توسط امیر جهرمی در ۱۶ تیر ۱۴۰۰ , ۰۸:۱۷

سال گذشته بود که کمپانی سونی همراه با رونمایی از کنسول‌ نسل نهمی خود، جدیدترین پروژه استودیو Insomniac Games یعنی بازی Ratchet & Clank: Rift Apart را معرفی کرد. این عنوان اکشن-پلتفرمر از همان نمایش اولیه تا تریلر هنگام عرضه نوید یک تجربه تماماً نسل نهمی را می‌داد و سرانجام در هفته گذشته منتشر شد. با دنیای بازی و بررسی بازی Ratchet & Clank: Rift Apart همراه باشید.

دنیاهای موازی – شخصیت‌ها و داستان بازی Ratchet & Clank: Rift Apart

مانند تمام داستان‌های ابرقهرمانی و درست مثل اکثر نسخه‌های این مجموعه، شخصیت شرور داستان سعی در نابودی و تصاحب دنیا را دارد و قهرمانان داستان از این امر جلوگیری می‌کنند. با این حال، بازی Ratchet & Clank: Rift Apart به این امر محدود نمی‌شود و پا را فراتر می‌گذارد تا داستانی عمیق‌تر را روایت کند.

 محیط‌های شلوغ در بازی Ratchet & Clank: Rift Apart

ماجرا از جایی شروع می‌شود که مردم برای قدردانی از قهرمانان خود یعنی رچت و کلنک یک جشن بزرگ تدارک دیده‌اند. درست در حین برگزاری این جشن، تعدادی مزدور با رچت و کلنک مبارزه می‌کنند تا به ظاهر قدرت این دو قهرمان را برای مردم به نمایش بگذارند. با این حال، پس از یکی دو دقیقه متوجه می‌شویم که Dr. Nefarious برای سر آن‌ها جایزه گذاشته است و این مزدوران واقعا قصد کشتن رچت و کلنک را دارند.

درواقع، Dr. Nefarious قصد دارد تا با سفر به دنیایی که در آن بسیار محبوب است، کل سیاره‌‌ها را تسخیر کند و رچت و کلنک برای جلوگیری از نابودی آن‌ها با وی مقابله می‌کنند. با این حال، همانطور که شخصیت شرور داستان متحدان جدیدی دارد، رچت و کلنک نیز در سیاره‌های دیگر همراهان جدیدی پیدا می‌کنند.

بررسی بازی Ratchet & Clank: Rift Apart - شخصیت ریوت

شخصیت Rivet که خیلی زیاد او را در نمایش‌های بازی Ratchet & Clank: Rift Apart دیدیم، نقش زیادی در دل داستان دارد و به جرأت می‌توان گفت که مهم‌ترین شخصیت بازی است. نحوه‌ معرفی، شخصیت پردازی و خط داستانی ریوت آن‌قدر بی‌نقص کار شده‌ است که محبوبیت وی اگر بیشتر از رچت و کلنک نباشد، کمتر هم نیست.

ریوت تنها کاراکتر فوق‌العاده بازی Ratchet & Clank: Rift Apart نیست. این عنوان پر شده است از شخصیت‌های دوست‌داشتنی و باحال که ارتباط برقرار کردن با آن‌ها بسیار ساده است. از Capitan Pierre با آن لهجه فرانسوی جذاب و استایل بامزه گرفته تا شخصیت‌هایی که در نمایش‌ها حضور نداشتند تا به صورت سورپرایز باقی بمانند، همگی در بهترین حالت ممکن قرار دارند.

بازی رچت اند کلنک ریفت اپارت

بلاکباستر – گیم پلی بازی Ratchet & Clank: Rift Apart

امروزه خیلی سخت است که اثری را فقط مختص به یک سبک بدانیم و بازی Ratchet & Clank: Rift Apart نیز از این قاعده مستثنی نیست. سازندگان با ترکیب المان‌های مختلف از قبیل اکشن ماجراجویی، پلتفرمر و حتی Hack And Slash اثری بلاکباستری را توسعه داده‌اند.

فرقی نمی‌کند که کنترل شخصیت ریوت یا رچت را برعهده دارید، مبارزات بازی مهلت نفس کشیدن به شما نمی‌دهد. جدا از دشمن‌های گوناگون که هرکدام شیوه‌ مبارزه‌ای خاص خود را دارند و به صورت جمعی به شما حمله می‌کنند، تعویض مداوم دنیاها نیز موجب بوجود آمدن صحنه‌های شلوغ و هیجانی می‌شوند.

این امر پایان تنوع گیم پلی بازی Ratchet & Clank: Rift Apart نیست. سازندگان با طراحی ماموریت‌های متفاوت از قبیل اژدها سواری و پازل‌هایی که خودشان به مینی‌گیم تبدیل می‌شوند از به تکرار افتادن بازی جلوگیری می‌کنند. در همین حین، سیستم پلتفرمینگ نیز به گیم پلی اضافه می‌شود تا اثر مذکور بیش از پیش هیجانی شود. از صحنه‌های سینمایی هم نگویم که یاد عناوینی مانند سری Uncharted را زنده می‌کنند.

ریوت در دنیایی بیابانی

تمامی موارد ذکر شده سبب شده که بازیکن نیاز به یک پیشرفت دائمی داشته باشد. به همین دلیل سازندگان سلاح‌های مختلفی در بازی Ratchet & Clank: Rift Apart قرار داده‌اند که با واحد پولی خاص خود بازی می‌توان آن‌ها را خریداری کرد. این پایان کار نیست و آپگرید کردن سلاح‌ها نیز لازم است. این سیستم به خوبی در دل گیم‌پلی بازی قرار گرفته و جدا از القای حس واقعی پیشرفت، تنوع زیادی به مبارزات می‌دهد.

موردی که در این میان باعث می‌شود هیجان به حد آخر برسد، کنترلر دوالسنس است. اینکه تک‌تک اتفاقات از قبیل فرو ریختن صخره‌ها تا شلیک با سلاح‌های گوناگون را از طریق لرزش‌های متفاوت حس کنید، شما را در بطن گیم‌پلی قرار می‌دهد.

با این حال، هرچند دشمنان و سیاره‌ها و در نتیجه چالش‌ها متفاوت است، اما تفاوت خاصی در گیم‌پلی شخصیت ریوت و رچت وجود ندارد. درواقع، اگر سلاحی برای یکی از آن‌ها بخرید و آن را آپگرید کنید، برای دیگری نیز در دسترس قرار می‌گیرد و هیچکدام قابلیت منحصربه‌فرد خود را ندارند. همچنین، هرچقدر باس‌های اصلی بازی جذاب هستند، مینی‌باس‌ها اصلا تنوعی ندارند و خیلی راحت تکراری می‌شوند‌.

بررسی بازی رچت اند کلنک ریفت اپارت

نسل نهم اینجاست! – گرافیک و جهان بازی Ratchet & Clank: Rift Apart

در وصف طراحی دنیا و مسائل فنی بازی Ratchet & Clank: Rift Apart فقط می‌توان یک جمله گفت: «نسل نهم اینجاست». در طول تجربه ۱۳-۱۴ ساعته بازی به دنیاها و محیط‌های مختلفی سفر می‌کنیم که هرکدام اتمسفر خاص خود را دارند. یکی شبیه به شهرهای سایبرپانکی است و دیگری شبیه به ایستگاه‌های فضایی، یکی شبیه سکوهای نفتی و دیگری شبیه به کره زمین.

موسیقی‌، صداگذاری و جلوه‌های صوتی نیز تأثیر زیادی رو باورپذیر بودن دنیاها کرده است. تصور کنید در یک شب بارانی، درون شهری شلوغ قدم می‌زنید. صدای رد شدن ماشین‌های پرنده، هیاهوی جمعیت و موسیقی سایبرپانکی که در زیر تمام این صداها پخش می‌شود، اتمسفری فراموش‌نشدنی را رقم می‌زند.

این وسط، گرافیک خارق‌العاده بازی جانی تازه در روح این دنیاها دمیده است. نشان دادن جزئیاتی از قبیل تک‌تک موهای بدن Ratchet، بافت‌های کفش چرمی Rivet، بازتاب سازه‌ها روی سر شیشه‌ای Dr. Nefarious مواردی است که روی کنسول‌های نسل هشتم غیر ممکن بود.

سازندگان همچنین با قرار دادن سه حالت گرافیکی مختلف حسابی دست بازیکنان را باز گذاشته‌اند. هر بازیکن می‌تواند مطابق با علاقه خود مسائل فنی بازی را شخصی‌‌سازی کند. ممکن برخی از نرخ فریم بالاتر لذت ببرند و به جایش وضوح تصویر را پایین بیاورند. ممکن است یکی نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه و قابلیت Ray-Tracing را با هم بخواهد و باز هم وضوح تصویر را پایین‌تر بیاورد. حتی می‌توان تمام موارد گرافیکی را در بالاترین حد ممکن قرار داد اما نرخ فریم روی عدد ۳۰ قفل می‌شود.

سفری فراموش نشدنی در بازی Ratchet and Clank: Rift Apart

سخن پایانی

پس از گذشت تنها ۶ ماه از انتشار بازی Spider-Man: Miles Morales، استودیو Insomniac Games بار دیگر مدیریت فوق‌العاده و خلاقیت بی حد و مرز خود را با عرضه بازی Ratchet & Clank: Rift Apart به همگان ثابت کرد. سازندگان تمام سعی خود را به کار گرفته‌اند تا اثری را خلق کنند که نه تنها سرگرم‌کننده، بلکه شدیداً درگیرکننده باشد.

سخت نیست بگوییم بازی Ratchet & Clank: Rift Apart که از تمام ویژگی‌ها و قدرت کنسول PS5 استفاده می‌کند، یکی از دلایل اصلی موفقیت کنسول نسل نهمی کمپانی سونی است. اگر این بازی شروع کننده نسل نهم باشد، تصور کنید چه پایان درخشانی در انتظارمان است‌.

It is not hard to say that Ratchet & Clank: Rift Apart, which uses all the features and power of the PS5 console, is one of the main reasons for the success of PlayStation 5. If this game is the beginning of the ninth generation, imagine what a brilliant end awaits us.

نکات مثبت
  • داستانی جذاب و پر از شخصیت‌های دوست داشتنی
  • شخصیت ریوت
  • مبارزات هیجانی و شلوغ
  • استفاده خلاقانه و فوق‌العاده از کنترلر دوالسنس و قدرت PS5
  • طراحی سیاره‌های گوناگون و اتمسفر منحصربفرد
نکات منفی
  • گیم‌پلی شخصیت ریوت و رچت تفاوت آنچنانی ندارد
  • تکراری شدن مینی‌ باس‌ها
9
شگفت‌انگیز
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: