توسط محمد حسین کریمی در ۱۹ فروردین ۱۳۹۲ , ۱۶:۳۸

مردم می توانند پرواز کنند

حماسه تکراری

Gears of War: Judgement, People Can Fly, اپیک گیمز - Epic Games, کنسول Xbox 360

سری بازی های «چرخ دنده های جنگ» در بین بازیکنان و مسلما Xbox 360 داران از محبوبیت خارق العاده ای بهره مند است نکات زیادی در بازی وجود دارد که ان را به یک عنوان شوتر سوم شخص ناب تبدیل می کند از جمله اکشن سریع, گرافیک فوق العاده با موتور گرافیکی «انریل انجین», داستان حماسی و بخش چند نفره لذت بخش که واقعا یکی از تمرکز های تیم سازنده این سری است.

بدون شک در سال ۲۰۱۳ مایکروسافت به یک انحصاری عالی نیاز داشت تا حداقل عطش طرفداران فروکش کند و ما شاهد یک «چرخ دنده های جنگ» جدید باشیم. تصمیم بر این شد نسخه جدید از این سری یک اسپین اف و پیش تولید باشد و اینبار «اپیک گیمز» ریسک بزرگی را انجام داد و هسته اصلی ساخت بازی جدید با عنوان داوری را به استودیو “People Can Fly” سازنده bulletstorm سپرد و خود فقط نقش نظارت بر روی بازی را ایفا می کرد و در همین حالت بود که خالق این سری «کلیف بزنسکی» استودیو «اپیک گیمز» را ترک کرد. حال در ادامه بخش های گوناگون بازی را بررسی می کنیم.

Gears of War: Judgement, People Can Fly, اپیک گیمز - Epic Games, کنسول Xbox 360

گیمپلی پیر و خسته

پایه گیمپلی سری بازی های «چرخ دنده های جنگ» “بکش و برو جلو است” و هیچ تغییری در طول بازی به وجود نمی اید تا شاید بازیکن کمی از حالت خسته کننده و تکراری بیرون اید اما این خستگی به شکل ماهرانه ای در نسخه اصلی این سری به رغبت برای ادامه تبدیل می شد چرا که شاهد میان پرده ها و تغییرات وسیع داستانی بودیم اما این بار تنها شاهد یک دفاع از قلعه خیلی ساده و پیش پا افتاده هستیم که به طور یکنواخت در طول بازی تکرار می شود.

شکل طراحی مراحل نسبت به نسخه های اصلی سری نه تنها بهتر نشده است بلکه یکنواخت تر و خسته کننده تر شده است تعداد سلاح ها در بازی زیاد است اما همه ان ها را در نسخه های قبلی به خصوص «چرخ دنده های جنگ ۳» دیده ایم و این به شدت عذاب اور است که در طول یک سری شاهد تکرار های گوناگون باشیم.

کاورگیری همانند گذشته است و تغییری به خود ندیده است و همانند گذشته مثال زدنی است. از مشکلات بزرگ «داوری» دشمنان تکراری ان است تعداد بسیار کمی دشمن جدید از نو طراحی شده و به بازی اضافه شده است که این خود یک ضعف به حساب می اید. اما در کنار تمامی این ضعف ها که همه ی ان ها تکراری شدن بازی است, «داوری» دارای نکات مثبتی هم در گیمپلی می باشد از جمله بخش چند نفره متنوع, رده بندی و ریتینگ در طول مراحل بخش داستانی بازی و حفظ نکات خوب گذشته و تغییر ندادن ان ها.

از موارد دیگری که می توانیم به عنوان یک تکته مثبت از ان یاد کنیم صحنه های شلوغ و پر برخورد بازی است, اینبار شاهد دشمنان بیشتری در یک صحنه خواهید بود و با غافلگیری های بیشتری رو به رو می شوید که شما را به خوبی به چالش می کشد. هوش مصنوعی بازی همانند گذشته در بهترین شکل ممکن قرار دارد دشمنان شما بسیار باهوش هستند و باهوش بودن ان ها به طور حتم رابطه مستقیم با درجه سختی انتخاب شده از سوی شما بستگی دارد. در هر صورت گیمپلی به همان اندازه که نکات منفی دارد نکات مثبتی هم دارد اما مشکل اصلی «داوری» در گیمپلی تکرار است, تکرار!

Gears of War: Judgement, People Can Fly, اپیک گیمز - Epic Games, کنسول Xbox 360

جلوه ای خیالی

مگر ممکن است «اپیک گیمز» پشت یک بازی باشد و از ان با موتور گرافیکی قدرتمند خود یعنی «انریل انجین» حمایت نکند؟ گرافیک فنی و هنری بازی پیشرفت داشته است اما بخش عظیم این پیشرفت مربوط به نورپردازی و افکت های گوناگون به خصوص اتش می شود که به شدت زیبا کار شده است, بازی پر از جزئیات گوناگون است که در نوع خود جالب توجه است اما به طور حتم نباید منتظر پیشرفتی همانند نسخه سوم این سری باشید چرا که گرافیکی انقلابی پشت بازی نیست اما به شدت بازی دارای گرافیکی قابل قبول است و همانطور که انتظار داشتیم در این قسمت به هیچ وجه شاهد کم کاری نیستیم.

طبق قول هایی که از سوی طراح بخش گرافیکی بازی  مطرح شده بود به لطف پیشرفت بخش Global Illumination (پخش و بازتاب نور و سایه) و سیستم رندرینگ شاهد عنوانی با رنگ های زنده و واقعی هستیم. با پیشرفت این موارد رنگ های بیشتری تولید شد و نورهای روشن پدید امد, افکت Bloom هم ارتقاء پیدا کرد تا اتش واقعی تر جلوه کند. برای پیشرفت کیفیت میان پرده ها از تکنیک post-processing استفاده شده است تا تصاویر زیبا تری را شاهد باشیم. در مجموع اینها از پیشرفت های مهم بخش گرافیکی بازی می باشد.

Gears of War: Judgement, People Can Fly, اپیک گیمز - Epic Games, کنسول Xbox 360

حماسه فلش بک!

داستان نسخه های قبل سری «چرخ دنده های جنگ» یک روایت حماسی با اتفاقات درام و غم انگیز بسیار زیاد بود و بازیکن را در خود غرق می کرد به خصوص این که شخصیت پردازی همیشه عمیق بوده است تا جایی که بازیکن را تحت تاثیر قرار می داد اما اینبار شاهد داستانی به شدت کلیشه ای هستیم که اصلا برای این سری جالب نیست.

داستان تشکیل شده از فلش بک است, با هر فلش بک در قالب یکی از شخصیت ها از چهار نفر قرار می گیریم که تنها نکته مثبت روایت این شکلی داستان تنوع است نه داستانی عمیق! روایت داستان به قبل از وقایع نسخه سوم بر می گردد, این بار بازیکن در قالب Damon Baird قرار می گیرد(به جز قسمت هایی از بازی) که رهبری گروه۴ نفره Kilo را بر عهده دارد. گروه چهار نفره ای که کمتر به روابط  ان ها پرداخته شده است.

میان پرده همان اول بازی, نشان دهنده این است که گروه Kilo دستگیر شده اند و در راه دادگاه «کلنل» هستند تا برای سرپیچی از دستورات رهبران مورد بازخواست قرار بگیرند از اینجا است که فلش بک ها شروع می شود!

داستان پیش برد نسبتا خوبی دارد اما مثل گذشته سازندگان موفق به خلق صحنه های تاثیرگذار و داستانی عاطفی نشده اند شاید دلیل ان تغییر استودیو سازنده بازی باشد. از موارد قوت داستان بازی دیالوگ های طنز و خنده دار Damon Baird می باشد, در طول بازی شاهد مزه ریختن های باحال Baird خواهید بود که در نوع خود تنوعی برای داستان بازی به شمار می اید!

در بازی شما دو داستان را پیگیری می کنید یکی Judgment که خط اصلی داستان بازی را تشکیل می دهد و دیگری AfterMath. فرق این دو کمپینگ در این است که Judgment وقایع قبل از نسخه سوم بازی را دنبال می کند و نشان می دهد Baird چه داستانی داشته است اما AfterMath وقایع را همزمان با نسخه سوم و مارکوس فنیکس دنبال می کند.

Gears of War: Judgement, People Can Fly, اپیک گیمز - Epic Games, کنسول Xbox 360

مکمل حماسه

موسیقی بازی مثل همیشه همان چیزی است که باید باشد: “حماسی!” در حین بازی موسیقی های حماسی پخش می شود که واقعا حس خوبی را به بازیکن القاء می کند اما بهتر از ان صداگذاری بازی است که صدای Baird واقعا به شخصیت خلق شده اش می خورد شوخی هایش به چهره اش می نشیند و دیالوگ های که برای او در نظر گرفته شده است با چهره اش مطابقت خوبی دارد. اما سایر شخصیت ها به خوبی Baird صداگذاری عمیقی ندارند و کمی خشک به نظر می رسند اما قابل تحمل اند. صداگذاری بر روی سلاح ها و انفجار ها یا افکت ها بسیاری واقعی به نظر می رسند و حس را القاء می کنند.

Gears of War: Judgement, People Can Fly, اپیک گیمز - Epic Games, کنسول Xbox 360

به طور کلی «داوری» یک عنوان با هدف ارائه بخش چند نفره جدید, به روز شده و ایراد گیری شده به انتشار رسیده است نه یک بخش تک نفره جدید و کاملا نو, «داوری» در بخش تک نفره و به صورت دقیق تر گیمپلی همان نسخه قبلی است با روایتی متفاوت پس منتظر یک چیز متفاوت با ایده های نو نباشید. «داوری» به عنوان یک بازی خوب در کارنامه People Can Fly به حساب می اید اما نه برای استودیو افسانه ای «اپیک».

۷/۱۰

پلتفرم: Xbox 360
نویسنده: محمد حسین کریمی

نکات مثبت
نکات منفی
شاهکار
دیدگاه
۱۲۷ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

127 Replies to “نقد و بررسی «چرخ دنده های جنگ: داوری»؛ مردم می توانند پرواز کنند”

 1. یکی از مزخرفنرین این سری این نسخه بود :11: :11:

  ۰ ۰
 2. آواتار amir norbakhsh amir norbakhsh گفت:

  هیچ کدوم ازنسخه هابه اندازه نسخه سوم خوب نبودند.من زیادباهاش ارتباط برقرارنکردم

  ۰ ۰
 3. آواتار amir norbakhsh amir norbakhsh گفت:

  خیلی بازی کوتاهی بود

  ۰ ۰
 4. آواتار MOHSEN MOHSEN گفت:

  قبول دارم نتونسته بود چیزی اضافه کنه.از نقدتون ممنون
  :-o
  فقط gears 1 2 3
  که دسته سازنده های اصلیش درد نکنه خیلی حال داد

  ۰ ۰
 5. من بد بخت که خیلی وقت بازی نکردم :(( :(( :-x

  ۰ ۰
 6. آواتار Hamedgh Hamedgh گفت:

  نقدی در کنار نقد چرخ دنده های جنگ/GeoW (کمی هم درباره بازی شوک زیست محیطی: بیکران و نقد دیوید کوک/ Bio Shock)
  *هر کسی می تواند بلند پروازی کند یا بلند پرواز باشد(People Can Fly) … و بصورت اصطلاح: “جستندگان” یا “خیزان” یا “جهش گران”… و عامیانه اش با کمی طنز: “مردشی! بپر” *

  با سلام!
  با تشکر از محمد حسین عزیز!
  یک تشکر دیگر بخاطر زحمتی که بابت درج مقاله پلی استیشن ۴ در سایت کشیده بود!

  یک حماسه… همیشه حماسه است!
  ۱-آنچه که یک بازی شوتر/ سوم شخص را قدرتمند می کند بدون تردید گرافیک، بخش چند نفره و داستان نیست. چونکه از المانهای اصلی آن نیست.
  ۲-به گمان من… جدا کردن “کلیف بی” از این پروژه و کلا از تصمیم گیری بود که موجب جدایی وی از شرکت اپیک گردید!(موتور بازیسازی و این سری از بازیها همانند دختر و پسر وی بودند).
  ۳-اینکه بازی “بکش و راهت را باز کن” باشد به استراتژی و هدف بازی بر می گردد و اگر از میان پرده های داستانی بهره برده باشد باز هم تغییری در آن ایجاد نمی شود. بازی یک اکشن است! و اگر از المانهای ماجرایی بهره برد یک بازی ماجرایی/ اکشن می شود. این گونه از بازیها اگر با منطق و دقت ساخته شوند بسیار موفق ظاهر می شوند. همانند سری ندای وظیفه(COD) و …
  اما آیا هدف بازی “چرخ دنده های جنگ: داوری” به خوبی به ظهور رسیده است و جا برای تولید اجزا گیم پلی مناسب(دیگر) داشته است؟! اینکه از هر بازی انتظار گیم پلی های گسترده را داشته باشیم آنوقت بعضی از بازیبازها، انگ تقلیدی بودن را به بازی می چسبانند. همانطور که الان رنگ سطحی و خسته بودن را می زنند. آیا راکستار نمی توانست مکس پین ۳ را شبیه جی تی ای ۴ بسازد با اجزا گیم پلی گسترده تر؟!
  گیم پلی هیچ وقت تکراری نمی شود(چرا؟) اما ممکن است اکراهی شود(این تعریف را در جای دیگری نخواهید خواند. فقط نیازمند به کمی تفکر است. حالا می توانید آنرا در هر جایی استفاده برید. همانند بسیاری از موارد دیگر…).
  در عنوان اول و دوم و سوم این بازی شاهد همان گیم پلی اصلی بودیم که با تغییرات(کوچک و جذاب) همراه شده بود اما هر سه عنوان به خوبی هدف بازی و جذابیت بازی را به رخ می کشیدند.
  ۴- سوال اینست: اگر این بازی نکات مثبت گذشته را حفظ کرده(سنگر گیری/کاور) و بدآن چندین نکته مثبت دیگر افزوده است(محمد حسین عزیز! از اینکه از آنها یادی کردی، ممنونم)، پس چرا آنرا تکراری و خسته می دانید؟
  ۵-اما اگر گرافیک فنی این عنوان از چرخ دنده های جنگ با عنوان سوم از این سری(GeoW3) برابری می کرد و شاهد تغییرات روز افزون نبودیم آیا برای نقد گرافیکی بازی می بایست آنرا مورد انتقاد منفی قرار داده و امتیاز کسر کرد؟ پاسخ من: خیر!… تا جواب شما چه باشد؟!
  یادتان باشد گرافیک بازی یک امر نسبی است و نمی تواند مورد مقایسه با گرافیک ها در بازیهای دیگر قرار گیرد.
  ۶-درست است روایت داستان چهار نفره در قالب “فلش بک” می تواند تنوع داستان را صدا زند اما ممکن است از عمق روایی برخوردار نباشد. اما به یاد بیاورید که کاراکترهای این قسمت از قسمت های قبلی برداشت شده و اگر شخصیت پردازی صورت گرفته است در همان قسمت ها بوده و بازیباز با کاراکترها آشنا شده است.
  ۷- اما چرا این بازی در کارنامه اپیک قرار نمی گیرد و یک بازی خوب برای شرکت PCF است؟! در حالیکه از تکنولوژی ها و امکانات بلقوه اپیک بهره برده و تحت نظارت آنها بوده اند. بازی طوفان گلوله(Bullet Storm) نیز شرکت PCF بوده که توسط اپیک منتشر شده و بازی بسیار موفقی هم بوده است.
  ۸-این بازی ترکیبی از بازی چرخ دنده های جنگ و بازی بسیار موفق “تورنمنت غیرواقعی” است. خصوصا در بخش چند نفره و آنلاین که از خصوصیات بارز شرکت اپیک است و در این حیطه توانایی های خودش را بخوبی بروز داده است. از این بازی لذت ببرید.
  ۹-این بازی یک بازگشت به عقب و یک باز رفت به جلوست و نگاهی جدی به آینده دارد!!!
  در این قسمت جایزست یک بازگشت به نقد زده و یادآوری کنم که آنچه از دشمنان در این بازی می بینید طبیعتا همان دشمنان بازی های گذشته باید باشد و نمی بایست انتظاری غیر از این داشت. کما اینکه نداشتن دشمنان متنوع و فراوان در بازیها را یک نقص ندانسته و نمی دانم. با توجه به بازه زمانی اتفاقات داستان… طراحی مراحل با قسمت قبلی نمی بایست تغییرات آنچنانی می کرده و بایستی یک دستی و یکپارچگی اش حفظ میشد. چرا جدیدا بازیبازان از واژه “تکراری و یکنواختی” نوشته و به تکرار بیان کرده بطوریکه این واژه به یکنواختی رفته است(دقت فرمودید)!!! نترسید و چشم بسته به دنباله و دنباله رو نقد دیگران نشوید. این موارد به نقدتان هیچ اصالت و نقطه مثبتی نمی افزاید. از اینکه دائما دنبال موارد تکراری(الگو برداری) باشید به دنبال موارد جدید و هنری باشید به دنبال چیزهایی باشید که به بازی تشخص داده و از دید دیگران پنهان مانده است.

  ادامه دارد…

  ۰ ۰
  1. آواتار Hamedgh Hamedgh گفت:

   صحبت کردن و نوشتن درباره این بازی به همین چند خط محدود نمی شود و بسیار می توان از این بازی… گفت و نوشت.
   اما این نقد کوچک من بر نقد جذاب کوک است که می تواند از میان آن به نکات مفیدی دست یابید.
   با تشکر از همه دوستان واقعی!

   پانوشت۱ : بخش دوم از مقاله پلی استیشن ۴ با همکاری روزبه عزیز آماده شده که به دست وی سپرده ام تا در سایت درج گردد.
   و بخش سوم نیز در مراحل پایانی است.
   پانوشت۲ : « مارتی هستم، از یک تلفن همراه، یک تلفن قابل حمل واقعی تماس می‌گیرم » این اولین جملاتی است که با پرکاربردترین گجت دنیا گفته شد . برای چهل سالگی تلفن همراه/موبایل
   پانوشت ۳:‌ به گزارش ورد آی تی، این هفته در امریکا کنفرانس توسعه دهندگان گیم GDC برگزار شد و اپل بعنوان کمپانی مهمان با کمپانی های سازنده گیم و کنسول دست به مذاکره زده و ظاهرا امکان سنجی کرده که تا چه حد می تواند در بازار جدید گیم موفق شود!
   پانوشت ۴:‌ به گزارش ورد آی تی، شرکت مایکروسافت اعلام کرد نسل جدید نرم افزار آفیس تا دو سال آینده به بازار عرضه می شود و نام آن نیز Gemini تعیین شده است. قرار است این ورژن جدید در طی دو سال و در طی دو مرحله وارد بازارهای فروش شود. در اولین مرحله ورژن جدید آفیس هم زمان با رونمایی ویندوز بلو ارائه می شود، به این صورت که آپدیت ورد، اکسل، پاور پوینت و OneNote هم زمان با ویندوز آبی ارائه می شوند.
   پانوشت ۵: آقای جرج لوکاس(کارگردان سینما – فیلم جنگ ستارگان)، امتیاز تمامی شرکت ها و محصولات خودش را به والت دیسنی فروخته بود… شاید با شنیدن این خبر کمی یکه خورده باشد. شرکت لوکاس آرتز تعطیل شد. بازیهای “گریم فندنگو” و “جزیره میمون ها” از تولیدات این شرکت خاطره انگیز بود. نامش در یادها…

   ۰ ۰
  2. آواتار Curunir Curunir گفت:

   بسیار با شما و کامنت های پر محتوای شما موافق هستم! مخصوصا با آن بخش تکراری بودن بازی ها که شما در موردش صحبت کردید! خلاصه خواندن کامنت های شما و پانوشت هاش. برای من بسیار مفید هستند! آن شاالله همیشه موفق باشید!

   ۰ ۰
  3. آواتار Hamedgh Hamedgh گفت:

   مدیر سایت: این دیدگاه استرلیزه شده است(جملاتش حذف شده)…
   اگر باز هم حذفیات لازم دارد، به دست خودتان انجام دهید با حفظ پیکره اصلی!
   نکات خوبی در بین دیدگاه وجود دارد، حذف نکنید.

   ***
   نقد ِ نقد دیوید کوک از بازی شوک زیست محیطی: بیکران / Bio Shock (در سر فصل “گزارش ۷ “‌ آمده بود)
   با این شروع:‌”«بایوشاک: بیکران» یکی از بحث برانگیز ترین بازی هایی است که دیو کوک از vg247 تا بحال بازی کرده است. در یک کلام،این بازی یکی از بهترین بازی های نسل کنونی است. بشریت همواره مرتکب اعمال و کار های پست و ناپسند می شود.با نیم نگاهی به کتاب های تاریخی،به جنایات و بی عدالتی های زیادی در طول تاریخ پی می بریم،بنابراین با توجه به این بی عدالتی ها،این سوال در ذهن شما شکل می گیرد که اندازه و وسعت اخلاقیات انسانی تا چه حدی است؟…”
   با تشکر از Mikaelson عزیز! بابت ترجمه نقد…

   داستان همیشه از یک فانونس دریایی شروع می شود!
   اندازه و وسعت اخلاقیات انسانی تا چه حدی است؟ تا بیکران (هر مخلوق – نکته خاصی در درون نهفته دارد)!
   ۱-اما با گفته دوست عزیزم “ماتئو بیکر” موافقم. آن بازیها از فانوس به زیر دریا رفت و اینبار به اوج آسمان رفت؟ اما چرا؟! چرای آنرا برایتان می گویم(منهای قابلیت های گیم پلی بازی که آنهم با دلیل است).
   بازیهای سری قبل درباره آزمایشات پیشرفته و غیر انسانی بودند(شدند) که در ادامه به تقابل با گروه های آزادی خواه و مذهبی پرداختند و بازی سیر تحولات و اتفاقات را از تحرکات کاراکتر اصلی(بازیباز) در بین آنها به راویت می کشد.
   آزمایشات و تحقیقات مخفی که در زیر آب و دریا در لایه ای از پنهان کاری به ظهور و تکامل رسید(نکته مهم).
   جاییکه از فانوس دریایی به نزول می رسد. پس می توانید حدس بزنید فانوس دریایی در حکم چیست؟ نشانه چیست؟
   اما هر سقوطی(اخلاقیات و علم و مذهب…) می تواند صعودی هم داشته باشد(نکته مهم) که هدفش نیک اندیش است اما در ادامه به اهداف بد اندیش(حتی به خیال خود نیک اندیش هستند اما درون هدف پوسیده است یا به کرم زدگی می انجامد) رسیده و به زوال می رسد. که در این صورت هر بهشتی به جهنم می رسد. همانطوریکه بهشت کلمبیا، بهشت واقعی نبود!
   این هدف روحانی(یا کسانیکه فکر میکنند هدفشان روحانی است) می تواند در بالای همه اهداف باشد که در بازی به بالای آسمانها صعود کرده بود.
   متفکرین و سیاست مدارانی که به سمت و سوی قانون و انسان مداری پیش رفته و در ادامه دنباله روی آنها به سوی قانون خودی و خودخواهانه به پیش می روند. بهشتی آسمانی ترسیم کرده و متدهای بهشتی خود را لای زر ورق پیچیده و چشمها به دریچه خود می ربایند(حالیکه بازی سازانش… چشم به دوربین قدیمی می برند!).
   ۲-در بازی به کلمه “پیام رسان، پیامبر / PROPHET ” بسیار زیاد بر می خوریم. اما آیا آنهاییکه در داستان بازی(بهشت کلمبیایی) خود را پیامبر یا پیام رسان آسمانی معرفی می کردند در همین جایگاه والا قرار داشته و از طرف خداوند دانا مامور شده بود؟ یا اینکه از این کلمه سو برداشت کرده و به سو استفاده رسیده بودند. یا اینکه در نقش آگاهی دهنده قدم برداشته و فقط از معنای “پیام رسان” آن کلمه استفاده کرده اند؟ که در اینصورت کلمه “پیام رسان/ Messenger” قابل استفاده بود.
   ***
   استرلیزه شده
   ***
   ۳-با یک پرش به سوی بازی بر می گردیم…
   اینجاست که کن لواین(کارگردان بازی) از این اوج و فرودها به خوبی بهره برده و داستان بازی را روایت می کند. و همانطور که دیوید کوک بر دیوارهای بهشت کلمبیایی!(دقت کنید – بهشت ازلی نیست) از لینکلن(رییس جمهور آمریکا) دیده است(با شک و تردید دیده است) به سان شلیک یک فرشته به سر اوست. اگر نمی دانید برایتان می گویم.
   سرانجام قانون برابری سفید و سیاه(در برابر قانون) به تلاش لینکلن و دوستانش در آمریکا به نتیجه رسید و جنگ شمال و جنوب، بی سرانجام به خاموشی گرایید. مرگ لینکلن چگونه بود؟ او در حالیکه به تماشای تئاتر رفته بود توسط یک نفر به سرش شلیک می شود و آن یک نفر گمان می کرد که به جامعه خدمت می کند! حالا در جامعه ای که بر بالای ابرها ساخته شده است لینکلن به چهره ای شیطانی، مانند شده و مردی هاله دار به سرش شلیک می کند! جالب نیست. بر در و دیوارهای آن شهر است که آفریقایی و آسیایی ها، شیطان صفت کشیده می شود. امیدست که دیوید کوک عزیز، به این موضوع وقوف یافته باشد.
   ۴-و حرف “N” نشانه چیست؟ از کدام کلمه ن‍ژاد پرستانه حکایت دارد؟! یا فاصله طبقاتی پرستان!؟
   ۵-و فرشته کوچک شهر… که نشانگر همان “دختر بچه” از عنوان دوم(بازی شوک زیست محیطی ۲) است و باز هم نماد ِ نجات بخش جامعه است. که اینبار با توجه به اهداف داستانی به دنبال قهرمان اصلی روان شده است. پس فکر می کنید تولید جایگاههای مختلف برای کمک رسانی بر چه منطقی استوارست؟!
   “بوکر دویت” با صندلی به دنیای زیبای کلمبیا پرتاب می شود. دختری که قدرتی خاص برای خراش زمان(نکته مهم) و اتصال زمانی آنها برای بیرون ریختن “بود و نبود” شهر داشته که می تواند موجب نابودی شهر شود. و داستان بازی که روایت قرن بیستم از دنیای واقعی(خصوصا آمریکا) است. نشانه ها و طعنه هایش… پوستر سرباز گیری به فرم جنگ جهانی اول وووو… که برای روایت و بازخوانی ان دوران نیازمند یک خراش بود که به لطف الیزابت(به طراحی و کارگردانی کن لواین) محقق گردید.
   ۶-و آقای دیوید کوک… چقدر زیبا از شباهت های این بازی با بازیهای قبلی صحبت به میان می آورد(حتی استفاده از کلمه “شباهت” که بار بهتری از کلمات دیگر دارد). از اینجا با من همراه باشید آقای دیوید کوک… اما آنچه که در بالای آسمان ها در دنیای شوک زیست محیطی/بایوشاک در حال اتفاق است در پایین دریاهایش هم در حال رخ دادن است. یک آفرینش هنری به قرینه… و فلواقع یک تصویر از دنیای دریاها در آسمان ها!
   بنابراین شباهت ها درست است و بر خلاف نظر دیگران… اصلا بد نیست. حتی یک “بیگ ددی” در بازی دوم برای محافظت از بچه اصلی داستان حضور داشت و در اینجا نقشش بر عهده “بوکر دویت” افتاده است و …
   ۷-و اگر رنگ های قرمز و آبی و سفید بر روی کشتی ها و تجهیزات دیگر نقش بسته است به پرچم آمریکا و بهشت کلمبیایی(نام کجاست؟) اشاره دارد!
   ۸-و زیبا از قدرت های بازی گفتی و ترکیب آنها… اما کمی، کم رنگ!
   ۹-خیر… اینگونه نیست که فرصت گشت و گذار در شهر به بازیباز داده نشده است. آنچه که من دیده ام، آنگونه نبوده است و بلکه در اینجا یادی کنم از طراحی های دقیق و پر از جزییات در هر محیط و مکان(مغازه ها و اطاق ها)…
   و اتفاقا وجود امکانات خرید و فروش(برخلاف بازیهای سرزمین مرزی/بوردر لندز و مسافت دور۳/فارکرای۳) در طول مسیر بوده و اکشن بازی را به یک دستی بیشتری سوق می دهد(حتی کمک الیزابت).
   ۱۰-اما از کدام “دام” گفته اید؟ این بازی با توجه به المانهای گیم پلی اش می بایست در محیطی بازتر و پهناورتر رخ دهد. غیر از این است؟ بنابراین استفاده از این محیط ها برای حضور دشمنان، امری اشتباه نبوده است. حتی در بازی فضا مرده ۳ نیز دامی پهن نشده بود. عبور از یک فضای مرده به فضای دیگر(محیط های مختلف بازی) در بازی فضای مرده ۱و۲ نیز از طریق فضاهای بدون اکسیژن و بدون جاذبه(باز) رخ می داد در حالیکه دشمنان در اطراف ایزاک(شخصیت اصلی) بودند(باعث تنوع در محیط بازی و فضای بازی). قطعا از محیط باز گفتن(در اینجا) به محیطی که خارج از دالان ها و اطاق ها است اشاره دارد(نه محیطی به وسعت بازی اسکایریم).
   اما نکته مهم بر روی دوش همان “تمرکز” است. اینکه در محیط بسته می توان بر روی ترس و اکشن بازی به تمرکز و حساسیت رسید. اما آیا در بازی فضای مرده ۳ این اتفاق نیفتاده و بازی از هم گسیخته است؟ تمرکزش از دست رفته و این نقاط از پیکره بازی جدا شده و بر بازی ضربه وارد کرده اند؟ حتی در بازی شوک زیست محیطی ۳ / بایو شاک ۳ ؟! وقتی بازی از ابتدا در فضای شهری انجام می شود و از یک زیرگذر به محیط راهرویی و روگذر آمده تا به داخل ساختمان اصلی و مهم دیگری برود تا نقطه آغازینی برای ادامه مراحل باشد… و با دشمنان ریز و درشتی مواجه می شوید که به درستی و ظرافت طراحی شده و در مقابل شما قرار می گیرند، چه اشکالی می توان وارد کرد؟ در حالیکه طراحی هر صحنه مبارزه می تواند در لذت بردن اکشن بازی مثمر ثمر واقع گردد.
   ۱۱- ممنون از آقای دیوید کوک بابت ارائه توضیحات درباره داستان، پیچش آن، سوالاتش، ابهامش!
   و الهام از سخن آقای دیوید کوک…
   البته اگر می خواهید فکر کنید!
   آیا می خواهید به فانوس دریایی بازگردید؟!
   و آیا می خواهید به سوال من پاسخ دهید: فانوس دریایی نشانه چیست؟

   ۰ ۰
  4. آواتار Hamedgh Hamedgh گفت:

   یک دیدگاه برای تایید رفته است…
   مدیر سایت: این دیدگاه استرلیزه شده است(جملاتش حذف شده)…
   اگر باز هم حذفیات لازم دارد، به دست خودتان انجام دهید با حفظ پیکره اصلی!
   نکات خوبی در بین دیدگاه وجود دارد، حذف نکنید.
   ممکن است مورد استفاده در نقدهای دیگران قرار گیرد.

   با تشکر!

   ۰ ۰
  5. آواتار Hamedgh Hamedgh گفت:

   یک دیدگاه برای تایید رفته است(نقد ِ نقد دیوید کوک از بازی شوک زیست محیطی: بیکران / Bio Shock (در سر فصل “گزارش ۷ “‌ آمده بود)…

   مدیر سایت: این دیدگاه استرلیزه شده است(جملاتش حذف شده)…
   اگر باز هم حذفیات لازم دارد، به دست خودتان انجام دهید با حفظ پیکره اصلی!
   نکات خوبی در بین دیدگاه وجود دارد، حذف نکنید.
   ممکن است مورد استفاده در نقدهای دیگران قرار گیرد.

   با تشکر!

   ۰ ۰
  6. آواتار Very Big Daddy Very Big Daddy گفت:

   حامد جان درود برشما!به نکات بسیار زیبا و قابل توجهی اشاره کرده بودید و نقد آقای کوک رو خیلی خوب شکافته و نقدو کامل کردید!متنی شایسته ی این ابرشاهکار بود.بازهم درود برشما!

   ۰ ۰
 7. آواتار Mr gamer Mr gamer گفت:

  به نظر منم اصلا در حد قبلیا نبود.

  ۰ ۰
 8. آواتار Meraj Fathi Meraj Fathi گفت:

  سه گانه ی اصلی این بازی رو تجربه کردم که مسلما خفن ترینش نسخه ی سومش بود ولی بعد از دیدن نمره ی ۷.۵ گیم اسپات ناامیدشدم و بازی رو نخریدم.

  ۰ ۰
  1. آواتار Very Big Daddy Very Big Daddy گفت:

   معراج خان کلا گیم اسپات رو بیخیال شو دیوونست!
   به نظر من گیم اینفورمر از همشون بهتره!

   ۰ ۰
 9. آواتار M@x P@yne M@x P@yne گفت:

  محمدحسین مرسی از نقد زیبات.کمی از بازی رو در ایکس باکس یکی از دوستام بازی کردم. بدترین چیزی که من از PCF انتظارش رو نداشتم اون تخریب پذیری ذاقارت محیط بود. :| نمرت خیلی منصفانه بود و همین قدر بسش بود البته من به دلیل نقدهایی که خوندم از این بازی دارم میگم.
  در هر صورت این بازی نتونست مثل نسخه های گذشته طرفداران این سری رو راضی نگه داره.با تشکر از محمدحسین عزیز
  —–
  PC$

  ۰ ۰
 10. آواتار gta3 gta3 گفت:

  تکراری .مضخرف.گرافیک شیشه ای که از نزدیک اصلا خوب نیست.تکراری بودن اسلحه ها (الان چهار تا سری اومده یه تعقییر کوچولو تو اسلحه ها ندادن .شاید اضافه شده باشه ولی قابلیتی به اسلحه های قبلی نه.نداشتن داستان محوری و درست .نبود شخصیت محبوب .فقط تنها نکته مثبت بخش چند نفره هستش که فکر نکنم بازی های زیادی پیدا بشن که بخش چند نفره داشته باشن ولی این بخش زیبا نباشه.با تشکر! :arrow:

  ۰ ۰
  1. گرافیک شیشه ای چیه؟! در بحث گرافیک خیلی خوب کار کرده ولی با تکراری رو قبول دارم.

   ۰ ۰
  2. آواتار gta3 gta3 گفت:

   گراقیک شیشه ای درسته عالی هست و از آن people can flay ولی بافت اجسام از نزدیک اصلا خوب نمیشه. :wink:

   ۰ ۰
 11. آواتار Survivor Survivor گفت:

  داوری برای من یه شکست واقعی تو این مجموعه بود… اصلا انتظار نداشتم PCF بازی رو این‌طوری نابود کنه…
  اول از داستان بگم که علاوه بر اینکه نگاهی به روز اضطرار و اتفاقات جذاب آن نمی‌کنه… در روایت یه داستان ساده هم باز می‌مونه… شخصیت‌ها هم که قربونشون برم… کل دیالوگ‌هاشون به ۱۰۰ کلمه هم نمی‌رسدید… هرچند که بازی در زمینه داستان پتانسیل بالایی داشت که بهش نرسد…

  گیم‌پلی هم که در یک کلام همون حالت Horde‌ بخش چندنفره است که وارد بخش تکنفره شده… همین…. مجموعه‌ای که برای هرمرحله‌اش یه سناریو داشت و طراحی مراحلش بین اون و بازی‌های هم ژانرش فرق می‌گذاشت… چیزی از طراحی مرحله نمی‌دونه… خدا شکر بخش aftermath هست… بخشی که مثال روشنی است در خلق سناریو برای هر مرحله…

  فقط یه گرافیک نکته‌ی مثبت بازی محسوب می‌شه… به طور کلی با نمره موافقم… هرچند که بخش چندنفره هم تغییرات مثبتی داشته و این هم یه پیشرفت نسبت به قبل محسوب می‌شه…

  ۰ ۰
 12. آواتار 0255 0255 گفت:

  (فقط بخش کمپین)
  سازنده : Epic People Can Fly
  ناشر : Microsoft Studio
  پلتفرم : XBOX 360
  ارزش : ۹.۳/۱۰
  اگر قرار باشد اسپین افی از سری GeoWساخته شود و پای اپیک وسط نباشد باید اشنا ترین استدیو به این سری ان را بسازد.
  PCF استدیوی محبوب لهستانی که تجربه ی ساخت عنوان اول سری را برای PC در کارنامه داشت و BulletStorm را ساخته بود وظیفه ی ساخت جدیدترین چرخ های جنگ را بر عهده گرفت.
  وقتی نظر کسانی که فقط این مجموعه را بازی کرده اند که کرده باشند بپرسید عرضه ی داوری را اشتباه مایکروسافت میدانند ولی وقتی سراغ طرفداران سری(افرادی مثل من) بروید نظری متفاوت دارند :
  “این شماره ی فرعی مستقل در بهترین زمان ممکن و بدست بهترین استدیو غیر از اپیک ساخته شده است.”
  اما دلیل این نظر چیست؟
  به جرئت می شود گفت بخش گیم پلی اکشن بازی هیچ ایرادی ندارد!مگر قسمت های گذشته چه ایرادی در گیم پلی کامل خود در سبک داشت؟ حالا همین گیم پلی را اکشن تر, خشن تر , سریع تر و صحنه های درگیری را شلوغ تر و پرزد و خورد تر تصور کنید!
  این یعنی ترکیبی از طوفان گلوله و چرخ های جنگ که طوفانی به پا میکند به اسم داوری.
  جو و اتمسفر یاداور گیرز ۱و ۲ و مخصوصا شماره ی اول است. جنگ های شهری در دل خیابان ها به خوبی طراحی شده و لوکیشن ها با موتور ارتقا یافته ی انریل ۳.۵ چشم نوازی می کند.
  نورپردازی ها همچنان عالی و جلوه ی اتش بهتر از همیشه برگشته.با این که بیشتر صحنه های بازی شلوغ و پر از افکت انفجار و تیر اندازی است ولی بازی خیلی روان و با ۳۰فریم ثابت اجرا می شود و این یعنی جاجمنت در این بخش هم موفق عمل کرده است.
  بخش Camping بازی شامل دو قسمت Jadgment و Aftermath می شود. جاجمنت بازه ی زمانی قبل از شماره ی اول و گروه کیلو با گیم پلی فوق اکشن و داستان معمولی را پی میگیرد که شاید غیر طرفداران(!) را ناراحت کند اما ان ها هم نباید نگران باشند چون Aftermathبا گیم پلی کوتاهش,شباهت فوقالعاده به گیرز۳اش و سینماتیک بودنش ان ها را نیز راضی نگه می دارد و با یک پیچش داستانی این بخش را به پایان می رساند.
  شاید داستان و شخصیت پردازی در حد شماره ی سوم نباشد و خیلی سطحی تر کار شده ولی برای شوتری که داستان بهانه ایست برای ورود به اکشن محض قابل قبول است.
  طراحی مرحله و تنوع نسبت به GeoW3 افت داشته و شاید در نگاه اول رفتن از نقطه ی A به B به نظر برسد ولی استدیوی لهستانی به خوبی از پس این بخش هم درامده.
  ان ها با ارکیدی کردن بخش داستانی ,ریبون ها,سیستم جالب نمره دهی به خوب بازی کردن گیمر توسط ستاره,ماموریت های DeclassifyوDDS(Dynamic Defende Senarios) و البته Smart Spawn System از تکراری شدن ان جلوگیری کرده اند.
  SSS یک سیستم جالب است که از تکراری شدن بازی مخصوصا در درجات سختی بالاتر جلوگیری میکند.
  به این شکل که بعد از مردن کارکتر بازیباز با ریست شدن چکپوینت دشمنانی که پیش روی بازیکن بودند تغییر می کنند و برای مقابله با ان ها بایداسترتژی خود را تغییر داد!
  این سیستم معمولا در هر قسمت بیشتر از ۲حالت را برای شما برنامه ریزی کرده است.
  ویژگی مثبت دیگر طراحی محیط مراحل و وسعت ان هاست که باعث شده ازادی عمل نسبت به گذشته بیشتر شود .
  هر مرحله در گوشه و کنار محیط اسلحه ی متناسب و واقعا مناسب ان درگیری از قبل برنامه ریزی شده که حتی ان ها هم با چکپوینت شدن ;مداوم بین دو سلاح تغییر می کنند تا لذت مبارزات دو چندان شود.
  اما به نظر من موفقیت بزرگی که جاجمنت بدست اورده مربوط به درجات سختی و ارزش تکراربالای ان است.
  واقعا بازی در درجات سختی بالانس فوق العاده ای دارد.برای درک این مهم سعی کنید Seriously Jadgment را بگیرید.
  People Can Fly به استدیو های بزرگی که نتوانسته اند از پس IP خودشان بر بیایند و جدیدترین بازی از فرانچایزشان ضعیف ترین ان است یاد میدهد که چه طور می شود یک مجوعه ی به بلوغ رسیده که توسط سازنده ای دیگر ساخته شده را به بهترین نحو ممکن ارتقاع داد.
  با این که بازی مشکلات کوچک تنوع را دارد و شخصیت پردازی و داستان مثل قبل نیست ولی با اکشن درگیر کننده اش دل ربایی می کند.
  Gears of War: “The best game We’ve ever seen!” GameMaster
  Gears of war2:”You Are going to be blown away!” IGN
  Gears of war3:”2011’s biggest blockbuster…awe-inspiring in every sense!” OXM
  Gears of war:judgment: “Fantastic action,blow your mind!”

  ۰ ۰
  1. آواتار gta3 gta3 گفت:

   جالبه. عجب :roll:

   ۰ ۰
  2. چرخ دنده ها جنگ همیشه یک عنوان شایسته بود ولی این نسخه فقط تکرار بیهود بیش نبود سوال اینجاست که چرا این نسخه تبدیل به یک ارکید شده بود و اگر به این نسخه قابلیت کینکت رو اضافه کنن به فاجعه بیش تبدیل نمی شد این که گیم پلی بازی فقط تکرار یک اصوال بر تاور دیفنس بود قابل انکار نیست ولی گرافیک بازی پیشرفت کرده بود و افکت های مه خورشید اب اتش دود نسبت به نسخه قبل بهتر کار شده بود .شخصیت پردازی بازی هم بسیار ساده و حتی ضعیف تر از همه ساخته های Epic ,can fly بود .
   البته سلحه های جدید هم باعث هیجان انگیز شدن بازی نشد
   در مورد میحط باز هم بازی همون مثال شام شب قبل رو می زنم که قرار با یکم تغییر بشه نهار امروز

   ۰ ۰
 13. آواتار jack raiden .m jack raiden .m گفت:

  بدون مارکوس بازی مضخرف میشه حساب کن با ۴تامرد میرفتی میجنگیدین باهم دعوا وشوخی میردین یک حالی میداد که نگو. حالا چی یک زن میره همرو میکشه .یعنی تو کتم نمیره چجوری یک زن میتونه کنار این چرخای جنگی قد علم کنه و …….. ولش. تا مارکوس فینکسبازیش نمیکنم:| تازه کول ترین رو هم یک پسر بچه کردن من فک کردم شخصیته جدیده به خدا :evil:

  ۰ ۰
 14. آواتار victor hogo victor hogo گفت:

  تا حالا به ضعف هوش مصنوعی لوکاست ها دقت کردید؟؟!!
  هر ۴ شماره این ضعف بوده…البته در حمله خوب هستنا ولی تو دفاع مشکل دارن از نحوه ی سنگر گیریشون گرفته تا تغییر مسیر حرکتشون خیلی ساده هستن و راحت میشه لوکاست ها رو از پا در اورد…این ضعف در هر ۴ شماره و حتی در سختترین درجه بوده!
  تا حالا دقت کردید که این بازی با وجود پتانسیل بالا در داشتن غولاخر همیشه ضعیف بوده و به جز نبرد با ژنرال رام هیچ مبارزه با باس هیجان انگیزی نداشته؟؟
  این ۲ ضعف که رو که گفتم اختصاص به جاجمنت نداره و متعلق به کل این سری هست!
  البته نکات مثبت این سری خیلی بیشتره و باز هم باید بگم به استثنای این جاجمنت!

  ۰ ۰
  1. آواتار 0255 0255 گفت:

   همه از مبارزه با رام ایراد می گیرن اونوقت شما میگی خوب بود؟!
   هر جا ببینی نکات مثبت بازی ذکر شده توش حتما هوش مصنوعی عالی هست

   ۰ ۰
 15. آواتار general amin general amin گفت:

  این بازی فقط تکرار مکررات بود …
  این بازی فقط برای کسب دلار و خالی نبودن عریضه در این سال برای جعبه مجهول عرضه شد …
  تشکر بابت نقد …
  ————————–
  SONY make.believe

  ۰ ۰
  1. آواتار xneon 360 xneon 360 گفت:

   درست مثل خدای جنگ جدید :wink:

   ۰ ۰
  2. آواتار victor hogo victor hogo گفت:

   اولا خدای جنگ داستان خیلی خیلی بهتری داشت…اینم خودت تو یه پستی گفتی که خدای جنگ داستان بهتری داره ولی گیرز مولتی خفنتر!
   روند پیشروی در معراج هیچ وقت بوی تکرار نگرفته چرا چون هم مبارزه داره..هم غولاخر داره هم معما داره
   معماهای معراج که فوق العده بودن و زیاد هم بودن خیلی خیلی بهتر از شبه معماهای عنوان جدید توم ریدر بود….یک هک اند اسلش رو باید با داشتن چنین معماهایی تحسین کرد
   قابلیت های کریتوس نظیر توانایی در ایجاد بدلی از خودش و درست کردن محیط های ویران شده و بالعکس و….هم در معما هم مبارزات تنوع عالی ایجاد کرده بود
   غولاخر هایی که این بازی داشت هر چند به شماره ۳ نمی رسید ولی باز هم باعث جلو گیری از تکرار میشد
   و بخشهای سکو بازی هم عاملی دیگر در تنوع روند این بازی بود..
   اضافه شدن بخش مولتی رو هم نباید فراموش کرد
   خدای جنگ اصلا حس تکراری بودن رو نداشت ولی گیرز بوی تکرار می داد!

   ۰ ۰
  3. آواتار 0255 0255 گفت:

   البته باگ های عروج هم بسیار زیبا بودن ولی الان بحث گیرزه پای عروج رو وسط نکش لطفا

   ۰ ۰
  4. ایشون پای عروج رو وسط کشیدن؟ مطمینی؟ :|

   ۰ ۰
  5. آواتار victor hogo victor hogo گفت:

   اول ببین کی عروج رو وسط کشید!!!
   من ۳ بار عروج رو بازی کردم باگ خاصی ندیدم ولی خب گیرز همیشه باگ داشته مخصوصا در زمان های اره کردن
   البته اوج این باگ ها تو شماره یک بود که میدیدی مارکوس یا همراهاش هوا رو اره میکنن…یا وقتی دوستات لوکاستی رو اره میکنن برا مدتی صدای آآآآآآآآآآآآآآ شون میاد!!!

   ۰ ۰
  6. The End Of Ps گفت:

   باگ ! مثلا خواست یه حرفی زده باشه :lol: اونم برا یه همچین دانشمندی که احتمالا فقط عکس عروج رو دیده :wink: واقعا که …. :lol:

   ۰ ۰
  7. آواتار 0255 0255 گفت:

   The End Of Ps
   میدونم ارزوته جوابتو بدم ولی ایشالا همیشه خوس حال باشی :lol:
   به امید روابط دوستانه
   ______________________________
   Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۳ MEA Co. All rights reserved
   انجمن حقوق بگیران مایکروسافت
   cooming soon Durango!=Dragon

   ۰ ۰
  8. The End Of Ps گفت:

   اوه اینو باش :)) تو کلا در حد بحث و … نیستی تو سایت هم نقش خنده و :lol: سایتو داری سر سوتی جان …

   ۰ ۰
  9. آواتار xneon 360 xneon 360 گفت:

   این نظر شخصی شماست باید بهش احترام بذارم ولی از نظر خیلی ازطرفداران خدای جنگ هم بازی چیز جدیدی برای عرضه و جلب مخاطب بیشتر نداشت،خیلی از دوستانم که فن سونی هستن هم به این مساله اشاره کردن،معما و باس فایت به یه طرف،خود گیم پلی و فریم بندی بازی هم به یه طرف،در کل جاجمنت دشمنان خوبی داشت،اونا باید یجور تیکه گوشت در میدون جنگ باشن بطوریکه بتونی با اره تیکه تیکشون کنی،دشمن خیلی خفن و سخت میخوای برو هیلو رو در جه سخت بازی کن :D انصافا دشمنان کابوسی داره،بعضی وقتا بعضی هاشونا دور میزنم که اصلا باشون درگیر نشم از بس رفتار متفاوت دارن

   ۰ ۰
  10. The End Of Ps گفت:

   الکی با خالی بندی نمیخواد جو بدی … هر چی طرفدار از خدای جنگ من میشناختم که خیلی زیادن از عروج بسیار لذت بردند و تحسین کردند . برای دفاع از جاجمنت لازم نیست این طرفندهای بچگانه رو داشته باشی و بحث یه بازی دیگه رو وسط بکشی

   ۰ ۰
  11. آواتار ps3 with xbox ps3 with xbox گفت:

   به نظر من برید تو سایت متاکریتیک
   امتیازات گیمرها به بازیهای گیرز و خدای بازیها رو نگاه بکنبن متوجه میشین که این نسخه از گیرز اصلا به ما نمیخوره که مقایسه بشه
   نمره گیمرها به بازی خدای بازیها ۷.۵ تازه نکته جالبش این بود که یکی از فنهای عزیز ۳۶۰ که ایرانی بود به نام پوریا نمره ۰ به بازی داده بود که مثلا متاش رو بیاره پایین ولی نتونست :D
   نمره گیمرها به بازی گیرز اف وار برابر با ۵.۳
   دیگه فکر نکنم جای بحثی باقی باشه
   —————————————————————————
   دز ضمن محمد حسین تشکر بایت نقدت و بسیار خوشحالم به راه راست هدایت شدی :D

   ۰ ۰
  12. آواتار xneon 360 xneon 360 گفت:

   جناب The End Of Ps !!
   من به شما بی احترامی کردم که میای میگی خالی بندی نکن و …
   یکم در رفتارت تجدید نظر کن،میخوای برات ۳ نفر رو مثلا بزنم که فن سونی و گاد آف وار هستن و از این عنوان خیلی ر اضی نبودن؟ بگذریم من فقط در جواب ژنرال که گفته بود تکرار مکررات این حرف رو زدم،شما هم سعی کن تو سال جدید و آستانه نسل جدید هم حرمت خودت رو نگه داری و هم ملایم تر نظر بدی،اوکی؟

   ۰ ۰
  13. The End Of Ps گفت:

   من بی احترامی نکردم هر جور دوست داری فکر کن . تجدید نظر هم خودت در رفتارت کن که که به دلایل کاملا مشخص بحث یه بازی دیگرو میاری وسط اونم اونطوری که … .

   ۰ ۰
  14. آواتار xneon 360 xneon 360 گفت:

   من حرف بدی نزدم،بحث بازی دیگه ای رو هم اونجوری که شما نشون میدی وسط نکشیدم،یه اشاره کردم به شرایط مشابه،در ضمن شما به من گفتی الکی خالی بندی نکن،خالی بندی هم یعنی اینکه من دروغ گفتم دیگه!! ؟ پس بی احترامیه،من از مدت ها پیش خیلی ملایم و آروم دارم با دوستان طرفدار سونی رفتار میکنم و مشکلی نداشتم،کلا عادت به بزگر نمایی دارین،بگذریم دیگه جایز نیست کشش بدم،هر جور دوست داری،من برای خودت گفتم بلاخره سنی داره ازت میگذره و نباید مثل افراد کم سن و سال تر رفتار کنی،موفق باشی

   ۰ ۰
  15. آواتار crash crash گفت:

   عزیز من خدای جنگ انقد پشتوانه محکم داستانی داره که هزار تا هم ازش بیاد باز جا داره

   ۰ ۰
  16. آواتار 0255 0255 گفت:

   عزیزم همه ی یونان رو که زد ترکوند! مگر تو چهارش بره مصر
   خدای جنگ بر اساس تاریخ هستش ولی گیرز کلا تخیلیه و تاnشماره مشه براش برنامه ریزی کرد و به منبع تموم شدنی وصل نیست

   ۰ ۰
 16. آواتار slayer slayer گفت:

  مرسی نقد زیبایی بود
  گرافیکش واقعا خوب بود نمره ی ۷ عادلانست

  ۰ ۰
 17. آواتار 0255 0255 گفت:

  ببین تو رو خدا همه کامنتا ما میره برا تایید واقعا براتون متاسفم!

  ۰ ۰
  1. رفتن کامنت برای تایید دست کسی نیست. به طور اتوماتیک انجام میشه و به کلماتی بستگی داره که به کار می برید.

   ۰ ۰
  2. آواتار 0255 0255 گفت:

   الان کامنت منو نگاه کنید ببینید چه کلمه ی عجیبی داره
   جالب کار این جاست که نظر خلاف نظر اقای کریمی برای تایید می ره ولی ثبت نمیشه!

   ۰ ۰
  3. شما واقعا فکر کردی که همه به اندازه خودت بیکارن که بشینند تا تو یک کامنت بدی بعد بفرستند برای تعلیق؟ جالب اینجاست که من هر کامنتی از شما که برای تایید رفته بوده رو تایید کردم که! دیگه چی میگی؟ مشکل کامنت بالایی شما هم مربوط به کلمه “آقا” بود که رفته بود تایید.

   ۰ ۰
  4. Gish2012 گفت:

   سعید اینقدر حرص نخور

   ۰ ۰
  5. آواتار 0255 0255 گفت:

   پس اینم تاییید کن که الان می فرستم ممنون

   ۰ ۰
 18. در مورد نقد و کلا بازی های این سری هم بگم که هیچ وقت نتونست من رو به خودش جلب کنه و یکی از مخالفین سرسختش هستم، ولی چون تجربه دارم که چی میشه تو این سایت وقتی دیدگاه بی طرفانه ات رو در مورد یک بازی محبوب بگی (مثل هوی رین که بعد از مدت‌های طولانی سکوت بالاخره نظر اصلیم رو در موردش گفتم!) حرفی نمیزنم.

  ۰ ۰
  1. آواتار ps3 with xbox ps3 with xbox گفت:

   راستی سعید عشقت این روزها همه جا ازش خبر است

   هر موقع هم خواستی میتونی ازش مطلب بزاری ما کاری نداریم هر چی دل تنگت میخاد بگو نمیدونم چقدر تو سال ۹۲ اروم شدم فقط میخام بخندم :D :D :D

   ُSony Make Believe

   ۰ ۰
 19. آواتار 0255 0255 گفت:

  با این که برای این نقد زحمت زیادی کشیده شده ولی اصلا کامل و قابل قبول نیست مخصوصا برای طرفدار های جاجمنت.
  اقا ما ایرادات بازی رو دیدیم, دیدیم داستان حرف زیادی برای گفتن نداره ,دیدیم قابلیت تعویض اسلحه با یاران حذف شده ,دیدیم……….. اما شما نکات مثبت کلیدی بازی مث درجه ی سختی فوق العاده بالانسش و….. رو اصلا ذکر نکردی چون بازی رو چندین بار تموم نکردی و از بخش چند نفره ی فوق العاده و بخش Co-opش هیچی نگفتی معلومه باید به بازی هم۷ بدی
  اگر منطقی بودی کامنت من نقد جاجمنت رو تایید می کردی تا دوستان فقط با نکات منفی ای که شما ذکر کردی اشنا نشن
  ______________________________
  Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۳ MEA Co. All rights reserved
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت
  cooming soon Durango!=Dragon

  ۰ ۰
 20. آواتار xneon 360 xneon 360 گفت:

  و جایی که محمد حسین عزیز دوستان میشود :D
  من همیشه معتقدم وجه تمایز گیرز آف وار با سایر بازی ها در گیم پلی ناب و نفس گیر اونه،میدونید کسی که این کاره نباشه و سر سر بازی رو انجام بده قطعا حس میکنه این گیم پلی تکراریه در حالیکه ما در شماره های ۲ و۳ با مارکوس و هم گروهی هاش یجور حماسه خلق میکریدم و دردنیایی پر از خطر به ماجراجویی میپرداختیم و با موجودات بعضا عجیب غریب مواجه میشدیم ولی جاجمنت میخواست روح خشن جنگ و کار سخت تیم و نحوه سر پیچی از فرمان رو به نمایش بذاره،وافعا متفاوت ترین گیم پلیی بود که از گیرز آف وار دیدم،قبلی ها شاید المان کاور گیر یو شلیک داشتن ولی هیچ وقت شمارو اینچین جلوی موج دشمنان قرار نمیداد،هیچ گاه من به اندازه این جاجمنت از اره لنسر استفاده نکردم،درگیری ها به قدری نزدیک میشد که شما باید از CQC با لنسر هم به شدت استفاده میکردید!! در ضمن دشمنان جدید و چند سلاح جدید هم در باز یموجود بود که باتوجه به فرعی بودن عنوان قابل قبلو و خوب وبد و فروش خوب بازی و قرار گیری در ۱۰ بازی برتر جدول فروش در این هفتهه ای اخیر نشان دهنده خوبی های این بازیه،در کل اینکه یک فن مایکروسافت از یک بازی بد بگه نمیشه گفت نقد منصفانه است یا غیر منصفانه،من بیشتر این رو یک نظر شخصی طولانی میدونم و به محمد حسین هم بابت نوشته اش خسته نباشید میگم ولی امتیاز شخصی من به بازی ۸.۵ است،۰.۵ نمره برای نحوه حملات و ۱ نمره هم برای داستان !

  ۰ ۰
  1. روزبه یک نقد همیشه نظر شخصی طولانی هست حالا چه نقد بنده چه نقد اون کسی که تو یوروگیمر نویسنده هست.

   ۰ ۰
  2. آواتار xneon 360 xneon 360 گفت:

   خب اره ولی بعضی وقتا منقد از تکنیک هایی بکار میبره که متوجه یک نظر شخصی طولانی بودنش نمیشی عزیزم،کارت خوبه و در آینده تلاش و استمرار نشون بدی به اون مراحل هم میرسی

   ۰ ۰
 21. آواتار آرویــن آرویــن گفت:

  با تشکر از محمد حسین کریمی …
  متاسفانه از تجربه این عنوان معذورم اما با این حال بررسی ها مطالعه شد و نقد خواندنی ای بود …
  باز هم ممنون …!

  ________________________
  آروین از انجمن فرهیختگان pc $

  ۰ ۰
 22. آواتار victor hogo victor hogo گفت:

  ممنون از نقد خوب محمد حسین :X
  با نمره موافقم….ایرادات بازی خیلی زیاده که خیلی ها رو منتقد عزیز فرمودن

  ۰ ۰
 23. آواتار LASTGEARS LASTGEARS گفت:

  اصلا کلمه تکرار برا این بازی کار نمیکنه بی معنیه اینجور باشه کال خدای تکرار شده که ۲۰ ملیون میفروشه طرفدارا به تکرار کار ندارن به اصل گیم پلی کار دارن که گیرز بهترینه و صاحب سبکه در این زمینه شما یه بازی نشون بده که به گرد این عنوان برسه حتی نمیتونن ازش گپی بردارن حالا مارکوس نیست به سلطان سوم شخص توهین میکونید بزارید نسل جدید بیاد با گیرز۴ نواوری هم براتون نشون میدم یعنی چی اگه اینجوری باشه که خدای جنگ عروج هم فوق تکراری دیگه ولی بهترینه و تو سبک خودش مثل گیرز هیچ چیز به گردشون نمیرسه کپیش هم نمیتونن بسازن مهم اصل گیم پلی در ضمن بعضی ها انگار اسپین اف بودن بازی ها رو درک نکردن از این بازی ها باید نصف انتظار داشته باشی اونوقت به عروج و جاجمنت کمتر از ۸.۵ نمیدید چون باز با یه مکان ها و درگیریهای متفاوتی طرف هستیم البته من هنوز تو اسپین اف بایوشاک بهت زدم چطور میتونه این طور اسطوره بشه به عنوان بلزی که شماره اصلی نیست هیچ بازی نمیتون شاهکار اسپین افی بایوشاک تکرار کنه :X :D

  ۰ ۰
  1. Gish2012 گفت:

   یک بار دیگه هم میگم بایوشاک اینفینیت اسپین آف نیست!

   ۰ ۰
  2. آواتار marcus_fenix marcus_fenix گفت:

   بایوشاک اسپین آف نیست تا اونجایی که میدونم…..

   ۰ ۰
  3. آواتار victor hogo victor hogo گفت:

   همش تقصیر این کاربر ۰۲۵۵ هستا…گفت اسپین آف هست همه فک میکنن واقعا اسپین افه!! :D

   ۰ ۰
  4. آواتار 0255 0255 گفت:

   به نظر من اسپین افه تا وقتی بی کران۲ نیامده

   ۰ ۰
  5. آواتار Very Big Daddy Very Big Daddy گفت:

   بابا به پیر به پیغمبر اسپین آف نیست!

   ۰ ۰
  6. آواتار King Tiger King Tiger گفت:

   ببین … میخ آهنین نرود در سنگ! :|

   ۰ ۰
  7. آواتار Very Big Daddy Very Big Daddy گفت:

   ترکیب ضرب المثل رو چرا به هم میزنی حالا؟!
   درضمن این ضرب المثل کمی توهین آمیزه حواست باشه….

   ۰ ۰
  8. آواتار King Tiger King Tiger گفت:

   :oops: آره … گفتنش زیاد درست نبود!

   ۰ ۰
  9. آواتار dead of war123 dead of war123 گفت:

   اونایی که میگن بایوشاک اسپین آفه اصن میدونن اپین آف چی هست؟؟!
   باور کنین نصفشون از روی کامنت های بقیه این کلمرو دیدن و بعد اومدن اینجا حرف میزنن.
   تازه اگه یه کم به خدتون زحمت بدین و فک کنین می فهمید که هیچ استودیویی ۳سال روی یک اسپین اف کار نمیکنه!

   ۰ ۰
 24. آواتار King Tiger King Tiger گفت:

  هیچی هم که نداشته باشه , پیشرفت گرافیک کفایت می کنه! :-?

  ________________
  SONY make.believe

  ۰ ۰
 25. آواتار GH@ST GH@ST گفت:

  من که امیدوارم هرچه زود تر این امولاتور رو راه بندازم
  یه بار تو گیم نت بازی کردم عاشقش شدم :D

  ۰ ۰
 26. آواتار Dead Walkers Dead Walkers گفت:

  بازی خوبی بود و ۸ به نظرم مناسب تر باشه. دوستان ps باز چرا اینقدر دوست دارن تنش ایجاد کنند. قراره بازی رو به نقد بکشونید نه به تخریب شخصیت همدیگه بپردازید.

  ۰ ۰
 27. آواتار mani mani گفت:

  ما که هنوز دنبال نسخه ی غیر از اون دزدیه ایم و گیر نیاوردیم

  ۰ ۰
 28. آواتار Very Big Daddy Very Big Daddy گفت:

  ممنون بابت نقد.
  درمورد نمره نظر خاصی ندارم چون تجربش نکردم!

  ۰ ۰
 29. آواتار marcus_fenix marcus_fenix گفت:

  این بازی برای سرگرم شدن خوبه.بخش مولتی خوبی داره و گیم پلی تکراری،ولی در عین حال لذت بخشی داره.گیم پلی از همون فرمول قدیمی،که با وجود قدیمی بودن هنوزم سرگرم کننده هست برخورداره.
  بنظرم این بازی مثل عروجه تا حدودی عملکردش.یعنی اگر دنبال داستان و این قضایا هستید پاسخگوی نیازتون نخواهد بود.ولی اگر به دنبال سرگرم شدن و لذت بردن از گرافیک و گیم پلی و تاحدودی صداگذاری و موسیقی هستید،این دو عنوان راضیتون میکنن.

  ۰ ۰
 30. آواتار 0255 0255 گفت:

  وقتی کل بازی ساز های دنیا به فکر پول سازی از فرانچایز,صحنه سینمایی های غیر منطقی,اکشن های کند,۴ساعت گیم پلی, ساده تر کردن و عامه پسند تر کردن بازی ها شون هستن PCFبا جرئت میاد و یه اکشن کلاسیک رو بهمون تحویل میده.یه بازی فوق اکشن ارکیدی که ادم رو یاد بازی های ران اند گان قدیم میندازه یه بخش داستانی با مدت زمان قابل قبول که از دو بخش تشکیل شده, قابلیت مالتی افلاین و بازی با بات ها رو بهمون میده و در درجات سختی بالا عرقمونو در میاره………معلومه که بازی های هایی مثل**** ** **** چه بلایی به سر گیمر ها اوردن. مثلا از Vanquish چه انتظاراتی داشتید؟ داستان خوف! تنوع بیداد کننده؟
  با این که الان باید بازی های کلاسیک هک مدرن بشن(به نظر بعضی ها) ولی PCFیه بازی عالیو تحویلمون داده که خیلی ها قدرش رو متاسفانه نمی دونن
  ______________________________
  Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۳ MEA Co. All rights reserved
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت
  cooming soon Durango!=Dragon

  ۰ ۰
  1. آواتار avion avion گفت:

   ماشالله شما امار کل بازیسازهای دنیا رو داری احسنتم

   ۰ ۰
  2. آواتار dead of war123 dead of war123 گفت:

   من خودم طرفدار گیرزم و همچنین فن بازی هم هستم اما کاملا با نمره موافقم چون این بازی پوچ بود.
   کلا من انگیزه ای برای ادامه ی این بازی ندیدم و در مرحلیه دهم یا یازدهم بود که ولش کردم.
   اون موقع که گیرز سه اومد یادمه چه اشتیاقی داشتم و درست روز بعدش تپومش کردم.گراف عالی سلاح های جدید نسبت به نسخه ی قبل داستان عالی و صدا گزاری و موسیقیه فوق العاده به علاوی ی شخصیت پردازی توپ این بازی رو برای من به بهترین بازیه سال تبدیل کرد.اما این شمازه به غیر از s3 هیچی ندیدم.
   کلا بازی ر..ی..د..ه..م..ا..ل.. شده!

   ۰ ۰
 31. آواتار Jhon f Keendy Jhon f Keendy گفت:

  کم کم بازی های انحصاری غلاقتها وایده های
  که درشمارهای اولی ودومی بود دیگه تکرار
  نمی شوند ودر شماره جدید خدای جنک کاملا
  ملموس بود وهمین بلا هم بر سر گیرس اف وار
  هم امد.

  ۰ ۰
 32. قبل از هر چیز باید گفت که مردم می توانند پرواز کنند اگر معنی People can fly باشه، غلطه. :| همه می توانند پرواز کنند درسته.
  درباره بازی هم باید گفت که هنوز اوایل بازی ام و با تعریفاتی که شنیدم، اوایل بازی زیاد جالب نیست ولی در ادامه به اوج می رسه. منم خیلی امیدوارم سریع تر به اوج برسه چون این روزا هوای بهار گرفته و حس و حال بازی م.زخرف ندارم!

  ۰ ۰
  1. آواتار I AM ALONE I AM ALONE گفت:

   People یعنی همه؟!؟!؟
   تا اونجایی که عقل ناقص ما می رسه people یعنی مردم.

   ۰ ۰
  2. people شکل جمع کلمه person‌ هست که یک کلمه‌ی uncountable هست و با s جمع نمیشه. یکی از موارد کاربرد people به عنوان “مردم” هست که کاربرد زیادی داره ولی تنها معناش نیست.
   People Can Fly هم به نظر من نمیشه ترجمه خوبی ازش در آورد. بهترین ترجمه اش به عقیده‌ی من “انسان‌ها هم پرواز می‌کنند” هست که ترجمه عینی نیست.

   ۰ ۰
  3. شاید ولی من فکر می کنم که اسم استدیو People Can Fly یه شعاره که میخواد بگه هر چی اگه بخواد هر کاری میتونه بکنه بکنه، ادم ها یا انسان ها شاید یکم لقمه رو می پیچونه.
   همه پرواز می کنند از این نظر بهتره که عام تره یا چون واضح تر و سریع تر اصل مطلب رو جا میندازه.

   ۰ ۰
 33. آواتار I AM ALONE I AM ALONE گفت:

  قبل عید یکی از دوستان می گفت به این بازی ۹ کمتر نمیشه داد!
  رفتم خونه دوستم بازی کردم و به غیر از تغییرات گرافیکی هیچ تغییری تو گیم پلی ندیدم.
  دوست من که فن دو آتیشه ی گیرز بود اینو وسط کار ول کرد!
  به خودم گفتم اگه اون ولش کرده حتما بازیش مسخره شده.
  نمی دونم چرا بعضی از دوستان الکی از این بازی حمایت می کنن.

  ۰ ۰
  1. آواتار 0255 0255 گفت:

   متاسفانه کامنت هام برای تایید رفته و گرنه متوجه دفاع ما از این بازی می شدی

   ۰ ۰
  2. آواتار I AM ALONE I AM ALONE گفت:

   من از وقتی شما تو سایت اومدی فقط یه چیز در مورد شما فهمیدم:
   اصلا حاظر به قبول کردن ایراد های بازی های انحصاری مایکروسافت نیستید!

   من فقط نظر خودم و تجربه ای که از بازی داشتم رو گفتم.خیلی ناراحت نشید.

   ۰ ۰
  3. آواتار 0255 0255 گفت:

   بازی ایراد داره نه دیگه ۷!!!!!!!!!!!!!!

   ۰ ۰
  4. آواتار I AM ALONE I AM ALONE گفت:

   اتفاقا خوبه.نباید الکی به بازی ها نمره بالا داد.خیلی بازی ها هستن که ارزشی مابین ۷ تا ۱۰ دارند که اینجوری حق اونا پایمال میشه.
   اصولا باید به بازی ها سخت نمره داد تا سازنده ها مجبور بشن بازی رو بهتر کنن.(البته نقد های ما رو که نمی بینن)

   ۰ ۰
 34. Mikaelson گفت:

  مرسی محمدحسین جان!نقد رو هنوز نخوندم اما با امتیازش موافقم!بعد از خوندنم نظرم رو میگم :X

  ۰ ۰
 35. آواتار 0255 0255 گفت:

  هم از بخش تک نفره و هم از بخش چندنفره انتظار نکات جدید داشته باشید چون واقعا متفاوته با نسخه های قبل سری. اگر واقعا گیم پلی فوق اکشن و سریع جاجمنت رو درک کنید احتمال داره دیگه سمت شماره های اصلی گیرز با سختی برید!
  ______________________________
  Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۳ MEA Co. All rights reserved
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت
  cooming soon Durango!=Dragon

  ۰ ۰
  1. آواتار Jin Jin گفت:

   هیشکدوم از اهالی حقوق بگیرای ماکروساف جنابعالی رو نمیشناسن
   شوما با اجازه کی بارکد درج میکنی زیر اسپمات؟
   _____________
   رسول از انجمن SONY make.believe

   ۰ ۰
  2. آواتار Naughty Dog Naughty Dog گفت:

   نه آقا الآن فکر کنم فعال ترینشون تو انجمن حقوق بگیران ایشون باشن
   ________________________
   SONY make.believe

   ۰ ۰
  3. The End Of Ps گفت:

   فعالیتش تو حلقم ….
   در مورد نقد محمد حسین زیبا نوشته بود (اصلا کاری به نمره و … ندارم) متن رو قشنگ نوشته و مهمترین بخش در این نقد اینه که نظره شخصیشو بدون هیچ گونه گرایش خاصی نوشته که اصل اول منتقد بودن هست .
   ________________
   SONY make.believe

   ۰ ۰
 36. آواتار ****Ice Boy**** ****Ice Boy**** گفت:

  حماسه تکراری ایول حال کردم =D من خودم جعبه مجهول ندارم ولی از دوستم شنیده بودم که خیلی مسخره وتکراری شده خودمم چند دقیقه ای تجربه اش کردم ولی اصن باهاش حال نکردم همون هفتی که اقا محمد داد کافیش بود من بودم کمتر میدادم :lol: :lol:

  ۰ ۰
 37. آواتار 0255 0255 گفت:

  یه سوال اقای محمد حسین کریمی شما چند بار بازی را تموم کردید؟

  ۰ ۰
 38. آواتار 0255 0255 گفت:

  “اپیک دست به ریسک بزرگی زد”؟! پس کجیما هم دست به ریسک بزرگی زد که رایزینگ رو به پلاتینیوم داد وقتی قراره سبک بازی تغییر کنه باید استدیو هم عوض بشه
  “گیم پلی بازی سادست” PCF ترکیبی بی نظیر از ران اند گان و داک اند کاور به وجود اورده که هسته ی گیم پلی کلی تغییر کرده و کمترین شباهتی به شماره های قبلی نداره
  “شکل طراحی مراحل نسبت به نسخه های اصلی سری نه تنها بهتر نشده است بلکه یکنواخت تر و خسته کننده تر شده است” یعنی شما طراحی بی نقص مراحل که بزرگ تر شده و هر گوشه و کنارش یه سلاح خاص گذاشته شده که صد در صد کاربردیه رو ندیدی؟
  “تعداد سلاح ها در بازی زیاد است اما همه ان ها را در نسخه های قبلی به خصوص «چرخ دنده های جنگ ۳» ۸-O دیده ایم و این به شدت عذاب اور است که در طول یک سری شاهد تکرار های گوناگون باشیم.” بازی قبل از شماره ی اوله یادت باشه بعد سه تا اسلحه به بازی اضافه شده شما یه Sci-fi به جر هیلو اسم ببر که بالای ۳۰تا اسلحه داشته باشه
  “دشمنان تکراری ان است تعداد بسیار کمی دشمن جدید از نو طراحی شده” یعنی شما سیستم S3 رو ندیدی؟!!
  “تکرار” سبک بازی ارکیدی شده و برا جلوگیری از تکراری شدن چندین حالت برنامه ریزی شده
  این نقد فقط برای کوبوندن جاجمنت نوشته شده اگه به این ۷ بدید اصلا به AoT نمیشه نمره داد! بالای ۳ نباید پس به اون بدید!
  ______________________________
  Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۳ MEA Co. All rights reserved
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت
  cooming soon Durango!=Dragon

  ۰ ۰
  1. “پس کجیما هم دست به ریسک بزرگی زد که رایزینگ رو به پلاتینیوم داد وقتی قراره سبک بازی تغییر کنه باید استدیو هم عوض بشه” اولا رایزینگ با متال گیر سالید کاملا متفاوت هست دوما کوجیما هم اشتباه می کنه خدا که نیست! گرز اف وار جاجمنت هم تغییر سبک نداده الان گرز اف وار هک اند اسلش هست؟!

   “گیم پلی بازی سادست” من این جمله رو در طول نقد هم نمی بینم و من مشکل تکراری شدن ازش گرفتم.
   یعنی شما طراحی بی نقص مراحل که بزرگ تر شده و هر گوشه و کنارش یه سلاح خاص گذاشته شده که صد در صد کاربردیه رو ندیدی؟ مرحله؟ :lol: بازی کلا از دفاع از قلعه تشکیل شده با یکسری مراحل پیش برد تکراری به بزرگ تر شدن صحنه های و مراحل اشاره کردم طراحی بی نقص :lol:
   بله سلاح ها تکراری هستن! دیگه خسته شدیم از بس با این سلاح های تکراری تیراندازی کردیم حتما لازم نیست سلاح جدید بذارن می تونن سلاح ها رو تغییر بدن.
   این نکته هم که صد درصد مشخصه دشمن با طراحی جدیدی در بازی ندیدم همان چیزی های که در نسخه سوم بود.
   شما هم فن بازی هستی این چرت و پرت ها رو تموم کن بهت می خندن, بازی یک دنباله کلیشه ای هست نه چیز دیگه ای کمی واقع بین باشین از سر فن بازی چیزی نگین. :wink:

   ۰ ۰
  2. آواتار 0255 0255 گفت:

   من فن بازی هستم ولی الان فن جاجمنتم و به نظر من این بازی هیچ ربطی به نسخه های قبل نداره. خود بینی هم چیز خیلی بدی هستش اگه متن من رو حذف نکرده بودید به خیلی از سوال ها چواب داده بود.
   اگر شما هم قصدت کبوندن بازی بود لااقل ایراد درست حسابی می گرفتی
   “سلاح جدید بذارن می تونن سلاح ها رو تغییر بدن.” :lol: نمی خواستی m4 برات بذارن توی بازی اصلا بعید میدونم بازی رو بیشتر ۱بار تموم کرده باشیو و مالتی رو بیشتر یه ساعت :lol:
   نقدت هم پر از ایراده و به خیلی از قسمت ها اشاره نکردی چون طرفدار بازی نیستی خیلی از نکاتش رو نمی دونی چی هست

   ۰ ۰
  3. درسته طرفدار بازی نیستم چون که یکی که طرفدار بازی باشه مثل شما نمی تونه بازی رو نقد کنه اخر سر هم یه ۱۰ الکی می ذاره اخر نقد. در ضمن مشکل همین جاست ایده نو ندارن اگر ایده ها مثل هیلو تو ذهن سازنده بود مطمین باش می تونست سلاح جدید خلق کنه در ضمن مشکل اصلی بازی سلاح نیست این تنها یکی از ایراد ها هست. من چیزی رو حذف نکردم اگر می خواستم می تونستم فقط کامنتت رو تایید نکنم که کردم ببینم چی می خوای بگی. اینجا همه با شما مخالفن با این حال حرف خودتون رو می زنید. در اخر هم باید بگم وظیفه شما اینه که به نقد دیگران احترام بذاری و فقط نظر شخصی خودتون رو بگین. مطمین باش اونقدری بازی رو تموم کردم که بتونم نقدش کنم.

   ۰ ۰
  4. آواتار 0255 0255 گفت:

   من به نقد شما احترام می ذارم در صورتی که از بازی متنفر نباشی.
   این همه متن نوستی ولی هیچی از ویژگی های مثبت بازی مث DeclassifyوSmart Spawn System نگفتی

   ۰ ۰
  5. ببین در مورد سیستم Declassify نوشتم و ازش به عنوان نکته مثبت یاد کردم اگر این و سیستم S3 نبود که نمره از این ها هم پایین تر میومد. کلا نواوری ها به این دو تا برمی گرده.

   ۰ ۰
  6. آواتار AmEEr AmEEr گفت:

   این کامنته من رفت باسه تایید ;/
   این که شما بازی گیم پلی رو تکراری حساب میکنی مشکل از نحوه بازی کردنه شماست برادر,به عنوان مثال میگین که:”خسته شدم از بس با سلاح هایه تکرازی شلیک کرد”.خب با اون سلاح ها بازی نکن,مطمعن باشه سلاح هایه دیگه ای هم هست که بتونه جایگزینه اون بشه…..
   مثلا من به شخصه از لنسر که فک کنم از پر استفاده ترین سلاح ها برایه بیشتره گیمر ها باشه کمترین استفاده رو کردم
   این که ایشون میگه گیم پلی تغییر کرده دقیقا حرفه منه….حالا این که شما درک نمی کنید,دلیل نمیشه که حرفه غلطی زده باشه(که اونم علت داره چون شما این گیم پلی که ایشون میگه رو اصلا نمی دونید چجوری هست)
   به نظره من برایه اشنایی بیشتر با این گیم پلی مورده نظر برید چنتا از ویدیو هایی از بخشه مسابقاته مولتی این بازی ببینید تا بفهمید که چی هست این نحوه ی بازی…

   ۰ ۰
  7. :| عزیز من این حرفا رو نگید. گیمپلی همونه هر چی تو نسخه سوم دیدیم همونه بدون کوچکترین تغییری. مشکل از من نیست عزیزم جمع بستم سلاح ها نگفتم از یک سلاح استفاده می کنم :lol: حال همه گیر دادن به این مورد که واقعا هم یک ضعف حساب میشه.

   به نظر من گیمپلی کوچکترین تغیری به خودش ندیده.

   ۰ ۰
  8. آواتار mori360 mori360 گفت:

   خوب وقتی یه چیزی کامل باشه نیاز به تغییر نداره مثل فیفا

   ۰ ۰
  9. چه حرفیه می زنید پس چرا نسخه جدید بازی رو عرضه می کنن می شینیم همون رو بازی می کنیم. :lol:

   ۰ ۰
  10. آواتار mori360 mori360 گفت:

   به خاطر پول دیگه

   ۰ ۰
  11. آواتار AmEEr AmEEr گفت:

   گیم پلی چالش انگیز تر شده,دیگه نمی تونی یه جا کاور بگیری و با یه سلاحه اتوماتیک طرف بزنی چون دشمن هرلحظه داره به سمتت پیشروی میکنه(این دقیقا گیم پلی بود که بیشتره ما تو سه شماره ی قبل انجام میدادیم).اگه شما بخوای مثله قبل بازی کنی ممکنه تو درجاته نرمال و اسون بتونی موفق بشی ولی در درجاته بالا که گیم پلیه واقعیه جادجمنت رو نشون میده,جواب نمیده!گیم پلی که الان در جادجمنت هست شبیه به گیم پلیی شده که تو مولتیه بازی به کار میره تو این نسخه دیگه سلاح ها اتومات به کار نمیاد و اگه شما مثل قبل بازی کنی اصلا بازی بهت نمی چسبه یا به نظرت تکرازی میاد.
   همون طور که در بالا گفتم اینکه شما از گیم پلی لذت نمی بری علت از نحوه ی بازی کردن خودته,چطور ممکنه بعضی از ما انقد از گیم پلی این نسخه لذت ببریم ولی بعضی از ما نه؟!!

   ۰ ۰
  12. چون که شما فن بازی هستی و ایرادات رو نمی بینی و قبول نمی کنی در اخر هم لذت می بری درست مثل خودم اصلا نمی تونم ببینم یه سری بازی هایی که طرفدارشون هستم ایراد دارن.

   ۰ ۰
  13. آواتار mori360 mori360 گفت:

   تنها ایراد بازی شخصیت پردازی ونبود صحنه هایی مرگ دام و…هست
   بقیه چیزها در بالاترین سطح قرار دارند
   نمره۸,۸

   ۰ ۰
  14. آواتار AmEEr AmEEr گفت:

   البته اینی که شما میگی درست هست برایه مثال من داستان بازی رو هم انچنان بد که دوستان میبینن نمی بینم که شاید به خاطر فن بودنه منه ولی خوب تا جایی قبول میکنم که داستانه بازی انچنان خوب نبود مثل گذشته ها
   ولی این بدی گیم پلی رو واقعا نمی تونم قبول کنم چون دقیقا می دونم که مشکله از کجاست,چرا؟چون یه زمانی من هم معمولی مثله هم بازی میکردم و حتی در گرز دو یا سه هم به من حس تکراری بودن دست می داد, از وقتی هاردکور شدم که چندین ساعت پایه مولتیه این بازی بودم و تازه فهمیدم این گرز چی هست…
   حالا من هرچی هم از این گیم پلی بگم باز شما حرفه خودتونو میزنید و حق هم دارین,تنها راهش اینه که یا بیاین گیم پلی افراد هاردکور تو مولتی رو ببینین یا خودتون بیان لایو و یه چن دست بازی کنید.تازه اون موقع می بینید که چقد عقبید و من چی میگفتم….

   ۰ ۰
  15. آواتار 0255 0255 گفت:

   دوستان الکی بحث نکنید در مواجه با جاجمنت دوتا بر خورد وجود داره:
   ۱.مثل شماره های قبل بازی کردن و همیشه پشت کاور بودن
   ۲.اکشن بازی کردن
   معلومه کسایی که ۷ساعت از گیم پلی بازی رو پشت کاور بودن نمی تونن از این بازی لذت کافی رو ببرن مثل اینکه مکس پین۳ رو مدام در کاور تیر اندازی کنید اونوقته که به مکس پین۳ هم ۷ میدید :|

   ۰ ۰
  16. آواتار AmEEr AmEEr گفت:

   کاملا موافقم با حرفات دقیقا حرف منو زدی.
   در مورده ایراده اصلی که شما(نویسنده نقد) از بازی گرفتین یعنی گیم پلی کاملا مخالفم,جادجمنت گیم پلی که قبلا بیشتر تو بخشه مولتی بازی به کار میرفت رو وارده بخشه کمپین کرد,چالش انگیزیه بازی رو بیشتر کرد.چندین سلاح فوق کارامد وارده بازی کرد و گیم پلی نابی از بازی به نمایش گذاشت
   درکل این که شما میگین بازی تکراریه بستگی به چگونه بازی کردنه شما داره,چطور ممکنه من و چندین نفره دیگه از گیم پلی خوشمون بیاد ولی بعضی ها خوششون نیاد؟؟!! من حدس میزنم دلیل این که شما از گیم پلی این نسخه خوشتون نیومده اینه:از سلاح هایه دیگه کمتر استفاده کردین,مثل شماره قبل بازی کردین(یعنی همونطوری که در شماره ی قبل بازی کردین در این نسخه هم بازی کردین)
   البته از اونجایی که شاید با اون نحوه بازی که من میگم اشنا نیستین ممکنه درک نکنید منظوره من چیه…

   ۰ ۰
 39. آواتار avion avion گفت:

  ۷ امتیاز منصفانه ایه.

  ۰ ۰
 40. آواتار crash crash گفت:

  ممنون.نقد خوبی بود.دیگه همه میدونن مایکرو اب بسته به این عنوان دیگه.این بازی میخاست جای خالی انحصاری رو برا x360 پر کنه که تقریبا ناکام بود.
  این بازی واقعا چیز جدیدی به این عنوان اضافه نکرده.برعکس شماره های پیش.
  به احتمال زیاد این اخرین انحصاریه مایکرو تو این نسل بود

  ۰ ۰
 41. آواتار dead of war123 dead of war123 گفت:

  همین هفتم براش زیاده.
  کل هفت نمره برای گراف بازی میره.

  ۰ ۰
  1. آواتار Jin Jin گفت:

   نقد الان اومد رو سایت تو این فاوصله زمانی شما چطو خوندیشو به این نتیجه رسیدی؟

   ۰ ۰
  2. آواتار dead of war123 dead of war123 گفت:

   مگه من گفتم خوندمش¿¿

   این کامنتت خیلی مسخره بود(قصد بی احترامی ندارم ها)!!خوب بازیو انجام دادم دیگه!چیز سختیم نیست که حتما آدم باید بخونتش تا نتیجه بگیره!

   هرچه قدر گیرز سه لذت بخش بود این یهکه افتضاح.
   فقط گراف داشت همین.

   ۰ ۰
  3. آواتار Jin Jin گفت:

   شما موظفی بازیرو انجام بدیو نقدو کامل بخونی و بعد اسپم تراوش کنی…
   _____________
   رسول از انجمن SONY make.believe

   ۰ ۰
  4. آواتار Jin Jin گفت:

   ضمنن از این به بعد مثل بچه ی ادم علامت سوالو بزار وگرنه جور دیگه ای باهات برخورد میشه
   _____________
   رسول از انجمن SONY make.believe

   ۰ ۰
  5. Jin@
   ۱ هفته بن به خاطر رفتار کودکانه، دخالت در کار دیگران، نداشتن شعور ارسال دیدگاه و استفاده از ادبیات نامطابق با سایت، اسپم و تهدید و مهم تر از همه توهین مستقیم و غیر مستقیم به کاربران.

   ۱ ۰
  6. آواتار Very Big Daddy Very Big Daddy گفت:

   به به چه آواتار قشنگی داری سعیدخان!باریکلاا! :X :X

   ۰ ۰
  7. آواتار gta3 gta3 گفت:

   چه آواتار هلویی.زیباست ;)

   ۰ ۰
  8. آواتار princeofpersia princeofpersia گفت:

   سعید زعفرانی@
   اژدها وارد میشود :D
   ______________________________
   Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۳ MEA Co. All rights reserved
   انجمن حقوق بگیران مایکروسافت
   و
   ________________
   SONY make.believe

   ۰ ۰
  9. آواتار dead of war123 dead of war123 گفت:

   سعید جان بابا بی خیال.
   از این جور ادما زیاده.ببخشش ببخشش بخاطر ما.
   خوبه حالا عضو خونواده ی سونی هست ایشون!

   ۰ ۰
 42. آواتار soroush soroush گفت:

  خسته نباشید بابت نقد :arrow: .واقعا سایت داشت به کمبود نقد دچار میشد :)

  ۰ ۰