توسط صادق شجاعی‌فرد در ۲۴ آبان ۱۳۹۹ , ۱۰:۴۵

اولین اثر از فرنچایز پوکمون در سال ۱۹۹۶ منتشر و با استقبال گسترده‌ای روبه‌رو شد. یکی از نسخه‌های محبوب این سری «Pokémon Yellow Version: Special Pikachu Edition» نام داشت که به عنوان یکی از اولین‌ها در این سری در ۱۹۹۸ به بازار عرضه شد. شرکت «گیم فریک» (Game Freak) پس از ۲۰ سال تصمیم گرفت تا آن را در سالگرد ۲۰ سالگی خود بازسازی کند.
اثر بازسازی شده بازی Pokemon Let’s Go Pikachu and Let’s Go Eevee نام دارد که توسط شرکت‌های نینتندو و پوکمون کمپانی منتشر شده است. . بررسی بازی Pokemon Let’s Go Pikachu and Let’s Go Eevee پس از تجربه‌ی ۲۰ ساعت تجربه نسخه‌ی بازی Pokemon Let’s Go Pikachu نوشته شده است. به علاوه این اولین بار است که نویسنده به تجربه یک نسخه از پوکمون پرداخته و هیچ‌گونه پیش‌زمینه‌ای نسبت به این سری ندارد.

بررسی بازی Pokemon Let’s Go Pikachu and Let’s Go Eevee

در ادامه با بررسی بازی Pokemon Let’s Go Pikachu and Let’s Go Eevee روی نینتندو سوییچ و دنیای بازی همراه باشید.

تریلر بازی Pokemon Let's Go Pikachu and Let's Go Eevee - گیم پلی بازی Pokemon Let's Go Pikachu and Let's Go Eevee

داستان بازی Pokemon Let’s Go Pikachu and Let’s Go Eevee

داستان بازی در مورد دو پوکمون ترینر (آموزش‌دهنده‌ی پوکمون) است که کنترل یکی از آن‌ها را شما بر عهده می‌گیرد. آرزوی شما تبدیل شدن به یک ترینر حرفه‌ای و شرکت در لیگ قهرمانان است. به همین منظور پروفسور آک (OAK) یا همان پروفسور پوکمون اولین پوکمونتان را به شما تحویل داده و از شما می‌خواهد برای کسب تجربه و جمع‌آوری نمونه‌های بیشتر در سرتاسر دنیا بگردید. در میانه راه شما برای سفر به شهرهای مختلف با گروهی به نام راکت مواجه می‌شوید که قصدشان سو استفاده از پوکمون‌ها برای خراب‌کاری است. حال باید علاوه بر ماجراجویی خود به مقابله با آن‌ها نیز بپردازید.
داستان بازی روایت نسبتاً خوبی دارد و با سوییچ کردن مرتب میان خواسته خودتان، درگیری با تیم راکت و مأموریت‌های دیگر، جلوی یکنواخت شدن روایت را در این بخش می‌گیرد.

تریلر بازی Pokemon Let's Go Pikachu and Let's Go Eevee - گیم پلی بازی Pokemon Let's Go Pikachu and Let's Go Eevee

شکارچی پوکمون – گیم پلی بازی Pokemon Let’s Go Pikachu and Let’s Go Eevee

بازی Pokemon Let’s Go Pikachu and Let’s Go Eevee در سبک اکشن نقش‌آفرینی با زاویه دوربین ایزومتریک و مبارزات نوبتی منتشرشده است. در ابتدا برای کسانی که تاکنون نسخه‌ای از این فرنچایز را انجام نداده یا با آن برخورد نداشته‌اند به صورت مختصر نحوه عملکرد و انتشار آن را توضیح می‌دهم. به طور کلی هر نسخه از بازی‌های اصلی پوکمون در قالب دو بازی جداگانه منتشر می‌شوند.

برای مثال در بازی Pokemon Let’s Go Pikachu and Let’s Go Eevee دو حالت Pikacu و Eevee وجود دارد. در واقع داستان، گیم پلی و محیط بازی کاملاً یکسان هستند؛ اما هر یک از محتوای انحصاری مخصوص به خود بهره می‌برند. برای مثال اگر نسخه پیکاچو را خریداری کنید، پوکمون اصلی شما پیکاچو خواهد بود. از طرفی در هر یک از نسخه‌های پیکاچو و ایو، چندین پوکمون انحصاری وجود دارد که برای به دست آوردن آن‌ها بازیکنان باید از طریق اینترنت به تبادلشان با یکدیگر بپردازند.

همان‌طور که گفته شد وظیفه شما در بازی جمع‌آوری پوکمون‌ها و مبارزه با ترینرهای دیگر است تا سطح خود را به منظور شرکت در لیگ قهرمانان بالا ببرید. در بازی Pokemon Let’s Go Pikachu and Let’s Go Eeveeحدود ۱۵۰ موجود مختلف با ویژگی‌های منحصربه‌فرد وجود دارد که جمع‌آوری همه‌ی آن‌ها به حوصله‌ی زیادی نیاز دارد؛ اما پاداش خوبی را دریافت می‌کند.

تریلر بازی Pokemon Let's Go Pikachu and Let's Go Eevee - گیم پلی بازی Pokemon Let's Go Pikachu and Let's Go Eevee - بررسی بازی پوکمون - دانلود پوکمون گو

مبارزات در بازی به دو صورت انجام می‌شود. اولین نوع مبارزات با پوکمون‌ها است که حرکت آن‌ها را در محیط مشاهده کرده و می‌توانید به شکار آن‌ها بپردازید یا از دستشان فرار کنید. در این حالت پوکمونی را در وسط صفحه مشاهده می‌کنید که معمولاً در حال حرکت است. از طرفی دایره‌ای هم به طور مرتب بزرگ و کوچک می‌شود. شما برای شکار موجود مورد نظر باید پوک بال خود را در میانه‌ی این حلقه پرتاب کنید. همچنین خوراکی‌هایی را در اختیاردارید که امکان رام کردن و ساده‌تر شدن شکار موجودات را فراهم می‌کند؛ اما به نظر می‌رسد مکانیزم این بخش کمی با خودش درگیر است.
به عبارت دیگر به نظر می‌رسد فرقی نمی‌کند که از قدرتمندترین یا ضعیف‌ترین پوک بال خود بهره ببرید یا آن‌ها را با خوراکی رام کرده باشید. این مکانیزم بسیار دل‌بخواه عمل می‌کند. به دفعات مشاهده کردم که با ضعیف‌ترین نوع موفق شدم یک پوکمون وحشی با درجه قرمز را شکار کنم؛ اما همان موجود با رام شدن و استفاده از بهترین نوع پوک بال‌ها قابل شکار شدن نبود.

تریلر بازی Pokemon Let's Go Pikachu and Let's Go Eevee - گیم پلی بازی Pokemon Let's Go Pikachu and Let's Go Eevee - بررسی بازی پوکمون - دانلود پوکمون گو

حالت دوم درگیری، همان مبارزات نوبتی با ترینرها است. برخلاف پوکمون‌ها امکان نادیده گرفته شدن بسیاری از ترینرها وجود ندارد. به این معنی که حتی اگر از دورترین نقطه نسبت به آن‌ها حرکت کنید. در زمان عبور از مقابل آن‌ها بازی متوقف شده آن‌ها کل مسیر را به جلو می‌آیند تا شما را به چالش بکشند. در این حالت هر یک از طرفین یک تا ۶ پوکمون برای مبارزه در اختیار دارد و پیروزی در آن‌ها به شدت به عنصر و ضد عنصرها وابسته است.

هر پوکمون در نهایت از ۴ قابلیت در مبارزات برخوردار است که با ارتقا پیدا کردن، به منظور یاد گرفتن مهارت جدید باید حتماً یکی از توانایی‌های سابق خود را فراموش کند. همچنین پس از مدتی دگرگون‌شده، به نوع جدیدی تبدیل می‌شوند. البته باید اشاره کرد مبارزات در بیش از ۹۰ درصد مواقع بسیار ساده هستند و هیچ چالشی برای شما به همراه ندارند. این موضوع زمانی تشدید می‌شود که به مشاهده می‌کنید در بعضی مواقع حتی تا ۲۰ لول بین شما و دشمنتان اختلاف سطح وجود دارد.

تریلر بازی Pokemon Let's Go Pikachu and Let's Go Eevee - گیم پلی بازی Pokemon Let's Go Pikachu and Let's Go Eevee - بررسی بازی پوکمون - دانلود پوکمون گو

جهان گردی با پیکاچو – کنترل بازی Pokemon Let’s Go Pikachu and Let’s Go Eevee

قهرمان ‌بازی را به ۳ شیوه‌ی مختلف می‌توان کنترل کرد. این ۳ روش حالت قابل‌حمل و متصل بودن جوی‌کان‌ها به بدنه، استفاده از کنترلر پوک‌بال و جدا بودن جوی‌کان‌ها در هر دو حالت خانگی و قابل‌حمل است. ساده‌ترین و بهترین حالت برای بازی حالت قابل‌حمل است؛ اما اگر بخواهید برای مثال جوی‌کان‌ها را جدا کنید تنها به خودتان عذاب می‌دهید؛ زیرا در این حالت همه‌ی اعمال را باید تنها با یک جوی‌کان انجام بدهید و دسته‌ی دیگر کاملاً بلااستفاده باقی می‌ماند.
عادت کردن به حالت یاد شده و کنترل آن کمی زمان‌بر است؛ از طرفی اگر جوی‌کان چپ را انتخاب کنید، راهنمای دکمه‌ها بر مبنای جوی‌کان راست ارائه می‌شوند. هر چند می‌توان در این حالت بازی را به صورت دو نفره انجام داد؛ اما اگر فرد دومی در کار نباشد شما احساس خوبی از کنترلر نخواهید داشت.

امکان بازی با پیکاچو یا ایو نیز در بازی Pokemon Let’s Go Pikachu and Let’s Go Eevee قرار داده شده‌است. در این حالت با لمس بدن پیکاچو به آن آرامش داده و خوشحالش می‌کنید. انجام این مینی گیم هرچند ضروری نیست؛ اما در مبارزات به کمکتان می‌آید. برای نمونه اگر با پیکاچو بازی کرده باشید، اثرات جانبی بعضی حملات مانند مسموم شدن و به خواب رفتن بلافاصله از بین می‌روند. همچنین پیکاچو قابلیت‌های مختلفی مانند قطع شاخه‌ها، تلپورت، روشن کردن محیط‌های تاریک و موارد دیگری را تا پایان بازی به دست می‌آورد که امکان سر زدن به محل‌های مخفی را به شما می‌دهد.

در بازی آیتم‌های بسیار زیاد و متنوعی را نیز می‌توانید جمع‌آوری کنید که از معجون‌های مختلف و کاربردی در مبارزات تا لباس و تزئینات آن متغیر است.
بازی Pokemon Let’s Go Pikachu and Let’s Go Eevee همچنین با پوکمون گو سازگار است و امکان انتقال، پوکمون‌های جمع‌آوری شده به داخل خود را نیز به شما می‌دهد.

تریلر بازی Pokemon Let's Go Pikachu and Let's Go Eevee - گیم پلی بازی Pokemon Let's Go Pikachu and Let's Go Eevee

گرافیک بازی Pokemon Let’s Go Pikachu and Let’s Go Eevee

همان‌گونه که در ابتدای مطلب اشاره شد بازی Pokemon Let’s Go Pikachu and Let’s Go Eevee یک اثر بازسازی شده از ۲۰ سال قبل است. گرافیک فنی و هنری این نسخه به خوبی پیاده‌سازی شده‌اند و در تمام نقشه به جز یک منطقه کوچک در ساعات اولیه بازی، هیچ افت فریمی دیده نمی‌شود. با وجود این چهره شخصیت‌های داخل بازی از تنوع کمی برخوردار است. همچنین از آنجایی که با یک بازسازی مستقیم طرف هستیم هیچ‌گونه پویانمایی اضافه‌ای برای مبارزات و نوع حملات طراحی نشده است. به این معنی که به علت نبود هیچ حرکتی حتماً باید نوشته‌هایی که نتیجه هر حمله را می‌گویند بخوانید، در غیر این صورت متوجه نخواهید شد که مثلاً یک حمله چرا انجام نشده و تأثیر نگذاشته است.

تریلر بازی Pokemon Let's Go Pikachu and Let's Go Eevee - گیم پلی بازی Pokemon Let's Go Pikachu and Let's Go Eevee - بررسی بازی پوکمون

جمع بندی بررسی بازی Pokemon Let’s Go Pikachu and Let’s Go Eevee

بازی Pokemon Let’s Go Pikachu and Let’s Go Eevee یک بازسازی خوب و یک بازی سرگرم‌کننده است. با وجود این که روند بازی ممکن است پس از مدتی تکراری شده و ایراداتی داشته باشد؛ اما اگر کمی صبر به خرج دهید، پاداشی بسیار خوب دریافت می‌کنید. تمام کردن بخش داستانی به حدود ۲۰ ساعت و تکمیل کردن صددرصد آن به ۲۵ الی ۳۰ ساعت زمان نیاز دارد.

(بررسی بازی !Pokemon Let’s Go, Pikachu! and Let’s Go, Eevee بر اساس نسخه‌ی ارسال شده به دنیای بازی توسط فروشگاه دنیای نو انجام شده است.)

 

نکات مثبت
  • تنوع بالای پوکمون‌ها و آیتم‌ها
  • موسیقی و صداگذاری خوب
نکات منفی
  • کنترل بازی
  • ساده بودن بیش از حد مبارزات و شکار پوکمون‌ها
  • عدم طراحی پویانمایی برای حملات در نسخه بازسازی
7
خوب
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: