعات کمی داشتم,مختصر نوشتم.
   در مورد موسیقی هم با نوشتن اون Vocalسعی کردم از سو تفاهم جلوگیری کنم!وگرنه کی میتونه منکر سازهای بی نظیر شرقی بشه ;)

   ۰ ۰
 46. theBigD گفت:

  بیشتر غرب رو ترجیح میدم. بخاطر تم سیاه تری که داره.
  البته به نظرم کمال تو تلفیقه.

  ۰ ۰
 47. m.26 گفت:

  خب شرقی . بیشتر شخصیت هایی که دوستشون داشتم شرقی بودن اصلا ظهور شخصیت ها تو گیم تو بازی های شرقی بوده ولی بازی های غربی که واقغآ اصلالت غربی داشتن فوق العاده بودن …….

  ۱ ۰
 48. یادم رفت نظر اصلیمو بنویسم
  غـــــــــرب

  ۳ ۱
 49. PSYCHO MANTIS گفت:

  دیر رسیدم.
  حرف بسیار برای گفتن داشتم که متاسفانه… .
  شرق را انتخاب می کنم.
  ولی این دو مکمل یکدیگرند.

  ۳ ۱
  1. Samsara گفت:

   PSYCHO MANTIS:
   دوست من بنویس، می دونم حرف دل می زنی، از اون جایی که در بحث گیم و انیمیشن که می دونم به شرق کاملا تسلط داری.
   حرفت رو بزن، من که دوست دارم بخونم.
   این جا این قدر همه گفتن غرب که…، البته کاملا تفکیک کردن غرب یا شرق درست نیست، ولی همه دنبال کسب اطلاعات نمیرن که نظرات پخته ای بدن، همین جوری یهو میگن غرب یا شرق!!!
   حیفه که شما که اطلاعاتی از شرق داری صحبت نکنی.
   اصلا خودم آخر همه می نویسم، شاید یک نفر بخونه که اون هم من رو خوشحال می کنه. ;)

   ۲ ۱
  2. PSYCHO MANTIS گفت:

   تشکر از شما…
   مطمئنا بحث زیاد خواهد بود.
   در دیگر بحث ها حرف هامو میزنم :)

   ۱ ۰
 50. ساخته های شرقی را بیشتر می پسندم چونکه به فرهنگ ما ایرانی ها هم نزدیک ترن :13:

  ۲ ۴
 51. پدرام گفت:

  از بازی های ژاپنی متنفرم.

  ۰ ۱۴
  1. Ali-killer 22 گفت:

   استودیو ها ی ژاپنی هم از شما بدشون میاد :|

   ۱۱ ۰
 52. Ali-killer 22 گفت:

  بدون شک شرق :۱۵: :۱۵: :۱۵: :۱۵:

  ۴ ۱
 53. Yamato گفت:

  حس و همزات پنداری ای که در عناوین شرقی (گیم،فیلم و انیمه البته بیشتر گیم) وجود داره به شدت زیاد هستش بطوریکه مخاطب در اون به شدت غرق میشه!
  بشخصه اکثرا بازی یا فرانچایزی که بهش علاقه دارم شرقی هست چون اون حس رو در من ایجاد میکنه و این ذهن خلاق بازیساز های ژاپنی نظیر کامیا، ایتسونو،کوجیما، اوئدا،میکامی و … که واقعا باعث تعجبه که آثارشون تا این حد تاثیرگذار هست!! عنصر اصلی در بازی های شرقی داستان سرایی استادانه است …
  اما در عناوین غربی صرفا گیم، بیشتر به گیمپلی پرداخته میشه تا داستان، بشخصه RPGهای غربی رو خیلی خیلی بیشتر قبول دارم تا JRPG های شرقی! در هر سبکی از گیم هم روی گیمپلی خیلی تاکید دارن، شاهکارهایی خدای جنگ یا آنچارتد، عصر اژدها و … اما در فیلم و انیمیشن حرف اول رو میزنن بطوریکه بازیسازهای ژاپنی گاهی اوقات در این امر از غربی ها کمک میگیرن
  در موسیقی هم واقعا نمیشه سمت گیری کرد، هر دو طرف اساتید بزرگی دارن …

  ۶ ۱
  1. Very Big Daddy گفت:

   نمیدونم چرا برعکس من هیج وقت نمیتونم با شخصیت های بازی های شرقی همذات پنداری کنم!یک جورایی حس میکنم اغراق شده ان!

   ۳ ۱
  2. Sniper Wolf گفت:

   لایک داری خداوکیلی استاد :۱۵: :۱۵: :۱۵:
   انصافا همیشه بازیهای شرقی توی شخصیت پردازی گل کاشتن، مثلا توی “”قاتل مرده است”” شاید یه نفر که مثلا نتونه درک کنه موندو چرا این اتفاقات براش میوفته و اینکه بهترین برخورد رو همیشه با اتفاقات داره!!! شاید دیوونه بازی به نظر بیاد اما وقتی فکر میکنیم میبینیم که در واقیت هم بهترین کاری هست که باید انجام بدیم. سودا ۵۱ از اون اساتید بزرگ داستان سرایی و روایت داستان هست که دیگه هرگز توی هیچ عصری پیدا نمیشه مثل این بشر :۱۵:

   ۱ ۰
  3. Yamato گفت:

   چرا نمیتونی برادر؟ جای تعجب داره!! البته میدونم چون بیشتر گیمپلی و احتمالا گرافیک مد نظرت هست، بیشتر گیمپلی برات مهم هست تا داستان و اتفاقات بازی و برخورد کاراکتر با اتفاقاتی که برای براش رخ میده. چگونگی برخورد کاراکتر با اتفاقات هست که شخصیت پردازی و هنر بازی ساز رو میرسونه!
   البته اغراق شده که اکثرا بازی ها اغراق شده هستن، مثلا نترس بودن کاراکتر یا بیش از حد جذاب بودنش واقعا اغراق هست! چون باید شخصیتی ساخته بشه که دور از واقعیت و طبیعت باشه و طوری فکر و عمل کنه که طرفبه وجد بیاد تا بتونه توی دل مخاطب جا خوش کنه! اگه بیشتر دقت کنیم همه ی بازی ساز ها به دنبال ساختن همچین کاراکتری هستن که به شخصه کوجیما و کامیا رو بزرگترین شخصیت پردازهای تاریخ گیم میدونم :۱۵: البته کوجیما در داستان سرایی یه کمی استادتره :۲۴:

   ۱ ۰
 54. KAZ Miller گفت:

  واقعا نمیدانم !!
  سوال بسیار سختیست.

  ۳ ۰
 55. Mithrandir گفت:

  مسلما غرب، چندین و چند ژانر هستند که مختص غرب هستند. RTS و TBS و MMORPG و MOBA و Simulation و FPS . و چندین و چند سبک دیگر که غربی های چند سر و گردن از شرقی ها بالاترند مثل اکشن سوم شخص و عناوین ورزشی و ادونچر ها و …. !
  در کل در حال حاضر هم Pioneer ها این صنعت غربی ها هستند.

  ۳ ۶
 56. امیر گفت:

  من کلا با سبک فیلم سریال انیمیشن بازی و هرچیز غربی بیشتر حال میکنم …
  مثلا خیلی بیشتر دوست دارم پای سریال های مثل Breaking Bad یا The Walking Dead یا True Detective بشینم تا برم سریال های کره ای ببینم ! نمیدونم چرا ولی احساس هم ذات پنداری رو بیشتر با شخصیت های ساخته غرب تجربه کردم . سریال های شرقی کلا از نظرم بی معنی و چرت مضخرفن در مقابل غرب عالی ! شخصیت میسازه ماه … والتر وایت رو میسازه راست کوهل یا کارل یا هرکس دیگه . صنعت فیلم سازی … یدونه فیلم درست شرقی ندیدم به شخصه … بتمن شوالیه تاریکی اینسپشن زندان شاوشانک … شخصی هایی که ساختن . هرچیزی . صنعت گیم هم که کلا غرب رو بیشتر دوست دارم ! بازی های که من عاشقشونم غربی ان ! Crash , CoD , Uncharted , GOW , The Last of Us , GTA V , GTA IV , RedDead:Redeption , Bully , inFamous , GeOW , Metro Bf کلا هرچیزی که شما بگی ! بازی شرقی هم که دوست دارم بازیهایی مثل MGS هست که بیشتر خوی غربی داره . حتی من DmC: Devil May Cry هم بیشتر از بقیه نسخه ها دوسش دارم . در کل بازی های ژاپنی خلاصه میشه تو یک مشت افسانه و فرهنگ ژاپنی که از نظر من رسما از تاریخ مصرف گذشتس و نمیتونم قبولشون کنم . همش نفرین طلسم کوفت زهر مار که کلا باهاشون حال نمیکنم … بخوایم یا نخوایم بازی های غربی سبک داستان های غربی و روایت و شخصیت پردازی یا هرچیز دیگشون بیشتر به دل میشینه .
  البته همش نظر شخصیمه نظر بقیه افراد ممکنه فرق داشته باشه :11:

  ۱ ۲
 57. link گفت:

  من بازی های شرقی را بیشتر از همه دوست دارم و بهترین بازی هایی که انجام دادم بازی های شرقی مخصوصا بازی های نینتندو بودند :n: :۱۵:

  ۰ ۰
 58. Benjamin Barker گفت:

  جفتش خوبه. :۱۵: :۱۵:

  ۱ ۰
 59. Vorojack گفت:

  نه شرقی نه غربی فقط ایرانی :27:
  نه باو بازیای ایران که حالاها کار داره اما من با شرق بیشتر حال میکنم واسم به قول معروف نوستالژیه :-)
  اما غربو هم نباید حساب نکرد غرب هم سبک های مخصوص خودش داره
  اما هیچی افسانه نیتندو نمیشه… :n:

  ۲ ۱
 60. Assasins Fall گفت:

  نه شرقی نه غربی….. :lol:

  ۱ ۰
 61. daaanteee گفت:

  شرق
  و البته به صورت خیلی خاص
  سرزمین آفتاب “ژاپن”
  :۱۵: :۱۵: :۱۵:

  ۳ ۰
 62. Nero گفت:

  نمیشه به طور کامل به یه سمت متمایل شد! واقعاً بعضی از آثار شرقی هستن که هنوز که هنوزه رقیبی براشون پیدا نشده و در مورد آثار غربی هم همینطوره! مثلاً خودم به شخصه با نقش آفرینی های غربی بیشتر حال میکنم ولی بعضی از JPRG رو عاشقشونم! کلاً خیلی مشکله انتخاب از بین غرب و شرق یکی رو انتخاب کرد چون صنعت گیم با در کنار هم قرار گرفتن این دو بلوک هویت پیدا میکنه و به نوعی میشه گفت که مکمل همدیگه هستند!

  ۱ ۰
 63. mr_sasma گفت:

  کلاً شرقی ها بلد نیستن بازی بسازن. بازی های ژاپنی هم واقعاً قابل بازی نیستن!
  تنها محصول شرقی که من دوستش دارم (خودم باورم نمی شه) انیمه پرنسس مونونوکه هست که به طور غیر قابل باوری ازش خوشم میاد وگرنه کلاً نه بازی های ژاپنی، نه انیمه هاشون و نه مانگا اصلاً با سلیقه من جور نیست.

  ۱ ۴
 64. punisher007 گفت:

  شرق غرب شرق غرب؟
  بحث بازی باشه بازی های سرزمین آفتاب نفس آدمو بند میاره.
  فقط یه متال گیر یا رزیدنت یا………….
  من با اینا زندگی میکنم
  البته غربم بعضی وقتا با هوی راین یا فارنهایت یا آخرین ماو………………..خودی نشون میده
  فیلم:غرب برتره اما شرق هم کم نمیاره
  موسیقی:هردو.
  انیمه هم که دیگه معلومه.
  من انیمه هارو بیشتر از فیلم و سریال دوست دارم.عاشقه انیمه هستم.
  فرهنگ:مقداری از هردو
  زبان:۱انگلیسی ۲جاپونی
  این دو زبانو از زبان مادریم بیشتر دوس دارم :۲۴:
  نتیجه:هردورو عشقه :۱۵:

  ۰ ۰
 65. xneon گفت:

  از نقطه نظر من ، بدون شک انتخابم ” غــرب ” است

  بازی ها وشخصیت ها و داستان های غربی واقع پذیر تر هستن و بیشتر به سلیقم میخورن

  ۱ ۰
  1. zzzZED گفت:

   دمت گرم :۱۵:

   ۱ ۱
 66. maxinquaye گفت:

  شما فکر کنم شرقو فقط ژاپن حساب می کنید(که توی مقوله بازیهای رایانه ای همینظور هم هست و باقی کشورهای شرقی کارنامه قابل توجهی در این زمینه ندارند).
  ژاپن قبل از جنگ جهانی دوم سینمای بسیار قابل توجهی داشته. سینمای ژاپن دیر به غربیها معرفی شد و تا قبل از راشومون هیچ فیلم ژاپنی نمایش جهانی نداشته ولی فیلمسازهای ژاپنی با تأثیر گرفتن از سبک امثال لوبیچ و گریفیث فیلمهایی ساختن که در ادامه با بکار گیری قواعد اولیه فیلمسازی و در کنارش الهام گیری از نقاشی و تئاتر سنتی ژاپن به سبکی منحصر به فرد دست پیدا کردن.
  سینمای ژاپن که در ابتدای راه به شدت متأثر از کابوکی و نوه، دو سبک سنتی تئاتر ژاپن بود، برای روایت تنها به فرم بصری فیلم و راویانی که در کنار پرده سینما می ایستادن و داستان رو روایت میکردن (که بهشون بنشی میگفتن) تکیه میکرد. و شاید به همین دلیل خیلی از فیلمسازان ژاپنی در بکارگیری قواعد تدوین و میزانسن و در کل ارائه سینمایی به شدت وابسته به فرم بصری، همپای همتاهای غربی خود شدن و حتی در مواردی مثل آثار میزوگوچی از همتاهای غربی خود نیز پیش رو تر بودن. توی این دهه های اخیر سینمای ژاپن اون درخششی رو که داشت تا حدی از دست داده. ولی موفقیت انیمه های ژاپنی به شدت چشمگیر بوده، آثار اساتیدی مثل تاکاهاتا و میازاکی به کنار، انیمه ها و مانگاهای سریالی شگفت انگیزی مثل فول متال و کابوی و رمانهای تعاملی مثل اشتاینز گیت و فیت/زیرو و آوای سایا رو شاهد بودیم.
  توی ادبیات آثار مدرن دازایی و میشیما و آبه ، کلاسیکهایی مثل تانیزاکی و کاواباتا و معاصرهایی مثل ایشیگورو و موراکامی بزرگانی بودن که حتی منبع اقتباس برای آثار هالیوودی میشدن (نمونش remains of day جیمز فولی)!
  توی مقوله موسیقی هم با اینکه موسیقی به عنوان زبانی جهانی شناخته میشه ولی به دلیل اینکه موسیقی هرکشوری میتونه برای کسانی که اهالی اون منطقه نیستن تا حدی غریب باشه، اظهار نظر سخته. ولی برای مثال بند Mono رو میتونم به عنوان یه بند پست راکی معرفی کنم که هم سطح پست راک غربی موسیقی بی نظیری ارائه میده.
  از موسیقی و ادبیات به دلیل اطلاعات محدود میگذرم!
  _________________________________________________
  سینمای چین و کره متأسفانه سالها درگیر جنگ یا محدودیت های خاص یا وضع بد فرهنگی در حیطه زمانی خاص شدند و سینمای کلاسیکشون تا حد زیادی قابل توجه نبوده!
  با این وجود سینمای صامت در چین همزمان با ژاپن توسعه پیدا میکنه و استودیوهایی مثل Lianhua همزمان با امثال نیکاتسو بوجود میان و حتی ستاره های شناخته شده و موفقی مثل روان لینگ یو رو به خودش دیده! ولی محدودیتهایی که نظام کمونیستی برای سینمای این کشور بوجود آورد با عث شد تا سالها سینمای این کشور در حد فیلمهای تبلیغاتی باقی بمونه تا وقتی که نسل پنجم و نسل ششم فیلمسازای چینی یه بار دیگه سینمای چین رو به شکوه سابقش برگردونن! چین و تایوان در دهه های اخیر فیلمسازی درجه یکی مثل ژانگ ییمو، انگ لی، یو له، ادوارد یانگ، جیا ژانگ که رو به سینمای جهان معرفی کرده.
  از سینمای صامت کره متأسفانه اطلاعی در دسترس نیست و قدیمی ترین فیلم کره ای که با کیفیت قابل قبول در آرشیوها موجوده، وطنی در قلب ساخته شده در سال ۱۹۴۹میلادیه! ولی فیلمسازای نسل دهه شصت مثل کیم کی یونگ و هیون موک کو خوشبختانه در سینمای این کشور جنگ زده و دو شقه شده روحی تازه دمیدن و بقیشون هم خودتون بهتر میدونید.
  ______________________________________________________________
  در مورد بازیها هم اساتید بیشتر از من اطلاع دارن. من تر جیح میدم حرفی نزنم ، ولی اگه بخوام انتخاب کنم، باید dungeon keeper و بالدورز گیت و آرکانیوم و فال اوت و سیستم شاک رو تو یه کفه ترازو و فاینال فانتزی و دراگون کوئست و سری زلدا و سایلنت هیل رو تو کفه دیگه ترازو بذارم و تا ابد بهشون زل برنم و فلسفه بافی کنم، ببینم کدوم کفه برای من سنگین وزن تر هست! که کار من نیست، ترجیح میدم فکر کنم از هر دوتای اینها به یه اندازه لذت میبرم!
  ___________________________________________________________
  در نهایت بعضی وقتها در آثار شرقی اعم از فیلم و ادبیات و سینما آرامشی پیدا میشه، که مطمئنم ناشی از آموزه های مذهب بودایی و مکتب ذن در این فرهنگهاست. مذهبی که همواره تفکر در باب جهان و خویشتن رو سرلوحه خودش قرار داده. درباره مذهب بودایی تحقیقات چندانی نکردم (یا اگر هم کردم یادم نمیاد) ولی این آرامش درونی بودیستها باعث میشه بیشتر گرایش به این فرهنگ داشته باشم و آثار فرهنگی این منطقه برام جذاب تر باشه.

  ۵ ۰
  1. Samsara گفت:

   maxinquaye:
   حرف دل، من مطلبم اون قدر طولانی شد که پشیمون شدم بگذارم.
   مرسی دوست عزیز. :۱۵: :۱۵: :۱۵:

   ۰ ۰
  2. برو ببیبن الان توی استودیو که هفت سامورایی رو ساختن الان دارن فیلم پورنو می سازن
   به هر حال ژاپن کشوری بود که فیلم هایی با کارگردان های بسیار بزرگی داشت ولی حالا چی الان غربی ها همه چیز رو تسخیر کردن تو سینما که حرفی نیست

   ۰ ۱
  3. zzzZED گفت:

   کار فرهنگی خوبیه دیگه :۲۴:

   ۰ ۱
 67. در مورد فیلم فقط غرب :۱۵: درمورد بازی هردو :۱۵: در مورد موسیقی هم هر دو چون ایران هم جزء شرقه دیگه و نمیشه گفت فقط غرب :۱۵: در مورد انیمه هم هردو یکم غرب بیشتر :۲۴: تمام :ps: :15: :13:

  ۳ ۰
  1. Ulfric گفت:

   :۲۳: انیمه؟غرب؟!

   ۰ ۰
 68. mendez گفت:

  قطعا_ غرب _ چون از لحلظ تکنولوژی فنی و کدنویسی از شرق خیلی جلو تره و این جلو بودن دلایلی چون وجود مراکز شرکت های قدرتمند نرم افزاری نظیر ” گوگل و ماکروسافت در غرب ” گرفته تا دلایل عمده دیگه رو شامل می شه و این قدرت فنی هم در بازی هایی نظیر , nfs , forza , gta v , the witcher 3 , skyrim , farc cry 4 , titanfall , wolf among us و صد ها عناوین دیگه به وضوح مشخصه و به نظرم شرق در رقابت نرم افزاری حتی نمیتونه نزدیک عناوین اصلی غربی هم بشه / چه برسه ازشون بهتر باشه

  ۲ ۰
 69. صددر صد غرب
  چون ساخته های شرقی خیلی احساسی و هندی بازیه
  درحالیکه کارهای غرب کاملا خشن و برمبنای زندگی واقعیه
  البت الان بیشتر همین ژاپونیا مثل کوجیما و اون یکی دیگه کاملا غربزده شدن و چه بهتر.
  :۲۴:

  ۲ ۳
  1. ABI RAZOR گفت:

   :۲۶:

   ۰ ۰
 70. شما هایی که کشته مرده بازی های ژاپنی هستین چند تاتون کنسول Wii U رو دارین

  ۰ ۰
 71. sand man گفت:

  سوال خیلی سختیه ، ولی خب سلیفه ی من بیشتر به سمت غربه
  اما شخصیت و بازی های ژاپنی معجون خاصی دارن ، حتى معمولی ترین شخصیت ها و بازی هاشون تا مدت ها تو ذهن میمونن
  در کل هر دو باید میبودن تو بعضی سبک ها مثل مبارزه ای غربی ها حرفی واسه گفتن ندارن و تو سبک های مثل FPS که الان بخش بزرگی از بازار و تو دستش داره شرقی ها حرفی واسه گفتن ندارن

  ۰ ۰
 72. SECTOR گفت:

  نمیشه به طور کامل به یه سمت متمایل شد!چون بازی ها و یا فیلم هایی که در غرب و چه در شرق ساخته میشن با توجه به فرهنگ و اعتقادات…. اون کشور ساخته میشه من خودم به شخصه بعضی از بازی های ژاپنی رو نمیپسندم مثلا از همین فاینال فانتزی چون از همون نسخه اولش که اومد اصلا نتونستم با بازی ارتباط برقرار کنم اما بازی shadow of the colossusوIco از بازی های ژاپنی مورد علاقه من هستن.البته این هم باید بگم که در استدیو بازی سازی شرقی هم میشه افرادی رو پیدا کرد که از کشور های غربی هستن و همینطور بلعکس.

  ۰ ۰
 73. ORI گفت:

  تو انیمه که قطعا انتخاب شرق و ژاپن هست . من ساخته های استاد اعظم میازاکی کبیر رو با هیچ چیزی عوض نمیکنم. البته این معنیش این نی که انیمیشن غربی بده یا خوشم نمیاد نه. ولی انیمه در پیش من جایگاه دیگری دار. دیگه تو انیمیشن از جان لستر بالاتر نداریم که . برید مصاحبه هاش رو بخونید . همیشه استاد رو ستودن و الهام بخش کارهاشون دونستند استاد رو.
  تو موسیقی هم باز شرقی منتهی ایندفعه ژاپن خیر. کره جنوبی و K-Pop آری. البته از بعضی خواننده ها و آهنگ های غربی هم خوشم میاد. مانند امینم , هیلاری دا.ف , کتی پری , انریکه

  تو سریال ها ها هم هم شرق (بیشتر کره جنوبی ) و هم غرب رو دوست دارم. منتهی الان بیشتر تمایل و اولویتم با شرق هست.

  اما تو گیم از هر ۲ سو مورد علاقه هایی دارم.

  شرق = رزیدنت اویل , استریت فایتر , ماریو , فاینال فانتزی و . .
  غرب = هیلو , شاهزاده پارسی , فرقه اس اس این , گیرز آو وار , فیفا , جی تی ای

  ۱ ۱
  1. ORI گفت:

   شرق = سایه کلوسوس :'( :'( :'( :'(

   ۰ ۰
 74. zzzZED گفت:

  هر موقع شرقی ها در حد غرب بودن چشم مقایسه میکنیم :lol:

  ۱ ۱
 75. Taher rafat گفت:

  ۱۰۰% غرب
  چون بازی مخصوصا” هدفی داره که مهمترینش سرگرمیه و بعد هیجان که به ما کمک کنه هیجانات منفیه طول روز رو با غرق شدن در سرگرمی و هیجان خنثی کنیم
  ولی چیزی که در بازیهای شرقی (ژاپنی) کمتر وجود داره هیجانه و سرگرمی ، بیشتر درگیر کردن خسته کننده مغزه و ملال و ملال و ملال و یا اکشن پوچ و بی معنی و خسته کننده
  حالا شما تفاوت درگیری مغز رو مقایسه کنید در دارک سولز شرقی در مقابل فال آوت غربی
  از همون لحظه ای که وارد بازیه دارک سولز میشید اندوه و ملالی رو که تو فضای بازی وجود داره رو حس میکنید و من به هیچ عنوان قبول ندارم که این هنر سازنده محسوب میشه در خلق یه اتمسفر تاریک ملال آور ، این بیشتر ملال خود اونهاست که به بازی منتقل کردن و باعث میشه کلا” قید بازی رو بزنی چون آدم یاد قرض و قووله هاش میفته … فال آوت هم تم تاریک و تراژیکی داره و گیم پلی درگیر کننده و چالشی ولی به هر حال ملالی به شما منتقل نمیکنه و اجازه میده از تفریحی که انتخاب کردین واقعا” مفرح و لذت بخش باشه

  ۰ ۰