بررسی فیلم The Suicide Squad 2021

کلاس درس بلاک‌باسترسازی
توسط امیررضا صادقی در ۶ شهریور ۱۴۰۰ , ۱۴:۰۰

فیلم جوخه انتحار جیمز گان (که گاها فیلم جوخه انتحاری ۲ نیز خوانده می‌شود) در کمال ناباوری، اثری ماورای سینمای بلاک‌باستری امروز است. مارگو رابی در نقش هارلی کویین جوخه انتحاری ۲ به خوبی به ایفای نقش پرداخته است. در ادامه با بررسی فیلم the suicide squad 2021(جوخه خودکشی ۲) و نگاهی به بازیگران فیلم جوخه انتحاری ۲ همراه دنیای بازی باشید.

مقدمه‌ مطلب

سینما باید مخاطبش را به وجد آورد. باید آن‌چنان میخکوبش کند که حتی یک ثانیه به سراغ کار دیگری نرود. سینما باید به‌صورت همزمان به فیلم‌ساز و تماشاگر تعلق داشته باشد. فیلم The Suicide Squad جیمز گان، همه‌ی موارد بالا را تیک می‌زند.

شاید خبر انتخاب جیمز گان به عنوان کارگردان فیلم جوخه‌ خودکشی ۲، آن‌چنان برای مخاطبان جهان سینمایی DC یا تماشاگران فیلم جوخه انتحار دیوید آیر امیدبخش نبود. همکاری دی‌سی و وارنر در دوران زک اسنایدر، پتی جنکینز و… تعریفی نداشت. دخالت‌های پیاپی و دست بردن در تصمیمات کارگردان‌ها توسط برادران وارنر نه تنها وضعیت کیفی را بدتر می‌کرد، بلکه آشفتگی‌های کمیک بوکی و سینمایی بیشتری هم پدید می‌آورد.

فیلم جوخه انتحار دیوید آیر به معنی واقعی کلمه یک فاجعه مطلق بود که مخاطب را در کمتر از یک ساعت به خوابی عمیق فرو می‌برد. حال جیمز گان با جوخه انتحار ۲، غیرممکن‌ها را ممکن کرده. نه خبر از آن فشارهای سخت‌گیرانه و دخالت‌های وارنر است و نه یک اثر پاپ‌کورنی متظاهر به بزرگ‌سالانه بودن.

جوخه خودکشی ۲، کلاس درس بلاک‌باسترسازی در سینمای ۲۰۲۱ است. هر آن‌چیزی را دارد که مخاطب امروز سینما باید جست‌و‌جو کند. از اولین قاب تا آخرین قاب به شیوه‌ای جادویی در تناسب سینمایی قرار دارد. نقش‌آفرینی‌ها در خدمت تمام و کمال شخصیت‌پردازی هستند.

شاید در نگاه نخست، مهره‌ی اصلی فیلم the suicide squad 2021 «هارلی کوئین» به نظر رسد، اما با پایان یافتن فیلم خودکشی ۲، چیزی فراتر از خود هارلی کوئین با درخشش «مارگو رابی» را دریافت می‌کنیم. «ادریس البا» در نقش «بلاداسپورت»، «جان سینا» به عنوان «پیس‌میکر»، «دنیلا ملیکور» با «رت‌کچر»، صداپیشگی «سیلوستر استالونه» و موشن کپچر «استیو اجی» به عنوان «کینگ شارک» و… در یک تعادل مثال‌زدنی و درخشان قرار گرفته‌اند. بازیگران فیلم جوخه انتحاری ۲ در فیلم‌های ابرقهرمانی گروهی ده سال اخیر بی سابقه هستند.

بررسی فیلم the suicide squad 2021
هارلی کویین جوخه انتحاری 2

پیش از فیلم جوخه انتحار ۲، جیمز گان به این درجه از زیرکی نرسیده بود، اما مقدمه‌‌چینی جوخه خودکشی ۲ هوشمندانه، بی‌باک و فریب‌دهنده است. درست در همان آغاز کار، شروع به گردهمایی ابرقهرمان‌های استریوتایپ می‌کند. برایشان یک رهبر زمخت پیر تعیین می‌کند که در حیاط سلولش با یک توپ دخل پرنده‌ای کوچک را می‌آورد.

جیمز گان این‌گونه در ذهن مخاطبش یک توهم می‌کارد که این شخصیت بی‌رحم‌تر از هر چیزی است که تصور می‌کنید. در کمتر از ده دقیقه مشخص می‌شود که چه فریبی خوردیم و نصف شخصیت‌های داستان سیاهی‌لشکری بیش نبودند. لحن طعنه‌آمیز و جسور جیمز گان هم از همین دقایق نمایان است. تنها در چند دقیقه بعد همان گونه‌ از پرنده، تکه‌ای از گوشت شخصیت «سونت» (Savant) را می‌بلعند.

لحن کمدی و بی‌پروای جیمز گان در جزئیات و کلیات فیلم جریان دارد. از عنوان‌گذاری‌ها تا تصویرسازی‌هایی از جنس خشونت و مرگ که به فیلم جوخه خودکشی ۲، معنای حقیقی‌تری می‌بخشند. کمدی فیلم نه آن چنان شور است و نه بی‌نمک. حتی با وجود داشتن رده سنی بزرگ‌سال فیلم the suicide squad 2021، جیمز گان در خلق تصاویر و فیلم‌نامه افراط نکرده است. حتی برخی از کمدی‌ها فرامتنی ظاهر شده و مفهوم کلی‌تری به ماهیت فیلم می‌بخشند. جیمز گان با خیال راحت، کلیشه‌های هالیوودی را به شکلی به تمسخر می‌گیرد که تماشاگران آگاه به‌درستی هر چه تمام‌تر، تفاوت کلیشه‌ها و نقد به آن‌ها را درک کنند.

جوخه خودکشی ۲

با این حال، آیا فیلم the suicide squad 2021 جیمز گان، یک اثر بی‌نقص است؟ در یک کلام خیر. موارد کوچکی هستند که فیلم جوخه انتحار ۲ را از «شاهکار» نامیدن باز می‌دارند. درست است که در ۱۵ دقیقه‌ی آغازین، جیمز گان شروع به پایمال کردن کلیشه‌های اکسپوزیشن و معرفی شخصیت‌ها می‌کند، اما تا ۳۰ دقیقه‌ی بعدتر به دنبال ثابت کردن آرک شخصیت بلاداسپورت است. چند دقیقه‌ی بی‌تفاوت و فیلِر در توضیحات ماموریت گروه وجود دارد که به لطف کینگ شارک، پولکا-دات من و رت‌کچر ذوق مخاطب را در نهایت حفظ می‌کند.

شیمی بین گروه جوخه انتحار همچون یک بمب کوآنتومی است. ثانیه به ثانیه، شدت و تنگاتنگی بیشتری پیدا می‌کنند و لحظات بی‌نظیری برای مخاطبان به ارمغان می‌آورند. از پولکا-دات من که هر موجود زنده‌ای را به شمایل مادرش می‌بیند، رت‌کچر که ارزش و معنای آزادی را از پدرش آموخته است، پیس‌میکر که از اسمش ادعای صلح‌جویی می‌بارد که یک جوک احمقانه است و… .

جالب است که جیمز گان از هارلی کوئین مارگو رابی، به عنوان یک ابزار تجاری و مارکتینگ استفاده نکرده و همه‌ی شخصیت‌ها به خلق The Suicide Squad بها داده‌اند. فیلم جوخه خودکشی ۲ شاید یک اقتباس کمیک بوکی باشد، شاید اثری بلاک‌باستری محسوب شود، شاید یک فیلم ابرقهرمانی باشد، اما مهم‌تر از هر چیزی به سینما و انسان‌ها تعلق دارد. هنر برای رهایی از دردهای انسان است. جیمز گان هم به درستی سینما، انسانیت و دردهایش را می‌شناسد.

جوخه خودکشی ۲

در قلب فیلم جوخه خودکشی ۲ و علی‌رغم گروهی بودن اثر، تنهایی را می‌توان لمس کرد. گذشته‌ی تلخ و انزوا در زندگی شخصیت‌ها موجب به دوش کشیدن بار تنهایی در گروهی‌ترین سکانس‌های فیلم جوخه انتحار شده است. شاید سکانس اتوبوس بهترین نمونه‌ی این تنهایی در جمع باشد؛ سکانسی که دفتر زندگی رت‌کچر ۲ به عنوان قلب تپنده‌ی گروه را با یک تدوین و تصویرسازی خارق‌العاده به تصویر می‌کشد.

دنیلا ملکیور با نقش‌آفرینی معرکه‌ی خود به ستون اصلی احساسات فیلم تبدیل می‌شود. از طرفی کینگ شارک را داریم که به خود فرو رفته است و به دنبال معنای حقیقی دوستی می‌گردد. آیا روزی هم از راه می‌رسد که کینگ شارک دوست‌داشتنی و زمخت داستان The Suicide Squad تنها نباشد؟ آیا روزی از راه می‌رسد که هر کدام از ما احساس تنهایی نکنیم و در افکار خود غرق نشویم؟ یا بلاداسپورت که سال‌ها از دخترش دور بوده و از وظایف خود سرباز زده است، به نزد دخترش باز گردد؟

چنین لحظاتی هستند که سینما و انسان‌ها را به هم پیوند می‌دهند. علی‌رغم هر ماهیت تخیلی و CGIمحوری که در فیلم جوخه انتحار تماشا می‌کنیم، یک واقعیت وهمی وجود دارد که جهان‌سازی، اتمسفر، نورپردازی، شخصیت‌ها و دیالوگ‌ها را باورپذیرتر از غالب فیلم‌های تخیلی می‌کند.

موسیقی‌های اورجینال و آهنگ‌ها تا حدی با تصاویر همگام شده که تماشاگرانش را در عمق هیجانات و احساس‌ها غرق می‌کند. همانند فیلم‌های Guardians of the Galaxy جیمز گان، فیلم جوخه خودکشی ۲ یک پکیج معرکه از سبک‌های متفاوت موسیقی و در خدمت داستان‌سرایی خود فیلم ارائه می‌دهد.

جیمز گان با فیلم the suicide squad 2021 سطح خاصی از جنون‌آمیزی را بازتعریف می‌کند که شاید در آثار ادگار رایت تماشا کرده‌ایم. تدوین‌ها و جلوه‌های بصری منحصربه‌فردی که حال و هوای فانتزی به فیلم تزریق می‌کنند و در عین حال روحیات شخصیت‌ها را به ما نشان می‌دهند. همانند سکانس‌های هارلی کویین جوخه انتحاری ۲ که با کشتن هر سرباز، گل‌های رنگارنگ به جای خون خارج می‌شود که از قضا یکی از بهترین سکانس‌های فیلم جوخه انتحار ۲ را رقم می‌زند.

اگر انسان‌ها بر روی خود کنترل نداشته باشند، چگونه بر موجودات دیگر کنترل و تسلط پیدا کنند؟ فیلم جوخه خودکشی ۲ در جامه‌ی بلاک‌باستری خود این پرسش را مطرح می‌کند. می‌بایست انسان خود را به اشتباه یا درست باور کند تا نسبت به خود و دیگران تسلط پیدا کند. البته که کنترل یک شمشیر دولبه است. می‌تواند به نفع یک گروه باشد یا به ضرر آن. می‌تواند انسان‌ها را برده و اسیر کند یا آینده‌ی بهتری برایشان رقم بزند.

انسان‌ها در تلاش بوده‌اند که بر روی استارو (همان موجود شرور داستان) آزمایش کرده و به عنوان سلاح از آن استفاده کنند. از طرفی خود استارو قدرت کنترل انسان‌ها با چسباندن ستاره‌های دریایی به صورتشان دارد. حقیقت ماجرا این است که انسان‌ها توهم کنترل استارو را داشته‌اند، اما این چرخه‌ی کنترل پایان نمی‌پذیرد.

فیلم جوخه انتحاری 2

همان‌گونه که ژنرال هیچ اهمیتی به مردم نمی‌دهد و آن‌ها را همچون موش‌های خیابانی قربانی خواسته‌ها و طمع قدرت می‌کند. همان‌طور که استارو از بدن خود هزاران ستاره‌ی دریایی خارج می‌کند و شهر را به تصرف خود درمی‌آورد. این حقیقت جهان ما است. در نهایت، آخرین جمله‌ی استارو از زبان همان ژنرال گفته می‌شود:

من خوشحال بودم؛ شناور و خیره به ستارگان.

این‌جا است که مخاطب به درک «قربانی شدن» خود استارو می‌رسد. حتی او هم قربانی چرخه‌ی کنترل است.

در احساس‌برانگیزترین سکانس فیلم جوخه خودکشی ۲ یعنی نجات شهر (یا حتی جهان) به دست رت‌کچر۲ یک فلش‌بک دقیق، کلیدی و استعاره‌ای به پدر او (با نقش‌آفرینی تایکا وایتیتی) داریم. دختر می‌پرسد: «پدر، چرا موش‌ها؟» پدر پاسخ می‌دهد: «موش‌ها پست‌ترین و تحقیرشده‌ترین موجودات هستند. اگر آن‌ها هدف دارند، پس همه‌ی ما هم هدفی برای زندگی کردن پیدا می‌کنیم.» آن‌گاه موش‌ها به سان همان مردم پایمال‌شده، استاروی شرور را از بین می‌برند و کنترل زندگی را به خود بازمی‌گردانند.

جمع‌بندی نقد فیلم The Suicide Squad 2021

شاید همه‌ی ما در باطن ماجرا تنها باشیم. شاید زندگی پر از درد و رنج باشد. شاید گاهی اوقات هیچ راه نجاتی برای ما نباشد، اما در نهایت باید خود را باور کرد. همان‌گونه که پولکا-دات من خود را باور کرد و ابرقهرمانانه فریاد می‌زد. همان‌گونه که هارلی کویین جوخه انتحاری ۲ خاطراتش را با جوکر به یاد آورد و روی پای خود ایستاد. همان‌گونه که رت‌کچر۲ سخنان پدرش را به هدفی برای زندگی کردن تبدیل کرد و… باید برای آزادی و حفظ انسانیت جنگید. فیلم the suicide squad 2021 جیمز گان همان چیزی است که یک جهان به آن نیاز دارد؛ انسان بودن.


بشکن زدن در بازار کساد سرگرمی

یادداشتی بر فیلم the suicide squad 2021 به قلم مهدی هفته خانک

فیلم the suicide squad 2021 فیلم شایان توجه‌ای است، به خصوص در فرامتن و در مقایسه با دیگر بلاک‌باسترهای هالیوود. در واقع در فیلم‌نامه با چیز خیلی خاصی طرف نیستیم؛ یک فیلم ابرقهرمانی که به سبک فیلم‌های پرفروش چند سال اخیر این شخصیت‌های کمیک‌بوکی نخ‌نما شده را هیئتی دور هم جمع کرده و یک ضدقهرمان عجیب و غریب برای آن‌ها قرار می دهد تا دخلش را بیاورند. در این بین یکی دو تای‌شان هم کشته می‌شوند یا خیانت می‌کنند تا به خیال فیلم‌نامه‌نویس مخاطب شگفت‌زده شود. اگر روایت فیلم the suicide squad 2021 را در یک خط بنویسیم و مثلا روایت End Game را هم همین طور، خواهیم دید که کاملا یکسان هستند؛ اما جدا از تم طنزش، بدون شک فیلم the suicide squad 2021 یک سر و گردن از End Game و تمام هم سبکانش بالاتر است. حال سوال اینجاست، چرا؟

در بسیاری از متونی که حول محور فیلم the suicide squad 2021 به نگارش در آمده‌اند، کلمات «هنجارشکن»، «کلیشه‌زدا» یا امثال این‌ها زیاد به چشم می‌خورند، اما به نظر من استفاده از این کلمات در وصف ساخته جدید جیمز گان، هندوانه زیر بغل فیلم و فیلم‌ساز گذاشتن است. من نمی‌گویم که فیلم the suicide squad 2021 بر خلاف کلیشه‌های هالیوود عمل نمی‌کند، اما باید ببینیم که این کلیشه‌زدایی در چه سطحی از فیلم‌نامه قرار دارد؟

کلیت ژانر ابرقهرمانی یک کلیشه است: قهرمانی (یا قهرمانانی) که با مشقت و تلاش ضدقهرمانی را شکست و جهان را نجات می‌دهد. فیلمی که در این کلیشه گنجانده نشود را نمی‌توان «ابرقهرمانی» نامید و فیلم the suicide squad 2021 هرچقدر هم که موفق بوده باشد و سر و صدا به پا کرده باشد، از ژانر خود فراتر نمی‌رود. می‌بینیم که این فیلم به ظاهر کلیشه‌زدا، خود دچار کلیشه است.

گفتم که قبول دارم که جیمزگان در فیلم جدیدش کلیشه‌زدایی می‌کند، نکته‌ی جالب همین جاست. برای مثال فیلم در افتتاحیه یک مشت شخصیت را تحت عنوان جوخه انتحار معرفی می‌کند و اندکی بعد به سادگی خرد و خاکشیرشان می‌کند تا جوخه انتحار اصلی وارد کار شود. یا دو ابرقهرمان جالب فیلم یعنی کینگ شارک و آن موجود عجیب ابتدایی که به منظور «ببینیم چی میشه!» در تیم گنجانده شده… این دو ابهت ابرقهرمانان را به سخره می‌گیرند و الحق هم جزو نقاط قوت فیلم هستند. و چند مثال دیگر نظیر مرگ ناگهانی یک شخصیت کاملا فرعی و… را نیز می‌توان به لیست به اصطلاح ساختارشکن‌ های فیلم اضافه کرد.

تنها با لحظه‌ای دقت می‌توان متوجه شد که تمام این مثلا ساختارشکنی‌ها در جزئیات فرعی و بی اثر فیلم قرار دارند. کینگ شارک با وجود تمام اعتباری که به فیلم می‌بخشد، نقش چندانی در پیش‌برد روایت ندارد. در آن آتش بازی ابتدای فیلم نیز هیچ یک از شخصیت‌های اصلی فیلم تلف نمی‌شود، تنها با این ترفند که قهرمانان اصلی هنوز معرفی نشده‌اند و آن تیم نگون بخت جوخه انتحار پنداشته می‌شوند، مخاطب جا خواهد خورد. وگرنه هارلی کویین جوخه انتحاری ۲ که مهره‌ی تبلیغاتی فیلم است و میلیون‌ها دلار (به همراه دیگر بازیگران جوخه انتحاری ۲) برای برادران وارنر خرج برداشته، معلوم است که اتفاقی برایش نخواهد افتاد.

با وجود تمام این بازی‌ها و مثلا کلیشه‌زدایی‌ها اما من همچنان پای حرفم هستم، نکته‌ی فیلم دقیقا همین جاست. ببینید هالیوود چقدر در کلیشه و هنجارهایش غرق شده که فیلمی همچون The Suicide Squad با این بازی‌های سطحی، هنجارشکن و ضد کلیشه به حساب می‌آید. من جیمز گان را ملامت نمی‌کنم، او در ساختار صنعت‌زده‌ی هالیوود کار می‌کند و از همان ساختار هم ارتزاق، با این تفاوت که در این بین اندکی فسفر می‌سوزاند. اما فرق است بین کلیشه‌زدایی واقعی و کلیشه‌زدایی مصنوعی.


سوالات متداول بررسی فیلم the suicide squad 2021

بازیگران جوخه انتحاری 2

 • فیلم جوخه انتحاری ۲ کی میاد؟

فیلم جوخه خودکشی ۲۰۲۱ در تاریخ پنجشنبه، ۴ مرداد به صورت همزمان در سینماها و سرویس استریم HBO Max قرار گرفت.

 • بازیگر نقش هارلی کویین جوخه انتحاری ۲ و دیگر بازیگران فیلم جوخه انتحاری ۲ چه کسانی هستند؟

بازیگران فیلم جوخه انتحاری ۲:

هارلی کویین جوخه انتحاری ۲: مارگو رابی

کینگ شارک (King Shark): استیو اجی (موشن کپچر) و سیلوستر استالونه (صداگذاری)

بلاداسپورت (Bloodsport): ادریس البا

پیس‌میکر (Peacemaker): جان سینا

کلنل ریک فلگ (Colonel Rick Flag): جول کینامان

رت‌کچر ۲ (Ratcatcher 2): دنیلا ملکیور

پولکا-دات من (Polka-Dot Man): دیوید دستمالچیان

آماندا والر (Amanda Waller): وایولا دیویس

این بود مهم‌ترین بازیگران فیلم جوخه انتحاری ۲

 • جوخهٔ انتحار ۲ ادامه قسمت قبل است؟

هم بله و هم خیر! فیلم جوخه انتحار ۲۰۲۱ به نوعی ریبوت فیلم Suicide Squad ۲۰۱۶ محسوب می‌شود. با این حال اصراری بر تماشای قسمت قبلی نیست.

امیدواریم که از مطالعه نقد و بررسی فیلم The Suicide Squad 2021 لذت برده باشید. نظر شما همراهان همیشگی دنیای بازی در باب فیلم جوخه انتحار ۲ جیمز گان چیست؟ نظر خود را با ما در میان بگذارید.

نکات مثبت
 • نقش‌آفرینی‌های درخشان
 • داستان و روایت عالی
 • مفاهیم فرامتنی و دغدغه‌مند
 • جلوه‌های بصری، اتمسفر و نورپردازی معرکه
 • ظرافت‌های تصویرسازی
 • اکشن میخکوب‌کننده
نکات منفی
 • افت سرعت داستان‌سرایی در پرده‌ی میانی
 • مشکلات اکسپوزیشن و معرفی شخصیت‌های جدید
9
شگفت‌انگیز
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: