کنترلر دوالسنس

میزان طول عمر آنالوگ‌های کنترلر دوالسنس مشخص شد

توسط تیم خبری دنیای بازی در ۵ اسفند ۱۳۹۹ , ۱۶:۱۰

سونی برای سخت‌افزارهای آنالوگ کنترلر دوالسنس از همان سخت‌افزارهای Switch ، Xbox و PS4 استفاده کرده است. با دنیای بازی همراه باشید.

مدتی است که مشکلات مربوط به انحراف آنالوگ در تمامی کنترلرها وجود دارند و حتی در کنترلر کنسول‌های نسل نهمی سونی و مایکروسافت نیز دیده شده است. نینتندو و سونی برای این مشکل حتی با پرونده‌های قضایی نیز روبرو هستند و اخیراً، یک تحلیل از کنترلر دوالسنس توسط کانال فناوری iFixit، جزئیات بیشتری در مورد دلیل انحراف آنالوگ‌ها را ارائه داد.

طبق تجزیه و تحلیل، کنترلر دوالسنس از همان سخت‌افزار آنالوگ PS4، کنسول‌های Xbox و Nintendo Switch استفاده می‌کند. طبق یک برگه اطلاعاتی از ALPS، سازنده سخت‌افزار مورد نظر، عمر مورد انتظار قطعات آنالوگ ۲،۰۰۰،۰۰۰ دفعه برای چرخش و ۵۰۰،۰۰۰ دفعه برای فشار مرکزی است.

طبق تحلیل iFixit، این میزان تقریباً معادل با ۴۱۷ ساعت گیم‌پلی است و بعد از آن مشکلات انحراف آنالوگ‌ها شروع می‌شود (البته نوع بازی کردن شما نیز تاثیر زیادی در این زمان دارد). همانطور که گفته شد این مشکل فقط با استفاده بیشتر از آن میزان به بعد بدتر می‌شود، در حالی که سایر عوامل خارجی مانند جمع شدن گرد و غبار نیز می‌توانند باعث بروز این مسئله شوند.

در حال حاضر پرونده‌های حقوقی علیه هر دو شرکت سونی و نینتندو در حال انجام است، هر دو متهم به فروش سخت‌افزار معیوب به مصرف‌کنندگان علی‌رغم آگاهی از مشکلات آن، هستند.

استیم امروز آپدیت جدیدی را برای کنترلر دوالسنس منتشر کرد. این آپدیت پیشتبانی از قابلیت‌های کلیدی DualSense نظیر haptic feedback را به پلتفرم استیم اضافه می‌کند. با دنیای بازی همراه باشید.

استیم از آپدیت جدید کنترلر دوالسنس برای سرویس خود رونمای کرد. پشتیبانی از این کنترلر از هفته پیش رسما آغاز شده بود و با توجه به استقبال فراوان مخاطبان از این کنترلرامتیاز قابل توجهی را نصیب کمپانی ولو کرد.
دو ویژگی کلیدی DualSense یعنی haptic feedback و adaptive triggers دلیل اصلی استقبال از این کنترلر محسوب می‌شود. haptic feedback حس حضور در جریان بازی را در حین رد و بدل شدن دیالوگ‌های بازی منتقل می‌کند و adaptive triggers تنش و استرس را به خوبی در هنگام لحظات حساس بازی القا می‌کند.

این ویژگی‌های کلیدی در اولین آپدیت استیم لحاظ نشده بود و مخاطبان استیم از این موضوع خوشنود نبودند. کمپانی ولو از نسخه بتا آپدیت جدید امروز رونمایی کرد. این آپدیت پشتیبانی از بلوتوث و قابلیت‌های کلیدی DualSense را به مخاطب عرضه می‌کند.

استیم از کنترلر دوالسنس کنسول پلی استیشن ۵ پشتیبانی می‌کند

از آخرین باری که شاهد بودیم یک کنترلر جدید، مانند دوالسنس جدید پلی استیشن ۵ تا این حد مورد ستایش قرار بگیرد زمان زیادی می‌گذرد، استقبال گسترده از با بازخورد لمسی این کنترلر و محرک‌های سازگار آن، توجه بسیاری از بازیکنان را به خود جلب کرده است. اینکه این ویژگی‌ها تا چه زمانی سودمند خواهد بود، به چگونگی استفاده‌ی صحیح سازندگان از آن‌ها در بازی‌های ویدیویی بستگی دارد، اما در حال حاضر این کنترلر شروع بسیار خوبی داشته است.

کنترلر دوالسنس

حتی اگر روی رایانه‌های شخصی بازی می‌کنید و می خواهید همچنان از کنترلر دوالسنس استفاده کنید، اکنون می توانید این کار را انجام دهید. همانطور که در توضیحات پچ جدید شرکت Valve برای کلاینت استیم آمده ، پشتیبانی از کنترلر دوالسنس اکنون به استیم اضافه شده است.

استفاده از کنترلر دوالسنس روی رایانه‌های شخصی اگرچه امتیازی عالی است اما به نظر می‌رسد هنوز برخی از ویژگی‌های آن پشتیبانی نمی‌شوند. این ویژگی‌ها شامل کنترل‌های ژیروسکوپی، صفحه کنترل کننده و از همه مهمتر بازخورد لمسی آن است. اینکه چقدر طول خواهد کشید تا پشتیبانی از این ویژگی‌ها نیز به استیم اضافه شوند، باید منتظر بود و دید، اما جالب است که ببینیم سازندگان بازی‌های کامپیوتری چگونه از این ویژگی‌ها در ساخت بازی‌های آینده‌ی خود استفاده می‌کنند.

قابلیت تنظیم سطح بازخورد کنترلر دوالسنس پلی استیشن ۵

 پلی استیشن ۵ یک کنسول واقعا ارتقایافته نسبت به نسل قبل بوده و سونی قصد داشت محصولی را به مخاطبان ارائه دهد که بهترین عملکرد را از خود برجای بگذارد. در ادامه با دنیای بازی همراه باشید.

تاکنون شایعات و اطلاعات مختلفی از پلی استیشن ۵ پیدا کردیم که هر یک به موارد خاصی اشاره داشتند. اما گویی کنترلر دوالسنس این دستگاه فوق العاده‌تر از کنسول اصلی خواهد بود. طبق گفته سونی و توسعه دهندگان، این کنترلر قابلیت بازخورد واقع گرایانه خواهد داشت و در جریان گیم پلی بازی، بازیکنان شاهد لرزش‌هایی خواهند بود که درحقیقت همان بازخورد هپتیک است.

براساس یک گزارش جدید افراد در این کنترلر قابلیت آن را دارند تا سطح بازخورد را متناسب با نظر خود تنظیم کنند. برای مثال اگر در یک بازی بازخورد شدید در کنترلر دوالسنس مشاهده کردید، می‌توانید آن را کاهش یا افزایش دهید.

با این تفاسیر کنترلر جذابی در کنار پلی استیشن ۵ به مخاطبان ارائه می‌شود. البته برای کسب جزئیات بیشتر به وب سایت رسمی سونی مراجعه کنید.

شاید بتوان گفت کنترلر DualSense یکی از ویژگی‌های اساسی کنسول نسل بعد سونی محسوب می‌شود و این کمپانی از زمان معرفی کنسول PS5 مانور زیادی روی این کنترلر جدید داشته‌است. توسعه دهندگان مختلف از سراسر دنیا نیز اظهار نظرهای جالبی درباره این کنترلر و قابلیت‌های آن داشته‌اند. به گفته آن‌های این کنترلر می‌تواند تجربه مخاطب از بازی‌های ویدیویی را متحول کند.

به تازگی اعضای استودیو «Dual Effect Games» توضیحات جالبی را پیرامون کنسول PS5 و کنترلر آن ارائه کرده‌اند. آن‌ها در حال حاضر در حال توسعه عنوانی در سبک وحشت-بقا با نام «Tormented Souls» هستند که سال آینده میلادی روانه بازار خواهد شد. آن‌ها در مصاحبه‌ای با وبسایت SegmentNext ارزش واقعی توانایی‌های کنترلر جدید سونی در تجربه عناوین وحشت خود را نمایان می‌کند:

فکر می‌کنم این کنترلر بسیار برای تجربه عناوین وحشت مناسب است. زیرا که هیجان زیادی را به مخاطب القا می‌کند. شاید بتوان با جوی‌استیک‌ها حس حضور در مکانی تاریک و پر از عنکبوت را به مخاطب القا کرد ولی با این کنترلر می‌شود عنکبوت‌ها را در دستان او گذاشت!

عمر باتری کنترلر DualSence پنجاه درصد بیشتر از DualShock 4 است

مدت زمان طولانی‌ است که کمپانی سونی (Sony) از کنترلر مخصوص کنسول پلی‌استیشن ۵ یعنی دوال سنس (DualSence) رونمایی کرده است، اما همانند کنسول مذکور؛ این کنترلر نیز دارای ویژگی‌هایی است که هنوز از آن‌ها با خبر نیستیم. برای مثال از قابلیت‌های جانبی این کنترلر هنوز رونمایی نشده است و مهم‌تر از آن، اصلا عمر باتر این دسته بازی چقدر است؟ به هرحال منابع غیر رسمی آمار و ارقام‌های متفاوتی از عمر باتری دسته مذکور می‌دهند، اما احتمالی که وجود دارد این است که از میان این آمار و ارقام بالاخره یک مورد درست پیدا خواهد شد.

به هر حال، با توجه به توییت کاربری با نام کاربری @Galaxyrain666 در شبکه مجازی توییتر که ادعا می‌کند در شرکتی مشغول است که لوازم جانبی و کنترل‌های متنوعی را برای دو کمپانی مایکروسافت و سونی طراحی می‌کنند، می‌گوید تیم آن‌ها تا زمانی که بر روی این کنترل کار کرده است به این نکته مهم دست یافته‌اند که ظرفیت باتری دوال سنس پلی‌استیشن نزدیک به ۱۵۶۰ میلی آمپر است. این مورد از اطلاعاتی نبود که سونی تا حالا منتشر کرده باشد، اما چیزی که از دوال سنس انتظار می‌رفت قطعا همین موردی بود که کاربر مذکور ادعا کرده است.

زمانی که DualShock4 به همراه کنسول پلی‌استیشن ۴ منتشر شد، ظرفیت باتری آن فقط ۸۰۰ میلی آمپر بود که با گذر زمان و ارائه مدل‌های جدیدتر این رقم به ۱۰۰۰ میلی آمپر هم رسیده بود. با توجه به ارقام ذکر شده اینطور برآورد می‌شود که نزدیک به ۵۰ برابر به ظرفیت باتری کنترلر DualSence اضافه شده است. شاید اطلاعات ارائه شده را فقط بتوان در حد شایعه پنداشت و تا زمان ارائه اطلاعات رسمی‌تر از سوی کمپانی سونی و منابع آن نمی‌توان حدس و گمان‌های دقیق‌تری راجب تکنولوژی جدید سونی ارائه دهیم.

روز گذشته کمپانی سونی از کنترلر جدید پلی‌استیشن ۵ با نام دوال‌سنس (DualSense) رونمایی کرد. کنترلری که با یک طراحی ساختار‌شکنانه، باعث متصور شدن مسیر متفاوت‌تری برای سونی در نسل بعدی کنسول‌های بازی خواهد شد.

جزئیات بسیاری از این کنترلر توسط سونی فاش شده است. با توجه به تغییرات اساسی و فراوانی که در DualSense نسبت به نسل پیشین خود رخ داده است، بسیاری از کاربران بر این باور بوده‌اند که جک هدفون ۳.۵ میلیمتری موجود در DualShock 4، از این کنترلر جدید حذف شده است. اما این مساله صحت ندارد.

توشیماسا آئوکی (Toshimasa Aoki) مدیر محصول پلی‌استیشن در توئیتی در اکانت رسمی خود تایید کرد جک هدفون همچنان در DualSense وجود دارد و کاربران می‌توانند هدست خود را از طریق این پورت به طور مستقیم به دسته بازی متصل کنند.

هنور جک هدفون وجود دارد تا مانند dualshock 4 بتوانید هدست خود را متصل کنید.

کنترلر DualSense خصوصیات مهم دیگری نیز دارد. ویژگی تریگر‌های تطبیقی (adaptive triggers) باعث خواهد شد گیمر در هنگام کشیدن زه کمان یا تیر‌اندازی با سلاح‌های مختلف، تجربه‌ای منحصر به فرد و متفاوت را با توجه به محیط و شرایط بازی داشته باشد.

همچنین haptic feedback شکل لرزش‌های کنترلر را نسبت به محیط بازی که در آن قرار داریم، متفاوت‌تر انتقال خواهد داد.

استفاده از پورت USB تایپ C، بهینه‌سازی در ارگونومی دسته، افزایش عمر باتری و میکروفون داخلی از دیگر ویژگی‌های کنترل DualSense هستند.

در همین حال تغییرات اساسی زیبایی‌شناختی نیز در رنگ‌بندی دوگانه و تغییر جایگاه لایت‌بار ایجاد شده است.

کنترلر DualSense روز گذشته به طور غیر منتظره و پس از مدت‌ها سکوت خبری، از سوی سونی و در قالب رنگ دوگانه ترکیبی و پیش‌فرض سیاه و سفید معرفی شد.

نظرات خود را در مورد وجود جک هدفون در کنترلر DualSense و سایر ویژگی های دیگر این کنترلر، با دنیای بازی به اشتراک بگذارید.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: