معرفی انیمه Dota Dragons Blood

از خودخواهی تا انتقام ‌جویی
توسط امیررضا صادقی در ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ , ۱۲:۰۰

انیمه Dota Dragons Blood بر المان‌های فانتزی و حماسی تمرکز دارد. انیمیشن Dota Dragon Blood موفق می‌شود خود را به عنوان یکی از موفق‌ترین انیمه‌های غیرژاپنی ثابت می‌کند. در این مقاله قصد معرفی انیمیشن سریالی دوتا: خون اژدها را داریم، در ادامه با نقد انیمه دوتا خون اژدها با دنیای بازی همراه باشید.

  • اسم فارسی: انیمه دوتا خون اژدها
  • ساخته‌شده با اقتباس از بازی DOTA 2 استودیوی Valve
  • ژانر: فانتزی، اکشن، حماسی و ماجرایی
  • کارگردان: پارک سو یانگ (Park So Young) و کیم اوی جئونگ (Kim Eui Jeong)
  • فیلم‌نامه: اشلی ادوارد میلر (Ashley Edward Miller)
  • محصول استودیوی Mir
  • تعداد قسمت‌ها: ۸ اپیزود ۲۶-۲۸ دقیقه‌ای (فصل اول)
  • پخش از نتفلیکس در ۲۰۲۱-
  • رده‌ی سنی: TV-MA (بالای ۱۷ سال)


خلاصه داستان و نقد انیمه دوتا خون اژدها

در جهانی فانتزی، متشکل از انسان‌ها، اِلف‌ها و اژدهایان، یک شوالیه اژدها به نام Davion با وقایعی روبرو می‌شود که هیچ وقت تصورش را نمی‌کرد. با آزادشدن روح شیطانی یک اژدها در جهان، جسم این شوالیه با روح اژدهایی در جبهه‌ی مقابل پیوند می‌خورد. به دنبال آن، انواع نیروهای ماورایی خیر و شر در سیاره پراکنده می‌شوند، اما این تنها آغاز ماجرا است.

توجه: معرفی انیمه دوتا خون اژدها فاقد اسپویل است و در راستای بهبود تجربه‌ی مخاطب، به اساسی‌ترین موضوعات پرداخته می‌شود.

همواره در رسانه‌های اجتماعی از اقتباس‌های نتفلیکس‌گونه و تحریف اصالت اثر، انتقادهای متفاوتی می‌شود. انیمه دوتا خون اژدها از آن دست آثاری است که این اظهارات را نقض می‌کند و خروجی قابل قبولی را ارائه می‌دهد. استودیوی کره‌ای Mir که با The Legend of Korra شناخته می‌شود، وظیفه ساخت اقتباس انیمه‌ای بازی DOTA 2 را داشته است. برای درک و شناخت جهان انیمیشن سریالی دوتا: خون اژدها، نیاز به پیش‌زمینه خاص یا تجربه بازی DOTA 2 را ندارید. تکلیف انیمیشن سریالی دوتا: خون اژدها با خود و مخاطبانش مشخص است.

غالب انسان‌ها، از همان کودکی به دنبال فانتزی‌های حماسه‌محوری می‌روند که در سطح و بطن خود، مفهوم‌های واقعی و سورئال را در برگیرد. «انیمیشن دوتا خون اژدها» از جنس فانتزی‌های سرراست اما هدفمند است. در جهانی که انسان‌ها با توهماتی همچون خیر و شر مطلق مواجه می‌شوند، انیمیشن Dota Dragon’s Blood سیلی بزرگی به آن‌ها می‌زند. خیر و شر، تاریکی و روشنایی، نیستی و هستی، هر کدام مکمل همدیگرند. هیچ خیر و شر مطلقی وجود ندارد. تنها یک مسئله نسبی است.

نقد انیمه dota dragons blood

شاید دور از انتظار نباشد که در هر داستان فانتزی مانند انیمیشن دوتا خون اژدها با حال و هوای قرون وسطایی، قوم‌هایی جز انسان‌ها ببینیم. اِلف‌ها در غالب آثار این چنینی، نقش مهمی را ایفا کردند. همچنین آن‌ها مورد غضب و تنفر گروهی از انسان‌ها قرار گرفته و به چشم تافته‌ی جدابافته دیده می‌شوند. به هر حال در جهانی زندگی می‌کنیم که هر روز با چنین نفرت‌های بی‌پایانی روبرو شده، ولی هیچ‌گاه قدم موثری برای توقف آن برنمی‌داریم.

یکی از جنبه‌های ارزشمند نقد انیمیشن دوتا: خون اژدها، حضور دو صداپیشه‌ و بازیگر آشنای ویدیوگیمی است. تروی بیکر و یوری لاونتال، در نقش‌های اینووکر (Invoker) و دَویون (Davion) یکی از پایه‌های جدانشدنی این انیمه هستند و بی‌شک حضورشان، مشوق تماشای انیمه می‌شود.

نقد انیمه dota dragons blood

نقد انیمیشن Dota Dragon Blood، بخش خاص و درستی را از جهان DOTA 2 را روایت می‌کند. جایی که با گیمرها و مخاطبان تازه‌وارد، ارتباط تنگاتنگی برقرار شده و بی‌وقفه هشت اپیزود را تماشا کنند. انیمیشن دوتا: خون اژدها صرفا به یک خط داستانی محدود نشده و همزمان سه سرگذشت را جلو می‌برد. سرگذشت‌هایی که هر کدام ریشه در انتقام‌جویی‌ها و خودخواهی‌ها دارند.

«خون اژدها» برای هر شخصیت پیش‌زمینه متناسب را پدید آورده و به دنبال آن، شاهد داستان‌گویی و ارائه صحیح هستیم. هر کدام از شخصیت‌های انیمیشن دوتا: خون اژدها در گذر زمان، چیزی برای از دست دادن داشتند و حال تلاش می‌کنند تا در ادامه‌ی مسیر زندگی، حرفی برای گفتن و کاری برای انجام دادن داشته باشند.

بیشتر بخوانید: بهترین انیمه‌ های سریالی تاریخ که باید ببینید

نقد انیمیشن دوتا خون اژدها

برای مبارزات فانتزی و حماسی در نقد دوتا: خون اژدها به خوبی در القای لحظات کلیدی و نفس‌گیر موفق شده و می‌تواند غالب تماشاگران را از این جهت سرگرم کند. حقیقت ماجرا این است که انیمیشن Dota Dragon’s Blood، ابتدا در سطح خود، موفق به روایت صحیح استانداردهای فانتزی-حماسی شده، سپس در بطن روایت، خود را پررنگ‌تر نشان می‌دهد. در نتیجه دوتا: خون اژدها سرگرمی مطلق و مجموعه‌ای از مبارزات بی‌منطق نیست.

از شخصیت Invoker (با صدای تروی بیکر) تا بی‌رحم‌ترین اژدهایان، همگی در یک چرخه‌ی غرور و خودخواهی حرکت می‌کنند. اگر یک دلیل برای صلح و آرامش بین این موجودات باشد، هزاران دلیل برای جنگ و نزاع وجود دارد، چرا که خودخواهی و انتقام‌جویی آن‌ها سیری‌ناپذیر است.

جالب است بدانید که جهان انیمیشن سریالی دوتا: خون اژدها، در آغاز بر پایه‌ی دو نیروی قدرتمند و متقابل شکل گرفت. هر کدام از این موجودات باستانی، در تلاش برای نابودی دیگری بودند، اما در پایان به هیچ نتیجه‌ای نرسیدند. این دو نیروی متضاد تصمیم به تسخیر یک سیاره گرفتند. این همان سیاره‌ای است که در آن اتفاقات بازی و انیمه جریان دارد. این دو نیروی باستانی، تصمیم به تسخیر سیاره و جبهه‌گیری در مقابل یک دیگر کردند. هر چند که آن‌ها نمی‌توانند تمامی موجودات سیاره را کنترل کنند و گونه‌های قدرتمندتری هم وجود دارند.

نقد انیمیشن دوتا: خون اژدها

انیمیشن Dota Dragon Blood قرار نیست یک محصول استریوتایپ منحصر به اژدهایان شیطانی و دوست‌داشتنی باشد که اعمال سایر شخصیت‌ها را توجیه کند. این انیمه، در هشت قسمت، به خوبی پایه‌های جهان و اسطوره‌هایش را پی‌ریزی می‌کند. از طرفی دوتا: خون اژدها سوالات عظیمی از حیث انگیزه‌ی شخصیت‌ها و روابطشان مطرح می‌کند که به نیمی از آن‌ها در فصل اول پاسخ داده می‌شود. باید دید که فصل دوم چه رویکردی برای پاسخ به ابهامات و پرسش‌ها در پیش می‌گیرد.

البته که انیمیشن سریالی دوتا: خون اژدها حذفیات و تغییرات محسوسی در شخصیت‌ها و معرفی آن‌ها نسبت به بازی DOTA 2 داشته است، اما با اطمینان خاطر می‌توان گفت که این انیمه در غالب جنبه‌های اقتباسی موفق بوده و می‌توان به پیشرفت آن امیدوار بود. ناگفته نماند که موسیقی انیمه‌ی دوتا و درآمیختن آن با سکانس‌های مبارزات، دیالوگ‌ها و حتی آرام‌ترین لحظات، موجب غفلت از گذر زمان شده و کمتر مخاطبی می‌تواند احساس خستگی کند.

دیگر از یک اقتباس ویدیوگیمی چه می‌خواهید؟ دوتا: خون اژدها یکی از پله‌های رستگاری و موفقیت نتفلیکس در مدیوم انیمه است. پس در اولین فرصت ممکن به سراغش بروید. انیمه dota dragons blood برای هر مخاطبی، حرف جدیدی برای گفتن دارد و اپیزود به اپیزود شاهد صعود کیفیت آن خواهید بود.

تماشای تریلر انیمه dota dragons blood در یوتوب

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: