توسط امیر جهرمی در ۹ دی ۱۳۹۹ , ۲۲:۱۸

بازی Little Big Workshop از آن دسته عناوینی است که می‌تواند شما را برای مدت طولانی سرگرم نگه دارد. اثر مذکور یک شبیه‌ساز مدیریت کارخانه با دوربین ایزومتریک و گرافیک کارتونی بامزه است که شما در آن کارخانه منحصر به خود را ساخته و توسعه می‌دهید.البته کار به همینجا ختم نمی‌شود بلکه هدف اصلی شما در بازیکارگاه کوچک بزرگ مدیریت و به زمان رساندن سفارش ساخت محصولاتی است که از مشتریانتان دریافت می‌کنید. همین عمل چالش و جذابیت بیشتری به بازی می‌دهد. با دنیای بازی و بررسی بازی Little Big Workshop همراه باشید.

بررسی بازی Little Big Workshop

یک کارخانه‌ی واقعی – گیم‌پلی بازی Little Big Workshop

بگذارید همین اول دلیل نپرداختن به داستان Little Big Workshop را بگویم؛ این عنوان داستانی ندارد. شما صرفا باید کارخانه خود را بسازید و آن را توسعه دهید، چیزی شبیه به بازی Clash of Clans که یک قبیله را می‌سازید و آن را قوی‌تر و بزرگتر می‌کنید.

بازی Little Big Workshop

بازی Little Big Workshop

از طرف دیگر، گیم‌پلی بازی، نبود داستان را جبران می‌کند. موردی که در بازی Little Big Workshop توجه من را به خود جلب کرد، درهم تنیدگی تمام اجزای آن است. شاید زمانی که بازی را برای اولین بار ببینید و تجربه کنید، با خود بگویید که بازی Little Big Workshop اصلا جزییات لازم برای مدیریت یک کارخانه را ندارد. با این حال سخت در اشتباه هستید. بازی دارای مکانیزم‌های زیادی است که به مرور با آنها آشنا خواهید شد.
در ابتدای بازی Little Big Workshop ، سه اتاق را در اختیار دارید، دوتا از آنها برای لوازم و ابزارآلات کارخانه و یکی محل استراحت کارگران. پس اولین مکانیزمی که اینجا مشخص می‌شود، چینش صحیح وسایل و ابزارآلات است. اگر شما تجهیزات خود را درست و مرتب در این اتاق‌ها قرار ندهید، سرعت حرکت کارگران کند شده و به طبع آن، سرعت تولید محصولات کند می‌شود. برخی از مشتری‌ها مدت زمان محدودی را برای شما مشخص می‌کنند. بنابراین، سرعت در روند توسعه بسیار مهم است. با این حال، فقط چینش وسایل‌ها نیست که روی سرعت شما تاثیر می‌گذارد، بلکه مواردی مانند تعداد ابزارآلات و کارگران شما نیز موثر هستند.
صحبت از ابزارآلات شد؛ باید بگویم که طیف وسیعی از ابزار در فروشگاه بازی Little Big Workshop قرار دارد. هرکدام از آن‌ها مختص به کار خاصی است؛ یکی برای رنگ کردن، یکی برای قالب دهی، یکی برای ترکیب تمام مواد اولیه و ساخت محصول نهایی و غیره. در ابتدا تمام این ابزار‌ها به صورت دستی کار می‌کنند. به طوری که کارگران باید با استفاده از آن‌ها، قطعات مورد نیاز را بسازند، اما بعد از پیشرفت‌های لازم، شما قادر به خرید ماشین آلات خواهید شد. این ابزار حتی گاهی خراب می‌شوند و شما موظف به تعمیر آن‌ها هستید. ماشین‌آلات سرعت بیشتری در روند توسعه دارند اما از طرفی فقط برای قطعات پیچیده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بازی کارگاه کوچک بزرگ

بازی کارگاه کوچک بزرگ

فروشگاه بازی موارد دیگری را نیز برای ارائه دارد. از قبیل دکوراسیون. شاید دکوراسیون به ظاهر کم اهمیت باشد، اما در واقع اینطور نیست. درست مانند دنیای واقعی، در بازی Little Big Workshop نیز شما موظف به ایجاد مکانی زیبا و آرام برای کارگران خود هستید. بنابراین دکوراسیون در روحیه‌ی کارکنان شما تاثیر به‌سزایی دارد.
حال نوبت به اتاق استراحت رسیده است، جایی که کارکنان خستگی خود را رفع می‌کنند و برای شروع دوباره‌ی کار حاضر می‌شوند. شما از طریق فروشگاه می‌توانید مواردی از قبیل قهوه‌ساز، فوتبال دستی، میز و صندلی و غیره را برای استراحت کارکنان خود فراهم کنید. نکته‌ی جالب توجه این است که اگر به این موارد اهمیت ندهید، کارگران ناراضی شده و روند تولید محصولات عملا متوقف خواهد شد.

از اهمیت روحیه و خستگی کارگران گفتیم، حالا وقت آن است که نحوه استخدام آنها را بگوییم. شما طبق نیاز خود باید کارگرهای مختلفی را استخدام کنید. هرکدام در یک زمینه تخصص دارند و دستمزد مخصوص خود را می‌گیرند. بنابراین افزایش تعداد آن‌ها به همین سادگی نیست و باید میزان درآمد خود را بسنجید.
در نهایت، باید از بخش اصلی بازی بگوییم؛ تولید محصولات. شما برای تولید محصولات باید وارد بخش محصولات مورد نیاز شوید. سه دسته محصول وجود دارد: محصولات پایه، محصولات متوسط و محصولات پیشرفته. در هر بخش چندین محصول وجود دارد؛ از عروسک‌های ساده تا انواع و اقسام ماشین‌های پیشرفته. شما ابتدا باید میزان درخواستی (ترند) این محصول را درنظرگرفتن بگیرید. اگر محصولی مشتری نداشته باشد، پس به چه دردی می‌خورد؟

بررسی بازی Little Big Workshop

بررسی بازی Little Big Workshop

پس از انتخاب محصول مورد، نظر وارد بخش برنامه‌ریزی برای ساخت این محصول می‌شوید. این بخش بسیار پرجزئیات کار شده و تمام موارد در نظر گرفته شده است. شما ابتدا باید قطعات مورد نیاز را انتخاب کنید که خود آن‌ها کیفیت‌های متفاوت دارند. می‌توانید محصول باکیفیت انتخاب کنید اما مخارج بیشتر می‌شود. همچنین می‌توانید موارد اقتصادی را انتخاب کنید که با سرمایه شما هم‌خوانی داشته باشد. سپس نوبت به ترکیب صحیح این موارد می‌رسد. شما نمی‌توانید قطعات باکیفیت و بی‌کیفیت را ترکیب کنید. در مرحله‌ی بعد، باید ابزار آلات مورد نیاز را مشخص کنید. درنهایت، تعداد مورد نیاز را انتخاب خواهید کرد.
صبر کنید هنوز تمام نشده؛ اصلی‌ترین نکته در این بخش، حساب و کتاب است. شما اول باید سرمایه خود را در نظر بگیرید. باید مراقب میزان سرمایه لازم برای خرید قطعات اولیه، دستمزد کارگرها و دیگر موارد باشید. در غیر این صورت، ورشکست خواهید شد. پس یا باید از ذخیره (Save) قبلی خود استفاده کنید یا باید کارخانه جدیدی را بسازید.
پس از انجام تمامی این موارد، یک کامیون، قطعات لازم را برای شما می‌آورد و کارگران شروع به کار خواهند کرد. همانطور که قبل‌تر اشاره کردیم، برخی از محصولات باید در مدت زمان محدودی تولید شوند و نیاز به برنامه‌ریزی دقیقی دارند. اگر به این موضوع توجه نداشته باشید، مشتری‌های شما ناراضی خواهند شد.
شما همچنین برخی از مشتری‌های ثابت را نیز خواهید داشت. این افراد در مناطق اطراف شما فروشگاه دارند. با این حال، روند توسعه محصولات این افراد نیز شبیه به باقی موارد است و فقط در به‌دست آوردن سطح جدید به شما کمک می‌کنند. بازی کارخانه کوچک و بزرگ همچنین دارای درخت مهارت‌های پیشرفته‌ای است. با تولید محصولات، هزینه‌ی خرید مهارت‌ها را دریافت خواهید کرد.
نکته‌ی جالبی که در بازی وجود دارد این است که برخی از افراد سعی در تخریب کار شما دارند و شما باید این تهدیدات را از بین ببرید. موردی که به شخصه از آن لذت بردم، جاسوسی افراد کارخانه برای دیگر رقبا بود. شما باید رفتار آن‌ها را زیر نظر بگیرید تا آمار کار شما را به رقبا ندهند. اگر مورد مشکوکی مشاهده کردید، باید سریعا وارد عمل شوید. دقت داشته باشید که تهمت اشتباه به کسی وارد نکنید، زیرا موجب عصبانیت وی می‌شود.

دانلود بازی Little Big Workshop

تا اینجا از برخی مکانیزم‌های بازی تعریف و تمجید کردم، اما باید بگویم هرچند که این مکانیزم‌ها در اوایل جذاب هستند، اما به مرور زمان به شدت تکراری شده و بازی نیز حوصله سر بر می‌شود. در ابتدای بازی Little Big Workshop کم‌کم به تمامی ابزارهای لازم در آن سطح را به دست می‌آورید، اما بازی با بهانه‌ی اینکه کارهای لازم برای رفتن به سطح بعد را انجام نداده‌اید، جلوی پیشرفت و گسترش شما را می‌گیرد. این درحالی است که محیط کار شما در آن سطح دیگر کفایت نمی‌کند و نیاز به گسترش آن دارید.

در نتیجه مجبور به تولید انبوهی از محصولات با همان روش‌های تکراری هستید و به دلیل اینکه برخی از محصولات را قبلا تولید کرده‌اید، دیگر نیازی به برنامه‌ریزی برای تولید ندارید.
پس از ارتقا سطح، اوضاع کمی بهتر می‌شود اما با گذشت زمان، این مشکل دوباره پدیدار می‌شود.
دیگر ایراد وارد به بازی کارخانه کوچک و بزرگ این است که زیادی پیچیده می‌شود و گاها برنامه‌ریزی برای تولید خیلی سخت شده و شما را گیج خواهد کرد. همچنین برخی اوقات میزان سوددهی یا ضرر خیلی بی‌منطق می‌شود. به عنوان مثال، شما مقداری سرمایه دارید و آن را به منظور خرید قطعات اولیه خرج می‌کنید. اما پس از فروش محصولات، متوجه خواهید شد که نه تنها سودی نکرده‌اید، بلکه ضرر هم کرده‌اید.

دانلود بازی Little Big Workshop برای pc

دانلود بازی Little Big Workshop برای pc

کارتونی اما پر جزئیات – گرافیک بازی کارخانه بزرگ و کوچک

طبیعتا بازی‌های کوچک و مستقل از گرافیک فنی بالایی برخوردار نیستند (البته به جز موارد محدودی مانند بازی Hellblade). بازی Little Big Workshop نیز از این قاعده مستثنی نیست. با این حال، گرافیک هنری بازی هرچند در حد بسیاری از عناوین مستقل معروف نیست، اما زیبا و قابل قبول است. چیزی که در گرافیک بازی شما را شگفت‌زده خواهد کرد، جزئیات است. هرچند که طراحی‌های ابزارآلات به صورت کارتونی است، اما سازنده روی جزئیات آنها تمرکز ویژه‌ای داشته است.
با این حال اثر مذکور در این بخش عملکرد قابل قبولی دارد و شما از طراحی کارخانه‌ی پر جزئیات خود، لذت خواهید برد.

جمع‌بندی بررسی بازی Little Big Workshop

اگر به بازی‌های شبیه‌ساز علاقه دارید، بازی Little Big Workshop تا ساعت‌ها شما را سرگرم خواهد کرد. توجه سازندگان به جزئیات یک کارخانه ستودنی است و شما به عنوان مدیر این کارخانه وظیفه دارید تا آن را به بالاترین سطح برسانید. این مسیر برای برخی لذت‌بخش و برای باقی افراد خسته‌کننده خواهد بود.

Verdict

Platform: PS4 – Score: 6.5 Out of 10
If you enjoy simulation games, then you should try Little Big Workshop out. You will feel like a real manager and as a result, you will be required to face its difficulties.

 بر اساس نسخه‌ی ارسالی از طرف ناشر به دنیای بازی نوشته شده است Little Big Workshop بررسی بازی

نکات مثبت
 • جزئیات بسیار بالا
 • القای حس یک مدیر واقعی
 • طراحی هنری بامزه
 • موسیقی سازگار با اتمسفر
نکات منفی
 • تکراری شدن بازی به مرور زمان
 • پیچیده بودن بخش برنامه‌ریزی برای تولید برخی از محصولات
 • منطقی نبودن برخی از دخل و خرج‌ها
6.5
خوب
دیدگاه
۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

2 Replies to “بررسی بازی Little Big Workshop”

 1. Reza گفت:

  نقد مثل همیشه عالی بود. بازی خیلی به دل نمیشینه. ممنون از امیر و سایت خوبتون

  ۴ ۱