توسط محسن شجاعی در ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ , ۱۸:۱۳

ژانر شوتر تاکتیکی در اوایل نسل ششم کنسول‌های بازی با حضور عناوینی همجون «I.G.I» جزو محبوب‌ترین ژانرهای زمان بود و بازی‌های زیادی در تلاش برای خلق تجربه مشابه و کسب موفقیت بازی‌هایی مانند آن روانه بازار می‌شدند با گذر زمان و تغییر رویه ساخت بازی‌ها، تمایل مخاطبان ژانر شوتر به سمت بازی‌های اکشن و سینمایی‌تر بیشتر شد و رفته رفته  زیر ژانر شوتر تاکتیکی نیز به دست فراموشی سپرده شد.

در سال‌های اخیر و با عرضه مجموعه‌هایی همچون Sniper Elite و Sniper Ghost Warrior تا حدودی این ژانر احیا شده و بازی‌های بیشتری در طول سال در این ژانر برای پلتفرم‌های مختلف، از کنسول‌های خانگی گرفته تا تلفن‌های هوشمند عرضه می‌شود.

استودیو CI Games پس از ساخت سه‌گانه Sniper Ghost Warrior و نسخه اول Sniper Ghost Warrior Contracts و با کوله باری از تجربه در تلاش است با Sniper Ghost Warrior Contracts 2، یکی از کامل‌ترین و بی نقص‌ترین بازی‌های شوتر تاکتیکی را به مخاطبان عرضه کند اما، تا چه حد در این مسیر موفق بوده‌است؟ در ادامه با بررسی بازی Sniper Ghost Warrior Contracts 2 همراه دنیای بازی باشید.

نقد بازی Sniper Ghost Warrior Contracts 2

بهانه‌ای برای کشیدن ماشه- داستان بازی Sniper Ghost Warrior Contracts 2

با توجه به ژانر بازی، کم‌تر کسی از آن انتظار روایت یک داستان شخصی و به یاد ماندنی را دارد. اگر بخواهم کوتاه بگویم Ghost Warrior Contracts 2 نیز چندان با عناوین مشابه در این زمینه تفاوت ندارد و اکثر منتقدان هنگام بررسی بازی Sniper Ghost Warrior Contracts 2 چندان وزنی برای این بخش قائل نبودند. مسلما سازندگان در تلاش بوده‌اند با استفاده از تنش‌های موجود در خاور میانه که تقریبا همه از آن ذهنیت دارند، برای برقراری حس هم‌ذات پنداری و مهم جلوه دادن داستان استفاده کنند و کمی نقش داستان را از نسخه‌های قبلی پر رنگ‌تر جلوه بدهند. متاسفانه سازندگان گاهی هدف اصلی از وجود داستان در بازی را فراموش کرده و درست زمانی که پیش از حد داستان سطحی خود را جدی می‌گیرند و سعی می‌کند با استفاده از دیالوگ‌ها فلسفی و سیاسی شخصیت‌ها، آن را به خورد مخاطب بدهند، کم‌تر از همیشه در این زمینه موفق می‌شوند.

بی بی رشیده، دیکتاتور نه چندان ترسناک و پرداخته نشده کوآمار

داستان بازی از طریق اطلاعاتی که Control در ابتدای هر چپتر در اختیار شخصیت اصلی می‌گذرد روایت می‌شود. در بیشتر مواقع این داستان صرفا بهانه‌ای برای پیشروی در گیم‌پلی و لول دیزاین بازی است و شاید با گذشت یک سوم ابتدای هر چپتر دلیل اصلی ماموریت‌های خود را فراموش کنید. خبری از حضور کات سین‌های سینمایی و شخصیت‌های پرداخت شده یا هر شیوه دیگر در روایت داستان نیست. داستان در Ghost Warrior Contracts 2 در خدمت بخش‌های دیگر است.

دقیق، زیرک، فرصت طلب مثل کلاغ – گیم‌پلی بازی Sniper Ghost Warrior Contracts 2

در بخش گیم‌پلی، Sniper Ghost Warrior Contracts 2 توانسته تمامی ویژگی‌های مثبت نسخه قبل را بهبود بخشیده و نسخه کامل‌تری را به مخاطب ارائه کند. گان پلی بازی در بخش اسنایپ، طبیعی، دقیق و عمیق کار شده‌ست. برای اصابت تیر به هدف باید پارامترهای مختلفی مانند جاذبه، فاصله هدف و سرعت باد را در نظر گرفت. برنامه‌ریزی برای قرار گیری در موقعیت مناسب با بهترین میدان دید و کشیدن ماشه در لحظه دقیق برای پیروزی و در امان ماندن از شر نیروهای کمکی، بسیار حیاتی است.

برای به انجام رساندن هر هدف خاص در با صبر و برنامه عمل کرد، تیر اندازی کور کورانه و زدن به دل دشمن راه به جایی نمی‌برد و بویژه در درجات سختی بالاتر به نوعی خودکشی است. چه با شیوه مخفی کاری و چه با شیوه اکشن، روش‌ها و شیوه‌های مختلفی وجود دارد که هیچ کدام بالقوه درست یا غلط نیستند و هر بخش را می‌توان بارها و بارها و یا شیوه‌های گوناگون امتحان کرد. این مورد تا حدی زیادی ارزش تجربه بازی را بالا می‌برد و ساعات کوتاه گیم‌پلی آن را می‌پوشاند.

درخت مهارت‌های بازی بسیار مختصر و مفید کار شده و تک تک مهارت‌های موجود در آن روی نحوه بازی و تجربه گیم‌پلی بازی اثر گذار است و آزاد کردن یک مهارت خاص می‌تواند کلا شیوه پیشروی در بازی را برای مخاطب تغییر دهد. تک تک گجت‌ها، سلاح‌ها و آیتم‌های جانبی بازی بسیار کامل و عمیق طراحی شده‌اند و هر ارتقا و آپگرید به ظاهر کوچک روی آن‌ها می‌تواند رویا رویی با دشمنان را ساده‌تر یا دشوارتر کند. بازی برای هر سبک پیشروی آیتم‌های ویژه خود را ارائه می‌کند و دست مخاطب در این زمینه باز است.

البته گیم‌پلی Sniper Ghost Warrior Contracts 2 کاملا هم بی‌ایراد نیست. هوش مصنوعی بازی عملکردی دو‌گانه دارد. در زمان شناسایی، دشمنان بازی با برنامه و از چند جهت به سرعت Raven را محاصره می‌کنند و حرکات او را از فاصله‌های بعضا ۱۰۰۰متری نیز تشخیص می‌دهند! از سویی دیگر و پیش از شناسایی اکثر مواقع دشمنان ابدا متوجه اتفاقات پیرامون خود نیستند و می‌توان با آرامش از یک قدمی آن‌ها عبور کرد و هم رزم آن‌ها را به قتل رساند، بی آنکه کوچک‌ترین عکس العملی نشان بدهند. این مورد مربوط به درجه سختی بازی نیست و متاسفانه در تمامی حالات به چشم می‌‌خورد.

دشمنان بازی در بیشتر مواقع کاملا نسبت به محیط بی تفاوت هستند

مورد آزار دهنده بعدی، باگ‌های محیطی هستند، هر چند این مورد در بازی به کرات مشاهده نمی‌شود اما، در همان موارد اندک می‌توان به کل تجربه بازی را خراب کند. به شخصه چندین بار به علت گیر کردن در محیط به ناچار بازی را ری‌استارت کردم و پیشرفت‌های مربوط به آن بخش را از دست دادم که با توجه به فاصله هر objective از دیگری، زمان و انرژی زیادی از مخاطب صرف باز پس گیری پیشرفت‌های قبلی می‌شود.

شیب منحنی آموختن (Learning Curve) بسیار تند است. پس از سپری کردن یک بخش آموزی کوتاه و یک چپتر بسیار آسان، در چپتر دوم به کل شیوه و روند بازی و درجه سختی آن تغییر می‌کند و فرصت برای هماهنگی با شرایط جدید به مخاطب داده نمی‌شود. نتیجه اینکه اگر نتوانید با آزمون و خطا و آشنا شدن با بخش جدید گیم‌پلی را نداشته باشید یا تجربه نسخه‌های پیشین را نداشته باشید، شکست‌های متوالی می‌تواند جذابیت بازی را برای شما بکشد.

فاز دشمنان با دیالوگ‌های آن‌ها هماهنگ نیست و معمولا دیالوگ‌ها بسیار دیرتر از تغییر فاز آن‌ها پخش می‌شود. به عنوان مثال زمان یکه دشمنان شما را پس از شناسایی مجددا گم می‌شوند، دیالوگ‌هایی مانند “اسنایپر شناسایی شد” یا “مرکز، مکان دشمن شناسایی” شد را می‌شنویم یا پس از اینکه جای Raven را شناسایی می‌کند، دیالوگ مربوط به فرار کردن Raven مثل “موقعیت فعلی دشمن در دسترس” نیست یا امثال آن پخش می‌شود.

گرمای طاقت فرسا کوآمار- گرافیک بازی Sniper Ghost Warrior Contracts 2

پس از گذشت سال‌ها از عرضه Crysis 1 می‌بینیم که همچنین موتور کرای انجین جزو موتورهای بازی سازی تراز اول از حیث گرافیکی و گان پلی و فیزیک تیر است. به طور کلی گرافیک فنی Warrior Contracts 2 زیباترین گرافیک‌های نسل هشتم نیست اما، همچنان محیط‌های بازی به بویژه در مکان‌ها باز، چشمنواز و زیبا هستند. سازندگان در این بخش مواردی که وابستگی بیشتری به گیم‌پلی بازی داشته‌اند، مانند سلاح‌ها، و فیزیک اصابت تیر به اجسام مختلف را با ظرافت و دقت بالایی طراحی کرده‌اند.

از سوی دیگر آیتم‌های جانبی مانند دریاچه‌های آب و درختان و ضخره‌ها، چندان کیفیت‌ مطلوبی نداشته و سطح کیفیت تکسچرهای آن‌ها یادآور بازی‌های اوایل نسل هفتم است. سایه‌ها و نور پردازی بازی چندان واقع گرایانه نیست و این موردی که تقریبا به استانداردی در نسل هشتم تبدیل شده، CI Games نمره قبولی نمی‌گیرد.

از حیث گرافیک هنری، محیط‌های بازی به سرعت اسیر حلقه تکرار می‌شود. بوته‌ها، سنگ‌ها و آیتم‌های مشابه در بازی را بارها و بارها در قسمت‌های مختلف مشاهده خواهید کرد و تنوع دشمنان بازی نیز پایین است. دشمنان به سه گروهی کلی دشمنان عادی، Heavy Armorها و اسنایپرها تقسیم می‌شوند و تعداد مدل‌های به کار رفته برای آن‌ها محدود است. محیط‌های مشابه، بویژه غارها در چپترهای مختلف بازی استفاده شده و این مورد حتی به گیم‌پلی بازی نیز لطمه می‌زند و گاهی باعث سردرگمی و گردش بیهوده در محیط بازی می‌شود.

سکوت کویر- موسیقی و صدا گذاری بازی Sniper Ghost Warrior Contracts

شاید به سختی بتوان گفت این بازی از موسیقی خاصی برخوردار است. فارغ از تم اصلی بازی و موسیقی پایان هر چپتر، اکثرا در محیط‌های بازی سکوت برقرار است که البته با توجه به نیاز بازی به دقت و برنامه ریزی این مورد تا حد زیادی طبیعی است. از سوی دیگر دیالوگ‌های مشابه و تکراری بارها و بارها از زبان سربازها شنیده می‌شود و شاید در طول تجربه بازی بارها داستان سربازی که به حضور در مدرسه علاقه‌ای ندارد را از زبان ده‌ها نفر بشنوید.

صداپیشگان بازی تا حدودی در انجام وظیفه خود موفق بوده‌اند و اکثر دیالوگ‌های بازی را با لحن درست ادا می‌کنند. البته در مواردی هیجان و تنشی که در صدا دشمنان موقع مواجه با شرایط مختلف شنیده می‌شود، با فاز عملکردی آن‌ها در گیم‌پلی تناسب ندارد و بعضا باعث گمراهی مخاطب می‌شود. در این بین نباید از نقش آفرینی دو شخصیت اصلی بازی، Raven و Control غافل شد. هر دوی این صداپیشگان نقش مهمی در خارج کردن بازی از روند یکنواختی و بعضا جذابیت داستان بازی دارند. به طور کل می‌توان صداگذاری بازی نه به نقطه قوت بازی تبدیل می‌شود و نه می‌توان به عنوان نقظه ضعف از آن در بررسی بازی Sniper Ghost Warrior Contracts 2 نام برد.

صدای اصابت تیر به بدن دشمنان در کنار زاویه سینمایی Camera Kill، حقیقتا رضایت بخش است!

جمع بندی

در میان قحطی بازی‌های با کیفیت در ژانر شوتر تاکتیکی در سال‌های اخیر، Sniper Ghost Warrior Contracts 2 می‌تواند برای علاقه‎‌مندان به این ژانر انتخاب مناسبی باشد. گیم‌پلی این بازی بر مبنا امتحان استراتژی‌های مختلف، صبر و حوصله طراحی شده و ریتم آن تا حدودی کند است و نتیجتا نمی‌توان آن را به همه مخاطبان پیشنهاد داد. گان پلی اسنایپ‌های بازی به شدت عمیق، پر جزئیات و لذت بخش طراحی شده‌اند و اگر بتوان با باگ‌ها و رفتار غیر منطقی و دوگانه هوش مصنوعی بازی و یک سری ایرادات جزئی بازی کنار آمد، تجربه جدیدی بویژه برای مخاطبان جوان‌تر خواهد بود. مدت زمان گیم‌پلی بازی کوتاه‌تر از حد انتظار است و شاید برچسب قیمت ۴۰ دلاری بازی شاید کمی برای این مدت گران باشد که البته می‌توان جای آن را با ارزش الای تکرار بازی پر کرد.

verdict

Platform: PS4 – Score 7 out of 10

 Sniper Ghost Warrior Contracts 2 is probably The best Game CI Games ever made but, it never gonna become one flawless masterpiece and its weird A.I and poor graphics has a negative effect on its enjoyable gunplay. if you like Tactical shooter and have patience to approach, CI Games newest title easily could be one of your best choices

(بررسی بازی Sniper Ghost Warrior Contracts 2 روی پلتفرم پلی‌استیشن ۴، بر اساس نسخه‌ی منتقدین ارسالی از طرف ناشر به نگارش در آمده است.)

نکات مثبت
  • گان پلی عمیق
  • ارزش تکرار بالا به لطف شیوه‌‌های مختلف پیشروی در بازی
  • درخت مهارت‌های مفید، کاربردی و موثر
نکات منفی
  • باگ‌های آزاردهنده
  • محیط‌های تکراری و یکنواخت
  • عملکرد نا متعادل و دوگانه‌ هوش مصنوعی
7
خوب
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: