توسط احسان محمدیه در ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ , ۱۹:۵۷

به تازگی نسخه جدید از سری بازی‌های Samurai Warriors منتشر شده است. این مجموعه داستان بخشی از تاریخ ژاپن و جنگهای اتفاق افتاده در آن دوره را روایت می‌کند. با بررسی بازی Samurai Warriors 5 در دنیای بازی همراه ما باشید.
شرکت ژاپنی «امگا فورس» (Omega-Force)، سازنده بازی، سابقه زیادی در ساخت این سری بازی دارد که علاوه بر سری Samurai Warriors شامل Dynasty Warriors و Warriors Orochi نیز می‌شود. در همه این بازی‌ها شما نقش یک قهرمان جنگ را دارید که می‌توانید به تنهایی سرنوشت یک جنگ را تغییر دهید، یک ارتش یک نفره.

بررسی بازی Samurai Warriors 5

بازی Samurai Warriors داستان مقطعی از تاریخ ژاپن را روایت می‌کند که به دوران فئودالی معروف است. در این دوره هر بخش از ژاپن تحت حکومت یک خاندان قرار دارد و تقریبا نزدیک به ۲۰ خاندان مختلف در بخش‌های مختلف قدرت دارند. اولین قهرمان این دوره از تاریخ ژاپن که موفق به متحد کردن بخش زیادی از سرزمین ژاپن شده است «اودا نوبوناگا» (Oda Nobunaga) است که قهرمان اصلی این بازی نیز هست.
او به عنوان رئیس خاندان «اودا» با شکست دادن خاندان‌های همسایه شروع کرده و به تدریج قدرت خود را به تعداد زیادی از خاندان‌های ژاپنی دیکته کرده و همه آنها را در سپاه خود جای می‌دهد. در بازی نیز شما همین داستان را دنبال خواهید کرد.

یکی در برابر همه – نبردهای بازی Samurai Warriors 5

در نبرد بین ارتش‌های بزرگ، خصوصا در دوران تاریخی مختلف که اکثر نبردها با شمشیر و یا اسلحه سرد اتفاق می‌افتد، هزاران نفر در درگیری رودرو شرکت می‌کردند. در این نبردها همواره قهرمانانی وجود دارند که با توانایی بالای خود، موفق به نابودی تعداد زیادی از دشمنان می‌شوند.

نقد و بررسی بازی Samurai Warriors 5

همین مقدمه کوتاه اصلی‌ترین شاخصه این سری بازی‌ها است که در بررسی Samurai Warriors 5 نیز به آن اشاره خواهد شد. شما به عنوان یک جنرال وارد نبرد شده و باید هر چه بیشتر از نیروی دشمنان را از بین ببرید. به راحتی در هر نبرد می توانید چند صد نفر، هزار یا بیشتر دشمن را نابود کنید. شما به تنهایی می‌توانید نتیجه یک نبرد را تغییر دهید یا شکستی سنگین به دشمن وارد کنید.
باید اعتراف کنم امکان شکست دادن تعداد زیادی از دشمنان حسی خوبی در گیمر به وجود می‌آورد. قابلیت‌های فرازمینی اضافه شده به قهرمان‌های بازی که شامل انواع تاثیرات مختلف روی دشمنان شامل آتش، یخ، باد و بسیاری دیگر است، بسیار جذاب کار شده و لذت استفاده از هر قهرمان را چند برابر می‌کند.

قهرمانان جذاب – قهرمانان بازی Samurai Warriors 5

بیش از ۲۰ قهرمان مختلف در بازی وجود دارد که هر کدام اسلحه خاص خود و قابلیت‌های فوق‌العاده‌ای دارند. قابلیت‌های که آنها را در مقابل هجوم تعداد زیادی دشمن تبدیل به قهرمانی شکست ناپذیر می‌کند. تمامی این قهرمانان از شخصیت‌های معروف تاریخ ژاپن هستند که سامورایی‌ها و نینجاهای معروف بسیاری نیز در میان آنها دیده می‌شوند.

دانلود بازی Samurai Warriors 5

به عنوان مثال «هانزو هاتوری» (Hanzo Hattori) یکی از معروف‌ترین نینجاهای تاریخ در بازی حضور دارند و قابل بازی کردن است. او منبع الهام بسیاری از شخصیت‌های محبوب دنیای بازی و سینما است که از جمله آنها می توان به «هانزو و گنجی شیمادا» (Hanzo & Genji Shimada) از بازی Overwatch اشاره کرد.
در بازی Samurai Warriors 5 هر شخصیت مدل مبارزه مخصوص به خود را داشته و حرکات مختلفی را نیز برای اجرا دارند. بعضی از قهرمان‌ها برای صدمه زدن به تعداد زیادی دشمن در هر لحظه طراحی شده‌اند در حالیکه دیگران صدمه زیادی به یک دشمن میزنند. یکی برای مقابله با سیل عظیم دشمن خوب است و دیگری برای شکست دادن جنرال‌های دشمن.
تنوع قهرمانان بازی قابلیت تکرارپذیری بالایی را برای بازی به وجود آورده است که شما را ترغیب می‌کند پس از پایان بازی با یک قهرمان، دوباره آن را با قهرمانی جدید و به شیوه ای جدید مثلا با یک قهرمان دور زن تجربه کنید.
المان‌های نقش‌آفرینی زیادی در بازی وجود دارند که پیشرفت در بازی، هرچه بیشتر به قدرت قهرمان شما اضافه می‌کند. حرکات ویرانگر جدید، قابلیت‌های دفاعی و هجومی بیشتر و اسلحه‌های بهتر از جمله این موارد هستند. در شماره جدید بازی تغییری بزرگ در این بخش اتفاق افتاده است.
در بازی‌های قبلی شما حملات معمولی به دشمن انجام داده و پس از شکست دادن تعداد مشخصی از دشمنان امکان استفاده از حملات خارق‌العاده خود را به دست می آوردید. اما در بازی جدید شما پس از رسیدن به لول ۲۰ و بالاتر تعداد زیادی از این حرکات خارق‌العاده را به شکل معمول در بازی به دست می‌آورید و فقط کافی است به ترتیب خاصی کلیدهای اجرای حمله را فشار دهید.
لیست اسلحه‌های مورد استفاده در بازی بسیار بلند است و شامل اسلحه‌های مرسوم مانند کاتانا، شمشیر، نیزه، تیرو کمان و اسلحه‌های کمتر استفاده‌شده‌‌ای مانند توپ دستی، چکش، بادبزن و غیره می‌شود. هر چه که با یک اسلحه بیشتر بازی کنید، آن اسلحه به رده‌های بالاتر رفته و قابلیت‌های جدیدی برای آن آزاد خواهد شد.

دسته خوش‌تیپ‌ها – گرافیک بازی Samurai Warriors 5

بدون شک طراحی گرافیکی شخصیت و قهرمانان بازی یک طراحی رده بالا، زیبا و پرجزئیات است. همه قهرمانان بازی با توجه به خصوصیات فردی و خاندانی که از آن آمده‌اند طراحی شده‌اند. ظاهر قهرمان‌ها علاوه بر حفظ المان‌های موجود در پوشش ژاپنی مثل استفاده از زره جنگی، کیمونو (لباس ژاپنی زنانه) یا حتی لباس‌های نینجایی، بسیار به روز طراحی شده است و لذت بصری بالای در مخاطب ایجاد می‌کند.

بررسی بازی Samurai Warriors 5

گرافیک مربوط به حمله‌های بازی و افکت‌های قدرت قهرمانان نیز بسیار عالی کار شده و حس داشتن قدرت ماورایی را به خوبی القا می‌کنند. البته گرافیک محیطی بازی حرف خاصی برای گفتن نداشته و عملا تغییر محسوسی نیز نسبت به شماره قبل نداشته است. کلا گرافیک محیطی بازی در رده محصولات استاندارد حال حاضر صنعت بازی قرار نمی‌گیرد.
موسیقی بازی همان موسیقی آشنا و معمول بازی‌های ژاپنی است که با ریتم سریع خود شما را در نبردهای بزرگ همراهی کرده و در همان سطح یک همراه غیر مزاحم باقی می‌مانند که نکته‌ای منفی برای موسیقی بازی نیست اما مزیت قابل ذکری نیز به حساب نمی‌آید. صداگذاری بازی استاندارد قابل قبولی دارد و حجم بالایی نیز دارد اما مقدار زیادی از این صداگذاری‌ها در میدان نبرد و در میان درگیری اصلا شنیده نمی‌شوند.

نبرد یک‌طرفه – مشکلات بازی Samurai Warriors 5

یکی از مشکلات اصلی بازی که پس از رسیدن به رده‌های بالا هر قهرمان، تجربه لذت بخش شما از بازی را از بین می‌برد، ساده شدن بیش از حد بازی است. تا زمانی که به رده ۱۵ یا بالاتر یک قهرمان نرسیده‌اید شرایط بهتر است و شما برای انجام هر مرحله در بالاترین درجه سختی بازی، چالش مناسبی را تجربه خواهید کرد. اما با بالاتر رفتن رده قهرمان شما، چالش بازی نیز بالاتر نمی‌رود.

بازی Samurai Warriors 5

عملا از اینجا به بعد شما آنچنان قدرتمند هستید که حتی از هجوم چند جنرال به صورت همزمان به خود نیز نترسیده و عملا همه این دشمنان را به راحتی شکست خواهید داد. در رده‌های بالاتر که دیگر حتی نیازی به استفاده از حمله خارق‌العاده یا قابلیت‌های دیگر خود نیز نبوده و فقط با حمله معمولی و ترکیب آنها همه دشمنان را شکست خواهید داد.
این مسئله به شخصه برای خود من بزرگترین مشکل بازی به حساب می‌آید. عملا سازندگان بازی فکری برای حفظ چالش بازی در رده‌های بالای قهرمان نکرده‌اند. شما برای بردن بازی فقط باید قهرمان خود را تقویت کنید و پس از آن دیگر همه دشمنان به راحتی نابود می‌شوند. من موفق به انجام ۱۲۰۰۰ حمله پشت سر هم (Combo) در بازی شده‌ام که نشان از وجود قدرت بیش از حد در قهرمان است.

جمع بندی بررسی بازی Samurai Warriors 5

در نهایت، در بررسی Samurai Warriors 5 باید اذعان کرد که این بازی جدید، دقیقا در همان سبک شماره‌های گذشته بازی است و به غیر از ارتقای گرافیکی و اضافه شدن حرکات جدید تغییر ساختاری جدیدی در آن به وجود نیامده است. تغییری که شاید حالا و پس از ارائه چندین شماره از بازی، یک ضرورت برای آن به شمار می‌آید.

Verdict

Score: 7.5 out of 10 – Platform: PS4

Finally, I must say that Samurai Warriors 5 is a new game but in its old way and similar to previous titles in the series. There are some graphic enhancements and new moves but there is no fundamental change to the core that I think is a necessary right now for game series, especially after many titles that we have seen from the series.

(نقد و بررسی بازی Samurai Warriors 5 توسط نسخه‌ی ویژه‌ی منتقدین که از طرف ناشر برای دنیای بازی ارسال شده بود نوشته شده است.)

نکات مثبت
  • حس خوب قرارگیری در جایگاه یک قهرمان شکست ناپذیر
  • گرافیک و طراحی شخصیت سطح بالا
  • حرکات و قدرت‌های فرازمینی جذاب
نکات منفی
  • گیم‌پلی تکراری و بی تغییر
  • آسانی بیش از حد بازی در رده‌های بالاتر
  • گرافیک محیطی قدیمی
7.5
نفیس
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: