مجوزدهی انجمن ورزش‌های الکترونیک

آیا مجوزدهی انجمن ورزش‌های الکترونیک به مسابقات قانونی است؟

توسط دنیای بازی در ۱۱ آبان ۱۳۹۸ , ۱۳:۴۵

اعطای مجوز در بین سازمان‌ها و نهادها عموما یکی از موانع اصلی کسب و کارها است. در حوزه ورزش‌های الکترونیک یا eSports نیز سال‌هاست که بین دو مجموعه یعنی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و انجمن ورزش‌های الکترونیک وابسته به وزارت ورزش اختلاف نظر وجود دارد.

به گزارش دنیای بازی، اخیرا شاهد مجوزدهی انجمن ورزش‌های الکترونیک برای مسابقات هستیم که فراخوان آن طی خبری در سایت این انجمن اعلام شده است. براساس این فراخوان که عنوان آن «لزوم اخذ مجوز رسمی از انجمن ورزش‌های الکترونیک جهت برگزاری هر نوع مسابقه در حوزه ورزش الکترونیک» ذکر شده، برگزارکنندگان جهت دریافت مجوز مسابقات بازی بایستی مدارک و اطلاعات زیر برای گرفتن مجوز ارائه کنند:

جهت اخذ مجوز مدارک زیر مورد نیاز است:

۱- نامه درخواست اخذ مجوز

۲- پروپوزال یا طرح اولیه مسابقه

در مرحله اول این مدارک بررسی می شود و پس از طرح آن در کمیته مسابقات، در صورت موافقت از برگزار کننده درخواست مدارک ذیل می شود:

۱- معرفی برگزار کننده با سوابق معتبر و توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بالفعل

۲- معرفی Head Admin، مدیر فنی و اجرایی با سوابق معتبر

۳- معرفی تیم داوری و فنی و ارائه مدارک معتبر فنی مورد تائید انجمن در رابطه با ایشان

۴- معرفی محل برگزاری در صورت برگزاری مسابقه به صورت LAN یا وب سایت در صورت برگزاری به صورت Online

۵- اعلام مجموع جوایز و نحوه توزیع بین برندگان و تعهدنامه کتبی جهت الزام پرداخت آن به افراد برتر

۶- تحویل چک ضمانت جایزه و اعلام گردش حساب مورد نظر طی ۶ ماه گذشته

۷- معرفی اسپانسر یا نهاد و ارگان همکار در صورت وجود

کدام سند بالادستی اجازه صدور مجوز به انجمن ورزش‌های الکترونیک داده است؟

اما از این‌ها که بگذریم، سوالی که باید مطرح کرد این است که آیا مجوزدهی انجمن ورزش‌های الکترونیک به مسابقات قانونی است؟ انجمن ورزش‌های الکترونیک در حال حاضر ذیل فدراسیون ورزش‌های همگانی فعالیت می‌کند. با جستجویی که در اینترنت انجام دادیم به آیین‌نامه‌ای رسیدیم که در آن نحوه فعالیت انجمن‌های ورزشی ذیل این فدراسیون مشخص شده است. این آیین نامه را از طریق لینک زیر دریافت کنید:

آئین نامه نحوه فعالیت انجمن‌های ورزشی فدراسیون ورزش‌های همگانی جمهوری اسلامی ایران

واضح است که این آیین نامه ساختار کلی فعالیت انجمن‌ها را ارائه می‌کند و انجمن‌ها حق ندارند فراتر از موارد ذکر شده در این آیین‌نامه فعالیت کنند. در صورتی که این آیین نامه را بخوانید متوجه خواهید شد که هیچ‌گونه بندی که به انجمن‌های ذیل فدراسیون اجازه صدور مجوز به مسابقات را بدهد وجود ندارد. نزدیک‌ترین بند در این زمینه «برگزاری مسابقات و جشنواره‌های (مناسبتی، قهرمانی، انتخابی و لیگ) رده‌های سنی مختلف» است. که آن هم صرفا بدان معناست که انجمن خودش می‌تواند مسابقات برگزار کند.

آیا مجوزدهی انجمن ورزش‌های الکترونیک به مسابقات قانونی است؟

حال شاید بپرسید این چه مهم است؟ انجمن ورزش‌های الکترونیک مسوول این حوزه است پس می‌تواند مجوز دهد. نکته آنجاست که مجوزدهی اصولا یک فعالیت مبتنی بر قانون است و حتما باید یک بند قانونی یا سند بالادستی آن را پشتیبانی کند. اینطور نیست که هر جایی دلش بخواهد بتواند مجوز بدهد. در صورتی که قانونی پشت آن نباشد، تبدیل به تخلف اداری و فعالیتی غیرقانونی می‌شود. مثلا تمام مجوزهایی که بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای می‌دهد یک دستورالعمل یا آیین‌نامه اختصاصی دارند که به آن مجوز اعتبار می‌بخشد. بدون این اسناد حتی بنیاد به عنوان متولی هم نمی‌تواند هر مجوزی دلش بخواهد بدهد.

متاسفانه ما هر چه گشتیم اساسنامه یا آیین نامه فعالیت انجمن ورزش‌های الکترونیک را پیدا نکردیم. در رابطه با این مجوز هم سند بالادستی ارائه نشده است. چند باری هم با فدراسیون ورزش‌های همگانی تماس گرفتیم و خواستیم که با واحد حقوقی آن‌ها صحبت کنیم که موفق نشدیم. اما حداقل آیین نامه‌ای که در بالا گذاشتیم سند محکمی است که نشان می‌دهد انجمن‌ها اجازه صدور مجوز را ندارند. حتی بندی که بتوان از آن چنین چیزی را برداشت کرد نیز در این آیین نامه وجود ندارد.

پس می‌توان نتیجه گرفت مجوزدهی انجمن ورزش‌های الکترونیک حداقل با مستندات موجود پایه و اساس قانونی ندارد. مگر آن که آیین نامه یا دستورالعملی وجود دارد که ما از آن بی‌خبریم.

مشکل مجوز مسابقات بازی کجاست؟

همانطور که اول متن گفتیم، مدتهاست بابت اعطای مجوز مسابقات بازی اختلاف نظر وجود دارد. آن چیزی که از لحاظ قانونی قابل استناد است، آن است که بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای یکی از مسوولان اعطای مجوز مسابقات است. اما به نوعی می‌توان گفت تمرکز اصلی بنیاد روی محتوای بازی‌هاست. چرا که بازی در کشور ما ابتدا محصولی فرهنگی به حساب می‌آید و نظارت بر محتوا از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع اگر شما مسابقات بازی‌ای را برگزار کنید که غیرمجاز است، نهادهای نظارتی می‌توانند مسابقات شما را متوقف کنند.

می‌توان نتیجه گرفت مجوزدهی انجمن ورزش‌های الکترونیک حداقل با مستندات موجود پایه و اساس قانونی ندارد.

از طرفی چون در کشور صرفا انجمن ورزش‌های الکترونیک را داریم و متولی مشخص دیگری در این حوزه وجود ندارد، به نظر می‌رسد این انجمن خواسته تا جای خالی مجوزدهی را پر کند. اما از سمت دیگر مدارک نشان می‌دهد که این مجوزدهی اساس قانونی ندارد و عملا برگزارکنندگان مسابقات بدون گرفتن این مجوز می‌توانند مسابقات خود را برگزار کنند. یعنی اجباری به دریافت این مجوز نیست. با این حال امیدواریم از سوی این انجمن در این مورد شفاف‌سازی صورت بگیرد و بگویند که براساس کدام بند قانونی در حال مجوزدهی هستند.

مجوزدهی انجمن ورزش‌های الکترونیک

مسابقات ورزش‌های الکترونیک در دنیا پیشرفت چشمگیری داشته‌اند و این مسابقات سالانه میلیون‌ها نفر را درگیر خود می‌کند.

کاربرد مجوز چیست؟

اصولا در کشور ما مجوز برای آن صادر می‌شود که به فعالیت مجوزگیرنده مصونیت دهد. یعنی به نوعی دولت یا حاکمیت فعالیت یک فرد یا مجموعه را مجاز اعلام می‌کند و از فعالیت آن شخص یا شرکت حمایت می‌کند. فرضا در حوزه ورزش های الکترونیک، مجوز مسابقات بازی برای آن صادر می‌شود که مثلا حاکمیت مطمئن باشد بازی‌ها مجاز هستند. در نتیجه اینجا تنها مجوز بنیاد است که اعتبار دارد.

اما فرضا اگر اماکن یا سایر مجموعه‌های نظارتی بخواهند روی برگزاری یک مسابقه نظارت کنند، در صورتی که آن مسابقه مجوز قانونی نداشته باشد قاعدتا هم برای خودشان دردسر می‌شود هم برای مجوزدهنده. به همین علت بهتر است که زودتر این مسئله از لحاظ قانونی تعیین تکلیف شده و برگزارکنندگان مسابقات بدانند رویه‌ها دقیقا به چه شکل است.

عدم هماهنگی در این زمینه چه اهمیتی دارد؟

خیلی جالب است که حین نگارش این گزارش، از سوی مسابقات IGC-Mashhad.ir به اینستاگرام دنیای بازی پیام فرستادند و خواستند که مسابقات آن‌ها را معرفی کنیم. اسم IGC و قالب مشابه سایت‌شان نسبت به مسابقات جام قهرمانان بازی‌های ویدیویی بنیاد توجه ما را جلب کرد.

از برگزارکنندگان مسابقه پرسیدیم که چرا از اسم و ظاهر IGC استفاده کرده‌اید، جواب دادند تمام هماهنگی‌ها با انجمن ورزش‌های الکترونیک انجام شده و آن‌ها به ما مجوز داده‌اند. از بنیاد نیز پیگیری کردیم، گفتند ما نه تنها در جریان نیستیم بلکه اصلا مجوزی هم به این مسابقات ندادیم و مسئله را پیگیری خواهیم کرد.

جالب آن که در اینستاگرام این مسابقات نامه‌ی زیر که توسط انجمن صادر شده است، به عنوان مجوز مسابقات مطرح شده است. هر طور حساب کنیم، این نامه نمی‌تواند در قامت مجوز ایفای نقش کند.

همانطور که واضح است، این عدم هماهنگی می‌تواند باعث ایجاد چالش‌هایی شود که نهایتا تنها برگزارکننده مسابقات از آن ضرر می‌بیند و ممکن است با چالش‌ها یا موانع متعددی روبه‌رو شود.

نظر شما چیست؟ با تمام صحبت‌های انجام شده به نظرتان مجوزدهی انجمن ورزش‌های الکترونیک به مسابقات قانونی است؟ آیا اصلا نیازی به دریافت مجوز در این حوزه وجود دارد؟ اگر شما برگزارکننده مسابقات هستید، تجربیات خود را در مورد چالش‌ها یا موانعی که در زمینه مجوز مسابقات بازی با آن روبه‌رو شده‌اید را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

دیدگاه
۱۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

13 Replies to “آیا مجوزدهی انجمن ورزش‌های الکترونیک به مسابقات قانونی است؟”

 1. آواتار Demon Demon گفت:

  الان تکلیف برگزار کننده چی میشه ؟
  البته خداروشکر ما تو کشورمون کلا برگزار کننده ی با مجوز تا امروز نداشتیم . همه گیم نت ها و گیم سنتر ها داخلی برگزار میکنن که نیاز به مجوز ندارن . این سایتی هم که گذاشتین رو دیدم ، فستیوال دارن برگزار میکنن . از طرف من بهشون بگید کار جدید تو کشور بدون رابطه امکانش نیست . ;)
  تهش همین میشه.

  ۲ ۰
 2. ali.ya گفت:

  چرا کامنت های من تایید نمیشه ؟

  ۰ ۱
  1. سلام
   من نگاه کردم کامنتی که از شما ارسال شده و بی تایید مونده باشه نمیبینم. :56:

   ۰ ۰
  2. ali.ya گفت:

   سلام حامد جان.به نظرت مشکل از کجا میتونه باشه ؟ من دیروز تو دو تا پست جداگانه کامنت گذاشتم هیچکدومش ثبت نشد !

   ۱ ۰
  3. احتمالا اون لحظه در اینترنت مشکلی ایجاد شده که ارسال نشده. یا سایت اون لحظه یک مشکل فنی پیدا کرده

   ۰ ۰
 3. ابتدا باید ذکر کنم صفحه اینستا قرار نیست تمام مجوزها بارگزاری بشه ، مثل تمام مسابقات مقدماتی که تنها نامه جهت معرفی برگزار کننده ارائه میشه.
  شما بفرمایید برای هماهنگی مسابقاتتون از چه مجوزی نمایندگان استانها استفاده می کنن دقیقا ؟
  در ضمن در همون صفحه اینستا هم مفصلا توضیح داده شد ولی متاسفانه دیدید حرف حساب جواب نداره پس ترجیح دادید به صورت غیر حرفه ای و غیر اخلاقی عمل کنید . کار غیر قانونی یعنی فرد یا افرادی جهت انحصار طلبی یک ایونت رو با بی قانونی فراوان و صرفا پیگیری از مراجع مختلف کنسل کنن .
  مطمئنا این مساله و این خبر از طریق مراجع قانونی پیگیری میشه تا مشخص بشه در این کشور قرار نیست انحصار طلبی و رانت در بازی های رایانه ای وجود داشته باشه.
  این مسابقات با رئیس انجمن های ورزشهای الکترونیک و دبیر کل فدراسیون آسیا هم هماهنگ شده و از طریق شخص ایشون هم در حال پیگیری است.

  ۲۳ ۷
  1. اولا که همون طور که در متن دیدید، فعلا در زمینه‌ی کسب مجوز برای ورزش‌های الکترونیک در قانون کشورمان اختلاف نظر وجود دارد.
   دوماً، رفتار ما که با ارائه‌ی حداکثر منابع ممکن ادعا‌های خود را مطرح می‌کنیم غیر حرفه‌ای است؛ آن وقت رفتار شما که یک نامه را به عنوان مجوز مطرح می‌کنید حرفه‌ای؟
   دوری فضای گیم ایران از انحصار طلبی و رانت خواری از اهداف ما در دنیای بازی است.

   ۳ ۰
 4. demntorhp گفت:

  شما دارید از قانون حرف میزنید؟؟
  یک مسابقه با دوتا قانون ساده گذاشتید و به کسی که به بی قانونی ترین روش عمل کردو سایتتون و ارزش دنیای بازی رو پایین آورد جایزه دادید.
  من که میدونم حتی یدونه از ۱۰۰ تا کامنت من که تو یه هفته زیر ۱۰۰ تا مطلب مختلف که برای بعضیاش حتی نیم ساعت وقت گذاشتم، دیده نشد و فقط تعداد کامنت نفری که هرچی از دلش میخواست میگفت و مسخره میکرد دیده شد.
  اتفاقا این قوانین علاوه بر مسابقه بازی ها باید روی مسابقه های شبکه های اجتماعی هم باشه تا حق خوری نکنن یسری افراد.
  میگن طرف رو تو ده راه نمیدادن سراغ خونه کدخدا رو میگرفت… شما هنوز تو قانون های خودتون موندید بعد میرید از قوانین بازی های رایانه ای حرف میزنید؟
  اغلب کسایی که حق خوری میکنن از این قانون ناراحت میشن =))

  ۷ ۳
  1. علی فخار گفت:

   سلام
   بله متاسفانه مسابقه با باگ‌هایی همراه بود که می‌پذیریم
   اتفاقا امروز بحث شما بود، حتما برای دلجویی از شما برنامه داریم.
   و قطعا اگر مسابقه‌ای در آینده برگزار کنیم حواسمان بیشتر به این باگ‌ها خواهد بود.
   ممنون از فیدبک‌تون :57: :58:

   ۵ ۱
  2. آواتار Farhad.da Farhad.da گفت:

   بابا این بیچاره راست میگه من خودم اینستا بودم اسپم بعد یکی پیام داد گفت اینجا نیستو شکلک و ایول افرینم حساب نیست بعد اومدم سایت دیدم کامنتای اینو ناامید شدم رفتم :27:

   ۱ ۱
  3. حرف شما درست و متینه.
   سعی میکنیم از این به بعد بهتر مسابقات این چنینی رو برنامه ریزی کنیم.
   ممنون که حواستون هست و فیدبک میدید :58:

   ۲ ۰
  4. داداش من کامنتاتو میخونم همیشه

   ۱ ۰
  5. demntorhp گفت:

   من فقط میخواستم یک پیامی رو برسونم و اصلا نیاز به دلجویی و این مسایل نیست. مطمعنن شما کلی درگیری دارید و واقعا من به شما مدیونم چون از مطالبتون استفاده کردم. من اینقدر شکستم اونم فقط تو ۲۳ سال زندگیم!!!!این مسایل کم کم حداقل تو این جامعه عادی شده برام.
   من اصلا تو سایتم این موضوع رو نمیخواستم بیارم به آقای غلامی در توییتر رفتم پیام دادم ولی ایشون منو بلاک کردن بدون اینکه اجازه دفاعی به من بدن.
   یچیز دیگه میخواستم بگم درباره اون شعر حافظی که گفتم من اصلا قصد جسارت به سایت رو نداشتم یعنی هیچ وقت به خودم اجازه نمیدم به کسی توهین کنم اونم کسی که دارم ازش یاد میگیرم.
   احساس میکنم نکنه واقعا سوتفاهم بشه یه وقت.باز میگم منظورم به سردبیر بود که عرصه سیمرغ که همون دنیای بازی هست رو از مگس هایی که دورشن حفظ کنه. احساس میکنم باز تقصیر من بود که نباید این شعر رو میگفتم که سوتفاهم پیش بیاد یوقت. از آقای غلامی هم عذرخواهی میکنم باز اگه حرفم واضح نبود و ناراحتی براشون ایجاد کرد.
   امیدوارم پیامم رو گرفته باشید و عمل بشه بهش، فقط همین.
   ما که از طرفدارای دنیای بازی هستیم و پیشرفتش رو میخوایم فقط.
   اگه باز احساس کردید یه درصد ممکنه از این کامنت من در آینده سواستفاده کنن افراد سریع حذفش کنید. من ناراحت بودم و نباید در اون شرایط پیام میزاشتم.
   از کسایی که این همه محبت داشتن کامنت های منو خوندن و لایک کردن واقعا ممنونم. نمیدونم چی بگم فقط ممنونم.
   دیگه وقت واسه من نزارید. شما فقط پیشرفت کنید برید بالا بالاها

   ۶ ۴