حمل و نقل کالا دغدغه تاجران – ترخیص کالا از گمرک

توسط واحد تبلیغات در ۱۸ آذر ۱۳۹۹ , ۱۷:۰۷

یکی از دغدغه‌های اصلی اکثر تاجران و بازرگانان، “باربری و خدمات ترخیص کالا” است. بازرگانان و تجار در تلاش هستند تا خیلی سریع و بدون دردسر، کالاهای خود را از گمرک ترخیص کنند. نکات زیادی پیرامون بحث باربری و خدمات ترخیص کالا وجود دارد که در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی آن‌ها بپردازیم؛ پس تا انتها با ما همراه باشید.

ترخیص کالا و بررسی مباحث پیرامون آن

اگر بخواهیم مفهوم ترخیص کالا را در ایران مورد بررسی قرار دهیم؛ می‌توان گفت که منظور از آن، ارائه مدارک و اسناد لازم مانند برخی از مجوزها و آماده سازی‌های لازم برای ترخیص کالا است. یکی از مسائلی که در زمینه باربری و خدمات ترخیص کالا اهمیت زیادی دارد “تعرفه‌های موجود در این زمینه و ارزش گذاری کالاها و محصولات” است که لازم است افراد در این زمینه دانش و مهارت کافی داشته باشند. امروزه برای انجام صحیح مسئولیت مذکور شرکت‌های بازرگانی مختلفی شکل گرفته‌اند.این شرکت‌ها در تلاش‌اند به بازرگانان و تجار کمک کنند تا هر چه سریع‌تر و راحت‌تر کالاها و محصولات خود را ترخیص کنند؛ برخی از فعالیت‌های آن ها عبارتند از: گرفتن مجوزهای لازم برای ترخیص کالا، فراهم کردن شرایط لازم برای دریافت کالا از انبار فروشنده و تحویل آن به شخص مربوطه، استفاده کردن از راه‌هایی که باعث می‌شود هر چه سریع‌تر این کالاها از گمرک ترخیص شوند و دیگر فعالیت‌ها….

ترخیص کالا

ترخیص کالا

مدارک لازم جهت ترخیص کالا

زمانی که کالاها و محصولات مختلف به گمرکات کشور می‌رسند، باید توسط شخصی که به‌عنوان صاحب کالا نامش در بارنامه ذکر شده است از محل گمرک ترخیص شود. انجام این فرایند نیازمند فعالیت‌های مختلفی است. هنگامی که شما می‌خواهید اقدام به ترخیص کالاهای خود از گمرک کنید به مدارک مختلفی نیاز دارید. این مدارک عبارت هستند از:

  • مجوز و مدارک لازم در خصوص کالای وارداتی.
  • کارت بازرگانی(که گاهی برخی افراد انجام این کارها را بنا به دلایلی به شرکت‌های بازرگانی می‌سپارند.)
  • صورتحساب
  • لیست عدل بندی
  • مدارک لازم جهت حمل

لازم است به ذکر که مدارک و مجوزهای دیگر با توجه به نوع کالا الزام پیدا خواهند کرد.

نکات حائز اهمیت در باربری خرده بار و گروپاژ:

به‌طور کلی می‌توان گفت که اعمالی مانند: صادرات و واردات و فعالیت‌های تجاری مراحل مختلفی دارند که لازم است تجار و بازرگانان آن‌ها را پشت سر بگذارند.گمرک ، باربری و ترخیص کالا در زمینه صادرات از اهمیت بالایی برخوردارند. یکی از مهم‌ترین سؤال‌ها این است که ترخیص کالا چه اهمیتی دارد و چرا باید این روال انجام شود؟ عامل مهم در زمینه ترخیص کالااین است که با انجام این فرآیند، خریدار نسبت به کیفیت و کمیت کالاهای خود اطمینان لازم را به دست می‌آورد.

پیرامون مبحث گمرک و خدمات ترخیص کالا می‌توان به باربری خرده بار و گروپاژ نیز اشاره کرد. زمانی که یک کانتینر کالاها و محصولات افراد مختلف را هم‌زمان، مشترک و به‌صورت بین‌المللی حمل می‌کند “باربری خرده بار و گروپاژ” اتفاق می‌افتد. معمولاً این امر زمانی اتفاق می‌افتد که یک فرد یا مجموعه، کالاها و محصولاتی دارد که کم‌تر از فضای کل یک کانتینر است و به‌صورت کامل یک کانتینر را پر نمی‌کند؛ در این شرایط این فرد باید با فرد دیگری که شرایط مشابه با خودش را دارد و به‌صورت گروهی یک کانتینر را گرفته و محصولات خود را با آن حمل کنند، به این فرآیند باربری خرده بار و گروپاژ گفته می‌شود. یکی از نکاتی که در این زمینه اهمیت دارد این است که هزینه حمل محصولات و کالاها از این طریق تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند؛ توصیه می‌شود در صورتی که افرادی چنین شرایطی دارند، از این شیوه برای حمل کالاهای خود استفاده کنند.

ترخیص کالا

ترخیص کالا

باربری و خدمات ترخیص کالا

یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های بازرگانان وجود دارد “باربری و خدمات ترخیص کالا” است. ترخیص کالا به معنای ارائه دادن اسناد و مدارکی است که شما می‌توانید از طریق آن کالای مدنظر خود را از گمرک ترخیص کنید. گاهی اوقات برخی از افراد ترجیح می‌دهند ترخیص کالا را به شرکت‌های بازرگانی که در این زمینه فعالیت می‌کند، بسپارند؛ ما نیز در این مقاله به فرآیند فعالیتی که این شرکت‌ها دارند، مدارکی که برای ترخیص کالا نیاز است، گروپاژ و باربری بین المللی اشاراتی کردیم.

صادرات و باربری بین المللی

بحث پیرامون صادرات به اندازه واردات بااهمیت می‌باشد. در زمینه صادرات موضوعات متفاوتی هستند که باید به آن‌ها توجه شود مانند: شرایط لازم برای نگهداری از کالاها، جنس کالای مورد نظر، هزینه‌ها و قیمت‌ها، مباحث مختلف در زمینه حمل و نقل بین المللی (اعم از جاده‌ای، ریلی، هوایی، دریایی)، باربری بین المللی، خدمات ترخیص کالا، قوانین موجود در زمینه ترخیص و … . بدون شک فروش کالاها و محصولات در بازارهای خارجی و صادرات آن‌ها حساسیت‌ها و نکات منحصر به فرد خود را دارد و داشتن تجربه و مهارت در این زمینه یکی از مسائل اصلی و با اهمیت است. صادرات کالا شامل مراحل مختلفی می‌باشد از جمله انجام بازاریابی، صدور پیش فاکتور، فراهم کردن شرایط محیطی لازم برای نگهداری از کالا و بسته بندی آن‌ها، مشخص کردن ارزش گمرکی، فراهم کردن اسناد و مدارک و مجوزهای لازم، ارائه اظهارنامه کالا به گمرک، بستن قرارداد حمل و بیمه، گرفتن گواهی بازرسی کالا، صادر کردن فاکتور و گرفتن گواهی مبدأ و در نهایت ارسال کالا.

ترخیص کالا

ترخیص کالا

نرخ باربری

یکی از دغدغه‌هایی که در زمینه باربری وجود دارد “نرخ باربری” می‌باشد. نرخ باربری‌ها را با توجه به اینکه باربری از چه نوعی است، مشخص می‌کنند. باربری می‌تواند به‌صورت درون شهری، بین شهری یا بین المللی باشد. باربری درون شهری پایین‌ترین هزینه و بین المللی بالاترین هزینه را دارد. دلیل هزینه بالای باربری بین المللی این است که در این مورد کالا از داخل یک کشور به کشور دیگر جابه‌جا می‌شود؛ این جابجایی باید متناسب با قوانین و مقررات کشور مقصد باشد که به این فرایند “باربری بین المللی” گفته می‌شود. بدون شک باربری و خدمات ترخیص کالا در این شرایط نیز قوانین و مقررات مختص به خود را خواهد داشت.

کلام آخر

شرکت نمایندگی کشتیرانی لتکا آبی کیش به عنوان شرکت مرکزی گروه کشتیرانی لتکا افتخار دارد با بیش از چهار دهه سابقه درخشان مالکین گروه در صنعت کشتیرانی و حمل و نقل بین المللی کالا، به عنوان یک شرکت پیشرو ایرانی در این صنعت، با کیفیت ترین و جامع ترین خدمات نمایندگی کشتیرانی، حمل و نقل بین المللی کالا و لجستیک را در سرتاسر جهان به هم‌ وطنان عزیز ارائه دهد. خدمات کلی این شرکت شامل حمل دریایی، حمل و نقل هوایی، حمل و نقل زمینی و ریلی می باشد اما خدمات این شرکت تنها به حمل‌های ساده ختم نشده و تمرکز این شرکت بر ارائه خدمات جامع حمل و نقل و لجستیک می‌باشد.

برگرفته شده از وب سایت شرکت لتکا آبی کیش به آدرس اینترنتی https://www.bluelotka.com

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: