سامسونگ

سامسونگ هم به تغییر قطعات حافظه‌های SSD خود متهم شد؛ این بار کارایی بهبود پیدا کرد

توسط دنیای بازی در ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ , ۲۱:۲۵

به نظر می‌رسد محدودیت در تولید قطعات سخت افزاری و نیمه‌هادی دامان تمامی تولیدکنندگان را گرفته است و بخش اعظمی از آن‌ها مجبور شده‌اند با هدف ادامه تولید و عرضه محصولات خود دست به تغییراتی در ساختار آن‌ها بزنند. پس از اینکه در روزهای گذشته وسترن دیجیتال به تعویض قطعات محصولات خود متهم شد، این‌ بار نوبت به سامسونگ رسید که متهم گردد. برای اطلاع از آخرین اخبار با دنیای بازی همراه باشید.

در طی ماه‌های اخیر مشخص شده است که بخشی از تولیدکنندگان قطعات سخت افزاری بدون اینکه به مصرف کنندگان محصولات خود هشدار دهند دست به ایجاد تغییراتی در ساختار آن‌ها زده‌اند و از قطعات سخت افزاری ارزان‌تر و یا با عملکرد پایین‌تری در آن‌ها استفاده کرده‌اند. پس از شرکت‌هایی نظیر وسترن دیجیتال، به تازگی سامسونگ هم در این باره متهم شده است.

بخشی از شرکت‌ها پس از معرفی یک محصول جدید و عرضه اولیه آن به بازار و یا پس از اینکه مطالب بررسی از آن‌ها منتشر شد این کار را انجام می‌دهند تا حاشیه سود خود از فروش این محصولات را بیشتر کنند. این شرکت‌ها معمولاً هیچگاه از طریق وب‌سایت یا جعبه محصولات خود این تغییرات را به کاربران گزارش نمی‌کنند تا فروش بالای آن‌ها همچنان ادامه پیدا کند. اما باید گفت این تغییرات همیشه از چشم کاربران دور نمی‌ماند.

سال گذشته بود که مشخص شد تعداد قابل توجهی از حافظه‌های SSD موجود در بازار با این مسئله روبرو هستند. به عنوان مثال همین چند روز پیش بود که مشخص شد وسترن دیجیتال در ماه‌های اخیر در حافظه‌های Blue SN550، حافظه NAND مورد استفاده خود را تغییر داده است و این موضوع سبب شده عملکرد آن‌ها نزدیک به ۵۰ درصد کاهش پیدا کند.

اگرچه این تغییر در دیتاشیت این محصولات گزارش شده، اما شرکت سازنده هیچگاه کاهش عملکرد این حافظه‌های SSD را به کاربران اعلام نکرده است. در طی ماه‌های اخیر سناریوهای مشابه‌ای برای محصولات دو شرکت Patriot و Crucial نیز رخ داده بود. اما به نظر می‌رسد اکنون سامسونگ را هم باید به این جمع اضافه کنیم. با این تفاوت که عملکرد نسخه‌های جدید از محصولات آن حتی با تغییر قطعات سخت افزاری بهبود پیدا کرده است.

سامسونگ

به تازگی یکی از کاربران YouTube اسنادی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد سامسونگ نیز در طی ماه‌های اخیر قطعات مورد استفاده در تولید حافظه‌های SSD با مدل ۹۷۰ Evo Plus را تغییر داده است. این تغییرات شامل تعویض قطعات اساسی و مرکزی این حافظه‌‌های SSD یعنی کنترلر، حافظه NAND و حافظه کش می‌شود. اگرچه سامسونگ با تغییر بسته‌بندی (تصویر اول)، شماره سریال و دیتاشیت، تغییرات ایجاد شده در این حافظه‌ها را به کاربران اعلام کرده است اما تاکنون اطلاعاتی در مورد میزان تغییر عملکرد آن‌ها منتشر نکرده است.

خبر خوب این است که این کاربر YouTube، عملکرد نسخه‌های قدیمی و جدید این حافظه‌های SSD را به مقایسه گذاشته و اسناد مربوط به آن‌ها را هم منتشر کرده است. این اسناد نشان می‌دهد که حافظه‌های SSD جدید حتی نسبت به محصولات قدیمی‌تر عملکرد بهتری را از خود نشان می‌دهند. در بنچمارک‌های CrystalDiskMark و AS SSD می‌توان دید که عملکرد این دو حافظه بسیار به یکدیگر شبیه هستند و حتی گاهی از اوقات عملکرد نسخه جدید بهتر نیز هست.

نتایج این بررسی در تصاویر بالا نشان داده شده است. نتایج نشان داده شده در سمت چپ هر تصویر مربوط به حافظه قدیمی است و تصویر سمت راست مربوط به حافظه جدید. برای بزرگ‌تر شدن تصویر دوم بر روی آن کلیک کنید.

محدودیت‌های ایجاد شده در تولید قطعات نیمه‌هادی این روزها حتی برای تولیدکنندگان بزرگ دنیا نیز دردسر ساز شده است و آن‌ها را وادار کرده هر روزه از قطعات جدیدی در تولید محصولات خود استفاده کنند. خوشبختانه شاهد آن هستیم که عملکرد نسخه جدید از حافظه‌های ۹۷۰ Evo Plus نسبت به محصولات اولیه کاهش پیدا نکرده است؛ اما سامسونگ می‌توانست تغییرات صورت گرفته در ساختار این محصولات را واضح‌تر اعلام کند. به عنوان مثال این حافظه‌های جدید می‌توانستند با عنوان ۹۷۰ Evo Plus V2 عرضه شوند و به این ترتیب کاربران از تغییرات صورت گرفته در آن‌ها آگاه شوند.

این شرکت در حال حاضر نسخه جدید از حافظه‌های ۸۵۰ Evo را با عنوان ۸۵۰ Evo V2 عرضه می‌کند. این اتفاق می‌توانست برای حافظه‌های ۹۷۰ Evo Plus نیز صورت بگیرد.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: