کافه بازار, گوشی موبایل - Mobile Phones (Smart Phones)

هذیان خود بزرگ بینی؛ نگاهی به «دزد بی‌مزد» و مشتقات آن

آواتار سعید زعفرانی توسط سعید زعفرانی در ۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ , ۱۶:۵۱

چکیده‌ی کتاب “بی‌شعوری” در چند بازی موبایل!

یکی دو سال اولی که با رایانه‌ی شخصی آشنا شدم، سال‌های پرماجرایی بودند. مهم‌ترین نکته شاید این بود که وقت زیاد داشتم و کنجکاوی نمی‌گذاشت فقط به بازی بنشینم و همین‌طور شد که یک مجموعه نرم‌افزاری خریدم و به هر کدام دستی انداختم. مثلا ویدئو استودیو یا بهتر از آن، فوتوشاپ (آن موقع نسخه‌ی ۶) حسابی کیف می‌داد. با دو تا عکس بی‌ربط یک شاهکار هنری خلق می‌کردم و به تماشا و تحسین می‌نشستم. بعد هم ممکن بود حتا آن‌چه خلق کرده‌ام را به معرض نمایش بگذارم، اما نه برای همه، بلکه برای مخاطب خاصِ خودم که مطمئن بودم کاری جز تشویق بلد نیست. در آن شرایط (منظورم سطح سواد و ارتباط با جامعه و سن و همه‌ی دیگر متغیرها است) اتفاقی که می‌افتاد این بود که جهل نسبی من در مقابل سد محکمی از دانایی حتمیِ خودم قرار می‌گرفت و اجازه پیدا نمی‌کرد تا در معرض نمایش گسترده قرار بگیرد. این‌که من به اقتضای اوضاع گمان می‌کردم با چسباندن کله‌ی خودم روی کله‌ی پلنگ کار خفنی کرده‌ام و شاخ غول شکسته‌ام، خیلی طبیعی بود، و طبیعی‌تر از آن حتا این بود که در عین حال می‌دانستم خیلی بهتر از من هم هست، پس علاوه بر کیفی که از ماجراجویی خودم می‌بردم، هرگز به سرم نمی‌زد اسم خودم را طراح بگذارم و شروع کنم به عرضه‌ی تصویرهایی که ساخته‌ام. در واقع اگر غیر از این می‌شد و من هیچ مشکلی در بروز آن‌چه می‌دانستم مزخرف صرف است نداشتم و با خیال راحت این مسخره بازی‌ها را توی بوق و کرنا می‌کردم و تازه ادعایم هم می‌شد که چه چیز خوبی ساخته‌ام، مشخص بود که یک جای کار می‌لنگد.

هان؟

هان؟

این اتفاق را می‌شود در اولین برخوردهای ماجراجویانه‌ی اکثر افراد با چیزهای جدید پیدا کرد. نکته این‌جا است که افرادی که از سلامت روحی-روانی برخوردار باشند، خیلی زود متوجه می‌شوند که اگر هر نسبتی به آن‌چه خلق کرده‌اند بدهند (منظور در وهله‌ی اول است) از کم‌اطلاعی یا بی‌اطلاعی آن‌ها است. شما تنها زمانی اجازه خواهید داشت آن‌چه در حیطه‌ی صنعت و هنر خلق کرده‌اید را ستوده و به آن افتخار کنید که یا خودتان متخصص باشید و علم و عمل کافی داشته باشید، یا جماعت مخاطب و متخصص در مواجهه با اثر، با شما همراه شده و زبان به ستایش بگشایند. مگر این‌که دچار شیدایی و خودبزرگ‌بینی باشید. وگرنه که هر کس می‌تواند ادعا کند که مخترع برق یا کاشف الکل است. تا زمانی که شما متوجه دنیای اطرافتان نیستید، خودتان را به خواب زده‌اید و فکر می‌کنید زمین حول محور شما می‌چرخد، آن وقت افتضاحاتی مثل “دزد بی‌مزد” یا “پلیس ابلیس” را به معرض نمایش عموم می‌گذارید و خودتان (به عنوان خالق اثر) شروع می‌کنید به تعریف و تمجید و حالا ندوش، کی بدوش!

بدون شرح! یا حتا شرح در متن!

بدون شرح! یا حتا شرح در متن!

صحبت کوتاه، انگار در سال‌هایی زندگی می‌کنیم که شرایط ارتباط بشر با هم‌نوعش فراهم نیست و از احول هم خبر نداریم. چرا؟ چون وقتی به کافه بازار مراجعه کنید، می‌بینید که یک چنین خزعبلاتی که متاسفانه اسم بازی را هم یدک می‌کشند، چهار-پنج ستاره دارند. این یعنی دقیقا همان اتفاق شومی که نباید بیافتد. یعنی هم‌سو و همراه شدن جماعت مخاطب و متخصص (به تعبیری مخاطب عام و خاص) با کسی که فقط از سر جهل و کم اطلاعی به آن‌چه عرضه کرده است می‌غرد. و این یعنی بی‌تاثیر شدن رای مخاطب. یعنی زوال استانداردها، معیارها و مقوله‌ی کیفیت. یعنی هر کس از راه رسید و در چهار تا نرم‌افزار که می‌شود از آن‌ها اپلیکیشن در آورد ماجراجویی کرد بشود بازی‌ساز. یعنی ما به غلیظ‌ترین غلطِ ممکن اسم امثال دزد بی‌مزد را بگذاریم بازی.

ببینید لمپنیزم تا کجا به بازی‌سازی ایران رخنه کرده است.

ببینید لمپنیزم تا کجا به بازی‌سازی ایران رخنه کرده است.

وقتی هیچ چیز از فرم بلد نباشی، محتوای متاثرکننده‌ای مثل مجلس ختم تبدیل به خنده‌دارترین صحنه‌ی اثر می‌شود. این اتفاق را به این شدت تا کنون ندیده بودم، که یعنی این بازی در فرم و محتوا تا حداکثر ممکن اشتباه است.

وقتی هیچ چیز از فرم بلد نباشی، محتوای متاثرکننده‌ای مثل مجلس ختم تبدیل به خنده‌دارترین صحنه‌ی اثر می‌شود. این اتفاق را به این شدت تا کنون ندیده بودم، که یعنی این بازی در فرم و محتوا تا حداکثر ممکن اشتباه است.

جدای این‌که در کم‌تر از ۵ دقیقه سر و کله زدن با این‌گونه ساخته‌ها به شما ثابت می‌شود که با افتضاحی از همه نظر مواجه هستید، در یک پاراگراف هم می‌شود خواننده را مجابِ همین موضوع کرد. (نوشتن در مورد این چیزها واقعا برای من دردناک است. چون از ابتدا قرارم با خودم این بوده که “بازی” را نقد کنم. یعنی آن‌چیزی که قابل نقد باشد را اول بازی کنم، بعد در مورد تجربه‌ی خودم قضاوت کنم و به اطلاع خواننده برسانم. حالا کار به جایی رسیده که اصلا چیز قابل نقدی پیدا نمی‌شود. یک وقتی هست که یک بازی مشکل دارد. می‌گوییم خب مشکل دارد. فلانش بد است و بهمانش به جا نیست. ساخته‌های آقای گنجه زادگان اساسا با هیچ متر و معیاری هیچ چیزی نیستند که بخواهیم با آن‌ها سر و کله بزنیم.) شما به عنوان مخاطبی که با دیدن ستاره‌های متعدد ساخته‌های مذکور کف کرده‌ و دست به دانلود شده‌اید، انتظار یک چیز حداقل معمولی و نرمال را می‌کشید. به محض عبور از اولین تصویر بازی، با یک چیزی روبرو می‌شوید که معلوم نیست بازی است، رمان تعاملی است یا یک انیمیشن فوق‌العاده بد ساخت است که فقط از شما برای راه رفتن کمک می‌گیرد. در بهترین حالت می‌شود این “چیز” را رمان تعاملی نامید. با این حال لطف بزرگی کرده‌ایم چون داریم به اثر حیثیت می‌بخشیم، در حالی که نه دارد و نه سزاوار داشتن حیثیت است. خیلی سریع مشخص می‌شود که کم‌ترین درکی از هیچ‌یک از ابعاد ساخت رمان تعاملی در سازنده وجود نداشته. قصه همان ماجراجویی ابلهانه است که عرض کردم. به نظرم فقر سواد یک نفر ممکن نیست بتواند به شکلی بهتر از این نمودار شود. شاید شما فکر کنید که حالا من دارم در مورد چارچوب‌های بازی‌سازی، قصه‌گویی، متحرک سازی، گرافیک، طراحی مرحله و این‌ها صحبت می‌کنم، اما اوضاع خیلی وخیم‌تر است. در حد املا و انشا. مثلا این چیزی که به عنوان داستان بازی به خورد شما داده می‌شود را اگر معلم انشای دوم راهنمایی بنده بخواهد نمره بدهد ۱۰ هم نمی‌شود. حالا خودتان ببینید با چه فاجعه‌ای طرفیم.

دوباره، هان؟

دوباره، هان؟

من قصد ندارم بیشتر از این به خود اثر بپردازم، چرا که به هیچ وجه لایق این همه توجه و تاسف نیست. اما هنوز یک جای کار می‌لنگد. ما بیم آن را داریم که معیارهای پلتفرم‌های عرضه‌کننده‌ای مثل کافه بازار، تا حد این‌طور به اصطلاح بازی‌ها سخیف شوند. آن وقت بخش بازی‌های ایرانی این شبکه که اتفاقا روزهای خوب و رو به پیشرفتی را سپری می‌کند خیلی زود پر می‌شود از ساخته‌های امثال مهدی گنجه زادگان. بعد کم‌کم درصد بازی‌هایی شبیه به دزد بی‌مزد زیاد می‌شود و این فراوانی خیلی زودتر از این‌که بتوانیم فکر چاره باشیم کار دستمان می‌دهد. اگر ذائقه‌ی ما تحت تاثیر جهل با جرات یک یا چند نفر و بی‌مسئولیتی حرفه‌ای گروه عرضه کننده دست‌خوش تغییری به این ناگواری بشود، باید فاتحه‌ی بازی‌های موبایل ایرانی را خواند. باید حواسمان باشد که این چیزها را جدی نگیریم. قرار نیست همه بازی‌ساز بشوند، شاید آینده‌ی این جوان ایرانی در چیز دیگری است و نمی‌داند. ما باید بی‌رحمانه آگاهش کنیم. و همین‌طور بی‌رحمانه جلوی نفوذ این زباله‌های فرهنگی به تلفن‌های هوشمند و رایانه‌هامان را بگیریم.

دیدگاه
۵۶ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

56 Replies to “هذیان خود بزرگ بینی؛ نگاهی به «دزد بی‌مزد» و مشتقات آن”

 1. مزد بی دزد ، گنجه زادگان دزد با مزد :|

  ۱ ۰
 2. مزد بی دزد ، مهدی گنجه زادگان دزد با مزد :|

  ۰ ۰
 3. آواتار علیرضا علیرضا گفت:

  آقا توهین نکن چرا اینجور میگی ایشون رو

  ۲ ۲
 4. آواتار مهرداد مهرداد گفت:

  الان که خیلی بهتر شده دزد بی مزد ۱۰ بالاارین گرافیک رو داشت فوق العاده بود داستانش هم عالی بودبهترین بازی دو بعدی بودش لطفا وقتی دارین درباره ی چیزی نظر میدید اول تا آخر نگاه کنین بعد نظر بدید
  با تشکر

  ۲ ۵
  1. آواتار مهرداد مهرداد گفت:

   ولی یکی از اشتباهتش این بود که دزد بی مزد رو از قسمت ۱۰ بعد ادامه داد کلا گند زد تو بازی??

   ۰ ۲
 5. آقا خیلی وقت بود دنبال کسی بودم این بازی رو نقد کنه
  یعنی همینطور ادامه پیدا کنه jpg. های زیادی فقط pngشدن
  در اصل من حدود ۸ سال پیش مهدی رو میشناسم
  یه کار بزرگی که کرد ساخت بازی برای افراد نابینا بود این اثر فوق العاده به دلم نشست چون حالا به اصطلاح بازیساز از ۴ دکمه و صدا توانسته بود یه اینوایرمنت جذاب بسازه اونم فقط نسخه ۱ و ۲ بعدیا طبق معمول آقا گنجه زادگان خراب شد و …
  خلاصه اولین بازیش بازی مخصوص نابینایان بود خیلی خوب بود تحسین بر انگیز رفته رفته
  بازی ها آشغال تر و دوباره به بحث jpg to png تبدیل شد . امیدوارم ۳d یا حداقل ۲d دیزاین را یاد بگیری مهدی. :44:

  ۵ ۱
 6. آواتار بی نام بی نام گفت:

  این مطلب مال اون زمانیه که ایشون(گنجه زادگان) اول راه بوده و تجربه زیادی نداشته ولی الان خیلی پیشرفت کرده و بازی هاش از نظر گرافیکی خیلی بهتر شده
  مثلاً دزد بی مزد ۱۶نسبت به قسمت های اولیه بازی خیلی پیشرفت کرده (باور نمی‌کنید برید بازی کنید)
  فقط ایشون از لحاظ داستان خیلی بده و تقریبا صفره
  اگه دزد بی مزد ۲۰رو بازی کنید می‌بینید که اصلا از لحاظ داستانی خوب نیست و فقط یه چیزی ساخته داده تحویل ملت
  ?

  ۰ ۳
 7. جدای از گیم پلی نسخه اول و ….
  و گرافیک باید به موضوع و… توجه کرد.
  این بازی بازی نیست که توش چپ و راست بری و … تا بازی تموم بشه
  شما در بازی دزد بی مزد ۳
  شاهد یک بازی معمایی هستید که چند راه برای فرار برای شخص وجود داره
  پس اینجا نمیتنیم بگیم کاراکتر فقط چپ و راست میره و …
  کاراکتر رو باید به جای درست برد و کار های درست رو برای آزادی از زندان انجام داد
  و جدای از این داستان هم نقش مهمی تو جذابیت بازی داره.
  داستان بازی تلخی داره شیرینی داره و داستانی نیست که برای مخاتب خسته کننده باشه برای مثال بازی وحشت از نگاه یک نابینا
  اگر بگیم میتونیم یک بازی بدون استفاده از تصویر بسازیم حرف بزرگی زدیم ولی اگه واقعا این کار رو بکنیم کار شاخی کردیم.
  قبول دارم تو بازی از طراحی هنری فضا و ایجاد حس آزادی عمل خبری نیست ولی باید بدونیم ساخت بازی اون هم بدونه دستیار و گروه بدونه اشکال و باگ ممکن نیست مگر تمامی ویژگی ها بای بازی سازی رو داشته باشیم.
  مثل:گرافیک خوب
  سناریوی خوب
  نقشه خوب برای اجرای بازی
  ایده پردازی خوب
  دید هنری
  محارت فنی.

  ۲ ۱
 8. آواتار امیر امیر گفت:

  بعضی بازی ها مثل همین بازی هستن که هم از نظر گرافیکی، داستان و …. افتضاح هستن و بعضی بازی ها مثل ۴۱۱۴۸ و رستگاری۲: هرج و مرج یک شاهکار هستن.

  ۱ ۰
 9. آواتار Shervin Shervin گفت:

  توی اپارات چنتا بچه سال این ک*صشرا رو استریم هم میکنن :/

  ۵ ۱
 10. شما بعید می‌دونم از سازندش چیزی بدونی
  اگه به این سازنده امکانات میدادن چندتا از بازی هاش جایزه جهانی میبرد
  در ضمن دزد بی مزد تو کشور های دیگه یک میلیون نصب داشته

  ۱ ۲
  1. آواتار امیر امیر گفت:

   مگه بازی سازی چقدر امکانات می خواد؟ انجین یونیتی و گیم میکر استدیو روی بیشتر کامپیوتر ها اجرا میشن. خود آقای فنایی مگه چقدر امکانات داشت؟ بحث امکانات نیست؛ بحث توانایی استفاده از امکاناته :| :|

   ۳ ۰
  2. آواتار ARIanGh ARIanGh گفت:

   با این که حالا کلا این مقاله برای خیلی وقت پیشه
   ولی دوست عزیز من اطلاعی ندارم که اقای خاکزاد سازنده بازی nobody’s left رو میشناسی یا نه اما درباره این بازی تحقیق کن تا از تعجب شاخ در بیاری
   حالا شاهکاری که گفتم تک نفره ساخت یه ایرانیه و پلیس ابلیس افتضاح به تمام معنا هم تک نفره ساخته شده
   بحث امکانات نیست بحث بلد بودن استفاده از موتور خوب و ارزش قائل شدن برای مخاطبه
   روایت داستان تو این بازی به شدت مزخرفه و استفاده از عکس گوگل به جای شخصیت ها به شدت خنده داره تو خیلی از شرایط بازی
   این اقا لااقل حاضر میشد تو بازیش یه فونت درست درمون درست کنه یا حداقل یه شخصیت درست یا یه کاراکتر طراحی کنه به جای کپی پیست کردن عکس پیرمرد تو بازی پلیس ابلیس😂 و دانلود عکس تراکتور😀
   داستان کاملا ایرانیزه شده است
   حتی انتقاد از پلیس ایران هم درست صورت نگرفته و فقط سعی داشت بگه نه ببین همه خیلی بدن دزده ما فقط خیلی خوبه
   خب ایده جالبه ولی روایت اصلا جالب و جذاب نیست گیمپلی هم که خندم میگیره اصلا بگم گیم پلی
   بازی چپ و راست با محوریت دو کاراکتر سطحی ایلیا و بردیا 🙏 که قیافه هاشون از روی تابلوی سلمونی هست که اکثرا قیافه یه بچه با عینک میزارن جلو مغازشون دقیقا همونه
   گرافیک هم که اصلا بنازم
   داره الان با گاد اف وار رگناروک برابری میکنه اصلا بازی از زمان خودش جلوتره و شاهکاره👅👌👅💨👅

   ۲ ۰
 11. مهدی گنجه زادگان خداست!!!

  اینو واسش گذاشتم دلش نشکنه طفلی!البته دروغ نگفتم خداست.خدای اعتماد به سقف

  ۵ ۰
  1. آواتار مهرداد مهرداد گفت:

   لطفا حرف زیادی نزنید دوست عزیز?

   ۱ ۱
 12. آواتار ممد ممد گفت:

  شماها الکی نظر دادین…خودتونو الکز خسته نکنین، اصلا چیکار به کار مردم دارین سرتون تو کار خدتون باشه، شما واقعاً برا پیشرفت ایشون انتقاد میکنزن یا از رو خود بزرگ بینی…ایشون تو داستان نویسی کارسون بدک نیست ولی توی طراحی یکم باید پیشرفت کنن
  ….تک نفره بازی ساختن کار ساده ای نیست!

  ۱ ۵
  1. آواتار امیر امیر گفت:

   داداش درسته تک نفره بازی ساختن کار ساده ای نیست؛ اما آقای فنایی ۴۱۱۴۸ رو تنهایی ساخت، و آقای شریفی هم رستگاری ۱ و ۲ رو تنهایی ساخت. این آقای گنجه زادگان بعضی مواقع ایده خوبی داره اما همون آلبوم چهل تیکه برای بازیش نام مناسبیه

   ۱ ۰
 13. آواتار ضحی عفری ضحی عفری گفت:

  من ضحی عفری از کرده ی خود پشیمانم و از این به بعد این بازی را از لیست رزومه کاری ام بیرون میاورم! :| چرا که حرفای دلم بود واقعا.‌خدا خیرتون بده..!من اگه این حرفا رو میزدم گنجه ایای عزیز میگفتن بیا..داش مهدی معروفش کرد..حالا نمک خورد نمکدون شکست!

  ۲ ۰
  1. آواتار Frozen Snow Frozen Snow گفت:

   داداش تو یهویی از کجا سر در آوردی مطلب یک سال پیشو آوردی رو :۲۱: :۲۱: :22: :22: :۲۵: :۲۵: :۲۵: :۲۶: :۲۶: :۲۶:

   ۲ ۱
 14. آواتار bat bat گفت:

  بدون شک یکی از کارکنان Ubisoft بوده :۲۴:

  ۴ ۰
 15. aliya گفت:

  از ستاره های این بازی میشه متوجه شد که چقدر درک و فهم گیم تو ایران کمه…مشکل اینجاست که بیشتر کسایی که به اینجور بازی ها ستاره میدن و تعریف و تمجید میکنن اصلا جزو گیمر جماعت به حساب نمیان

  ۳ ۰
 16. آواتار MAD CATz MAD CATz گفت:

  نسخه گوتی کی ریلیز میشه ؟ :13:

  ۰ ۰
 17. آواتار پارسا پارسا گفت:

  اگه بخوایم از لفظ خوب استفاده کنیم به این جور افراد میگن خود ***ن پندار! (َشرمنده بازم )
  در کل از اینا ۶۸ ملیون تویه ایران داریم :lol: باید به فکر صادر کردنشون جای نوابغ باشیم :lol:
  در کل بدجوری به جونه ملت افتاده این مرض
  ایشونم شانس اوردن دختر نیستن
  وگرنه تا الان تو خیابون کلی کار داشتن که انجام بدن دیگه بازی ساز نمیشدن :lol:

  ۱ ۰
 18. آواتار mohsen mohsen گفت:

  بهش برخوردهههههه
  هخهخخخخخ
  بزرگترین دلخوریش هم اینه چرا از داستان حماسی بازی ایراد گرفته :۲۵: :۲۵:
  گفته این ها همه از روی حسادته :۲۵:
  توی کانال تلگرامش اینارو گفته :11:

  ۲ ۰
 19. آواتار silver silver گفت:

  هرچی سعی میکنم یه شوخی به ذهنم بیاد نمیشه!
  پوکر فیس هم نمیاد!
  من رفع زحمت میکنم!

  ۲ ۰
 20. آواتار caner 2 caner 2 گفت:

  بچه ها رفتم لینک همین پیجو گذاشتم تو وبلاگش ببینیم چیکار میکنه :D

  ۲ ۰
 21. Punisher 47 گفت:

  کابوس بازی سازی ایرانی :13:
  این اولین دیدگاهم بود نمی دونستم چی بنویسم :۱۸:

  ۴ ۲
 22. آواتار caner 2 caner 2 گفت:

  من که بازی رو تو چند روز بر اثر بیکاری و اجبار دانلود کردم و دیدم،واقعا باید بگم که بازی از هیچ ایده ی خاصی بهره نمی بره و کار شما فقط اینه که چپ و راست برید!کلا میتونید همین الان این پیج رو ببندید و روز های آرام و شب های بدون کابوسی داشته باشید :D

  ۳ ۰
 23. آواتار al1zz al1zz گفت:

  اقا ما منتظر dlc این مجموعه بودیم نیومده ؟ تو رو به خدا بی خبرمون نذارین!!!!!

  ۴ ۰
 24. آواتار Triple_M Triple_M گفت:

  قبلا در حد ۵ دقیقه چند تا از کارها (سرهم بندی ها ) ی آقای گنجه زادگان رو تجربه کردم ، این که میگم ۵ دقیقه ، چون تحمل نداشتم بیشتر ادامه بدم ، متاسفانه حالا غیر از این کار ، مهارت فنی متوسطی دارن ایشون ، اما بدبختانه ایده و داستان پردازی و کلا همه چیزای دیگه صفر ! و بدبختانه تر ، اگر انتقاد کنین ایشون بس مطمئن هستن به خودشون و هدف والا منجی گری بشریت ، اصلا گوش نمیدن و میگن من خیلی خوبم! آقای گنجه زادگان : کار های شما بی نهایت مسخره هستن . اگر توانایی کار با دو تا نرم افزار رو بلدید ، به نظرم با ۲ یا ۳ نفر دیگه کار کنین همزمان تا همیچین افتضاح هایی به بار نیاد . من کبریت سوخته و اون بازی تقلیدی کلوسوس رو که دیدم میگم میشه گرافیک هنری خوبی شما از آب دربیارین ، بقیه کارا کلا صفر . خواهشا منطقی باشید و انتقاد پذیر ، وقت بزارید و سر تمامی جنبه ها کار کنید ، ان شاءالله موفق میشید و خودتون به کارای قبلی میخندید .

  ۳ ۱
  1. آواتار keyvan ahmady keyvan ahmady گفت:

   خب الان دقیقا دارین با یک دیوار که چه عرض کنم یک دیوار بتنی نه نه ۱۰ تا دیوار بتنی حرف میزنین و ایشون افراد با استعداد دیگری مثل ایشون که فقط کافیه ۵ دقیقه تو بازار بگردین تا بتونین شاهکار هایی شبیه شاهکار ایشون پیدا کنین، تا زمانی که از ساخت بازی اینچنینی سود میبرن خودشون خدا میدونن و به هیچ انتقادی گوش نمیدن یعنی هنوزز موندم ۵۰۰۰+ دانلود برای دزد بی مزد ! نظارتم که جگر ادم داغ میکنه فقط تو یکی از نظرات اینقدر از گرافیک بالا و نزدیک به وا قعیت :11: این بازی تعریف شده بو که اگه اول بازی ندیده بودم فک میکردم بحث در مورد Overwatch خست یا پورت بازی Horizon zero down رو اندروید! :11: :11:

   ۰ ۰
  2. آواتار Triple_M Triple_M گفت:

   ۴.۵ ستاره ، نظرات هم همه گفتن عالی بود ، دمت گرم ، خیلی حال دادی و . . . :11:
   این بنده خدا شاید حق داره اینقد اعتماد به نفس داره ، آخه ملت از چی این لذت بردن ؟؟؟ :20: :۲۱: :|

   ۲ ۰
  3. Meysam.B گفت:

   هرملتی به خواسته ی خودشون اینا سرشون میاد، ماهم خودمون خواستیم هرچیزی که الان هستیم و داریم خواسته ی خودمون بوده(نظرات کافه بازار)!نمونه ی بارزی هست دراین رابطه!!

   ۰ ۰
  4. آواتار TMNT TMNT گفت:

   سورس یه تعداد از آشغال هایی که میسازه رو گذاشته تو وبلاگش.
   تنها خط کدی که برای این بازی ها به کار برده فانکشنی هست که مانع از به خواب رفتن گوشی حین اجرای این شت ها میشه.
   اعتماد به نفسش اونقدره که به مردم گیم میکر هم آموزش میده.

   ۴ ۱
 25. آواتار scratcher scratcher گفت:

  من واقعا متاسفم . این مورد که شما اشاره کردین نه فقط در مسئله ی بازی سازی بلکه در زمینه ی موسیقی و فیلم سازی هم به چشم میخوره . در کشور ما در تمام زمینه هایی که گفتم هم ناشر و هم سازنده دنبال پول هستند نه کیفیت . :11:

  ۲ ۰
  1. آواتار Triple_M Triple_M گفت:

   تجربه به من اثبات کرده ، عملا وقتی بستر فراهم نیست اصن نمیشه کار فنی داد، یه سریال مث کیمیا ازش تقدیر شه و اسم شهرزاد کلا نیاد هیچ جایی ، وگرنه تو یه سری جاها من فعال بودم و دیدم که اینجا معیار هنر نیست بلکه سایر مسائله .:۱۱:

   ۱ ۰
 26. آواتار AA GAMER AA GAMER گفت:

  به شدت منتظر ریمسترش برا ps5 هستم :۲۴: :۲۳: :۲۱: :۱۲: :11: :|

  ۵ ۰
 27. آواتار The Rebellion The Rebellion گفت:

  “آموزش :
  آموزش این بازی کاملا مشخص است…”
  ۲۰۱۶ Mehdi Ganjehzadegan-

  ۵ ۳
 28. از کانال تلگرام مهدی گنجه‌زادگان:

  در ایمیلی بازار بمن اعلام کرد بازی پلیس ابلیس از دید کارشناسان بازار برگزیده می شود و بنری برایش طراحی کنم..این همه بازی عالی ساختم نشد برگزیده بازار اما این ابلیس شد!بهر حال گویا مشکلشون با من حل شده.

  (منظور از بازار فروشگاه کافه بازار است)

  ۵ ۲
  1. آواتار Zfan Zfan گفت:

   جای اکانت مسی و داور و سماور باید میرفتیم سراغ اکانت این یارو…
   دیگه رسماً داره تر میزنه به اعصاب جماعت :۲۳:

   ۲ ۱
 29. آواتار SleepyMan SleepyMan گفت:

  شهر که شلوغ میشه از این اتفاقا زیاد میفته جدی نگیرین یه سرچ تو گوگل زدم همون بهتر ما تحریم باشیم دست و بال نوابغ کشور بسته باشه وگرنه قطب گیمینگ میشیم کمپانی ها باید جمع کنن برن

  ۳ ۳
 30. آواتار Ulfric Ulfric گفت:

  واقعا این استعداد داره تلف میشه…
  دوستان یکی دیگه از بازی های ایشون shadow of the colossus 2 هستش. درواقع ایشون دیدن Team Ico خیلی دیر به دیر بازی می‌سازه گفتن خودشون دست به کار بشن و ابراز امیدواری هم کردن که سونی توجهش به این بازی جلب بشه و نسخه‌ی سه‌بعدیش روبرای PS4 منتشرکنه.
  تا این حد یعنی… :lol:

  ۷ ۱
  1. به نظر من این بازی بازیه اوکیه حالا هرکی هر جوری میخواد فکر کنه میتونم بگم یک زمانی این بازی را خیلی دوست داشتم ولی خز وقتی کنسول ایکس باکس خریدم که گیمی مثل فورت اپکس اینا میزدم تازه فهمیدم گیم چیه خودتان برید بصورت انفرادی بازی بسازید ببینید تا کجا میتونید پیش برید بعد بیایید در مورد گیم ایران نظر بدید بای

   ۱۰ ۱۳
 31. آواتار heisenberg heisenberg گفت:

  واقعا جای تشکر داره که وقت گذاشتی و این نوشته رو تهیه کردی ..
  کنجکاو شدم و رفتم اسم این جوانو تو گوگل سرچ کردم :10:
  اونجور که من فهمیدم به غیر از این زباله …
  .
  .
  . حدودا ۸ تا شاهکار دیگه هم خلق کرده
  :|
  :'(

  ۴ ۲
 32. واقعا و اساسا در ذات وجود هویت انسانیت یک چنین افراد خشک مغز و کم فهمی بایستی شک کرد ?
  این گونه موجودات متاسفانه فقط و فقط برای نداشتن (تاکید میکنم) نداشتن فرهنگ و منش استفاده از خلاقیت هایی که ۰.۰۰۰۰۱ آن خلاقیت ها، حتی در کنه فروخفته مغز نداشته ی یک میمون نابالغ مذکر، هم بروز نکرده است، اینگونه تقلا کردن ها و بازی بازی نامیدن هایی از سویشان به سوی عامه ای که حتی، تفاوت بازی را با هنر-صنعت بازی های ویدیویی، درک نمی کنند، کاری بس عبث و بیهوده است؛ چرا که آنها نه تنها خودشان را بلکه ما که فعال صنعت بازی های ویدیویی هستیم را هم به سخره می گیرند!!! ????

  ۲ ۲
 33. آواتار PrinCe S PrinCe S گفت:

  جدا آقای زعفرانی حیف وقتی که پای این نقد و نوشتن گذاشتید!
  ارزش نداره واقعا!
  البته…
  این متن یه طور میشه گفت مشت نمونه خروار بود :۲۴:
  یه جور جامعیت کلی :۲۴:
  اما کیه که گوش بده؟ :11: :(

  ۵ ۶
 34. آواتار Bat of Gotham Bat of Gotham گفت:

  بیاین یادی کنیم از ایرج ملکی :))

  ۱۱ ۲
  1. چطور به تو گیر ندادن؟

   ۴ ۲
  2. آواتار Triple_M Triple_M گفت:

   خیلی بجا بود :11: :۲۶: :۲۵:

   ۰ ۳
 35. آواتار biosignal biosignal گفت:

  شما حرص نخور کلا توی کشور ما هیچی سرجاش نیست مگه فقط زباله های فرهنگی توی بازی سازی ان؟ به سلامتی هر رشته فرهنگی و هنری سر بزنی همینه
  میدونی چرا؟
  چون خودم بارها آدمایی با استعدادهای ماورایی رو میشناختم که واسه سیر کردم شکم خودشون مجبورن روزی ۱۳ ساعت کار کنن بعدشم جنازشونو تا خونه بکشن
  بعدچهار نفر بی استعداد از سیری شکم دست به تولید بزنن

  ۱۰ ۵
 36. آواتار KingAmir KingAmir گفت:

  نسخه کالکتورادیشن نداره بخریم؟ :lol:

  ۴ ۲
  1. آواتار Hasay Hasay گفت:

   :۲۵: :۲۵: :۲۵: :۲۵: عالی بود

   ۲ ۴
 37. آواتار king king گفت:

  خاک بر سر سازندش :۱۲:

  ۹ ۱۱
 38. بازی سال و رقیب Uncharted هم که منتشر شد بالاخره انتظار ها به پایان رسید

  ۸ ۴
 39. آواتار Edward kenway Edward kenway گفت:

  آقای زعفرانی ممنون بابت مطلب.واقعا بازی خیلی افتضاحه :۱۲: :۱۲: :۱۲: .کسی که از بازی سازی هیچی نمیدونه باید ببوسه بذاره کنار

  ۱۰ ۱۲
 40. Meysam.B گفت:

  سعیدجان حیف وقتی که واسه این اثر برجسته تلف کردی :۲۶:
  آخه یکی دوتاهم نیستن که بشه واسه هرکدومشون دست به قلم برد ترکوندن اینا دیگه،فقط خداروشکر دستیار کارگردان نیست:))

  ۱۲ ۵