رمان «بیست و سه» رضا قرالو منتشر خواهد شد

توسط دنیای بازی در ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ , ۱۷:۳۰

رمان دوست و همکار قدیمی نشریه و سایت دنیای بازی رضا قرالو، با نام «بیست و سه» به زودی و توسط نشر «پیدایش» منتشر خواهد شد.

این رمان که یک علمی تخیلی یانگ ادالت است، داستان پسر نوجوانی را روایت می‌کند که اعتماد به نفس پایینی دارد و به شدت خیالاتی است. او چیزهایی می‌بیند که به نظرش عجیب و غریب هستند ولی جرات بیان و درمیان گذاشتن آنها را با دوستانش ندارد. تا اینکه این رخدادهای عجیب، پای او را به محیط و داستانی ترسناک باز می کند که تحمل و تجربه کردن آن به تنهایی برایش میسر نیست. در نهایت او و دوستانش وارد ماجرایی می‌شوند که می‌تواند سرنوشت کیهان را تغییر بدهد.

این رمان که با نگاهی به روایت فیلم‌هایی مانند E.T، Super 8، Stand by Me و سریال Stranger Things نوشته شده، داستانی کاملا ایرانی است که ماجراهای جهان‌های موازی و رخدادهای کیهانی را در بطن یک ماجرای نوجوانانه روایت می کند.

رمان «بیست و سه» قرار است در بهار سال ۱۴۰۰ منتشر شود.

نقدی کوتاه برای رمان:

چرا باید رمان “بیست وسه” نوشته رضا قرالو را برای نوجوانان تجویز کرد؟

داستان کتاب در فضای زندگی پسر بچه‌ای نوجوان رخ می‌دهد؛ نوجوانی درون‌گرا، باهوش، خجالتی و البته شجاع. شخصیت‌پردازی و فضاسازی‌های منحصر به فرد داستان به خوبی دنیای پرحادثه این نوجوان را ترسیم می‌کنند، به گونه‌ای که مخاطب از همان ابتدای کتاب خودش را در این دنیای تخیلی احساس می‌کند و در روند سیال داستان با کاراکترها و حوادث همراه می‌شود. تعدد شخصیت‌ها و رویدادها، وجود مفاهیم پیچیده‌ی علمی به علاوه‌ی چند بعدی بودن زاویه‌ی دید، باعث پیچیده شدن داستان شده است. اما هنر نویسنده در توضیح دقیق و باورپذیر حوادث ماوراطبیعی در قالب حقیقت‌های علمی و توانایی او در متصل کردن تدریجی شخصیت‌ها و رویدادها در بستر زمان‌ها و مکان‌های مختلف، این پیچیدگی را به شدت جذاب می‌کند و بدون آنکه باعث سردرگمی شود، ذهن خواننده را درگیر کرده، او را به فکر وا می‌دارد و برای ادامه داستان مشتاق‌تر می‌کند.

نویسنده با روایت یک داستان تخیلی پیچیده و چند لایه در بستر زندگی یک نوجوان معمولی، و پرداختن به تردیدها، ترس‌ها، احساسات متضاد و اشتباهات او، از کلیشه‌های معمول قهرمان‌سازی فاصله می‌گیرد، چهره‌ای انسانی‌تر و خودمانی‌تر از «قهرمان» ترسیم می‌کند و به نوجوانان گوشزد می‌کند که قهرمان‌ها همیشه با قدرت‌های فرابشری به دنیا نمی‌آیند. داستان با مطرح کردن پدیده‌هایی تخیلی که ریشه در واقعیت‌های علمی دارند، درک سنتی انسان از جهان را به چالش می‌کشد، در عین حال توجه خواننده را به وسعت جهان هستی و نامحدود بودن دانش و تخیل بشر معطوف می‌کند. این داستان با ترسیم تمام و کمال یک دنیای ناشناخته و قوانین متفاوت و عجیب حکم‌فرما بر آن، مخاطب نوجوان را به جهانی ورای جهان حاضر می‌برد، شعاع افکارش را وسعت می‌بخشد و به او اجازه می‌دهد که خارج از محدوده واقعیت‌های کنونی فکر کند و حوادث دنیای اطراف خود را از زاویه دیگری ببیند. دنیای بی‌نهایتی که نویسنده به تصویر می‌کشد هرچند یک دنیای خیالی است اما پر است از شخصیت‌ها، افکار و احساساتی واقعی که نویسنده به کمک آن‌ها دنیای پرتناقض و پرتشویش نوجوانان را توصیف می‌کند و علاوه بر آن نشان می‌دهد که در این دنیای پرآشوب، تنها ویژگی‌های انسانی مانند عشق، صداقت، شجاعت، هوشمندی و وفاداری است که به زندگی بشر معنی می‌بخشد و باعث نجاتش از بزرگترین خطرات می‌شود.

زهره، مرداد ۱۳۹۹

دیدگاه
۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

One Reply to “رمان «بیست و سه» رضا قرالو منتشر خواهد شد”

  1. ali.ya گفت:

    بسیار عالی , برای ایشون آرزوی موفقت میکنم. امیدوارم اثرشون با استقبال خوبی مواجه بشه :43: :57: :51:

    ۰ ۰