توسط اتابک سلیمی زاده در ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ , ۱۳:۰۰

انیمیشن روح ۲۰۲۰ ساخته جدید دیزنی و پیکسار، شاهکاری عمیق و چشم‌نواز است. موضوع انیمیشن Soul با داستانی جذاب و سرگرم‌کننده، کتاب زندگی را از نو برایمان ورق می‌زند. در ادامه با نقد و بررسی انیمیشن Soul و مختصری از داستان انیمیشن Soul دنیای بازی را همراهی کنید.

همه ما با ساخته‌های دیزنی و پیکسار خاطره داریم. از «داستان اسباب‌بازی» بگیرید تا «شیرشاه» و «کارخانه هیولاها». وقتی این دو غول صنعت انیمیشن‌سازی دست به دست هم بدهند، خروجی کار چیزی جز شاهکار نمی‌شود. خلاقیت در آثار این دو استودیو موج می‌زند. همیشه ایده‌هایی که نمی‌توان آنها را در فیلم پیاده کرد از آثار دیزنی و پیکسار سر در می‌آورند و تمام تخیل ما را با خودشان همراه می‌سازند. موضوع انیمیشن Soul نیز مانند تمام آثار این دو استودیو، ایده خلاقانه‌ای دارد و ما را با سوالات اساسی خلقت که از بچگی تا به امروز با آنها درگیر بوده‌ایم، رو به رو می‌کند. اینکه ما از کجا آمده‌ایم؟ آمدنمان به چه هدفی بوده؟ و به کجا خواهیم رفت؟

آشنایی با انیمیشن Soul

کارتون روح ۲۰۲۰ را «پیت داکتر» کارگردانی کرده است؛ داکتر سابقه‌ی کارگردانی دو انیمیشن برنده‌ی اسکار «بالا» و «درون و بیرون» را در کارنامه دارد و فیلم‌نامه‌ کارتون‌های موفقی همچون «کارخانه‌ی هیولاها»، داستان اسباب‌بازی و «وال-ئی» را نوشته است. موضوع انیمیشن Soul به مانند «کوکو»، شاهکار اخیر دیزنی و پیکسار، از جهان پس از مرگ و دنیای متافیزیک حرف می‌زند. اثری که به نظر برای کودکان ساخته شده است اما تمام سنین می‌توانند از آن لذت ببرند.

تحلیل انیمیشن soul

ما تا انتها با ماجراجویی جو گاردنر همراه می‌شویم و به همراه او به دنبال معنای زندگی خود می‌گردیم.

با شیوع ویروس کرونا برنامه‌ی اکران بسیاری از کمپانی‌های تولید و پخش فیلم‌های سینمایی دچار تغییرات اساسی شد. اغلب این کمپانی‌ها مجبور شدند تاریخ اکران آثار خود را چندین ماه به تعویق بیندازند یا از طریق پلتفرم‌های آنلاین فیلم‌های خود را پخش کنند. دیزنی هم به دنبال تعطیلی گسترده‌ سینماها تصمیم گرفت که انیمیشن جاه‌طلبانه‌اش را از طریق سرویس آنلاین خود پخش کند.

نقد و بررسی انیمیشن Soul

خطر اسپویل: بندهای آتی نقد و بررسی انیمیشن Soul داستان و موضوع انیمیشن Soul را لو می‌دهد، در صورتی که به هر نحوی نمی‌خواهید تا داستان مذکور جذابیت خود را برای شما از دست بدهد، از مطالعه‌ی بندهای آتی نقد انیمیشن Soul بپرهیزید.

انیمیشن روح ۲۰۲۰ داستان مردی به نام «جو گاردنر» (با صداپیشگی جیمی فاکس) را روایت می‌کند که در یک مدرسه راهنمایی، موسیقی جاز آموزش می‌دهد. جو همیشه سودای اجرای موسیقی جاز روی صحنه را در سر می‌پروراند. شغل معلمی او را راضی نمی‌کند. او دوست دارد در کنار بزرگان ساز بزند و راه پدر خود را ادامه دهد. شخصیت‌پردازی جو از همان ابتدا به خوبی شکل می‌گیرد و مخاطب به راحتی می‌تواند با شخصیت اصلی داستان همزاد‌پنداری کند. او بالاخره این فرصت را می‌یابد تا به رویای خود، یعنی اجرای موسیقی جاز روی صحنه، رنگ واقعیت ببخشد. به معرفی یکی از شاگردان سابقش به تور دوروتی ویلیامز دعوت می‌شود. او که سال‌ها انتظار این لحظه را می‌کشید، با شنیدن این خبر سر از پا نمی‌شناسد. اما ماجرا به این خوبی پیش نمی‌رود و به دنبال اتفاقی روح گاردنر از بدنش جدا می‌شود و این سرآغاز حوادث هیجان‌انگیز داستان است.

نقد انیمیشن soul

انیمیشن سول مانند تمام آثار این دو استودیو، ایده خلاقانه‌ای دارد و ما را با سوالات اساسی خلقت که از بچگی تا به امروز با آنها درگیر بوده‌ایم، رو به رو می‌کند.

حال با روح جو همراه می‌شویم که در عالم برزخ سرگردان است. او می‌خواهد به دنیا بازگردد تا به رویای کودکی خود رنگ واقعیت ببخشد. تمام عمر برای این لحظه زندگی کرده است اما درست وقتی دنیا روی خوش به او نشان داده بود این اتفاق رخ داد. فضاسازی جهان پس مرگ بسیار زیبا و حیرت انگیز است. حتما سعی کنید این انیمیشن را در تلوزیون‌های عریض تماشا کنید تا حداکثر لذت کافی را از آن ببرید. این جهان، مرگ را نوری نشان می‌دهد که همه به سمت آن روانه می‌شوند و راه فراری از این مسیر وحود ندارد. این حقیقت بسیار صریح در این انیمیشن نشان داده می‌شود. حتما تا به حال متوجه شده‌اید که موضوع انیمیشن Soul در مورد زندگی پس از مرگ است.

در ادامه‌ی بررسی انیمیشن Soul و خلاصه داستان کارتون Soul، تلاش‌های روح جو برای بازگشت به زمین سرانجامی ندارد تا اینکه در جهان پیش از تولد به اشتباه او را با روح به دنیا نیامده‌ای به اسم ۲۲ همراه می‌کنند. ۲۲ برای اینکه به زمین بیاید هیچ انگیزه‌ای ندارد. هیچ چیزی در زمین برای او جذاب نیست و ارزش امتحان کردن ندارد. مسئولان جهان پس از مرگ با بزرگان تاریخ او را همراه کردند که به او انگیزه زندگی بدهند اما نتیجه نداشته است. ۲۲ این بار همراه با روح جو که بجای یک دکتر روانشناس او را اشتباه گرفته‌اند همراه می‌شود. روح جو از جرقه یا هدف زندگی‌اش برای او می‌گوید که موسیقی جاز همه زندگی‌اش است و می‌خواهد هرطور که شده به زمین برگردد تا کار نیمه تمام خود را تمام کند.

آنها طی اتفاقی به زمین باز می‌گردند اما در جسم های اشتباه! ۲۲ در جسم جو و روح جو در جسم یک گربه می‌رود. در این ماجراجویی دونفره لحظات بامزه و خنده‌داری رخ می‌دهد که بسیار لذت‌بخش است. در ابن همراهی جو از هدف زندگی‌اش صحبت می‌کند و تاکید دارد که هرکس به این دنیا آمده است تا به رویای خود جامه عمل بپوشاند وگرنه زندگی او بی معنی خواهد بود. ۲۲ با شنیدن این حرفها ناامید‌تر از قبل می‌شود. او هدف بزرگی در زندگی‌اش ندارد.

انیمیشن روح ۲۰۲۰

فضاسازی جهان پس مرگ بسیار زیبا و حیرت‌انگیز است.

در ادامه‌ی داستان انیمیشن Soul به مرور ۲۲ در جسم یک انسان می‌فهمد که زندگی چقدر می‌تواند شیرین باشد. لحظات کوتاه اما شیرین مثل لذت خوردن برشی از یک پیتزا، شنیدن یک موسیقی عاشقانه در مترو، دیدن لبخند مادر و… که می‌توانند کیفیت زندگی ما را دگرگون کنند. شاید زندگی همین لحظات شیرین کوتاه باشد. شاید این همه هیاهو برای رسیدن یا نرسیدن اهمیت چندانی نداشته باشد. ۲۲ درمی‌‌یابد که به عنوان یک برگ درخت نیز می‌تواند زندگی کند و از آن لذت ببرد. می‌تواند آسمان را نظاره کند، راه برود و آرامش به انسان‌ها هدیه کند. او دیگر معنای حقیقی زندگی خود را پیدا کرده بود.

با نقد انیمیشن سول و بررسی داستان آن در می‌یابیم که جو دوباره به زندگی باز می‌گردد و موفق می‌شود که در تور ویلیامز پیانو بزند. حال او به تمام خواسته خود از زندگی رسیده است. هنگام نواختن پیانو غرق لذت می‌شود اما در زمان اتمام کار می‌فهمد که این هم نمی‌تواند او را از زندگی راضی نگه دارد و هدف زندگی‌اش فقط نمی‌تواند موسیقی باشد. لحظاتی با خود فکر می‌کند که ما پس برای چه چیزی به این دنیا آمده‌ایم؟ قبل از رسیدن به آرزوهایمان دلمان را به رسیدن به آنها خوش می‌کنیم اما وقتی هم به آرزوهایمان می‌رسیم این حس رضایت نمی‌تواند در وجودمان دائمی شود و پس از مدتی به امری عادی بدل می‌شود. اگر قرار باشد به اهداف خود نرسیم پس برای چه زندگی می‌کنیم؟ در واقع موضوع انیمیشن Soul چیست؟

این افکار مدام در ذهن او رژه می‌رفتند تا اینکه برگی از درخت به روی دستانش می‌افتد. یاد ۲۲ در خاطرش زنده می‌شود. صحبت‌های او را در باب معنای حقیقی زندگی به یاد می‌آورد. اینکه زندگی کیفیت بین رسیدن و نرسیدن است. گویی جو دوباره زنده و روح تازه‌ای درونش شعله‌ور می‌شود. تصمیم می‌گیرد که روح ۲۲ را پیدا کند و به او بفهماند که مسیر زندگی را او درست متوجه شده و از اینکه ناامیدش کرده عذرخواهی کند. جو روح سرگردان ۲۲ را پیدا می‌کند، از افسردگی نجاتش می‌دهد و انگیزه‌ای دوباره برای زندگی به او می‌بخشد. مسئولین جهان پس از مرگ، به خاطر کمکی که برای یافتن معنای زندگی به ۲۲ کرده به او فرصتی دوباره می‌دهند تا زندگی را از نو زندگی کند. زندگی ۲۲ شبیه زندگی خیلی از ما است. زاویه دیدمان به دنیا را تغییر بدهیم شاید زندگی را بهتر زندگی کنیم.

موضوع انیمیشن soul

ما تا انتها با ماجراجویی جو گاردنر همراه می‌شویم و به همراه او به دنبال معنای زندگی خود می‌گردیم. هیج نقص جدی نمی‌توان به آخرین شاهکار پیکسار وارد کرد. تنها ضعفی که در مورد انیمیشن روح ۲۰۲۰ می‌توان به آن اشاره کرد مربوط به پایان‌بندی داستان است. داستان این کارتون به شکل شتاب‌زده‌ای بسته می‌شود. فرصت دوباره‌ای که به جو داده می‌شود خیلی شعاری است و با داستان کلی اثر هم‌خوانی ندارد. روح شاید به کاملی انیمیشن‌های کوکو، وال ای و درون و بیرون نباشد اما نمی‌توان جسارت پیکسار را در ساخت اثری متفاوت نادیده گرفت. بی‌شک این اثر در بین آثار ماندگار دیزنی و پیکسار جایگاه والایی خواهد داشت.

پایان اسپویل داستان انیمیشن Soul

در ادامه‌ی نقد و بررسی انیمیشن Soul باید گفت که موسیقی متن و صداپیشگی به مانند اکثر آثار دیزنی و پیکسار بی‌نقص هستند و روح تازه‌ای به این کارتون بخشیده‌اند. ترکیب طراحی هنری چشم‌نواز با فیلمنامه‌ای عمیق و مفرح باعث شده که ما هیچ زمانی در اثر احساس خستگی نکنیم.

جمع بندی بررسی انیمیشن Soul

در نهایت انیمیشن روح ۲۰۲۰ برای روح‌های خسته از زندگی است. برای افرادی که یک عمر به در بسته کوبیده‌اند و دری به رویشان باز نشده است. گاهی قلم نمی‌تواند بزرگی یک اثر را به خوبی توصیف کند. به قول فرهاد دیدنی‌ها کم نیست، من و تو کم دیدیم. با دیدن انیمیشن روح ۲۰۲۰ به چشمان خود احترام بگذارید و کیفیت زندگی خود را با لذت‌های کوچک ارتقا دهید. هر از گاهی خوب است که باورهایمان را ورق بزنیم و کمی ویرایشش کنیم. شاید صفحه‌ای باید اضافه و یا حذف بشود. در انتها با شعری زیبا از سهراب سپهری درباره زندگی متن را به اتمام می‌رسانم که با موضوع انیمیشن روح متناسب است.

نقد انیمیشن soul

زندگی رسم خوشایندی است

زندگی بال و پری دارد با وسعت مرگ،

پرشی دارد اندازه عشق

زندگی چیزی نیست، که لب طاقچه عادت از یاد من و تو برود

زندگی حس غریبی است که یک مرغ مهاجر دارد

زندگی سوت قطاری است که در خواب پلی می‌پیچد

زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست

خبر رفتن موشک به فضا،

لمس تنهایی «ماه»،

فکر بوییدن گل در کره‌ای دیگر

زندگی شستن یک بشقاب است

زندگی یافتن سکه ده شاهی در جوی خیابان است

زندگی «مجذور» آینه است

زندگی گل به «توان» ابدیت،

زندگی «ضرب» زمین در ضربان دل ما،

زندگی «هندسه» ساده و یکسان نفس‌هاست…

امیدواریم که از مطالعه‌ی نقد و بررسی انیمیشن Soul لذت برده باشید. نظر شما در مورد انیمیشن Soul چیست؟ نظر خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

نکات مثبت
 • فیلمنامه عمیق و خنده دار
 • صداپیشگی عالی
 • طراحی هنری چشم‌نواز
 • شخصیت‌پردازی جو گاردنر
نکات منفی
 • پایان‌بندی ضعیف
9
شگفت‌انگیز
دیدگاه
۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

2 Replies to “نقد و بررسی انیمیشن Soul”

 1. آرین گفت:

  سلام، خسته نباشید.
  تشکر و خداقوت.
  البته من نمی‌دونم معیارهای شما چیست و قبول دارم که چندان از انیمیشن سرم نمی‌شود ولی….
  ۱. دنیا عادی بد در نیومده بود ولی دنیای پس از مرگ خیلی ساده برگزار شده‌بود؛ نه بخاطر ذات اون دنیا بلکه بخاطر کم‌کاری یا وقت‌کم. به پس زمینه که نگاه می‌کنم هیچی نمی‌بینم جز دو تا تپه یا یه بیابان سیاه، و بنظرم طراحی و دنیاسازی جای کار دارد.
  ۲. کارگردانی کار قابل قبول هست.
  ۳. فیلمنامه یا نمی‌دونم انیمیشن‌نامه، متوسط هست. این انیمیشن، بیشتر نون موضوعش رو می‌خورد نه چیز دیگه و توفیق نزد مخاطب، بیشتر بخاطر موضوع جذابش هست وگرنه در شخصیت‌پردازی، روایت، فضاسازی و… یک اثر متوسط و بدنه هست.
  در کل بنظرم حرفی برای گفتن نداشت جز موضوعش و مضمونی که روش دست گذاشته‌بود.
  در پناه خدا

  ۲ ۳
  1. ممنونم از نظر شما، بله بنده هم موافقم با صحبت شما که این اثر نون مضمونش رو میخوره اما دلیل نمیشه که اثری متوسط تلقی بشه، قطعا این انیمیشن جزوه بهترین کارهای پیکساره.

   ۵ ۰