کمپانی Capcom

گزارش سال مالی کمپانی Capcom نشان از عملکرد بی‌نظیر مجموعه Resident Evil دارد

توسط تیم خبری دنیای بازی در ۱۰ بهمن ۱۳۹۹ , ۲۳:۳۰

کمپانی Capcom در تازه‌ترین گزارش مالی خود، جدیدترین آمار فروش مجموعه‌های نظیر Resident Evil و Monster Hunter را اعلام کرد. هر دو مجموعه نسبت به سال گذشته رشد چشمگیر داشته‌اند. همراه دنیای بازی باشید.

بدون شک دو مجموعه Resident Evil و Monster Hunter از بزرگ‌ترین مجموعه‌ تاریخ بازی‌های ویدیویی و از پول ساز‌ترین فرنچایز‌های کپکام هستند. این دو مجموعه چه از نظر منتقدین و چه از نظر تجاری عملکرد بی‌نظیری داشته‌اند. کپکام در گزارش مالی قبلی خود خبر از رشد چشمگیر آمار فروش این دو مجموعه و افزایش فروش نسخه‌‎های پیشین آن‌ها داشته‌اند و حال گزارش مالی جدید شرکت خبر از ادامه این روند می‌دهد.

به گفته سخنگو شرکت مجموعه Resident Evil طبق آخرین آمار، بالغ بر ۱۰۷ میلیون نسخه به فروش رفته‌است. این آمار در نه ماه گذشته حدود ۱۰۰ میلیون بود. از سوی دیگر مجموعه Monster Hunter نیز تا کنون بالغ بر ۶۶ میلیون نسخه به فروش رفته‌است.

مجموعه‌های Street Fighter و Mega Man از دیگر مجموعه‌های موفق کپکام هستند که هر کدام به ترتیب ۴۶ و ۲۳ میلیون نسخه طبق آخرین آمار‌ها فروخته‌اند.

کمپانی Capcom میزان درآمد خود در سه ماهه سوم سال گذشته را اعلام کرد

کمپانی Capcom اخیراً گزارش مالی خود را برای سه ماهه سوم سال مالی ۲۱-۲۰۲ (اکتبر-دسامبر) ارسال کرده و سودهای بی‌سابقه خود را گزارش کرده است. در طول ۹ ماه منتهی به ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۰، این شرکت بالاترین سود را در آن دوره از تاریخ خود به دست آورده است، که نتیجه فروش زیاد عناوین جدید و قدیمی است.

فروش خالص برای دوره ۹ ماهه ۶۴۸۶۷ میلیون ین (۲۲.۶ درصد افزایش) و درآمد عملیاتی ۲۴۳۸۲ میلیون ین (۳۲.۲ درصد افزایش) است، در حالی که درآمد عادی ۲۴.۰۸۸ میلیون ین (۲۸.۸ درصد افزایش) است.

در کل، Capcom سود خود را به «فروش خوب» نسخه جدید Resident Evil 3 و همچنین «رشد مداوم» Monster Hunter World: Iceborne نسبت داد. به‌تازگی، Capcom همچنین پیش بینی درآمد خود را به دلیل فروش قوی‌تر از حد انتظار برای هر دوی عناوین بالا و همچنین پیش‌فروش‌های Monster Hunter Rise برای کل سال مالی افزایش داده است.

فروش فوق‌العاده و ادامه‌ دار عناوینی همچون Monster Hunter World تاثیر زیادی در موفقیت کمپانی Capcom داشته است. با دنیای بازی همراه باشید.

به‌نظر می‌رسد چندین عناوین منتشر شده اخیر Capcom از فروش طولانی مدت بیشتری نسبت به انتظارات خود ناشر برخوردار بوده‌اند. فروش این عناوین از پیش‌بینی‌های کپکام بیشتر بوده و درآمد زیادی را به همراه داشته است.

کمپانی Capcom در جلسه اخیر (از طریق VGC) به سهام‌داران خود گفت که پیش‌بینی‌های مالی خود را برای سال مالی فعلی که در ۳۱ مارس به پایان می‌رسد افزایش می‌دهد. این شرکت انتظار دارد فروش خالص تا ۸۸۹ میلیون دلار برسد که ۸.۲ درصد بیشتر از پیش‌بینی قبلی آن و درآمد خالص ۲۰۳ میلیون دلار که حدود۱۶.۷٪ است.

دقیقاً چه چیزی باعث این افزایش پیش‌بینی‌ها شده است؟ همانطور که به‌نظر می‌رسد، فروش دیجیتال بازی Resident Evil 3 (که در آخرین آمار در مجموع ۳ میلیون واحد فروخته بود) و فروش پرقدرت بازی Monster Hunter World (خصوصا Iceborne) بیش از آنچه انتظار می‌رفت درآمد داشته است. در همین حال، پیش‌فروش بازی Monster Hunter Rise (که کپکام انتظار فروش بالایی از آن دارد) نیز کمک قابل توجهی کرده است.

کمپانی Capcom همچنین یک بازی بزرگ دیگر به نام Resident Evil Village دارد که در ماه‌های آینده منتشر می‌شود، هرچند باید منتظر ماند و دید که آیا این بازی قبل از پایان سال مالی منتشر خواهد شد یا خیر(هرچند بعید به‌نظر می‌رسد).

سخنگوی کمپانی Capcom در اخیرا ضمن تایید شایعات منتشر شده در ماه نوامبر ۲۰۲۰، خبر سرقت اطلاعاتی بزرگ از شرکت را تایید کرد و افزود خسارت‌های وارد به شرکت از برآوردهای اولیه سنگین‌تر بوده‌است. با دنیای بازی همراه باشید.

در میان توسعه دهندگان و ناشران ژاپنی، کپکام همواره نام برجسته و شناخته شده‌ای محسوب می‌شود و جایگاه ویژه‌ای بین مخاطبان ژاپنی و غربی دارد. مسلما این محبوبیت از آغاز نسل ۵ سبب رشد و توسعه شرکت از جنبه‌های گوتاگون شد و فرنچایزهای در اختیار این کمپانی جزو پول سازترین مجموعه‌ها در دنیای بازی‌های ویدویی محسوب می‌شوند.
طی چند سال اخیر دائما شاهد انتشار اطلاعات و گزارش‌های گوناگونی از درون شرکت بودیم. به عنوان مثال خبر ساخت ریمیک نسخه دوم و سوم مجموعه رزیدنت اویل و همچنین بازی Resident Evil Village قبل از خبر تایید رسمی منتشر شد و حتی تاریخ عرضه این عناوین مشخص شده بود.

در ماه نوامبر سال میلادی گذشته گزارش مفصلی از برنامه‌های آینده کمپانی فاش شد و پروژه‌های آتی آن‌ها تا چند سال آینده به طور کامل لو رفت اما، قسمت تلخ‌تر برای کارکنان شرکت فاش شدن اطلاعات شخصی بسیاری از آن‌ها بود. کپکام در آن زمان نسبت به این گزارش واکنشی نشان نداد.

اخیرا کمپانی Capcom در تازه‌ترین اظهار نظر خود اعلام کرد سرقت اطلاعاتی رخ داده از دارایی‌های شرکت و کارکنان بسیار سنگین‌تر از برآورد اولیه آن‎‌ها بوده‌است. سخنگوی شرکت تایید کرد اطلاعات بیش از ۱۶۴۰۶ نفر از کارکنان شرکت به سرقت رفته‌است. در کنار این اطلاعات بیش از ۳۲۴۸ شرکای تجاری شرکت و ۳۹۹۴ تن از کارکنان سابق شرکت دزدیده شده‌است. رقم اولیه اعلام شده تنها ۹ تن از کارمندان بود.

مشکلات در همین نقطه خاتمه نمی‌یابد. طبق برآورد کارشناسان اطلاعات شخصی بیش ۳۹۰ هزار تن از کارکنان به سرقت رفته‌است. این کارکنان از واحد ژاپن، آمریکا و مسئولان سایت Esport شرکت هستند.

بازی جدید کمپانی Capcom بزودی معرفی می‌شود

طراح ارشد قدیمی و کهنه کار کمپانی Capcom در صفحه توئیتر خود ضمن تبریک سال میلادی جدید، خبر از ساخت یک بازی جدید و همچنین توسعه بسته الحاقی جدید بازی Devil May Cry 5 داد. این بازی هنوز زمان زیادی تا مرحله انتشار فاصله دارد اما، به احتما زیاد بزودی معرفی می‌شود.

وی در توئیت خود اینگونه نوشت:

سال نو مبارک! آیا منتظر تجربه ئ حضور دوباره در جهان DMC 5 هستید؟ اگر هنوز موفق به تجربه نسخه اصلی نشده‌اید، لطفا برای این کار وقت خود را آزاد کنید. یک پروژه دیگر به طور موازی در دست توسعه قرار دارد. هنوز زمان زیادی تا پایان روند توسعه این بازی باقی مانده اما، منتظر معرفی آن باشید!

۸۰ درصد از فروش بازی های Capcom به‌صورت دیجیتالی بوده است

طبق آخرین اخبار بازی، مانند بسیاری از صنعت‌های دیگر، بازی‌های ویدیویی نیز در حال تغییر بوده و به سمت دیجیتای شدن پیش می‌روند. از بین سرویس‌هایی همچون Game Pass و امکانات دیجیتالی که توسط کنسول‌های مختلف ارائه می‌شود، همگی به‌عنوان بخشی از یک جنبش اجتناب ناپذیر محسوب می‌شوند. در این میان یک کمپانی همچون کپکام (Capcom) به شیوه‌ای افراطی در این زمینه عمل می‌کند؛ چرا که روند ارائه خدمات آن‌ها به‌صورت دیجیتالی، بسیار بیشتر از نسخه‌های فیزیکی است و حتی قصد دارند که این مسئله را پررنگ‌تر کنند.

طی یک سوالی که در جلسه سهام‌داران کمپانی Capcom انجام شده است، کپکام ادعا کرد که ۸۰ درصد از میزان فروش آن‌ها به‌صورت دیجیتالی بوده است. این رقم بسیار حیرت انگیزی است، به‌ویژه اینکه اکثر ناشران عمده‌ی دیگر، چیزی نزدیک به ۵۰ الی ۶۰ درصد از فروش خود را به‌صورت دیجیتالی گزارش داده‌اند. علاوه بر این، آن‌ها قصد دارند به‌جز آن‌دسته از بازیکنانی که از رسانه‌های فیزیکی استفاده می‌کنند، این رقم را به ۹۰ درصد برسانند. این کمپانی می‌گوید:

چنین موضوعی گرچه درنهایت به پیشبرد خود مشتریان و بازیکنان بستگی دارد، اما در حال حاضر ما قصد داریم یک استراتژی، فروش دیجیتالی را به ۹۰ درصد افزایش دهیم، چرا که برخی از بازیکنان ترجیح می‌دهند که حتما دیسک فیزیکی بازی را داشته باشند. هدف ما این است که با افزایش حداکثری مزایای فروش دیجیتالی، عملکرد شرکت خود را گسترش دهیم؛ که شامل فراهم‌سازی محتوای خود برای دوره‌های طولانی‌تر در سرتاسر جهان خواهد بود.

در این‌جا چند نکته وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنیم. درحالی که بدون شک این امر با فروش موفق عناوینی همچون سری Devil May Cry و Resident Evil تحقق یافته است، بسیاری از آثار اخیر کپکام نیز عرضه مجدد عناوین کلاسیکی بوده است که بسیاری از آن‌ها به‌صورت دیجیتالی بوده‌اند، یا اینکه تا مدت‌ها عرضه‌ی فیزیکی نداشته‌اند. یکی از بزرگ‌ترین عناوین تازه منتشر شده‌ی آن‌ها طی سال مالی گذشته، بازی Monster Hunter World: Iceborne بود که به‌عنوان یک بسته الحاقی، تنها به‌صورت دیجیتالی برای صاحبان نسخه‌ی اصلی جهانی بازی قابل دسترس بود.

هنوز هم، میزان فروش ۸۰ درصدی، رقم بسیار بالایی است و به‌نظر می‌رسد که کپکام با اطمینان خاطر می‌تواند این رقم را بالا ببرد. اگرچه عرضه‌ی بازی‌های آن‌ها به‌طور مشخص دارای نسخه‌ی فیزیکی هم خواهد بود، اما اگر چنین روندی در سال‌های آینده برای بازی‌های کوچک‌تر کمپانی تغییر کرده و نسخه‌ی فیزیکی آن‌ها حذف شد، جای تعجبی نخواهد داشت.

نظرات خود را در مورد فروش بازی های Capcom با ما درمیان گذارید.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: