همه چیز درباره اسکورپین – داستان زندگی و مرگ اسکورپین

توسط محمد حسن نجفی در ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ , ۲۰:۳۰

زندگینامه اسکورپین – شکل گیری هویت اسکورپین

هانزو هاساشی که بیشتر با نام اسکورپین شناخته می‌شود، نینجایی از مرگ بازگشته در سری مورتال کمبت است. این شخصیت مهم یکی از اولین و ریشه‌دارترین شخصیت‌هایی است که در اولین نسخه از سری مورتال کمبت هم حضور داشت و به عنوانی شروع و آغاز داستان مورتال کمبت با این شخصیت بود. اسکوریپن، ساب زیرو و رایدن از معدود شخصیت‌هایی هستند که در تمام نسخه‌های سری بازی مورتال کمبت حضور داشته‌اند.

در طی اتفاقات سری بازی، اسکورپین برخلاف قصد درونی‌اش به عنوان یک شخصیت منفی شناخته شد و به دنبال انتقام برای مرگ خانواده و قبلیه‌اش رفت. اما بعد از بازگشت به بدن انسانی خود و پی بردن به حقیقت ماجرا، اسکورپین به شخصیتی پشتیبان و یاری دهنده در سری بازی مورتال کمبت تبدیل شد و کار‌های بسیار مثبت برای حفاظت از مردم بیگناه انجام داد.

انجمن Shirai Ryu – شیرای ریو

Shirai Ryu قبیله‌ای از نینجا‌های ژاپنی در دنیای مورتال کمبت است که با هدف انتقال دانش نینجتسو و دیگر هنر‌های رزمی از چین به ژاپن به وجود آمده است.

انجمن Shirai Ryu – شیرای ریو

شکل گیری انجمن شیرای ریو

انجمن شیرای ریو سال‌ها پیش توسط جنگجویی از Lin Kuei به نام تاکدا تأسیس گردید. که در آخر تاکدا از قبیله‌اش یعنی Lin Kuei زده شد و آن را رها کرد. در حالی مجازات ترک قبیله مرگ است، قاتلین حرفه‌ای قبیله‌ به دنبال تاکدا راهی شدند. به همین علت او به سرزمین مادری خود ژاپن بازگشت، جایی که توانایی و مهارت‌های خود را به لرد و ژنرال‌ها ارائه کرد. مهارت و هنر‌های رزومی او در سراسر ژاپن فراگیر شد و با پیشرفت دادن آن نینجتسو نام گرفت.

دو قبیله‌ی Lin Kuei و شیرای ریو به رقبای بزرگی تبدیل شدند. قبیله‌ی تاکدا با پوشیدن لباس زرد و استفاده از فنون رزمی مشابه به تمسخر قبیله‌ی Lin Kuei می‌پرداخت. تاکدا توانست از تلاش چندین قاتل برای ترورش جان سالم به در ببرد اما در آخر با چای سمی مسموم شد. هیچوقت مشخص نشد که چه کسی بابت مرگ او مقصر بوده است.

یکی از معروف ترین کوت های این انجمن:

شیرای ریو فرار نمی‌کنه، مبارزه می‌کنه.

Shirai Ryu do not run. We fight.

 

درباره‌ی اسکورپین

پدر اسکورپین عضو سابق انجمن شیرای ریو، پسرش را از پیوستن به این قبیله منع کرد. چرا که نمی‌خواست فرزندش زندگی یک قاتل و خطرات آن را تجربه کند. اما بر خلاف این اتفاق هانزو به انجمن شیرای ریو پیوست تا برای فرزند و همسرش زندگی مناسب و امنی فراهم کند. بعد از اینکه او و قبیله‌اش نابود شدند، اسکورپین با خشم فراوان به دنبال انتقام خانواده و قبیله‌اش بود. کوان چی با استفاده از حقه‌ای توانست تا ذهن اسکورپین را به سمت بای هان یا همان ساب زیروی اورجینال ببرد و اسکورپین انتقام خود را از او بگیرد.

اسکورپین در اولین تورنومنت با بای هان رو به رو می‌شود و او را به قتل می‌رساند. او تا مدت‌ها متوجه نمی‌شود که مسئول اصلی کشتار خانواده و قبیله‌اش کوان چی بوده است. در خط زمانی دوم اسکورپین پس از بازگشت به بدن انسانی خود و تلاش بسیار زیاد نهایتاً کوان چی را پیدا کرده و او را به قتل می‌رساند.

ظاهر شخصیتی

در سری بازی مورتال کمبت و بیشتر قسمت‌های آن اسکورپین شخصیت و ظاهری به مانند ویلن و شخصیت‌های منفی داستان دارد، اما در حقیقت این‌گونه نیست. او با نیروی‌های مثبت داستان ارتباط زیادی برقرار می‌کند و تنها وقتی به سمت آنتاگونیست بازی می‌رود که رستاخیز شدن قبیله‌اش به او قول داده شده یا برای نابودی کسانی که او را سلاخی کردند موقعیتی داشته است. برای مثال اسکورپین در صحنه‌ی آغازین مورتال کمبت آرماگدون در کنار نیروی‌های تاریکی ظاهر می‌شود.

ظاهر شخصیتی

یکی از تفاوت‌های ظاهری بسیار مهم اسکورپیون چشم‌های سفید و ترسناک و همچنین صدای رعب آور او است. از محبوب‌ترین حرکات او می‌توان به پرت کردن زنجیری آهنین برای کشیدن دشمن به سمت خود نام برد. این کار هم باعث می‌شود که آسیبی به دشمن وارد شود و برای لحظاتی نیز گیج شود.

اسکورپین شخصی با شرافت و خیرخواه

اخیراً و بیشتر در خط زمانی دوم به اسکورپین پرداخت بیشتری در زمینه‌ی شخصیت شده است، که در نتیجه‌ی اعمال او با شخصیتی مثبت رو به رو می‌شویم که کار‌های خیرخواهانه‌ای انجام می‌دهد. کار‌های او، اخلاقش، ظاهر و اعتماد به نفس بالای او باعث محبوب‌تر شدن این شخصیت شده است.

برخلاف اینکه اسکوریپن همیشه جدی و خشن است، روی دیگر آن را می‌توان مردی بسیار با شرافت دانست. در خط زمانی اصلی وقتی متوجه می‌شود که برادر کوچک اسکوریپین با نام کیو لیانگ در مسابقات حضور دارد، قسم می‌خورد که از آن محافظت کند تا قتل ساب زیرو را جبران کند. در خط زمانی دوم اسکورپین قصد دارد تا جان ساب زیرو را در ازای رستاخیز شدن قبلیه‌اش ببخشد.

بعد‌ها اسکورپین به قتل بای هان اشاره می‌کند و آن را اشتباهی زاده‌ی خشم خود می‌خواند. یکی از اثر گذارترین کار‌های او را می‌توان پناه دادن به بازمانده‌های جنگ نزر رلم دانست. که از آن‌ها در شیرای ریو جدید استفاده کرد و با هدف محافظ از ارث رلم به تربیت شدند. در میان آن بازمانده‌ها فردی به نام Takeda Takahashi (پسر کنشی تاکاهاشی که یتیم شد) بود که اسکورپین به عنوان یکی از فرزندان خود آن را تعلیم داد و بزرگ کرد.

ظاهر اسکوریپین

اسکورپین با همان ظاهر رنگ پریده‌ی همیشگی که خود و نینجا‌های دیگر داشتند ظاهر می‌شود. اسکورپین این شکل ظاهری را از اولین مورتال کمبت تا قسمت چهارم آن بدون تغییر نگه داشت. اما بعد از آن سلاح اسکورپین به دو شمشیر در پشت خود تغییر یافت و طناب خود را که سر آن تیغه‌ای (Kunai) است را به کمر خود بست. با ماسک او چشم‌هایی سفید دارد اما وقتی ماسک خود را در بیاورد، جمجمه‌ای شعله‌ور را مشاهد می‌کنیم.

ظاهر اسکوریپین

در مورتال کمبت چهار هنگامی که اسکورپین ماسک به صورت ندارد اجزای مغز او قابل دیدن است و به همین علت بیشتر اوقات ماسکی به صورت دارد. در نسخه‌ی دهم مورتال کمبت یعنی، مورتال کمبت X اسکورپین هویت و بدن انسانی خود را باز پس گرفته است و می‌تواند در هر لحظه که اراده کند بین آن دو (ظاهر اصلی اسکورپین و بدن انسانی) جابه‌جا شود.

اسکورپین بدون ماسک همچنین به عنوان اینفرنو اسکورپین (Inferno Scorpion) شناخته می‌شود، این شکل ظاهری اولین بار در نسخه‌ی Shaolin Monks مورتال کمبت ظاهر شد.

شخصیت مبارزاتی اسکورپین – ظاهر اسکورپین

بیشتر قدرت مورد استفاده‌ی اسکورپین هل فایر است. در حالی که این عنصر بر خود اسکورپین تأثیری ندارد و از آن برای نابودی دشمنان خود استفاده می‌کند. از قابلیت‌های دیگر او را می‌توان احضار کردن اشاره کرد. بعد از اینکه توسط خدایان به اون خیانت شد و قبیله‌ی‌ مرده‌اش رستاخیز شد. به همین علت او هنوز می‌تواند از اعضای قبیله‌اش استفاده کند، چرا که آن‌ها نیز قدرت‌هایی مثل استفاده از آتش و احضار کردن را دارند و در مبارزات به اسکورپین کمک می‌کنند.

به عنوان یک روح، اسکورپین در مقابل مرگ مقاوم است چرا که روحش درگیر انتقام است. این قابلیت به او اجازه می‌دهد دشمنان و رقبای خود را بدون هیچ ترسی دنبال کند و زندگی آن‌ها را نابود کند. همچنین او قابلیت رستاخیز را نیز دارد، حتی اگر بدنش به صورت کامل نابود شود. به همان شکلی که در Mortal Kombat: Deadly Alliance توسط کوان چی به قتل رسید (پرت شدن در ظرف اسید) اما بعد از گذشت مدتی کوتاه به زندگی بازگشت. او همچنین در مورتال کمبت ایکس به زندگی بازگشت، جایی که هویک به صورت وحشیانه او را به قتل رساند و قفسه سینه و ریه‌ی او را نابود کرد.

یکی دیگر از قابلیت‌های اسکورپین تلپورت کردن است، او می‌توان بدون انجام دادن هیچ حرکت خاصی در لحظه تلپورت کند. بیشتر استفاده‌ی او از این قابلیت برای حملات ناگهانی است. همچنین اسکورپین می‌تواند هر  لحظه به نزر رلم تلپورت کند. قدرت اسکورپین به زمانی بستگی دارد که در نزر رلم می‌ماند، این قابلیت در تعقیب کوان چی برای او نکته‌ی مثبتی بود و به اسکورپین کم زیادی کرد.

منشأ قدرت اسکورپین

پس از اینکه اسکورپین به صورت کامل از مرگ بازگشت، در سری کمیک بوک‌های مورتال کمبت ایکس آشکار شد که قدرت خشم و آتش اسکورپین به حالت احساسی او بستگی دارد. به طوریکه اگر بخواهد از تمام بتانسیل خود استفاده کند او باید در حالت احساسی و عمیقی قرار بگیرد، مثل نابودی خانواده و قبیله‌اش یا شاهد زجر کشیدن متحدانش مثل تاکدا باشد.

اما وقتی اسکورپین از قدرت‌هایش استفاده می‌کند بیشتر و بیشتر توسط هل فایر یا همان آتش احاطه می‌شود و در گذر زمان و استفاده زیاد از قدرت‌هایش کنترل خود را از دست می‌دهد. با اینکار او تا حدی قدرتمند می‌شود که به سادگی می‌تواند فردی مثل رایدن را نابود کند.

سلاح‌های اسکورپین – شمشیر و کونای

سلاح اسکورپین در دو نوع مختلف وجود دارد، که از آن استفاده زیادی می‌کند: سلاح اسکورپین کونای (Kunai) و شمشیر نینجا

از بین این دو سلاح اسکورپین در استفاده از کونای مهارت بسیار بالایی داشت و به راحتی به دشمنان خود قلبه می‌کرد. این سلاح نیزه‌ای است که در دو نوع کوچک و بزرگ وجود دارد و اغلب به سر طنابی وصل می‌شود. کونای محبوب‌ترین سلاح اسکورپین است تا جایی که در تمام میراث مورتال کمبت او در زندگی و مرگ این اسلحه را همراه دارد و با آن دشمنان خود را نابود می‌کند.

سلاح‌های اسکورپین - شمشیر و کونای

Ninjato یا شمشیر نینجا یکی از پراستفاده‌ترین شمشیر‌ها بین مبارزان نینجا و نینجتسو کاران دارد، بر خلاف کاتانا این شمشیر ظاهر صافی دارد. این نیز یکی دیگر از سلاح‌های اسکورپین است. او از این شمشیر در حالت‌های دوتایی و تکی استفاده می‌کند و در تریلر مورتال کمبت ۱۱ نیز شاهد استفاده از آن هستیم.

فرزند و همسر اسکورپین

Satoshi Hasashi همچنین شناخته شده با نام مستعار Jubei پسر اسکورپین است. او همراه با مادرش Harumi Hasashi  با نام مستعار Kana دو تن از قریبانیان حادثه شیرای ریو هستند. یکی از دلایل اصلی بازگشت اسکورپین به عنوان روح گرفتن انتقام خانواده‌اش بود، این دو شخصیت یعنی همسر و پسر اسکورپین نقش کوچکی در داستان بازی ایفا می‌کنند.

فرزند و همسر اسکورپین

حضور‌ها و ارجاعات بازی به این ۲ شخصیت: Mortal Kombat Armageddon- Mortal Kombat 2011 – Mortal Kombat Legacy و کمیک بوک مورتال کمبت ایکس

مرگ اسکورپین

مرگ اسکورپین

مرگ اسکورپین یکی از مهمترین اتفاقات سری مورتال کمبت بود. این اتفاق در قسمت یازدم این بازی و جدیدترین نسخه‌ی عرضه شده رخ داد. در جایی که شاهد مبارزه‌ی دو اسکورپین زمان حال حاضر و قهرمان داستان و اسکورپینی که از خط زمانی دیگر توسط کرونیکا آمده است، تا به او کمک کند تا قلمرو‌های بیشتری را تصرف کند. بعد از تمام شدن مبارزه، اسکورپین جهان مدرن با مسموم شدن از طریق سم دِوورا D’Vorah مرگ اسکورپین به وقوع پیوست.

معروف‌ترین حرکات مخصوص – سلاح اسکورپین

زنجیر: اسکورپین زنجیر آهنینی را که نوک آن کونای متصل شده است به سمت دشمن خود پرت کرده، و بعد از اصابت به سینه شخص مقابل او را به سمت خود می‌کشد. این حرکت اغلب همراه با دو جمله  GET OVER HERE!  و COME HERE! است.

مشت هل فایر: این حرکت با تلپورت کردن اسکورپین به پشت دشمن خود آغاز می‌شود. در این لحظه اسکورپین به دشمان خود مشتی می‌زند و با چند ضربه مشت سر به دشمن خود صدمه جدی وارد می‌کند.

نفس آتشین: با برداشتن ماسک خودجمجمه‌ی آتشین او نمایان می‌شود و دشمن خود را به آتش می‌کشد. در مورتال کمبت ۱۱ این حرکت متفاوت است، جایی که به جای در آوردن ماسک تنها جمجمه‌ی اسکورپین آتش می‌گیرد.

معروف ترین جملات 

 • You cannot kill a dead man! You have defeated my physical form when my soul is eternal! You will pay for the massacre of my clan and family! to Sub-Zero when he is defeated by him

تو نمی‌تونی یه آدم مرده رو بکشی، تو بدن انسانی من رو شکست دادی ولی روح من فناناپذیره. تو بهای نابودی خانواده و قبیله‌ی من رو می‌پردازی.

 • There is no where you can run, sorcerer. I will have my revenge! I will torment you forever, sorcerer! to Quan Chi when he attempts to escape

نمی‌تونی فرار کنی جادوگر، من انتقامم رو می‌گیرم. تا ابدیت عذابت می‌دم. (به کوان چی وقتی تلاش به فرار می‌کنه)

 • And they will all die here! to Taven about the upcoming Battle of Armageddon

و همه‌ی اونا اینجا می‌میرن (اطلاع دادن به تون درباره‌ی چنگ آرماگیدون)

 • I am Scorpion. I seek revenge! to Taven

من اسکورپین هستم، من به دنبال انتقامم.

 • You will pay for that… with your life!

تو به خاطر اینکار بهایش رو با زندگی‌ات می‌پردازی.

 • You cannot harm me, but I will show you the meaning of pain!”

تو نمی‌تونی به من صدمه بزنی، ولی من مفهوم درد بهت نشون می‌دم.

 • GET OVER HERE! ۱st scream when he attacks with his spear)
 • COME HERE! ۲nd scream when he used the spear

بیا اینجا ( در اولین و دمین ضربه با نیزه یا کونای استفاده می‌شود)

حضور در دیگر مدیا‌ها

فیلم انمیشنی Mortal Kombat: The Journey Begins

فیلم Mortal Kombat: Annihilation

فیلم  Mortal Kombat: Rebirth

فیلم Mortal Kombat: Legacy

قسمت دوم انیمیشن سریالی  Mortal Kombat: Defenders of the Realm

در چندین قسمت از سریال Mortal Kombat: Conquest

رمان‌ مورتال کمبت منتشر شده در سال ۱۹۹۵

و در آخر حضور درسری کمیک بوک‌های Malibu Comics

دنیای مورتال کمبت از غنی و بزرگ‌ترین دنیا‌های در مدیوم گیم است، به طوریکه هر شخصیت تاریخچه و سرانجام خود را دارد و شاهد شخصیت‌پردازی‌های فوق‌العاده‌ای هستیم. ممنون که تا اینجا با من همراه بودید، امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید.

دیدگاه
۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

4 Replies to “همه چیز درباره اسکورپین – داستان زندگی و مرگ اسکورپین”

 1. علی رضا گفت:

  عالی بود من این شخصیت رو خیلی دوست دارم امید وارم دوباره زنده بشه می‌دونم که اسکورپیون شکست ناپذیره هیچ وقت تسلیم نمیشه دوباره برمیگرده 😊🤗💓

  ۱۹ ۱
  1. کیان گفت:

   من از تمام وجود اسکرپین را دوست دارم

   ۲ ۰
 2. محسن گفت:

  :PS: عالی من عاشق اسکورپین هستم واطلاعات زیادی دربارش فهمیدم
  ممنون از شما💐

  ۲ ۰
  1. محسن گفت:

   :PS: عالـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی :like: :metal: :58: :43: :53: :53:

   ۱ ۱