استودیو Bethesda

فیل اسپنسر از پاسخ‌های محتاطانه پیرامون مسئله انحصاری‌سازی استودیو Bethesda می‌گوید

توسط تیم خبری دنیای بازی در ۶ آبان ۱۳۹۹ , ۱۳:۳۵

آقای فیل اسپنسر از پاسخ‌های محتاطانه پیرامون مسئله انحصاری‌سازی استودیو Bethesda می‌گوید.با سایت دنیای بازی همراه باشید.

یک ماه پیش بود که کمپانی مایکروسافت یک بمب خبری را منتشر کرد.آنها استودیو بازی سازی Bethesda و شرکت مادر آن یعنی ZeniMax را خریداری کردند.در حالی که تأثیرات آن حداقل تا یک سال دیگر احساس نخواهد شد،اما سوالات زیادی باقی مانده است.نکته اصلی: آیا عناوین بتسدا منحصر به اکوسیستم Xbox خواهد بود؟به هر حال منطق حکم می‌کند که این موضوع درست باشد،اما گفته شده بود که بتسدا به روش کار خود ادامه خواهد داد و طرفداران می‌توانند امیدوار باشند که عناوین جدید این استودیو مالتی‌پلت‌فرم باشند.فیل اسپنسر در جواب اینکه آیا بتسدا به طور کامل انحصاری‌سازی می‌شود یا خیر محتاطانه بوده است.بعنوان مثال وی در یکی از مصاحبه‌های اخیر خود به این سوال اینگونه پاسخ داد که «برای جبران هزینه خرید این کمپانی لازم نیست بازی ها را روی پلت‌فرم‌های دیگر هم منتشر کنیم.»اکنون می‌دانیم که چرا هنوز بله یا نه قطعی کسب نکرده‌ایم.
اما در مصاحبه اخیری که وی با سایت GameReactor داشت،دوباره درمورد این موضوع از او سوال پرسیده شد.وی پاسخ داد:«اول از همه،می‌خواهم بگویم که ما ZeniMax را خریداری نکرده‌ایم، ما قصد خود را برای به دست آوردن ZeniMax اعلام کرده‌ایم.این خرید در حال تصویب قانونی است و ما هیچ مشکلی را در آن نمی‌بینیم. ما انتظار داریم اوایل سال ۲۰۲۱ معامله بسته و ثبت شود.اما من می‌گویم چون می‌خواهم مردم بدانند،من برای آینده تاد هوارد و رابرت آلتمن برنامه ریزی نکرده‌ام.از آنجا که در حال حاضر اجازه چنین کاری را ندارم،این غیرقانونی است.اخیرا سوالات زیادی در این مورد از من پرسیده می‌شود.در حال حاضر،این وظیفه من در رابطه با ZeniMax نیست.کار من این نیست که بنشینم و نمونه کارهای آنها را مرور کنم و آنچه را اتفاق می‌افتد را تعیین کنم.»
این منطقی است و همچنین توضیح می‌دهد که به چه دلیل اسپنسر و دیگران هنوز دقیقاً در مورد آینده IP‌های بتسدا / ZeniMax قاطع نیستند. بنابراین،اگر امید داشتید که این محتاطانه پاسخ دادن مایکروسافت و فیل اسپنسر نشانه این بود که شاید بتسدا بتواند مسیر ساخت بازی های مالتی‌پلتفرم را ادامه دهد، به نظر می‌رسد که چنین نیست.

رئیس ایکس باکس در تازه‌ترین اظهارات خود بیان کرد بازی‎های استودیو Bethesda برای دستیابی به سود نیاز به عرضه روی پلتفرم‌های دیگر را ندارند و ظاهرا این استودیو صرفا برای پلتفرم‌های مایکروسافت بازی توسعه خواهد داد. با دنیای بازی همراه باشید.

حدود یک ماه پیش بود که درست پیش از آغاز پیش فروش کنسول‌های Xbox Series X و Xbox Series S مایکروسافت اعلام کرد مالکیت کمپانی Zeni Max، کمپانی مادر استودیو Bethesda را بدست آورده و حق مالکیت تمامی آی‌پی‌های این استودیو اکنون با مایکروسافت است. مسلما حداقل به یک سال زمان نیاز است تا تاثیرات این قرارداد را در بازاریابی و فروش کنسول‌های مایکروسافت ببینیم. یکی از اولین سوال‌هایی که از ابتدا برای بسیاری از مخاطبان مطرح شد، بحث انحصاری یا عدم انحصاری بودن عنوان آینده بتسدا بود. این سوال هنوز به طور رسمی و مشخص پاسخ داده نشده‌است اما، اظهارات جدید رئیس ایکس باکس احتمال انحصاری بودن بازی‌ها را تایید می‌کند.

اخیرا وبسایت Kotaku مصاحبه‌ای با آقای اسپنسر ترتیب داده و در آن از برخی برنامه‌های مایکروسافت برای آینده سوال شده‌است. زمانی که از ایشان پرسیده شد که آن‌ها قصد دارند بازی‌های بتسدا را برای دیگر پلتفرم‌های خارج از خانواده ایکس باکس نیز عرضه کنند تا هزینه خرید ۷.۵ میلیارد دلاری این استودیو را جبران کنند، وی این گزینه را رد کرد و اعلام کرد از تظر او سودآوری حاصل از تجربه عناوین بتسدا روی پلتفرم‌های خانواده ایکس باکس و سرویس‌های مرتبط برای مایکروسافت کفایت می‌کند.

البته من قصد ندارم هیچ ایده یا نطری را مطرح کنم. به هیچ عنوان هدف ما از عقد این قرارداد این نبود که دست مخاطبان دیگر پلتفرم‌ها را از تجربه این بازی‌ها کوتاه کنیم. همیشه خواسته ما این بود که مخاطبان بیشتری را به گیم جلب کنیم نه اینکه مخاطبان فعلی را از تجربه بازی‌ها محروم کنیم. من صرفا به پرسش فعلی شما پاسخ می‌دهیم و از این پاسخ هیچ برداشتی اشتباهی نباید کرد. وقتی به تمام پلتفرم‌هایی که ما در اختیار داریم فکر می‌کنم، به نظرم نیازی نیست برای سودآوری این عناوین را راهی پلتفرم‌های دیگر کنیم.

مایکروسافت مالکیت استودیو Bethesda را به دست آورد

آقای فیل اسپنسر، رئیس بخش سرگرمی‌های تعاملی کمپانی مایکروسافت چندی پیش در وبسایت رسمی خبری ایکس باکس اعلام کرد مایکروسافت کمپانی «Zeni Max» را طی قراردادی به ارزش ۷.۵ میلیارد دلار خرید.
با توجه به این که این شرکت که کمپانی مادر استودیو Bethesda محسوب می‌شود، بتسدا  و تمامی فرنچایزهای متعلق به این شرکت اکنون در اختیار مایکروسافت قرار دارد. این قرارداد تنها شامل آی‌پی‌های این استودیو نمی‌شود و استودیو‌های زیر مجموعه Bethesda نیز به مجموع استودیوهای مایکروسافت اضافه شد.

آقای اسپنسر در بیانیه خود از هیجان و انگیزه بالای او و تیمش برای همکاری با بتسدا خبر داد:

من طی سالیان اخیر بارها و بارها با سران Bethesda گفت و گو داشته‌ام و دیدگاه تیم من با آن‌ها در مورد آینده صنعت گیمینگ و روش‌های استودیوها برای جذب مخاطبان جدید بسیار شبیه به یکدیگر بود. فکر می‌کنم بتوانیم در آبنده همکاری‌های خوبی داشته باشیم.

اسپنسر در ادامه خبر از اضافه شدن فرنچایزهای بتسدا به زیر مجموعه ایکس باکس خبر داد.

بتسدا خود مالکیت چندین استودیو توانمند نظیر Bethesda Game Studios ،id Software ،MachineGames ،Tango Gameworks و Arkane Studios را در اختیار دارد و به تبع فرنچایزهای آن‌ها مانند The Elder Scrolls ،Fallout ،Starfield ،Wolfenstein ،DOOM ،Prey ،Dishonored ،The Evil Within و Quake تحت مالکیت مایکروسافت قرار می‌گیرد.

نکته جالب توجه اینکه مایکروسافت قرار است دو بازی GhostWire: Tokyo و Deathloop که انحصاری‌های زمانی پلی استیشن۵ هستند را سال آینده برای این کنسول عرضه کند.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: