استودیو است

مصاحبه با استودیو است (AST)، یکی از تیم‌های خلاق حوزه محتوا و گرافیک

توسط دنیای بازی در ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ , ۱۲:۲۹

استودیو است (AST Studio) که عمده فعالیت های آن در حوزه کار تبلیغات و طراحی است، امسال همکار و حامی رویداد گیم ویگما بود و سال قبل در دوسالانه سرو نقره ای از این استودیو به عنوان استودیو برتر در بخش تولیدات استودیویی تقدیر شد. در آثار این استودیو تعدادی کار ورزشی با محوریت فوتبال دیده می شود که ما با این محوریت گفتوگویی با این استودیو ترتیب داده ایم.

 

در ابتدا برای آشنایی بیشتر مخاطبین لطفا خودتون رو معرفی می کنید و از کی آغاز به کار کردید؟
سلام به همه. استودیو است خرداد ماه سال ۹۵ شروع به کار کرد و پگاه سیفی، مهرداد مه آبادی و علیرضا احمدی و عطیه تفتی اعضای اصلی آن را تشکیل می دهند. ما در حوزه ساخت فیلم وانیمیشن هم فعالیت می کنیم اما عمده کار های ما را تا الان تبلیغات و طراحی گرافیک شامل شده است.

 

چطور این طیف گسترده از کار را پوشش می دهید.
از آنجایی که ما دانش آموخته بخش های مختلف هنر یعنی سینما-تلویزیون، گرافیک دیزاین و انیمیشن هستیم و پیش از این هم هر کدام در این رشته ها فعالیت می کردیم طبیعی که این طیف از کار ها را ادامه داده و البته همه آنها را در تبلیغات بیشتر بروز بدیم.

 

علاقه فعالیت طراحی ورزشی و شروع کارتون در این حوزه چه طور شکل گرفت؟
پیش از این همکاری هایی برای سایت گل که زمانی زیرمجموعه سایت جهانی گل بود داشتیم که از ارتباط آقای مه آبادی و آقای پژمان راهبر( فعال ورزشی ) شروع شد. اما شروع جدی تر ما با همکاری فناپ پلاس و فدراسیون فوتبال و طراحی کتاب جام جهانی اتفاق افتاد.

 

با فدراسیون فوتبال چطور همکاری کردید؟

پروژه ورزشی که برای سایت گل بود رو شرکت فناپ ( که در آن موقع وظیفه سرپرستی پروژه کتاب جام جهانی از طرف فدراسیون فوتبال را داشت) در فضای مجازی واینترنت دیده بود و برای همکاری تماس گرفتند.

 

هدف کتاب چی بود؟
همه کشور های شرکت کننده در جام جهانی به عنوان یک توشه فرهنگی با خود کتابی می آورند و در روز بازی های تیمشان توزیع می کنند و در کنار هدایای دیگر آن را به فدراسیون های دیگر می دهند.
معمولا این کتاب ها محوریت فرهنگ ورزشی و فوتبال و همینطور معرفی کشور ها را در خود دارند.

 

مصاحبه با استودیو است (AST)

مصاحبه با استودیو است (AST)

محتوای کتاب ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ شامل چه بخش هایی بود؟
تاریخچه ای از حضور ایران در جام جهانی و همینطورموفقیت های ویژه ایران مثل حضور و فعالیت تیم داوری و همینطور موفقیت های خوب تیم بانوان و فعالیت های ورزش جوانان هم در کتاب بود. بخش دیگری در کتاب به معرفی ۲۲ اثر میراث فرهنگی ایرانی ثبت شده در یونسکو داشت.
در کتاب یک فصل هم به رکورد های فوتبالی ایران مثل جایزه های بازیکن سال آسیا که بازیکن های مختلف ایرانی دریافت کرده اند و همینطور رکورد آقای دایی اختصاص داده شده بود. اما عمده مطالب مربوط به بازیکنان آن دوره  است که کتاب برای آن طراحی شده، همینطور مصاحبه هایی از بازیکن های سرشناس و آقای کیروش.

 

در مورد طراحی کتاب بیشتر توضیح بدهید.
کتاب شامل تعداد زیادی تصویر سازی از این اسطوره های ورزشی است که ما با تکنیک آبرنگ و دیجیتال پینتینگ آن را اجرا کردیم. همین روش را با اندکی تفاوت برای میراث فرهنگی و ورزشگاه هایی که ایران در آن دوره در آنها بازی داشت هم پیدا کردیم و استادیوم آزادی را هم به آن اضافه کنید. در مجموع بیش از۶۰ تصویر سازی کار شد که با حذف تعدادی از آن ها،این تصاویر درکتاب نهایی قرار داده شده است.

بخش های دیگر کتاب شامل اینفوگرافیک ها و دیزاین داخلی بود که از ابتدا ما در مورد این بخش به یک یونیفرم متفاوت فکر کردیم که هم حال و هوای ورزشی داشته باشد و هم با جنس تصویر سازی ها جور باشد و از طرف دیگر می خواستیم حتما شکل بصری مدرنی داشته باشد و از برخورد معمولی که هر جا نامی از ایران می شود و یاد تزیینات هندسی می افتیم، دوری کنیم.

 

طراحی شما توسط فدراسیون پذیرفته میشد؟
نه به راحتی گفتن حرفش ولی بالاخره بخشی از سختی کار اگر همین باشد ما آن را انجام دادیم و در این راه همراهی تیم و نفرات کلیدی فدراسیون و شخص آقای نگهدار را به عنوان مدیر پروژه داشتیم.

 

پروسه طراحی چقدر طول کشید؟

ما در کمتر از دو ماه کتاب را تمام کردیم و مدت دو هفته ای هم به ایده یابی و تست تکنیک ها اختصاص دادیم و برای این کار همکاران خوبی به تیم ما ملحق شدند که باید از آن ها تشکر کنیم و اسم آنها در شناسنامه کتاب هست. نهایتا اولین بار در مراسم بدرقه تیم ملی کتاب رو نمایش دادند و از جلد کتاب پوستری درست شد که کادرو بازیکنان تیم ملی اون رو به یادگار امضا کردند.

 

شما بعد از این پروژه به سرعت انیمیشن تاریخچه دربی تهران را ساختید؟

بله وقتی تست های انیمیشن دربی رو میزدیم. صدای گزارش مسابقات سال ۲۰۱۸ در استودیو میشد شنید. در حقیقت در همان زمان بود که آقای فردوسی پور که ویژه برنامه ای در تلویزیون برای جام جهانی داشتند کتاب را دیدند و خواستند یک مجموعه طرح و یا انیمیشنی با همان حال وهوا برای آن برنامه سفارش دهند اما دیر بود برای آن همکاری و تبدیل شد به انیمیشن دربی تهران که مهر ماه همان سال پخش شد و آقای فردوسی پور و استودیو است تهیه کننده های آن پروژه بودند.

 

کار انیمیشن دربی با دست انجام شده و قطعا تعدادفریم زیادی و زمان زیادی برای این کار لازم است چطور از پس این محدودیت ها بر آمدید؟
در آن دوره هر هفته یک نفر به تیم اضافه می شد و جا دارد از تک تک آنها تشکر کنیم. افرادی که به ما ملحق شدند واقعا نظم و حرفه ای گری در بالاترین سطح داشتند وگرنه کار نمی توانست به موقع تمام شود. وقتی تست اولیه برای آقای فردوسی پور نمایش داده شد ما فهمیدیم که آنها و تیمشان نگران تمام شدن کار هستند و برایشان قابل تصور بود که این حجم کار تمام نشود. اما ما کمی جسور بودیم و چند صحنه هم در حین کار اضافه کردیم که در پایان پروژه آنها فهمیدند.
البته وقتی ۴ هزار فریم عددی بود که در محاسباتمان برای کار به آنها گفتیم، خوب به این نگرانی ها حق می دادیم و کار سختی بود حدود ۲۰۰۰ فریم در ۴ دقیقه داشتیم و  با تکنیکی که ما اتخاذ کرده بودیم در حقیقت در ساده ترین صحنه ها باید حدود دو برابر این را می کشیدیم چراکه رنگ  و دسن ها را در دو فریم جدا طراحی می کردیم و به این ترتیب شما با ۴ هزار فریم مواجه بودید که باید یکبار پرینت شوند و مطابق تکنیک روتوسکوپی حداقل دو نسخه دسن و رنگ از آنها طراحی شود و هر دو نسخه جدا اسکن شده و روی هم قرار گیرند و سپس اضافات هر فریم اصلاح شود. واقعا تیم خوبی کنار هم بودیم و همدلی داشتیم. وقتی چند صحنه اصلی کار را دوباره از نو برای بهبود کیفیت کار کردیم کسی ناامید نشد و با دقت چند برابری همه آنها را کشیدیم.

 

سناریو و محتوای انیمیشن چگونه انتخاب شد؟

ابتدا قرار بود مجموعه ای از جلسات ایده یابی و نوشتن سناریو انجام شود و حتی در پایان بعضی صحنه دوباره توسط آقای فردوسی پور گزارش شود. اما هر چه جلو رفتیم تیم برنامه نود درگیر تر شد و ما مجبور شدیم بخش زیادی از کار را خودمان انجام دهیم. اما باید حتما بگوییم که از طرف تیم نود بازی های مهم و صحنه های آرشیو صدا و تصویر آنها به ما داده شد و قرار شد همان ها کار شود اما ایده و سناریو چگونگی تلفیق و تجمیع آنها کنار هم که تشکیل یک فیلم انیمیشنی واحد بدهد  و سناریو آن نوشته شود را ما درون تیم استودیو است انجام دادیم.

 

در آن بازی خیالی که شما ترتیب دادید تیم استقلال برنده می شود، عمدی در کار بوده است؟

قطعا نه، آرشیو و محتوایی که داشتیم اینطور بود و گرنه اینجا یک استودیو با پنجاه درصد پرسپولیسی و پنجاه درصد غیر فوتبالیست.

 

کیفیت آرشیو ها چطور بود و چطور جزییات صورت را می ساختید؟
واقعیت این است  آرشیو ها بسیار بی کیفیت بودند و تعدادی از تصاویر با دوربین های بتامکس و احتمالا کپی هایی که صدماتی به آنها وارد شده بود و البته همه آنها متناسب کیفیت تلویزیون قدیمی تصویر برداری شده بودند. اما ما خروجی ۴k  داشتیم که برای پخش تلویزیون نسخه فول اچ دی ارسال شد. بنابراین طراحان کار مجبور بودند بخشی را در هر صحنه به جزییات و کیفیت اضافه کنند و در چهره ها و مخصوصا صحنه های بسته تر ونزدیک صورت بر اساس اسناد تصویری مربوط به آن دوره بازیکن ها جزییاتی اضافه می شد و به واسط تکنیک کار و تعداد فریم انیمیشن نهایتا باور پذیر از آب در می آمد.

 

پروژه ورزشی دیگر شما طراحی فونت اعداد لباس های پرسپولیس و استقلال است. پروژه چطور شکل گرفت؟
شاید همه چیز از حساسیت و ناراحتی ما از دیدن کپی طراحان دیگر روی لباس تیم های داخلی و ملی شروع شد نهایتا مجموعه ای از بررسی ها و پیشنهادات بین ما و برند آلشپرت رد و بدل شد تا کار را آغاز کردیم. ما از صفر تا ۹ را برای دو باشگاه طراحی کردیم و در سه استفاده مختلف بر اساس سایز بندی و نوع لبای آنها را شکل دادیم.

 

بازی-های-برتر-رویداد-ویگما

تندیس ویگما

هویت بصری و تندیس جشنواره منتقدان ویگما توسط استودیو است طراحی شده است.

 

شکل بصری اعداد در خانواده های مختلفی است چطور به این تصمیم رسیدید؟

پیش از این بر اساس اعدادی که رصد کرده بودیم تست های عددی داشتیم (قبل از قبول پروژه )که همان سر شکل به سر انجام رسید تا تبدیل به فونت استقلال شود. البته تغییرات زیادی در کار داده شد و گرید بندی و ارتفاعات و بسیاری از جزییات که قبل از آن متناسب لباس فوتبال نبود شکل گرفت. در مورد فونت پرسپولیس اما درابتدا و بخش هایی از کار با تست های کاغذی بود و شکست های داخل اعداد را و جزییات آن بعد از سفارش شکل گرفت.

 

اولین بار است که طراحی فونت اعداد لباس ورزشی اختصاصی برای باشگاه ها انجام می شود؟

پیش از این سالهای دور باشگاه های داخلی از اعداد طراحی شده مخصوصا فارسی استفاده کرده اند اما اینکه اعداد اختصاصی برای یک فصل تیم طراحی شود فکر میکنم بله اولین بار باشد. اما دقیق تر باید پژوهش شود.

 

وقتی می فرمایید برای یک فصل یعنی فصل بعد تغییر خواهد کرد؟ شما قرار است تغییراتی دهید؟

ما قرار نیست تغیراتی برای فصل بعد بدهیم. این یک رسم است که هر باشگاه ورزشی در هر فصل لباس جدید و با طراحی جدید می پوشد و فونت و اعداد هم تغییر می کنند. البته این یک استاندارد بین المللی است و در ایران متاسفانه فونت های کپی شده ی غیر قانونی باشگاه های مهم  دنیا استفاده می شوند و این برای گردش مالی ورزشی مفید نیست. چراکه بخش زیادی از درآمد های ورزشی با فروش لباس و در حقیقت تمام تجهیزات برند شده ی آن باشگاه است که فصل به فصل نو می شوند.

 

اگر نکته ای هست در پایان بفرمایید.
ما از شما تشکر میکنیم و امیدواریم به طراحی ورزشی در تمام حوزه ها و مخصوصا طراحی گرافیک ورزشی جدی تر پرداخته شود چرا که این عرصه محل تجربه های به روز و مدرنی است که به ارتقای سلیقه مخاطب و مصرف کننده و همینطور تجربیات طراحی کشور می تونه کمک کنه، خسته نباشید.

 

در زیر می‌توانید با برخی از نمونه‌های کاری استودیو است آشنا شوید.

 

جهت ارتباط با استودیو است می‌توانید به سایت https://astcreativestudio.com و آی دی استودیو @astcreativestudio در شبکه‌های اجتماعی مراجعه کنید.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: