توسط اتابک سلیمی زاده در ۴ مرداد ۱۴۰۰ , ۲۰:۰۰

فیلم «یک مکان ساکت ۲» یا A Quiet place 2 ساخته جان کرازینسکی دنباله‌ای موفق از نسخه اول است که با لحظات پرتنش خود بازهم می تواند نفس‌ تماشاگر را در سینه حبس کند. قسمت دوم فیلم یک مکان ساکت یا فیلم A QUIET PLACE PART II نخستین فیلمی است که بعد از ماه‌ها تعطیلی سینماها به شکلی گسترده در آمریکا و سایر کشورهای جهان به روی پرده نقره‌ای رفت. این اثر به معنای واقعی کلمه سینما را دوباره زنده کرد و به همه اثبات کرد که تماشای فیلم روی پرده سینما تا چه اندازه می تواند لذت‌بخش باشد. قسمت اول فیلم A Quiet Place یا یک مکان ساکت در سال ۲۰۱۸ اکران شد و با ایده‌ی ناب خودش طرفداران ژانر ترسناک را به وجد آورد. هیچکس از کرازینسکی بازیگر سریال کمدی Office انتظار ساخت چنین اثر پرتنش، هیجان‌انگیز و خوش‌ساختی را نداشت. او در قسمت اول به عنوان کارگردان و بازیگر این فیلم، لحظات احساسی و پرتعلیقی را برای مخاطب خلق کرد. کرازینسکی در قسمت دوم فیلم یک مکان ساکت نیز با تکیه بر نقاط مثبت نسخه اول دوباره این حس ترس را به خوبی در تماشاگر زنده می‌کند. با نقد و بررسی فیلم A Quiet Place Part II دنیای بازی را همراهی کنید.

داستان فیلم A Quiet Place Part II

داستان فیلم A Quiet Place Part II درست در ادامه جریانات فیلم اول است، البته با این تفاوت که سکانس ابتدایی فیلم به پیش از ماجراهای قسمت اول برمی‌گردد. خانواده ابوت به مانند قسمت اول همچنان در تلاش برای زنده ماندن پس از فجایعی هستند که قبلاً با آن روبرو شده بودند. بنابراین اولین ابوت (امیلی بلانت) و فرزندانش ریگان (میلیسنت سیموندز) و مارکوس (نوآ جوپ) راهی برای زنده ماندن می‌جویند در حالی که موجودات هیولایی نیز هنوز در هر گوشه‌ای در کمین هستند تا آنها را پیدا کنند. در این قسمت کیلین مورفی به گروه بازیگران A Quiet place 2 می‌پیوندد تا با خانواده ابوت به جنگ هیولاهای ترسناک داستان بروند.

بررسی فیلم A Quiet Place Part II

شروع هیجان‌انگیز و رعب‌آور قسمت دوم فیلم یک مکان ساکت به مانند قسمت اول مخاطب را میخکوب می‌کند. این شروع فلش‌بکی به روز واقعه داده است. هنر کارگردانی کرازینسکی در همان ابتدا خودنمایی می‌کند. حمله‌ی هیولاهای کوری که فقط به صدا حساسیت دارند، در قالب برداشت‌های طولانی با دوربین متحرک و قطع و وصل شدن صدا بر اثر تغییر زاویه دید اعضای خانواده‌ی ابوت (ریگان، دختر ناشنوا خانواده) صورت می‌گیرد. این برداشت‌های طولانی با حال هوای ترسناک فیلم همخوانی دارد و به خلق لحظات دلهره‌آور کمک زیادی کرده است. این شروع طوفانی هرج و مرج آن روز را به خوبی منتقل می‌کند. این سکانس ابتدایی به تنهایی توانایی و خونسردی کرازینسکی را در پشت دوربین بعنوان یک کارگردان اکشن‌ساز اثبات می‌کند. این فلش‌بک بازهم به مانند قسمت اول اطلاعات دقیقی از علت بوجود آمدن این هیولاها نمی‌دهد که نقطه ضعفی برای هر دو قسمت به شمار می‌رود. پس از اتمام افتتاحیه هیجان‌انگیز فیلم، داستان ما را بجایی می‌برد که قسمت اول تمام شد. با حذف پدر داستان در قسمت اول، کرازیسنکی، کیلیان مورفی را به خط داستانی قسمت دوم فیلم یک مکان ساکت اضافه می‌کند. مورفی با بازی خوب خود به خوبی توانسته جای خالی کرازینسکی را در فیلم پر کند.

فیلم A QUIET PLACE PART II

در کنار کیلیان مورفی، امیلی بلانت به مانند قسمت اول در گروه بازیگران فیلم یک مکان ساکت ۲ خوش درخشیده است. او با وجود اینکه در بیشتر دقایق این قسمت زیر سایه بازیگران نوجوان و مورفی قرار می‌گیرد، اما همچنان به عنوان یک مادر شجاع و فداکار بازی بسیار خوبی را از خود نشان می‌دهد. مورفی در نقش امت به عنوان مردی دلسوز ظاهر می‌شود که خانواده خود را از دست داده است و حال به خانواده دوست قدیمی خود کمک می‌کند. دو بازیگر نوجوان فیلم ریگان (میلیسنت سیموندز) و مارکوس (نوآ جوپ) برگ برنده فیلم یک مکان ساکت ۲ هستند. آنها با بازی بی نظیرشان حس تعلیق را به خوبی به مخاطب منتقل می‌کنند.

در قسمت اول یک مکان ساکت، با فیلمی مبتنی بر تصویر طرف بودیم که ما را به معنای حقیقی سینما نزدیک می‌کرد. این روند در فیلم a quiet place 2 نیز ادامه پیدا کرده است. هرچند دیالوگ‌های فیلم a quiet place 2 بیشتر شده اما همجنان با فیلمی روبرو هستیم که سعی می‌کند با تصویر حرف بزند و از پرداختن به دیالوگ‌های اضافی پرهیز کند. علاوه بر کارگردانی، فیلمنامه‌ای که جان کرازینسکی نوشته به مانند قسمت اول برخی از تعاملات غنی بین شخصیت‌ها را نشان می‌دهد. به طور مثال ارتباط شخصیت مورفی و ریگان بسیار خوب از آب درامده است. کرازیسنکی به خوبی ما را در کفش‌های ریگان قرار می‌دهد تا بهتر درک کنیم که راه رفتن در چنین جهنمی برای فردی ناشنوا چه حسی دارد.

همه چیز در قسمت دوم فیلم یک مکان ساکت بزرگتر شده است. از تعداد شخصیت‌ها بگیرید تا تعداد هیولاها. برای مثال در فیلم قبل به واسطه بودجه محدود، نمایش هیولاهای فیلم به شکلی حرفه‌ای و نامحسوس انجام می‌شد که به لحن تنش‌آفرین فیلم نیز کمک می‌کرد؛ اما در فیلم a quiet place 2 کارگردان به واسطه بودجه بیشتر، آن‌ها را بیشتر به نمایش می‌گذارد و بازهم این موجودات به همان اندازه تهدیدکننده و کابوس‌آور هستند همچنین جلوه‌های بصری به شکلی چشم‌گیر در این نسخه پیشرفت کرده است. کرازینسکی در این نسخه فضای آخرالزمانی داستان را گسترش داده است و جهان فیلم را به خوبی نشان می‌دهد.

بررسی فیلم A Quiet Place Part II

خطر اسپویل: بند آتی داستان فیلم A Quiet Place Part II را بر ملا می سازد. اگر به هر دلیل نمی خواهید که داستان فیلم A Quiet Place Part II برایتان افشا شود از مطالعه‌ی بند بعدی مطلب بررسی فیلم A Quiet Place Part II بپرهیزید.

لحظات پایانی نقطه قوت فیلم a quiet place 2 محسوب می‌شود، جایی که ریگان همراه با مادر و برادرش در برابر هیولاها قرار می‌گیرند. ریگان این‌بار با روشن کردن سمعکش به خواسته‌ی پدرش گوش می‌کند و از طریق نزدیک کردنش به میکروفون، هیولا را نابود می‌کند. در نقطه مقابل برادرش مارکوس با اعتماد به خواهرش جان مادر و برادر کوچکش را نجات می‌دهد. پلان‌های دلهره‌آور انتهایی به شکل بسیار ماهرانه‌ای گرفته شده است. در حین اتفاقات هیجان‌انگیز انتهایی، کرازیسنکی به زیبایی به روابط خانوادگی اشاره می‌کند و اتحاد بین اعضای خانواده را نشان می‌دهد. این قسمت به خوبی نشان داد که یک مکان آرام بیشتر فیلمی درباره‌ی روابط خانوادگی است تا یک فیلم ترسناک! یک مکان ساکت ۲ به خوبی می‌تواند مضامینی درباره تربیت فرزندان را به مخاطب به شکلی غیرمستقیم منتقل کند. فیلمی که هم سرگرم‌کننده است و هم جنبه‌های آموزشی دارد. در بعضی از دقایق، فیلم از ریتم می‌افتد و یک سری از شخصیت‌های فرعی به مانند گروهی در اسکله، عملکرد معقولی ندارند؛ اما در مجموع یک مکان ساکت: بخش ۲ در انتها می‌تواند مخاطب را راضی کند.

پایان اسپویل

جمع‌بندی

قسمت دوم فیلم یک مکان ساکت به شکلی تمام می‌شود که می‌توان ادامه دیگری را برای این سری متصور شد. فیلم A Quiet Place Part II دنباله‌ای آبرومند است که با سکانس‌های هیجان‌انگیز و اکشن خود مخاطبان را به وجد می‌آورد. اگر به فیلم‌های ترسناک و هیجانی علاقه‌مندید تماشای قسمت اول و دوم یک مکان ساکت را از دست ندهید.

امیدواریم که از مطالعه‌ی نقد فیلم A Quiet Place Part II لذت برده باشید. نظر شما در مورد قسمت دوم فیلم یک مکان ساکت چیست؟ شما بازی بازیگران فیلم یک مکان ساکت ۲ را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ نظر خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

نکات مثبت

کارگردانی

فیلمنامه

بازی بازیگران

گسترش جهان داستانی قسمت اول

نکات منفی

تن دادن به یک سری از کلیشه‌های ژانر ترسناک

کند بودن زمان‌هایی از فیلم

7
خوب
دیدگاه
۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

One Reply to “بررسی فیلم A Quiet Place Part II”

  1. علی گفت:

    سلام. برای همکاری تو بخش سینماتون ایمیل زدم میشه بررسی کنید

    ۱ ۰