توسط مهدی صبح در ۲۰ تیر ۱۳۹۸ , ۱۴:۴۵

در عصری که تقریبا همه‌ی مردم، اعم از پیر و جوان به گوشی‌های هوشمند مجهز شده‌اند، توسعه‌دهندگان و بازی‌سازان نیز بازی‌های مختلف و متنوعی را برای این قشر از مخاطبان ارائه می‌دهد. یکی از سبک‌هایی که بسیار موردعلاقه‌ی مردم است و آن‌ها را تا ساعت‌ها سرگرم می‌کند، می‌توان به بازی‌های سبک ورزشی و به خصوص فوتبال اشاره کرد. در فروشگاه‌های مختلف مانند گوگل‌پلی یا بازار با هزاران بازی از این سبک آشنا هستیم، اما تنها عده‌ی انگشت‌شماری از آن‌ها میان مردم محبوبیت دارند. امروز می‌خواهیم به نقد بازی فوتبال سوپراستار که توسعه‌دهنده‌ی آن استودیو« گامگوس گیمز» Gamgos Games است، بپردازیم. با آخرین مقالات بازی و نقد بازی فوتبال سوپراستار در دنیای بازی همراه ما باشید.

در بازی فوتبال سوپراستار شما در قالب یک مربی قرار دارید، اما بارها با این سبک بازی‌ها سر و کله زده‌ایم و راضی)کننده نبوده‌اند. اما در این بازی تقریبا تمام جنبه‌های مربی بودن در نظر گرفته شده و در بازی جای‌گذاری شده است. می‌توانید مدرسه فوتبال تاسیس کنید یا مرکز بدن‌سازی راه بیندازید. می‌توانید یک محل استعدادیابی راه‌اندازی کرده و با توجه به بودجه و سلیقه‌تان مربی برای آن محل انتخاب کنید. می‌توانید بازیکن بخرید، ترکیب بچینید و بازیکن‌های‌تان را تعویض کنید. این بازی از لحاظ شبیه‌سازی موقعیت مربی چیزی کم ندارد.

بخش‌های ابتدایی بازی

در ابتدای بازی با صفحه‌ای به نام تنظیم پروفایل مربی روبه‌رو می‌شوید که می‌توانید قاره، سپس کشور و نام و نام خانوادگی و جنسیت مربی را تعین کنید. البته لیگ بعضی از کشورها مانند ایران، عربستان، استرالیا و … را که انتخاب کنید، صعود و سقوط ندارد. یعنی پس از بردن و قهرمان شدن، نمی‌توانید به لیگ بالاتری صعود و پس از باخت و آخر شدن نمی‌توانید به لیگ دسته پایین‌تری سقوط کنید. به یاد داشته باشید نام و نام خانوادگی که انتخاب می‌کنید برای مربی است و در نام تیم تاثیری ندارد. پس از این‌که مراحل آموزشی را گذراندید، می‌توانید نام پیش‌فرض که New Star است را به نام دلخواه خود تغییر دهید.

در ابتدای بازی، یک راهنما در اختیار شما قرار گرفته و تقریبا تا زمانی که تمام نکات بازی را به شما آموزش ندهد، از دستش راحت نمی‌شوید. البته که این بازی به قدری بخش‌های مختلف و متعدد دارد که وجود چنین راهنمایی در واقع نیاز است. او در ابتدای بازی در آموزش پاس‌کاری، پاس عمقی، شوت و تکل به شما کمک می‌کند و سپس در استفاده از بخش‌های مختلف بازی و همچنین ساختن ساختمان‌ها به شما کمک کرده و دلایل اهمیت آن‌ها را توضیح می‌دهد.

آموزش‌های ابتدایی بازی

مسوولیت‌های یک مربی حرفه‌ای

به عنوان یک مربی مسوولیت‌های مختلفی در بازی خواهید داشت که باید به تمام آن‌ها به یک اندازه توجه کنید. باید با رسانه‌ها صحبت کنید، مراکز جدید تاسیس کنید و سطوح آن‌ها را ارتقا دهید،‌ خواسته‌های مدیریت را برآورده کرده، اسپانسر جذب کرده و از همه مهم‌تر در بازی‌ها پیروز شوید. پیروز شدن در بازی‌ها باعث می‌شود تا اسپانسرها و طرفداران از شما راضی بمانند و تا زمانی که آن‌ها راضی هستند شما درآمد خوبی خواهید داشت. درآمد داشتن در بازی نیز یکی از نکات مهمی است که باید به آن‌ها توجه کنید، زیرا تنها با پول است که می‌توانید سطح ساختمان‌ها را ارتقا داده و بازیکن خریداری کنید.

یکی از کارهایی که طرفداران شما را بیش از قبل راضی نگه می‌دارد، کاهش قیمت و هزینه‌ی بلیط‌های بازی و بردهای مختلف است. اگر به مشکل مالی برخورده باشید، می‌توانید قیمت بلیط برای تماشای بازی‌ها را افزایش دهید و از درآمدها استفاده کنید اما به یاد داشته باشید، اگر به طور مداوم از این بخش استفاده کنید، محبوبیت خود را در میان طرفداران از دست خواهید داد.

تقریبا هرکاری در بازی به شما گفته می‌شود را باید انجام دهید وگرنه بخشی از بازی‌تان ناقص خواهد ماند و از آن بخش ضرر خواهید کرد. اگر ساختمان بدن‌سازی نسازید، بازیکنان‌تان ضعیف خواهند ماند. اگر بخش استعدادیابی نسازید، مجبور هستید تا برای نقل و انتقالات همواره بازیکن بخرید و نمی‌توانید از استعدادهای خود باشگاه استفاده کنید. برای هر ساختمان نیز باید یک مربی استخدام کنید تا زمام امور را به او بسپارید.

کارت‌هایی در بازی وجود دارند که تقریبا همه چیز به شما می‌دهند. این کارت‌ها به بازیکنان انرژی، قدرت و … می‌دهد و باعث بهبود عملکرد آن‌ها در بازی می‌شود. به یاد داشته باشید که همواره از آن‌ها استفاده کنید. این کارت‌ها را می‌توانید از بخش فروشگاه بازی یا با بازی‌های متعدد و باز‌کردن سطوح جدید در دسترس‌تان قرار گیرند. با تکمیل ماموریت‌های مختلف مانند استفاده از کارت، بردن چند بازی متعدد یا استخدام بازیکن جدید، ساخت ساختمان‌های مختلف و افزایش سطح آن‌ها می‌توانید به سطح مربی‌گری خود را افزایش دهید. از کارت‌ها برای افزایش سطح یا دیگر موارد یک مربی استفاده کنید. البته کارت‌ها مخصوص هستند و نمی‌توانید از کارت پزشک برای مربی بدنساز استفاده کنید.

بخش استخدام مربیان بخش‌های مختلف

برخلاف اکثر بازی‌هایی که در آن در نقش مربی قرار می‌گیرید، در بازی فوتبال سوپراستار می‌توانید بازیکنان را در بازی نیز کنترل کنید. البته به یک شرط، این اتفاق تنها زمانی می‌افتد که بازیکنان شما در حمله، ضدحمله یا موقعیت‌های خطرناک تهاجمی قرار گرفته‌اند. ممکن است گاهی خطا کنید که بازی تنها یک شانس برای تلاش دوباره در طول یک مسابقه به شما می‌دهد.

همچنین پس از هر بازی، توییت‌های بازیکنان و رسانه‌های مختلف نمایش داده می‌شوند که می‌توانید میزان رضایت و خرسندی آن‌ها از بازی یا تصمیم‌های شما را نمایش می‌دهد. همچنین علاوه بر توییت‌ها، عکسی از راهنما نمایش داده می‌شود که نقاط قوت یا نقاط ضعف تیم یا عملکرد بازیکنان نمایش داده می‌شود.

سیستم کنترل بازیکنان

در کنترل و هدایت بازیکنان می‌توانید پاس بدهید، پاس عمقی برای دیگر بازیکنان بفرستید یا حتی بازیکن مقابل که قصد دارید برای او پاس بفرستید را هدایت کرده و سپس در نقطه‌ای که قصد دارید پاس را بفرستید، کلیک کنید. یکی از حرکات دیگری که در بازی طراحی شده، دریبل زدن است که البته رویه‌ی ساده‌ای دارد. تنها با حرکات دست می‌توانید این‌کار را انجام داده و بازیکنان تیم حریف را جا بگذارید.

محیط اصلی بازی!

شوت زدن نیز سیستم جالبی دارد که در ابتدا ممکن است برای عده‌ای دشوار باشد اما پس از چند بازی متوجه‌ی آن خواهید شد و به اصطلاح دستتان خواهد آمد. اگر در حالت دریبل باشید و کنترل بازیکن را در دست داشته باشید، پس از این‌که از حرکت ایستادید، توپ در مقابل شما به حرکت در خواهد آمد که اگر رو‌به‌روی شما بازیکن باشد، آن توپ تبدیل به پاس و اگر دروازه جلوی شما باشد، آن توپ را شوت خواهید کرد. اگر در وسط توپ کلیک کنید، توپ مستقیم شوت شده و هر چه به زیر توپ کلیک کنید، نتیجه ضربه‌ای هوایی‌تر یا چیپ‌تر خواهد بود.

در پنالتی‌ها، بازیکن در مقابل دروازه قرار گرفته و در ابتدا جهت پنالتی را انتخاب می‌کنید. سپس توپ نمایش داده شده و می‌توانید طبق شوت‌های معمولی، به زیرتوپ یا وسط توپ کلیک کرده تا ضربه را وارد دروازه کنید. با هر برد رضایت هواداران، مدیریت و اسپانسرها افزایش یافته و درآمدی کسب می‌کنید. برای افزایش رضایت رسانه‌ها نیز باید مصاحبه‌های متعدد انجام دهید و نظرات درستی به آن‌ها اعلام کنید، در غیر این‌صورت رضایت آن‌ها از شما کم خواهد شد که منجر به افت تیم خواهد شد.

ساخت ساختمان

به یاد داشته باشید تا بازیکنان را در جاهای مخصوص‌شان قرار دهید و یا از گزینه‌ی دستیار انتخاب کمک کنید. زیرا امتیاز بازیکنان کاهش یافته و نمی‌توانند عملکرد خوبی از خود نشان دهند. هر چه امتیاز بازیکنان بالاتر رود، عملکرد آن‌ها بهتر و باعث پیروزی‌های بیش‌تری می‌شوند. اگر امتیاز بازیکنی پشت زمینه‌ی سفید داشته باشد در سطح اول قرار دارد و هرچه امتیاز بازیکن بالاتر رود، پشت زمینه تغییر می‌کند. به صورتی که در آخرین سطح و قرارگرفتن بازیکنان در سطح بسیار حرفه‌ای، باید انتظار پشت زمینه‌ی مشکی رنگ برای امتیازهای آنان داشته باشید.

ضعف‌های نه چندان ضعیف

گرافیک بازی از فاصله‌ و زاویه‌ی دور مشکلی ندارد و تنها از فاصله‌ی نزدیک کمی جزئیات ساختمان‌ها و طراحی بازیکنان ناخوشایند به نظر می‌رسد که آن‌هم با توجه به حجم بازی به نظر مناسب به نظر می‌رسد. علاوه بر آن در تمام سیستم بازی کردن با بازیکنان، تنها یک اشکال دیده می‌شود آن‌هم دشوار بودن پاس هنگام دریبل است که می‌توان با تکنیک‌هایی آن را نیز عملی کرد. 

در کل در میان تمام بازی‌های ایرانی در این سبک و حتی سبک‌های دیگر، بازی جدید گامگوس گیمز یعنی فوتبال سوپراستار، عنوان شاخص است که می‌تواند تا ساعت‌ها بازی‌بازان علاقه‌مند به فوتبال و مدیریت را سرگرم کند. البته باید به این موضوع اشاره کنیم که این بازی در اصل خارجی بوده و تیم گامگوس گیمز با توانایی خود آن‌ را فارسی کرده و در اختیار بازی‌بازان ایرانی قرار داده‌اند و این بازی هم اکنون از طریق کافه بازار در دسترس است.

 

نکات مثبت

+سرگرم کننده

+جزئیات مناسب

+در دست داشتن قابلیت‌های مختلف برای مربی‌گری

نکات منفی

-طراحی نسبتا ضعیف از زوایه‌ نزدیک

-دشوار بودن پاس هنگام دریبل

8.5
شگفت‌انگیز
دیدگاه
۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

One Reply to “نقد بازی فوتبال سوپراستار”

  1. demntorhp گفت:

    برای یک بازی فوتبال اونم در سطح موبایل انتظار زیادی نمیشه داشت ولی این بازی با اختیاراتی که برای گیمر به عنوان مربی تیم چه از نظر ساخت ورزشگاه و خرید بازیکن برای تیم و تمام مسایل مربوط به درآمدزایی قرار داده تونسته بنظرم ادم رو جذب بازی کنه و برای مدت کوتاهی که ادم میخواهد برای استراحت با گوشی خود بازی کند به این بازی روی آورد.

    ۰ ۰