هادوکن مگا‌من، شوریوکن مگا‌من | معرفی بازی Street Fighter X Mega‌Man

توسط علی فتح‌آبادی در ۲۷ دی ۱۳۹۵ , ۱۴:۰۰

نمی‌دانم چقدر با شخصیت «مگا‌من» آشنایی دارید و با بازی‌های ریز و درشتی که توسط خالقش «کیجی‌ اینافونه» و یا سایر بازی‌سازان برایش ساخته‌ شده آشنا هستید. ولی اگر کم‌ترین آشنایی از ساز و کار یک مگامن خوش‌ساخت هم ندارید، مشکلی وجود ندارد. «مبارز‌ خیابانی کراس مگا‌من» اینجاست که ضمن نوستالژی-بازی با طرفداران این شخصیت محبوب، ناآشنایانی مثل شخص‌ بنده را نیز به جرگه طرفدارانش اضافه کند. امیدوارم شما نیز بعد از ساعت‌ها سروکله زدن با این نیمه-روبات آبی رنگ و چابک، مگامن درون‌تان را پیدا کنید. با معرفی بازی Street Fighter X Mega‌Man همراه دنیای بازی باشید.

منوی انتخاب مراحل

این بازی در سال ۱۳۹۱ به مناسبت ۲۵ سالگی مجموعه مگامن و مبارز خیابانی به‌صورت مستقل توسط «زونگ هویی» (Zong Hui) ساخته شد و رایگان در اختیار طرفداران قرار گرفت. چند سالی می‌شود که «کپکام» دیگر کاری با این شخصیت ندارد و آخرین نسخه‌ای که از این مجموعه توسط خود کپکام عرضه‌ شد، مجموعه «میراث مگامن» بود که مشتمل بر نسخه‌های اول تا ششم مجموعه به‌علاوه قابلیت ذخیره در حین مراحل بود؛ این مجموعه بازی، پارسال مهمان رایانه‌های شخصی و اکس‌باکس‌ وان بود. خود اینافونه نیز امسال تلاشی برای خلق اثری مشابه این فرزند قدیمی خویش انجام داد که با عنوان Mighty No.9 شناخته می‌شود. Mighty No.9 نتوانست آن‌طور که باید و شاید حق‌مطلب را ادا کند و مشکلات عدیده‌ای گریبان‌گیر بازی بود. پس با این اوصاف، این بازی مستقل و رایگان که زونگ هویی برای یادبود شخصیت‌های مورد علاقه‌اش ساخت، آخرین نسخه جدید و خوب مجموعه محسوب می‌شود.

مواظب لگد‌های منهدم‌کننده «چان‌لی» باشید و تا جای ممکن فاصله مناسب رعایت شود!

کلیت بازی دقیقا مشابه مگامن‌های قدیمی، به‌خصوص نسخه‌ی ششم کار شده است. پسرک فلزی آبی‌رنگ ما می‌تواند روی زمین سر بخورد، با دستش لیزر شلیک کند، بپرد و بعد از شکست‌ دادن هر غول‌آخر، قابلیتی ویژه کسب کند. شما بعد از شکست‌ دادن «ریو» می‌توانید «هادوکن!» به طرف دشمنان عزیز روانه کرده و بعد از زمین‌ زدن «رولنتو» نارنجک پرتاب کنید؛ با از سر راه برداشتن «دالسیم‌ مرتاض» شعله‌های آتش است که مهمان قدرت‌های متنوع شماست. استفاده از قابلیت‌های فرعی که در طول‌ بازی به‌دست می‌آورید محدود است و بعد از پایان یافتن آن‌ها باید آیتم‌ مخصوص بازیابی‌شان را پیدا کنید تا مجددا شارژ شوند.

نزدیک‌شدن به دالسیم یک‌طور دردسر دارد و دور شدن از او هم یک‌طور دیگر! نه تنها به کش‌ آمدن اکتفا نمی‌کند بلکه به صرف آتش هم دعوت‌تان می‌کند!

بازی سخت است، خیلی هم سخت و به پشتکار و دقت بسیاری احتیاج دارد؛ دقیقا مشابه مگامن‌های قدیمی. بخش خوب ماجرا این‌جا‌ست که به‌غیر از مرحله‌ی آخر، که واقعا نامردطور به زمین‌ گرم می‌زندتان، به رسم مجموعه، شما در آخرین مرحله علاوه‌بر غول‌آخر اصلی، باید از سد تمامی غول‌آخرهای قبلی نیز بگذرید! بازی طوری طراحی شده که با دقت و ارتقای توانایی‌های فردی خود در بازی‌ رد‌ کردن مراحل به امری نسبتا راحت‌تر بدل می‌شود. همین حس بهبود بازی‌ کردن و پیشرفت است که شما را به ادامه تجربه‌ی چالش‌برانگیز بازی دعوت می‌کند؛ طراحی مراحل هم عالی‌ست و خرده‌ای به آن نمی‌توان گرفت.

کلا بلانکا موجود خیلی خوبی است؛ هم غول‌آخر خیلی سختی نیست، هم قابلیت ویژه و به‌دردبخوری به بازی‌کننده هدیه می‌دهد!

نکته‌ای که شاید در مبارزه با بعضی غول‌آخرها کمک حال‌تان باشد این‌ است که هر غول در مقابل یک قابلیت ویژه ضعف دارد. به همین دلیل اگر در مبارزه با یک غول به مشکل برخوردید، غولی را اول شکست دهید که توانایی ویژه وی شما را در شکست‌ دادن آن یاری می‌کند. با پیدا کردن این نقطه‌ضعف‌های خاص که راهی نیز جز آزمون و خطا برای یافتن‌شان ندارید، مبارزه با غول‌آخرها بسیار شیرین‌تر می‌شود و احساس اینکه شما دست بالاتر را گرفته‌اید، حس بسیار خوبی را القا می‌کند.

یکی از مراحل متنوع و سخت بازی همین مرحله Rose است؛ شکست‌ دادن وی احتیاج به سرعت‌ عمل زیادی دارد.

مشابه نسخه‌های قدیمی، در طول مراحل هیچ قابلیتی برای ذخیره‌ی بازی وجود ندارد، ولی بعد از شکست‌دادن هر غول و به‌دست‌ آوردن قابلیت‌ ویژه‌اش، بازی به شما یک کد مخصوص می‌دهد که با وارد‌ کردن آن در منوی بازی ذخیره شما بارگذاری می‌شود. یعنی بازی با وجود اینکه در طول مراحل قابلیت ذخیره‌ای ندارد، ولی با غول‌آخرهایی که شکست می‌دهید پیشرفت شما در بازی را ذخیره می‌کند. فقط حواس‌تان به کد‌های مورد نظر باشد و حتما یک‌گوشه یادداشت‌شان کنید که اگر آن‌ها را گم‌ کنید مجبور هستید بازی را کلا از ابتدا شروع نمایید.

گرافیک هشت‌بیتی بازی عالی‌ است؛ همه‌چیز کلاسیک است و نوستالژی از سر و روی بازی می‌بارد!

موسیقی‌هایی نیز که برای بازی در نظر گرفته‌ شده ترکیبی از موسیقی‌های محبوب مجموعه مگامن و مبارز خیابانی‌ است که بسیار عالی در بطن بازی قرار گرفته‌اند و حس مگامن/خیابانی بازی را به حد اعلا می‌رسانند.

پس اگر وقت خالی دارید و از مقداری چالش هم بدتان نمی‌آید، یا طرفدار مگامن یا مبارزان پرتعداد خیابانی هستید، بدون اتلاف وقت به صفحه‌ی رسمی بازی بروید و بعد از دانلودش راهیِ چند ساعت پلتفرمر و لیزر بازی شوید. در این میان حواس‌تان به هادوکن‌های ریو هم باشد؛ مخصوصا وقتی یک «متسو‌هادوکن» قدرتمند را به سمت‌تان روانه‌ می‌کند!

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: