آواتار m توسط m در ۴ خرداد ۱۳۹۲ , ۰۰:۲۱

یافتن سرپناه میان سایه‌ها

بار دیگر با مسکوی آخرالزمانی همراه شوید

4A Games, Deep Silver, Metro: Last Light, THQ

رویای یک مرد روس

همش از اون روزی شروع شد که با مادرم به باغ‌های گیاهی رفتیم … با مترو!
به یاد می‌آورم که چگونه با یک پله برقی کوتاه به سطح زمین رسیدیم … که چگونه از داخل سالنی شیشه‌ای به خیابانی پوشیده از رنگ سبز رفتیم.
ابرهای کوچک را به یاد می‌آورم که از پس آسمان بی‌کران می‌گذشتند و نسیم آرام و خنکی که صورتم را نوازش می‌کرد.مادرم برایم یک بستنی خرید و آن آخرین باری بود که طعم بی‌نظیر آن را چشیدم.
آن روز, انسانیت به دار آویخته شد.بی‌گناه و گناه‌کار به سزای اعمالشان رسیدند و ما به دور از چشم خدا در مترو پنهان شدیم تا از خشمش در امان باشیم و او بالاخره به این نتیجه رسید که ما ارزش خشمش را نداریم.او به کارهای دیگرش رسید… یا شاید ما را فراموش کرد.وقتی که ما با این زمین خشک و بی‌مصرف رو به رو شدیم… فقط با آن سوختیم و ساختیم.
من هنوز خیلی چیزهای تصادفی و غیر ضروری را به یاد دارم اما مهم‌ترین چیزی که باید به یاد بیاورم را نه و آن چهره‌ی مادرم است.او بلافاصله بعد از آغاز جنگ مُرد…
آرزویم این است که صورت زیبایش را به یاد آورم.طرز نگاه کردنش را … صدایش را که در گوشم زمزمه می‌کرد: ”هیچ چیز نیست که تا وقتی که من هستم از او بترسی.” اما حالا چطور؟ حالا که دیگر او را ندارم چطور؟
حاضرم روحم را بفروشم تا او را به یاد بیاورم… هروقت… حتی همین حالا… و من این کار را کردم.

سر آغاز مترو

دیمیتری گلاخوفسکی (Dmitry Glukhofsky) داستان نویسی است که در سال ۲۰۰۵ با نوشتن رمانی با نام «مترو ۲۰۳۳» توانست ۵۰۰ هزار نسخه از آن را در سرتاسر جهان به فروش برساند.بعدها این رمان به زبان های متعددی ترجمه شد که خود باعث بیشتر شدن فروش آن گردید.این رمان خارق العاده با حواشی و جنجال های زیادی همراه بود مخصوصا این که بعدا ساخت بازی ای با همین نام کلید خورد.این بازی که هم نام خود رمان بود با اتمسفری سنگین و سرد و داستانی تمجید شده اش شاید نتوانست طرفداران بسیاری برای خود دست و پا کند اما اکثر کسانی که این بازی را تجربه کردند از بازی کردن اش پشیمان نشدند چرا که «مترو ۲۰۳۳» با نوآوری های زیادی همراه بود.چهار سال بعد یعنی در ۲۰۰۹ ادامه ای برای این رمان با نام «مترو ۲۰۳۴» توسط گلاخوفسکی نوشته شد که توانست چندین برابر شماره ی قبلی اش فروش جهانی داشته باشد به طوری که فروش این کتاب در یک سال برابر فروش کتاب قبلی در ۴ سال قبلش بود و علاوه بر ان به عنوان پر فروش ترین کتاب روسیه در آن سال شناخته شد.

4A Games, Deep Silver, Metro: Last Light, THQ

Dmitry Glukhofsky

اعضای سابق استودیوی موفق GSC Game World اکثرا در ساخت «مترو ۲۰۳۳» دست داشتند.این افراد قبل ها نیز در سری “استاکر” (STALKER) خود را اثبات کرده بودند.پس از موفقیت «مترو ۲۰۳۳» گلاخوفسکی تصمیم بر این داشت تا ادامه ی بازی را با نام آخرین رمان خود یعنی «مترو ۲۰۳۴» عرضه کند و داستان آن را دنبال کند اما بعد ها شرکت THQ اعلام کرد که داستان جدیدترین «مترو» هیچ ارتباطی به این رمان ندارد و «مترو: واپسین نور» (Metro: Last Light) خواهد بود که ماجرای قهرمان داستان قبلی یعنی آرتوم را دنیال خواهد کرد.بعد از ورشکسته شدن THQ امتیاز ساخت سری «مترو» به دست Deep Silver افتاد ولی آیا DS و ۴A Games به خوبی از عهده ی ساخت بازی بر آمده اند؟

در انتهای شماره قبلی شما با دو پایان متفاوت روبرو می شدید و بازی به دو شکل متفاوت برای هر کسی به پایان می رسید.گلاخوفسکی برای شروع «واپسین نور» پایان تلخ «مترو ۲۰۳۳» را در نظر گرفته است.جالبی داستان به این است که با این حال که بازی داستان «مترو ۲۰۳۴» را ندارد اما دقیقا پس از اتفاقات شماره ی قبل اتفاق می افتد.پس از وقابع شماره قبلی Dark Ones ها از بین رفته اند اما هنوز به دلیل انفجار بمب های هسته ای, موجودات جهش یافته و فضای خوفناک بیرون, غریزه شما بهترین مکان برای بقا را تونل های مترو بر می گزیند.همان طور که اشاره شد داستان ادامه ی «مترو ۲۰۳۳» را پیش می گیرد جایی که آرتوم باید به نجات تعداد معدودی از انسان های باقی مانده در سیستم متروی شهر مسکو برود.جایی که هنوز عده ای از Dark Ones های باقی مانده و انسان هائی که دشمنان شما هستند انتظار شما را می کشند.بعضی از قسمت های مترو مانند خیابان های مسکو هنوز هم رادیو اکتیوی هستند.

4A Games, Deep Silver, Metro: Last Light, THQ

قسم می‌خورم اتمسفر بی‌نظیر سری مترو را در هیچ عنوان آخرالزمانی دیگر نخواهید دید

انسان ها در این شماره از هوش مصنوعی بهتری بهره می برند به طوری که با کوچک ترین صدا و اشتباهی مکان شما را شناسایی کنند و این خود چالش زیادی برای بازی کننده به ارمغان خواهد آورد.انسان ها در اغلب اوقات در گروه های چند نفره هستند و اگر شما را شناسایی کنند دوستانشان را برای گرفتن شما خبر خواهند کرد.طراحی هیولاها در این شماره بر خلاف انسان ها به خوبی پرداخته نشده است و ضربات آن ها منتهی به چند ضربه ی ضعیف با خنجر خواهد بود.طراحی باس فایت ها را در کل در انتهای بازی فراموش خواهید کرد و یا در صورتی که یادتان بماند یک تجربه ی نفرت انگیز خواهد بود.از جمله نوآوری های «واپسین نور» ماسک هوایی است که در مناطقی که اکسیژن وجود ندارد مجبورید از آن استفاده کنید.فیلتر های این ماسک تا زمان های مقرری دوام خواهند آورد و یا باید فیلتر های جدید پیدا کنید که بازی شما را مجبور به گشتن در مکان های مختلف می کند یا این که به مترو باز گردید.این ماسک ممکن است در طول گشت و گذار های شما خیس , خونی و یا کثیف شود که باید خودتان آن را تمیز کنید.

4A Games, Deep Silver, Metro: Last Light, THQ

در پیچ و خم های مترو

گیم پلی در «واپسین نور» یک نوع رابطه ی پارادوکس جالب است , از طرفی بسیار کامل است و از طرفی بسیار ناقص.از طرفی شوتری عالیست و از طرفی یک مخفی کاری بسیار ضعیف. در کل با توجه به سلیقه ی خودتان، میتوانید در هر قسمت از مراحل بازی یک کشتار جمعی به راه بیندازید،یا مثل یک روح بی سر و صدا همه ی دشمنانتان را از پا در بیاورید.
اگر بخواهید که از روش شوتر استفاده کنید، «واپسین نور» یک تجربه ی عالی برای شما خواهد بود که همه ی استاندارد های یک شوتر نسل هفتم را رعایت کرده , و گاهی هم از آنها جلو زده است. طراحی فضای عالی, هوش مصنوعی خوب, باگ های بسیار کم, اسلحه های کار آمد, همه و همه از عناصری هستند که گیم پلی قسمت شوتر را جذاب و کامل کرده اند. شاید بخواهید از تنوع کم سلح های بازی ایراد بگیرید, اما باید گفت که با توجه به داستان بازی و محدودیت های فضای مترو که کارخانه های اسلحه سازی در آنها وجود ندارد تنوع سلاح ها با توجه به کارآیی بالایشان خوب است.اگر بازی را روی درجه ی هاردکور انجام داده باشید, از هوش مصنوعی دشمنان (در صحنه های کشتار جمعی) راضی خواهید بود چرا که جای گیری مناسب دشمنان و اینکه اسلحه های آنان از نظر قدرت با اسلحه های شما برابر اند نه مانند چیزی که در شوتر های نسل فعلی می بینیم و مثل شما با دو یا سه فشنگ حریف را از پای در می آورند, بازی به طرز باور نکردنی ای هیجان انگیز و میخکوب کننده خواهد بود.
البته یک ایراد نه چندان کوچک به بازی وارد است, و ان هم روند بازی است که بسیار طولانی و گاها خسته کننده می شود.ممکن است سی دقیقه از مکان های دارای دشمن عبور کنید, ولی بعد از آن باید دو ساعت از مناطق عنکبوت خیز و گاها خالی از سکنه بازی عبور کنید که این موضوع به روند بازی صدمه ای جبران ناپذیر زده, و گیم پلی بازی را نا متوازن ساخته است.

4A Games, Deep Silver, Metro: Last Light, THQ

خشم آسمان و یک مرگ تدریجی در این دنیای لعنتی بیرون از مترو…

مسئله ی دیگری که بازی را نا متوازن ساخته است, بخش مخفی کاری آن است که خیلی لذت بخش است, ولی خودش آن لذت را از شما میگیرد.شما تنها سه نوع سلاح برای این کار دارید : یک خنجر که برای کشتن دشمنان نزدیک از آن استفاده می کنید, چاقو های کوچکی که آنها را پرتاب میکنید و گاها اگر سلاح های خود را به صدا خفه کنی که خیلی هم صدا خفه کن نیست مجهز کرده باشید، راه های شما برای مخفی کاری هستند.
اما دلیل این که می گویم که بخش مخفی کاری نا متوازن و ناقص یا حتی نا کارآمد است جوابش در یک کلمه این است : طراحی بد مراحل.
طراحی مراحل به طور عجیبی با گیم پلی بخش مخفی کاری (تکرار میکنم: بخش مخفی کاری ) بازی متناقض است.از طراحی مکان قرار گیری دشمنان تا طراحی مکان های منابع نور و هوش مصنوعی دشمنان (در مخفی کاری), همه و همه دست به دست هم میدهند تا شما را از لذت مخفی کاری این عنوان محروم کنند.
به عنوان مثال : جایی قرار دارید که در خروج در ۵ متری شما قرار دارد. در این فاصله ی ۵ متری, دو دشمن و یک منبع نور قرار دارند.مشکل همین جاست! نمیتوانید دشمنان یا منبع نور را نابود کنید چون اگر دشمنان را بکشید جسدشان در نور قرار میگیرد و دیگران با خبر خواهند شد و اگر منبع را از بین ببرید, دشمنان متوجه حضورتان می شوند و به دنبالتان میگردند.پس خود بازی شما را مجبور میکند که به زور متوصل شوید !
اما ایرادی که به هوش مصنوعی بخش مخفی کاری وارد است این است که کافیست تا در سایه باشید تا حتی اگر از جلوی چشم دشمنان عبور کردید, شما را نبینند.
در کل اگر بخواهیم از گیم پلی بازی جمع بندی داشته باشیم, باید گفت که «واپسین نور» لحظات نابه را برای شما خلق خواهد کرد که مشابه آنرا در کمتر شوتری از این نسل دیده ایم.ممکن است گاها خسته کننده شود, اما حسی شما را به ادامه ی بازی دعوت می کند و آن جذاب آن است.

4A Games, Deep Silver, Metro: Last Light, THQ

آخرین روشنایی

گرافیک در «واپسین نور» همان طور که ۴A Games قولش را داده بود از یهترین های این نسل است.یکی از دلایلی که باعث شد که این بازی قبل از انتشار سر و صدای زیادی کند و طرفداران بسیاری دست و پا کند این بود که مسئولین ۴A قول بهترین گرافیک نسل را در این شماره داده بودند, هر چند که این عنوان خیلی اغراق دارد و این طور نیست اما نور پردازی و طراحی محیط ها در «مترو: واپسین نور» به بهترین شکل ممکن ساخته و پرداخته شده است.انجین پایه بازی,موتور رسمی خود ۴A Games یعنی ۴A Engine است.اگر بازی را بر روی رایانه های شخصی تجربه کرده باشید بهترین نور پردازی و جلوه های گرافیکی را مشاهده خواهید کرد.حتی میانگین نمرات نسخه ی PC از نسخه های کنسولی بالاتر است به علاوه شما می توانید این بازی را به صورت سه بعدی تجربه کنید.در شماره قبلی هم چنین انجین بازی با PlayStation 3 سازگار نبود که باعث وجود اشکالات و باگ های مختلف در بازی شد اما در این شماره این مشکل به کلی برطرف شده هر چند که ایرادات گرافیکی هنوز هم به چشم می خورند.محیط های خارج از مترو همانند خود مترو به خوبی ساخته شده اند و از جزئیات زیادی بهره می برند.

از نظر صداگزاری و موسیقی باید گفت که «مترو ۲۰۳۳» از صداگزاری خوبی بهره نمی برد چرا که اکثرا نمی توانستند به خوبی با لهجه ی روسی صحبت کنند ولی این ایراد در «واپسین نور» تا حدودی رفع شده تا جایی که در لیست صداپیشگان می توانید اسم “نولان نورث” (صداپیشه ی شخصیت ناتان دریک در سری آنچارتد) را مشاهده کنید.

۸.۵/۱۰

نویسندگان: مسعود تیموری، امیرمحمد جزایری

نکات مثبت
نکات منفی
شاهکار
دیدگاه
۱۲۹ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

129 Replies to “نقد بازی «مترو: واپسین نور»; یافتن سرپناه میان سایه‌ها”

 1. آواتار پارسا پارسا گفت:

  بازی خوب بود
  ولی نمره ۹ کافی تره :۲۴:
  جدی پایان نابودم کرد :(
  پ.ن: داستان ۲۰۳۳ بیشتر جذبم کرد

  ۰ ۰
 2. وای :( وای :11: وای :'( وقتی داشت تیتراژ آخر بازی رو نشون میداد من کم کم داشت گریم میگرفت

  ۰ ۰
 3. آواتار علیرضا علیرضا گفت:

  داش مسعود خدا وکیلی ترکوندی .نقص نداشت.به بچه های تحریریه بگو یه خورده ازت یاد بگیرن اینقدر چرت و پرت ننویسن.در کل دوست دارم

  ۰ ۰
 4. آواتار TOMMY ANGELO TOMMY ANGELO گفت:

  اویل ۶ امتیاز:۷ از ۱۰ البته فقط برای کمپین لیان
  بازیه خوبی بود زامبی هاش هم طبیعی تر و قشنگ تر شده بودن ولی واقعا یه ذره هم ترسناک نبود.

  ۰ ۰
 5. آواتار uiweak uiweak گفت:

  بعضی مواقع میشینم یه جا و فقط به مناظر بازی خیره میشم . و متوجه میشم که فیلترم تموم شده .
  واقعا از اینکه این بازی رو به صورت ارجینال نخریدم احساس بدی دارم .

  ۰ ۰
 6. آواتار cyrax cyrax گفت:

  از نقد خوبتون ممنونم! :)

  ۰ ۰
 7. آواتار lix-lexes lix-lexes گفت:

  امضات رو باید با طلا رو دیوار چین حک کنن…

  ۰ ۰
 8. آواتار conner conner گفت:

  خیلی ممنون به خاطر نقد خوبتون

  ۰ ۰
 9. آواتار 3Dmajid 3Dmajid گفت:

  ممنون از نقد خوبتون.

  بازی در کل فوق العاده س، گرافیک عالی، اتمسفر فوق العاده میخ کوب کننده، صداگذاری خوب و داستان پردازی خوب … اما متاسفانه ایرادهایی توی هوش مصنوعی بازی دیده میشه که تو ذوق آدم میزنه که توی نقد بالا هم بهش اشاره شد.

  مخفی کاری بازی چنگی به دل نمیزنه … خیلی راحت از بغل دشمنا رد میشی و نمیفهمن !!
  ای کاش روی هوش مصنوعی بازی بیشتر کار میکردن تا با یه بازی شاهکار طرف باشیم.

  از نظر گیم دیزاینی هم ایرادهای زیادی داره … خیلی از مراحل مخصوصا موقع مبارزه با هیولا ها گیمر با مشکل کمبود مهمات رو به رو میشه و اینقد تعدادشون زیاده که مهمات جمع کردن به اندازه ی کشتن اون ها تقریبا غیر ممکنه.

  ۰ ۰
 10. آواتار amir norbakhsh amir norbakhsh گفت:

  بازیش عالیه،من که واقعاخوشم اومده ازش

  ۰ ۰
 11. آواتار آرویــن آرویــن گفت:

  در ابتدا تشکر از مسعود عزیز بابت فعالیت خوبشان در سایت …
  نقد عالی ای بود …
  متاسفانه هنوز نتونستم این عنوان را به اتمام برسانم …
  اما با توجه به نمرات و اندک بازی ای که خودم کردم ، عنوان عالی ای به نظر میرسد …
  تشکر مجدد !
  _______________
  آروین از pc $
  SONY make.believe

  ۰ ۰
 12. آواتار P@RsA_RpG P@RsA_RpG گفت:

  ممنون نقد خوبی بود. ایول ;)

  ۰ ۰
 13. آواتار dante9md dante9md گفت:

  ممنون بابت نقد۰ هنوز زیاد بازی نکردم ولی از نظر من یه مقدار مشکل گرافیکی داره که قابل بخشش هست.

  ۰ ۰
 14. آواتار Poorya Poorya گفت:

  ممنون خوب بود لذت بردیم:d

  ۰ ۰
 15. آواتار DEAD MAN DEAD MAN گفت:

  با تشکر از نقد .
  من نمیدونستم نسخه اول بازی دو تا پایان داره ، واجب شد یه بار دیگه بازیش کنم.
  فقط امیدوارم که بار دوم بازی میکنم تحش مثل قبلی تموم نشه .

  ۰ ۰
 16. آواتار soony soony گفت:

  منم با نمره ی ۹موافقم :mrgreen: :D

  ۰ ۰
 17. آواتار Vahid Vahid گفت:

  خیلی ببخشید ولی نقدی که پایه و اساسش نمره ی متا باشه به درد من نمی خوره. اصلاً برام جالب نیست یکی بره ۴ تا نقد بخونه، ببینه منتقد ها به کجا ایراد گرفتن بعد بیاد قرقره شون کنه و همه جا هم بگه چون متای بازی شد ۸۲/۱۰۰ پس شاهکار نیست. لازم نیست کسی بره نظر دوستان و منتقدان و سبزی فروش محله و … رو بخونه بعدش ۸ نفری با هم بشینن نقد بنویسن و یه نمره ای بدن که نه سیخ بسوزه نه کباب. هر کسی باید اون قدر به خودش اعتماد داشته باشه و از خودش مطمئن باشه که بتونه تک و تنها و بدون کمک گرفتن از دیگران، نظر شخصیش رو در قالب یه نقد بنویسه. من ۷-۸ تا نقد از بازی خوندم تا الان، اتفاقاً اکثراً از بخش مخفی کاری بازی تعریف کرده بودن اونم چه جور! بعد شما میاید می گید منتقد ها به بخش مخفی کاری ایراد گرفتن در حالی که همچین چیزی نیست. بهتر نبود سعی می کردید بدون هیچ ترسی نظر شخصی خودتون رو بنویسید و حداقل الکی از جانب منتقد های خارجی نقل نکنید؟ انگار حتی نقد های بازی رو هم اصلاً نخوندید! دم منتقد معروف Quarter To Three گرم که اون همه بازی های گنده با متا های بزرگ رو کوبوند اما تنها کسی بود که با شهامت فقط و فقط به این بازی نمره ی کامل ۵/۵ رو داد.
  این بازی رو با شوتر های مضحک دیگه (که بکش برو جلو هستن با ۴ خط داستان آبکی) مقایسه بکنید متوجه می شید چه عنوان بزرگیه.
  امیدوارم ناراحت نشید. کم ترین چیزی که انتظار دارم از یه منتقد اینه که نظر شخصی خودش رو بنویسه توی نقدش، همین، فرق نمی کنه به بازی مورد علاقه م ۶ بده یا ۱۰، فقط دوست دارم اون چیزی که ته دلشه رو بگه.
  ———————————————————-
  خودم تازه Last Light رو شروع کردم. Metro 2033 رو هم دیروز تموم کردم. جفت شون محشرن، اون قدر محشر که می خوام برم رمان هاشون رو هم بخونم چون واقعاً علاقه مند شدم بهشون.

  ۰ ۰
  1. آواتار Masoud76 Masoud76 گفت:

   این نقد بر اساس متا , نمره , نظر دیگران و …. نوشته نشده.از نظر شما یه منتقد باید این ویژگی ها رو داشته باشه از نظر من مهم ترین چیز اینه که به نظر بقیه احترام بذاره.
   جناب نایتمیر باگ های گرافیکی بازی رو به خاطر کمبود امکانات سازنده می دونه و این موضوع باعث شده که این مشکلات رو نادیده بگیره , هوش مصنوعی ضعیف رو نادیده بگیره و … ایشون نظر شخصیش اینه منم نمی تونم بگم چرا این طوری فکر می کنی.دوما این که این نقد دو نفری نوشته شده فکر نمی کنم اشکالی داشته باشه بله من یه نمره ای میدم که واقعا حقش باشه من می تونستم مثل سعید زعفرانی که به بخش جیک «رزیدنت اویل ۶» ۱ داد به «مترو» ۶ بدم ولی من این کارو نمی کنم , دوستان فکر می کنن هر ایرادی که توی نقد می بینند رو باید ۱ نمره در انتها ازش کم کرد.تو این نوشته سعی شده با انصاف به بازی نگاه کرد شما می تونی خودت یه مقاله بنویسی به بازی نمره ی ۱۰ رو بدی اون وقت با هم بازتاب ها رو می بینیم که یهو پستت ۲۰۰ تا کامنت بد و بیراه توش میاد.
   من این بازیو با یه بازی مثه Crysis , CoD , Far Cry یا هر شوتر دیگه ای مقایسه نمی کنم چون این چهار تا فقط زاویه دوربینشون یکیه وگرنه هیچ ربطی به هم ندارن.
   مگه شما نمیگید که نظر شخصیتونو بگید ؟ وقتی یه شخصی مثل آقای مهدی لاجوردی کلید می کنه که چرا از باس فایت ها بد گفتی من مجبورم بهش بگم نقد GI رو بخونه تا همه چی دستش بیاد.
   سعی کردم تو این مقاله نهایت انصاف باشه هر چیزی که گفته شده رو نظر خودم و دوستمه مهم نیست سایت دیگه یا شخصی دیگه نظری مخالف یا موافقش داشته باشه.
   شک نکن همون طور که خودت داری با بازی عشق می کنی منم برام خیلی بازی خوبیه تا جایی که نسخه قبلیش رو هم سه بار تموم کردم.
   مرسی از نظرت و به نظرت احترام میذارم

   ۰ ۰
  2. آواتار Very Big Daddy Very Big Daddy گفت:

   باز وحید با توپ پر اومد! :D :D
   موافقم مترو بازی بسیار خوبی بود ولی خوب ۸۵ نمره ی خوبیه…البته ۸۵ برایب نسخه ی قبلی بهتر بود این شماره به نظر من ۹۰ حقشه.
   بدترین نکته ی بازی هم پایانش بود…منتقد آی جی ان راست گفته بود یک سوم پایانی بازی مثل اولاش نیست مخصوصا اون نیم ساعت آخر که اشاره کرده بود.پایانش واقعا کلیشه ای و کار نشده بود.

   ۰ ۰
  3. آواتار Kestrel Kestrel گفت:

   @vahid
   قصد بی احترامی ندارم…
   خدا تو قرآن گفته تا از چیزی اطمینان نداری سخنی در موردش نگو…
   من میرم یه روز فقط به المان های گیم پلی فکر میکنم اونوقت شما اومدی میگی نقد من بر اساس متا و ال و بله؟؟؟
   مرسی

   ۰ ۰
  4. آواتار Vahid Vahid گفت:

   الان من جواب کی رو بدم؟ اصلاً معلوم هست این نقد رو کی نوشته؟ ۲ نفر نقد رو نوشتن بعدش هر کی که یه حرفی می زنه و اعتراض می کنه به نقد، این یکی می گه من نبودم، اون یکی می گه منم نبودم! الان Masoud76 یکی از نویسنده های این نقده و توی همین تاپیک ۲-۳ بار مستقیماً اقرار کرده که منتقد ها فلان حرف رو زدن در مورد مخفی کاری (در حالی که نزدن) و بعدشم می گه توی نقد نباید نظر شخصی رو گفت! (توی یکی از کامنت های بالا)
   مشکل من نظر و عقیده ی منتقد راجع به بازی نیست چون این به خود منتقد ربط داره. مشکل اینه که معلوم نیست این نقد رو اصلاً کی نوشته؟ بر چه اساسی نوشته؟ سلیقه و نظر «خودش»؟ سلیقه و نظر «خودشون»؟! نمرات بازی؟ نظر دوستان؟ نقد GI؟ بازم می پرسم؟ نقد رو کی نوشته و بر چه اساسی؟! اول تکلیف خودتون رو مشخص کنید بعدش بحث می کنیم.
   —————————————————————
   در مورد خود بازی فعلاً اولشم و «تا الان» می گم شاهکار بوده. (تاکید می کنم شاهکار)
   البته همچین بی نقص هم نیست ولی قابل گذشته به خصوص به این خاطر که سازنده هاش کم تجربه هستن. اگه اینا هم مثل مثلاً Infinity Ward قبلاً ۶-۷ تا FPS ساخته بودن همین مشکلات کوچیک رو هم نداشت.
   در ضمن تشکر به خاطر نقد، بالاخره هر چی باشه وقت گذاشتید براش.
   —————————————————————
   ساز مخالف

   ۰ ۰
  5. آواتار Masoud76 Masoud76 گفت:

   این نقد یه کار دو نفرست , من و امیر (Kestrel) نقد رو نوشتیم.
   بخش مقدمه و اون خاطرات که از زبان آرتوم هست رو امیر نوشته به علاوه ی قسمت اعظمی از گیم پلی یعنی قسمت “در پیچ و خم های مترو” بقیه ی قسمت ها رو من نوشتم.
   و این که سعی شده توش منصفانه باشه حالا یه اسم از گیم اینفورمر اومده دلیل بر این نمیشه که بر اساس اون نوشته شده.به نظرتون احترام میذارم برای من حداقل یک عنوان خوب نزدیک به عالی هست.
   در ضمن من به اون دوستمون گفتم شما با باس فایت ها خیلی حال می کنی خب نظر شخصیته ! من نمی دونم چرا حرف میذارید تو دهن من ؟!

   ۰ ۰
 18. آواتار Nightmare Nightmare گفت:

  یک شاهکار که بازی کردنش رو به همه توصیه میکنم ..
  دوستان خوبی چون سعید میرابی عزیز نکات جالبی رو اشاره کردن که من دوباره نویسی نمیکنم ..
  این بازی ارزشی بسیار بیشتر از تقریبا تمام بازی هایی که تا حالا اومده در امسال رو داره !!
  سازنده ها با بودجه کم و فشار کاری بالا شاهکاری ساختن که اگه پول های ملیاردی اکتی رو داشتن احتمالا بهترین بازی کل تاریخ میشد !!
  آرتیوم .. شخصیتی که حرف نمیزنه ، نمیبینیمش (صورتشو) اما در عمق وجود ما حرکت میکنه و راشو تو دلمون باز میکنه !!
  بازی عالی بود ..
  نکات منفی انگشت نمایی داشت که اصلا بحساب نمیان!! میدونید چرا چون سازنده ها با تمام توانشون و با حداقل امکانات چنین شاهکاری ساختن !!
  یک بازی کامل که تمام عناصر رو در حد خوب و عالی داره و رعایت کرده ..
  از محیط و نور پردازی بگیر تا گیم پلی ، داستان و گرافیک و ..
  صداگذاری هم خوب بود (نمیشه مثلا با بتل مقایسش کرد اما با این امکانات کم عالی بودن سازندگان)
  دیگه چی میخوایم از یک بازی که این عنوان اون رو نداشته باشه ؟
  یکی از زرنگی های سازندگان در این بازی این بود که نکات جالب و زیبا که ممکنه به گیم پلی کمک کنه رو از بازی های دیگه الگو برداری و بهتر کرده بودنش حتی !!
  مثلا همون نانو ویژن کراسیس رو میتونستیم گاهی اوقات بوسیله کمکی که اون بچه تارکیه بهمون میکرد ببینیم !!
  آقا چی میخواین از یک بازی دیگه ؟!!
  ——–
  با تشکر

  ۰ ۰
  1. آواتار Kestrel Kestrel گفت:

   ضعف مالی ، دلیلی بر پوشوندن ضعف تکنیکی نیست،حد اقل تو این مورد!!! =;

   ۰ ۰
  2. آواتار Nightmare Nightmare گفت:

   چرا هست دوست عزیزم !!
   وقتی شما بودجه محدودی دارید سعی میکنید بجا خرج کنید !!
   سعی میکنید روی نکات مهم سرمایه بیشتر بگذارید چون اونها عناصر مهم هستند ..
   سازندگان مترو هم دقیقا همین کار رو کردن دوست عزیزم ..
   اونها روی نکات مهم بازی که مختص مترو و تبدیل شدنش به یک عنوان ناب داره تمرکز کردن و موفق هم بودند !!
   حالا اگه هر از چند گاهی شما مثلا دیدید پشه ای باید بره سمت چپ اما میره سمت راست دیگه این ضعف و ایراد گرفتن نمیخواد !!
   در این بازی همه چیز در حد استاندارد و حتی بالا تر بود !!
   فیزیک (منطقی – برداری – رفتاری) ، نورپردازی ، شخصیت پردازی ، داستان ، گیم پلی ، گرافیک فنی ، محیط سازی ، گرافیک هنری و …
   شما چی میخواین از یک بازی دیگه ؟

   ۰ ۰
  3. آواتار Kestrel Kestrel گفت:

   من این حرف رو زدم چون کسی که راهی رو شروع میکنه به رفتن، ۹۰٪نمیره و دیگه بگه من تا همین جاشم کلی کارکردم دیگه نیازی نیست…
   اتفاقا ما از مشکلات اون ۱۰٪ نرفته گفتیم…
   وقتی ۹۰٪ برنامه نویسی و هوش مصنوعی کامله، اون ۱۰٪ هم باید کامل باشه … :|

   ۰ ۰
  4. آواتار Kestrel Kestrel گفت:

   والا شما بیشتر برازنده ی لفظ “کارشناس ” هستی تا من!!

   ۰ ۰
  5. آواتار Masoud76 Masoud76 گفت:

   البته یه چیزی که هست اینه که بازی هنوز هم از مشکلاتی مثل باگ و افت فریم چه تو نسخه های کنسولی و چه PC رنج می بره … با توجه به نمرات , متاکریتیک و نظر دوستان و نظر خودم این بازی رو یه بازی خوب نزدیک به عالی می دونم ولی شاهکار حساب نمیشه (برای من) ! ضعف های ریزی که داره باعث این اتفاقات و نمرات و این ها میشه وگرنه بیشتر از هر بازی دیگه (حتی بایوشاک) تو نیمه اول ۲۰۱۳ منتظر این بازی بودم , خیلی سعی کردم یه شاهکار بدونمش ولی نشد.
   این اشکالات ریزی که شما می فرمایید دست به دست هم میدن لذت بازی رو ازتون می گیرن اتفاقی که برای «رزیدنت اویل ۶» هم افتاد و خیلی از بازی های دیگه …

   ۰ ۰
  6. آواتار saeed mirabi saeed mirabi گفت:

   افت فریم شاید ! آن هم برای سیستم های متوسط و ضعیف
   وگرنه بازی با تمامی جزئیات و SSAA X 4 روان و زیبا اجرا میشود .
   بین ۴۵ تا ۶۰ فریم بازی داره اجرا میشه برای من
   توی اوج شلوغی به ۴۵ میرسه ! ولی هیچی از روان بودن را از دست
   نمیدهد ! برای یک هزار ثانیه یکجا حتی مکث هم نمیکند .
   ———————————————————————————-
   نسخه های کنسولی رو نمیدونم !
   ولی برای PC باگ من ندیدم یعنی انگار داری الان با من شوخی میکنی :lol:

   ۰ ۰
  7. آواتار Lennox Lennox گفت:

   بازی رو که هنوز اولاشم ، راجبش چیزی نمیتونم بگم ، و لی در مورد فرم ریت باید بگم که بازی فرم ریت مناسبی نداره.

   ۰ ۰
  8. آواتار Nightmare Nightmare گفت:

   Kestrel :
   سازندگان روی ۹۰درصد گیر نکردن دوست عزیزم !!
   کامل کردن اما نکاتی موند که یا ندیدن یا اگه دیدن دیگه پولی نبود که درستش کنند!! (نه که شرکتی که حق مترو رو خرید هم کمک خوبی کرد بهشون واسه همون !!)
   شما همین بقول خودتون ۹۰درصد هوش مصنوعی و برنامه نویسی رو مقایسه کنید با بازی های بزرگ و هزینه های ملیاردی بعد ببینید که کدوم یکی کاملتره ؟ انها با ۱۰۰ درصد کارشون یا این به قول شما با ۹۰ درصد کارش ؟
   والا نه ما کارشناس بازی بازی هستیم نه منتقد !!
   منتهی درک و فهم خودم رو دارم و وقتی خودم از عنوانی خوشم بیاد و دلایل خودم رو برام اثبات کنه دیگه نظر کارشناسی که به ظاهر کارشناسه برام اهمیتی نداره (بیشتر منتقد ها نظرهاشون بوی احساسات یا حتی سی…ا..ست میده !!)
   ——————————–
   Masoud76 :
   باگ رو قبول ندارم !! قبلا گفتم باگ برای چی بوجود میاد و دوباره گویی نمیکنم !!
   اما بله گاها با اینکه بازی فریم ریت بسیار خوبی با جزییات بالا داشت (در نسخه PC) ناگهان فریم افت شدید میکرد و باز درست میشد ..
   این بخاطر اونه که موتور بازی کاملا بهینه نشده بود که اونم بخاطر کمبود بودجه بوده !!
   من این بازی رو یک شاهکار میدونم ..
   چون با حداقل امکانات این ساخته شده و حتی خیلی بهتر از بازی های بزرگ با نامهای ملیاردی هست !! این بازی تجربه یک بازی درست رو بهتون میده ..
   درسته نکات کوچیک منفی داره اما اونقدر نیست که بخوایم بگیم اون نکات باعث میشه لذت بازی کردن یا گیم پلی ز بین بره یا تو روند بازی تاثیر بگذاره ..
   این رو با رزیدنت اویلی که گند زد مقایسه نکنید لطفا !! اصلا انگشت کوچیکه این بازی هم نمیشه رزیدن ۶ !
   اشکالی که در روند بازی تاثیر نگذاره از نظر من قابل چشم پوشیه ..

   ۰ ۰
  9. آواتار Nightmare Nightmare گفت:

   آهان این یادم رفت بگم که دوست عزیزم منظور من از مثلا کارشناس ها شما نبودید ..
   منتقد های بین ا..لملی بودن که نمرات گاها کمی دادن به این بازی !!

   ۰ ۰
  10. آواتار Masoud76 Masoud76 گفت:

   من هر چی نگاه می کنم به کامنت های شما می بینم که هر توضیحی که من بدم باز هم شما نظر خودتون رو دارین , No Problem , وظیفه من بود این بازی رو نقد کنم و توش هر چی که می بینم چه خوب و چه بد بهش نمره بدم یا کم کنم و سعی کردم نظر شخصیم رو به عنوان طرفدار این بازی توی نقد نذارم
   موفق باشید

   ۰ ۰
  11. آواتار Mahdi Lj Mahdi Lj گفت:

   شاید نظر و نقد شما ایراد داره که همه دارن ایراد میگیرن
   و شما خیلی سفت روی نظرتون وایسدید!

   ۰ ۰
  12. آواتار Masoud76 Masoud76 گفت:

   Mahdi Lj@
   شما خیلی قصد داری نظرتو به من تحمیل کنی … جناب نایتمیر و سعید میرابی از بزرگان سایت هستن من سعی کردم تا جایی که می تونم این آقایون رو قانع کنم اما وقتی این اقایون از بازی لذت بردن من نمی تونم بگم بد بود … شما خیلی اصرار داری نقد منو ببری زیر سوال , اشکال نداره مهم نیست … نظرات متفاوته یکی میگه چرا نظر شخصیتو نوشتی یکی دیگه عکسشو میگه , کسانی که ایراد گرفتند دمشون گرم اکثرا نظرات با محتوا گذاشتن و بحث کردند نه این که بگن با سبزی فروش سر محله نقد رو نوشتین :| …..> “نظرات متفاوتند” <…..

   ۰ ۰
  13. آواتار Kestrel Kestrel گفت:

   اتفاقا کار اونها به گرد پای این بازی هم نمیرسه…
   من خیلی سخت گیرم به هر بازی ۸.۵ نمیدم!!! مثلا به بایوشاک ایفینایت:۸ و به دیسانرد به سختی ۸.۵ دادم…
   این یعنی این که تنها مشکل مترو همین هوش مصنوعیه…
   ـــــــــــــــ
   اتفاقا من هم از این بازی خوشم اومده و بهش عشق میورزم! اما شاهکار نمیدونمش…
   با هم ازت ممنونم. :*

   ۰ ۰
  14. آواتار Vahid Vahid گفت:

   Masoud76@
   ===ویرایش===
   قصد توهین یا بی احترامی و اینا نداشتم (و ندارم). این که می گم سبزی فروش و …
   فقط می گم نقد رو «یک» نفر باید بنویسه نه چند نفر با عقاید و جهت گیری های مختلف. وقتی نقد رو چند نفر می نویسن، نوشته یکپارچگی خودش رو از دست می ده و آدم گیج می شه که مقصود این نوشته چی بوده؟

   ۰ ۰
  15. آواتار Masoud76 Masoud76 گفت:

   Mahdi Lj@
   بله کاملا باهات موافقم :|

   ۰ ۰
  16. آواتار Mahdi Lj Mahdi Lj گفت:

   آقا این :| برای Kestrel جانه اونم برای پست پایینی من اشتباهی اینجا گذاشتم!

   ۰ ۰
 19. آواتار heisenberg heisenberg گفت:

  تنها چیزی که خیلی روی اعصابمه لهجه ی روسی بازی هستش :evil: :evil:
  :-/

  ۰ ۰
  1. آواتار Kestrel Kestrel گفت:

   اتفاقا از نظر من خیلی باحاله! :) :)

   ۰ ۰
 20. آواتار ****Ice Boy**** ****Ice Boy**** گفت:

  بازی اینقدر زیبا بود که ایراداتش به چش نیاد!!

  ۰ ۰
 21. آواتار NSR NSR گفت:

  بسیار زیبا !
  بعد امتحانا حتما تجربش می کنیم :wink:

  ۰ ۰
 22. آواتار general amin general amin گفت:

  ممنون
  اما هنوز بازیش نکرده ام ببینم در چه حد هست . حتی نصف شماره قبل هم توان داشته باشد ارزش بازی کردن را دارد …
  ——————————
  SONY make.believe

  ۰ ۰
  1. آواتار saeed mirabi saeed mirabi گفت:

   ژنرال جان !
   توصیه میکنم حتما بازی کن ! عنوانی شایسته است .
   زیباتر و روان تر از کرایسیس
   مخفی کاریش مطمئن هستم حتما لذت میبرید !
   حتی اگر به حالت یک شوتر کال یا مدرنی هم بخواهید
   بازی کنید زیبا تر از آن عناوین هستش .
   بازی همه چیز در اختیار گیمر میگذارد ! از اکشن خالص تا مخفی کاری مطلق
   شما نانو سوئیت هم ندارید که نامرئی شوید یا در مقابل گلوله مقاوم تر
   یا مثل نانو سوئیت دوربینی ندارد که از پشت هزاران لایه دیوار دشمنان را
   مارک گذاری کند .
   این درجه سختی Ranger Hardcore همه چیز خاموش میشود .
   HUD , Hint , هیچ دکمه ای هم نمایش نمیدهد در سکانس های دکمه زنی
   قابلیت حمل دوتا سلاح و چاقوهای پرتابی را دارید ! که انتخاب ها برای سلاح
   بسیار باید دقیق تر باشد .
   از بازی های دروغینی مثل فارکرای به مراتب یک سرگردن بهتر هستش
   داستانش مثل بایوشاک نیست ولی از این بازی واقعا به مراتب بزرگتر
   و زیبا تر و بهتر هستش .
   ورودیه بازی قبل از اینکه به منو های انتحابی برسید ! ببینید
   مطمئنا بدون درنگ پی میبرید که واقعا روی این بازی کار شده است .
   نه اینکه همینطوری برای رفع حاجت درست شده باشد .

   ۰ ۰
  2. آواتار general amin general amin گفت:

   حتما برادر
   تاییدیه شما را که گرفته پس کار تمام است
   قسمت مخفی کاریش بدجوری وسوسه کننده ست. اوئن درجه سختی هم که دیگر حرفی باقی نمی گذارد …
   شماره اولش که واقعا عالی بود . این شماره را گفتم با توجه به مشکلات سازنده حتی نصف توان شماره قبل را داشته باشد ارزش بازی کردن را دارد ولی مثل این که سرفراز بوده . همان شماره اول هم در خیلی از موارد کرایسیس تو خالی را قورت می دهد …

   ۰ ۰
  3. آواتار saeed mirabi saeed mirabi گفت:

   من چیزی که احساس کردم ژنرال !
   لذتش از نسخه اول هم بسیار بیشتر هستش !
   مشکلات داشتن ولی واقعا بازی ساختن ! جای تعجب بسیاری هستش .
   اگر این بازی قهرمان و داستانش کارکتری غربی ( ترجیحا آمریکایی ) بودند !
   مطمئن باش کمتر از ۱۰ بهش نمی دادند سایت های مختلف
   ———————————————————————————-
   مترو : آخرین روشنائی به من این را آموخت
   از تاریکی تونل ها نترس ! از روشنائی روز بترس
   واقعا قدم گذاشتن بیرون از تونل های مترو و آمدن به سطح زمین
   حتی تا دندان هم مسلح باشید ! باز استرس زا هستش
   موجودات جهش یافته متنوع تر که خودتان باید ببینید !
   چگونه انسان با سطح زمین بیگانه شده است .

   ۰ ۰
 23. آواتار محسن محسن گفت:

  واقعا باید به نظر من این بازی بازی سال بشه چرا؟ بخاطر اینکه یه شرکتی که در خبر های قبلی خوندیم که حتی یه صندلی درست و حسابی برای کارشون ندارن چنین بازی رو ساختند بازی فوق العادست در همه موارد گرافیک بازی به نظر من بهترین گرافیک امسال بوده تا اینجا البته نسخه پی سی رو میگم همه چی گرافیک بی نقص هست فیزیک بازی فوق العادست نور پردازی بازی دیوانه کنندس ومن به شخصه از بازی لذت وافری رو بردم نمرات بازی اصلا و ابدا منطقی نبود به جرات میگم که بهترین شوتر امسال بود با توجه به فقر مالی سازنده این بازی لیاقت بازی سال رو داره

  ۰ ۰
  1. آواتار شعیب شعیب گفت:

   اقا محسن اگه فقر دلیلی بر بازی سال شدن داشته باشه که سازندهای وطنی از همه اول ترند :D (شوخی).ولی بازی عالی بود حیف که به شرقی ها بها نمیدند حتی نامزد هم شاید نشه. ولی تجربه حمله و دفاع و تیراندازی کم نظیر بود.

   ۰ ۰
 24. آواتار soroush soroush گفت:

  خدا رحمت کنه THQ رو :-| :sad: :( چه یادگاری بر جا گذاشت B-)

  ۰ ۰
 25. آواتار Ali Hybrid Ali Hybrid گفت:

  بازی خیلی خوبه ولی میتونست بهتر ازاینا باشه ! ولی در مجموع میشه گفت بازیِ بسیار سرگرم کننده است !
  نقد و نمره هم خوب بودن . تشکر !

  ۰ ۰
 26. آواتار شعیب شعیب گفت:

  بعد از کلی بازی های پوچ و بی محتوا مترو لذت بی پایانی داشت.
  درود بر این سازنده های متعهد.

  ۰ ۰
 27. آواتار silver silver گفت:

  نمره کاملا منصفانه به نظر میاد!
  یک کلام:این بازی خیلی خوبه ولی کامل نیست!

  ۰ ۰
 28. آواتار Marlon Brando Marlon Brando گفت:

  خسته نباشید به مسعود عزیز و امیر گل
  نقد بسیار خوبی بود و عادلانه‌ای بود،نمره هم منصفانه هست
  به نظرم این بازی یکی از شانس های اصلی کسب FPS سال هست،خیلی بازی لذت بخشی هست
  ———————————-
  SONY make.believe

  ۰ ۰
 29. آواتار saeed mirabi saeed mirabi گفت:

  از جمله نوآوری های «واپسین نور» ماسک هوایی است که در مناطقی که
  اکسیژن وجود ندارد مجبورید از آن استفاده کنید !!! :-o
  این نوآوری در نسخه پیشین هم موجود بوده است !!! :-o
  ——————————————————————————————–
  ببخشید ! ولی بخش مخفی کاری این نقد یک دروغ کامل است .
  مخفی کاری بازی یک ترکیب درست است !
  صدا خفه کن سلاح ها کاملا درست طراحی شده اند !
  اگر دو نفر روبروی شما باشند و در تاریکی مطلق یا روشنایی شلیک کنید !
  آتش شلیک شما را میبینند ! که یک مورد کاملا طبیعی هستش !
  و اتفاقا بسیار هم جالب و چالشی تر میشود بازی و هم اینکه نمایش
  زیبای از گیم پلی را نشان میدهد !
  توی محیطی که همه چیز ویران شده هستش !
  توقع دارید مثل کرایسیس از فن آوری و لیست وسیعی از تجهیزات
  مخفی کاری داشته باشید ! برای کشتار
  طراحی مراحل هم کاملا با نوع مخفی کاری هماهنگ هستش !
  در سایه باید حرکت کنی ! روشنایی دیدی خاموشش کن !
  محیط تاریک تر ! حرکت مخفیانه تر
  شما حتی می توانید بدون کشتن یک انسان مراحل را طی کنید !
  دیگه از این مخفیانه تر !
  ————————————————————————————–
  موارد منفی :
  ۱- طراحی چهره ها : کیفیت نسخه قبلی را ندارند ولی باز بی نظیر هستند .
  این را هم می توان به علت فقر مالی سازنده نادیده گرفت .
  ۲- چاقو های پرتابی : برخورد چاقو با بازو تفاوتی با برخورد چاقو با مخچه ندارد !
  که کمی نسبت به نسخه قبل ناامید کننده است ولی لذت بخش !
  ۳- جایی بعد از اینکه تائتر موزیکالی انجام شد ! آرتیوم وارد اطاق هنرمندان میشود
  در آینه نگاهی بی اندازید همه چیز میبینید ! جز آرتیوم را
  —————————————————————————————
  یعنی واقعا برای سازندگان بازی های مثل کرایسیس و سری کال و مدرن
  این بازی مترو : آخرین روشنائی واقعا بی نظیر هستش !
  از لحاظ گیم پلی بسیار با ارزش
  از لحاظ داستانی بسیار غنی
  از لحاظ گرافیکی بسیار دیدنی
  از لحاظ صدا و صدا گذاری بسیار شنیدنی
  واقعا بازی مثل کرایسیس سوم هیچ سخنی در برابر این
  مترو : آخرین روشنایی ندارد و این بازی فوق العاده است و با نهایت گرافیک
  زیبای بازی و پرجزئیاتیش به راحتی ۴۵ تا ۶۰ فریم روان روان بازی اجرا میشود .
  اصلا نمی دونم از کجای این بازی باید تعریف کنم واقعا !
  با این وضعیت سازنده ! همچین عنوانی عرضه میشود واقعا شگفت انگیز است !
  و باید گفت شرم بر شما سازندگان سری کال و مدرن ! که واقعا هیچی نیستید .
  بازی تحت هیچ شرایطی خسته کننده نیست !
  اگر خسته کننده باشد عناوین دیگر هم مثل بایوشاک : نامحدود باید خسته
  کننده تر باشند .
  یکی از بهترین بازیهای که واقعا امسال ۲۰۱۳ تا به این روز بازی کردم !
  فوق العاده است ! نمراتی هم که بازی دریافت کرده واقعا با ناحقی تمام
  بهش نمره داده اند !
  این بازی ارزش بسیار بالاتری از آن نمرات دارد .
  ( واقعا یکی از بازیهای هستش که همه گیمران باید تجربه اش کنند )
  —————————————————————————————–
  این برای ( Victor Hugo @ ) ! یعنی بیای بگی گلوله شلیک میکردم
  بعضی موقعه ها تشخیص نمیداد ! بازی
  خودم را هر جوری شده می رسانم بهت ! درس عبرت بهت میدهم :mrgreen:
  شما در رابطه با نسخه قبلی ! یا PC بیاد بی اندازی دور
  یا کنسولی را که با آن بازی کردی باید بی اندازی سطل آشغال
  —————————————————————————————
  به همه توصیه میکنم بازی را روی درجه سختی Ranger Hardcore حتما
  بازی کنن از همان ابتدا و برای بار اول !
  تا چالشی تر باشد ! بدون حتی اینکه بدانید چندتا گلوله دارید !
  همه چیز خاموش هستش و فقط هوش خود گیمر باید تعداد گلوله و
  لوازم و مسیر را دائما تحلیل کند .
  نقد هم با اینکه کلی زحمت کشید بودید ولی اصلا برای من جالب نبود
  بخاطر تعریفات از بخش مخفی
  با تشکر

  ۰ ۰
  1. آواتار Mahdi Lajevardi Mahdi Lajevardi گفت:

   موافقم با حرفهاتون.

   ۰ ۰
  2. آواتار Masoud76 Masoud76 گفت:

   سعید جا نو آوری در سری مترو رو منظورم بود ! ببخشید ولی اون حرف شما که می فرمایید “بدون کشتار یک نفر مرحله را می تونید تموم کنید” یه دروغ بزرگه ! همچین چیزی تو Absolution هم ممکن نبود چه برسه به مترو !
   نوشتیم که طراحی مراحل با توجه به بخش مخفی کاری (حتی توی پرانتز هم قرار دادیم) جالب نیست و همین طوره ولی در کل طراحی مراحل بین شوتر های امروزی واقعا خوبه کسی منکر این نشده.در مورد صدا خفه کن و شلیک و … بازم ازش تعریف کردیم و گفتیم ایرادی توش نبوده.
   این که تو تاریکی باشی نبیننت واقعا یه چیز بدیه اصلا واسه مخفی کاری خوب نیست هیچ چالشی واستون نمیذاره.
   “باید گفت که «واپسین نور» لحظات نابه را برای شما خلق خواهد کرد که مشابه آنرا در کمتر شوتری از این نسل دیده ایم.ممکن است گاها خسته کننده شود, اما حسی شما را به ادامه ی بازی دعوت می کند و آن جذاب آن است.” ما همچین حرفی زدیم و دلیل این که خسته کننده است یک سری ایرادات ریز گیم پلی و طراحی مراحله.ممنون از شما اگر هم قانع نشدید و اشکالی دیدین بنویسید اگر حرف بنده مشکل داشت من قبول می کنم ;) شاید اون لحن کوبنده ای که موقع نوشتن بخش مخفی کاری داشتیم رو نباید می داشتیم :D این هم دلیلش احتمالا اینه که نقد رو دو نفره نوشتیم نباید این کارو می کردیم هر چند که سعی کردم اکثر قسمت ها رو با هم متناسب کنم.

   ۰ ۰
  3. آواتار Nightmare Nightmare گفت:

   یک نکته اینجا میمونه دوست من که وقتی شما در تاریکی مظلق هستی (تونل های مترو) بعدم نوری نیست در واقعیت هم کسی کسی رو نمیبینه ..
   حالا این در بازی مترو چطوری غیر عقلانی به نظر میرسه یا چالش بر انگیز نیست ؟
   اگر قرار باشه تو تاریکی مطلق هم شما رو دشمن ببینه که دیگه مخفی کاری و .. معنی نداره و میشه همون کالاف که باید بدوی و بکشی و بری جلو !!

   ۰ ۰
  4. آواتار Kestrel Kestrel گفت:

   اتفاقا در مراحلی که پر از چراغه هم همینطوره… :|

   ۰ ۰
  5. آواتار Masoud76 Masoud76 گفت:

   رضا جان نور هست جایی که شما در اون جا حضور داری نور نیست بعد یعنی هیچ بازتاب نوری وجود نداره ؟ البته برای من مشکلی ایجاد نمی کنه ولی باید گفت تا دوستان ایرادات بازی رو بدونن.درسته شما باید از دشمنانت بترسی و به خاطر جلو رفتن و یا نرفتن ریسک بکنی که آیا می بیننت یا نه …
   نمی دونم چرا این بازی رو با CoD و Crysis مقایسه می کنید این سه تا هیچ ربطی به هم دیگه ندارن ! یا فارکرای !

   ۰ ۰
  6. آواتار Nightmare Nightmare گفت:

   خُب شما اگه تو نور باشین یا حتی انعکاس شلیک شما دیده بشه دشمنان جاتون رو میفهمن دیگه !!
   این عقلانی وکاملا درسته ..
   بازتاب نور به طور مثال از دیواری که خیسه و یا فلزی انجام میشه .. اما نه از یک دیوار سیمانی که به طور مثال زیر یک راه پله بتونی هست .. دشمنا از کجا میخوان شما رو اونجا تشخیص یدن ؟
   اتفاقا سازنده ها عثلانی کار کردن .. اگه اونجا تشخیص بدن شما رو (به طور مثال تو هیتمن آخری چه لباس عوض میکردی — حتی اگه لباست ماسک داشت — بازم دشمن میفهمید تویی !!) که به نوعی تقلب سازنده هستش دیگه و یجورایی نامردیه !!
   تو واقعیت عمرا اگه کسی به مغزشم خطور کنه که تو تاریکی و زیر راه پله یکی نشسته و همانطور که گفتم کاملا منطقی بازی بر این اساس ساخته شده ..
   ——————
   مقایسه نمیشه دوست عزیزم ..
   این بازی گیم پلی کاملی داره که ممکه برخی از بازی ها نمونه مشابه قسمتی از این گیم پلی رو داشته باشن و با اون مورد مقایسه میشه بازی !!

   ۰ ۰
  7. آواتار Masoud76 Masoud76 گفت:

   یعنی لباس و اسلحه و ماسک شما هیچ انعکاس نوری نداره ؟؟

   ۰ ۰
  8. آواتار Nightmare Nightmare گفت:

   چرا داره ..
   اگه بخوان اون نکات رو هم بنویسن میدونید چقدر باید و چند خط دستور بنویسن واسه اون؟ به زبان آوردن و عمل کردن خیلی با هم فرق میکنه دوست عزیزم ..
   کار بسیار حجیمی هست که بخوان اونکار رو هم انجام بدن تا بدون مشکل انجام بشه !!
   بعدشم اتفاقا من گاها دیدم که تکون خوردن در تاریکی و یا بقول شما انعکاس سلاح باعث شده لو برم !!
   پس چنین مواردی هم هست در بازی اما نه اونقدر که مدام شما مشاهده کنید !!
   چون انعکاس نور از وسایلی که نور منعکس میکنند برای دیدن نیز نیازمند زاویه مناسب دشمن با انعکاس نور یا حتی زاویه نور با سطح انعکاسی هست که نور رو درست به چشم دشمن منعکس کنه !!
   شما هر چیزی که نور منعکس میکنه رو که نمیبینید؟!! باید اون نور انعکاسی به چشم شما برسه تا ببینید یا نه؟
   اینها قوانین فیزیک و رفتاری نور هستند !!
   پس باز هم دلیل و ایراد شما نمیتونه منطقی باشه دوست عزیزم ..

   ۰ ۰
  9. آواتار saeed mirabi saeed mirabi گفت:

   یک نکته ای بگم !
   اتفاقا بدون کشتن هم میشود خیلی از مراحل را پشت سر گذاشت !
   منتهی باید کمی وقت بگذاری و این کاره باشی ! ;)
   ———————————————————————————
   یک مثال ساده میزنم !
   توی یک محوطه هستی که دوستان و همفکرات که مسلح هستند !
   در اون محوطه حضور دارند !
   حالا توی اون محوطه یکی به شما نزدیک بشه با نور چراغ قوه روی صورتش
   عکس العمل شما چیست !
   خیلی ها فکر میکنن خودی هستش دیگه ! پس شاهد یک رفتار طبیعی
   در این بازی هستیم !
   یا از تاریکی یکی بیاد توی روشنایی ! بعد شما او را ببینی تا تجزیه و تحلیل
   بکنی ! غریبه است این شخص چند صدم ثانیه یا چند ثانیه میکشد !
   باز هم رفتاری طبیعی هستش .
   اینکه میگید توی روشنایی هم ! بی مخ هستند کاملا اشتباه هستش
   —————————————————————————————
   دقت کنید محیط تاریکه حتی اگر کسی به سمت شما پرتو نوری بی افکند
   کمی نزدیک تر میشود تا با دقت بیشتری خودی یا غیر خودی بودن را تشخیص
   دهد ! بعد مطمئن شد غیر خودی هستید شروع به شلیک کردن میکند .
   باز یک رفتار طبیعی در جوامع انسان ها
   انسانی فکر نکنم بصورت بی مخ توی محوطه ای که هم رزمانش در آن حضور
   دارند ! بسمت کسی که نمیداند خودی هست یا دشمن آتش بگشاید .

   ۰ ۰
  10. آواتار Very Big Daddy Very Big Daddy گفت:

   البته همرزم شما سعیدخان در محیطی با سرباز های خودی هیچ وقت نمی خزه! ;) :D

   ۰ ۰
  11. آواتار Nightmare Nightmare گفت:

   سعید جان با حرفات موافقم ..
   البته یک نکته اینجا میمونه که ما آرتیوم رو همیشه با ماسک و .. دیدیم و اونجا تو اتاق رختکن آرتیوم بدون ماسک و .. بود که طبق اصول مترویی (گاها هیلویی) نباید صدا و چهره آرتیوم رو ببینیم و بشنویم !! همین موضوع باعث میشه کنجکاو تر بشیم و تمام گوشه کنار بازی رو بریم تا آرتیوم رو بهتر وبیشتر بشناسیم !!
   ————
   لذت شلیکم با سلاح های بادی که مدام باید وسط درگیری تلمبه میزدی تا مخزنش پر شه رو در هیچ بازی ای نمیبینیم ..
   یا وقتی ماسکت ضربه میخوره میشکنه و هوا مسموم و بعدم مرگ !!
   یا تعویض فیلتر هوا یا شارژ باتری چراغ قوه ..
   همه اینها مختص مترو هستند و بس !!
   جا خالی ها دشمنان از نور لیزری یا چراغ قوه که روشون هدف گرفته شده هم عالی بود ..
   سنگر گیری ها و ..
   من موندم دیگه یک بازی اینطوری دیگه چه چیزی کمداره که اینایی (مثلا کارشناس ها !!) که نمره دادن به بازی (نمره کم) کم لطفی کردن راجبش !!
   ————-
   با تشکر ..

   ۰ ۰
  12. آواتار saeed mirabi saeed mirabi گفت:

   من واقعا نمیدونم باید از کجای بازی تعریف کنم !!! کابوس جان
   هر سمتش میگیرم برای تعریف کردن
   ذهنم کشیده میشود برای سمت دیگری که باید تعریف کنم
   ———————————————————————————
   میگویند باگ داره ! من خودم میخواهم بزنم !
   والا من هیچ باگی توی این بازی ندیدم !
   ———————————————————————————
   بازی پر است لذت ! تعریف ! هیجان ! استرس
   من وقتی وارد مترو میشوم تحت هیچ شرایطی دوست ندارم بیام بیرون
   از بازی ولی خوب جهت مقداری استراحت ! حیاتی هستش .
   نمره ۱۰ واقعا برای این عنوان هم کم هستش !
   اصلا وضعیت سازنده ها خراب هم نیست !
   کافی این بازی را با بقیه اول شخص های این یک سال اخیر مقایسه اش کنیم !
   بدون در نظر گرفتن وضعیت سازنده !
   هر بازی اول شخصی را که در یک سال گذشته فکر میکنید توانایی مبارزه با این
   عنوان را دارد معرفی کنید !
   بدون هیچ شکی هر بازی معرفی شود ! یک نقصی در آن وجود خواهد داشت .
   ولی این بازی با کمترین نقص به میدان آمده است .
   ———————————————————————————-
   این بازی جزو شاهکارهای امسال هستش تا الان ! بدون هیچ تردیدی
   یعنی بازیهای مثل
   مدال افتخار
   بلک اوپس دوم
   کرایسیس سوم
   بایوشاک : نامحدود
   باید جلوی این عنوان سر تعظیم فرود بیاورند
   این بازی خودش را باید برای نامزد شدن در GOTY آماده کند .

   ۰ ۰
  13. آواتار Mahdi Lj Mahdi Lj گفت:

   ممنون واقعا نایتمر جان و سعید جان حرفهاتون جای برای جواب نذاشت
   و یکی از مواردیه که من سعی دارم بالا ثابت کنم!

   ۰ ۰
  14. آواتار Kestrel Kestrel گفت:

   اقا سعید نمره ی من به عناوین بالا
   مدال۴
   bo2 6
   کرایسیس۳ ۵
   بایوشاک ۸
   هستش!!
   یعنی من این بازی رو شاهکار دونستم که بهش ۸.۵ دادم!! :-D

   ۰ ۰
  15. آواتار saeed mirabi saeed mirabi گفت:

   پس اگر قراره رده بندی کنم این بازی بدون در نظر گرفتن سبک !
   با بازی شاهکاری مثل مس افکت برام ارزشمند هستش !
   با بازی شاهکاری مثل بوردرلندز دوم برابر هستش برای من ( این هم سبکه )
   از بازی بتمن : آرکام سیتی ارزشی به مراتب بالاتر پیدا کرده است
   ————————————————————————————
   دوست خوبم ( پوریا رمضانی ) حرف خوبی زده !
   بازی همه چیزش اورجینال هستش !
   مثل یک الماس که در حال تراش خوردن هستش
   داره صیقلی میشه تا حسابی بدرخشد ! چشمان را به خودش خیره کند .
   ————————————————————————————
   هر بازی در هر سبکی را که فکر میکنید امسال خوب بوده تا الان منتشر
   شده است بگوئید بیاد جلوی این بازی تعظیم کند !
   بدون هیچ تردیدی اگر منصفانه با این بازی برخورد کنند !
   در مراسم های مختلف جعت انتخاب GOTY واقعا حریف سر سختی برای
   سایر نامزد ها خواهد بود .
   البته فعلا که بازی شاخی جز این عنوان ندیدم ! تا کنون امسال
   حالا تا ۵ یا ۶ ماه آینده قرار چند بازی بیاد !

   ۰ ۰
  16. آواتار Masoud76 Masoud76 گفت:

   سعید خان شما ظاهرا انقدر غرق در بازی بودین باگ ها رو ندیدین ! بازی که کلا از اون ابتدا با کارت های AMD/ATI مشکل داشت اینو نگفتم ! چون شما ندیدین دلیل بر نبود باگ و افت فریم نمیشه … آقا رضا هم این ایرادات رو دلیلی بر کمبود امکانات می دونه ولی بالاخره که مشکل داشت نمیشه بگی نداشت !
   _________
   نه بلک آپس فضایی , نه مدال بی افتخار , نه کرایسیس نانوئی و نه بایوشاک مثلا شاهکار رو به نظرم نباید با این بازی مقایسه کرد !! فقط چهار تا بازی که از نظر زاویه دوربین با هم یکی هستن

   ۰ ۰
  17. آواتار saeed mirabi saeed mirabi گفت:

   کارت من الان یک AMD هستش !
   والا باگی ندیدم ! خوب مثلا چه مدل باگی داره میشه بفرمائید
   تا دقت بیشتری بکنم ! ببینم

   ۰ ۰
  18. آواتار Masoud76 Masoud76 گفت:

   باگ نداشت کلا با کارت های AMD اجرا نمی شد ! تا الان که فکر کنم ۱۰ روز هم از عرضه بازی نگذشته سه تا آپدیت برای رفع افت فریم و باگ ها و مشکل کارت گرافیکای AMD منتشر شده.

   ۰ ۰
  19. آواتار Very Big Daddy Very Big Daddy گفت:

   سعیدخان کمی اغراق میفرمایید!خیلی غرق شده اید!بازی که بی ایراد نمی شود برادر!این بازی هم مشکلات خود را داد.ولی در کل یکی از بهترین های دهه است.

   ۰ ۰
  20. آواتار saeed mirabi saeed mirabi گفت:

   شما مشکلات را بگو ! چه مشکلاتی دارد دقیقا برادر من
   دقیقا کجای بازی مشکلات دارد ! :-?
   اکشنش ضعیفه
   مخفی کاریش ضعیفه
   داستانش ضعیفه
   گرافیک ضعیفه
   صدا گذاری ضعیفه
   هوش مصنوعی ! من که مشکلی ندیدم
   انسان ها ( سرخ ها و نازی ها ) که مشکلی نداشتند
   حیوانات هم در حد هوش حیوانی خوب بودند .
   گفتم شما وقتی توی تاریکی هستی به روشنائی بیایی
   در واقعیت هم باشد یک تاخیری در شناسائی وجود دارد .
   ————————————————————————–
   اصلا یک سئوالی دارم !
   تا حالا جائی بودید که به اندازه دومتر روشن باشه !
   محیط پیرامونتون تاریک ! چشم انسان در این شرایط نوری قرار بگیرد
   فراتر از دوم تر را نمی تواند ببیند ! چون اون نور دائم درون چشمش می تابد
   برای همین چشمش را نمی تواند با تاریکی تطبیق دهد !
   حداقل یکبار تست کنید !!! :/
   —————————————————————————–
   حالا دوست داشتی بیا مشکلاتش بگو

   ۰ ۰
 30. آواتار Amir.M Amir.M گفت:

  من چرا هنوز نتونستم اینو گیر بیارم :((

  ۰ ۰
 31. آواتار PlayHard PlayHard گفت:

  هنوزم که هنوزه فعالیتها کمی با تاخیر ولی با جدیت انجام میشه جای شکر اه ممنون

  ۰ ۰
 32. آواتار BEST GAME BEST GAME گفت:

  متاسفانه هنوز نتونستم بازیش کنم
  ممنون از نقدتون
  ___________________________________
  One For All-All For One
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت $$$

  ۰ ۰
 33. آواتار farhood farhood گفت:

  خیلی متشکرم.توضیحات کامل بود.فقط یه مورد بگم اونم اینکه قسمت مخفی کاری مشکلات زیادی (حداقل برای من) نداره :-?
  ممنون

  ۰ ۰
 34. آواتار Sirius Sirius گفت:

  خسته نباشید!
  به نظرم اون قدر ها هم بخش مخفی کاری بد نیست! نمیگم عالی ولی باز هم خوب و قابل قبول بود! قبول دارم نمیشه چراغ ها رو با تیر زد ولی بعضی جاها در گوشه و کنار مرحله جعبه های فیوز برق بود که اگه خاموششون می کردید بسیاری از چراغ ها رو خاموش می کرد البته اون موقع دشمنان چراغ قوه هاشون رو روشن می کنند و معمولا یه نفر دوباره میره اون رو روشن می کنه پس بهتر سریع تر از محل دور شید یا سعی کنید طرف رو قبل از اینکه چراغ ها رو روشن کنه بکشید. البته بعضی جاها می تونستید دشمنان رو هم دور بزنید.
  در مورد مبارز با هیولاها باید بگم باز هم خوب نبود هر چند بهتر از نسخه قبل بود. بعضی وقت ها مبارزه با هیولاها واقعا اعصاب خوردکن بود! فقط خوبیشون این بود که زیاد جون سخت نبودن!
  در مورد باس فایت ها نظری نمی دم هر چند دوتاشون رو پشت سر گذاشتم ولی خوب هنوز بازی رو تموم نکردم.

  ۰ ۰
  1. آواتار Masoud76 Masoud76 گفت:

   درسته مخفی کاریش تا حدی قابل قبوله به نظمر اصلا نباید از مخفی کاری می نوشتیم چون سبک بازی شوتره نه مخفی کاری شاید دلیل اصلی ایرادات مخفی کاری همین باشه + هوش مصنوعی متوسط | ممنون از شما
   Mahdi Lajevardi@
   اقا وحید از نمونه کسانی هستند که از باس فایت ها راضی نبودن امیدوارم شما هم با جواب من قانع شده باشی , برای شما خوب بوده اوکی ما که چیزی نگفتیم … ;)

   ۰ ۰
 35. آواتار orion orion گفت:

  مرسی فقط تو هوش مصنوعی مطمئنی؟
  به نظر من انسان هاش وحشتناک خنگ بودن. تو صورت یارو میرفتی نمیدیدنت. به صدا هم اصلا حساس نبودن. با ته چاقو میزدم تو صورت طرف. رفیقش که ۱ متریش بود هیچ واکنشی نشون نمیداد. دشمن ها فقط و فقط به نور حساس بودن. تازه اگه با چراغ قوه نور مینداختی تو صورتشون
  به نظر من تنها مشکل مترو همینه. بقیه چیزاش عالیه

  ۰ ۰
  1. آواتار Masoud76 Masoud76 گفت:

   خب این بخاطره اینه که ۴A Games توی شرایط بسیار سخت بازی رو ساخته.هوش مصنوعی در قسمت مخفی کاری مشکل داشت ولی تو قسمتای دیگه نه زیاد.

   ۰ ۰
  2. آواتار orion orion گفت:

   بله بله. درسته. چون در درگیری های مستقیم خوب عمل میکنن.

   ۰ ۰
 36. آواتار dead of war123 dead of war123 گفت:

  اگه مخی کاریه بازی اینقدر خرابه پس چرا من راحت نخی کاری می کنم؟؟؟؟
  مخفی کاری از نظر من هیچ مشکلی نداشت :-?

  ۰ ۰
  1. آواتار orion orion گفت:

   خب مشکلش به خاظر هوش مصنوعی پایین دشمن هاست که این قدر راحت میشه مخفی کاری کرد. من خودم از جلو. چشم تو چشم گلو یارو رو میزدم :-D

   ۰ ۰
  2. آواتار Masoud76 Masoud76 گفت:

   شما بازی رو روی چه درجه ای تموم کردید ؟ اصلا تموم کردید ؟

   ۰ ۰
 37. آواتار dead of war123 dead of war123 گفت:

  بازیه عالی ای هستش.
  رو نسخه ی ایکس باکس ۳۶۰ هم بازی گراف خوبی داره اما بافت ها خیلی دیر لود می شن!
  نه به طور وحشتناکی دیر لود میشن!
  سیستم صدای بازی هم روی ایکس باکس مشکلاتی داره.مثلا با یه سربرگردن هیچی نمیشنوی!
  باید نسخه ی پی اس تری هم بازی کنم تا ببینم همچین مشکلاتی داره با نه

  ۰ ۰
  1. آواتار princeofpersia princeofpersia گفت:

   داره. من دارم نسخه پلی۳ رو میرم . مشکلات داره , هم گراف و هم صداگذاری که خوب تمام سعیم اینه توجه نکنم به مشکلات با توجه به سختی ای که تیم سازنده کشیده این مشکلات تقریبا برای من قابل تحمل هست
   ______________________________
   Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۳ MEA Co. All rights reserved
   انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۰
 38. آواتار box3 box3 گفت:

  بخش صدا گزاری کم است البته درک می کنم امتحان شیمی.یکی از……… ترین درس ها البته بعد از فیزیک
  از هردو عزیز ممنونم بخش گیم پلی عالی بود :X مقدمه هم زیبا بود با تشکر

  ۰ ۰
 39. آواتار Mahdi Lajevardi Mahdi Lajevardi گفت:

  ایرادتون و دلایلتون برای بد بودن بخش مخفی کاری اصلا قانع کننده نبود
  اول همین که میشه مرحله ای رو بدون دیده شدن رفت خودش یک امتیاز مثبته و توی مثالی که زدید شما خیلی راحت میتونید با کمی دور شدن با چاقوی پرتابی منبع نور رو از بین ببرید یا با تولید سر و صدا دشمنان رو از محل دور کنید و من هم اصلا به همچین مشکلی برنخوردم(بازیو رو در حالت رنجر مود و نرمال تمام کردم)
  در مورد اسلحه ها
  تقریبا هر اسلحه صدا خفه کن داره که شما میتونی با توجه به روش بازیتون شخصی سازی کنید و حتی دو اسلحه هستن که بصورت پیش فرض بدون صدا هستن
  از نکات مثبت مخفی کاری اینه که با کوچترین اشتباه شما نیرو های ویژه ای وارد نقشه میشن که باعث میشه مخفی کاری دو برابر سخت و اگر هم به حالت شوتر برید میتونید از درگیری با دشمنانی سنگین و درگیر کننده لذت ببرید
  بازی تا آخرین لحظه جذابه و روی ریتم میمونه
  هیچ وقت نمیشه نیم ساعت در گیری باشه و دو ساعت خبری نباشه و حتی شما توی یه مرحله(همراهی با دارک وان کوچک برای گذشتن از شهر)به صورت استادانه لحظه ای بدون درگیری میگذرونید(حدود ۵ دقیقه)با وقایع یا نظرات یا سوالات فوق العاده جذاب اون رو برو رو میشد یا درگیری دارید با دشمنان وحشی و آب زیر کاه(مثال برای نظرات جذاب دارک وان کوچک:شما روی پشت بوم با یه هیولایی پرنده درگیر میشد وقتی اون رو میکشید دارک وان کوچک به شما میگه اون فقط داشت از بچه اش دفاع میکرد میتونستی نکشیش و وقتی بچه رو میکشید دارک وان میگه چرا کشتیش؟اگه من جای اون بودم منو هم میکشتی؟)البته ایرادی نه چندان بزرگ به آرتیوم وارده که صامت هستش که البته با حرف زدن در بین مراحل تا حدی باعث میشه شما همزاد پنداری کنید و خیلی از شخصیت خود آریتوم فاصله نگیرید
  در مورد غول آخر ها
  غول آخر های شاهکار نیستن ولی کاملا با هیجان و ترس معرفی میشن و از تمامیه قدرت ها و توانایی های شما رو بکار میگیرن تا شکستشون بدین(که این موارد از قوانین کلید طراحیه غول آخره که به درستی پیدا سازی شدن)
  و شما در صحنه قبل از درگیری با غول مرحله باغ متروکه در شب اونو میبیند که بچه هاش دارن بازی میکنه و اون مثل هر مادری حواشون رو داره و حتی دعواشون میکنه و بازم حرفهای جذاب دارک وان کوچک که میگیه اون یه مادره و داره از بچه هاش مواظبت میکنه….. سعی کن نکشیش!
  و در آخر شما بدن ضعیف شده اش رو میبینید که توسط دیگر دشمنان بازی مورد حمله قرار گرفته و اون به صورت دردمندانه به شما نیگاه میکنه و دادی از روی درد و ناتوانی میزنه
  این انتخاب شماست که کمک کنید و یا نه
  وقتی میگید طراحیه دشمنان مشکل داره باید مثال بزنید و با اینکه دنیا همون دنیا قبلیه ولی دشمنانی جدید معرفی میشن که فقط تغییر یافته قبلی ها نیستن و درگیر کنندگیه خودشون رو دارن
  یه ایراد دیگه!
  شما از دو تا از مکانیک اصلیه گیم پلی بازی ایراد گرفتید و یکی رو ناقص و بدرد نخور و دیگری رو نفرت انگیز خطاب کردید
  پس چجوری به بازی نمره ۸.۵ رو دادید؟
  ممنون از توجهتون

  ۰ ۰
  1. آواتار Masoud76 Masoud76 گفت:

   الان دقیقا ساعت ۲:۳۰ دقیقست من خیلی کوتاه جوابتونو میدم فقط اون قسمت اخر.عزیزم ما گفتیم مخفی کاری نقص داره و نگفتیم که بخش بدردنخوریه گفتیم لذت مخفی کاری رو ازتون می گیره و همین طوره اون مثالی که شما زدید درسته این استثناها وجود داره در ثانی قسمت باس فایت ها رو تو سایت های ایرانی و خارجی بگردید کلا می بینید که اگه ازش انتقاد نکرده باشن طراحی انسان ها رو خیلی بهتر دونستن.نمره ی ۸.۵ با توجه به کل نقد انجام شده یعنی گرافیک , صداگزاری , داستان و شخصیت پردازی و گیم پلی.انتظار یه نمره ی ۶ یا ۷ رو نداشته باشید.ممنون از شما.

   ۰ ۰
  2. آواتار Mahdi Lajevardi Mahdi Lajevardi گفت:

   وقتی میگید لذت رو میگیره یعنی چی؟وقتی لذت نبری خوب به درد نمیخوره
   مثال من استثنا نبود لحظه به لحظه حضور دارک وان کوچک عالیه و یکی از عواملیه که بازی خسته کننده نباشه
   نقد نظر شخصی و حرفه ای شماست نسبت به بازی و دلیل نمیشه چون بعضی از سایتها ایراد گرفتن ایراد باشه و من در جوابتون میگم بعضی از سایت ها ایراد که نگرفتن تعریف هم کردن
   رو راست میگم آقا مسعود نقد جالبی نبود و نکته مثبت خاصی نداشت
   تناقض و موارد بی اساس هم زیاد داشت!
   منتظر جواب بلندتون هستم

   ۰ ۰
  3. آواتار Kestrel Kestrel گفت:

   مهدی جان ممنونم از اینکه نظراتت رو به ما میگی …
   اما باید بهت بگم که من در مورد نقدم از هیچ سایتی چه داخلی و خارجی کمک نگرفتم!!
   ولی اگر کمی موشکافانه تر بخونیش منظور من رو میفهمی:
   هوش مصنوعی متناقضه، چون توی بخش شوتر خیلی خوبه ولی در بخش مخفی کاری برعکس، خیلی ضعیفه… دلیلش هم اینه که اگر از فاصله ی یک متری دشمنا رد شی ، اصلا نمیفهمن… انگار که کور هستن! و اینکه میگید به این مشکل بر نخوردید، شاید به این خاطر هست که از هوش بازی ترسیدید! ولی اگر کمی با دل و جرئت از جلوشون رد بشید، به این موضوع پی میبرید…
   در مورد اسلحه ها که گفتید صدا خفه کن دارن: وقتی که دشمنا همیشه دو سه نفری با همن دیگه این به چه دردی میخوره؟؟؟؟؟؟؟
   مشکل ریتم اینه که شما منظور من از این بخش رو اشتباه فهمیدید: منظور من این بود که pacing بازی خیلی طولانیه (بیش از حد).
   هیج جای نقد من رو نمیتونید پیدا کنید که من گفته باشم نفرت انگیز!!!
   من گفتم لذت بخش نیست و کامل نیست. تیم سازنده طراحی مراحل رو برای بخش شوتر بهینه کرده… به همین دلیل بخش مخفی کاری به دو دلیل طراحی مراحل نامناسب و هوش مصنوعی ضعیف جالب نیست(ولی نفرت انگیز نیست!) این بخش فقط به درد این میخوره که باهاش دشمنانی که تنها هستند رو از پا در بیاری.
   یه بار دیگه نقدو بخون. من از شوتر ایراد نگرفتم.و به خاطر مخفی کاری ۱.۵ نمره کم کردم.
   راجب pacing اگه ندونی، محض اطلاعت میگم مثلا pacing دیس آنرد ضعیف بود (خیلی پر سرعت بود) و pacing لست لایت هم خیلی کنده. مثالی عالی برای pacing هالف لایف ۲ هستش.
   —————————–
   ممنون از شما. :X

   ۰ ۰
  4. آواتار Sirius Sirius گفت:

   Kestrel@
   ببینید در مورد بخش مخفی کاری من با شما موافق نیستم، طراحی مراحل اتفاقا تا اینجایی که من اومدم خوب بوده پایین عرض کردم شما می تونید دشمنان بازی رو به راحتی دور بزنید بعضی وقت ها حتی بدون کشتن یک نفر هم می تونید اون مرحله رو رد کنید! نیازی هم نیست دو سه نفری دشمنان رو از پا در بیارید با صدا خفه کن!
   در مورد اینکه از فاصله یه متری دشمنان رد بشی هیچی نمی فهمن! به نظرم این ایراد غیر منصفانه ای! والا خیلی از بازی های دیگه هم همینطوری ! همین دیس آنرد هم همینطوری بود ولی خوب شاید کمی در این موضوع اغراق کرده باشند ولی از ارزش بازی کم نمی کنه!

   ۰ ۰
  5. آواتار Mahdi Lajevardi Mahdi Lajevardi گفت:

   اول از همه ممنون که پاسخ گو هستین ولی!
   من نگفتم کمک گرفتید آقا مسعود بجای اینکه توضیح بده با گفتن اینکه بعضی سایتها هم همین ایراد رو گرفتن خودشو راحت کرد و به عنوان مدرک استفاده کرد که من اون حرف رو زدم
   نفرت انگیز رو شما در مورد غول آخرهای بازی استفاده کردید و منم توضیح دادم که نه تنها نفرت انگیز نیستن بلکه عالی هستن
   اتفاقا هم مراحل گذرگاهای مخفی برای عبور مخفیانه دارن و هم شما میتونی با اکشن راحتو باز کنی
   شما وقتی توی تاریکی هستی کسی نمیبینه ولی اگه بازم ایستاده طرف کسی بری متوجه میشه و شما اگه کمی صبر میکردی میدیدی همون سه نفر از هم جدا میشن یا میتونی فیوز رو قطع کنی یا حواسشون رو پرت کنی و…
   آخه کال اف دیوتی که نیست شما میگی pacing طولانی داره!برفرض هم داشته باشه
   این بازی داره داستان تعریف میکنه اینی که شما ازش ایراد میگیری از نکات مثبت بازیه که باعث میشه شما توی جو بازی غرق بشی و با استفاده از محیط برای شما داستان تعریف میکنه که کار هر بازسازی نیست
   هر بازی با توجه به داستانی که میخواد بگه pacing داره که برای مترو واقعا عالیه
   یه ایراد دیگه
   خیلی سریع از روی گرافیک(که باگ ها و مشکلاتی هم داشت) و صدا گذاری و موسیقی گذشتید که یه عذر بدتر از گناه هم داشتین که فردا امتحان دارید
   مجبور نیستید نقد با این سرعت بنویسید که اینقدر هم ایراد داشته باشه
   ممنون از توجهتون

   ۰ ۰
  6. آواتار Kestrel Kestrel گفت:

   @mahdi
   به هر حال هرکسی نظری داره.
   کم و کاستی ها رو هم به بزرگی خودتون ببخشید-
   در ضمن مراحل پرتی هایی هم دارن که وقت شما رو بی خودی میگیرن ;)
   من باز هم در مورد کوتاه بودن نقد ازتون عذرخواهی میکنم.
   @sirius
   من هم نگفتم کل مراحل ایراد دارن.بعضی هاشون ;)
   در مورد بینایی دشمنان هم بالا خره روی درجه ی هاردکور نباید همچین ایرادی وجود داشته باشه که هست! :!: :| دیس آنرد روی اکسپرت اسطوره بود! =D
   اگر هم قرار بود کم کنه بهش ۸.۵ نمیدادیم!!

   ۰ ۰
  7. آواتار Masoud76 Masoud76 گفت:

   Mahdi Lajevardi@
   ما گفتیم این بخش به درد نمی خوره ؟ ما همچین حرفی زدیم ؟ آره بخش باس فایت ها نفرت انگیز بود واقعا خیلی کسل کننده بود شما ازش لذت بردی دلیل نمیشه که همه همین نظر رو داشته باشن.هر منتقدی برای نقد کردن باید به نقد ها دیگران هم توجه بکنه.من یه مثال می زنم مثلا وقتی بازی ای مثل Colonial Marines متاش به پنجاه هم نمی رسه من نمی تونم بهش ۹ بدم و از طراحی دشمناش تعریف کنم.
   از مشکلات گرافیکی نگذشتیم اگه کامل می خوندید من نوشتم که مترو ۲۰۳۳ مشکلاتش زیاد بود الان بهتر شده و این به این معنی نیست که باگ و مشکلی نداره.هر بازی ای باگ و اشکالات ریز داره که اگه بخوای در موردش بنویسی خودش یه مقاله میشه.
   در مورد حرف آخرت هم باید بگم برادر من ! فقط نوشتن دست نویس و چرک نویسش و ادیت متن خودش ۲ روز وقت منو امیرو گرفت , نمیخوام منت بذارم یا تعریف کنم ولی این بازی با کلی نظرات مخالف و موافق روبرو بود.این نقد فقط تایپش ۱ ساعت و نیم طول کشید بعد شما داری میگی که به خاطر امتحان زودتر نقد رو فرستادی ولی همچین چیزی نیست , شما ایرادی می بینید بگید ما هم پاسخ گو هستیم ولی … به نظر سایت های دیگه هم نگاه بندازید , گیم اینفورمر با کلی مشکلات که از بازی گرفته نمره ۸.۷۵ داده شما چه انتظاری از نمره ی ما داری ؟ منصفانه ترین نمره ای که می تونستم بدم همین بود و بس.
   یه بار دیگه هم میگم برای شما باس فایت ها لذت بخش بودن ولی برای من و خیلی از دوستان دیگه نه.

   ۰ ۰
  8. آواتار Mahdi Lajevardi Mahdi Lajevardi گفت:

   آقا مسعود وقتی میگی نفرت انگیز یعنی بدردنخور هم رد کرده
   من با توجه به اصول طراحیه غول آخر به شما میگم غول آخراش خوب بودن بعد شما به من میگی منو دوستام خوشمون نیامد؟!!!واقعا از یه منتقد یه همچین جوابی انتظار نمیره
   بله باید توجه کنه ولی نه که بجای اینکه حرفه ای و با دلیل جواب بده خودشو راحت کنه که آره بقیه هم همینو گفتن!!!!!!(که تازه خیلی ها هم همینو نگفتن)
   چیزی که من گفتم اینکه گرافیک رو سریع رد کردید و میشد بیشتر توضیح داد
   فعلا در مورد نقد شما بحثه و من کاری به نقد گیم اینفور ندارم
   من نمیدونم چرا انقدر تایپش طول کشیده در صورتی که نقد واقعا کوتاهی هست و اولشم که ترجمه حرفهای توی بازیه و نه بیشتر
   شما دوتا از پایه های گیم پلی بازیو بردی زیر سوال و آخرش دادی ۸.۵ من خواستم بدونم بر چه اساسی نمره دادین؟نظر شخصی یا برای هر بخش نمره ای در نظر گرفتید؟

   ۰ ۰
  9. آواتار Masoud76 Masoud76 گفت:

   “بعد شما به من میگی منو دوستام خوشمون نیامد؟!!!”
   برادر گیمر ! کجای کامنت من یه همچین چیزی نوشته شده ؟ :| فکر کنم توی نقد نوشتم چرا نفرت انگیزه چون هیچ چالشی نداره.
   در مورد گرافیک درست در چند تا کامنت بالاتر گفتم که کم بهش پرداخته شده.پایه گیم پلی دو بخش “مخفی کاری” و “اکشن” هستن , او کی ؟ چون این دو تا بد بودن من نمی تونم به بازی یهو نمره ۷ بدم.این منطق نمره دهی نیست به خاطر دو تا باس فایت و هوش مصنوعی (که اونم به خاطر کمبود امکانات بوده) بهش نمره کم بدم اصلا انتظار هم چین نمره ای رو نداشته باشید.
   این اولین نقد من نیست و خودم از این بازی خوشم اومد اول می خواستم ۸.۷۵ بدم بعدا نیم نمره کم کردم , اگر نظر شما چیز دیگریه می تونی خودت یه نقد برای سایت بنویسی ما هم از اطلاعات شما بهره ببریم اون وقت میشه فهمید باس فایت ها خوب بودن یا نه اگه نظر شخصی بود که الان باید نمره ی بیشتر حتی می گرفت
   موفق باشید

   ۰ ۰
  10. آواتار Mahdi Lj Mahdi Lj گفت:

   منظورم شما و هر دوستان دیگری که لذت نبردن بود
   اتفاقا چالش خوبی داشتن(چون مثالی نزدید من نمیتونم بیشتر از این در این مورد جواب بدم)البته که معرفی هاشون بهتر بود
   اگه معیارتون بر اساس بخش های بازیه وقتی تقریبا کل یه بخش مهم بازی رو میبرید زیر سوال(درگیری ها و طراحیه مراحل و دشمنان)چجوری آخرش ۸.۵ شد؟
   خوب شما این حرف که بخاطر بودجه کم سخت نمیگیریم رو میشد توی نقد بگید
   شما چه اسراری در اینکه من میخوام نمره کمتری بدین برعکس من خودم بهش ۹ میدم
   ممنون که از این همه ایرادی که من مطرح کردم بخشیشو پاسخگو بودین
   به موقعش اگه خواستم برای سایت هم نقد مینویسم ولی شما وقتی نقد مینوسی باید توان شنیدن نظر ها و انتقاد هارو داشته باشی نه اینکه بگی برو خودت بنویس!!!!!!
   ممنون از وقتتون

   ۰ ۰
  11. آواتار Mahdi Lj Mahdi Lj گفت:

   Kestrel
   خواهش میکنم من چون دیدم وقت گذاشتین و البته مترو هم ازش خوشم اومده گفتم نکاتی که شاید به شما کمک کنه دفعه بعد نقد بهتر و کامل تری بنویسید رو یادآوری کنم
   ممنون از پاسخگویت

   ۰ ۰
  12. آواتار Masoud76 Masoud76 گفت:

   بنده اگر طاقت شنیدن نظرات و انتقادات رو نداشتم الان این همه به شما پاسخ نمی دادم و می تونستم یه نگاه به کامنتت بکنم یه نیشخند بزنم و بگم :”ولش کن بابا این از ماجرا پرته” من دارم نهایت سعیمو می کنم که شما نظر من رو متوجه بشی , وقتی که بعد زا کلی صحبت کردن باز هم شما در مورد طراحی خوب باس فایت ها حرف می زنی من فقط می تونم بگم خودتون نقد کنید بازتابشو ببینید.
   این نوشته و خبر های من حداقل صلاحیت رو داشته که الان من این جا دارم به عنوان منتقد یا خبرنگار سایت باهاتون صحبت می کنم.
   معیارها بر اساس جمع بندی کلیه , یعنی گیر شما سر همون نیم نمرست ؟

   ۰ ۰
  13. آواتار Mahdi Lj Mahdi Lj گفت:

   آقا مسعود من قصد توهین نداشتم ولی از حرفهای شما این برداشت میشد
   من هنوز در این مورد میگم چون شما هنوز جواب منو ندادی و هی آماتوری به من میگی شما و بعضی دوستان خوشتون نیامده
   گیر من سر نیم نمره نیست گیر من سر اینه که نقدی که شما کرد و نمره ای که دادی بهم نمیخورن که البته این ایراد کوچیکش
   برای شما خوشحالم که صلاحیتش رو داشتید و منم اگه برام بازی و زحمتی که شما کشیدید مهم نبود میتونستم یه نگاه سرسری به نقد بکنم و بگم اینم یکی دیگه از این منتقد آماتور ها که ماشالاء توی هر سایتی کم کم یکی دو تا هست

   ۰ ۰
  14. آواتار Masoud76 Masoud76 گفت:

   فقط یک چیز و آخرین جوابم به شما
   منم کامنت شما رو به عنوان توهین نخوندم خوشحالم یکی داره ایراد کارمو بهم میگه ولی ایرادی که منطقیه , شما داری نظر شخصیتو میگی منم تو این نوشته نظر شخصیمو گفتم , نمره و نقد به هم می خورن من از مخفی کاری و باس فایت ها و مشکلات گرافیکی انتقاد کردم به نظر شما هر کدوم این ها رو نیم نمره کم کنی چند میشه ؟ الان دو تا باس فایت داخل بازی یکی از پایه های بازیه ؟ یعنی باس فایت الان تو بازی نبود این بازی مشکل داشت ؟

   ۰ ۰
  15. آواتار Mahdi Lj Mahdi Lj گفت:

   شما هر چقدر از نظر منو میخوای جواب میدی!
   طراحیه مراحل مهم نیست؟طراحیه دشمنا چی؟ضعف در یکی از سیستم های اصلیه گیم پلی چی؟
   همه نظر شخصیشون رو میدن
   من با دلیل و مدرک به نقد شما ایراد گرفتم
   شما نه تنها بیشترش انتقاد های منو جواب نمیدی بلکه هی میخواین منو ببرید زیر سوال
   نظرات من بالا هست اگه دلیل قانع کننده و حرفه ای داشتید که بگید روی اون بحث کنیم
   مگر نه بنظر من نقد ناقص و پر ایراد رو نوشتین

   ۰ ۰
 40. آواتار START GAME START GAME گفت:

  ممنون از مسعود و امیر عزیز ! نقد بسیار دلچسب بود مخصوصا مقدمه نقد :wink:

  یک چیز که اعصاب منو خورد میکنه تو بازی : بیش از حد گفته شدن نام آرتیوم است که بد جور روی تار های عصبی مغزم پیدا روی میکنه :evil:

  بازی یک شوتر کم ایراد و از لحاظ گرافیک بی نظیر و از لحاظ صدا و موزیک خوب بود (موزیک متن بازی عالی ست عالی ) داستان هم نسبت به نسخ هی قبلی بهتره ولی جای کار زیادی داشت :O

  _________بهروز از pc$_________ :|

  ۰ ۰
  1. آواتار Kestrel Kestrel گفت:

   یک چیز که اعصاب منو خورد میکنه تو بازی : بیش از حد گفته شدن نام آرتیوم است که بد جور روی تار های عصبی مغزم پیدا روی میکنه

   خخخخخخ
   ————————-
   اتفاقا من حال میکنم!!! :mrgreen: :)) :))

   ۰ ۰
 41. آواتار Very Big Daddy Very Big Daddy گفت:

  با سپاس فراوان از مقاله ی مفصل به نظرم نمره ی خوب و عادلانه ای بود.
  به نظر من بزرگترین مشکل بازی پایان بسیار بد و کلیشه ای و ماست مالی شده و همچنین توهین به خشایارشاه( :D ) بود!

  ۰ ۰
 42. واقعا بازی می شه گفت یه عنوان اورجینال . البته این صفتی که برای این عنوان انتخاب کردم دلیلش این که گیم پلی قربانی داستان نشد و با این حال داستان هم روال خودش پیش می بره و به اوج می رسه وای این بخش گوست توی متر ۲۰۳۳ واقعا زیباست و دید این بخش در اخرین روشنایی هم بازی رو جذاب تر کرد امیدوار این شرکت با استعداد باز هم مشکلاتش حل بشن و فروش خوبی از این عنوان بکنه .

  ۰ ۰
 43. آواتار ps3 with xbox ps3 with xbox گفت:

  خوب با تشکر فراوان از دو دوست عزیز و گل سایت که زحمات زیادی کشیدن برای سایت :X

  در مورد بازی هنوز تمومش نکردم ولی در مورد گرافیک این بازی فقط میتونم بگم من در کنسول ۳۶۰ رفتم بافت ها و تکسچر ها اصلا خوب نیستن و لود شدن تکسچرها بسیار کنده و خیلی طول میکشه میخام بدونم دوستان دیگر هم همین مشکل رو دارن ؟ تو بازی بعد ۱۰ ثانیه لباس طرف کامل میشه که خیلی تو ذوق میزنه

  ۰ ۰
  1. آواتار Kestrel Kestrel گفت:

   نه رضا جان(درست میگم؟ :-/ )توpc این مشکل نیست :| (high-end pc).

   ۰ ۰
  2. آواتار ps3 with xbox ps3 with xbox گفت:

   بله امیر جان درست میگی و تشکر از پاسخت

   علی جان دیگر الان دیر است برم تو کار جمع کردن pc باید پولها رو برای بازی اریج و کنسول نسل بعد نگه داشت :D

   ۰ ۰
  3. آواتار Very Big Daddy Very Big Daddy گفت:

   رضا جان من این زیر هستم چرا اینجا نوشتی؟! :D

   ۰ ۰
  4. آواتار Very Big Daddy Very Big Daddy گفت:

   نه رضا جان توی پی سی که اصلا همچین مشکلی نیست!بهت پیشنهاد میکنم بازی های مولتی پلتفرم مخصوصا شوتر رو حتما رو پی سی بری(اگر پی سی قوی داری البته) تا مشکلاتی از این قبیل در بازی هایی مثل مترو یا بی کران نداشته باشی.

   ۰ ۰
  5. آواتار box3 box3 گفت:

   منم این مشکلو دارم حتی وقتی که شعله یا فندک را روشن می کنی با بافت های عجیب نور مواجه می شی

   ۰ ۰
  6. آواتار ps3 with xbox ps3 with xbox گفت:

   بله دقیقا
   بنده خداها گفتن با شرایط سخت بازی رو ساختیم ولی فکر نمیکردم انقدر سختی کشیده باشن که با این جور مشکلی روبرو باشیم

   ۰ ۰
 44. آواتار I AM ALONE I AM ALONE گفت:

  متاسفانه به دلیل امتحانات وقت امتحان کردن این عنوان رو نداشتم.
  دارم دانلودش میکنم تا به موقع و با خیال راحت برم سر وقتش.
  بابت نقد ممنون

  ۰ ۰
 45. آواتار Christian Bale Christian Bale گفت:

  هردونفر خسته نباشید….بازی رو انجام ندادم و متاسفانه نمیتونم بخونم…$قدیما یک بخش بود به نام خبردان :) ….که اینجور اوقات خیلی بدرد میخورد …$

  ۰ ۰
 46. آواتار gadget gadget گفت:

  خیلی خوب نقد کردین واقعا
  مرسی.

  ۰ ۰
 47. آواتار slayer slayer گفت:

  حتما امتحانش خواهم کرد

  ۰ ۰
 48. آواتار xneon 360 xneon 360 گفت:

  مسعود جان و امیر جان دستتون ددر نکنه،در مورد بازی خیلی اضافه گویی نمیکنم و شما به خوی توضیح دادیو ولی یک یاراد به نقدتون وارده ،شما با مقدمه ای بسیار عالی بر فضا و داستان بازی شروع کردید و بسیار خوب هم از بخش گیم پلی رد شدید ولی به بخش گرافیک و موسیقی که رسید خیلی زود بحث را جمع کردید و حس میکنم خیلی به ویژگی های خاص گرافکی این بازی یا عیب های عمدش نپرداختید ،درکل کارتون خوب بود و مترو هم یکی از بهترین شوتر های امسال بود

  ۰ ۰
  1. آواتار Masoud76 Masoud76 گفت:

   حق میدم که کمتر به این دو بخش پرداخته شده بود ولی من می خواستم همین امشب قال قضیه (؟!) رو بکنم واسه همین کم شد ولی فکر کنم تا اون جا که تونستم از ایرادات گفتم , دوستان کم و کاستی هاش رو به بزرگی خودتون ببخشید.فقط تایپش از ۱۱ طول کشید ! اون بخش اول “رویای مرد روس” و بخش عمده ای از گیم پلی رو امیر زحمتش رو کشیده باقیش رو من.

   ۰ ۰
 49. آواتار sand man sand man گفت:

  مرسی مسعود
  تازگی خیلی زحمت میکشی و این نقدتم بسی زیبا بود
  نمره هم عادلانس
  خسته نباشی

  ۰ ۰
  1. آواتار Masoud76 Masoud76 گفت:

   مرسی داش علی , زحمت نیس وظیفس ;)

   ۰ ۰
 50. آواتار Pishro Pishro گفت:

  امتیاز بسیار مناسبیه من با رفقا بعد کلی بحث و جدل به این امتیاز رسیدیم از نفدتون هم ممنون :X

  ۰ ۰
  1. آواتار Max Payne Max Payne گفت:

   مسعود عزیز ممنون از نقدت دوست خوبم نمره ی خوبی به این عنوان شاهکار دادی البته با توجه به پایان بازی و داستان عالیش من ترجیح میدم ۹ بدم اما شما منتقدی :)
   باگ های گرافیکی و هوش مصنوعی یارمون تنها مشکل این بازی بود و بد مشکلی بود اما امیدوارم بازم مترو های بعدی بیایند و بروند تا بتوانیم واقعیت را با دید دیگری ببینیم!
   با تشکر

   ۰ ۰
  2. آواتار fisher fisher گفت:

   این بازی عالی بود،من که ۹ می دم بهش

   ۰ ۰