مگ‌سیف

اپل «مگ‌سیف» را از مک‌بوک‌های خود حذف می‌کند

آواتار پوریا حسینی توسط پوریا حسینی در ۷ آبان ۱۳۹۵ , ۱۵:۰۰

شرکت اپل با پایان دادن به عمر کانکتورهای «مگ‌سیف» (MagSafe)، از کانکتورهای USB-C در مک‌بوک‌های خود استفاده کرد. در ادامه با دنیای‌بازی همراه باشید.

یکی از نقاط قوت شرکت اپل، وسواس در جزئیات و کیفیت ساخت محصولاتش است. ریزه‌کاری‌هایی که این کمپانی در طراحی محصولات به خرج داده، باعث شده است تا اعتماد مشتریان را به خود جذب کند. ظاهراً با توجه به معرفی مک‌بوک‌های‌ جدید در کنفرانس دیروز، قرار است شاهد تغییر مسیر این شرکت باشیم و از آن طراحی‌های خاص دیگر خبری نخواهد بود: شارژر‌های آهنربایی که برای یک دهه از آنها استفاده می‌کردیم جای خود را به کانکتور‌‌های USB-C خواهند داد.

کانکتور‌های مگ‌سیف یکی از طرح‌های هوشمندانه‌ای بود که شما را وادار می‌کرد از خودتان بپرسید «چطور کسی فکرش به چنین چیزی نرسیده است؟» این کانکتور با اینکه بطور کامل به لپتاپ متصل می‌شد، اما در صورت کشیده شدن ناگهانی سیم، به‌ راحتی از لپتاپ جدا می‌شد. مثلا هنگامی که به طور اتفاقی پای کسی به سیم کانکتور گیر ‌می‌کرد، بجای اینکه لپتاپ کشیده یا پرتاب شود، سیم به راحتی جدا می‌شد.

با اینکه مگ‌سیف هنوز در مک‌بوک ایر استفاده می‌شود اما با شارژر‌های USB-C که برای مک‌بوک‌های جدید درنظر گرفته شده، سوکت‌های جدید دیگر خاصیت آهنربایی نخواهند داشت.

برای اثبات محبوبیت مگ‌سیف، کافی‌است نگاهی به محصولات شرکت‌‌های دیگر بیندازیم که چطور از ایده‌ی ساخت آن برای محصولات خود استفاده کرده‌اند. شارژر لپتاپ‌های «سرفیس لاین» (Surface Line) شرکت مایکروسافت از این خاصیت مغناطیسی بهره می‌برند و لوازم جانبی متعددی نیز دارای این قابلیت هستند، از جمله داک‌های رومیزی و یا جک‌های هدفون. با این حال، ظاهراً این قابلیت دیگر جذابیتی برای اپل ندارد؛ زیرا علی‌رغم موجود بودن کانکتورهای USB-C دارای مگ‌سیف، اپل ترجیح داده است از این قابلیت استفاده نکند.

در ازای از دست دادن قابلیت مگ‌سیف، کاربران می‌توانند با استفاده از هر یک از چهار ‌پورت USB-C تعبیه‌شده، لپتاپ خود را شارژ کنند. با توجه به جایگزینی مگ‌سیف و ظرافتی که خرج آن شده بود، این تغییر به نوعی یک قدم رو به جلو و یک قدم رو به عقب برای اپل محسوب می‌شود.

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: