بازی رومیزی و تقویت هوش هیجانی کودکان

توسط واحد تبلیغات در ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ , ۱۳:۵۶

فراتر از بازی

وقتی به بازی فکری و بازی رومیزی فکر می‌کنیم، معمولاً اولین چیزهایی که به ذهن می‌رسد، توانایی شگفت‌انگیز این بازی‌ها در آموزش تفکر راهبردی و تفکر انتقادی و استدلال منطقی به کودکان است. و تحقیقات متعددی هستند که به خوبی از این ادعاها پشتیبانی می‌کنند. اما بردگیم و بازی رومیزی، علاوه بر این چیز دیگری برای ارائه نیز دارند که کمتر در مورد آن صحبت می‌شود: فراهم کردن فرصتی برای رشد و توسعه‌ی هوش هیجانی و احساسی کودکان و حتی دیگر اعضای خانواده.

هوش هیجانی چیست و چه اهمیتی دارد؟

وقت‌هایی را تصور کنید که مدت زیادی را صرف یک بازی کرده‌اید و به نظر خودتان در آستانه‌ی پیروزی هستید، اما ناگهان یک نفر دیگر با اختلاف خیلی زیادی شما را شکست می‌دهد. به جای خندیدن یا لذت بردن از یک رقابت، عصبانی می‌شوید، حتی ممکن است بگویید دیگر هیچوقت آن بازی را تکرار نخواهید کرد. حتی اگر برای خودتان هم اتفاق نیفتاده باشد، حتماً شاهد چنین صحنه‌هایی در بازی‌های کودکان خود بوده‌اید. هوش هیجانی، بیش از همه چیز، آگاه بودن از این احساسات و همچنین درک احساسات طرف مقابل است. هوش هیجانی یعنی آگاهی از عواطفی که تجربه می‌کنیم و توانایی تنظیم و مدیریت این عواطف. کودکان ما باید بگیرند با احساسات ناخوشایندی مثل باخت، رقابت و… کنار بیایند.

بازی رومیزی

بازی رومیزی

بازی فکری و بازی رومیزی چطور به رشد هوش هیجانی کمک می‌کند؟

یک بردگیم خوب، فرصت‌های فوق‌العاده‌ای برای تمرین هوش هیجانی فراهم می‌کند. بازیکنان علاوه بر لذت بردن از هیجان بازی، باید نسبت به احساسات خود آگاه باشند. کودکان باید بدانند رفتار و کلام آن‌ها روی دیگران تاثیر می‌گذارد. می‌توان بارها و بارها دفترچه‌ی قوانین یک بازی فکری را خواند؛ اما چطور باید احساسات مختلف را هنگام بازی مدیریت کرد؟

بازی‌های فکری نیازمند صبر و تمرکز هستند. شاید سخت باشد از والدین بخواهیم تمام مدت درگیر بازی‌های کودکان خود باشند، اما این مهارت‌ها، مهارت‌هایی هستند که زندگی آینده‌ی کودکان را شکل می‌دهند. همدلی و درک متقابل، توانایی ابراز ناراحتی و گفتگو با دیگران آن هم در شرایطی که ممکن است کاملاً در مقابل هم قرار داشته باشند، فرصتی است برای کودکان تا مهارت‌های لازم برای زندگی آینده‌ی خود و داشتن روابطی سالم با دیگران را فرابگیرند.

بازی فکری چه مهارت‌هایی به کودکان می‌آموزد؟

هوش هیجانی در زندگی روزمره‌ی ما حضور خیلی خیلی پررنگی دارد. مهارت‌هایی مثل درک موقعیت‌های اجتماعی مختلف، همدردی و همدلی با دیگران، انگیزه‌بخشی به خود، خودداری برای دست یافتن به پاداش در طولانی مدت، کنار آمدن با شکست و موانع، مدیریت روابط رقابتی، تصمیم‌گیری، حل مساله، توانایی گوش دادن، اعتماد به دیگران و قابل اعتماد بودن؛ این‌ها ملموس‌ترین جنبه‌های هوش هیجانی در زندگی ما هستند. حالا خیلی سخت نیست که تصور کنیم چطور بازی فکری و بازی رومیزی به توسعه‌ی این مهارت‌ها کمک می‌کنند. در یک بردگیم خوب، بازیکنان در هر سنی که هستند باید یاد بگیرند نوبت را رعایت کنند، به حرکات آینده‌ی خود فکر کنند، متوجه باشند که تصمیماتشان نتایج کوتاه‌مدت و بلندمدت دارد، باید بتوانند بین گزینه‌های سخت یکی را انتخاب کنند، برای دیگران رقیب یا هم‌تیمی خوبی باشند، بتوانند با احترام به دیگران بازی را ببرند یا ببازند، خلاقانه و استراتژیک فکر کنند، به دیگران گوش کنند و به درستی با آن‌ها ارتباط برقرار کنند و تفکر هدف‌محور داشته باشند.

بازی رومیزی

بازی رومیزی

اهمیت بازی در دوران کرونا

بیشتر از یک سال از پاندمی و همه‌گیری ویروس کرونا در سراسر جهان می‌گذرد و کودکان فراتر از تصورات ما تحت تاثیر این رویداد قرار دارند. آن‌ها ارتباط نزدیک با دوستان، چالش‌های مدرسه و همچنین امکان حضور در جمع‌ها را از دست داده‌اند و به همین دلیل است که روان‌شناسان و کارشناسان حوزه‌ی کودک، نسبت به چالش‌های کودکانی که دوره‌های مهم رشد خود را در قرنطینه سپری می‌کنند هشدار می‌دهند. کودکان نسل امروز مستقل‌تر از همیشه هستند. آن‌ها می‌توانند ساعت‌های طولانی خود را تنها با یک تلفن همراه سرگرم کنند. اما حقیقت این است که والدین باید توجه ویژه‌ای به ارتباط نزدیک با کودکان خود و بازی‌های سنتی خانوادگی داشته باشند. فعالیت‌های خانوادگی مثل بازی با بردگیم یا بازی رومیزی و بازی فکری، علاوه بر همه‌ی مزایایی که گفتیم، اضطراب کودکان را کم کرده و محیط امن و باثباتی برای آن‌ها فراهم می‌کنند.

بازی رومیزی

بازی رومیزی

بوم بال، یک بردگیم پر هیجان

یکی از بازی‌های گروهی هیجان‌انگیز زینگو، بوم‌ بال است. بوم بال که برای ۲ تا ۶ نفر طراحی شده است برای کودکان ۷ سال به بالا مناسب است و بخاطر ماهیت هیجان‌انگیز و به معنای واقعی کلمه انفجاری بازی، یک گزینه‌ی فوق‌العاده برای دورهمی‌های خانوادگی و جمع‌های دوستانه است. بازیکنان باید با ریختن تاس، میله‌هایی را به اندازه عدد تاس به سمت بادکنک فشار بدهند و هرکس که زودتر از بقیه بادکنک را بترکاند، از بازی خارج می‌شود. یک بازی پرتعلیق که برای بردن در آن باید به جای عجله کردن، صبوری کنید. یک گزینه‌ی فوق‌العاده برای سرگرم کردن کودکان و تقویت هوش هیجانی آن‌ها.

می‌توانید بوم بال را در جشنواره‌ی برد با توئه، با بیست درصد تخفیف از دیجی‌کالا یا از سایت زینگو تهیه کنید و یک تجربه‌ی برد برد داشته باشید.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: