آیا سونی صرفا ریمیک The Last of Us برای پول انجام می‌دهد؟

یادداشتی در مورد طمع‌های مالی بازی The Last of Us Part I
توسط حامد محمدپور در ۱۱ شهریور ۱۴۰۱ , ۱۲:۰۰

چند سالی است که به شنیدن این خبر که قرار است یک نسخه بازسازی شده، ریمستر یا ریمیک از یک عنوان ساخته و منتشر شود عادت کرده‌ایم. در مورد ریمیک tlou برای پول، اگر مقاله ما درباره هدف ناشرها برای این اقدام را مطالعه کرده باشید، حالا می‌توان گفت که همه به این موضوع چه به نگاه مثبت یا منفی عادت کرده و آب دیده شده‌ایم. با شروع نسل جدید و البته در هنگام ورود به نسل نهم نیز اندک عناوینی بودند که برخلاف نسل پیش این‌بار با یک بازسازی کلی پا به میدان گذاشتند پس بعید نبود که سونی به ریمیک لست آو آس برای پول بیشتر طمع کند. بعد از ساخت ریمیک عنوان «دیمون سولز» این‌بار سونی با ریمیک نسخه اول از شاهکار ناتی‌داگ یعنی The Last Of Us پا به میدان گذاشت و سوالی که برایمان پیش می‌آید این است که هدف از این کار چیست؟ آن هم زمانی که با برچسب قیمت ۷۰ دلاری برای بازی The Last of Us Part I که ریمیکی از نسل هفتم است مواجه می‌شویم. در ادامه با دنیای بازی همراه باشید این پرسش را بررسی کنیم که آیا سونی صرفا برای پول بیشتر the Last of Us را ریمیک می‌کند؟

سیاست‌های سونی: ریمیک لست آو آس برای پول؟

ریمیک لست آو آس برای پول

در این که TLOU یک شاهکار است شکی نیست. عنوانی که بدون شک مرزهای ساختار در یک بازی ویدئویی را جابه‌جا کرد و استانداردهای جدیدی از نظر روایت داستانی به جامعه ویدئو گیم تزریق کرد. فروش بسیار بالای این محصول باعث شد تا سونی و البته استودیوی ناتی‌داگ در نسل هشتم نسخه دوم از این عنوان را با نام The Last of Us Part II توسعه و منتشر کند که به مانند نسخه اول، قسمت دوم نیز توانست به یک اثر تمام عیار تبدیل شود. اما سوال این است که چرا سونی دست از سر قسمت اول از TLOU برنمی‌دارد؟

برای پاسخ به سوال ریمیک tlou برای پول ابتدا باید گفت که در این که سونی در نسل نهم سیاست‌های خود را تغییر داده است نیز شکی نیست. بعد از موفقیت‌های سری بازی The Last of Us و فروش بالای این عنوان، سونی در نسل هشتم یک نسخه ریمستر از این عنوان را برای کنسول PS4 منتشر کرد که با اندک تغییراتی که در پرفورمنس بازی ایجاد کرده بود و البته ارتقا رزولوشن، بازی توانست به فروش خوبی حتی به عنوان یک اثر ریمستر دست پیدا کند. اما با توجه به سیاست‌های جدید کمپانی سونی، در این که هدف در نهایت کسب سود و درآمد بیشتر است شکی نیست اما همان‌طور که اشاره کردیم سونی در مسیر سیاست‌های جدید خود سعی دارد تا بازار پلتفورم PC را نیز به دست بیاورد. همان‌طور که در جریان هستید در چند سال اخیر عناوین مختلفی از انحصاری‌های سونی که شاید هیچ کس فکرش را هم نمی‌کرد شاید یک روزی یکی از این بازی‌ها روی پلتفورمی غیر از کنسول سونی منتشر شود، توسعه یافته و منتشر شده است. بازی‌هایی مثل سری آنچارتد یا مهم‌تر از همه آخرین نسخه از بازی خدای جنگ نیز در چند وقت اخیر راهی پلتفورم PC شده است و این اتفاق بیشتر از همه روز به روز این نکته را می‌رساند که دیگر سونی مثل قدیم در بازار فعالیت نمی‌کند و رییس جدید این کمپانی بزرگ یعنی آقای جیم رایان تصمیمات متفاوتی در سر دارد.

ریمیک بازی The Last of Us برای پول: بازاری جدید به نام PC

با وجود انتشار بازی‌های بزرگی برای PC اما همچنان جای خالی بازی The Last of Us Part I برای گیمرهای PC به شدت احساس می‌شود. با وجود این که هنوز هیچ خبر رسمی مبنی بر انتشار این عنوان روی PC شنیده نشده است اما می‌توان حدس زد که یکی از دلایلی که سونی تصمیم به ساخت ریمیکی با نام بازی The Last of Us Part I کرده است، بدون شک همین گزینه خواهد بود. سطح انتظار و اشتیاق برای گیمرهای PCباز برای این عنوان بسیار بالا است و با توجه به گستردگی بازاری که از اشتیاق برای این بازی وجود دارد، مطمئنا سونی هیچ‌وقت چنین بازاری را از دست نخواهد داد. کنسول PS3 به دلیل ساختار پیچیده‌ای که داشت، این امکان را به سازندگان یا این موقعیت را به ناشر نمی‌داد که مستقیما بازی مد نظر را برای پلتفورم PC منتشر کند لذا در کنار دلایل فوق این نکته هم می‌تواند برای سونی قابل تامل و پذیرش باشد که با انجام یک ریمیک نه تنها دستاورد‌های نسل جدید را توسط تیم دوم از استودیوی ناتی‌داگ مورد بررسی و آزمون قرار بدهد بلکه با برچسب یک عنوان نسل نهمی، بتواند بازی را با قیمت ۷۰ دلار در بازار به فروش برساند.

ریمیک لست آو آس برای پول یا اصلاح داستان؟

ریمیک لست آو آس برای پول

همان‌طور که اشاره کردیم داستان در پارت دوم به شکلی روایت می‌شود که برای خیلی از طرفداران این بازی یک سوال بزرگ به وجود آمده است. در بخشی از داستان نسخه اول، نوارکاستی وجود دارد که در آن نوار گفتگوی میان دو نفر از اعضای فایرفلای وجود دارد که به آنتی بادی موجود در بدن (الی) اشار می‌کنند و همین گفتگو باعث شده تا برخی از طرفداران با استناد به آن، روایت نسخه دوم یعنی پارت ۲ را زیر سوال ببرند یا لااقل تنها ایراد داستانی بازی بدانند. از این رو برای ما و خیلی از مشتاقان این بازی، این سوال و این شک شکل گرفته است که آیا قصد سونی از ریمیک کردن قسمت اول، برطرف کردن این نکات داستانی است یا خیر؟ نکته در اینجا است که نسخه ریمستر شده بازی حتی روی کنسول PS4 هم از نظر گرافیکی یک عنوان بسیار سطح بالا به نظر می‌رسد و لذا توجه سونی برای ریمیک کردن قسمت اول از این پنجره هم قابل توجه است.

ریمیک tlou برای پول با قیمت‌گذاری پرحاشیه

ریمیک لست آو آس برای پول

برچسب قیمت ۷۰ دلاری برای بازی The Last of Us Part I از جمله مواردی است که صدای همه مخاطبین، حتی طرفداران این بازی را درآورده است که ریمیک The Last of Us برای پول؟ هرچقدر که سونی به این موضوع اشاره کرد که بازی توسط یک تیم مجزا با هزینه‌های جدیدی و توسط تیم موشن کپچرهای جدیدی در دست ساخت است اما باز هم طرفداران راضی نمی‌شوند و قابل درک است که این حرکت سونی را چیزی جز سود و درآمد بیشتر تلقی نکنند. چیزی که سونی در بازار امروز در اختیار دارد، بی‌رقیب بودن است. با توجه به قیمت بالای سخت‌افزار در دنیا و قیمت معقول کنسول PS5 و البته وجود عناوین بزرگی روی این پلتفورم، سونی می‌داند که اگر کسی تمایل دارد یکی از انحصاری‌های خود را بازی کند یا باید یک سیستم قدرتمند ببندد یا این که یک عدد PS5 تهیه کند، لذا حرکت فعلی سونی در راستای فروش یک بازی از نسل هفتم با قیمت ۷۰ دلار شاید خوشایند ما نباشد اما به نوش کمپانی سونی است. پس می‌توان تا حدی نتیجه گرفت که چندان هم بیراه نیست که بگوییم صرفا ریمیک tlou برای پول است… .

جمع‌بندی

ریمیک لست آو آس برای پول

با توجه به افزایش هزینه‌های ساخت، این روزها به سختی می‌توان ناشری را یافت که برای یک IP جدید هزینه کند. سونی با ریمیک The Last of Us که به نام The Last of Us Part I نیز معروف شده است، یک حرکت عجیب را نیز انجام داده است. نکته مورد تامل در این است که استودیوی ناتی‌داگ بعد از انتشار موفقی با پارت دوم داشتند اعلام کردند که در حال کار روی یک عنوان جدید هستند. با توجه به شایعات منتشر شده این بازی جدید یک عنوان اول شخص بود که بعد از مدتی در ابهام ماند و خبری از آن نشد. موضوع بحث در حال حاضر در این است که بیش از دو سال است که از انتشار پارت دوم می‌گذرد و سونی با پافشاری روی ساخت ریمیک پارت اول، عملا وقت و هزینه‌های تیم ناتی‌داگ را برای خلق یک عنوان جدید گرفته و تلف کرده است. با این که آقای نیل دراکمن در مضاحبه‌های خود به این نکته اشاره کرده است که یک تیم مجزا روی ریمیک پارت اول کار می‌کنند اما نمی‌توان کتمان کرد که حتی جدا شدن دو تیم از یک استودیوی مطمئنا وقت و حوصله تیم را گرفته و این نشان می‌دهد که برای دیدن اثر جدید از این استودیوی خوب مدت زیادی باید منتظر بمانیم. پس در نهایت چیزی که مشخص است، در این که ریمیک پارت اول یک اثر بزرگ و ماندگار خواهد بود شکی نیست، اما در این‌که سونی روی کسب سود و درآمد این ریمیک حساب ویژه‌ای باز کرده است هم همین طور.

آیا سونی صرفا ریمیک tlou برای پول انجام داد؟ نظر شما در مورد بازی The Last of Us Part I چیست؟

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: