بررسی بازی The Night Fisherman

ماهی‌گیر تنها؛ در دنیای سورئال
توسط سید مسعود کاظمی در ۱۶ مهر ۱۳۹۹ , ۱۴:۱۵

The Night Fisherman اولین بازی منتشر شده از سری The Sacrifice است که توسط Far Few Giants ساخته شده است، عنوانی گه تمرکزش بجای گیم پلی پیچیده یا گرافیک واقع‌گرایانه بر خلق سفری جذاب، چشم‌نواز ولی کوتاه است.با نقد و بررسی بازی The Night Fisherman با دنیای‌بازی همراه باشید.

این بررسی پس از سه بار اتمام بازی The Night Fisherman روی پلتفرم PC نوشته شده است.

نقد بازی The Night Fisherman

بازی The Night Fisherman اولین بازی منتشر شده از سری The Sacrifice است که توسط Far Few Giants ساخته شده است. برای نقد و بررسی بازی The Night Fisherman با دنیای‌بازی همراه باشید.

بازی The Night Fisherman یک بازی سوم‌شخص با گرافیک فانتزی و طراحی مینیمال است که داستان یک ماهیگیر پیر را روایت می‌کند. گیم‌پلی بازی جذابیت خاصی ندارد و فقط به قابلیت تغییر دادن قاب‌بندی خلاصه شده است. داستان بازی نیز همانند فیلم‌های کوتاه عمل می‌کند. برای درک آن باید توجه‌ی خاصی به قاب‌بندی و انتخاب رنگ در قاب‌ها داشته باشید.

گرافیک The Night Fisherman

اولین چیزی که در بازی جلب‌ توجه می‌کند رنگ‌بندی محیط بازی است. در اولین صحنه‌ی بازی یک قایق کوچک را در یک دریای بزرگ می‌بینیم اما چیزی که جلب توجه می‌کند رنگ‌ بنفش است که به‌صورت اغراق‌شده‌یی در محیط به کار رفته است. در رنگ‌شناسی، آبی توصیف‌کننده‌ی آرامش و خونسردی و قرمز توصیف‌کننده هیجان است. از ترکیب این دو رنگ، رنگ بنفش حاصل می‌شود. درواقع انتخاب این رنگ درکنار زیبایی منحصر به‌فردی که به بازی بخشیده، جو حاکم بر دنیای بازی را به سورئال‌ترین حالت ممکن نیز توصیف می‌کند. یک قایق و ماهی‌گیری که در آرامش هستند اما قرار است به‌زودی این آرامش ازبین برود.

بازی The Night Fisherman - بازی The Night Fisherman - نقد بازی The Night Fisherman - بررسی بازی The Night Fisherman - داستان بازی The Night Fisherman

رنگ‌بندی فانتزی واقعا چشم‌نواز است

گیم پلی بازی The Night Fisherman

The Night Fisherman هیچ‌گونه مکانیزم گیم‌پلی پیچیده‌یی ندارد. کل گیم‌پلی بازی به رد کردن دیالوگ‌ها، انتخاب بعضی دیالوگ‌ها و تغییر زاویه‌ی دوربین خلاصه می‌‌شود. بزرگ‌ترین مشکل بازی نیز نبود مکانیزم‌های درگیرکننده و جذاب در گیم‌پلی است. امکان تغییر دادن زاویه‌ی دوربین ممکن است در لحظه‌ی اول جذاب به‌نظر برسد اما بعد از اندک زمانی از خود خواهید پرسید: «هدف از تغییر دادن زاویه دوربین چیست؟» و بازی هیچ‌گونه جوابی برای شما نخواهد داد. درواقع هرچقدر که طراحی محیط بازی چشم‌نواز است و رنگارنگ، گیم‌پلی بازی خشک و بدون هیچ‌ جذابیتی است. گذشته از آن بازی خیلی کوتاه است. در واقع برای پایان بازی فقط به ده دقیقه زمان نیاز دارید. از مدت زمان کوتاه بازی می‌توان دریافت که سازنده‌ها بیشتر خواستار ساخت یک داستان تعاملی بوده‌اند تا یک بازی ویدئویی. اما قطعا جا برای طولانی‌تر ساختن بازی با ایجاد مکانیزم‌های جذاب وجود داشت.

بازی The Night Fisherman - بازی The Night Fisherman - نقد بازی The Night Fisherman - بررسی بازی The Night Fisherman - داستان بازی The Night Fisherman

داستان The Night Fisherman

The Night Fisherman داستان یک ماهی‌گیر نسبتا پیر را روایت می‌کند که درکنار ماهی‌گیری، گاهی جنس و انسان را به‌صورت قاچاقی وارد خاک بریتانیا می‌کند. اما این‌بار یک کارمند نیروی ضدقاچاق از راه می‌رسد. بین افسر ضدقاچاق و ماهی‌گیر یک صحبت نسبتا دوستانه رد و بدل می‌شود. در واقع این بخش از داستان نیمه‌ی آبی رنگِ بنفش را روایت می‌کند. اما بعد از چند لحظه صحبت افسر ضدقاچاق به ماهی‌گیر پیر می‌گوید که می‌داند درحال قاچاق کردن یک انسان است. بازی کم‌کم رنگ قرمز را به رنگ آبی اضافه می‌کند. ماهی‌‌گیر سعی می‌کند خونسردی خودش را حفظ کند اما بالاخره متوجه می‌شود که امکان ندارد افسر را قانع کند که او قاچاقی نیست و اعتراف می‌کند که در حال قاچاق یک پسربچه سیاه‌پوست است. در آخر، بازی به شما دو انتخاب می‌دهد. می‌توانید با افسر به خانه برگردید و بچه را تحویل او بدهید، یا اینکه مقابل او بایستید. اما درهرصورت پایان بازی یکسان است. تنها تفاوت آن در زنده ماندن یا کشته شدن ماهی‌گیر است. با انتخاب هر یک از پایان‌بندی‌ها آن پسربچه‌ی سیاه‌پوست کشته خواهد شد.

داستان بازی The Night Fisherman کوتاه است اما پیام‌های بزرگی درخود دارد. در چند سال‌ اخیر توجه زیادی معطوف موضوع نژادپرستی به‌خصوص درمقابل اقلیت سیاه‌پوستان بوده است. همین امسال کشته شدن جورج فلوید باعث اعتراضات کثیری در ایالات متحده آمریکا شد. بازی با انتخاب یک پسربچه سیاه‌پوست که ظاهرا از فرانسه هم مهاجرت کرده می‌خواهد بگوید که نژادپرستی تنها در آمریکا رایج نیست؛ بلکه در کشورهای دیگر مثل کشورهای بریتانیا نیز معمول است. در واقع نژادپرستی ریشه طولانی در تاریخ کشورهای ابرقدرت دارد و برای ازبین بردن آن مسیر دشواری پیش‌رو داریم. از سوی دیگر پایان‌بندی بازی با وجودی که به شما حق انتخاب می‌دهد، تفاوت چندانی ندارد. در هرصورت آن پسربچه تیر می‌خورد و در نهایت می‌میرد. در زندگی گاهی انسان دست به هرکاری می‌زند تا کار درست را انجام بدهد اما درنهایت نتیجه آن‌چیزی نیست که ما می‌خواهد. ذات زندگی همین است. گاهی مهم نیست چقدر تلاش می‌کنید، وقتی زندگی چیزی را برای شما از قبل تدارک دیده باشد همان می‌شود؛ و این دقیقا همان چیزی است که سازنده‌های بازی در پایان‌بندی بازی نهادینه کرده‌اند.

بازی The Night Fisherman - بازی The Night Fisherman - نقد بازی The Night Fisherman - بررسی بازی The Night Fisherman - داستان بازی The Night Fisherman

جمع‌بندی بررسی The Night Fisherman

بازی The Night Fisherman طراحی زیبا و داستان خیلی خوبی دارد اما گیم‌پلی بازی هیچ حرفی برای گفتن ندارد. بازی بیشتر از اینکه یک بازی ویدئویی باشد، یک داستان تعاملی محسوب می‌شود. از طرف دیگر مدت زمان بازی زیادی کوتاه است. در واقع برای به پایان‌رساندن بازی فقط به ده دقیقه زمان نیاز دارید. اما با تمام کاستی‌ها، بازی The Night Fisherman قطعا ارزش تجربه را دارد.

Verdict

Platform: PC – Score: 7 out of 10

The Night Fisherman has such an astonishing artwork and color selection for telling the story via it. The story at its simplicity has deep meanings and messages. But still, as a video game, it lacks good and engaging gameplay which is the core of video games. On the other hand, This journey is short and there was room for making it more engaging and longer.

(برسی The Night Fisherman بر اساس نسخه منتقدین بازی نوشته شده که توسط ناشر بازی در اختیار دنیای بازی قرار گرفته است.)

نکات مثبت
  • طراحی هنری فوق‌العاده
  • داستانی جذاب
  • رنگ‌بندی جذاب و فانتزی
نکات منفی
  • کوتاه بودن بازی
  • نبود گیم‌پلی جذاب و درگیر کننده
7
خوب
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: